OPEC waarschuwt voor nieuwe oliecrisis U fiê 90 Hoogte dieselprijs probleem voor transporteurs en vissers Binnenland 'Netelenbos gooit olie op het vuur' cties slaan over naar verse andere landen 'Als ze ons niet serieus nemen, staat er 900 kilometer' )AG 12 SEPTEMBER 2000 FOTO REUTERS DEN HAAG VERVOLG VAN VOORPAGINA Transport en Logistiek Neder land constateert dat 'de pot de ketel weer verwijt dat ie zwart ziet'. Woordvoerder Clarisse Buma: ,,De overheid wijst naai de oliemaatschappij en Shell ageert in een paginagrote ad vertentie op de hoge belastin gen op brandstof. Maai" ze lo pen beide momenteel gigan tisch binnen. De overheid eens te meer omdat de aardgasbaten gekoppeld zijn aan die van ben zine en diesel. Natuurlijk is er ruimte om de transportsector te compenseren." Klaas de Waardt, voorzitter van de VERN, erkent dat zijn bond in de knel zit nu vrije rij ders het voortouw hebben ge nomen bij de wegblokkades. „Het zat de mensen al tot de haargrens. Nu Netelenbos olie op het vuur heeft gegooid en het ministerie van financien niks doet, groeit de actiebereid heid. Onze achterban voelt dat ze wordt genegeerd. Langduri ger blokkades zijn waarschijn lijk." De VERN probeert met de andere brancheorganisaties op een lijn te blijven. Ook binnenvaart lijdt onder hoge brandstofprijzen ROTTERDAM ANP Het inkomen van meer dan duizend Nederlandse binnen vaartschippers gaat door de ho ge brandstofpijzen aanzienlijk achteruit. Met name op de zo genoemde spotmarkt, waar brandstofprijzen niet aan de klant kunnen worden doorbe rekend, leveren de schippers soms per reis meer dan 5.000 gulden in. De problemen in de binnen vaart met de hoge branstofprij- zen zijn minder groot dan in het wegtransport. „Wij hoeven net als in de luchtvaart geen ac cijnzen aan de overheid te beta len", aldus I. de Vries van Kan toor Binnenvaart. Daarbij slui ten de meeste schippers lang durige contracten, waarin prijs- schommelingen voor de brand stof aan de opdrachtgevers worden doorberekend. Ongeveer duizend schippers die opereren op de spotmarkt, waai' elke keer weer een aparte overeenkomst met de verlader wordt getekend, merken de ge stegen vervoerskosten wel in de portemonnee. Hier dicteert de verhouding tussen vraag en aanbod het vrachtprijsniveau en blijft doorberekening van de brandstofprijzen doorgaans achterwege. Volgens De Vries zijn de kosten om een gemid deld schip naar Basel tc bren gen al gauw met 5.000 gulden gestegen. Kantoor Binnenvaart vindt dat de afnemers hun ver antwoording moeten nemen en de schippers moeten compen- Buiten de schippers op de spotmarkt is er nog een ldeine groep ondernemers die ver zuimd heeft bij het sluiten van langdurige contracten een clau sule over de brandstofprijzen op te nemen. Kantoor Binnen vaart adviseert hen dit alsnog te doen. De Vries verwacht dal de verladers niet ongevoelig zijn voor de argumenten. „Zij heb ben ook geen belang bij faillis sementen." Acties van de binnenvaart schippers worden vooralsnog niet verwacht. Hoewel De Vries de situatie als ernstig bestem pelt, wil hij deze niet ook niet dramatiseren. „Binnenvaart schippers zijn taaie rakkers. Echte ondernemers die komen niet zo snel in de financiële problemen." Vrijdag protestmars naar Den Haag iWe willen geen Franse toestanden, maar le situatie is nu zo ernstig geworden, dat we niet langer kunnen toezien dat Neder landse transporteurs nog verder in de problemen komen", zegt woordvoerder Buma van Transport en Logistiek Neder land (TLN). TLN heeft uit protest tegen de hoge dieselprijs een mars naar Den Haag georganiseerd, die vrijdag wordt gehou den. De organisatie wijst erop dat diesel sinds 1 januari vorig jaar 69 cent duurder 's geworden naar 2,04 gulden, inclusief BTW. De BTW krijgen de transporteurs weer terug, maar moet wel eerst worden betaald. Een groot deel van de dieselprijs komt voor rekening van de accijnzen. „In Europa is afgesproken, dat die mini maal 54 cent bedraagt, maar de transpor teurs in Nederland betalen 14,3 cent meer. Wij vinden dat de opslag boven het minimum er vanaf moet", zegt Buma. Brandstof maakt voor binnenlands ver voer 15 procent uit van de bedrijfskosten, voor buitenlands vervoer 23 procent. De dure diesel heeft het buitenlands vervoer volgens TLN verliesgevend gemaakt. „Be drijven kunnen de prijsverhogingen niet helemaal doorberekenen aan de klant. Dat komt door het grote aantal kleine be drijven, maar ook doordat de prijzen zo vaak veranderen. Je kunt niet drie keer per week met je klanten gaan onderhan delen over de prijs van langlopende op drachten. Daarom zouden prijsverhogin gen van diesel ook maar eens per maand moeten worden doorgevoerd." Ook voor de vissers komt de hoge diesel prijs hard aan. Volgens vice-voorzitter Tuip van de Nederlandse Vissersbond be gint de situatie aan de onderkant al nij pend te worden. Probleem is dat de geste gen brandstofprijzen en afgeleide kosten volledig voor rekening van schipper en meevarenden komen. Tuip: „De prijs van rode diesel is dit jaar gestegen van 30-35 naar 65 cent nu. In de visserij wordt de opbrengst van de vis, na aftrek van kos ten, 50-50 of 60-40 verdeeld onder de schipper en de meevarenden. De hogere kosten kunnen we niet goedmaken door meer te vangen, want we hebben een quotum waar we niet boven mogen. De prijs wordt bepaald op de afslag door de kopers. Daar heeft de visser zelf part noch deel aan. Daarom komt de duurdere die sel volledig uit de zak van de visser. Voor een meevarende scheelt dat nu al gauw 350 gulden bruto per week." Sommige vissers staat hel water reeds aan de lippen, vertelt Tuip. „Afgelopen don derdag zijn wij bij staatssecretaris Faber geweest om over de situatie te praten. Wij willen net als de Fransen compensatie voor de hoge dieselprijs, maar Faber wil eerst onderzoeken of dit juridisch wel kan. Donderdagmiddag praten we ver der." merk g}] [WB: Motorrijtuigenbelasting weg jAACj De ANWB wil dat het Rijk de motorrijtuigenbelasting pt, fjanuari afschaft. Na de accijnsverhogingen in het verleden J t het kabinet daar voldoende financiële armslag voor, con cert de organisatie. Ze wil hiermee een eerste stap zetten 'variabilisatie van autolasten'. De ANWB wil dat mensen neer rijden, ook meer betalen. „Nu de begroting van de heid op orde is, de energie- en aardgasprijzen stijgen en lastenverlichting in het vooruitzicht wordt gesteld, pleit de (fB voor een lastenverlichting van de weggebruiker", aldus verklaring. „Minister Zalm stapelt meevaller op meevaller, noet makkelijk op te vangen zijn door de staatskas", licht woordvoerder toe. esel door twee-guldengrens iaag; De prijs van een liter diesel doorbreekt alsnog de svan 2 gulden. Automobilisten betalen vanaf morgen voor liter diesel 2,03 gulden. Dat heeft marktleider Shell gisteren ■ndgemaakt. Vorige week zag Shell nog af van een prijsver- ng uit begrip voor de hoge nood in de transportsector. De naatschappij noemt de verhoging met vier cent nu onont- De prijs van benzine gaat morgen met twee cent tag. Euro ongelood komt uit op 2,67 gulden. Super plus aan de pomp 2,81 en super met loodvervanger kost dan xi's voeren actie bij Amsterdam irdam Niet alleen de vrachtwagechauffeurs voeren actie n de hoge benzine prijzen, ook de taxi's hebben vandaag lorge otesteerd. Een nog onbekend aantal taxi's is vanmorgen af ongeveer elf uur een langzaamaanactie begonnen op de iveg rond Amsterdam. Het verkeer ondervindt hiervan hin- tussen de knooppunten Amstel en Nieuwe Meer. Het is nog bekend hoe lang de actie gaat duren. 01, n en n Sorry ©ut of use of j I ,rifc it meer benzinepompen in Groot-Brittannië moeten hun klanten verkopen. Door de blokkades raakt de benzine bij de pompen op. FOTO REUTERS IAN HODGSON ten stammen uit een wet uit de jaren zeventig, de tijd van de twee grote oliecrises. Belgische vrachtwagenchauf feurs blokkeerden gisteren de grootste olieraffinaderij van het land en belangrijke verkeers aders in Brussel. Vertegenwoor digers van de chauffeurs had den 'gisteren een onderhoud met de Belgische minister van verkeer Isabelle Durant. Het overleg werd afgebroken zon der dat een akkoord werd be reikt over een accijnsverlaging. De blokkades werden voortge zet. Minister van financien Didier Reynders liet zondag al weten dat een accijnsverlaging uitge sloten is. Een van de. chauf feursbonden dreigde het ver keer in het hele land stil te leg gen als de regering niet toegeeft aan de éisen van de actievoer ders. Ook Duitse vrachtwagenchauf feurs hebben uitbreiding van hun acties aangekondigd en voor het eerst hebben ook boe ren met wegblokkades ge dreigd. Een woordvoerder van de bond van transportonderne mers in Berlijn en Brandenburg kondigde in de Berliner Zeitung een protestrit van duizenden vrachtwagens naar Berlijn aan. In Saarland houden vrachtwa gen-, taxi- en buschauffeurs gisteren een demonstratieve optocht van de Frans-Duitse grens naar het deelstaatparle ment in Saarbriicken. Organisaties van het wegver voer in Polen overwegen tevens de toegangswegen tot olieraffi naderijen te blokkeren. Zij ko men morgen bijeen om zich over acties te beraden. Volgens een woordvoerster is de actie bereidheid groot. Polen is voor zijn energievoorziening vrijwel geheel van import afhankelijk. van hun Franse a's hebben vrachtwagen- I ïeuts in Groot-Brittannië, Eiland en België gisteren de toegangen tot raf- irijen geblokkeerd om een ;ing van de brandstofac- afte dwingen. h Britse premier Tony Blair Duitse minister van ver- Reinhard Klimmt zeiden dat ze het voorbeeld van anse regering niet zouden i. De Franse regering zeg- actievoerders afgelopen rinde een subsidie op foe. Ondanks deze tssie werden de protestac- n enkele Franse steden ^ezet. enige juiste manier om :obleem aan te pakken is PEC onder druk te zetten", 31air. De Organisatie van Producerende Landen A igde in het weekeinde aan le olieproductie zou ver met 800.000 vaten per in een poging de prijs te :en. Deze aankondiging :te geen indruk op de ac- irders, maar leidde op de ense oliebeurs wel tot een t d ging van de olieprijs. Voor- het noorden van Groot- innië was het verkeer ont dooi' de blokkadeacties. Britse regering heeft in- els noodwetten uit de tijd de oliecrises nieuw leven azen om de distributie brandstof te controleren, blokkades van oliedepots protest tegen de hoge Istofprijzen staan veel 'stations leeg. •teren claimde de overheid 'cht brandstof te distribue- M gezondheidszorg, scho- ha: n openbaar vervoer draai- te houden. De volmach- OPEC-voorzitter Ali Rodriguez heeft gisteren gewaar schuwd voor een mogelijke oliecrisis. De Venezolaan verklaarde dat de lidstaten van de Organisatie van Olie- Exporterende Landen de limiet van hun productiecapa citeit naderen. De crisis kan in zijn ogen een 'grote om vang' bereiken. De wereld wordt geconfron teerd met een beperkte toevoer en met nog hogere olieprijzen als de productiecapaciteit niet wordt uitgebreid en de raffina derijen niet de hoeveelheid ver fijnde olieproducten op de markt brengen, zo verklaarde de OPEC-topman in Wenen. „De wereld gaat mogelijk een energiecrisis tegemoet. De OP EC zal alles doen om de stijgen de prijzen omlaag te brengen, maar alleen heeft de OPEC sim pelweg niet de macht om een en ander in de hand te hou den." Daarbij liet de OPEC- voorzitter weten dat het aanbod slechts een van de factoren is die de prijs bepalen. Ook speculatie op de grond- stoffentermijnmarkt drijft de olieprijs op. Verder spelen knel punten in het vervoer en de dis tributie van ruwe olie en de raf finage van de grondstof tot eindproducten een duidelijke rol. Rodigruez beklemtoonde dat de OPEC dit jaar inmiddels drie keer de productie heeft op geschroefd, maar dat zijn orga nisatie niets kan doen aan de toenemende vraag naar geraffi neerde producten als benzine, diesel, kerosine, huisbrandolie en stookolie. Voor de komende tijd ver wacht de OPEC-voorman wei nig risico's. Maar de prijs per vat kan oplopen naar 40 dollar (nog vijf dollar duurder als de huidige recordprijs, 35 dollar) als de industielanden geteisterd worden door een strenge win ter. Rodriguez onderstreepte in Wenen dat Saudi-Arabië, de grootste olieproducent, een van de weinige landen binnen het kartel is dat nog over enige re servecapaciteit beschikt. Voor Riyad ziet hij dan ook een lei dende rol weggelegd. Hij voeg de daaraan wel toe dat deze ex tra ruimte 2 miljoen vaten per dag van een bepaalde zware oliesoort betreft waaraan de markt weinig behoefte heeft. OPEC-voorzitter Ali Rodriguez. Met veel gevoel voor theater staat hij op de vluchtstrook van de Al5 te gebaren naai" de stil staande truckers. Hij zweept ze op om weer gaan rijden. Eerst de vrachtwagens die het stuk snelweg richting Europoort blokkeren, dan die op de weg helft richting Ridderkerk. Er wordt luid getoeterd, want ken nen doen ze Klaas de Waardt allemaal. „Dit doet je wel wat", zegt hij. Rond zeven uur gisteravond vindt de voorzitter van de Ver eniging Eigen Rijders Neder land (VERN) het welletjes. Op ring ten zuiden van Rotterdam staat het verkeer in beide rich tingen in een uur tijd muurvast. Elf kilometer richting Ridder kerk, ruim drie de andere kant op. Zuchtend aanvaarden auto mobilisten hun lot. Ze hebben begrip voor de wilde actie, maar leuk vinden ze de file niet. Zeker niet rond etenstijd. Alleen de bestuurders die ter hoogte van een Shell-pomp stil komen te staan, hebben geluk. Want extreem hoge brandstof prijzen of niet, een hongerige maag moet worden gestild en dus waagt menigeen een wan delingetje over de snelweg naar de snackshop van de marktlei der, die juist gisteren een prijs verhoging aankondigde van vier cent per liter diesel. Een ambulance die er niet door kon, was voor De Waardt echter de druppel. Ook belden chauf feurs het VERN-kantoor in Rot terdam met de mededeling dat ze van plan waren om Shell Pernis af te sluiten. „Dit kan niet langer", dacht hij. Bn dus laat De Waardt zich door de po litie over de vluchtstrook van de Al5 escorteren naar de blokka de, waar bermtoeristen zich hebben geposteerd om goed zicht op de bomvolle snelweg te hebben. „Moeten we al die mensen de hele nacht vastzetten?" vraagt De Waardt. „Dat werkt niet. We hebben de aandacht op ons weten te vestigen. Het is nu ge noeg geweest." Bovendien wil hij voorkomen dat de acties overleg met de overheid kun nen verstoren. Als de overheid tenminste bereid is tot overleg. Tot dusver is dat ondanks een toezegging anderhalve week ge leden nog niet gebeurd: Niet dat De Waardt de spontane ac ties afkeurt. Integendeel. „Ze hebben ook heel wat over zich heen gekregen. Tel maar op: in- haalverboden, snelheidsbe grenzers, verplicht Eurovignet, schonere motoren en nu ook nög extreem dure diesel. De sector is in de kou gezet." „De dieselprijzen zijn niet meer op te brengen. Dit gaat mensen de kop kosten. Zowel kleine als grote ondernemingen", ver wacht De Waardt, die duizend van de drieduizend 'eigen rij ders' vertegenwoordigt. De ac tiebereidheid onder hen is groot: zij lopen immers per soonlijk risico bij faillissement. En daar mogen wat de VERN- voozitter betreft best harde ac ties tegen gevoerd worden. „Vorig jaar tankten ze gemid- Kilometers lange file op de A15 richting Ridderkerk. Vrachtwagenchauffeurs blokkeerden gisteren de weg uit deld voor duizend gulden per week. Nu voor tweeduizend. Wat denk je hoe dat doorwerkt in het ondernemersloon?" Maai' de acties moeten wel ge structureerd, vindt hij. „Bij blokkades van snelwegen moet een baan vrij blijven voor luxe wagens. En ambulances." De Waardt waarschuwt dat de vijf blokkades die gisteren en vandaag spontaan werden op geworpen niet de laatste acties zullen zijn. Zeker niet als het kabinet niets doet. „We willen onvrede met de hoge dieselprijzen. FOTO ANP JASPER JUINEN nou wel eens serieus genomen worden. Zo niet, dan volgen meer blokkades. Dan staat er 900 kilometer file."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3