Heerenveen stijf van de zenuwen 4 PSV alleen met zege op Kiev tevreden I SCOREbord ax speelt sores van Gent optimaal uit Sport 'Ik mag echt blij zijn dat ik mijn been nog heb Mols, De Boer en Van Bronckhorst scoren voor Rangers 23 ;ea ontslaat Vialli Gianluca Vialli is gisteren ontslagen als trainer van De Italiaan kreeg veel kritiek na teleurstellende resulta- de Londense voetbalclub. Vialli won vorig seizoen met de FA Cup, maar kwalificeerde zich dit jaar niet voor de ons League. In de competitie heeft Chelsea na vijf ides slechts één wedstrijd gewonnen. De Italiaan, die jaar coach is van Chelsea, volgde als trainer de ontsla- d Gullit op. Vialli trainde in Londen onder anderen de nders Winston Bogarde, Jerrel Hasselbaink, Mario Mel- Ed de Goey. [ie Italië geeft bolides vrij Het Italiaanse Openbaar Ministerie in Monza heeft gis- Formule 1-auto's vrijgegeven die betrokken waren bij i van afgelopen zondag waarbij een brandweerman om- Jat heeft het Jordan-team bekendgemaakt. De bolides ïtzen, Trulli (beiden Jordan), Barrichello (Ferrari), Coul- IcLaren) en De la Rosa (Arrows) waren in beslag geno- )r het justitiële onderzoek naar de dood van Paolo Ghis- Officier van justitie Bellomo heeft de wagens maandag derzoeken, aldus de Jordan-renstal. erink eruit in eerste ronde Jan Siemerink heeft de eerste ronde van het ATP-toer- fasjkent niet overleefd. De Rijnsburger verloor van de ian Gimelstob met de setstanden 6-4 6-3. John van Lot- iste op de wereldranglijst, verloor op baan 1 in drie sets Russische opponent Michail Youzhny. De setstanden 6 6-3 7-5. d gooit water in de strijd rER» In de strijd om de Champions League-miljoenen inchester United tegen Anderlecht een opmerkelijk wa- )e club van Alex Ferguson liet duizenden liters water op van Old Trafford stromen, zodat het minder hard werd. oor de ongewone zet van de Engelse club is Jaap Stam. ediger kampt met een achillespeesblessure en zou met ;elijke kwetsuur niet op een hard, maar wel op een ld kunnen spelen. Vergeefs. In de loop van gistermid- d bekend dat Stams blessure toch te zwaar is om van- t spelen. Gaal steunt beleid UEFA Bondscoach Louis van Gaal steunt met een aantal Eu- ollega's de UEFA in haar transferbeleid. De Europese obeert de Europese Commissie ervan te overtuigen het transfersysteem niet af te schaffen. De commissie heeft e gedreigd, omdat zij het systeem ongeschikt vindt. Be- in Gaal toonden ook onder anderen de bondscoaches Juitsland), Keegan (Engeland) en Lemerre (Frankrijk) enstander van het plan van de commissie. In een verkla- de trainers, opgesteld tijdens een UEFA-conferentie opese bondscoaches, stellen ze dat handhaving van het i de systeem essentieel is voor de toekomst van het voet- Han Simoni wint zestiende etappe ■HwjcuRLLt De Italiaan Gilberto Simoni uit de Lampre- É&j#eft gisteren de zestiende etappe van de Ronde van Flet parcours ging over 168 kilometer van Gi- Mgp Alto de l'Angliru. De Tsjech Jan Hruska werd tweede achterstand, de Spanjaard Roberto Fleras der- verstevigde hiermee zijn leiderspositie in klassement. Heras is veruit favoriet voor de eind- i Spanjaard Igor Gonzalez de Galdeano die maandag de stond in het algemeen klassement, stapte dinsdag af een knieblessure. se zonder Zeman tegen Haifa aVitesse-speler Marian Zeman is niet tijdig fit voor de jp-wedstrijd van morgen tegen Maccabi Haifa. Het her- de verdediger zal nog enkele dagen vergen. Zeman aterdag bij Willem II geblesseerd. Hij liep een spierbles- in het bovenbeen. EINDHOVEN ANP Met verantwoord aanvallend voetbal wil PSV vandaag tijdens de eerste thuiswedstrijd in de Champions League tegen Di- namo Kiev een voorschot ne men op een primeur in de clubgeschiedenis. Tijdens de vijfde ontmoeting met de Euro pese voetbalelite willen de Eindhovenaren eindelijk een keer overwinteren. „Dus is de opdracht duide lijk", constateert trainer Erik Gerets van de landskampioen. „Alleen bij een overwinning op Dinamo Kiev kunnen we vol gende week in alle rust afreizen naar Anderlecht. Bij een ander resultaat komen we al veel te veel onder druk te staan. Ik ga ook uit van een zege. Ja, ik ben heel hoopvol gestemd." De basis voor het vertrouwen van de trainer vormt zijn ver dediging. „Dinamo Kiev is lang niet meer de club die PSV drie jaar geleden heeft uitgescha keld", meent Gerets. „Maar ja, dat is PSV natuurlijk ook niet. Toch hebben we wel een hele goede ploeg. Vooral wanneer we er in slagen de leemte op te vullen die Van Nistelrooy en Nilis hebben achtergelaten. Ik durf namelijk te beweren dat we verdedigend sterker zijn ge worden. Vergeleken met vorig seizoen geven we in de Neder landse competitie veel minder kansen weg." In het duel met de counter specialisten van Dinamo Kiev wacht de Eindhovense defensie de eerste Europese kracht proef. „We zullen heel gecon centreerd moeten voetballen", weet Gerets. „De ploeg van Di namo Kiev verandert elk jaar maar ze blijven wel hetzelfde systeem spelen. Met zoveel mogelijk spelers achter de bal wachten ze op die ene geslaag de uitval. We moeten dus niet blind maar verantwoord gaan aanvallen." De kans is groot dat niet aan valler Rommedahl maar mid denvelder Lucius op de plaats van de nog niet geheel fitte Ramzi rechts op het midden veld begint. „We zullen zeker heden in ons spel moeten in bouwen", erkent Gerets. „Ver der zie ik geen reden het team te veranderen." Met Dinamo Kiev keert ook aanvaller Demetradze terug in Nederland. De voormalig aan valler van Feyenoord gaat te genwoordig als topscorer van de enige kampioen in de acht jarige voetbalgeschiedenis van de Oekraïne door het leven. CHAMPIONS LEAGUE Spartak Moskou (Rus) - Bayer Leverkusen (Dui) 2-0 (0-0). 51. Titov 1-0, 89. Bezrod- nyi 2-0. Scheidsrechter: Durkin (Eng). Toeschouwers: 42.000. Bijzonderheid: 90. Parfionov (Spartak) mist strafschop. Sporting Lissabon (Por) - Real Madrid (Spa) 2-2 (2-0). 38. Sa Pinto 1-0, 42 Cruz 2-0, 50 Carlos 2-1, 70. Rui Jorge 2- 2 (eigen doel). Scheidsrechter. Trentalan- ge (Ita). Toeschouwers: 42.000. Gele kaart: Savio(Real). Groep B. Sparta Praag (Tsj) - Arsenal (Eng) 0-1 (0- 1). 33. Silvinho 0-1Scheidsrechter: Veis- siére (Fra). Toeschouwers: 17.666, Shaktor Donetsk (Oek) - Lazio Roma (Ita) 0-3 (0-1). 27. Lopez 0-1, 70. Nedved 0- 2. 80. S. Inzaghi 0-3. Scheidsrechter: Pi- raux (Bel). Toeschouwers: 31 000. Gele kaart Atelkin (Shaktor), Nedved. Lopez (Lazio). Groep C. Olympique Lyon - Heerenveen 3-1 (2-1). 3. Anderson 1-0, 9. Houttuin 2-0 (eigen doel). 35. Talan 2-1, 61. Marlet 3-1. Scheidsrechter: Stuart (Sch). Toeschou wers: 30.000. Gele kaart. Dhorasoo (Olym pique Lyon), Hansma, Lurling (Heeren veen). Valencia (Spa) - Olympiakos (Gri) 2-1 (2-0) 36. Baraja 1-0, 44. Alonso 2-0, 73. Diordjevic 2-1. Scheidsrechter: Frisk (Zwe) Toeschouwers: 44.000. Gele kaart: Gon zalez, Mendieta (Valencia), Mavrogemdis, Zé Elias, Amanatidis, Poursanidis (Olym piakos). Groep D. Galatasaray (Tur) - Monaco (Fra) 3-2 (2-0). 16. Jardel 1-0, 29. Hagi 2-0, 50. Nonda 2-1, 62. Simone 2-2 (strafschop). 80. Ca- pone 3-2. Scheidsrechter Dauden Ibanez (Spa). Toeschouwers: 22.000. Rode kaart: 69. Hagi (Galatasaray). 71. Dabo (Mona co) Gele kaart: Hakan Unsal. Suat, Capo- ne (Galatasaray), Bonnal (Monaco). Glasgow Rangers (Sch) - Sturm Graz (Oos) 5-0 (3-0). 9. Mols 1-0, 19 De Boer 2-0, 29. Albertz 3-0, 71. Van Bronckhorst 4-0, 1 85. Dodds 5-0. Scheidsrechter. Cardoso Cortez Batista (Por) Toeschouwers 49.317 Gele kaart: Yuran (Sturm Graz). Bijzonderheid: 55. Albertz (Glasgow Ran- i gers) mist strafschop. UEFA CUP AA Gent (Bel) - Ajax (Ned) 0-6 (0-2). 16. Arveladze 0-1, 40. Knopper 0-2, 70. Knopper 0-3, 74. Grönkjaer 0-4, 82. Van der Vaart 0-5, 84. Van der Gun 0-6. J Scheidsrechter: Ansuategui. Toeschou-;. wers. 7000. Gele kaart: Christensen (A Gent), Knopper (Ajax). FC Kosice (Slw) - Grazer AK (Oos) 2-3 (O-Si' 0). 54. Zvara 1-0 (strafschop), 58. Akwaegbu 1-1, 76. Jambor 2-1, 84.^ j Standfest 2-2, 90. Pamic 2-3 (strafschop). Toeschouwers: 2000. Rapid Wien (Oos) - Örgryte (Zwe) 3-0 (2-0) 20. Wagner 1-0, 27. Savicevic 2-0, 80 Ratajczyk 3-0. Toeschouwers: 6000. Lierse (Bel) - Bordeaux (Fra) 0-0. Toe schouwers: 6000. Rode kaart: 75. Bonis sel (Bordeaux). Vasas Boedapest (Hon) - AEK Athene (Gri)" 2-2 (0-0). 48 Peto 0-1 (eigen doel), 51. Nikolaidis 0-2, 89. Peto 1-2, 90. Komodi 2-2. Toeschouwers: 3000 IFK Norrköping (Zwe) - Slovan Liberec (Tsj) 2-2 (1-0). 32. Flodstrom 1-0, 70 Liuni 1-1, 77. Nezmar 1-2, Andersson 2- 2. FC Basel (Zwi) - Brann Bergen (Noo) 3-2 (1-0). 7. Magro 1-0, 47. Ludvigsen 1-1, 53. Tchouga 2-1, 72. Helstad 2-2, 86. Kreuzer 3-2. Toeschouwers: 3250. Petra Drnovice (Tsj) - 1860 München (Dui) 0-0. Toeschouwers: 7000 Friezen niet opgewassen tegen Olympique Lyon Aanvankelijk wankelend op beide benen en stijf van de stress, maar uiteindelijk met opgeheven hoofd heeft Heerenveen z'n eer ste stappen gezet op het galabal van de UEFA, de Champions League. De Friezen verloren met 3-1 van Olympique Lyon. LYON GUSBERT SPIERENBURG Lyon, ook een debutant, pre senteerde zich aanmerkelijk overtuigender en slagvaardiger tijdens deze première, die voor de Nederlandse deelnemer van begin tot eind een vuurdoop was. De schade kon worden be perkt in een wedstrijd, de eerste van beide teams in poule C, waarin zich voor de Nederland se deelnemer al vlot een afgang leek af te tekenen. „Ik dacht, als het nou maar geen 7-0 wordt". En Jeffrey Talan was niet de enige die dat dacht. Ook zijn trainer, Foppe de Haan, deed na afloop weinig geheimzinnig over z'n ervarin gen. „Ik was eerlijk gezegd bang voor 5 of 6-0. We hebben dui delijk verloren. Nog nooit had den we op dit niveau gespeeld en dat was te merken. Sommige jongens waren oké, anderen waren erg onder de indruk en nerveus." In Stade de Gerland in Lyon droop Heerenveen af met een, achteraf gezien, alleszins bevre digend resultaat. De wijze waarop de ploeg van De Haan zich gaandeweg oprichtte, ver diende echter lof en na afloop zelfs een spontaan applaus van de dertigduizend Franse toe schouwers. De Braziliaan Anderson scoorde al in de tweede mi nuut. Acht minuten later sloeg rechtsback Houttuin de bal in genlozer gekund, vond De Haan ook. „Twee keer, bij het tweede en derde doelpunt, gin gen we de mist in bij een hoek schop. De Fransen ging er veel agressiever in. Aan zo'n storm zijn we niet gewend. Bepaalde spelers gaan dan fouten ma ken". De nuchterheid schoot de Friezen evenwel te hulp in een fase, halverwege de eerste helft, dat het volledig van de gras sprieten dreigde te worden ge spoeld. Een niet onbelangrijk aandeel in de wederopstanding leverde Talan met een fraaie te gentreffer, in de 35ste minuut, die de Fransen toch enigszins in verlegenheid bracht. De routine en de klasse van de nummer drie van Frankrijk gaven de doorslag op een avond waarop het compleet noodweer was. De individuele tekortkomingen van de dappe re Friezen kwamen soms schrij nend aan het licht. Vooral het gebrek aan ervaring en raffine ment openbaarde zich op dit hoge niveau, waarop verschui len niet mogelijk was. Slechts een enkeling kon zich handhaven, Talan en Lurling, niet toevallig twee internatio nals. Anderen - Houttuin, Hansma, Venema - bleken to taal niet opgewassen tegen de druk. De omstandigheden wa ren bovendien zwaar. De klets natte en losse grasmat stelde hoge eisen. Trainer De Haan: „'Het was net Arena-gras". Over een week wacht Hee renveen alweer de volgende op dracht. Naar het hoge noorden komt dan Valencia, de verlie zend finalist van vorig seizoen en gisteravond te sterk voor Olympiakos Piraeus. De erva ring van gisteravond zal de ploeg van De Haan stellig van pas komen. Heerenveen: Vonk; Houttuin, Venema, Hansma en Gerard de Nooijer; Talan (85. Ebbinge), Radomski, Jensen (39. Tuhuteru) en Van Gessel (74. IIui- zingh); Nurmela en Lurling. Het tweede doelpunt van Olympique Lyon is bijna een feit Hee- renveen-verde- diger Houttuin (tweede van rechts) werkt de bal in eigen doel. FOTO AP» PATRICK CARDIN eigen doel. Het was een onfor tuinlijk moment tijdens een scrimmage na een hoekschop. De derde Franse treffer, van Marlet, viel na rust onder prak tisch vergelijkbare omstandig heden. De verdedigers Hansma en Venema gingen, in die catastro fale tweede minuut, opzichtig in de fout. Door alle goede be doelingen en tactische plannen kon meteen een streep worden gehaald. Trainer De Haan: „We hadden van tevoren uitgebreid besproken hoe Anderson aan gespeeld zou worden. We had den er uitgebreid op getraind en uitvoerig over gesproken, in de groep maar ook individueel en dan gaat het nog mis. Toen het erop aankwam, misten ze de guts". Het had allemaal veel meedo- Luc Nilis keert volgende week terug naar Zolder voor lange revalidatie IPSWICH GPD Vier dagen na zijn dramatische botsing met Ipswich-doelman Richard Wright, waarbij hij zijn rechterscheen- en kuit been brak, beseft Luc Nilis pas goed wat hem is overkomen. Als de behandelende geneesheren in het Ipswich Hospital niet zo alert waren geweest, dan had de oud- PSV'er zelfs met het ergste rekening moe ten houden. „Dan was ik mijn been kwijt geweest", zegt Luc Nilis gelaten. „Het ergste is gelukkig achter de rug. Ze hebben me ongelooflijk goed behandeld. Ik mag echt blij zijn dat ik mijn been nog heb. Dat is het enige wat belangrijk is. Ze ker is dat ik zes tot acht weken stil moet liggen. Hoelang ik daarna moet revalide ren, daar houd ik me totaal niet mee be zig." Begin volgende week komt Nilis wellicht terug naar huis in Zolder. Hij heeft net voor de tweede keer een beetje recht ge staan, een zware klus, met ijswater koelt zijn vrouw Patsy zijn getroffen rechter been weer af. De grote zwarte pijl ('dit been is het') is natuurlijk overbodig, maar in The Ipswich Hospital wordt geen risico genomen... „Ze hebben mijn been deze morgen nog eens opengemaakt, ik heb de drie grote wonden zelf gezien. Zaterdagavond had den ze het al eens opengemaakt om de druk weg te nemen, ik had totaal geen ge voel meer in mijn been. En eergisteren kwam er weer een opflakkering. Sindsdien is het ergste achter de rug. Ik moet nu wat proberen recht te staan voor de bloedcir culatie. In mijn bovenbeen zit nog 'nor maal' bloed, dat moet terug naar beneden kunnen." De film van zaterdag en de volgende da gen hangt bij Nilis met stukken aan me kaar. Hij herinnert zich hoe de bal doorge- kopt werd, hij ziet de keeper nog komen en ziet dan... zijn been liggen. „Ik wist meteen dat het heel erg was", zegt de 33-jarige Belg, pas aan zijn derde match voor Aston Vüla bezig. „Vanaf dat moment is alles wazig, heel wazig eigen lijk. Ik weet alleen dat ik heel zware mo menten heb doorgemaakt. En dat ik conti- nü gevraagd heb om me te laten slapen. Zondagmiddag ben ik een beetje bij be wustzijn gekomen." Los van de fysieke pijn heeft Nilis, zo geeft hij toe, het in mentaal opzicht heel zwaar. „Omdat ik nu besef hoe dramatisch het had kunnen aflopen. Neen, nu heb ik niet de wil om terug te vechten. Daar staat mijn kop echt niet naar. Belangrijkste is al leen om te genezen. Dat andere komt al licht wel terug, op het moment dat het wat beter zal gaan." Er staan bloemen in zijn kleine kamertje in afdeling South van het wat vergeelde hospitaal. Een fruitmand ook, van de Ne derlander Martin Reuser van Ipswich die ooit zelf zijn been brak. En zowel manager Degraen als echtge note Patsy hebben tientallen telefoons be antwoord. Van Ruud van Nistelrooy, van de voorzitter van PSV, van heel veel Rode Duivels, van Wilfried van Moer en van de manager van Ipswich-keeper Richard Wright. Steun, troost, goede moed. Het lot is soms vreemd. De voorbije da gen dook onder meer de naam van Juan Lozano links en rechts op. Onderuit ge schoffeld op het veld van Waregem, dub bele beenbreuk, nadien nooit meer dezelf de. Het lot... Nilis: „Ik zat toen op de bank in Waregem en heb Lozano die match ver vangen. Dat is het echte begin van mijn loopbaan geweest." RUSWUK ANP Michael Mols, Ronald de Boer en Giovanni van Bronckhorst hadden op de openingsdag van de Champions League een be langrijk aandeel in de 5-0 thuis zege van Glasgow Rangers op het Oostenrijkse Sturm Graz. De Schotten stonden in de eer ste wedstrijd in groep D via Mols en aankoop De Boer al binnen twintig minuten voor met 2-0. Jörg Albertz maakte na rust het derde doelpunt, waar na Van Bronckhorst de vierde goal maakte. Voor Real Madrid verliep de opening van het belangrijkste Europese voetbaltoernooi be duidend minder soepel. De Spanjaarden keken in Portugal tegen Sporting Lissabon (2-2) bij rust tegen een achterstand van 2-0 aan. Vijf minuten na rust begon Real aan een inhaal slag. Twintig minuten voor het einde hielp Rui Jorge de Madri- lenen ongewild aan een punt, door in eigen doel te scoren. Groepsgenoot Spartak Moskou boekte op eigen veld een over winning op Bayer Leverkusen: 2-0. In groep B won Arsenal uit bij Sparta Praag met 0-1. Zonder Dennis Bergkamp, maar met Nwanko Kanu waren de Engelsen de Tsjechen de baas: 0-1. PRIJSVRAGEN Lucky day van dinsdag 12 september. 4-8-10-13-18-21-28-29-30-32 -37-43-48-51-55-60-67-71-75 -76. (onder voorbehoud) VOETBAL Eerste divisie: FC Volendam - Excelsior 0-5 (0-3). 4. Simr 0-1. 7 Connolly 0-2, 30 Polak 0-3 (strafschop), 51. Simr 0-4, 72. Mtiliga 0-5. Scheidsrechter: Van der Pas. Toeschouwers: 1773. Gele Kaart: Pascale, Kwakman (FC Volendam). Stand aan kop: Den Bosch 3-9 Heracles 3-7 Excelsior 4-9 Telstar 4-7 Emmen 4-9 GA Eagles 3-6 FC Zwolle 3-7 Volendam 4-6 Amstel Cup. Poule 12: WHC - Utrecht 2 0 6, Hollandia - FC Zwolle 0-0. Eindstand: Utrecht 2 3-7 Hollandia 3-4 FC Zwolle 3-5 WHC 3-0 Nuon Cup. FC Lisse - Foreholte 5-1 (1-1). Doelpunten FC Lisse: De Greef (3). Swin- kels, Van der Wiel. Foreholte: Muilwijk. Amstel Cup. Alphia - Koudekerk 5-0 (3-0). Doelpunten: Dennis van der Kaay (2), Nico de Gans, Angelo Leverok, Appie Montana. Vrouwencompetitie. Alkmania - Ter Leede 2 3-1 (2-0) Doelpunten Alkmania Nata- sja Sasburg, Joyce Zwetsloot. Simone van der Klink. TENNIS Tasjkent. Mannen, 1,25 miljoen gulden. Eerste ronde: Youzhny (Rus) - Van Lottum (Ned) 3-6 6-3 7-5, Gimelstob (VSt) - Sie merink (Ned) 6-4 6-3, Kafelnikov (Rus/1- Zovko (Kro) 6-4 6-4, Huet (Fra) - Moya (Spa) 7-6 7-5. Kratogvil (Zwi) - Behrend (Dui) 6-3 6-2, Boutter (Fra) - El Anyaoui (Mar/4) 3-6 7-6 6-4, Gimelstob (Vst) - Lju- bicic (Kro) 7-6 6-1, Erlich (Isr) - Koetsjen- ko (Oez) 7-6 6-4, Levy (lsr/8) - Tieleman (Ita) 6-1 6-1. Boekarest. Mannen, 900.000 gulden. Eer ste ronde: Knippschild (Dui) - Alvarez (Spa) 7-6 6-3, Hantschk (Dui) - Vomea (Roe) 6-3 6-3, Puerta (Arg) - Sabau (Roe) 6-3 6-3, Gustafsson (Zwe/5) - Moldovan (Roe) 7-5 6-4, Martin (Spa/6) - Marin (CRi) 6-4 6-0, Calatrava (Spa/8) - Gumy (Arg) 6-3 6-1, Rochus (Bel) - Sanchez (Spa) 6-2 6-3, Blanco (Spa) - Stanoitsjev (Bul) 7-5 6-3, Bruguera (Spa) - Etlis (Arg) 4-6 6-3 6-2. WIELRENNEN Ronde van Spanje. Zestiende etappe Gijon - Alto de l'Angliru: 1. Gilberto Simoni (Ita) 168 km in 4.38.03. 2. Hruska (Ts|), 3. Heras (Spa). 4 Brozyna (Pol), 5. Tonkov (Rus). 6 Laiseka (Spa), 7. Brochard (Fra), 8. Rumsas (Lit), 9. Gerrikagoitia (Spa). 10. Escartin (Spa) 74. Van Kessel, 100 Van der Ven, 109. Lówik Algemeen klas sement: 1. Heras (Spa) 55.49.53, 2. Casero (Spa) 3.41, 3. Tonkov (Rus) 4.50, 4 Rumsas (Lit) 6.37, 5. Gonzalez (Spa) 7.03, 6 Beltran (Spa) 9 09. 7 Escartin (Spa) 9.16, 8. Sastre (Spa) 9.23, 9. Belli (Ita) 10.29, Gentili (Ita) 10.36, 78. Van Kessel 1.29.26, 111 Van der Ven 1.51.13, 121. Löwik 2.00.21. t van 'Haagse Henkieis bezegeld na dikke nederlaag it heeft iets wat Ajax t mooie, statige voor- Koninklijk. Royal Ajax tm, wat had dat mooi in het wapen van de ïeld. Maar meer heeft ïklijke' uit Gent niet te )e letter K staat vooral uilig'. Ajax kan zónder ig voetballen. Het werd inwaarschijnlijk en on- jk - 0-6. lad volstrekt niets te van de gevreesde te er. Gent bracht een de mat, zo gênant zal in zijn geweest aan de raat nummer 42 in op een gemiddeld Ne- - of Belgisch - voetbal- Zo'n verschrikkelijk irschil is leuk voor de :uk voor de clubgeest. lx, dat zeker nog geen ndruk maakt, veegt de i met Gent, subtopper dat 'hoort' niet in Dt Europees toernooi, de grootste uit-zege 1-8 tegen het toen nog IJK Helsinki in 1979. veel over gisteravond, n wipt de voorzitter langs bij Henk Houw- wil de eerste weken trainer even doome- en aankondiging vol De Vlaamse Nederlan- toen al, voor gister- een nederlaag tegen vrijwel zeker het einde agse Henkie', Verlosser nderen, heeft zijn bu- gisteravond nog niet li imd. Natuurlijk was hij 'leurgesteld', natuurlijk ij zich 'door een aantal in de steek gelaten.' Gent toch die kansen irste helft had benut, staande, dan had het ere wedstrijd kunnen vond hij. Niemand ge- em. Een moment terug aliteit: „Als ze denken schuldige ben, moeten egsturen." Dat zal van- terlijk morgen zonder beuren. >ezegelde het lot van 'Haagse Henkie' in het UEFA Cup-duel. Met voetbal waar KAA Gent voorlopig alleen maar naar mag kijken. Gent dacht de. sores - een opstand van assistent en een deel van de spelers tegen de hoofdtrainer - te lijf te gaan met een versterkte verdediging. Vijf man in de laat ste lijn, twee kort daarvoor, één spits. Dat loste niets op. Ajax houdt niet van felle, brutale, vooruit verdedigende tegen standers. Bovendien, al had Houwaart tien man voor de neus van zijn keeper neergezet, het zou ook niet hebben gehol pen. De Ajacieden mochten doen wat ze wilden. Feitelijk had de score nog veel hoger moeten uitvallen. Het Ottensta- dion.werd in de tweede helft zelfs - ook door de broeierige sfeer op de tribunes - een hui veringwekkend spookhuis. Dat vertroebelde het beeld van Ajax' prestatie toch een beetje. Want vooral de eerste helft mocht er best zijn. De eer ste twee goals vooral. In de ze ventiende minuut sneed Grönkjaer zo maar door de ver sterkte defensie - hoe was dat toch mogelijk bij zo veel verde digers? - en bracht de bal voor een simpel intikkertje bij Ar veladze - waar waren toch al die verdedigers? Dat was een mooie aanval, vol beweging en accuratesse. Alles klopte. Ook de 2-0 mag even blijven hangen in het geheugen. Vijf minuten voor rust passte Galó- sek mooi en haalde Knopper hard uit. De 'nummer tien' kreeg een gele kaart als belo ning. Na rust brak het laatste restje weerstand bij Gent. Alles mocht toen, alles kon. Een vleugje verleden werd al zelfs even opgediept. Adriaanse had aan één enkele kwalificatie niet genoeg. Hij zette drie jonge spelers in. Twee tieners scoor den: Rafael van der Vaart en Cedric van der Gun. „Dat past in de klassieke traditie van Ajax", vertelde de trainer. Voor al Van der Vaart, zeventien jaar nog maar, werd door Adriaanse voor het voetlicht gehaald. Hij moet één van de voorgangers worden voor de nieuwe genera tie Ajacieden. Adriaanse: „Een hele, hele goeie. Eigenlijk een linkermid denvelder, maar omdat hij tac tisch sterk is, kan hij ook in de spits uit de voeten. Zoals hij het gat trok voor Van der Gun, een prachtige situatie." De tiener was ook nog eens de aangever van Grönkjaers 0-4. Adriaanse: „Hij speelt makkelijk, is rustig, heeft gogme." Een echte Aja- cied, zoals de trainer die voor de toekomst zo graag ziet. Ajax: Grim; Vierklau, Chivu en Berg- dolmo; Galasek. Witschge, Knopper (76. Van der Gun) en Winter; Van der Meyde, Arveladze (71. Van der Vaart) en Grönkjaer (81. Bobson). Adriaanse en Houwaart, de winnende en verliezende coach.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23