Goede soap, slechte soap Leiderdorp met de rug tegen de muur Meningen vJLocita<. Leiderdoip geofferd aan geldingsdrang bestuurders Waarom gaat V&D niet naar Rijnlandhuis? Liever deugdelijk ondei dan geschipper van de c Permanent toezie nodig bij kinderboek L/ETH0RP Nieuwe tijd vod niet idealisere ie WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleei met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naan redactie.ld@damiate.hd Populair dankzij de meubels De soapserie Goede Tijden, Slechte Tijden bestaat 1 oktober tien jaar. Volgens de kijkcijfers wordt het programma nog steeds goed bekeken. Is het wel mogelijk dat Neerlands eerste soap zo lang op de buis blijft? Loopt 'GTST' niet op zijn eind? V. Bhugwansing, zit in de brugklas van Dr. W.A. Visser 't Hooft in Leiden:Ik vind het knap dat ze het zo lang volhouden met 'Goede tijden'. Het blijft een hele leuke serie om te kijken. Iedere vrijdag eindigen ze met een spannende 'cliffhanger', zodat je maandag weer wilt weten wat er gaat gebeuren. Voor de vakantie was het spannend, toen Bowien doodging. Ik denk dat de serie nog lang zal bestaan, want het gaat aardig goed en ze hebben veel kijkers." W. Buys, TV-recensent Leidsch Dagblad: ,,Het klinkt misschien gek voor een televisierecensent, maar ik kijk nooit naar soaps. Mijn vrouw en dochter doen dat wel, dus ik zie wel eens een stukje, maar nooit langer dan vijf minuten. Ik kan de verschillende soaps ook niet onderscheiden. De typetjes zijn in alle series min of meer hetzelfde en de drama's ook. Ik weet nooit wie wie is, wie wie haat of juist liefheeft en wie het met wie doet. En dat is zo n beetje het enige waar het om draait. Dat GTST met zijn non acteurs en -actrices al tien jaar meegaat is niks bijzonders. Een stupide spelletje ais 'Lingo' gaat ook maar door en 'Zo vader zo zoon' is ook niet van de buis te tremmen." M. Russehenberg, amateur bij toneelvereniging Mimieks Theater in Katwijk: „GTST kan nog jaren mee. Kijk maar naar 'As the world turns', die serie draait toch ook al ongeveer dertig jaar. Zelf vind ik het een slecht programma, ik bekijk het nooit. Ik zou ook niet mee I willen spelen als ik een rol aangeboden zou krijgen. Ik houd van de geur van het theater, dan heb je echt contact met je publiek." B. Keijzer, van Meubelplein Leiderdorp, dat in de eerste jaren meubels aan Goede Tijden sponsorde: „Nu loopt de serie goed en heeft het zich gevestigd, maar in de begintijd speelden de meubels zeker een belangrijke rol bij het slagen van de serie. Het leefklimaat van de settings is belangrijk, het bepaalt een top of een flop. De meubels kwamen heel vluchtig en met close-ups in beeld, maar toch werden we platgebeld door mensen die wilden weten wat voor stofje dit of dat bankje had, verbazingwekkend. De soap heeft het meubelplein een grote naam gegeven." W.J. van Noort, docent sociologie aan de Universiteit Leiden: „Tien jaar voor zo'n soap is wel erg lang, het zal wel zo langzamerhand op zijn eind lopen. Ik heb ooit eens tien minuten gekeken, maar het programma was niet van dien aard dat ik het verder wilde zien. Het zijn bordkartonnen karakters, het gaat niet diep. Ik denk dat soaps ongeveer hetzelfde publiek hebben als de roddelbladen. Ik hoor wel dat veel studenten ook naar GTST kijken, met als argument dat het zó slecht geacteerd is dat het weer leuk wordt." L. de Ruyter, Katwijkse student, zaterdagavond te zien in een special bij RTL4 over GTST als één van de zes grootste fans van Nederland: „Ik heb van alle 1940 afleveringen maar twee gemist. In die tien jaar is GTST echt twee miljoen keer beter geworden. Ik raad ook echt iedereen aan om ernaar te kijken. Het is een relaxt half uur vol spanning. Goede tijden kan nog zeker twintig jaar doorgaan op deze manier. Wat moet ik in godesnaam om acht uur 's avonds doen als de soap zou stoppen?" G.M. Harmsen uit Alphen a/d Rijn: „Vroeger was ik basisschoolleraar en dan riepen de kinderen wel eens dat ik meneer Harmsen uit Goede Tijden was. Ik heb ze toen wel duidelijk gemaakt dat ik niet met die chagrijn vergeleken wilde worden, haha." E. van Lüling, verkoopmanager kantoorartikelen V&D Leiden: „Ik denk dat Goede Tijden een stille dood zal sterven, want je hoort er geen fluit meer over. We hebben dit jaar geen enkel artikel van de soap, omdat er geen vraag naar is. Vorig jaar wel, toen was die Kim ontiegelijk populair. Niet alleen jongens, maar ook meisjes en oudere dames kochten wenskaarten en andere artikelen met Kim erop. Ds. J. Blom, Nederlands Hervormd predikant in Katwijk, bezit zelf geen televisietoestel: „Ik heb 'Goede Tijden' een paar keer gezien. Op zich vind ik de serie goed gespeeld en uit het leven gegrepen. Het zou mij op zich wel kunnen boeien, maar de boodschap die wordt uitgedragen, verafschuw ik. Er zijn bijvoorbeeld veel driehoeksverhoudingen, waarbij er te weinig aandacht wordt besteed aan de kant van de slachtoffers. Vanwege die boodschap vind ik het jammer dat de serie het zo lang uithoudt. Maar de meeste tv- programma's zijn voor mij geen aanleiding om te zeggen: ik wil wel zo'n ding. Ik heb het idee dat het meer een programma voor dertigers en veertigers is dan voor de jeugd. Op de catechisatie merk ik dat tieners de serie 'te soft' vinden en meer naar actie met meèr geweld kijken." M. Reewijk, kapster uit Voorhout: „Ik heb vorig jaar wel eens een paar meisjes geknipt die hetzelfde haar wilden als Kim of Benjamin, lekker kort en rommelig. Het kapsel van Mirjam is daarentegen weer net iets te extreem met al die gekke Jimmy Geduld en Ingeborg Wieten als Arthur en Suzanne in Goede Tijden, Slechte Tijden. Of het nou 'goed geacteerd en uit het leven gegrepen' is of vol zit met 'non-acteurs en -actrices', de serie houdt het al tien jaar vol. foto anp frutsels. De klanten moeten natuurlijk niet van schrik de deur uitlopen." D. de Best, leerlinge van 2 VBO aan het Andreas College in Katwijk: „Ik weet niet hoelang GTST nog zal bestaan, wantje krijgt nou ook steeds meer programma's als Big Brother en De Bus, en die zijn ook leuk. Ik kijk al vanaf mijn achtste iedere dag naar Goede Tijden. Het is zo spannend, vooral als ze ruzie hebben, ledereen uit mijn klas B. Duijndam, werkt bij rozenveredelaar in Aalsmeer en geeft nieuwe soorten een naam: „Of ik er al eens aan gedacht heb om een nieuwe roos naar een speler uit Goede Tijden te noemen? Nee, maar misschien wel een goed idee." J.J. van der Wijngaard, belastingadviseur in Leiderdorp: „Ik hoop niet dat de serie nog lang blijft, haha. Toen mijn vrouw nog leefde, keek ik wel met haai- mee naar GTST, maar later ben ik er enorm op afgeknapt. Het zijn zulke enorme intriges, zo'n toeval. Dat kan een normaal mens toch niet opbrengen? Mensen kijken tegenwoordig alleen nog omdat ze zo passief zijn geworden. Als het maar beweegt op het scherm, is het goed." WILLEM-PAUL DE MOOU al Op het artikel 'Gallaslaan bang voor sluipverkeer', in het Leidsch Dagblad van 28 augus tus, wil ik reageren. In mijn beleving bestaat een dorpscentrum uit een plein met een kerk, een kapsalon, een ca fé en een aantal winkels. Helaas is de invloed van de kerk op on ze samenleving de afgelopen decennia steeds kleiner en die van de commercie steeds groter geworden. En zo kan het ge beuren dat we het gemeentebe stuur van Leiderdoip met de rug naar de Scheppingskerk, likkebaardend en met visioenen over miljoenen, richting Win kelhof zien kijken. Zij kijken uit over een land schap van fel gekleurde Cl000 affiches, langs vier of vijf wol kenkrabbers die de Laan van Ouderzorg ontsieren, naar een in neonlicht badend winkelcen trum. Voor de aanstormende sneltram zien zij nog net de blauwe zwaailichten van een ambulance, die het zoveelste verkeersslachtoffer afvoert, dat door een gefrustreerde auto mobilist op het zebrapad over de versmalde Engelendaal is aangereden! Burgers van Leiderdorp, zo ver laten we het toch niet ko men, hè? Er wordt al zo'n aan slag gepleegd op ons 'kloppend hart lussen stad en land' door de HSL en het A4-plan. Zelfs ons mooie sportpark De Bloe- merd wordt nu aan de gel dingsdrang van onze bestuur ders opgeofferd. Maak gebruik van uw democratisch recht op inspraak, of schrijf een be zwaarschrift. En kijk, met het oog op de volgende verkiezin gen, vooral welk standpunt de politieke partijen over het cen trumplan innemen. Een lange brede weg tussen twee winkel centra met vijf torenflats is na melijk nog steeds geen dorps centrum. C.A. van der Niet, Leiderdorp. Waarom wordt V&D niet ver plaatst naar de locatie waar \Toeger het Rijnlandhuis was gevestigd, naast het postkan toor? De kavel loopt helemaal door tot aan de Boommarkt. Er is meteen een publiekstrekker voor de omgeving. Meer men sen op de Breestraat, Boom- markt en Vrouwensteeg. Het 'oude' V&D, dat te groot schalig is voor de omgeving, mag worden gesloopt. Er komt een nieuwe gevel die enkele meters naar achteren wordt ge plaatst, zodanig dat deze gelijk loopt met de gevels van de Ka pelsteeg. De Waag komt dan los te staan. De achtergevels van de Breestraat 76 t/m 88 worden dan omgebouwd tot voorgevels aan de 'verbrede' Aalmarkt. Net voor de zomervakantie meldde ziens het gebied ruimte voor laagwaar- wethouder Molkenboer dat de ver- dige niet-substantiële bebouwing bin- lengde verdiepte tunnelbak er zou ko- nen het kader van het Groene Hart-be- men. Wie hem dit toegezegd heeft, leid ten behoeve van de recreatieve moet hij nu maar eens openbaar ma- functies (éérüaagse bebouwing, kleed ken. Toen hij dit naar buiten bracht ruimten, kantines, en dergelijke).' wist hij immers ook dat minister Pronk Ook voor de zomervakantie had de bebouwing van de Munnikenpolder Projectorganisatie HSL-Zuid in ge had uitgesloten. sprekken waar de wethouder bij zat 'Gezien de enorme investering in de zich verplicht een brede strook van de boortunnel kan politiek niet anders Munnikenpolder langs de Does onge- dan het standpunt moeid te laten en de worden ingenomen geplande stortplaats dat dit gebied open OPINIE tot bijna de helft van en groen moet blij- de geplande grootte ven', waren de woorden van de minis- terug te brengen om het veenweidege- ter. De minister schetste het gewenste bied in ieder geval langs de Does in- toekomstperspectief voor deze polder tact te laten en geschikt voor natuur- waar inderdaad geen sprake meer zal compensatieplannen in het gebied zijn van natuurwaarden maar wel van aan beide zijden van de Does. 'openwaarden'. 'Wel biedt mijns in- V :/m R. Sperna-Weiland is ondernemer en lid van het Comité Doesbrug. Hij schreef een opinie over het plan om de Leiderdorpse sportverenigingen naar de Munnikenpolder te verhuizen. De Projectorganisatie toonde zich zeer ingenomen met de woorden van de minister. Dat er ter plekke van de stortplaats sportactiviteiten zouden kunnen komen, let wel zonder het open karakter aan te tasten en met uitsluitend éénlaagse bebouwing, zat er wel aan te komen, maar dat is niet in lijn met een grootschalig sportge beuren met veel autoverkeer, lawaai, veldverlichting, tribunes, etcetera. Zelfs windvangende bomenrijen pas sen niet in het open karakter. De Munnikenpolder is en blijft onder deel van hetGroene Hart-beleid. Wie nu wie met de rug tegen de muur heeft gezet, is weer eens totaal onduidelijk, maar vooralsnog ziet het ernaar uit dat of Molkenboer een kunstje geflikt is, of dat de wethouder zelf aan het flikken is. Wie het weet mag het zeggen. Uitermate fijn is de druk van de collega-gemeenten, die volgens het LD zo erg op de verlengde tunnel rekenen. Zo erg dat ze ook wat meer willen betalen? Of moet Leider dorp haar sport en recreatie mogelijk heden er maar aan opofferen? Sport in de Munnikenpolder zal zijn limieten hebben, er zal minder mogen dan in de Bloemerd. Maar wie gaat dat nu eens klip en klaar duide- Een aantal sportclubs in De Bloemerd, die wethouder Molkenboer wil verhuizen. Leiderdorp heeft de opbrengst van v op de velden nodig om de tunnelbak voor de A4 te betalen. foto lijk maken en kan harde garanties ge ven voor wat wel mag? Niemand, de politiek is tot zoiets niet in staat, blijkt wel weer uit de salto mortale die de uitspraken van de wethouder hebben moeten maken. Natuurlijk is het belachelijk dat er geen geld is voor een fatsoenlijke in passing van de meest gebruikte weg van Nederland, even belachelijk als dat zij die er last van hebben voor een fatsoenlijke inpassing moeten betalen en niet zij die er voordeel van hebben. Maar ja, even verderop dreigt er een. pergola te verrijzen die qua uitstraling en effect op de omgeving de tunnelbak zal doen verbleken en maar weinigen die zich daar druk over maken. Raakt niet direct de belangen van Leiden, en Leiderdorp heeft zoveel aan zijn kop dat ergens de energie op is. Het zou beter zijn als de betreffende gemeenten nog eenmaal gezamenlijk belet vragen bij Zalm, Netelenbos en Pronk en het hoog spelen. Veel beter dan elkaar onder druk te zetten en vanwege eigenbelangetjes de gehele omgeving te verzieken. Bloemerd bebouwd, Mu der te vol en dus de Does i. venerpolder aangetast, lawa !e als nooit tevoren bij de tui v gen temidden van bebouw pergola-achtbaan constr m licht overdreven, vanaf Kat\ Aar zichtbaar zal zijn. Leiderdorp met de rug muur, inderdaad. R. SPERNA WEILAND In de krant van 26 augustus staan herinneringen en opvat tingen van dokter Jan de Bruij- ne, ter gelegenheid van zijn af scheid opgetekend door Ton van Brussel. Door onze manier van leven te denken is aan de jacht op luxe zouden wij het gevoel van veiligheid verliezen. Bij het minste of geringste dat ons mankeert zien wij leeuwen en beren op de weg: 'Mensen ei sen gezondheid en zijn soms heel dwingend in de spreekka mer.' Het sussen van patiënten mag nochtans geen routine worden: 'Je bent een groot deel van de dag aan het geruststel len.' De heer Waal, in zijn af scheidstoespraak, dan begrip opbrenj geschipper van de patiënt viel spot I woorden schoten verkeerde keelgat, m grappig bedoeld wa Laat de patiënt men de vinger aai houden, ook als hi ïst systeem betreft. Acl ag gen veiligheid in laat hij tactvol te \v rugkomen, ook zon ac ging. Hij hoeft geen te eisen, dat zou maar wel een deg|n zoek in plaats van e ie ge geruststelling. Met belangstelling heb ik de brief gelezen Van Nico van dei- Plas, waarin hij uiüeg geeft "over de ongekende mogelijkheden van Internet (LD 9/8, Menin gen), als reactie op de opinie van Janet van Dijk (12/7) en mijn brief (2/8). Ook ik ben overtuigd van het nut van Internet, maar vind het wel noodzakelijk, dat voor een levendige lezersdiscussie niet alleen pluspunten, maar ook minpunten aan de orde moeten komen. Terug naar de 'goeie ouwe tijd' wil ik niet, Janet van Dijk evenmin, denk ik. De 'nieuwe tijd' moet echter niet geïdeali seerd worden. Als dia alleen maar in geschreven wordt merce en chatten g de lezer net zo goei )c dig beeld. Iedere medaille keerzijde. Om voo noemen: kinderen loos naar de Plciyl nen surfen, probli bescherming van vens, computerver /de Tijd heeft hier een themanummerlie het boodschappen nabijgelegen wil i 'De Kopermolen', liefst twee(!) agente el; ren met het uitsc ng een bekeuring vo :e: parkeren van een i pi derland een veel g daad dan het doo kt van een geitje. 11 'Meer blauw op dank u, persoonlijk permanent toezich kinderboerderiij, ui taald van onze eige centen. Met afschuw heb ik vorige week gelezen over de grove dieren mishandeling bij de kinder boerderij van de Merenwijk. Mijns inziens zeker geen kwa- jongenswerk! Mijn zoontje van acht gaat graag naar deze kinderboerde rij. Ook hij toonde verontwaar diging, doch zei in kinderlijke onschuld: 'Die mensen worden zeker door de politie gepakt!' Het toeval wil dat op enige tien tallen meters van de kinder boerderij zich een politiepost bevindt. Echter, onze blauwge kielde helden schijnen het drukker te hebben met andere zaken. In dezelfde week zag ik, bij

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18