oeverloos Einde Alphacare nabij 'Mijn lichaam zegt nee, maar mijn geest zegt twee keer ja' Raadsleden vinden kritiek burgemeester Schoof onjuist Vrees voor stadse Torenstraat Woonwagen erbij in Koudekerk jg dse' kaasmakers scoren aven Boerenkaasmakers uit de Leidse regio hebben gis- Cfk link gescoord in Bodegraven. Dat was tijdens de kaaskeu- e traditiegetrouw een onderdeel vormt van de najaars- i. De eersteprijswinnaars in de diverse categorieën waren ;hap W. en G. Olieman (Bodegraven, 93 punten), L. Koot •kerk aan den Rijn, 94 punten), N. Captein (Zoeterwoude, ten), maatschap Van der Poel-Schrama (Oud Ade, 93 j) en J. Verstegen (Zoeterwoude, 95 punten). In totaal de jury 72 kazen. WD-fractievoorzitter Van Dam verlaat raad Jacobswoude J enaar Feitsma onderscheiden J. Feitsma, tot voor kort algemeen directeur van Nuon folland, is onlangs benoemd tot Ridder in de orde van n^' Nassau. De Kagenaar kreeg deze onderscheiding uit veri i van burgemeester Meerburg van de gemeente Alkema- tsma was gedurende vijf jaar algemeen directeur van de dei ,en turbulente periode. In 1999 leidde dat tot fusie met I ïamog en Nuon. Na die fusie werd Feitsma lid van de er'< m bestuur van Nuon, waarvan hij nu afscheid heeft ge- i. cht lernemers praten over HSL en A4 !Un oti De ondernemers in de gemeente Alkemade zijn be- 1 welke gevolgen de verbreding van de A4 en de aanleg hogesnelheidslijn voor hen hebben. Daarom houden ze mi ctober een informatieavond waarbij Frans-Jan Schuur- 2 i Boukje Witten van het HSL-projectbureau aanwezig j vertellen de ondernemers onder meer hoe de gemeente iaar blijft tijdens de jarenlange bouw. De bijeenkomst gehouden in restaurant de Fransche Brug aan het West- rid n Roelofarendsveen en begint om 20 uur. aagt niet ij aan HSL l [olland betaalt niet mee aan de aanleg van een be- vi uising van de hogesnelheidslijn HSL met snelweg la Hoogmade. De provincie vindt dat een taak van s jk. Bovendien staat de begroting, ondanks een a hot, zo'n forse investering niet toe. Dat lieten de 3, lollandse gedeputeerden Houtman en Norder gis- veten. De aanpassing van de kruising kost zo'n 46 gulden. fel moet leggen voor een pro ject van het Rijk", zegt een woordvoerder van de provincie. WD-Kamerlid Verbugt heeft een andere mening. .Andere provincies betalen ook voor ex tra wensen die ze hebben met betrekking tot bijvoorbeeld de inpassing van de Betuwelijn of de HSL in Brabant. PvdA-Kamerlid Feenstra, par tijgenoot van Pronk en Netelen bos, vindt dat de pergola er niet mag komen. Hij vindt dat be halve Pronk ook landbouwmi nister 'Brinkhorst (D66) moet bijdragen, terwijl hij verwacht dat Zuid-Holland en de betrok ken gemeenten 'naar verhou ding bijdragen'. Feenstra denkt dat uit overleg tussen Kamer, ministeries, gemeenten en pro vincie een oplossing komt. j anneke de jonge Jan van Dam wil altijd optimis tisch zijn. Ondanks zijn onge neeslijke ziekte, die de 61-jarige Leimuidenaar binnen afzienba re tijd voorgoed kan uitschake len, lukt hem dat. „Er zijn zo veel zure mensen met zo'n snor die naar beneden hangt", zegt hij terwijl hij met zijn mond probeert voor te doen wat hele maal niet bij hem past. „Ik ben niet zo. Dat zit niet in mijn ka rakter." Eén ding valt Van Dam zwaar, en dat is zijn vertrek uit de gemeenteraad van Ja cobswoude. Morgenavond neemt de WD-fractievoorzitter na 22 jaar afscheid van de raad. Hoewel hij het werk niet langer aankan, wil hij toch blijven. „Mijn lichaam zegt nee tegen het werk, maar mijn geest zegt twee keer ja." Het was de eerste zaterdag van maart, tweeënhalf jaar gele den, dat de huisarts Van Dam en zijn vrouw ontbood. Niet lang daarna was hij één van de vele kankerpatiënten in het An- thonie van Leeuwenhoekzie kenhuis in Amsterdam. De ziekte van Van Dam is een zeld zame vorm. Hij vindt het niet nodig de naam ervan te noe men. „Er zijn maar een paar mensen in Nederland die het hebben. Er is maar één boekje over, van zestien bladzijden. Over borstkanker zijn wel 8000 boeken volgeschreven." Van Dam en zijn vrouw Jo van Dam-de Bruyn praten openhartig over de ziekte die hun leven beheerst. De wasma chine draait zeven keer per dag omdat Van Dam enorm zweet, vooral in bed. Maar ze zijn niet somber en ze klagen niet. Zo lang als Van Dam het kan, lacht hij zelfs om de dingen die hij meemaakt door zijn ziekte. „In het ziekenhuis is de sfeer goed. Het is er gezellig, hoe gek het ook mag klinken." Met zijn kleinkinderen praat Van Dam Jan van Dam: „Ik wil geen fouten gaan maken in het openbaar." over straks, als hij er niet meer is. „Ik vroeg pas aan mijn klein dochter of ze met me komt pra ten als ik in mijn graf lig. Toen zei ze dat je op een kerkhof niet mag praten. Dat had ze van haar moeder gehoord, maar die bedoelde er natuurlijk mee dat je op een kerkhof rustig moet zijn." Van Dam moet er smake lijk om lachen. De Leimuidenaar was 35 toen hij in contact kwam met de plaatselijke WD, die toen net een jaar bestond. Hij had al er varing met besturen bij de door hem opgerichte voetbalclub Kickers '69. Al snel draaide Van Dam mee in de steunfractie van de WD die twee zetels had. In 1982 kwam daar nog een zetel bij. „Leimuiden 2000 (een voor loper van Gemeentebelang) en wij kregen de meerderheid", zegt Van Dam glunderend. Die gelegenheid grepen de twee partijen aan. Ze vormden het college en lieten de oppositie over aan het CDA. Van Dam werd wethouder openbare wer ken. Aan die politieke tijd bewaart hij de beste herinneringen. „In dat college werd uitstekend ge debatteerd, het ging er pittig aan toe. Wat wil je ook, met Boelen die nu burgemeester is van Rijnwoude en Trix van Puf- 0bs Netelenbos (verkeer) maandag bekend dat appen van de door alle enen verfoeide 'pergola' nnelbak op palen - nog is. Haar collega Pronk ijke ordening) is bereid tafel te leggen, al staat ;te van het bedrag nog it. Als provincie en be- gemeenten meebeta- :ft de pergola er niet te Verkeer en Waterstaat overigens zelf niet mee. 'oude denkt een mil- ilden bijeen te kunnen n, maar de provincie voorbaat niet mee. is de omgekeerde we de provincie geld op ta- skaters hebben weinig te zoeken in Ge- onderwijzers kun- eieren goed kwijt Alkemade. Eiland Hazerswoude-Rijndijk n voor kinderen. De ijke skatejeugd zit aan klem. Bij de zoek- ar een geschikte sturen hun min- e dorpsgenoten hen sastje naar de muur. pleidooi voor een ska- de Ten Katestraat le beweeglijke elf- en geen poot aan de 'at maakt maar herrie en trekt nog meer aan, zo redeneren oudenaren als zij de ja- hebben als die jonkies een- ouder zijn, hebben ze zo afgeragd dat nkinderen er niets hebben. is daar Gerrie van der i wethouder nog jong Als enige reikt zij haar de helpende snapt best dat de jon- ht bij huis willen ska- last van buren met Dus wijst zij hun plaats die haar volge- ;emeente nog rijk is: Op een drijvende s het voor skaters en. Onbereikbaar en toch op een afstand van de be- om. En ben je het na zat aan de ene kant udekerksebrug, dan doodleuk zijde. alphen aan den run anp tim brouwer de koning Het einde lijkt nabij voor de stichting Thuiszorg van het Alphense Alphacare. Bewindvoerder J. Dorrepaal staakt zijn reddingspogingen voor de noodlijdende stichting na het plotselinge afha ken van Haagse H+B Thuiszorg. Voor de zestig personeelsleden betekent dit dat zij moeten kie zen uit een baan bij thuiszorginstellingen Groot Rijnland, IZO of Stichting De Bruggen. Twee op het laatste moment aangemelde over namekandidaten zagen deze week om financiële redenen af van een 'doorstart' van de thuiszorg voor ziekenfondspatiënten. Dorrepaal zei giste ren de reddingspogingen te staken en de activi teiten van Alpljacare te verminderen. ,Als we geen kosten meer maken", zei Dorrepaal, „is een faillissement wellicht niet nodig." TEKENING MAARTEN WOLTERJNK Slachtoffer Juist als alle politici in Ter Aar lief zijn voor elkaar, schuilen er adders onder het gras. Tijdens de laatste raadsvergadering waren oppositieleidster Emma Kraak en interim-burgemees ter Louis Lyklema het geheel tegen hun natuur in roerend eens over de straatnaamgeving in de gemeente. Mevrouw Kraak zei mij nog, zo fleemde Louis, dat we onze plaatselijke oorlogsslachtoffers overal van daan moeten halen. Dus niet alleen Ter Aarders die in de Tweede Wereldoorlog sneuvel den, maar ook slachtoffers van de politionele acties in Neder- lands-lndië, de Koreaanse oor log en de oorlogen in Joegosla vië. Dat waarnemer Louis op zijn afscheidstoernee in Ter Aar vrienden wil maken door kwis tig met straatnamen te strooi en, is verklaarbaar. Maar dat zijn gezworen vijandin op dit punt zo duidelijk zijn kant kiest, roept vragen op. De eni ge verklaring is dat Kraak hen gelt naar een eigen straat naam. Als Ter Aar het begrip oorlogsslachtoffer maar breed genoeg trekt, komt zij vanzelf felen van Leimuiden 2000. En niet te vergeten Bello, de om streden gemeentesecretaris die later bij zijn vertrek 1,2 miljoen gulden kon meenemen." Van Dam blijkt niet de enige te zijn die met plezier terugdenkt aan die tijd, want op dat moment valt er een brief van Boelen in de bus. „De beste herinnerin gen bewaar je vaak aan je eerste college, dat geldt voor mij in elk geval", schrijft hij. Aan het wethouderschap van Van Dam kwam een eind door de herindeling van de dorpen Hoogmade, Woubrugge, Rijn- saterwoude en Leimuiden op 1 januari 1991. In de nieuwe ge- FOTO HIELCO KUIPERS meente Jacobswoude had het CDA de absolute meerderheid. „Ze hadden wel drie wethou ders kunnen aanstellen", aldus Van Dam, die fractievoorzitter werd. „Dat deden ze niet. Ze vroegen iemand van Gemeen tebelang. Ik denk dat ze nog boos waren omdat wij negen jaar daarvoor Leimuiden 2000 hadden verkozen boven het CDA." Wat hij van die herindeling moet denken, weet hij nog steeds niet. „Die is ons natuur lijk opgedrongen. Je draagvlak is breder, maar financieel zijn we er niet op vooruitgegaan." Eén zegen heeft de herindeling volgens hem wel voortgebracht: het nieuwe gemeentehuis in Rijnsaterwoude. „Dat is zo ver schrikkelijk mooi. Ik ben er ly risch van. De architect heeft prachtig gebruik gemaakt van de dijk. En het is uiteindelijk niet eens zo duur", zegt de man die aanvankelijk voor een te ho ge prijs waarschuwde. Het onderwerp waarover Van Dam graag nog wat kwijt wil is woningbouw. Het steekt hem dat in de twee jaar dat dit colle ge er zit bijna geen huis is ge bouwd. „Daar zou wethouder Haasbroek veel meer aan kun nen doen." Ook vindt hij dat er meer felheid in de raad moet komen. „We moeten oppassen dat we niet te close worden met elkaar. Het gevaar dreigt dat we het altijd met elkaar eens zijn." Morgenavond laat Van Dam zijn stem voor het laatst in de gemeenteraad horen. „Ik ben niet alleen lichamelijk ziek, geestelijk krijg ik ook wel eens een tik. Dan ben ik afwezig. Ik wil geen fouten gaan maken in het openbaar. Mijn gezin corri geert me altijd, want anders is het net een helling waar je steeds verder vanaf zakt. Op den duur kun je fouten niet meer voorkomen. Toch had ik liever deze termijn en daarmee de 24 jaar volgemaakt. Mijn fa milie en de dokter in Amster dam hebben me moeten over tuigen om te stoppen." Hoe lang Van Dam nog te le ven heeft, is onbekend. „Twee ënhalf jaar geleden gaven ze me een paai' maanden, en ik zit er nog." De tumor is inmiddels tot in alle hoeken van zijn lichaam doorgedrongen. Zijn vrouw en dochters hebben dat allemaal op de scan gezien. „Dat helpt bij de verwerking", zegt zijn vrouw. Bestralingen helpen niet meer. „Ik heb nu morfine en heb helemaal geen pijn meer. Vandaag voel ik me zelfs heel goed. Je ziet ook niets aan me. Gelukkig maar, want ik houd niet van gesaggerijn. Ik houd veel meer van humor." De bewindvoerder vraagt de personeelsleden uiterlijk eind volgende week hun keuze kenbaar te maken. Daartoe zijn er dagelijks bijeenkom sten waarbij vertegenwoordigers van de nieuwe werkgevers aanwezig zijn. Dorrepaal verwacht dat de meeste werknemers kiezen voor Groot Rijnland, omdat de cliënten van Alphacare daar worden ondergebracht. „Maar wie dat niet wil, kan een andere keuze maken. In elk geval kun nen werknemers op deze manier hun salaris be houden. Daar gaat het toch om. Gelukkig zijn de economische omstandigheden gunstig. Vijftien jaar geleden zou zo'n operatie veel lastiger zijn geweest." Van de vijf stichtingen die Alphacare telde, zijn er uiteindelijk drie in andere handen overgegaan. Naast de hulpen in de Thuiszorg moeten ook de medewerkers van de administratieve afdeling op zoek naar een andere baan. Bijdragen: Tim Brouwer de Koning aan bod. Ooit siert het volgende bordje dan een onooglijk fiets- of wandelpad in de gemeente: Kraaklaan. Het raadslid E.W.J- .B.A. Kraak was één van de eer ste slachtoffers van het interim bewind Lyklema (1998-2000). Schoolmeester Het gaat slecht met het onder wijs in Nederland. Getalenteer de leerkrachten ontvluchten de schoollokalen om het grote geld weg te slepen bij chique onder zoeksbureaus. Voor Deloitte en Touche Bakkenist was het dan ook een koud kunstje om een bataljon schoolmeesters in te huren om de gemeente Al kemade eens grondig door te lichten. Het resultaat van hun onder zoek is verbluffend. Van tienen met griffels is uiteraard geen sprake, maar ook simpele ach ten, zevens en zessen blijven achterwege. De als onderzoe kers vermomde schoolfrikken cijferen door tot achter de kom ma. Zo bevat het rapport een 4,5 voor handvaardigheid (on derhoud van wegen en pleinen) en een 6,5 voor gedrag (service op het gemeentehuis). Met het resultaat (Alkemade doet goed zijn best, maar heeft nog veel meer in zijn mars) kan secretaris Kerkhof wel leven. Toch hangt hij de schooltas nog niet in de vlaggenmast. Een beetje bijles kan geen kwaad, vindt hij. Het onderzoeksbu reau is het roerend eens met het braafste jongetje van de klas. Want ook de resultaten van die bijlessen vragen om een oordeel, liefst met twee cijfers achter de komma. Een nieuwe strooptocht langs de scholen staat op stapel, want voor re kenmeesters is er weer werk aan de winkel. alphen aan den run» Burgemeester Schoof heeft voor zijn beurt gepraat. Zijn opmerkingen in lokale media over de te grote afstand tussen Alphense raadsleden en bur gers vallen bij veel betrokke nen verkeerd. De raad zou vol gens Schoof het geluid van de bevolking maar mondjesmaat overbrengen en te veel worste len met de stapels papier. Hij pleit voor een andere priori teitstelling. CDA-raadslid Habermehl vindt de kritiek van Schoof on juist. „Als bestuurder heb je juist moed nodig om verder te kijken dan de bevolking wil. De burgers wilden geen Rid- derveld en Kerk en Zanen. Zij kijken altijd eerst naar hun ei gen belang. Het is de taak van de raad om op langere termijn te denken over de hoofdlijnen. Dat is het spanningsveld tus sen het denken over de losse stoeptegel en langlopende concepten.'' Habermehl vindt de timing van Schoof ongelukkig. „Laten we eerst zorgen voor het stads hart voordat we aan de slag gaan met een bestuurlijke cul tuuromslag. We hebben een tekort aan mensen. Raadsle den hebben het al druk ge noeg." Oppositiepartij de Christen Unie reageert geïrri teerd en teleurgesteld op de opvattingen van Schoof. „Meestal is hij niet zo voorba rig", aldus fractievoorzitter Ti- gelaar. „Misschien speelt zijn partijpolitieke achtergrond mee. D66 is voorstander van staatkundige vernieuwingen. Maar een burgemeester hoort boven de partijen te staan." Raadslid Harmsma van de WD voelt zich niet aangespro ken door de uitspraken van Schoof. „De afgelopen maand heb ik 21 keer contact gehad met burgers. Je helpt mensen, of verwijst ze door. Maar deze dingen gebeuren vaak in de anonimiteit, achter de scher men. Verder is het zo dat niet alle zaken die burgers aankaar ten thuishoren op de politieke agenda." Schoof nam bewust een voorschot op de commissie vergadering van morgen avond. Hij vérwacht een boei ende discussie over het rap port 'Dualisme en lokale de mocratie' van de staatscom missie Elzinga. Enkele aanbe velingen daaruit zijn een scheiding tussen raad en colle ge. het aantrekken van wet houders van buitenaf en meer controlerende bevoegdheden van de raad. Schoof: „Maar in feite roep ik al veel langer om een andere werkwijze van raadsleden. Bij hun aanstelling zeg ik altijd dat zij beter een half uur naar de weekmarkt kunnen gaan dan weer een dik rapport doornemen." marieta kroft Het woonwagenkamp in Koudekerk aan den Rijn wordt wellicht groter. De gemeente Rijnwoude kijkt of er een standplaats bij kan komen. Als die uitbreiding mogelijk is, willigt de gemeente een eis van de provincie voor de helft in. Zuid-Hol land droeg Rijnwoude op voor vijf standplaatsen te zorgen. Het kamp in Koudekerk telt er nu drie. Als Rijnwoude niet aan het verzoek voldoet, dreigt straf. De provincie kan bijvoorbeeld min der woningbouw in de gemeente toestaan. De commissieleden van Rijnwoude waren gister avond evenmin als burgemeester en wethouders onder de indruk van de straf. Volgend jaar, als het 'contourenbeleid' van kracht wordt, heeft de provincie toch niets meer te zeggen over huizen bouw binnen gemeentegrenzen. De provincie heeft ook nooit sterk aangedrongen op vijf stand plaatsen. Ook vanwege de kosten voelt het colle ge daar niets voor. De politici toonden zich wel bereid het aantal standplaatsen voor woonwagens voorlopig met één uit te breiden omdat er een officiële aan vraag bij de gemeente ligt. De aanvrager, die noodgedwongen in een eengezinswoning ver blijft, herinnert Rijnwoude regelmatig aan een toezegging van een wethouder in 1995. Deze be loofde de man een plek op één van de nieuwe standplaatsen. De politici gaven de voorkeur aan uitbreiding van het bestaande kamp in Koude kerk. Ze gingen ook akkoord met het voorstel van B en W om het beheer van de woonwagens over te dragen aan een woningbouwvereniging. Wet houder UI jee bespreekt deze overname nog met Habeko Wonen. De corporatie is niet verplicht tot medewerking. Het plan van woningbouwver eniging Volksbelang om veer tien huizen in de Torenstraat in Hazerswoude-Dorp te slopen en er dertig appartementen nieuw te bouwen, spreekt de politici van Rijnwoude niet aan, bleek gisteravond tijdens een commissievergadering. De meeste commissieleden zijn bang dat het dorpse karakter van het honderd jaar oude straatje verandert in dat van 'een buitenwijk van een stad'. Ze willen het bouwvolume zo veel mogelijk handhaven. Bo vendien vrezen de politici voor parkeeroverlast, temeer omdat er in de nabije omgeving (bij Huize Driehof en op de plek van de E-markt) ook huizen bij komen. De raadsfracties hebben wel begrip voor de sloop van de huizen. Daarnaast zijn zij blij dat er seniorenwoningen voor in de plaats komen, omdat hieraan de meeste behoefte is. Wethouder Uljee beloofde het bouwplan en de parkeer- problematiek met de woning bouwvereniging te bespreken. Volksbelang wil de veertien hui zen in 2002 slopen omdat ze in een slechte staat verkeren. De bewoners kunnen (tijdelijk) verhuizen naar bijvoorbeeld een nieuwe seniorenwoning op de E-marktlocatie of bij Huize Driehof. Over woningbouw op de plek van de lege E-markt waren de politici gisteravond beter te spreken. Alle raadsfracties waren blij dat de plaats in handen is geko men van woningbouwvereni ging Volksbelang. Die gaat er maximaal 23 seniorenwonin gen bouwen. Veertig procent daarvan zijn huurwoningen. De commissieleden stemden in met het beschikbaar stellen van maximaal 200.000 gulden om de huurprijs te drukken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21