Leidsch Dagblad Irritatie neemt snel toe over verkeersblokkades Museumcollecties Oudheden en Naturalis slecht bewaard Leidse jaarbeurs trekt slechts 12.000 bezoekers Verborgen verleider noemt Al Gore 'rat' 'Dure' benzine nu feitelijk goedkoper dan in 1980 Nederlander is niet tevreden over politie 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD JNSDAG 13 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 John Bol werkt aan plant die zichzelf beschermt tegen virussen 17 Opluchting over totstandkoming welzijnsprogramma in Oegstgeest 19 Schimmel tast dak Grote Kerk Lisse aan Genomineerden Zilveren Veer komen dit jaar allemaal uit Leiden 21 Zuid-Holland betaalt geen cent aan kruising HSL bij Hoogmade 23 Heerenveen stijf van de zenuwen tegen Olympique Lyon iak vergiftiging kinderen I >de bij explosie beurs Jakarta Automobilisten vragen ANWB om ingrijpen re dag moeten ongeveer kinderen naar het zieken- als gevolg van vergifti- Dit blijkt uit cijfers van stichting Consument en gheid. Per jaar worden kinderen behandeld in ziekenhuis voor vergifti- ruim 1600 moeten zelfs jnomen worden. Vandaag I Consument en Veiligheid campagne die ouders t wijzen op het gevaar van lucten die in huis liggen. eageerbuisbot' or transplantatie Academisch Ziekenhuis istricht (AZM) is er als eer- 'slaagd in een labora- lichaamseigen bot te kweken dat kan den teruggeplaatst in het im. Dat komt van pas in 'fl&llen waar botweefsel is be- fcdigd. Het 'reageerbuisbot' rolls het in de wandelgangen jjjrdt genoemd, heeft als M. )t voordeel dat er geen li- yÊ. amsvreemd bot meer hoeft H§ orden getransplanteerd of er bot uit het eigen bekken de patiënt moet worden aid. SS* ANDAAG 28 PAGINA'S 1 lenland 3,5 enland 7 uur en Kunst 20 lomie 8,9 >°fen Samenleving 14 Prek van de Dag 2 latura 26 fringen 18 Zieprogramma's het beursgebouw in de In- 1 esische hoofdstad Jakarta t zich vandaag een explo- roorgedaan. Daarbij vielen ens de politie een dode en j gewonden. Agenten ter ke zeiden dat er waar- jnlijk een bom is ontploft, noedelijk in de parkeerga- onder het gebouw. Het jouw werd direct ontruimd, laren zo'n duizend mensen wezig. f egafusie van nken in VS Amerikaanse Chase Man- tan-bank is in vergevorder- onderhandelingen over de rname van concurrent J.P. jan. Volgens The Wall iet Journal wordt mogelijk vandaag een akkoord be- dgemaakt. Met de transac- 77 miljard gulden in aan- gemoeid. Chase Man- in is de derde bank van de n J.P. Morgan de vijfde. itomobilist (12) weg gehaald politie heeft gisteren in echt een 12-jarige automo- (t van de weg gehaald. De en reed met drie vriendjes een vriendinnetje door de Overvecht, overigens zon- brokken te maken. Getui- Ibelden de politie omdat ze pestuurder wat jong von- I ogen. De jongen had de igen 'geleend'. ugs verstopt in 1st ambassade fewerkers van de Suri- ambassade in Den pg hebben niets te maken I de drugsvangst in hun di- jnatieke post. De smokkel 'e postzakken, die in maart l dit jaar toevallig aan het 't kwam, was het werk van e Hagenaren. Een van hen fcte bij het koeriersbedrijf t voor de ambassade Beiden zijn aange- De Britse politie begeleidt een tankwagen naar een benzinestation. In Groot-Brittannië dreigden door de blokkades van olieraffinaderijen voed seltekorten te ontstaan. In Nederland loopt het niet zo'n vaart. Vanochtend werd er beperkt actie gevoerd. foto epa matthew fearn De irritatie over de verkeersblokkades in ons land neemt snel toe. Onder automobilis ten die op onverwachte momenten lange tijd in de file staan, groeit de ergernis en neemt het begrip voor het protest tegen de hoge dieselprijzen af. De ANWB krijgt per dag meer dan duizend telefoontjes van boze leden. den haag gpd sen die om actie vragen vrien delijk te woord en we tonen be- Zodra men'tien tot twintig ki- grip. Verder kunnen we weinig lometer in de file heeft gestaan doen." De ANWB publiceert is de sympathie voor de blokka- permanent een actueel file des verdwenen", zegt een overzicht en een lijst van de woordvoerder. De automobilis- goedkoopste tankstations in al ten hopen dat er wordt ingegre- le provincies, pen. Maar ANWB-voorzitter Vanmorgen ondervond het Van Woerkom stelt dat zijn or- verkeer in het midden van het ganisatie vrijwel niets kan on- land de meeste hinder. Als ge- dernemen. „We staan de men- volg van een blokkade ontstond tussen Apeldoorn en Arnhem een file van twaalf kilometer op de A50. Boze Belgische truckers blokkeerden de grensovergang op de A76 bij Stein in Limburg. Verkeer kon daardoor Neder land niet in en uit. Ook op de A2 (Leuven-Geleen) was er aan Belgische zijde een opstopping. Truckers hebben aangekondigd dat ze vandaag en morgen dit tracé opnieuw gaan blokkeren. Volgens het Traffic Information Center (TIC) in Utrecht was het in andere delen van het land betrekkelijk rustig. Bij de Nederlandse Spoorwe gen was er vanmorgen nog geen effect merkbaar van de blokkades. Automobilisten kie zen nog niet massaal voor een alternatief per openbaar ver voer. Volgens de NS is een eventuele overstap ook nauwe lijks waarneembaar. Dagelijks reizen één miljoen Nederlan ders met de trein. Zie verder pagina 3 Onderzeeboten zijn maanden onbruikbaar den helder gpd De onderzeeboten Walrus, Dol fijn, Zeeleeuw en Bruinvis lig gen zeker tot het eind van het jaar aan de kade. Door een de fect in de afsluiters voor uitlaat gassen kunnen de enige onder zeeboten die ons land heeft niet worden ingezet. De marine moet bijna een jaar wachten op nieuwe afsluiters. Staatssecreta ris van defensie Van Hoof hoopt dat twee afsluiters tijde lijk kunnen worden gerepa reerd, zodat eind dit jaar toch nog twee onderzeeboten be schikbaar zijn. Van Hoof meldt het manke ment aan de onderzeeboten in een brief aan de Tweede Ka mer. 'Bij alle onderzeeboten (kosten 500 miljoen gulden per stuk) zijn scheurtjes aangetrof fen in de afsluiters die moeten voorkomen dat via het uitlaat systeem water in de onderzee boot komt. Als dat gebeurt, kan de duikboot volstromen en zin ken. Volgens Van Hoof is de veilig heid van de bemanningen niet in gevaar geweest. De scheur tjes zijn geconstateerd in de 'binnenboordafsluiters'. De buitenafsluiters zouden het wa ter dan nog moeten tegenhou den. Maar 'drukvastheid' wordt met dit mankement niet meer gegarandeerd, zodat alle vaar- programma's zijn afgeblazen. De marine moet acht tot twaalf maanden wachten op nieuwe afsluiters. Als noodop lossing wordt geprobeerd twee afsluiters tijdelijk te repareren. Waarschijnlijk kan half novem ber zo'n opgelapte afsluiter in een van de schepen worden ge- installeerd, en in december een tweede. 'Leidenpast niet goed op kunstvoorwerpen leiden caroline van overbeeke Grote delen van de collecties van het Rijks museum van Oudheden en Naturalis in Lei den worden onder slechte klimatologische omstandigheden bewaard. Het Koninklijk Penningkabinet en Oudheden hebben bij bijna de helft van hun collecties bovendien niet goed vastgelegd wie de eigenaar is van de stukken. Bij Oudheden ontbreekt zelfs in 33 procent van de gevallen de beschrijving van de voorwerpen. Dit blijkt uit een onder zoek van dagblad Trouw. Trouw onderzocht het museumbeheer van Nederlandse musea aan de hand van rap porten Beheer Rijkscollectie uit de jaren 1994-1999 van de Inspectie Cultuurbezit. Uit steekproeven kwam ook naar voren dat het Museum voor Volkenkunde in Leiden het slechtst op zijn stukken past: bijna de helft is niet terug te vinden in de magazijnen. Het museum deed in 1996 al aangifte van dief stal. Directeur Engelsman liet destijds weten dat Volkenkunde in de loop der jaren 26.000 objecten is kwijtgeraakt. Bij Naturalis is liefst 44 procent van de museumstukken opgeslagen onder slechte klimatologische omstandigheden. Woord voerder Dautzenberg: „We zijn in '97-98 ver huisd naar de nieuwbouw aan de Darwin- weg. Maar een deel van de collectie, de gro tere zoogdieren zoals walvissen en giraffen, nioest achterblijven in het oude pand aan de Raamsteeg. Het is ons bekend dat de om standigheden daar niet optimaal zijn. De ei genaar, de Rijksgebouwendienst, moet het pand opknappen. Dat duurt lang: een kwes tie van geld." Bij Oudheden is het nog slech ter gesteld: 65 procent van de collectie staat in ruimtes met een ontoereikende klimaat beheersing. M. Brouwer, hoofd van de col lectie-afdeling: „Dat klopt. We hebben in 1985 een nieuw klimaatsysteem gekregen maar dat is nu verouderd. Volgend jaar krij gen we een goed geklimatiseerd depot en lo pen we weer voorop." leiden robbert minkhorst De eerste Jaarbeurs van het Westen kan de laatste Leidato nog niet doen vergeten. De op volger van de Leidse familie- beurs trok de afgelopen week beduidend minder bezoekers dan de Leidato van 1999. Tus sen 6 en 12 september lcwamen slechts 12.000 mensen naar de Groenoordhallen. De Leidato van vorig jaar, een evenement dat op zijn laatste benen liep, trok nog zo'n 40.000 bezoekers. De ervaringen van bezoekers en verkopers met de eerste Jaarbeurs van het Westen zijn zeer uiteenlopend. Meerdere ondernemers klaagden over een lage omzet en een ronduit teleurstellend aantal klanten. Ontevreden bezoekers om schreven de Jaarbeurs Als 'leeg en saai'. Dit jaar Jcwam na bijna veer tig edities een eind aan de Lei dato, een huishoudbeurs die zich de laatste jaren meer wilde profileren als een familiebeurs. Teruglopende bezoekersaantal len en een afnemend enthousi- washington gpd De campagnestaf van de toch al niet zo gelukkig opererende Re publikeinse Amerikaanse presi dentskandidaat George W. Bush zit met een nieuwe tegen valler. In een reclamespot tegen de Democraten van tegenstre ver Al Gore verschijnt het woord 'bureaucrats' een tel lang zó in beeld dat iedere kij ker er 'rats' in ziet. De Demo craten zijn woedend over deze associatie met ratten. Gore's medewerkers reageer den gisteren ontzet, nadat ze de reclameboodschap beeldje voor beeldje hadden geanaly seerd. In de commercial beto gen de Republikeinen dat Go- re's plannen voor de gezond heidszorg desastreus zijn voor de relatie tussen arts en patiënt. Als Gore zijn zin krijgt, gaan overheidsbureaucraten bepalen wat er met de patiënt moet ge beuren, luidt de strekking van de commercial. Volgens de campagnestaf van Gore is het voorbij flitsende woord 'rats' een 'verborgen ver leider', een techniek die in de reclame vaak wordt gebruikt. Ook al is iets nog zo kort in beeld, op het juiste moment en in de juiste context wordt het onderbewuste van de koper of kiezer aangesproken. Het pro- dukt of de boodschap blijft zo hangen, eigenlijk zonder dat het 'slachtoffer' het in de gaten heeft. Volgens de makers van de commercial is het echter puur toeval dat het woord 'rats' in beeld verschijnt. „Dit is zeer teleurstellend", zo reageerde Gore. „Ik heb zo iets nog nooit meegemaakt." Bush zei dat hij één beeld uit een film van 900 beelden te ma ger vindt als ondersteuning voor een samenzweringstheo rie. Niettemin zegde hij toe de omstreden commercial onmid dellijk van het scherm te zullen halen. Pagina 7: Bush en Gore gaan elkaar met het racket te lijf den haag anp De Nederlander is over het al gemeen niet tevreden over het politieoptreden in de eigen buurt. Slechts 45 procent van de Nederlanders vindt dat de politie goed werk levert in de strijd tegen de criminaliteit. In andere landen ligt dat percen tage veel hoger. Canadezen en Amerikanen zijn het meest positief, met res pectievelijk 80 en 77 procent. Deze landen worden gevolgd door Schotland, Engeland en Wales. „Nederland wijkt hierop vrij sterk in negatieve zin afzo oordeelt het Sociaal en Cultu reel Planbureau (SCP) in het Sociaal en Cultureel Rapport 2000. Nederland heeft vergeleken met andere Europese landen weinig politie op de been. In aantal komt het neer op 254 po- De gemiddelde automobilist of vracht rijder besteedt op dit moment minder aan benzine en diesel dan in 1980. In guldens zijn de brandstofprijzen fors gestegen, maar als de inflatie en enkele andere factoren worden meegewogen is men per gereden kilometer minder kwijt. Dit blijkt uit een onderzoek, dat het Centrum voor energiebesparing en schone technologie eind vorig jaar heeft uitgevoerd naar brandstofprijzen en accijnsbeleid in het Europese weg verkeer. Het onafhankelijke Delftse bu reau verrichtte de studie voor het mi nisterie van VROM, dat de effecten van accijnsverhogingen in EU-verband wil de laten becijferen. Hoewel de brandstofprijzen, inclusief BTW en accijns, in absolute zin sinds 1980 ongeveer zijn verdubbeld, liggen de literprijs voor euro 95 en diesel na correctie voor inflatie nog zo'n vijf pro cent onder het niveau van begin jaren tachtig. De gemiddelde reële brand stofprijs (een mix van gelode benzine, euro 95 en diesel) ligt zelfs tien procent lager, door een verschuiving in het ge bruik van de dure gelode benzine naar de goedkopere euro 95 en diesel. De daling van de kale brandstofprijzen midden jaren tachtig heeft door ac cijnsverhogingen niet geleid tot een blijvend lagere brandstofprijs aan de pomp. Anderzijds is het effect van de forse accijnsverhoging in 1997, vooruit lopend op EU-regels, door daarop vol gende dalingen van de olieprijs weer Sinds begin vorig jaar stijgt de olieprijs gestaag, waardoor de reële benzine- en dieselprijs nu boven het niveau van 1986 ligt, maar nog steeds onder dat van 1980. Steeds zuiniger automotoren, zowel in benzine- als dieselversie, heb ben daarbij de kilometerprijs gunstig beïnvloed. Voor de goederenvervoer ders ligt de situatie in verhouding nog gunstiger, aldus de onderzoekers. Grootverbruikers zijn vrijgesteld van BTW, zij hoeven de accijnsverhoging van juli '97 van 2,3 cent per liter niet te betalen, en tanken in veel gevallen 25 tot 30 procent goedkoper dan kleinver bruikers door afnamecontracten met benzinemaatschappijen. Niettemin voelen zij de oplopende brandstofprijzen pijnlijk, omdat trans porteurs met langer lopende contrac ten met klanten werken. De hierin vast gelegde vergoedingen kunnen door gaans niet per week worden aangepast aan nieuwe, gestegen brandstofprijzen. NR. 42413 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 asme bij ondernemers beteken den uiteindelijk het einde van een begrip in Leiden en omge ving. De Jaarbeurs van het Wes ten moet het nieuwe fenomeen worden voor dit deel van het land, vindt organisator Bos Events. Dat bureau houdt al soortgelijke beurzen in het oos ten (Zutphen) en het zuiden (Den Bosch) van Nederland. Bos Events gelooft heilig in het concept. Dat heeft tijd no dig om te groeien, zegt E. Koller van de onderneming. Hij is te vreden over de eerste Jaarbeurs van het Westen. De beurs is smaakvoller dan zijn voorgan ger, vindt hij, en het publiek is doelgerichter op zoek naar koopwaar. Koller geeft de Leid se beurs drie jaar om zich te be wijzen. De komende twee edi ties zal er al flink worden uitge breid. „Mensen moeten zich uren kunnen vermaken. Een jaarbeurs moet je proeven, be leven. Het moet stronger, big ger, faster." Pagina Leiden: Opvolger Lei dato chiquer maar ook saaier HET WOORD IS AAN Art Buchwald Als het beter gaat met de economie, dan gaat al de rest slechter. litiemensen op 100.000 inwo ners. Het gemiddelde is 375 po- litie-agenten. Toch, zo constateert het SCP, is het niet direct zo dat landen met relatief weinig politie ook met meer criminaliteit te ma ken hebben. Zo moeten de meeste Europese landen de laatste jaren steeds meer ge weldscriminaliteit binnen hun landsgrenzen vaststellen. In Nederland nam deze vorm van criminaliteit juist relatief weinig toe. Toch voert Nederland de Europese lijst aan als het gaat om het aantal mensen dat slachtoffer wordt van een de lict. Dit hoge percentage (32 procent, tegenover een gemid delde van 20 procent) komt vooral door het extreem hoge aantal fietsdiefstallen. Pagina 5: Nederland hoort bij best presterende EU-lidstaten Tuur 13723» 147-170 147190 60% 60% 40% ïonn«ch?j'n 40% 30% 30% Pharming krijgt in VS octrooi op transgene dieren leiden onno havermans Het Leidse biofarmaceutisch bedrijf Pharming heeft in de Verenigde Staten een octrooi verkregen op de productie van humaan alpha-Glucosidase te gen de ziekte van Pompe. Het octrooi beschermt zowel trans gene dieren die het menselijk enzym in hun melk kunnen maken als preparaten die het enzym bevatten. Pharming werkt samen met zijn Amerikaanse partner Gen- zyme aan een medicijn tegen 'Pompe'. Dat is een dodelijke spierziekte, die ontstaat door een tekort aan alfa-Glucosidase. Aanvankelijk haalde Pharming dat enzym uit de melk van ko nijnen waarbij een menselijk gen was ingebouwd. In april stapte het bedrijf over op de productiemethode van Genzy- me, waarbij het enzym wordt gewonnen uit de kweek van ei cellen van Chinese hamsters. Het patenteren van leven staat wereldwijd ter discussie. De VS zijn daarmee al veel ver der dan Europa. De Europese Unie praat al twee jaar over een richtlijn die meerdere toepas singen van menselijke genen mogelijk maakt. Nederland ver zet zich daar nog tegen. Het parlement wil in de Rijksoc- trooiwet de bepaling handha ven dat planten en dieren zijn uitgesloten en alleen uitvindin gen worden gepatenteerd. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Voorletters: Adres: I Postcode: I Telefoonnummer: (tv. ■ging) I Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening j Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. I Leidsch®Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. i zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnoe s< Antwoordnummer 10050, I 2000 VB Leiden. Bollon kan

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1