Vuurwerkramp: een vijfde van schade niet verzekerd rst gevolgen boren in sbosch onderzoeken' Binnenland Vertreksein Holland-Japan Railcruise J* SGP in gewetensnood door 'goddeloos' kabinet Minister wijst bemiddelaars aan voor instroom onderwijs Impasse over aanleg HSL naar Duitsland Paarse partijen nog niet eens over benoeming burgemeesters Grote opluchting na arrestatie verdachte moord Nienke C 12 SEPTEMBER 2000 rder Ik Id. de AR[ J 3AA ie tevreden over pepperspray De politieregio's waar is geëxperimenteerd met pray zijn positief over dat nieuwe wapen. Dat zegt pro- >r R. Vos van de politie in Groningen, één van de vier ge waar sinds 1 juli een proef met pepperspray loopt. In to- ille e spray tot nu toe 71 keer gebruikt, waarvan 62 keer in le mn-Rijnmond. Eind september doet de politie bij het •ie van binnenlandse zaken verslag over het experiment perspray. Hierna wordt besloten of alle politieregio's we wapen krijgen. t 'Pteml S-NEE 5AAR IPENI! jied medicijnen in verkeer' Verkeersofficier van justitie J. Koppert wil een volledig _ip drugs- en medicijngebruik van verkeersdeelnemers, hem biedt de huidige wetgeving te weinig handvatten larlijke verkeerssituaties door het gebruik van drugs of ien, aan te pakken. Koppert pleitte gisteren voor het n het televisieprogramma 2Vandaag. Hij deed dat aan ivond van een debat in de Tweede Kamer dat over alco- 7S en medicijnen in het verkeer. 1 Op \A le St. he rustp =e» isterijcn dreigen met geding M De drogisterijen willen dat minister Borst van :ondheid binnen een week supermarkten aanpakt die vergunning of deskundig personeel pijnstillers en hoest- verkopen. Doet zij dit niet, dan spannen de drogisterij- ;ort geding aan. De stichting Drogistenfederatie Phar- ïeeft Borst maandag gesommeerd op te treden. Super- overtreden nu de wet, maar Borst gedoogt dit. Volgens men supermarkten zelfzorgmedicijnen best verkopen Ie meeste mensen hierover toch geen advies willen en cijnen veilig genoeg zijn. joemeld met advies over wijk' [D_« Volgens Tweede-Kamerlid Van der Steenhoven ip( inks) is er gesjoemeld met de advisering over de bouw voonwijk Oolderveste in het Limburgse kerkdorp Her- lat de onafhankelijke adviescommissie de bouw had af- heeft Rijkswaterstaat om een tweede, positief advies 1. Van der Steenhoven wil dat staatssecretaris De Vries ring verschaft. De bouw van de woonwijk is omstreden Ie huizen in het winterbed van de Maas komen te staan. isie-arts van misbruik verdacht De marechaussee heeft gisteren in Brunssum een ministerie van defensie werkzame arts aangehouden. It ervan verdacht vrouwen seksueel te hebben mis- Het gaat om een in Brunssum werkzame burgerarts die jnsie in dienst was. In die hoedanigheid was hij verbon- Ihet Navo-hoofdkwartier Afnorth, maar hij was niet in n de Navo. Het misbruik zou anderhalf tot twee jaar 5 al zijn begonnen. Volgens het openbaar ministerie in jcht gaat het om een tiental patiënten van de arts, varië- O [leeftijd van 20 tot 25 jaar. e kalmeert taxichauffeurs De Arnhemse politie heeft gisteravond een aantal taxi- irs moeten kalmeren, nadat één collega was overvallen ;e mannen die zich als klanten voordeden. De taxi- ïrs reden massaal naar het uitgaanscentrum op de Ko- om de daders te zoeken. De woedendê chauffeurs de daders echter niet vinden. Volgens de politie heeft tijd geduurd voor de rust in het uitgaanscentrum her- i. Er zijn geen mensen aangehouden. in strandt in zee Leden van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat- j hebben vannacht zo'n 60 kilometer ten westen van wee ballonvaarders opgevist uit de Noordzee. Het ging i Duitse deelnemers aan een mee van België riaar of te Jrittannië. Zij waren ongedeerd en zijn overgebracht nuiden. Aan de actie ging een urenlange zoektocht van Dai twachtcentrum in IJmuiden vooraf, R ïls biologische landbouw i De biologische landbouw krijgt de'komende jaren ;e financiële impuls. Minister Brinkhorst van landbouw rvoor voor de periode 2001-2004 naar verluidt een be- tot 85 miljoen gulden uit. Op Prinsjesdag maakt hij ind. Eerder deze maand zei de bewindsman dat hij wil vijfjaar vijf procent van het landbouwareaal biologisch '0 tien procent. Nu is het nog maar één procent. miljoen voor Uganda Staatssecretaris Ybema (buitenlandse handel) heeft vanochtend 10 miljoen gulden beloofd voor hulppro- de sectoren landbouw, transport, infrastructuur en Het geld komt uit het budget van Ontwikkelingssa- rking. Vorige week gaf de staatssecretaris Tanzania ook eld. meer verkeersdoden r In 1999 zijn in Nederland 1186 mensen in het verkeer leven gekomen. Dat betekent een stijging van 3 procent ichte van 1998, toen er 1.149 dodelijke slachtoffers vie- >ral het aantal doden onder verkeersdeelnemers jonger onder hoogbejaarden (75 jaar en ouder) is rela- gestegen. Het aantal verkeersdoden jonger dan 18 be- 1999 146. Dat is ruim 40 procent meer dan in 1998. Het erongelukte hoogbejaarden steeg met 20 procent: van tot 165 vorig jaar. •eding milieuorganisaties de NAM proefboringen ichten in het Nationaal liesbosch, moet er een ik komen naar de ge- )or de natuurhuishou- dschap en watervoor- Daarom moet de ver die minister Jorritsma lomische zaken in ja il de NAM verstrekte, ngetrokken. ten vijftien milieuorga- waaronder Green- Milieudefensie, giste- >rt geding voor de pre- n de rechtbank in Bre de provincies Noord- Zuid-Holland en Gel- willen een toetsing een vergunning wordt ti. De gemeenten Dor en Werkendam en iwoners uit het gebied ook bezwaar gemaakt proefboringen. lat J. Veltman zei na- minister dat de NAM ïende vergunning nog gaan boren. Afhanke de locatie is daarvoor temming nodig, zoals gunningen. ,,Er bestaat ANP Algemeèn Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Failissementen dreigen voor bedrijven in Nederland nog altijd een ne gatieve beeldvorming over proefboringen. Toch zijn de technieken die worden ge bruikt, onschuldig. De boringen in de Waddenzee hebben ook geen invloed gehad op het mi lieu", betoogde Veltman. De Biesbosch is volgens de Europese Vogelrichtlijn uit 1979 aangewezen als speciale be schermingszone. Advocaat J. Lenglet van Overlegorgaan Na tionaal Park de Biesbosch (ge meenten en provincies) wilde eerst zekerheid dat de natuurlij ke kenmerken van het gebied niet worden aangetast. Jorrits ma zegt dat een toetsing komt naar de gevolgen van de borin gen als de locaties bekend zijn. Mijn cliënten vinden dat bij de ze vergunning al een onderzoek hoort." Volgens de milieuverenigin gen is het evident dat proefbo ringen in het concessiegebied gevolgen voor de Biesbosch zullen hebben. „Indien de mi nister en de NAM dit betwisten, dan is dit niet op grond van een deugdelijk onderzoek." De rechter doet binnen zes weken uitspraak. Van de 513 miljoen gulden schade die door de vuur werkramp getroffen bedrijven hebben geleden, is ruim 101 miljoen gulden niet verzekerd, Dat blijkt uit een on derzoek van de Vereniging Gedupeerde Ondernemers Vuurwerkramp Enschede in samenwerking met het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) Ntjderland. ENSCHEDE ANP Woordvoerder N. van Rooij van de Vereniging Gedupeerde On dernemers Vuurwerkramp En schede sluit niet uit dat er, on danks beloftes van de Tweede Kamer, bedrijven failliet gaan. Om hoeveel bedrijven het gaat wil hij niet zeggen. H. de Boer, voorzitter MKB- NedeJ land, nam de resultaten van lliet onderzoek gisteren in ontVclngst. Hij pleit voor een schaderegeling waarin het on verzekerde bedrag van 101 mil joen {gulden wordt opgenomen. De commissie financiële af wikkeling vuurwerkramp onder leidihg van Van Lidth, burge meester van Deventer, brengt 10 oktober een advies uit over een schaderegeling. Ook wil hij dat op langere termijn een stra mien wordt ontwikkeld waarin de verantwoordelijkheden voor de overheid en de particulieren worden vastgelegd. In deze, door De Boer genoemde 'En- schededekking', zou vastgelegd moeten worden dat verzekerde bedrijven bedrijfsschade ver goed krijgen. Als oorzaken van het onver zekerde bedrag van 101 miljoen gulden, wijst het onderzoek van de Vereniging Gedupeerde On dernemers Vuurwerkramp En schede naar de vele bedrijven die geen bedrijfsschadeverzeke- ring hebben. De bedrijfsschade is 151 miljoen gulden, waarvan dus 101 miljoen onverzekerd is. Onder bedrijfsschade vallen omzetverlies en gemaakte kos ten om bruto winstderving te beperken. Bovendien zijn in veel polis sen clausules opgenomen waarin bedrijven worden ge dwongen binnen 6 tot 10 we ken opnieuw te starten. Ook krijgen bedrijven geen vergoe ding omdat ze geen materiële schade hebben geleden. De po lis houdt er geen rekening mee dat sommige bedrijven door de ramp duizenden klanten mis- DEN HAAG HANS JACOBS HAAGS REÖACTEUR Slechts een wonder kan ver hinderen dat de Tweede Ka mer vandaag instemt met het 'homohuwelijk'. De SGP sluit de mogelijkheid van zo'n goddelijk ingrijpen niet uit. „Op beslissende mo menten in onze vaderlandse geschiedenis heeft God zich soms op bijzondere en won derbaarlijke wijze geopen baard. Dat kan ook nog in het jaar 2000", aldus deze orthodoxe protestanten. De openstelling van het hu welijk voor partners van gelijk geslacht, brengt de SGP, en haar geloofsgenoten in GPV en RPF, in gewetensnood. „Wie naar willekeur aan het huwelijk morrelt, vergrijpt zich aan een goddelijke in stelling", benadrukte Kamer lid Van der Staaij vorige week. Het 'homohuwelijk' is een drieste en verwerpelijke in breuk op het rechtsbestel. Volgens de SGP zijn 'de na tuurlijke en zedelijke grond slagen van de samenleving hier in het geding'. Neder land wacht 'de toorn van God' zo waarschuwen de staatkundig gereformeerden. „God is geen ledig aanschou wer", meent SGP-fractievoor- zitter Van der Vlies. De stemming in de SGP-kan- toren van de Kamer is be drukt. „Dit is het dieptepunt uit de paarse regeerperiode", zegt woordvoerder De Bruy- ne. „Paars trekt diepe spo ren", klaagt Van der Vlies. Nederland raakt steeds ver der af van het rechte pad. Het 'homohuwelijk' staat name lijk niet op zichzelf. De op heffing van het bordeelver bod en de legalisering van prostitutie, de verruiming van de mogelijkheid tot abortus, het uit de strafbaarheid halen van euthanasie, en de winkel- openstelling op zondag, zijn even zo vele stenen des aan stoots. „Het is onze diepste doelstelling de samenleving zoveel mogelijk te doen in richten en functioneren tot eer van God", aldus Van der Vlies. Het paarse kabinet gaat hier recht tegenin. De SGP staat nu voor een di lemma. In eigen geledingen wordt steeds vaker en luider de vraag gesteld of de partij nog wel zo loyaal moet zijn tegenover een overheid die zich op geen enkele wijze stoort aan het woord van God. Integendeel zelfs, die wetten maakt die daarmee lijnrecht in tegenspraak zijn. Van der Vlies heeft een jaar geleden al zijn, spijt geuit over het voortbestaan van de rege ring: „Als een kabinet met maatregelen komt die zo haaks staan op wat wij goed vinden, dan moet het maar weg." Van der Staaij zei het nog harder. „Alles wat zich buiten de goddelijke orde be geeft, dient te worden ont moedigd." Vandaar dat de SGP zich nu nadrukkelijk pre senteert als oppositiepartij. „Wij moeten protesteren en verzet aantekenen. Nee zeg gen en tot het uiterste gaan", meent de SGP-voorman. In het partijblad De Banier is de discussie geopend over de mate van verzet. Blijft het bij ongehoorzaamheid, of ko men er ook acties? Een mede werker van het studiecen trum van de partij veiwijst naar de opstand tegen de (Spaanse) koning tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Dat zijn revolutionaire gedachten bin nen een beweging die de Schrift als leidraad heeft. De SGP ziet de overheid op basis van het bijbelhoofdstuk Ro meinen 13 als 'dienaresse Gods'. De overheid is door God ingesteld en ontleent haar macht aan de Schepper. Verzet tegen de overheid is derhalve verzet tegen een ambt dat door God is inge steld. Het tekent de boosheid en het verdriet binnen de ge lederen dat dit soort gedach ten nu wordt geopperd. - Minister Nételéflljos hanteert het spiegelei op het perron van Den Haag Centraal. Ze gaf zomerochtend het vertreksein voor de Hol land-Japan Railcruise. Dat is een eenmalige treinreis van 15.000 kilometer naar Japan. Aan de reis nemén veertig Nederlanders en veertig Japan ners deel. foto gpd cees zorn jE, DEN HAAG ANP DEN HAAG ANP Minister Netelenbos van ver keer en de provincies Utrecht, Gelderland en een. aantal ge meenten hebben een diep gaand conflict over de aanleg van de hogesnelheidslijn van Amsterdam via Utrecht en Arn hem naar Duitsland (HSL-Oost) Voor de zomer liet de minis ter plotseling weten dat van spoorverdubbeling geen sprake zóu zijn. De hogesnelheidstrei nen konden, met hier en daar waf aanpassingen, wel over het bestaande spoor, aldus Nete lenbos. ibe betrokken regio's, die ha iden gerekend op verdubbe- lin i (van twee naar vier sporen) ieten adviesbureau Beren schot de varianten onderzoe ken. De gisteren gepresenteer de; conclusie luidt dat het plan vaih Netelenbos geen perspec tief biedt. Voor een volwaardige hogesnelheidstrein, die geen last heeft van andere treinen, is voor het hele traject tussen Am sterdam en de Duitse grens spoorverdubbeling noodzake lijk. Netelenbos verwacht echter dat de capaciteit van het aange paste bestaande spoor tot zeker 2020 genoeg zal zijn. Ze houdt vast aan haar eigen plan. Het bestaande spoor kan door ge bruik te maken van nieuwe technieken en gevaarlijke over gangen aan te pakken worden gebruikt als hogesnelheidspoor. Wel wil ze op beperkte schaal ruimte voor spoorverdubbeling reserveren, zodat treinen kun nen passeren. Alleen tussen Amsterdam en Utrecht zijn er in haar plan vier sporen. De mi nister wil zo snel mogelijk be ginnen met de benodigde pro cedures, omdat daarin ook de zeer belangrijk geachte verbre ding van de A12 wordt meege nomen. Minister Hermans van onder wijs heeft twee organisaties aangewezen die werknemers uit het bedrijfsleven het onder wijs in moeten loodsen. Deze 'zij-instromers' worden ingezet tegen het groeiende lerarente kort in het voortgezet ondeiwijs en het beroepsonderwijs en de volwasseneneducatie (BVE). Onderwijs BV van Expectra en de organisatie Word Leraar!, een combinatie van Manpower Consultancy en Arbeidsvoor ziening Onderwijs Nederland, gaan de bemiddeling verzorgen tussen scholen en mensen die voor de klas willen. De twee organisaties beschik ken volgens de WD-bewinds- man over verschillende netwer ken met een Vér schil lend marktbereik. Bovendien blijft de macht van de bemiddelaar beperkt door de concurrentie tussen de twee. Voor scholen en zij-instromers is de bemid deling gratis. Voor vergoeding van de bemiddelingsbureaus is 30 miljoen gulden voor vier jaar beschikbaar. Volgens Hermans is bemid deling nodig, omdat veel men sen die leraar willen worden de weg naar het schoolgebouw in de praktijk niet weten te vin den. Ook lopen de eerste con tacten tussen scholen en geïn teresseerden soms spaak. Zo moeten zij-instromers mini maal het vooruitzicht van een vaste aanstelling voorgescho teld krijgen. Zij laten immers een baan achter. TOM JANSSEN .■■mMfréin voorna. Wf WT MM /NP£TR£(M DEN HAAG ANP De modernisering van de ma nier waarop burgemeesters worden benoemd, dreigt in de Tweede Kamer schipbreuk te lijden. De coalitiepartijen PvdA, D66 en WD zijn het nog niet eens over een compromis. Fractiespecialisten onderhan delen al weken over de kwestie, maar staan nog steeds heel ver uit elkaar. De drie coalitiepartijen PvdA, WD en D66 hebben bij het be gin van het kabinet Kok II in het regeerakkoord vastgelegd de mogelijkheid van een referen dum onder de bevolking in te voeren bij de benoeming van nieuwe burgemeesters. Ze heb ben toen niet aangegeven aan welke eisen een dergelijk refe rendum zou moeten voldoen, en in welke gevallen een refe rendum zou moeten worden gehouden. Het kabinet vindt dat ge meenten zelf per burgemees tersbenoeming de spelregels móeten vastleggen. Maar de WD is hier faliekant tegen. WD-woordvoerder Te Veldhuis liet eerder weten zich gebonden te voelen aan het regeerak koord, 'maar', zo zei hij, 'niet onder alle omstandigheden'. Volgens hem moeten er duide lijke landelijke spelregels wor den vastgelegd waaraan de re ferenda moeten voldoen. De PvdA wist bij een eerdere behandeling van het onder werp een meerderheid te ver- fwerven voor het plan van de jzogenoemde enkelvoudige aan- jbeveling. In deze variant be veelt de gemeenteraad één kan- 'didaat aan. De Kroon, in de praktijk de minister van bin nenlandse zaken, zou deze per soon dan in principe moeten benoemen. De WD heeft tegen deze variant zo mogelijk nog meer bezwaren. De beslissings bevoegdheid van de Kroon wordt er, volgens de partij, mee beperkt, en dat zou in strijd met de Grondwet zijn. Het is niet zeker dat PvdA- woordvoerder de Cloe door het verzet van de WD. aan zijn fa voriete variant zal vasthouden. De Cloe zegt 'als het kan' een aanbeveling vanuit de gemeen teraad te wensen van één per soon. Hij geeft daarmee aan dat een aanbeveling van meer per sonen ook bespreekbaar is. Vol gens Te Veldhuis .zou dit een 'opening' kunnen zijn tot een compromis. De partijen onder handelen vandaag verder. SCHIEDAM GPD Met grote opluchting is in de wijken aan de rand van het Schiedamse Beatrixpark en het na bijgelegen dorp Kethel gereageerd op de aan houding van dn 31-jarige Vlaardinger die ervan wordt verdacht de 10-jarige Nienke te hebben vermoord. Op 22 juni van dit jaar werd het meisje levenloos aangetroffen in de bosschages achter een bankje in het park. Gisteren maakte Justitie bekend dat de verdach te vorige week dinsdag in zijn woning is aange houden. De man is voorlopig voor een periode van tien dagen in bewaring gesteld. In het be lang van het vervolgonderzoek wil Justitie niet zeggen of de Vlaardinger tot een bekentenis is gekomen. In Kethel, waar Nienke woonde, ging het nieuws gisterochtend als een lopend vuurtje door het dorp. „Eindelijk eens een goed bericht," zucht een moeder die net haar kind heeft afgehaald van school. „Het is zo lang stil geweest dat we eigenlijk niet meer durfden te hopen dat de zaak zou wórden opgelost. De aanhouding van de verdachte zal heel veel onrust wegnemen. Want heel veel moeders durfden niet meer met hun kinderen het park door te gaan, laat staan dat ze hun kinderen met vriendjes of vriendinnetjes zonder een vader of moeder naar de speeltuin of de kinderboerderij in het park lieten gaan." Een bewoner van de Bosrand zegt dat de angst gevoelens nu pas echt kunnen slijten. „Die ge voelens zijn niet zomaar verdwenen, maar nu we weten dat de dader eindelijk een gezicht heeft en is gearresteerd, zijn we hier allemaal best opgelucht." Een ander: „Vorige week is hier nog een buurtonderzoek verricht. Daardoor ver onderstelde ik dat de politie op een dood spoor zat. Voor mij komt dit bericht dan ook als een volslagen verrassing." Persofficier van justitie C. de Kimpe ontkent dat de Vlaardinger is aangehouden alleen op basis van de verklaringen van het 11-jarige vriendje van Nienke dat samen met haar slachtoffer werd van het misdrijf, maar wist te vluchten. Volgens haar heeft het spoor na 'een combinatie van factoren' geleid naar de verdachte. „Die combinatie is gemaakt naar aanleiding van de verklaringen van het vriendje van Nienke, die van een groot aantal getuigen in het park en het onderzoek dat op de plaats van het delict is uit gevoerd. Zodoende hebben we vast kunnen stellen wie waar wanneer was. Het is juist om te concluderen dat de verdachte geen alibie heeft. Vanwege onderzoeksbelang hebben we de aan houding niet direct bekendgemaakt. In dat zelf de kader kan ik ook niet zeggen of de man een bekentenis heeft afgelegd." De Kimpe zegt eveneens niet te kunnen bevesti gen dal bij de moord gebruik gemaakt is van een steekwapen of een daar op gelijkend voor werp. Hoewel he( een publiek geheim is dat het vriendje van Nienke met een aantal messteken levensgevaarlijk werd verwond, ontkent ze dat er sprake is van een mes. In elk geval is het moordwapen nooit gevonden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5