Afscheiding hervormde gemeente onmogelij Geloof Samenleving Kinaeren van één Vader WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 979 VANDAAG Vandaag 485 jaar geleden, op 13 september 3 1515, vond de slag bij Marignano plaats. Frans 1 SEPTEMBER van Frankrijk versloeg hierin een Zwitsers leger verpletterend. De Zwitsers waren verbonden met Milaan en de paus, Frankrijk werd gesteund door Ve netië. De Zwitserse kerkhervormer Huldrych Zwingli (1485-1531) mengde zich in de twisten tussen de Franse en de pauselijke partij. Hoewel Zwingli aanvankelijk beweerde pacifist te zijn, nam hij wel deel aan de slag bij Marignano. Ook later was hij betrokken bij oorlogen tussen protestan ten en katholieken. Zwingli vond de dood tijdens de slag bij Kappel in de strijd met een rooms-katholiek kanton. Zijn li chaam werd door de soldaten op gruwelijke wijze verminkt. Ruim achthonderd jaar voor 1515 heeft ene Amatus, bis schop van Sion, delen van Zwitserland tot het rooms-ka- tholieke geloof weten te bekeren. Op 13 september 690 stierf hij. Geneeskunde Babylonië vol magie den haag De geneeskunde in het oude Babyion en Assyrië van weleer was doorspekt met magie. Uit medische handboeken op kleitabletten die in het Midden-Oosten zijn opgegraven blijkt dat de vroegere dokters niet alleen planten en zalfjes voorschre ven maar ook amuletten verstrekten en de hulp inriepen van de 'theologen' van hun tijd. Sterker nog, chronische ziekten had den altijd een bovennatuurlijke oorzaak. Althans, dat meenden de betrokken doktoren. Prof.dr. M. Stol houdt er een lezing over op 11 oktober in het Zalencentrum van het Centraal Station in Den Haag. De aanvang is 20.00 uur en de toegangsprijs is 15 gulden. Aanmelden kan via 020-4449292. Symposium over overlevingskans kerk amsterdam Toenemende individualisering van de maatschap pij heeft de geloofwaardigheid van de traditionele godsdiensten ondermijnd. Tegelijkertijd is de onzekerheid van de mens toe genomen. Over deze zaken en over de overlevingskansen van de traditionele kerk wordt donderdag 30 november een symposi um gehouden in het hoofdgebouw van de Vrije Universiteit aan de de Amsterdamse De Boelelaan 1105. De thema's worden uit gewerkt door VU Podium in samenwerking met het landelijk dienstencentrum van de SOW-kerken. De aanvang is 13.00 uur; toehoorders betalen 30 gulden entree na aanmelding via 020- 4449292. Heilige olifant ritueel gereinigd in zee bombay In de Indiase mythologie is Ganesh een van de lagere godheden. In het volksgeloof is het fenomeen (half mens/half olifant) evenwel ongekend populair. Ganesh, ook wel Ganapati genoemd, is de zoon van het godenpaar Shiva en Parvati (En carta '98) Hij wordt officieel gezien als de god van wijsheid en literatuur. In de praktijk wordt hij vooral aangeroepen voor het verkrijgen van vooral geluk en welvaart. Daarnaast moet de god ook zijn sporen hebben verdiend als 'beschermer' van zwakke ren. India staat zoals eerder gemeld de laatste weken in het te ken van het Ganesh Festival. Onderdeel daarvan is het maken van speciale afbeeldingen. Op deze gisteren in Bombay ge- i maakte foto wordt een groot Ganeshbeeld van klei ritueel on- j dergedompeld in de Arabische Zee. foto ap sherwin crasto BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Polsbroek en Vlist en te Ernst, A.J. Mensink te Hei en Boeicop. Bedankt: voor Akkerwoude-Mur- merwoude, F. Verboom te Kam- GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Valkenburg (ZH), G. Naber te Neede. WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: In het zuiden nu en dan regen en eerst een stevige oostenwind. Verder rustiger, droog en geregeld zon. Maxima tussen 7 graden in het noorden en 15 in het zuiden. Zweden: Geregeld zon en vrijwel overal droog. In het zuiden perioden met regen en eerst een stevige oostenwind. Maxima rond 15 gra den, in het noorden iets lager. Finland: Af en toe zon en kans op een en kele bui. Maxima van 8 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Denemarken: Meest bewolkt en af en toe regen, donderdag later op de dag van het zuidwesten uit ook enkele op klaringen. Maxima omstreeks 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: In het zuidoosten geregeld zon en vrijwel droog. Elders half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen, misschien ook onweer. Maxima van 15 graden in het noordwesten tot 22 in de omge ving van Londen. België en Luxemburg: Rustig en droog weer met gere geld zon. Middagtemperatuur rond een graad of 23, maar woensdag tijdelijk iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: Geregeld zon en in- het oosten een kleine kans op een lokale regen- of onweersbui. Verder meest droog, maar in het noordwesten soms ook wolkenvelden. Maxima van 20 graden langs de Kanaal- kust tot 28 in het oosten. Zuid-Frankrijk: Flinke zonnige perioden en vrij wel overal droog. Warm met maxi ma tussen 26 en 32 graden. Spanje: Flinke zonnige perioden, maar in het westen soms ook wolkenvel den. Vrijwel overal droog. Maxima aan zee van 23 graden in het noordwesten tot 30 in het zuiden. Landinwaarts maxima tussen 30 en 37 graden. Portugal: Veel zon, maar langs de westkust soms ook mist of wolken. Droog. Middagtemperatuur aan zee van een graad of 22 in het noorden tot 28 in het zuiden. Landin waarts iets hogere maxima. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke zonnige perioden en droog. Maxima ongeveer 28 gra den. Tunesië: Zonnig, maar vooral woensdag ook een paar wolken. Droog. Maxima rond 30 graden. Canarische Eilanden: Flink wat zon, maar vooral aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvelden. Droog. Middag temperatuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Woensdag wisselend bewolkt en kans op enkele regen- of onweers buien. Donderdag meer zon en vrijwel overal droog. Woensdag maxima tussen 20 en 25 graden, daarna opnieuw iets warmer. Oostenrijk: Perioden met zon en vooral woensdag in Tirol kans op een re gen- of onweersbui. Middagtem peratuur ongeveer 25 graden. Zwitserland: Woensdag half tot zwaar bewolkt en enkele buien, ook met onweer. Donderdag droog en meer zon. Woensdag middagtemperatuur rond 25 graden, donderdag enke le graden warmer. Tsjechië en Slowakije: Zonnige perioden, maar van het westen uit ook kans op enkele buien, woensdag vooral in Tsjechi en donderdag juist in Slowakije. Maxima rond 25 graden, maar bij buien iets koeler. Italië: Flinke zonnige perioden. Woens dag in het uiterste noorden kans op een regen- of onweersbui, ver der vrijwel overal droog. Maxima rond 28 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig. Woensdag ook een paar stapelwolken, maar waarschijn lijk droog. Maxima rond 28 gra den. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en bijna overal droog. Op de Egesche Zee eerst een stevige noordenwind. Maxima meest tussen 25 en 30 graden. Malta: Droog en veel zon. Maxima rond 28 graden. Turkije en Cyprus: Vrij zonnig. In het oosten en op Cyprus nog meer bewolking en eerst kans op enkele buien, ook met onweer. Maxima ongeveer 30 graden, langs de Turkse westkust iets minder warm. DONDERDAG 14 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07-14 Zon onder 19 56 Maan op 20.40 Maan onder07 31 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.01 17.21 04 34 16.54 Laag 00 44 13.04 00.25 12.45 bewolkt 25. onweer V warmtefront regen ■Hl sneeuw koufront opklaringen Shfc hagel lagedruk - - mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 1000 hecto pascal 17 12 8.0 25 13 0.0 26 13 0.0 29 14 0.0 13 11 0.0 Buenos Aires rwaar bew. Casablanca half bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles half bew. 13 9 0.0 New Orleans 26 13 0.0 New York 25 15 0.0 TelAviv 32 25 1.6 Tokyo 11 7 0.0 Toronto 25 20 0.0 Tunis 15 7 0.0 Vancouver 34 18 0.0 31 26 6.0 29 22 0.0 32 24 0.0 31 24 0.0 25 11 0.2 30 20 0.0 20 14 0.0 C O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00—19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELE FA) Advertenties: 071- 532: Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-53 ADVERTEN Maandag t/m vrijdag v 071- 5356 230 RUBRIEKSADVEJ Maandag t/m vrijdag vanl 071-5143 545 ABONNEMEI bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machü het automatisch afschrijven* abonnements- geld, ontvang betaling. VERZENDING Pf Voor abonnementen die perj worden verzonden geldt een aan portokosten per verschiji LEIDSCH DAGBLAD OPI Voor mensen die moeilijk li hebben of blind zijn (of ei leeshandicap hebben), is el van het regionale n Dagblad op geluidscassette informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken l K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17,00 u. (uitgez feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendien INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Commissie voor kerkordelijke aangelegenheden in nota: leent een gemeente haar rechtsper soonlijkheid aan het kerkverband. De kerkorde van 1951 kent geen mogelijk heden voor een gemeente om vooit te bestaan buiten dit verband. „Als men breekt met de Nederland se Hervormde Kerk breekt men met de gemeente en kan men hoogstens sa men met andere christenen een nieu we gemeente vormen die niet tot de Nederlandse Hervormde Kerk be hoort", schrijft de commissie. De goe deren (inclusief fondsen) en gebou wen van de gemeente zijn volgens haar niet van de leden, maar van de gemeente die blijft bestaan ook als veel of zelfs alle leden zich afscheiden van die gemeente. Een afgescheiden gemeente mag de goederen niet van de oorspronkelijke gemeente onttrekken om ze voortaan voor zichzelf, buiten het landelijk kerkverband, te gebruiken. De NHK moet er mede voor zorgen dat de goe deren in handen blijven van de her vormde gemeente. De generale synode heeft de bevoegdheid om kerkordelijke regelingen voor de gemeenten vast te stellen, ook als het om het Financieel beheer gaat, aldus de commissie. De notitie is bedoeld als voorlichting aan plaatselijke gemeenten. Aanlei ding waren verscheidene vragen over de plaats van hervormde gemeenten in het Samen-op-Wegproces met gere formeerden en lutheranen. Sommige hervormden wilden weten of gemeen ten buiten de toekomstige SoW-kerk om een hervormde gemeente of Ne derlandse Hervormde Kerk zouden kunnen voortzetten. Het Comité tot behoud van de Ne derlandse Hervormde Kei genstanders van het SoW- uiterste rechterflank bui openlijk met afscheiding van de drie kerken een fei geveer twintig hervormde brengen voor „miljoeni i aan gelden en goederen o v kerkelijke stichtingen. e vooruitgrijpen op een mc z scheuring", zei synodevot l' van Vreeswijk in april. °l De hervormde synode t1 22 september over de noti h 1 Kerken ho i op nieuwe VS met Cl - Het Vaticaanse document 'Do- minus Iesus' hoeft geen terug slag te hebben op de oecume ne. Hoofdthema is de bezorgd heid over bepaalde standpun ten betreffende religieus plura lisme. Het benadrukken van de uniekheid van Christus zou in stemming van protestante stro mingen kunnen hebben. Dit zegt voorzitter A. van Eijk van de Raad van Kerken en van de RK Willibrordvereniging voor oecumene op persoonlijke titel. Het document behandelt meer de verhouding met de we reldgodsdiensten dan met de andere christelijke kerken, zegt de theoloog. Dat laatste komt slechts zijdelings aan de orde. De dialoog met andere ker ken moet volgens het docu ment altijd in het kader van de missie staan. De uniekheid van Gods openbaring in Christus mag daarin niet worden ver donkeremaand, meent Rome. Hiermee mengt het document zich in de discussie onder theo logen, onder meer in Azië. De christelijke presentie in dat werelddeel wordt gecon fronteerd met sterke inheemse godsdiensten. In de dialoog en bij de samenwerking wordt dan meer het accent gelegd op het geloof in God dan op dat in Christus. Om misverstanden te vermijden zegt het document dat de weg via Christus naar God een unieke weg is. Van Eijk noemt de overstap van de uniekheid van de persoon van Christus naar het unieke karak ter van de kerk van Christus ty pisch rooms-katholiek. Overigens zegt het document niet veel meer dan de teksten van het Tweede Vaticaans Con cilie. Wel preciseert het docu ment nader wat het concilie heeft opengelaten, namelijk de vraag welke kerkgenootschap pen vanuit rooms-katholieke visie kerk en welke kerkelijke gemeenschap genoemd kan worden. Het benadrukt dat de kerk van Christus ten volle wordt voortgezet in die kerken die worden geleid door bis schoppen, die zelf met de bis schop van Rome (de paus) zijn verenigd. In die precisering zit een ze kere verharding en beperking, aldus Van Eijk. Toch betekent een en ander niet dat de Rooms-Katholieke Kerk een be tere kerk zou zijn. Een hervormde gemeente kan zich niet van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) afscheiden en los van de landelijke kerk voortbestaan. Ook kan een plaatselijke gemeente die de band met de NHK verbreekt, geen aan spraak maken op de goederen en gel den van de gemeente. Dat schrijft de hervormde commis sie voor kerkordelijke aangelegenhe den in de notitie 'Om de heelheid van de Kerk'. Volgens de commissie ont- 'Stuk Vaticaan hoeft oecumene niet te schaden' NEW YORK ENI De oplossing van Elian moet een perk in de relatie Verenigde Statei inluiden. Het handelsembargo nieuwe verhoudi ba echter in de secretaris-genera van de Ameriki van Kerken (NCC Edgar bracht o andere Amerika menische leiders risch bezoek aai Hij riep presiden een einde te ma veertig jaar oude gen Havana. De, moeten volgens - opvatting herziei nen als 'goddelo nisten' blind Castro aanlopen. Edgar hoopt c keer van het 6-ja Elian Gonzalez het einde mark vijandige Ameri ding. Elian kwaï ber vorig jaar na poging waarbij omkwam, in de maandenlang ji touwtrek tussen in Florida en de se overheid, keer ni met zijn vadei Cuba. De NCC 1 voor Elians tei ijverd. „Ik hoop dat i Varkensbaai bi Elian Gonzalez gen", zei Edgar, naar de door de de, mislukte inva ba door Cubaans in 1961. „Als na gen we ons om v plomatieke en ties met landen Mexico aan te kn ven. Het embargo sitie van Castro gar alleen maa „Als Amerika zid houden met wat werkelijk aan de we dan niet bete opheffen van de s Mijn vriendinnetje kijkt heel vaak naar boven en dan ziet ze God. Dan vraagt ze: Wanneer denk je dat God er was? En dan zeg ik vroeger. Maar dan zegt ze: Nee hoor, nu. Dat zegt ze om met me te spelen. Ik vraag me wel eens af wie was er als eerste op aarde. Of wat gebeurt er als je dood bent. Dat soort dingen wil ik gewoon wéten, maar ik weet er geen antwoord op. Ze zeggen Als ik een enge film heb gezien met aliens erin, dan lig ik bang in bed. Niet als het een tekenfilm is, hoor. Soms denk ik wel eens dat ze bestaan, dan ben ik bang dat ze hierheen komen. Soms kijk ik een vampierfilm en dan ga ik zó liggen dat hij niet in mijn nek bijt. Maar ik weet echt niks over het geloof. Ik heb wel ge hoord over iemand die met spijkers wel dat de mensen uit de apen kwamen, maar wie kwamer er werd opgehangen, maar meer weet ik er echt niet van. Op school, dan vóór de apen? Aan dit soort dingen denk ik meestal als ik in met geschiedenis, wanneer ergens het woordje God voorkomt, bed lig, maar ook wel als ik me verveel, of als ik nergens zin in dan praat de juf er soms over met ons. Ik zie ook niet vaak iets heb. Ik heb dit. soort dingen nooit aan mijn vader gewaagd, want wat met het geloof te maken heeft. Naast iemand met'wie het interesseert hem niet. Mijn moeder moest vroeger van mijn ik speel wonen Turken en die zijn wel gelovig. Ze hebben oma in God geloven, maar ze geloofde er helemaal niet in. Bij een doek om. Bij Albert Heijn werkte ook iemand met mijn oma gaan ze bidden voor het eten. Ik weet niet eens wat ze zo'n doek om. Het stond echt heel gek bij dat kleurige Al dan eigenlijk doen. Het is voor God. bert Heijn-pakje.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14