Noordwijkers vertrouwen politiek niet 'Die lui zijn toch helemaal stapelgek' ngst hoeft ook excuses meer UUIN straatverbod voor m campinghouder Van Bockhove: 'Ik schaam mij diep' Burgemeester bemiddelt in 'wielerronde-pizzaruzie' Mantelzorg ontevreden Neem een proefabonnement, "7 WEKEN VOOR 41 00 BEL 071-5128030 I en fletser botst tegen auto en 22-jarige Engelse fietser is gisteravond tegen een Tramstraat in Katwijk aangereden. Hij bleek te veel n te hebben. De Engelsman had driemaal zo veel als wettelijk is toegestaan, zo bleek bij een politiecon- ook voor fietsers niet toegestaan. jk: ruim duizend buitenlanders [n Katwijk wonen minimaal duizend buitenlanders, udeert de gemeente voor een deel uit haar eigen gege- jemeentelijke basisadministratie - en voor een deel uit :ijfers. Dat bleek gisteravond tijdens een presentatie ale minderhedenbeleid. Er zijn in Katwijk in ieder luchtelingen woonachtig, onder wie tachtig Irakezen, [oegoslaven, vijftig Afghanen en veertig Somaliërs. In inen daarnaast in totaal 250 Turken, verdeeld over inen en 180 Marokkanen, verdeeld over veertig ge- ilgens een woordvoerder zijn er 'veel meer' buitenlan- iit de officiële cijfers blijkt. 'Meer geld voor kunst' he PvdA in Katwijk wil dat de gemeente vanaf volgend heer geld uittrekt voor kunst. Dat zei ttievoorzitter Stolk gisteravond tijdens de raadscom- jor welzijn. Zijn partij wil dat het geld dat aan kunst fcegeven met 50.000 gulden wordt verhoogd, van (ar 115.000 gulden. Met dat geld moet Katwijk van de |r kunstwerken kopen. Wethouder Post (RPF) ziet niets |rstel. Volgens hem wordt er genoeg geld aan kunst i. Sterker nog, er is nog voldoende geld in kas. „We ig ruim 160.000 gulden." Met dat bedrag wordt op de mogelijk een beeldenroute aangelegd. Bovendien f (moderne) kunstwerken mee aangekocht. entehuis Katwijk verlicht bet Katwijkse gemeentehuis wordt binnenkort elke Wicht. De gemeente trekt ruim 125.000 gulden uit om Ivel met zijn markante glas-in-lood-ramen en de tuin ice hekken voor honden 'hekken die onlangs door de gemeente Lisse op de dij- [het dorp zijn geplaatst om hondenuitiaatplaatsen te voldoen niet. Lisse gaat daarom volgens wethouder Nieuw Lisse) van openbare werken nu klaphekken i. Momenteel kunnen de hekken de ene keer niet ijle andere keer blijven ze openstaan. Dat laatste is weer Ivoor honden. jevaart nog niet opgeknapt t groot ongenoegen van Lisse is nog altijd niet begon- |de reconstructie van de zuidelijke Leidsevaart. Dat prdat de gemeente Haarlem - de vorige eigenaar - bij een van overeenstemming over de overdracht ook het d om de noordelijke kant, het fietspad naar Hille- jr te nemen. „Dat willen we wel, maar dan willen we 1 graag weten wat we gaan overnemen. De ene afdeling imeente in Haarlem wil kennelijk dat die overname dt nadat wij de reconstructie van de zuidkant hebben t, en een andere afdeling wil dat die overname er nu k is allemaal tegenstrijdig en bepaald niet gunstig voor [ang", aldus wethouder Van Zijl. pdeling van de part- eigenaar van cam- is onvoldoende de familie Ligtvoet verbod voor de cam- nege en privé-terrein I Langevelderlaan in op te leggen. Met fnentatie heeft de pr^- de Haagse recht- van Delden de eis bpinghouder om een pd voor de buren af- ghouder J. Noorlan- der had een straatverbod tegen de familie Ligtvoet-Verkuylen en hun twee zonen geëist. Aan leiding waren enkele klappen, die op 19 juli van dit jaar door een van de zonen waren uitge deeld aan zijn partner. Voor de vrouw was het incident aanlei ding om naar de politie te stap pen. Zij zegt evenals haar zoon tje ernstig getraumatiseerd te zijn door het voorval. Voor de rechter is door de mishandeling door een enkele zoon niet aan nemelijk geworden dat van de gehele familie een dreiging van nog meer geweld uitgaat. Ten Hove niet in de kaart spelen BLOK cse advocaat Marcel t 'de zaak Ten Hove' sten. Nadat hij eer- ag van een schade- inmiddels ook niet penbare excuses van - die een boycot van zijn ;antoor - in dag- en te wachten. „Elke ik nog aan deze :d is er één teveel. En in de kaart, e wil, omdat hij als ir het toestaan van heeft gestemd, al le aandacht afleiden roepen tot een boy- advocatenkantoor, neer dan stemming- stemmentrekkerij. ik hem verder niet riep in een com- dering op tot een Hengst Advocaten, Is eerste in Katwijk had inge- heeft naar eigen n schade geleden van Ten Hove. enkele klant we hebben er zelfs gekregen. De in vloed van Ten Hove is minder groot dan hij denkt." Ten Hove, die net terug is van vakantie, zegt dat hij bij zijn eerdere uitspraken blijft. „Ik heb er zeker geen spijt van. Ie mand moet die man toch dui delijk maken dat je niet zomaar de Katwijkse samenleving kunt schofferen en beledigen door een aanvraag voor een bordeel in te dienen?" De RPF-fractievoorzitter is niet bang geweest voor een proces. „Ik beroep mij op mijn politieke onschendbaarheid. Hengst bluft. Ik ken overigens maar weinig mensen die zoveel dwaasheden in een week ver- kondigen als Hengst. Eerst een schadeclaim, toen weer geen schadeclaim. Daarna weer rec tificatie, vervolgens geen rectifi catie. Daarmee maakt hij zich niet bepaald geloofwaardig." Ten Hove benadrukt dat zijn uitspraken geen politieke stunt waren. „Ik vind het niet pas send dat een advocaat die bij de gemeente zijn zin niet krijgt, zomaar een aanvraag voor een bordeel indient. En dat wilde ik zeggen. Niets meer en niets minder. Nee, ik blijf bij mijn eerdere oproep om het advoca tenkantoor van Hengst te boy cotten." Meer dan de helft van de Noordwijkers heeft geen ver trouwen in het eigen gemeentebestuur. Dat blijkt uit de resultaten van een recent gehouden imago-onderzoek. De Noordwijkers verwijten de lokale politiek een eigen zinnige koers te varen, weinig daadkracht te hebben en bovendien weinig resultaat te boeken. Ook over de ge meentelijke communicatie en openheid oordelen ze ne gatief. in Noordwijk. In vergelijking met overeenkomende gemeen ten is het percentage in politiek geïnteresseerde inwoners in Noordwijk hoog, zo schrijft het bureau in haar rapportage. Het is echter een twijfelachtige eer, want die belangstelling is voor een groot deel terug te voeren op het tumult en de roerigheid waar de plaatselijke politiek in het recente verleden om be kend stond. In vorige raadspe riodes was het geen zeldzaam heid dat raadsleden rollend met elkaar over straat gingen. In de huidige gemeenteraad gaat het er rustiger aan toe, maar dat wil nog niet zeggen dat daarmee ook meteen de beeldvorming over het gemeentebestuur of de MARUKE DEN HOLLANDER De plaatselijke politici krijgen van de burgers ook een onvol doende, een 5,1. Ook uit het be drijfsleven zijn geen vrolijke ge luiden te horen. Ruim eenderde van de ondervraagde bedrijfs- vertegenwoordigers is niet te vreden over de raad en de raadscommissies. Burgemees ter en wethouders delen in de malaise. Bijna een kwart van de bedrijven is niet te spreken over de contacten met het college. Volgens het onderzoeksbu reau IOG Marketing Research uit Diemen kan wel worden vastgesteld dat de politiek leeft gemeente in zijn algemeenheid is verbeterd. Opvallend is overigens dat de badplaats wel hoog scoort als prettige woon- en werkomge ving. Ook de voorzieningen die het dorp biedt worden als 'goed' gekenschetst. Het gebrek aan vertrouwen en het negatie ve beeld komt toch met name door de wijze waarop politiek wordt bedreven en door de ge brekkige informatievoorziening naar de burgers toe, aldus de onderzoekers. Het beeld van de gemeentelijke dienstverlening is beter, maar ook op bepaalde punten voor verbetering vat baar, staat in het rapport. De medewerkers op het gemeente huis krijgen weliswaar alle waardering voor hun inzet en het rapportcijfer 6.4, maar de snelheid waarmee zaken wor den afgehandeld laat nogal eens te wensen over. Dat er weinig animo is om mee te doen aan plannenmake rij, voor het dorp, is volgens de onderzoekers ongetwijfeld te rug te voeren op het geringe vertrouwen en verwachtingspa troon dat de inwoners hebben van het bedrijfsleven. Ook met bestaat over de gemeente van het Noordwijkse gemeente- relaties van de gemeente en Noordwijk ook op het gemeen- bestuur. Voor het onderzoek met de ambtelijke top werden tehuis leeft. Om het beeld van werden steekproefsgewijs 498 gesprekken gevoerd. Volgens de gemeente op te vijzelen Noordwijkers telefonisch geïn- IOG is vast komen te staan dat wordt de komende twee jaar bij terviewd en 147 representanten het kritische beeld dat extern elkaar drie ton uitgetrokken. NOORDWUK MARUKE DEN HOLLANDER „Ik schaam mij diep. Ik zou bijna zeggen, laten we met z'n allen maar weggaan en nieuwe ver kiezingen houden of zoiets." P. van Bockhove van De Noordwijker toonde zich gisteren be hoorlijk onder de indruk van de slechte beoor deling die de plaatselijke politiek kreeg van de Noordwijkse bevolking. „Het wordt tijd dat we ons eens realiseren wat wij met z'n allen alle maal verknald hebben de laatste jaren." Volgens V. Salman van het CDA was het, voor wie zijn oor wel eens te luisteren legt in het dorp, niet eens zo'n verrassende uitslag. „Maar de cijfers zijn eigenlijk nog killer dan je al dacht" Net als A. Eijs van De Combinatie PvdA/GL/D66, signaleerde Salman dat het bar slechte imago van de politiek natuurlijk niet zo maar weg te poetsen valt. Volgens Salman moe ten raadsleden en college beter naar elkaar en naar bewoners van het dorp luisteren en moe ten afspraken worden nagekomen. „Daar ont breekt het nog wel eens aan", zei hij, verwij zend naar de gedragscode die de partijen ooit met elkaar overeenkwamen, maar waar al heel snel de klad in kwam. „En het gaat om onder ling respect", voegde A. Houwaart (RPF/GPV) er aan toe. Salmans voorstel om - het liefst nog dit jaar - een werkconferentie te beleggen om eens gron dig; uit te diepen waai- het mis is gegaan en vooral om af te spreken hoe het beter kan, werd door burgemeester van der Sluijs zonder meer overgenomen. „Het gaat om een serieus pro bleem en dat verdient een serieuze behande ling", vond de burgemeester. Weinig begrip in Valkenburg voor standpunt Dierenbescherming over paardenmarkt VALKENBURG ROB ONDERWATER De veearts is er, het stro ligt op de stenen en als er een paard dorst heeft, kan-ie liters water drinken. Valkenburg was van morgen in alle vroegte klaar voor de traditionele paarden markt die steevast op de tweede woensdag in september wordt gehouden. Er is één minpuntje: waar zijn alle paarden nou? Er staan er dik twintig. Heeft die 'dekselse' Dieren bescherming, de instantie die deze folklore wil afschaffen, dan toch invloed? Floor van Til burg van het paardenmarktco mité zegt dat het nog vroeg is en dat de Burgemeester Lotsys- traat straks vol staat met paar den en pony's. De Dierenbescherming is in geen velden of wegen te beken nen. Toch zijn ze op de 'Mart' het gesprek van de dag. Floor van Tilburg vermoedt dat ze 'ergens sneaky rondhangen' om te kijken om Valkenburg de regels niet overtreedt. „Dan krijgen we straks weer een rap port waarin staat waar we alle maal niet aan hebben vol daan." De Dierenbescherming heeft zich in Valkenburg niet popu lair gemaakt. „Die lui zijn toch helemaal stapelgek", zegt dro gist annex VVD-politicus Aad Oosterlee geagiteerd. „Ze weten niet waar ze over praten. Een voorbeeld. Er mag niet meer op vossen wordefi gejaagd, maar hier in Valkenburg worden wel alle kippen en konijnen opge vreten." Zijn buurman, wijzend naar een hengst: „Moet je eens kijken wat een dikke kont die heeft. Hebben die dieren het dan zo slecht, zoals de Dieren bescherming beweert?" De paardenhandelaren be schuldigen de Dierenbescher ming van onwetendheid. Leide- naar Gijs Mens loopt met zijn vader al 27 jaar mee op de Val- kenburgse Paardenmarkt. „Weet je waar ze op moeten let ten? Op honden aan een riem. Of dat automobilisten geen ruimte geven aan een paard en ruiter en ze zo van de sokken rijden. Die Dierenbescherming moet dit juist stimuleren. Het is gezellig en de paarden krijgen er niks van." Hij wijst naar een opgetuigd paard: ,Als dat dier straks voor de wagen staat, heeft hij het grootste plezier. Dat vinden ze leuker dan in een weiland staan. Maar tegen woordig mogen paarden of po ny's niet meer voor een wagen lopen. Dat vinden de mensen zielig. Dat is natuurlijk de grootste onzin." Een collega van Mens heeft een zeer uitgesproken mening: „De mensen mogen blij zijn dat er van deze markten worden gehouden. Anders zouden deze dieren allemaal bij de slager in de vitrine liggen. Nu kunnen die beesten nog twintig jaar van hun leven genieten." Slecht hebben de paarden het in Valkenburg niet, zegt Floor van Tilburg. Hij heeft ze zelf ook. „En ik span er ook wel eens een voor mijn wagen. Is dat dan slecht? Deze discussie houdt nooit op. Wat de een normaal vindt, is voor de ander ontoelaatbaar. Waarmee ik niet wil zeggen dat de Dierenbe scherming het allemaal ver keerd ziet. Maar in sommige gevallen overdrijven ze." De aanvoer van paarden komt met 150 dieren vanmorgen niet echt op gang. Floor van Tilburg ver moedt dat de angst er bij de paardenhandelaren in is geslo pen na een controle vorige week bij een paardenmarkt in Gelderland. Van Tilburg: „Er werd daar naar alles gekeken. Op de dieren wel op de juiste wijze vervoerd werden. Ik denk dat de schrik er bij de handela ren in zit en dat ze nu even de kat uit de boom kijken." Even knuffelen op de Valkenburgse Paardenmarkt. foto dick hocewoninc NOORDWUK ANTON PIEDRICH Burgemeester Van der Sluijs van Noordwijk bemiddelt in de ruzie tussen de plaatselijke Oranjevereniging en pizza bakker F. Matta. De ruzie ont stond anderhalve week gele den, toen de wielerronde van Noordwijk - georganiseerd door de Oranjevereniging - op het laatste moment werd afgebla zen vanwege de protesten van Matta. Van der Sluijs sprak af gelopen vrijdag met de Oranje vereniging; aanstaande vrijdag krijgt hij de pizzabakker op be zoek. Tijdens de commissie ABA werd gisteravond een brief voorgelezen van Matta, waarin hij stelt dat het nooit zijn be doeling was de wielerronde dwars te zitten. „Maar elke on dernemer moet zijn bedrijf draaiend zien te houden en hoeft niet het slachtoffer van zoiets te worden", schrijft hij. Na het afgelasten van de wie lerronde kreeg Matta bedrei gende telefoontjes, werd een ruit ingegooid en yerkoopt hij bijna niets meer. Ook heeft hij meer last van valse bestellin gen, maar dat hoeft volgens de Italiaan niets met de ruzie te maken te hebben. „Dat is al eerder voorgekomen. Ook de taxibedrijven hebben er van tijd tot tijd last van. Gewoon een geintje. Een duur geintje, dat wel", zegt Matta in zijn pizze ria. De pizzabakker is duidelijk aangeslagen door de ruzie en de gevolgen daarvan. „Op het moment dat de ronde werd af gelast, riep de speaker om dat dat door mij kwam", zegt Mat ta. „Dat had hij niet moeten doen, daardoor kwamen de mensen meteen verhaal halen." Matta voelde zich zo bedreigd, dat hij de winkel sloot. De andere horeca-onderne- mers hebben wel baat bij de ronde, die veel publiek trekt. Matta niet. „Wij hebben geen terras. En mini-pizzaatjes aan de toeschouwers verkopen kan niet, wij maken alles vers." In antwoord op de brief van Matta zei Van der Sluijs uitvoe rig met de Oranjevereniging te hebben gesproken. „Een posi tief gesprek", vertelde de bur gemeester. „In een gemeente moeten feesten en evenemen ten als de wielerronde gehou den kunnen worden, maar on dernemers mogen niet de dupe zijn." „Hopelijk komen we eruit", zegt Matta. „Ik heb niets tegen de wielerronde of de Oranjever eniging. We moeten samen een oplossing zoeken." De Oranje vereniging wilde geen com mentaar geven. Katwijk helpt probleemjeugd KATWUK DORINE VAN KESTEREN Katwijk steunt het nieuwe pro ject om jongeren in de Duin en Bollenstreek die dreigen te ontsporen op te vangen. De commissie voor onderwijs, zorg en welzijn toonde zich gister avond tevreden over de opzet van het plan, waarin preventie het sleutelwoord is. De provin cie, de reclassering, Bureau Jeugdzorg en tien Duin- en Bol lenstreekgemeenten werken daarbij samen om jongeren met problemen zo vroeg moge lijk door te verwijzen naar hulp verlenende instanties. Dat moet gebeuren door 'diep door te dringen in de leefwereld van jongeren'. Voor dat doel wordt een coördinator aangesteld die onder meer moet weten waar jongeren rondhangen en wat er bij hen leeft. De enige kanttekening kwam gisteravond van commissielid Van Duijn van de SGP/GPV. Hij vroeg zich af of te snelle door verwijzing naar hulpverlenings organisaties niet tot extra lange wachtlijsten leidt. Wethouder Post onderkende het probleem van de wachtlijs ten, maar vond dat geen reden om minder jongeren door te sturen. „Extra financiële mid delen voor jeugdhulpverlening ligt dan meer voor de hand", stelde hij. Katwijk trekt ruim zestigduizend gulden voor het project uit. KATWUK DORINE VAN KESTEREN Het Steunpunt Mantelzorg Duin- en Bollenstreek, het aan spreekpunt voor mensen die voor zieke of gehandicapte fa milieleden zorgen, is ontevre den dat het van de gemeente Katwijk niet de geviaagde 12.000 gulden maar 'slechts' 6000 gulden subsidie krijgt. De commissie voor onderwijs, zorg en welzijn (OZW) vindt 6000 gulden voldoende, zo bleek gis teravond. Volgens de commissie ligt de verantwoordelijkheid voor mantelzorg niet alleen maar op het bordje van de gemeente. Zij vindt dat zorginstellingen de aangewezen instanties zijn om in de buidel te tasten, omdat het steunpunt hun taken ver licht en dus voor besparingen zorgt. „Zorginstellingen en ge meenten zijn gezamenlijk ver antwoordelijk", verwoordde wethouder Post het standpunt van de commissie. „Dat bete kent dat wij niet meegaan met het volledige bedrag. Wij vin den het werk van het steunpunt echter wel zo belangrijk, dat wij de oorspronkelijke subsidie van drieduizend gulden zelfs ver dubbelen." Voorzitter Ans Willemse be streed dat zorginstellingen baat hebben bij het bestaan van het steunpunt, omdat haar organi satie een heel andere taak ver vult. Zij bepleitte dan ook dat de gemeente een groter bedrag voor haar rekening neemt. „Ook de gemeente heeft voor deel bij een goed functionerend adviesorgaan voor mantelzor- gers. Zeker in een plaats als Katwijk, waar enorm veel men sen de zorg voor een naaste op zich nemen." De aanvoer van paarden in Valkenburg kwam vanmorgen maar langzaam op gang. oto dick hogewoninc

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19