Oost-Timorezen mogen terug Buitenland Praag vreest rellen bij vergadering IMF en Wereldbank oomspion' sluit deal Bruinkoolwinning bedreigt monumentaal Oost-Duits dorp t justitie in Amerika rak niet optimistisch j:r vredesgesprekken o 12 SEPTEMBER 2000 WERjiut Kohl is weer terug De Duitse oud-bondskanselier Helmut Kohl heeft giste- r het eerst sinds het uitbreken van het zwart-geldschan- d de christendemocratische CDU weer een fractiever- )E OP 6van de bijgewoond. Zijn terugkeer in de fractie mderdeel van een campagne van het partijbestuur om y.k e de CDU een kwart eeuw leidde en zestien jaar bonds- o j rwas, eerherstel te geven. m mtal Italië nu twaalf li oj Honderden reddingswerkers doorzoeken in Zuid- 62ravage die is overgebleven nadat een modderstroom 33 een camping voor lichamelijk gehandicapten had over- 13'7 Er zijn nu twaalf doden geborgen. Nog zeker vier men- 1°'den vermist. De kans dat de vermisten nog levend zul- 5Ü den gevonden, wordt zeer klein geacht. 0,2 ji n geheim onderzoek naar Koersk' De Russische vice-premier Klebanov heeft gisteren 9in tegengesproken dat de Federale Veiligheidsdienst ij' en geheim onderzoek is begonnen naar de ramp met de !05 derzeeër Koersk. Hij ontkende opnieuw dat de Koersk 3,7 en zou zijn gebracht door een raket die is afgevuurd 1 jn ander Russisch marinevaartuig. g itevaarders beklimmen station ISS 33 De Amerikaanse ruimtevaarder Edward Lu en diens ■to he collega Joeri Malentsjenko hebben gisteren met suc- 2 j Internationale Ruimtestation (ISS) beklommen om een 1,5 n een bevestigingsmast voor navigatieapparatuur aan te i. De twee waagden zich bij hun werk 33 meter uit het oj uim van het ruimteveer Atlantis. Als voormalig bewoner 63 Russische ruimtestation Mir heeft Malentsjenko al eer- 2j gelijke verre wandelingen gemaakt. m es tegen gedwongen sterilisaties o,e Een Franse belangenvereniging van gehandicapten heeft 2 i een rechtszaak aangespannen tegen een psychiatrische 6'9 ng die sinds 1995 veertien geestelijk gehandicapte vrou- 13 nder hun medeweten zou hebben laten steriliseren. Het g1® i een overheidsinstelling in Sens, honderd kilometer ten ojij ten van Parijs. Twee jaar geleden gaf de regering een 17,3 vrij waarin stond dat in 1995 en 1996 zo'n 225 lichame- ^■jj -estelijk gehandicapte mannen en vrouwen in tehuizen eis overheid zonder hun medeweten waren gesteriliseerd. i»:! pende mannen naakt over straat Mannen die hun vrouw slaan, worden in het zuiden lombia door een militie naakt over straat gejaagd. Dit 1.7 de het Colombiaanse weekblad Semanavandaag. Vol- q'j t blad wordt deze straf uitgevoerd in Puerto Asis, nabij 7,1' s met Ecuador en Peru. Tijdens de vernederende toch 3 i de mishandelende echtgenoten een plakkaat op hun li gen waarin de daad wordt afgekeurd. Het zuiden van 73; )ia is vrijwel geheel in handen van milities die elkaar en iringsleger bestrijden. ?ÖT 3..: zou dyslectisch zijn 273 ELEii De Amerikaanse presidentskandidaat George W. iu dyslectisch zijn. Een journalist van het Amerikaanse 22 ift Vanity Fair leidt dit af uit de talrijke woordverhaspe- 03 van de politicus. Bush is opgevallen met opmerkingen VS als pacemaker in plaats van vredesstichter peacema- 12, i de wereld. Hij riep ook op tot het beëindigen van 'terri- 3.G iar hij bedoelde te spreken over tarieven en beperkingen and barriers). Experts menen dat Bush' vergissingen dui- ï'o dyslexie. Bush' woordvoerder reageerde gepikeerd. ,,We ha i de journalist al voor publicatie geïnformeerd dat Bush li ilectisch was. Hij is dat nog steeds niet." 0.1 öói n" - I l nn'r'.or nonn1 oèn in Japan door noodweer 1,fi Hevig noodweer met stortregens heeft vandaag in 0,2: i-Japan zeker vier mensen het leven gekost. Vier anderen inog vermist. De politie maakt melding van 29 gewon- )nderdduizenden mensen zijn geëvacueerd. De hevige .N maakten op diverse plaatsen modderstromen los. In is een rivierdijk midden in de stad doorgebroken. Amerikanen betalen repatriëring Indonesië is van plan zo snel mogelijk de 100.000 Oost-Timorezen die nog in vluchtelingenkampen in West-Timor zitten, terug te laten gaan naar het af gescheiden Oost-Timor. JAKARTA THEO HAERKENS e vluchtelingen in een vluchtelingenkamp bij Kupang, de hoofdstad van het Indonesische West-Ti- FOTO AP» ACHMAD IBRAHIM CORRESPONDENT Tot nog toe bleef het bij woorden. Maar na de kritiek die volgde op de moordpartij vorige week in Atambua, die drie VN-hulpverleners het leven kostte, lijkt de Indonesische pre sident Wahid schoon schip te willen maken. Wahid gaf na terugkeer van de Millennium Top in New York opdracht een draaiboek in elkaar te zetten om de over gebleven Oost-Timorezen zo snel mogelijk te repatriëren, zo meldde het staatspersbureau Antara. Wie niet terug wil, krijgt elders in Indonesië een andere woonplaats. In een bliksemactie brachten de milities een jaar geleden in samenwerking met het Indonesische leger bijna een kwart van de Oost-Timorese bevolking van Oost- naar West-Timor. Dat gebeurde na het referendum waarbij zeventig procent van de bevolking koos voor onafhankelijkheid. De Verenigde Staten hebben aangeboden de verhuizing te financieren en Wahid hoopt het draaiboek met begroting de komende week al aan de Amerikanen te overhandigden. „In donesië wil niet steeds worden aangesproken op de aanwe zigheid van Oost-Timorezen in West-Timor", lichtte coördi nerend minister voor sociale zaken Bambang Yudhoyono toe. Hij kondigde betere samenwerking aan met het over- gangsbestuur van de Verenigde Naties en CNRT, de onafhan kelijkheidsbeweging in Oost-Timor. In Oost-Timor hebben zich zondag zes met automatische wapens uitgeruste militieleden overgegeven aan de VN-troe pen, zo is gisteren de hoofdstad Dili bekend gemaakt. De mannen maakten deel uit van groepen die stiekem de grens tussen het westelijk en oostelijk deel van het eiland overste ken en in Oost-Timor daar guerrilla-achtige activiteiten ont plooien. Het is voor het eerst dat militieleden zich overgeven, maar de VN verwachten dat er meer volgen. In confrontaties met vredestroepen lieten verscheidene militieleden in de afgelopen weken het leven. Ook twee VN- militairen kwamen om. De VN schatten dat er nog zo'n 150 militieleden in het bergachtige grensgebied actief zijn. BOEDAPEST HANS GERTSEN CORRESPONDENT Twee weken voor de jaarvergadering van het Internationale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereldbank in Praag zitten velen in de Tsjechische hoofdstad al in de zenuwen. De autoriteiten en veel in woners van de stad vrezen dat de bij eenkomst van de financiële top van de wereld, net als vorig jaar in het Ameri kaanse Seattle, overschaduwd wordt door omvangrijke en gewelddadige pro- testen. In Seattle leverden duizenden tegen standers van de voortgaande globalise ring dagenlang slag met de politie. De Tsjechische autoriteiten willen er alles aan doen om een herhaling te voorko men. Maar de kans dat het vanaf 26 se- petember opnieuw fout gaat, is deson danks groot. Volgens schattingen zullen er in de laatste week van deze maand behalve de ruim 10.000 deelnemers aan de confe rentie ten minste 20.000 en mogelijk zelfs 50.000 demonstranten naar Praag komen. De Tsjechische regering denkt 11.000 politiemensen en 1.500 soldaten nodig te hebben voor het handhaven van orde en veiligheid. Een conferentie van zo'n omvang heeft in Praag nog nooit eerder plaatsge vonden. Sommige commentatoren spre ken, vooral met het oog op de verwachte komst van grote aantallen demonstran ten, zelfs van 'de grootste buitenlandse invasie sinds de inval van het Warschau pact in 1968'. Diverse grote, internationale non- gouvernementele organisaties (NGO's) hebben hun achterban opgeroepen in Praag te protesteren tegen de voortgaan de economische globalisering. Die gaat volgens hen ten koste van de armste landen in de wereld. Sommige hulpor ganisaties zijn woedend dat de zeven rijkste landen van de wereld plus Rus land, de zogeheten G8, enige tijd gele den in het Japanse Okinawa weigerden de schulden van de armste landen ver der te verlichten. „Dat zal in Praag tot een reactie leiden die de rellen van Seattle in de schaduw zullen stellen", zo heeft directrice Ann Pettifor van de Brit se organisatie 'Jubilee 2000' al voor speld. Bewoners van het centrum van Praag is gevraagd tijdens de financiële top de vuilnisbakken binnen te houden om te voorkomen dat die als projectielen of barricade-materiaal worden gebruikt. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft winkeliers in het centrum geadvi seerd tijdens de top geen sigaretten, al cohol en waardevolle zaken in de etala ges te leggen. Alle Praagse scholen zul len tijdens de top gesloten zijn. Volgens sommigen schieten de autori teiten door. „De voorbereidingen op de top lijken meer op mobilisatie voor een oorlog dan op normale maatregelen ter garantie van de openbare orde", schreef commentator Petr Fischer in het dag blad Lidove Noviny. „De regering wil voorkomen dat Praag een tweede Seattle wordt, maar de hysterie die men zelf verbreidt rond de geplande protesten werkt geweld juist in de hand", meent Fischer. Ook president Vaclav Havel heeft ge waarschuwd tegen overdreven angst. „Het lijkt wel of we ons op een burger oorlog aan het voorbereiden zijn", aldus het Tsjechische staatshoofd. Havel zou ook graag zien dat de kranten meer over de inhoud van de financiële top schrij ven en over de kritiek van de internatio nale organisaties op de Wereldbank en het IMF en minder over mogelijke rel len. De president denkt dat het allemaal wel zal meevallen mits de Wereldbank en het IMF in Praag de dialoog aangaan met de kritische NGO's. De nieuwe IMF- directeur, Horst Kohier, voelt daar wel voor. Havels prestigieuze ambtswoning in de Praagse burcht staat hem voor een dergelijke dialoog ter beschikking. 'Militaire actie Filipijnen tegen moslimrebellen' ZAMBOANGA AP De Filipijnse regering over weegt een militaire actie te gen de moslimrebellen in het zuiden, die opnieuw drie mensen van een eiland in Maleisië hebben ontvoerd. Een woordvoerder van presi dent Estrada zei dat aan de ontvoeringen voorgoed een einde moet worden gemaakt, en zinspeelde op een militai re aanval op bolwerken van de radicale groep Abu Sayyaf op het eiland Jolo. In het nabijgelegen Zam- boanga staan mariniers pa raat en liggen vier marine schepen gereed om in actie te komen. Er gaan steeds meer stemmen op om voor goed met Abu Sayyaf af te re kenen. „Wij hebben te ma ken met ordinaire misdadi gers", zei regeringswoord voerder Ricardo Puno. De Filipijnse autoriteiten hebben bevestigd dat drie Maleisiërs die zondag van het Maleisische eiland Pand- anan werden ontvoerd naar Jolo zijn gebracht. Volgens een dorpsleider op Jolo wor den de drie vastgehouden door een groep die slechts elf aanhangers telt. Inmid dels zouden de gijzelaars door meer dan 300 gewa pende mannen worden be waakt, die blijkbaar hopen te kunnen delen in het eventu ele losgeld. De nieuwe ontvoering kwam kort nadat de laatste vier buitenlanders uit een groep van 21 gijzelaars die in april van het Maleisische ei land Sipadan werden ont voerd waren vrijgelaten. Abu Sayyaf houdt nu nog vijftien Filipino's vast. Een afzonder lijke groep gijzelt de Ameri kaan Jeffrey Schilling. De on derhandelingen over de vrij lating van de overige gijze laars zijn opgeschort, omdat de rebellen onderling slaags zijn geraakt over de verde ling van het losgeld. Voor de vrijgelaten gijzelaars is onge veer 15 miljoen dollar be taald, waarvan zo'n 10 mil joen door Libië. Gisteren gingen er verha len dat de ontvoerders enke le vrouwelijke gijzelaars had den verkracht. De Finse ex- gijzelaar Risto Vahanen zou dat in Tripoli hebben ge zegd. Later ontkende hij dat echter. Voor de Finse publie ke televisie zei Vahanen dat de woorden 'slechte behan deling' ten onrechte zijn uit gelegd als een beschuldiging van verkrachting. irikaanse wetenschap- Ho Lee, die sinds de- 'orig jaar vastzat omdat 02,8; i verdacht werd dat hij ^ffiucleaire laboratorium Alamos atoomgehei- Mi| d gestolen, heeft een gg'a; loten met justitie. Lee 98$ middellijk vrij. al bestaat eruit dat Lee 60.8;nnen dat hij schuldig is van de 59 aanklachten n hem zijn ingediend, dat hij op ongeoor- vijze Amerikaanse de formatie heeft verza- 'erder zes maanden ïenwerken met justitie, HORNO PETER VAN NUUSENBURG en helpen bij het terugvinden van zeven vermiste computer tapes vol geheime informatie over kernwapens. Eerder had Lee gezegd dat hij deze tapes had vernietigd, maar justitie meent dat ze nog bestaan. Het is de bedoeling dat de 60- jarige Lee op basis van het de lict dat hij zal bekennen een celstraf van negen maanden opgelegd krijgt, met aftrek van voorarrest. Aangezien hij al ne gen maanden heeft vastgeze ten, komt hij direct op vrije voeten. Als Lee schuldig was bevonden aan alle 59 punten van de aanklacht, had hij een levenslange gevangenisstraf kunnen krijgen. AD BLQEMENDAAL 3?' VAN VOORPAGINA 1 I W cht de kans klein dat lis Iran en Syrië - beide in de Islamitische We- 6$ nisatie - zullen instem- it minder dan volledige □02-gse soevereiniteit over ipelberg. Tegelijkertijd 'ast dat Arafat niet be- tot enig compromis heikele kwestie, zonder eun van de islamiti- eld. en Palestijnen blijven tvan beschuldigen dat 5 pji promis-voorstellen die 'en gedaan tijdens de top van Camp David, ingetrokken. Volgens ildt dat voor kwesties oekomst van de Pales- luchtelingen, een blij- iraëlische militaire aan- ,8 id in de Jordaan-vallei atus van de Israëlische ingen. in werd bekend dat Is- >uw in zijn illegale ne igen in bezet gebied in [e zes maanden van dit jaar heeft opgevoerd met 96 procent. In die periode is be gonnen met de bouw van 1.067 wooneenheden, tegen 545 in de eerste helft van 1999. De kolo nisten maken zich ernstig zor gen over hun lot als Barak een overeenkomst zou bereiken met Arafat. Een groot deel van de nederzettingen zou ingeslo ten raken door Palestijns ge bied. De kolonisten zijn bezig mil joenen dollars in te zamelen om zich beter te kunnen bewa penen. Volgens Yehudit Tayar, woordvoerster van de Kolonis- tenraad, worden de aankopen uitgevoerd in overleg met het leger. De Jerusalem Post schrijft dat de rechts-extremistische Is raëlische groep 'Slachtoffers van Arabische Terreur' Ameri kaanse jongeren recruteren om te heipep bij het verdedigen van de nederzettingen in het geval er een gewapend conflict uitbreekt met de Palestijnen. De jongeren zouden daartoe in de Verenigde Staten een soort militaire opleiding krijgen. CORRESPONDENT Lichaamstaal zegt vaak meer dan duizend woorden. Bernd Siegert doet zijn best om strijd baar over te komen, maar zijn houding wijst op het tegendeel, net als zijn moeizame formule ringen. De ex-burgemeester van Homo is moe. De jarenlan ge strijd om het behoud van zijn dorp en zijn 340 inwoners heeft hem uitgeput. Al die tijd heeft hij gehoopt, ei genlijk tegen beter weten in, dat hij de strijd tegen de bruin koolmoloch kon winnen. Het was een ongelijke strijd, met kleine overwinningen en grote nederlagen. Nu heeft het dorp weer zo'n kleine overwinning behaald. Dat zou nieuwe moed moeten geven, maar Siegert en Homo lijken te moe en te murw om zich aan deze strohalm vast te klampen. Homo staat niet eens op de kaart. Het ligt ruim 200 kilome ter ten zuid-oosten van Berlijn, aan de Poolse grens. Het be staat als zoveel dorpen in Bran denburg uit een hoofdstraat, een brink en ongeveer 100 hui zen. De enige bezienswaardig heden zijn de kleine, uit de 15de eeuw stammende kerk en het kerkhof voor de soldaten die aan het einde van de Twee de Wereldoorlog voor de verde diging van het dorp tegen het Rode Leger zijn gesneuveld. Dat is alles. Wie slechts door Hor- mo rijdt, is het bij de dorps- grens alweer vergeten. Niemand zou het dorp hebben opgemerkt, als het niet de pech had gehad om op een bruin- koolveld te liggen. Die ontdek king, ruim 25 jaar geleden, heeft het lot van Homo beze geld. Het toenmalige commu nistische regime rook zijn kans. Ontginning betekende econo mische ontwikkeling. Economi sche ontwikkeling betekende vooruitgang. En een dictatuur die zich zelf als de voorhoede van die vooruitgang zag, kon die kans niet laten lopen. Hor- no moest na een geschiedenis van ruim 700 jaar verdwijnen. Bernd Siegert vertelt het verhaal Werknemers van het energieconcem Laubag houden bij Horno de wacht bij een op last van de rechter stilgelegde graafmachine voor bruinkool. FOTO GPD SVEN KASTNER met veel zuchtende uithalen. Over de protesten van de dorpsbewoners. Over de intimi datie door de geheime dienst van de DDR, de Stasi. Over de hoop die opleefde na de Val van de Muur. En over hoe die hoop de bodem werd ingeslagen. Ook na de hereniging bleek het economische belang groter dan het morele gelijk van een kleine gemeenschap. In een streek waar de werkloosheid officieel ruim 20 procent bedraagt, maar in werkelijkheid bijna twee keer zo groot is, zijn een paar dui zend banen bij het energiecon cern Laubag belangrijker dan 340 dorpsbewoners. „Dat was de grootste afknap per", zegt Siegert. „We dachten dat de rechtsstaat ons zou be schermen." Horno staat onder monumentenzorg. De bevol king bestaat voor een groot deel uit Sorben, een Slavische min derheid. De Brandenburgse grondwet garandeert de be scherming van de Sorben. Maar via juridische spitsvondigheden heeft de regering in Potsdam dat artikel weten te omzeilen. Siegert begon aan een mara thon door de gerechtelijke in stanties, die begin juni eindigde bij het Europese Hof voor de Rechten van de Mens in Straatsburg. Daar beleefde hij 'de grootste teleurstelling' van zijn leven. „We verloren. Sinds dien is het vertrouwen in de de mocratie hier verdwenen. Na 'Straatsburg' werden veel mensen ziek. Hun weerstand vermogen had een knauw ge kregen. En ik vrees dat ze die klap niet meer te boven komen. De fut is er uit", zegt Dagmar Wellenbrink-Dudat. Ze is sinds 1994 predikante van Horno, en belast met de zielzorg van de gemeenschap. Net als Siegert loopt ze op haar tandvlees. En net als Siegert gelooft ze eigen lijk niet meer in een goede af loop, hoewel 'de kansen objec tief gezien beter zijn dan ooit'. Die positieve wending is het ge volg van twee recente rechterlij ke uitspraken. De eerste ver bood de kolenwinning bij het naburige Griesen. De tweede stelde vorige maand een inwo ner van Horno in het gelijk die in het geweer was gekomen te gen de onteigening van een stuk grond dat op het punt stond door de gigantische graafmachines van Laubag te worden opgeslokt. Het concern moest zijn activiteiten staken. Horno haalde opgelucht adem. Even maar, want Laubag ging in hoger beroep en de mijnwer kers kondigden 'spontaan' aan zich niet bij de uitspraak neer te leggen. Het vonnis werd gezien als een oorlogsverklaring. De strijd om Horno escaleerde. Siegert en Wellenbrink-Dudat maken melding van brieven en tele foontjes waarin gedreigd wordt het 'dorp in brand te steken'. De auto van een actievoerder zou door mijnwerkers zijn ver nield. Op hun beurt klagen de mijnwerkers dat de bewoners niet voor rede vatbaar zijn. Ze zouden blind zijn voor de cata strofale gevolgen die de sluiting van Laubag voor de streek zou hebben. Een paar kilometer buiten Hor no hebben de mijnwerkers een kamp ingericht, bestaande uit twee tenten en een infostand. De stand laat foto's zien van kanselier Schroder, die de regio twee weken geleden op zijn tournee door Oost-Duitsland aandeed. Schroder heeft zich achter de mijnwerkers ge schaard. Hier heeft hij de ge vleugelde woorden 'als de bruinkool hoest, wordt de hele regio ziek' de wereld ingezon den. Frank Heinze werkt op de ener giecentrale van Laubag. Hij schildert in grove streken en sombere kleuren de toekomst van de streek als Laubag ook in hoger beroep aan het kortste eind trekt. „Er gaan duizenden banen verloren, niet alleen bij Laubag, maar ook bij de toele veranciers. De goede mensen zullen wegtrekken, net als kort na de val van de Muur. De kanslozen blijven over, en nie mand moet zich dan verbazen dat het rechts-extremisme hier nog verder zal toenemen." Het voorstel van Siegert om 'om het dorp heen te graven' wijst hij als 'onuitvoerbaar' van de hand. Het zou de kosten met 10 procent verhogen en dat is bij de huidige smalle winstmar ges onmogelijk'. Als Horno wint, zegt hij, dan is dat de eco nomische en sociale doodsklap voor de hele regio. Siegert lijkt te berusten in de ondergang van zijn dorp. Het hoger beroep dient in oktober of november, maar de ex-bur- gemeester spreekt al opmerke lijk vaak over 'plan B', de ver huizing van zijn gemeente naar het naburige Forst. „Zeventig procent van de inwoners wil dat we als gemeenschap bij el kaar blijven. Daar gaat het uit eindelijk om."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7