Nachtmerries van chef protocol iff Gesprek van de Dag Bondgenoot of Bullebak? Keiko bl vast in b DINSDAG 12 SEPTEMBER 2000 Commentaar Nederland Transportland Met een winstmarge van een half tot driekwart procent is het scherp calculeren voor de wegtransportbranche. Het was alleen al om die reden begrijpelijk dat de drie grote belangenorganisaties - Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV), Transport en Logistiek Nederland (TLN) en de Verenigde Eigen Rijders Nederland (VERN) - begin deze maand besloten tot een landelijke actiedag. Op vrijdag 15 september zullen vier- tot vijf honderd trucks richting Residentie rijden. De 'catastro fale' gevolgen van de explosieve stijging die de diesel- prijs doormaakt moesten politiek Den Haag en de gro te oliemaatschappijen onder de neus worden gewre ven. Al is het vriendelijke actiemodel nog zo snel, de werke lijkheid achterhaalt haar wel. Elders in Europa sloeg de vlam feller in de pan toen de diesel bijna per kalender dag duurder werd. Franse truckers, taxichauffeurs, am bulancebestuurders en boeren grendelden niet alleen raffinaderijen af, maar legden het hele binnenlandse verkeer lam. Toen de Franse regering als eerste binnen de Europese Unie door de knieën ging en de benadeel den compensatie aanbood, volgden truckers in Enge land ('We want Euro-prices!'), Duitsland en België het voorbeeld van hun collegae. In het altijd nuchtere en werkwillige Nederland ging warempel ook de kurk van de fles. Vooral vrije rijders, al dan niet lid van de VERN, zetten hun combinaties gisteren en vandaag dwars over diverse Nederlandse snelwegen. Het probleem van het wegtransport zit 'm namelijk niet alleen in de hoge dieselprijs. Vooral de vrije rijders dreigen hun nek te breken over de smalle marges waarbinnen ze moeten opereren. Be staande leveringscontracten kunnen namelijk moeilijk worden opengebroken zodat de hoge brandstofprijzen niet onmiddellijk zijn door te berekenen aan de op drachtgevers. De sector moet dus zelf een deel van de kostprijsverhoging inverdienen. En dat verkleint weer de marges. Na het Franse akkoord had overleg tussen de EU-lid- staten al veel frustraties kunnen voorkomen. De Ne derlandse overheid zal uiteindelijk door de omstandig heden gedwongen worden tot compensatie van de ho ge dieselprijs. Dit goedmakertje zal de Vrije Rijders nauwelijks soelaas bieden. De markt doet gewoon zijn werk. Een verregaande sanering van de economische wankele transportsector kan niet uitblijven in Neder land Transportland. De toekomst lijkt daarom net als in veel andere bedrijfstakken aan de grote onderne- To elerisie Zeg 'ns Juliaciciaaaaa Dochter: „Jij hebt 'm nog nooit ontmoet. Moeder: „Jawel, op het vliegveld. Hij hield de draaideur voor me open. Moet u al lachen? En dit was nog een van de leukste. Hij Julia is een nieuwe Nederlandse sitcom op Fox8. Het genre 'Nederlandse sitcomteert nog steeds op dat ene hoogtepunt dat 'Zeg 'nsAaa' was in de jaren tachtig. Dat niveau heeft het nooit meer gehaald. Met Vrienden voor het leven' beleefde het genre een kleine opleving, maar dat was niet meer dan het doods- gereutel van een olieloze, vergane motor in een oude Opel Kadett. Rijp voor de sloop. Sindsdien hebben we het moeten stellen met klassiekers als Samsam, Oppassen!, De Garage en Babes. Hij Julia past perfect in deze reeks. Er zijn twee manieren om erachter te komen of iets een comedy of gewoon een soap is: het ingeblikte gelach en de manier van praten. Alsof de acteurs op het toneel staan bij de slotuitvoering van de lagere school, met een ondertoon in hun stem die zegt 'Hoor je dat, ik zei iets leuks'. Trek nog maar een blik open. Julia is een jonge, alleenstaande moeder, die aan het be gin staat van iets dat meer dan een mooie vriendschap kan worden. Hij heet Gijs. 't Is een watje, maar wel schattig. Haar moeder bemoeit zich overal tegenaan. Waarom kan zoiets in Engeland en Amerika nou wel grappig worden? Is het alleen maar het niveau van de acteurs? Dat kan. Annette Barlo heeft als enige wapenfeit een rolletje in Oppassen! Wel een successerie, maar om nou te zeggen dat Wil ervoor thuisbleef, nee. Hebben Britten en Amerikanen meer gevoel voor hu mor? Dat kan haast niet. Kom zeg, die Engelsen hebben jarenlang Benny Hill beschouwd als het grappigste wat ooit is gemaakt. Misschien is Nederlands wel niet de geschikte taal voor een sitcom. Of misschien schrikken Nederlanders min der van dubbelzinnigheden dan die preutse Angelsak sen. Wie zal het zeggen. Feit blijft dat Fox8 met Hij Julia maar weer eens een poging heeft gewaagd om Zeg 'ns Aaa een opvolger te geven. En dat het van geen kant gelukt is. Het is slecht gesteld met de kwaliteit van de bazen. Bijna driekwart van de leidinggeven den luistert slecht en voert am per beoordelings- en/of func tioneringsgesprekken. Hij is ook al niet gul met een schou derklopje. De chef is alleen ge fixeerd op hogere produktie. De baas ervaart zichzelf vooral als geniaal, terwijl hij eigenlijk het geniale uit zijn werknemers moet halen. De leidinggevenden maken geen beste beurt in het nieuw ste bazenonderzoek van de FNV. Erger nog, ze maken er - ondanks dure managementtrai ningen - een potje van. Wim van Veelen, adviseur arbeids omstandigheden van de FNV Bondgenoten, stelt dit in de brochure 'De Baas: een Bond genoot of Bullebak?' ,,Tja", zegt de Leidenaar, „Management Nederland is graatmager, het kan een beetje bijvoeding wel gebruiken, het moet maar eens op doktersbezoek." De FNV besloot het onderzoek te doen, omdat er binnen de geledingen van de vakbeweging al langer het idee leefde dat er aan de bazen iets schortte. Toen verleden jaar tijdens één beldag voor de groothandel er driehonderd klachten over de chefs binnenkwamen, kreeg Van Veelen, die eerder de bro chure 'Pesten op het Werk' sa menstelde groen licht voor het bazenonderzoek. Van Veelen ('ik ben veertig en nog steeds geen baas') heeft zelf een 'hartstikke goede' chef. „Hij geeft me veel verantwoor delijkheid, maar komt niet bij elke komma die ik zet over mijn schouder kijken. Maar als ik hem nodig heb, kan ik bij hem terecht. Hij geeft me vertrou wen." Vertrouwen. Daar draait het in de relatie baas-werknemer blijkbaar om. Want slechts 27 procent van de respondenten ziet zijn baas als coach, als ie mand die hem bij het werk sti muleert en adviseert. Hetgeen betekent dat 73 procent van de genen die het vragenformulier naar Van Veelen heeft terugge stuurd niet bij zijn baas terecht kan. Deze werkgevers kenschet sen hun baas zelfs regelmatig als een politieagent of als een bullebak. Nog wat meer cijfers. Ruim 60 procent voert volgens de werk nemers geen goed gestructu reerd werkoverleg, 37 procent luistert niet naar de ideeën van werknemers terwijl 47 procent van de bazen zich door bepaal de werknemers laat inpakken. Daarnaast doet 50 procent niets aan werkdrukproblemen, 52 procent van de bazen kan niet tegen kritiek en 49 procent maakt zelfs regelmatig discrimi nerende opmerkingen. Onthutsend, volgens Van Veel en. Vooral als je je bedenkt dat de komende tijd de relatie baas-werknemer door de in voering van de prestatiebelo ning nog belangrijker wordt. „Leidinggevenden moeten dan nog meer als nu inzicht hebben in wat werknemers goed en minder goed kunnen." Van Veelen heeft de volgende verklaring voor de netelige po sitie van de baas. „Als iemand het een tijdje goed doet in zijn werk wordt-ie baas. Hij en zij belandt dan in een manage mentteam en dan gaat het dus soms fout. Want er rust nu een maal een groot taboe op het er kennen dat je als jonge leiding gevende nog veel te leren hebt. Zo'n nieuw baasje wordt eerst nog wel even het bos inge stuurd voor een management- cursusje, maar dan gaat-ie wel aan de slag." Van Veelen pleit er daarom voor beginnende managers te ondersteunen. En dat hoeft vol gens de onderzoeker geen 'klauwen' met geld te kosten. Zij moeten gewoon in de leer bij een iets meer ervaren colle ga, een baas die de klappen van de zweep goed kent. IRENE NIEUWENHUUSE Het mysterie van Tuvalu op Millennium Top De rust in de straten van New York is teruggekeerd. Voorzover daar in deze miljoenen stad sprake van is natuurlijk. Het verkeer is in elk geval minder ontregeld dan vorige week tijdens de Millennium Top van de Verenigde Naties. Ruim honderd presidenten, drie koningen, drie kroonprinsen, meer dan 45 premiers, een handvol vice-presiden- ten en vice-premiers, één kardinaal en nog eens tientallen ministers van buitenlandse zaken in hun voetspoor, maakten dat de grootste verzameling van regeringsleiders uit de geschiedenis. Een regelrechte nachtmerrie voor de chef protocol. Die moet deze week nog eens een hartig woordje spreken met de ambassadeurs van Jordanië en Noorwegen. Visueel hoogte punt van de driedaagse bijeen komst aan de Hudson-rivier was de groepsfoto in het VN- gebouw. Elk land kreeg lang van te voren te horen dat slechts één afgevaardigde - staatshoofd, premier, minister - welkom was. Geen voorbarige restrictie sinds de teller van het lidmaatschap van de VN met de toetreding van het mini-staatje Tuvalu op 189 staat. Slechts één uitzondering was toegestaan. San Marino, het dwergstaatje in de buurt van het Italiaanse Ri mini, heeft nu eenmaal twee 'kapiteins-regent' aan het hoofd staan. Jordanië en Noorwegen hebben zich van de aanwijzing niets aangetrokken. Dat betekende meteen een breuk met het pro tocol. Terwijl bijvoorbeeld pre mier Wim Kok genoegen moest nemen met een plaats op de ze vende rij - in de buurt van zijn collega's uit Andorra en Liecht enstein, sloop de Noorse eerste minister Jens Stoltenberg ach ter zijn koning aan, en verover de een niet verdiende plek op de eerste rij. Zijn Jordaanse col lega friemelde zich in het kiel zog van zijn vorst eveneens op zo'n ereplaats, op slechts enke le stappen afstand van de échte groten der aarde. De protocolchef krijgt nog steeds hoofdpijn van het gedrag van de Iraanse delegatie. Voor president Khatami was een voorname plek ingeruimd, op de tweede rij direct achter Jac ques Chirac van Frankrijk. Op de foto die over de wereld is verspreid, ontbreekt Khatami echter. Volgens nieuwszender CNN omdat de Iraniër niet het risico wilde lopen dat de 'dui- Het gebouw van de Verenigde Naties is veranderd in een 'dank je wel kaart' aan de stad New York. De stad huisde de VN-Millennium Top, de grootste bijeenkomst van wereldleiders bij elkaar. foto »ap eskinder debebe velse' president Clinton in de rij voor hem zich zou omdraaien om hem de hand te schudden. Zo'n foto zou in Iran voor op schudding zorgen, zoals Clin ton op zijn beurt ook heel ont wijkend reageerde op berichten over handjeklap met Fidel Cas tro. De Cubaanse leider hield zich nu eens wél aan de afspraken. In eigen land draait hij zijn hand niet om voor een toe spraak van zes uur of meer. Voor minder beklimt 'el presi dente' het spreekgestoelte niet. De meer dan 189 sprekers tij dens de bijeenkomst waren twee jaar geleden al gewaar schuwd dat hun spreektijd be perkt moest blijven tot vijf mi nuten. Dan nog zou er meer dan 16 uur worden gekweb beld. Castro dekte het rode waarschuwingslampje, dat het einde van de spreektijd aan kondigt, af met zijn zakdoek, maar bleef desondanks binnen de tijd. Eén mysterie is nog niet opge lost. Voor premier Ionatana van Tuvalu moest zijn toespraak het hoogtepunt van de week wor den. Na 22 jaar aarzelen besloot het 24 vierkante kilometer klei ne, uit negen koraalatollen be staande staatje uit de Stille Oce aan, het lidmaatschap aan te vragen van de VN. Tuvalu, hal verwege Australië en Hawaii, kwam deze zomer nog in het nieuws toen het haar internet afkorting .tv voor miljoenen guldens verkocht aan een Ca nadese televisiemaatschappij. Het was zo'n beetje het laatst overgebleven land buiten de volkerenorganisatie, want Zwit serland wil niet en Taiwan mag niet van China. Maar toen Io natana het woord moest voe ren, was hij spoorloos verdwe nen. „Onvoorziene, maar on vermijdelijke spoedeisende za ken noodzaakten een terugkeer naar huis", aldus ambassadeur Panapasi Nelesone. En meer vertelde hij niet. De Tu valu Echoes, of in de landstaal, Sikuleo o Tuvalu, het enige nieuwsblad, verschijnt maar eens in de veertien dagen. Welke ramp het 10.000 inwo ners tellende staatje heeft ge troffen is derhalve niet na te gaan. Ook het Pacific Islands Report zwijgt erover. Misschien werd de drukte de man gewoon te veel. HANS JACOBS» Keiko, de orka die na a in de showbizz twee ja den werd teruggebracl de ijzige wateren bij Ijs! waar hij in 1979 was ge zal nog een winter moe doorbrengen in de baai ciaal voor hem is afgesl de oceaan. In afwachtii het ruwe weer dat het a kende seizoen meebre ben zijn verzorgers de nen van het net dat del sluit verstevigd en Keil vende kooi nagekeken. De zwaardere weersom heden maken het onwa schijnlijk dat Keiko nog mee naar buiten kan genomen, zoals hij afgi zomer zo'n veertig maal gedaan om weer te wei wind, golven, stroming! soortgenoten. „We hebben de herfstc een of andere manier o slagen, de winter komti zei Charles Vinick, diret van de milieuorganisati Futures die Keiko vera Aan het begin van de a trokken veel orka's lang land achter haringen ei vissen aan. Als zij eens. ontwaarden namen de gers Keiko mee de ocea Hoewel hij door zijn 'w broeders en zusters wei doogd en tot op zekerei belangstelling voor hen keerde Keiko toch telke op een fluitsignaal van zorgers. De hoop is dat ooit zoveel zin krijgt on andere orka's mee te zv dat hij geen acht meen op het fluitje. Orka's leven in kleinest van vijf tot zeven dieren komen zij bij elkaar in1 scholen', om na korte ti uiteen te gaan. In de \vi len de verzorgers metK feningen doen in het sn zwemmen, springen, dl met de staart slaan. Het om Keiko, die onder am hoofdrol heeft gespeeld 'Free Willy' films, na twi jaar weer voorzichtig te; brengen in zijn natuurli geving heeft al meer da miljoen dollar gekost. A geld is afkomstig van pi re donaties. Voordat Ke de baai bij IJsland werd had hij al 32 maanden reiding ondergaan in et aquarium in de Amerik staat Oregon. Filmscenario enselijk Hij had samengewerkt met Milos Forman, ge luncht met Henry Kissinger, gedronken met de Moskouse maffia, en zat nu tegenover mij. Zijn beroep is dat van verhalenverteller en één van zijn verhalen ga ik navertellen. Dat is geen dief stal, dat is juist de bedoeling. Dick Ross, zo heet hij, reist al dertig jaar langs filmscholen om zijn collectie verhalen te laten plunderen door scenarioschrijvers. Ergens in zijn ver halen zal een ander, zo hoopt Dick, de vonk vinden die het eigen vuur ont steekt. Dick Ross wil een virus zijn, zodat anderen voor hem de films maken die hijzelf mooi vindt. Slim. Dat een columnist geld ontvangt voor het letterlijk doorgeven, is waar schijnlijk niet de bedoeling. Aan de andere kant, als ik er geen scenario van maak, u kunt dat natuurlijk alsnog doen, en hebt daarbij niet alleen de ze gen van Dick Ross, maar ook de mijne. Als u heïverhaal alleen doorvertelt, doe als Dick en kies de ik-vorm. Het verhaal speelt in een Frans café, in het dorp waar ik al tien jaar een huisje heb. De mensen aan de bar kennen elkaar zo goed dat praten allang niet meer hoeft. Bestellen is een handgebaar. Er staat muziek op, het klarinet concert van Mozart. Al tien jaar kom ik daar, maar van mij wordt nog steeds verivacht dat ik zég wat ik wil drinken. Een subtiele manier om mij te laten merken dat ik, ondanks óók tien jaar hetzelfde bestellen, buitenstaander ben en dat zal blijven. Er komt een man het café bin nen, twee meter en mager als een lat. Zijn kleren, zijn gezicht en handen zijn besmeurd met bloed, zo vers dat je het kan ruiken. Vanuit stand springt hij op een barkruk, gaat er bovenop zit ten, en bestelt met een vingergebaar een biertje. Dan haalt hij een harmonica uitzijn zak en speelt foutloos mee met het langzame deel van het klarinetconcert. Zonder een woord gezegd te hebben vertrekt hij weer. „Wie was dat?", vroeg ik de barman. Hij bleek Kiki te heten, was ooit gevonden in het portaal van de kerk. en gezien zijn lengte en bleekheid zeker geen lokaal kind. Kiki vond onderdak bij een kinderloos gezin. Zijn geboorte moest moei zaam geweest zijn, hij was licht achterlijk. Nu werkte hij in het abattoir en deed als slachter het werk van drie. Op een dag had Kiki dringend geld nodig. Iemand in het café had wel een klus je voor hem: het uitgraven van een schuur waar een betonnen vloer in moest. Kiki wilde direct aan de slag, was diep in de nacht klaar, en belde de eigenaar uit bed voor zijn 200francs. De man vroeg hem morgenavond terug te komen. Kiki pakte een kruiwagen en begon zwijgend het puin de schuur weer in te rijden. De eigenaar stopte hem, en bezwoer dat het geld er morgen bij de lunch zou zijn. De volgende dag rond lunchtijd was niemand thuis. Kiki liep het dorp in en stak de brommer van de zoon van de schuur eigenaar in brand. In een moment van helderheid besloot hij de directe sporen uit te wissen en ook alle andere brommers in het dorp in brand te steken. Daarmee was hij nog bezig toen de politie hem aanhield. Later vroeg de rechter hem naar het waarom. Kiki's enige ant woord was: „Ze vertelde me dat ze nog nooit van iemand rozen had gekregen De lezersvragen zijn 1wie die vrouw was, 2) wat zij die dag vierde 3) wat briljante filmdialoog is. I De Britse zanger J ELTON JOHN I kijkt niet op een Ikilometerje Imeer of minder. Afgelopen zater- Idag en zondag Igaf hij concer- Iten aan de voet Ivan de Acropolis 1 in Athene, maar Ide tussenliggen- Ide nacht bracht hij gewoon door 1 in zijn huis in I het Franse Nice. I Een vliegtuig k moest in totaal 3200 kilometer afleggen om de ar tiest van en naar huis te brengen. Waarom de Brit ervoor koos om als 'weekendforens' te leven is ondui delijk. ,,Dit is de mooiste plaats waar ik ooit een concert gaf", hield hij het enthousiaste Griekse publiek juist voor. Een voormalige ZWEMKAN NE is als onderdeel van ha pagne voor de Litouwse pa' mentsverkiezingen met ge! handen en voeten een 50f breed meer over gezwomim Honderden toeschouwers|i de 47-jarige Birute Uzkurai Statkeviciene toe, toen ze! meer overzwom door als ee' hond met haar benen te fl2 ren. Zo nu en dan kwam ze haar hoofd boven water om te halen. Haar handen wan haar lichaam aan elkaar va bonden. Uzkuraityte-Statkf ne staat kandidaat voor dei partij Jong Litouwen, diew schijnlijk de kiesdrempeln halen. Uzkuraityte-Statkev was verschillende keren na zwemkampioen van Litou* Ook deed ze mee aan de 0' sche Spelen van 1972 ink chen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2