/eiden Regio Asielzoekers niet naar Leeuwenhoek Stallen kermiswagens steeds groter probleem Eerste stap naar nieuw stadshart ivolger Leidato 'hiquer' ooksaaier ïen individuele, ambitieuze, relaxte en grappige jongen 13 [bejaarde zwaargewond #n 91-jarige Leidenaar is gisteren zwaargewond naar nhuis gebracht, nadat hij op de kruising van de Willem erlaan met de Koningstraat was aangereden door een hoogbejaarde fietser wilde de drukke verkeersweg en. Een 24-jarige automobilist, die overigens niet met lheid reed, kon een aanrijding niet voorkomen. De fiet- t door het ambulancepersoneel worden gereanimeerd örgwekkende toestand naar het LUMC gebracht. telbediende mishandeld ien 24-jarige winkeldief heeft gisteren een 22-jarige me- rvan een supermarkt aan het Levendaal mishandeld, probeerde aan te houden. Het slachtoffer had de 24-ja- en met een aantal collega's in de kraag gevat maar deze zich en sloeg de 22-jarige op de kaak. Even later kon het irktpersoneel de man aan de politie overdragen. De 22- edewerker moest voor controle naar het LUMC. twijck opent nieuwe vleugel lommissaris van de koningin in Zuid-Holland Franssen orgen, donderdag 14 september, de nieuwe psychoge- vleugel van Verpleeghuis Zuydtwijck. Sinds 28 maart r is het nieuwe onderkomen in gebruik bij het verzor- uis, dat onderdeel uitmaakt van Stichting Zorgcentra len. Nu de bewoners gewend zijn aan hun nieuwe om- indt de officiële openingsplechtigheid plaats. 1BERT MINKHORST ,N VOORPAGINA lurs van het Westen is ;n waardige opvolger lidato. Maar de steun- in inlegkruisjes zijn verdwenen, verzucht ■nemer. de vraag of ik hier ooit gkom", moppert G. uit Eist, een onder- ie lampen ontwerpt, 'aringen zijn zeer is hier geen koop- fe staan hier om geld ten. Nu moet ik geld ;en. Als ik deze beurs tussen de een en de t geven, dan geef ik uil." lige ondernemers ke- ïd jaar terug, anderen t organisator Erik Kol- is Events. ,,We zijn te- )it eerste jaar moeten sitekaartje afgeven. Ik ct voor de mensen die in het diepe zijn ge- Een vergelijking met o is niet terecht. Dit is regio absoluut iets ïen jaarbeurs moet je beleven. Iets un je niet in een jaar n. Wij hebben er drie uitgetrokken." rg is getracht de beurs Iroenoordhallen een 3espaar veel tijd, geld en moeite bij het afsluiten van uw hypotheek! oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: Speciaal doip voor exploitanten kost een ton en staat één week WIM KOEVOET Het stallen van wagens van kermisexploitanten wordt een steeds groter probleem voor de 3 October-Vereeniging. Sinds de privatisering van de Groenoordhallen kunnen de kermisex ploitanten daar niet meer terecht. De 3 Octo ber-Vereeniging is daardoor dit jaar gedwon gen aan de Willem van der Madeweg, op de plaats van het voormalige asielzoekerscentrum, een compleet 'dorp' uit de grond te stampen. Dat kost de vereniging minstens een ton. Het 'dorp voor een week' is een van de om vangrijkste klussen voor de feesten op 2 en 3 oktober. De kermisexploitanten, hun gezinnen en hun personeel verblijven in dit gebied tus sen 26 september en 5 oktober. ,,De verblijf plaats is een attractie apart die zich echter vol ledig aan het zicht onttrekt van de feestvierders en de 3 October-Vereeniging voor een steeds groter financieel probleem plaatst", zegt M. Worms van de commissie lunapark van de ver eniging. ,,Na 5 oktober is niet meer te zien dat de kermismensen hier hebben geleefd, maar ook van onze investering van een ton is geen spoor meer te bekennen. Dat is heel zuur, maar inherent aan incidentele oplossingen." Het terrein wordt verhard met achthonderd stalen rijplaten en er komt een bovengronds stelsel van leidingen voor gas, water en elektra en rioolbuizen, dat aan allerlei flink aange scherpte milieuregels moet voldoen. Dit onder meer met het oog op het gevaar voor de vetera- nenziekte. Andere ruimtevreters zijn de boven grondse pompstations. Voor de kinderen wordt een tijdelijk school gebouw uit de grond gestampt. Ook moet er er parkeergelegenheid komen voor zo'n 160 wa gens en caravans van zo'n vijftien tot achttien meter lang. ,,De wat grotere kermisboeren, om ze zo maar even onplechtig te noemen, leven in complete woonpaleisjes, dus sommige wa gens schieten ook in de breedte naar beide kanten flink door", zegt Worms Hij zegt het niet met zo veel woorden, maar duidelijk is wel dat hij met de verblijfplaats van de kermisexploitanten zo'n beetje net zo veel tijd kwijt is als met de hoofdtaak van de com missie waarvan hij lid is: de kermis. Hoewel Worms en andere bestuurders van de vereni ging in de Willem van der Madeweg 'een prima oplossing voor dit jaar' zien', maken ze zich blijvend zorgen over de verblijfplaats. De tijdelijke verblijfplek is een probleem sinds de Groenoordhallen niet meer in ge meentelijke handen zijn. Bij de hallen zijn aan sluitingen op gas, water en elektra voorhanden, maar de kermislui kunnen er niet meer terecht. Vorig jaar niet omdat het parkeerterrein nodig was voor bezoekers van een beurs, dit jaar niet vanwege de bouw van kantoorflats en een par keerdek. Vorig jaar werd ter elfder ure overeenstem ming bereikt over het gebruik van het parkeer terrein bij recreatiegebied Vlietland. Daar was een heel vergadercircus voor nodig want Leid- schendam, de provincie, Leiden en twee brandweer- en politiekorpsen moesten toe stemming geven. Dit jaar was de vereniging er veel aan gelegen om een volledig Leidse oplos sing te treffen. ,,Dat is dus gelukt", zegt Worms. Maar hij ziet reikhalzend uit naar een definitieve oplos sing. De verwachting is dat burgemeester en wethouders nog dit jaar de gemeenteraad zul len voorstellen blijvende faciliteiten te verzor gen aan de Wassenaarseweg. ,,Daar moeten we dan ook wel een investering voor plegen maar die kunnen we dan over meerdere jaren af schrijven. Bovendien hoeven we dan niet elk jaar een zoektocht te ondernemen naar een ge schikte plek." sfeervolle ambiance mee te ge ven. Zo is het licht gedimd, en markeren grote planten de en tree. Maar wie zich eenmaal op de beurs zelf waagt, waant zich op een meubelboulevard op maandagmorgen. Stands zijn verlaten. Je kunt op rolschaat sen door de gangpaden. De schaarse bezoeker die je tegen komt heeft ruimte genoeg om uit te wijken. De laatste Leidato haalde nog geen 40.000 bezoekers, maar de eerste Jaarbeurs moej, het met nog minder mensen doen: 12.000. Een aantal waar Koller genoegen mee neemt. ,,Je kan het weinig vinden. De mensen die nu komen, zijn wel gerich ter op zoek. De kwaliteit van het bezoek ligt veel hoger. Mensen die in lange rijen langs de stands gaan, dat is niet wat we willen." ,,lk vind het perfect", zegt 1. van Vliet van bloemenhandel Chaqurel, met vestigingen in Rijnsburg, Katwijk en Hazers- woude-Rijndijk. ,,lk ben er vol gend jaar weer. Je moet er zelf wat van maken. Dit is een bete re opzet dan de Leidato. Dit is chic, hier kan meer. Ach, iets wat is ingestort, kun je niet in één keer weer opbouwen." „Er is veel te weinig te zien", vindt A. Ju van Decork kurk- vloeren uit Leiden. „Waar zijn Standhouders hebben alle tijd voor een praatje op de rustige Jaarbeurs van het Westen. financetester.nl de meubelpleinen, de vloerplei nen? Het zou hier helemaal vol moeten staan. Er staat hier nog een hele hal naast. Als we alles hadden gehad, hadden we vol gend jaar weer een goede beurs. Nu weet ik het niet." Koller verzekert dat de Jaar beurs van het Westen flink zal uitbreiden. Volgend jaar wil hij het dubbele aantal onderne mers. Dat betekent dat of de stands kleiner worden, of dat naast de Van der Werfhal een tent wordt neergezet. Ook moe ten acht op de tien verkopers uit de Leidse regio komen. Een percentage dat dit jaar niet wordt gehaald. „We gaan de komende jaren veel meer doen. Het moet big ger, stronger, faster. We hebben een heilig geloof in het concept. Leiden is een fantastische plaats als centrum in de regio. Na de verbouwing van de Groenoordhallen kan het alleen maar beter worden." Bos Events organiseert ook de Jaar beurzen van het Oosten (vol gende week) en het Zuiden, de nationale hoveniersdag en ne gen kleinere evenementen. De Voorschotense D. Waar denburg, een dagje uit met kind en schoonouders, 'vindt het eerlijk gezegd tegenvallen'. Als de entreeprijs is verdubbeld, verwacht je meer, zegt ze. „Het is heel erg ook dat standhou ders er niet zijn. Ik ga heel veel naar beurzen en dit is echt de saaiheid ten top." „Het is heel rustig geweest. Het bezoekersaantal lag schrik barend laag. Ik denk dat ze hier alleen maar van kunnen leren", zegt de verkoper van SWappy, FOTO HENK BOUWMAN een alleszuiger. „Misschien dat er te weinig aandacht vooraf aan is gegeven." Overgaauw (hifi-apparatuur), VideoFlex (videoproducties) en de Nationale Slaapgarant (bed den) zijn wèl enthousiast. „Er zijn al te veel raspaardjes te vroeg naar het slachthuis ge bracht", zegt C. Bongers van dat laatste bedrijf. „Deze men sen verdienen een kans om zichzelf te bewijzen. Wij gaan hier 100.000 gulden winst uit halen." nog het meest aan mennen? Niet aan het voor de camera, niet lanstaande sterrensta- aan het vooruitzicht overal herkend te wor- lar wel: aan de Engelse teit. De spiksplinter- MTV-vj Romeo Egbea- t met zijn nieuwe baan n nieuwe woonplaats En de koude afstan- id van Londen is een intrast met de hartelijk- i Breda, waar hij tot rt woonde. Leven in heeft echter één groot 'I „Hoe vaak ik ook op irlandse tv verschijn. Ik woonplaats altijd een doorsnee jongen blijven." Sinds gisteren is Romeo Egbea- ma (21 jaar, geboren en geto gen in Leiden, grootste hobby: reizen), beroemd in Nederland. MTV NL heeft hem en collega- vj Fleur van der Kieft en Romeo in 5,4 miljoen huishoudens ge lanceerd. Fleur die in de soap 'Westenwind' acteerde, treedt op als gastvrouw bij de interac tieve show Top Selection. Eg- beama presenteert MTV: NEW. De nieuwste clips gelardeerd met interviews, informatie over bands en tourdata. En dat alles in het Nederlands. MTV NL wordt een wapen in de concur rentiestrijd met het succesvolle TMF waarbij de kijker/luiste- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen 1 0 71 - 53 56 439 raar met flink veel Hollands Glorie zoals Blof, Kane en Abel om de oren zal worden ge mept. Dat betekent nooit meer commercials voor mobiele te lefoontjes in het hebreeuws of Tsjechische meisjes die in ge broken Engels Whitney Hous ton voor hun vriendje aanvra gen. Wat het wel betekent: twee fris geknipte koppen die zich over niet al te lange tijd kunnen scharen in het gezelschap van hen die zonder achternaam door het leven gaan. Zie Katja, Sylvana, Bridget. Voor hem is één ding duidelijk: Zijn baan is gewoon een baan. Een hele leuke overigens. Maar geen vehikel om een image uit te venten. Romeo Egbeama wordt geen mannelijke Katja. „Met MTV: NEW doe ik nog veel meer dan alleen het pre senteren. De voorbereidingen, het redactionele werk, de re search en natuurlijk de presen tatie. Ik heb het geluk om mijn eigen teksten te kunnen schrij ven en binnen het kader van de presentatie van de nieuwste clips kan ik enigszins mijn ei gen stempel op de show druk ken." Nee hij heeft geen muzikale of journalistieke achtergrond. „Ja, een heleboel vrienden van me speelden in een bandje." Maar wel de nodige tv -ervaring. Hij liep zijn allereerste stage bij de redactie van de late night talk show 'Gek Genoeg'. Eén van die shows van de commercië- len geprogrammeerd op zo'n onchristelijke tijdstip, dat ie dereen het weieens heeft ge zien, maai- niemand echt heeft gekeken. Dat tv werk had overi gens helemaal niets met zijn opleiding aan de International School of Economics te maken. Het overkwam hem. En het smaakte klaarblijkelijk naar meer. Want tijdens zijn tweede jaar op de ISER solliciteerde Romeo bij de wereldwijde muziekzen der, vertrok vervolgens naar de Caraïben om daar een stage te lopen en vond bij terugkomst een telefoontje van zijn cas tingbureau of hij geïnteres seerd was in een baan als MTV- presentator. Dinsdag gebeld, woensdag camera-auditie, week later screentest en een paar weken later de baan. Ze nuwachtig? „Nee niet echt." Het persbericht vermeldde al dat hij de smaak van het televi sievak al helemaal te pakken heeft. En dat hij zichzelf ziet als individuele, ambitieuze, relaxte en grappige jongen. En dan deert naderende beroemdheid je niet echt. „Ik heb er met een heleboel vrienden over gespro ken. Wat dat nou betekent dat je beroemd wordt en hoe je daar mee om gaat. Maar je kan toch niet anders dan alles over je heen laten komen. Het is 2o anders dan wat ik tot nu töe heb gedaan en nieuw." Over nieuw gesproken, kan de vj uit hoofde van zijn professie en in het kader van MTV:NEW dan nog even een tip geven naar wat we de komende maanden willen horen. Romeo Egbeama, de nieuwe vj van MTV NL. „Ik heb er met een hele boel vrienden over gesproken. Wat dat nou betekent dat je beroemd WOrdt." FOTO PUBLICITEITSFOTO Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) bouwt geen woonpaviljoen voor vluchtelingen op een terrein van de Universiteit Leiden. De reden daarvoor was van ochtend nog niet bekend. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Wethouder Laurier meldde gis teravond aan de leden van de gemeenteraad dat het COA geen tweede asielzoekerscen trum wil plaatsen in het weste lijke deel van de stad. Een woordvoerster van de universi teit bevestigde dat bericht van morgen. „Het COA heeft ons la ten weten dat het geen haalbaar project is, en dat de organisatie er daarom van afziet. Ze bedan ken ons voor de bereidwillig heid omdat we wilden meewer ken aan dit idee." Bewoners van de Vogelwijk en het Houtkwartier protesteer den de afgelopen periode tegen de mogelijke komst. Ze stem den wel in met de vestiging van asielzoekers in de voormalige zusterflat Nieuweroord. Toen het bericht volgde dat het COA ook een tweede centrum in de nabijheid wilde, dreigden ze met juridische stappen. De steun voor het asielzoekerscen trum 'brokkelde af. De bewo ners meenden dat ze met suc ces het aantal vluchtelingen in Nieuweroord konden laten te rugbrengen. In de brief aan de universiteit schrijft het COA dat op grond van 'bedrijfsmatige en bedrijfs economische argumenten' de bouw van een paviljoen niet nodig is op dit moment. Dat duidt erop dat het aangekon digde verzet uit de buurt geen rol heeft gespeeld in de beslis sing van het rijksorgaan. Het COA wilde in de tent een jaar lang 300 asielzoekers huis vesten, op een terrein tussen de Wassenaarseweg en de Ples- manlaan. Eind juli meldde een woordvoerster nog dat 'zo snel mogelijk' het paviljoen moest worden gebouwd. De instantie was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. „Richard Ashcroft, die zanger van The Verve vind ik zelf erg goed. Maar dat kan je nu niet echt nieuw meer noemen. Nee, effe denken...., Titan een nieu we bandje uit Mexico. Dat wordt misschien nog wel wat." PABLO CABENDA WIM KOEVOET Het stadsvernieuwingsstruc tuurplan, waarin de eerste con touren van het Aalmarktproject zijn vastgelegd, is gisteravond door een ruime meerderheid van de gemeenteraad aanvaard. Daarmee heeft het stadsbestuur een concrete stap gezet, op weg naar een vernieuwd stadshart. Tegen stemden de oppositie partijen CDA, SP, Christen unie/SGP, LWG/De Groenen en het PvdA-raadslid Van der Veen. De laatste onthield zijn steun aan het plan omdat de Boom- marktgarage erin is opgevoerd als een onmisbaar onderdeel en Van der Veen meent dat de au- tostallling niet thuishoort in een autoluwe binnenstad. Ook Groen Links is nog altijd ver klaard tegenstander van de Boommarktgarage. De fractie, inclusief wethouder Laurier stemde dan ook mee met de oppositie toen dit planonder deel aan de orde kwam, maar stemde toch voor het stadsver nieuwingsstructuurplan. Volgens Hogervorst van GroenLinks is de koppeling tus sen Boommarktgarage en Aal marktproject niet aangetoond en is het 'dus' wel degelijk mo gelijk om voor de vernieuwing van het stadshart te zijn maar tegen een garage in dat gebied. Het debat werd bijgewoond door een groot aantal omwo nenden, dat vooral CDA- woordvoerster Michiels van Kessenich met applaus bege leidde. De buurtbewoners, ver enigd onder de naam Macht- wacht, vinden dat het Aal marktplan geen facelift maar 'een steenpuist in beschermd stadsgezicht'. Het CDA diende samen met de Christenunie/SGP een forse stapel moties en amendemen ten in die zijn gericht tegen de grootschalige ingrepen die zou den dreigen en waarmee tal van panden met monumentale waarden verloren gaan. Ze wil len bovendien niet dat de ge meente zich blijvend bindt aan projectontwikkelaar MAB. Lie ver willen ze dat de gemeente voor de daadwerkelijke uitvoe ring van het uiteindelijke plan een openbare, Europese aanbe steding doet. Dat laatste vindt wethouder Hillebrand in strijd met een andere eis van de op positie, namelijk dat de ge meente zo veel mogelijk de re gie in handen moet blijven houden. Wethouder Flillebrand had tegen elk van de moties en amendementen wel wat in te brengen maar liet aan het einde van zijn betoog weten dat hij bereid is om een aantal van de wijzigingsvoorstellen van CDA en Christenunie/SGP in pre-ad- vies te nemen. Van As meende echter dat dat alleen maar nut heeft als de wethouder het stadsvernieuwingsstructuur plan dan van tafel zou halen. „Het is van tweeën één." Maar Hillebrand was allerminst van plan om het raadsvoorstel terug te nemen. De wethouder probeerde de indruk weg te nemen dat het stadsvernieuwingsstructuur plan neerkomt op één grote kaalslag en dat met het plan al les vast komt te liggen. „Voor zover mogelijk behouden we panden met monumentale waarden", zei hij. Op de vraag vanuit de oppositie wie dan uit maakt of behoud mogelijk is, antwoordde Hillebrand: ,,U, de gemeenteraad." Het stadsvernieuwingsstruc tuurplan heeft geen juridische waarde, betoogde hij, maar hij ontkende niet dat in het stuk wel duidelijke politieke inten ties zijn vastgelegd. Het voor naamste doel van het stuk is echter dat de gemeente nu haar zogenoemde voorkeursrecht kan bestendigen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13