Actie tegen centrumplar Leiderdorp )luchting over welzijnsprogramma Oegstgeest Regio lobiüst knait op boom CDA: Zoeterwoudenaars meer betrekken bij toekomstvisit )p op eigen honk r Mauritsgroep Twijfel over ondergrondse afvalbakken Doorsteek wordt onze doodsteek Waarom een 43-jarige man uit Rijnsburg gistermid- J Waarom een 43-jarige man uit Rijnsburg gistermid ijn auto frontaal tegen een boom knalde op de Vin- Oegstgeest, is nog onbekend. De Rijnsburger reed in jrvan Sassenheim, toen hij plotseling de macht over verloor. Bij de botsing brak de man beide benen. komst voor Friezen De Fryske Krite, de vereniging voor mensen die een jen met Friesland, begint zijn winterprogramma op september met een bijeenkomst in de Scheppings- iderdorp. Gast is Jan Jongsma uit Burgum, die een ireekt van Douwe Tamminga. Ook wordt nagepraat ïer 2000, de grote reünie die deze zomer werd gehou- larvoor duizenden geëmigreerde Friezen terugkeerden 'land van herkomst'. Leden en belangstellenden zijn anaf 20.00 uur. (ïgbeurs in Voorschoten Tweedehands herfst-, winter- en sportkleding ^volwassenen als kinderen zijn donderdag 28 sep- [n 18.00 tot 21.00 uur en vrijdag 29 september van 9.30 Lur te koop tijdens de 67-ste kledingbeurs in het pouw aan de Leidseweg 100 in Voorschoten. Wie kle- Jrengen kan dat doen op woensdag 27 september van B8.30 en op donderdagochtend van 9.30 tot 11.30 uur. Tor van de beurs is de Unie van Vrijwilligers, afdeling jaap van sanduk Floutkampgroep. „We hebben een wachtlijst en willen graag oorschotense scou- een eigen honk." Hij wees erop •oor lichamelijk ge- dat het Leiderdorpse troephuis i, de Mauritsgroep, door de aangebrachte voorzie- p nog niet verloren, ningen voor zijn club ideaal is. ïonk in Leiderdorp is De Houtkampgroep was ook toch mogelijk, al zal een scoutinggroep voor licha- >t felbegeerde voor- melijk gehandicapten, maar is iphuis van de Hout- gestopt omdat er te weinig le- aan de Van Diepe- den waren, zijn. Als het aan het burgemeester er Roest beloofde en wethouders ligt wordt het troephuis ge lijk met het restaurant verkocht. De nieuwe eige naar van In <len Hout kamp, T. van der Horst, kan de ruimte uit stekend ge bruiken. Het CDA sprak zich positief uit over de verkoop, D66 was tegen. „Ook de brug wordt ver kocht aan de uitbater, wat heeft dat voor gevolgen voor de toe gang tot het park", vroeg T. Veugen zich af. Wethouder Roest erkende dat wandelaars via een andere weg naar de kin derboerderij moeten lopen als straks het terras voor het res taurant geen doorgaande route meer is. „Maar de toegang bij de parkeerplaats wordt verbe terd." De andere partijen bepa len hun standpunt over de ver koop van In den Houtkamp pas voor de raadsvergadering van eind september. zoeterwoupe jan preenen Het CDA wil de inwoners van Zoeterwoude meer betrekken bij het opstellen van een toekomstvisie voor het dorp. De christen-democraten willen daarvoor twee bijeenkomsten organiseren: één voor de bewoners van het Dorp en één voor de bewoners van Rijndijk. De partij gaat daarmee veel verder dan burge meester en wethouders. Die vinden het in eerste instantie voldoende als het Woerdense bureau Van Naem en Partners bedrijven, instellingen en verenigingen (en eventueel een aantal burgers) naar hun mening waagt. „Als dat onderzoek is afgerond, kunnen we altijd nog naar de burgers stappen en vragen hoe zij erover denken", vindt burgemeester Koopmanschap. Progressief Zoe terwoude en de WD zijn het met haar eens. Het CDA vindt dat mosterd na de maaltijd. G. van der Hulst: „Dat is veel te laat. We moeten de burgers van het begin af aan laten meedenken. Als de gemeente niet op korte termijn avonden organiseert, doen wij het zelf." De andere twee partijen hebben wel een ander voorstel van het CDA overgenomen. Er komt een 'kerngroep toekomstvisie', die bestaat uit leden van de collegepartijen, de oppositiepartij CDA en een aantal ambtenaren. De groep begeleidt het onderzoek van het Woerdense bureau en infor meert de raadsfracties regelmatig over de stand van zaken. Van Naem en Partners gaat vooral onaerzoe- ken of Zoeterwoude zelfstandig kan blijven, of dat herindeling beter is. Koopmanschap: „Maar dat betekent zeker niet dat het bureau alleen maar kijkt naar de bestuurskracht van Zoeter woude. Er komt wel degelijk ook een visie. We hebben zelf in het verleden al veel laten onder zoeken en vastgelegd. Dat wordt allemaal bij het onderzoek meegenomen. Dus ook het uitgangs punt dat we groen en zelfstandig willen blijven. Voor de uitkomsten van het onderzoek ber niet bang. We zijn immers goed bezig?" Zoeterwoude verwacht dat de uitkomsten het onderzoek positief uitvallen voor de geme te, zodat zij het rapport in de strijd om zelfst digheid kan gebruiken. De kosten van het ond zoek bedragen bijna 70.000 gulden. De gemee probeert de helft terug te krijgen van de prov cie. Het CDA vindt dat de provincie het hele bed moet betalen. De meerderheid van de raad vc daar niets voor, uit angst zich te zeer afhanke te maken van de provincie, die ook met Naem en Partners werkt. Verzet van D66 tegen verkoop brug seweg een zorgboer- gehandicapten", al- houder in een com- idering. „Als de 'hiladelpia daarvan ks gebruik maakt, auritsgroep dat bij- in het weekeinde ivels van de Maurits- een beroep op de se politiek om snel imodatie te zoeken, rde tijdens de be an de verkoop van boerderij In den en het naastgelegen van de opgeheven oegstgeest Wie o wie heeft radicaal het mes heeft gezet in de rod- ondendrons aan de Koninginnelaan in Oegstgeest? Dat zouden ze bij de gemeente weieens willen weten. Vanmorgen heeft de gemeente bij de politie aangifte gedaan van de illegale snoeibeurt. De rodon- dendrons in de plantsoenen aan de Koninginnelaan en het Van Griethuysenplein zijn al geruime tijd onderwerp van discussie. Een groep omwonenden wil de struiken weghebben om overlast van jon geren te voorkomen. De jongeren zouden zich achter het groen ver schuilen. Het weghalen van de struiken ging de Oegstgeestse poli tiek, die zich in maart over de kwestie boog, te ver. Besloten werd het groen niet op te offeren, maar te kortwieken. Dat was iemand blijk baar niet kort genoeg. foto hielco kuipers voorschoten jiska van de wetering Het ondergronds brengen van zes groepen afvalcontainers in Voorschoten gaat mini maal 600.000 tot 750.000 gulden kosten, schat de gemeente. Bij deze schatting is nog geen rekening gehouden met de kos ten van het verleggen van kabels en leidin gen. Ook de kosten van de twee toekomsti ge milieuparkjes in de nieuwe wijk Starren- burg II zijn nog qiet in deze voorlopige kos tenraming opgenomen. Een nader onderzoek moet meer duide lijkheid verschaffen over de precieze kos ten. De gemeente hoopt het onderzoek eind dit jaar af te hebben en in januari 2001 een besluit te nemen over het al dan niet plaatsen van ondergrondse bakken. Voorschoten denkt al een aantal jaren over het ondergronds plaatsen van zes zo geheten 'milieuparkjes'. De gemeente wil hiermee de geluidsoverlast, door het vallen van de flessen, verminderen. Daarnaast zijn ondergrondse containers mooier dan de bakken die nu op straat staan. Behalve de hoge kosten spelen nog een aantal andere problemen een rol. Zo doet de gemeente nog een onderzoek naar het contract met de firma Van Gansewinkel, die de bakken leegt. Dat contract loopt tot eind 2001 en de gemeente moet dat wel licht 'openbreken' en aanpassen als de bakken ondergronds gaan. Daarnaast zijn de ervaringen met ondergrondse bakken niet onverdeeld positief: in Leiden klagen buurtbewoners over stank en rommel. 'ite presenteert eindelijk nieuwe subsidiemethodiek suzanne barbier Jegstgeestse wethou- jter (CDA) gelukt een subsidiemethodiek op poten Na jaren van grote de opvolger jaar afgetreden Kempen een con- ^sprogramma waar grote instellingen te- e zijn. De problemen ar dreigden door een van subsidies zijn n. krijgen de grote welzijnsinstellin- st, algemeen jaarbe- taan ontvangen ze op basis van een opsomming en ver- ig van hun activitei- op verzoek van die daar al in vroeg. Toenmalige Kempen kreeg or elkaar. Vorig jaar imdat ze niet langer ivven had van een d van de gemeente re methodiek is een naar het verstrek- Vol- nethode moeten or de bibliotheek en zeer vast om- 'en wat ze aan 'pro- en leveren en welk daarmee willen hoogte van de sub- dan bepaald aan de resultaten, renigingen hoeven nog maar één keer subsidie aan te tot gro- ties ontvangen ze die ifiek is dan de 'acti- dies' voor bijvoor- enbare bibliotheek Welzijn Oude- ^3(g| De bibliotheek, die een tijdelijk onderkomen in het Irispark heeft, is tevreden over het nieuwe subsidiesyssteem. ren Oegstgeest (SWOO). Een door Kempen vooruitgescho ven bezuiniging van 110.000 gulden op het totale subsidie budget is van de baan. Bibliotheekdirecteur H. Men nen is opgelucht dat de nieuwe methodiek eindelijk een feit is. „We willen graag afspraken ma ken, daar heeft de gemeente recht op." De bibliotheek ont vangt in 2001 zes ton subsidie, bijna 90.000 gulden meer dan dit jaar. Daarmee honoreert de gemeente het subsidieverzoek van Mennen tot op de gulden. Met dat extra geld gaat de bi- biotheek langer open en komen er nieuwe activiteiten, zoals 'media-educatie' voor het voortgezet onderwijs. „Door elk jaar af te rekenen heb je het meer over de inhoud. Ie kijkt naar het maatschappelijke nut." Directrice M. Steenland van de Stichting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) is tevreden met de subsidie van ruim 220.000 gulden. Het is precies hetzelfde bedrag als de SKO dit jaar kreeg. „Ik vind zo n presta tiebudget een heel heldere af spraak. Nu hebben we afge sproken dat de gemeente ons in april 2002 afrekent op het aan tal bezette gesubsidieerde plaatsen. Daar kan ik goed mee uit de voeten. We hoeven nu niet in onzekerheid te zitten hoe de pet van de gemeente dan zal staan." foto hielco kuipers Steenland zegt zich geen zor gen te maken dat de nieuwe subsidieregeling ongunstig uit pakt voor de stichting. De vraag naar kinderopvang in Oegst geest is bijzonder groot, jam mer vindt Steenland wel dat de gemeente net als vorig jaar niet aan de 'tweede-kind-regeling' wil, waarmee ouders voor de opvang van hun tweede kind minder betalen. Ze legt zich daar echter bij neer. SWOO-directeur G. Groen- 'Groen Leiderdorp, Geen Beton Dorf. Het masterplan voor het centrum van Leiderdorp mo van tafel. Het plan is veel te grootschalig en bevat te ve onduidelijkheden. Dat vindt het platform Hart voor Lt derdorp. Morgen begint de bewonersorganisatie e( posteractie onder het motto 'Groen Leiderdorp, Géi Beton Dorp'. Huis-aan-huis bezorgen de Leiderdorper flyers met kritiek op het plan. leiderdorp eric went Het platform vertegenwoordigt zo'n duizend huishoudens in de Vogelwijk en de Horsten. De massaliteit van de gemeentelij ke voorstellen gaat deze bewo ners veel te ver. „Wij zijn niet tegen een opwaardering van het centrum, maai- wel tegen de omvang en de vorm die er nu aan gegeven wordt", aldus A. Banning van het platform. Vooral de bouw van de vier flats van Vesteda aan de Laan van Ouderzorg is de bewoners een doorn in het oog. „Wij hechten sterk aan het landelij ke, groene karakter van het dorp en maken ernstig bezwaar tegen de stedelijke dominantie van deze massale torenflats." De bewoners missen boven dien een totaalplan, waarin alle consequenties van de gemeen telijke voorstellen staan. Want hoe zit het bijvoorbeeld met de verkeersafwikkeling in de wij ken? Houden ze genoeg par keerruimte over? De bewoners zijn ook bang voor extra verkeersoverlast de laagbouw achter de flai „Nu al persen zich dagelij! 1800 voertuigen door het beg van de Merelstraat. Daar kon straks het verkeer van de 1( nieuwe flats nog bij." En w zijn de gevolgen van het 'afkni pen' van de Engelendaal? E kan de Vronkenlaan de exti verkeersdruk door de afsluitir van de Van der Valk Boumai weg wel aan? 'Het is onveran woord dat met enig deel van c uitvoering wordt begonnei voordat alle consequenties zij uitgewerkt en op elkaar zijn a gestemd', luidt de voorlopig slotconclusie van het Platform „We hopen dat iedereen h< raambiljet tegen Beton Dor ophangt, om de politiek flin onder druk te zetten", aldu Banning. Het masterplan staé 10 oktober op de politiek agenda. „Misschien dat we hc tij nog kunnen keren. Wethou der Molkenboer moet de laatst tijd wel vaker plannetjes afbla zen omdat de bevolking mas saai tegen is." veld is nog niet erg tevreden over de nieuwe subsidiemetho diek. Hij is verontwaardigd over het voornemen van het Oegst geestse college om 140.000 gul den minder subsidie toe te ken nen dan de SWOO had ge vraagd. De ouderenorganisatie krijgt volgend jaar 'slechts' 530.000 gulden en dat is 35.000 gulden minder dan dit jaar. Wethouder De Ruijter zet het mes in het budget, omdat de SWOO een drietal diensten aanbiedt die volgens hem niet uniek zijn. Het gaat om de maaltijdvoorziening, het alar meringssysteem voor zelfstan dig wonende ouderen en een contactblad. Andere instellin gen kunnen dit ook aanbieden aan de Oegstgeestse ouderen, vindt hij. Bestuur en directie van de SWOO hebben De Ruijter een brief gestuurd waarin ze hem om uitleg vragen. Volgens Groenveld staat de SWOO 'het water tot aan de lippen'. „Het tegenstrijdige is dat de wethou der de diensten wel belangrijk vindt, maar er toch geen geld in wil stoppen. Zijn redenering luidt dat ouderen bijzondere bijstand kunnen aanvragen voor bijvoorbeeld een alarm- kastje. Terwijl hij weet hoe moeilijk mensen het vinden om daarvoor bij de gemeente aan te kloppen." Als de gemeente raad dit voorstel goedkeurt, ver dubbelen de prijzen, stelt Groenveld. „Dan wordt de SWOO een elitaire club." K en O-voorzitter F. Wegman was vanochtend niet bereikbaar voor commentaar. De volksuni versiteit krijgt het bedrag waar om ze heeft gevraagd: ruim 87.000 gulden. Dat is 20.000 gulden meer dan ze dit jaar kreeg. Vorig jaar beklaagde Wegman zich over de bevrie zing van de, 'toch al lage' subsi die aan K O. Volkstuinders tegen weg door Bloemerd leiderdorp eric went 'Weg snijdt hart uit ons complex' De volkstuinders van De Bloemhof pleiten voor twee 30-kilometerwegen langs de randen van de Bloemerd: de een ter hoogte van de Ley- sloot, de ander bij de nieuwe rotonde van de Persant Snoepweg ter hoogte van Al berts Corner. Het is een ant woord op plannen om de Gal laslaan op de N446 aan te slui ten, via een 'inprikker' door de Bloemerd. „Want die door steek wordt onze doodsteek", voorspelt voorzitter loop van Huut. De 140 volks tui ri ders van De Bloemhof zijn zich rot geschrok ken. Eerst van het voorstel van het Delftse verkeersbu reau Die pens en Ok- kema om een weg dwars door 'hun' clubhuis te trekken. Vervolgens van het nieuws dat de gemeente De Bloemerd gedeeltelijk wil be bouwen om geld te verdienen voor de verdiepte aanleg van de A4. „Vooral die weg is voor ons onacceptabel', zegt Huut. „Hij snijdt het hart uit ons complex." De voorzitter verwacht dat de doorsteek, dwars door het Leiderdorpse sportcomplex én zijn volkstuinen, het einde be tekent van minstens vijftien volkstuinen: „Voordat je het weet zakken we qua ledental onder de honderd en zijn we dichtbij het moment dat we de exploitatiekosten niet meer kunnen opbrengen. Dan is het over en sluiten voor de vereni ging"' En dat terwijl de tuinders juist bij herhaling beloofd is dat het complex kan groeien. „In een collegebesluit van 7 maart staat dat De Bloemhof optimaal moet worden uitge breid ter compensatie van plannen rond de A4 en de W4. En op 2 augustus heb ik op het gemeentehuis nog over negen extra tuinen aan de noordoostkant gesproken. Dan is het vreemd dal we nu ineens met deze nieuwe gege vens geconfronteerd worden." Met de kaart van Leiderdorp in de hand, heeft het bestuur van De Bloemhof inmiddels een alternatief ontwikkeld. Dat ligt over een paar dagen bij de ge meente op tafel. Als dan woning bouw komt op de Bloe merd, en als het verkeer dan per se via een rondweg om Leider dorp moet worden ge leid, doe dat dan via twee 30-kilometerwegen aan de randen van De Bloemerd, is de strekking van dat alterna tief. „Aan de kant van de Ley- sloot, kunnen de nieuwe hui zen op de velden van Alecto en Velocitas aangesloten wor den op de provinciale weg. En datzelfde kan ook aan de an dere kant van de Bloemerd, via een aansluiting op de ro tonde bij de Persant Snoep weg. Op die manier hoeft er geen weg dwars door de Bloe merd getrokken te worden." Die doorsteek van de Gal laslaan is sowieso niet nodig, denkt Huut. „Die is vooral be doeld om het verkeer tijdens drukke uren versneld af te voeren. Maar in de Voorhof wonen voornamelijk 50-plus- sers. Over een jaar of tien ne men die echt niet meer deel aan de spits."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17