'Gelijke kansen voor woningzoekenden Anders en afwijkend kan ook heel interessant zijn Duin Bollenstreek SGP heeft opvolging Van Rooijen rond Club Relax in Valkenburg Noordwijkerhout in 2001 duurder i Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 DINSDAG 12 SEPTEMBER 2000 Afrikaanse dag in Noordwijk noordwuk» Voor de tweede keer wordt er een Afrikaans evene ment georganiseerd in Noordwijk. De festiviteiten worden ge houden in Dorpshuis de Kuip aan de Zeestraat 1 op zaterdag 16 september en beginnen om vier uur 's middags. Zo is er een kleinschalige bazar met allerlei Afrikaanse artikelen. Daarnaast is het mogelijk om het haar te laten invlechten en te versieren met kralen en linten. Ook zijn er workshops over Afrikaanse dans en percussie en is er een Afrikaanse maaltijd. Om negen uur 's avonds begint er een voorstelling van traditionele dans en percussie door zeven Senegalese professionals. Het volgen van een workshop kost twintig gulden en de maaltijd vijftien. Vooraf inschrijven is niet nodig. Openluchtconcert op begraafplaats noordwuk 'Alleen muziek kan over de dood praten', zei de Franse schrijver en politicus Malraux begin deze eeuw. De stichting Uitvaartverzorging St. Barbara organiseert onder dat motto op zondag 24 september een gratis openluchtconcert op de RK begraafplaats aan de Gooweg in Noordwijk. Het concert is bedoeld voor iedereen die een dierbare heeft verloren. Het strijkkwartet uit Delft en het vocaal ensemble Nomen Nescio brengen klassieke werken ten gehore onder muzikale leiding van Michel de Haas. Voorafgaand aan het concert speelt een blazersensemble koraalmuziek. Het openluchtconcert begint om 14.00 uur. Als het stormt en regent, wordt het concert ve- plaatst naar de St. Jeroenskerk. Discussie over toekomst Bollenstreek noordwukerhout» Moeten en kunnen de gemeenten in de Bol lenstreek in de toekomst zelfstandig blijven voortbestaan of niet? Dat is vanavond de belangrijkste vraag tijdens het politieke jongerencafé van het CDA in Noordwijkerhout. De wethouders Mare Witteman (PvdA, Hillegom), Winnie Rusman (CDA, Noordwijkerhout) en Jaap Schuijt (CDA, Lisse) gaan in debat met elkaar en met Alex Ouwehand (statenlid GroenLinks), Ca- miel Eurlings (Tweede Kamerlid, CDA) en voorzitter Loek Schu- eler van het CDJA in Zuid-Holland. Jongerenhuisvesting in de streek, jongeren in de politiek en de 24-uurs economie zijn an dere gespreksonderwerpen. Het politieke jongerencafé wordt vanavond gehouden in Hotel van der Geest aan de Zeestraat 7 in Noordwijkerhout en begint om 20.15 uur. Kruising 's Gravendamsev1 en Leidsevaart niet aangep; sjaak smakman Het wordt op zijn minst 2003 voordat de kruising van de Leidsevaart en de 's-Graven- damseweg wordt aangepakt. De gemeente Noordwijker hout heeft op de begroting weliswaar drie ton uitgetrok ken voor het overzichtelijker en veiliger maken van de krui sing vlakbij de spoorlijn Lei- den-Haarlem, maar de pro vincie heeft de aanpak van de kruising onlangs voorlopig twee jaar naar achteren ge schoven. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het idee verlaten om voor Fietsers een tunneltje aan te leggen onder de 's Gravendamseweg Het wordt dan wel erg lijk om nog genoeg rui creëren voor auto's en wagens. Sinds enige t, de gemeente voor hetn legen industrieterrein vendam behalve op de' vendamseweg en de dagsewetering, ook een op de Leidsevaart gema De gemeente denkt n aan de mogelijkheid t plaats van een tunnel de brug een vlonder; leggen, waar fietsers er gangers dan de 's Grave; seweg kunnen passerei der over de ononverzict kruising te hoeven rijt lopen. Onderzoek naar woonwens; onder bewoners van Kalkot Bewoners van de wijk Kalkoven in Katwijk mogen tussen nu en het voorjaar van 2001 hun woonwensen kenbaar maken. Woningbouwvereniging De Brittenburg, de Katwijksche Bouwvereniging en de gemeen te raadplegen de bewoners op drie wijkavonden en tijdens zes werkgroepbijeenkomsten, voordat zij een toekomstplan voor de wijk presenteren. Belangrijkste vraag is of de hui dige woningen nog wel passen bij de wensen en de eisen van de bewoners. Zo niet, kijken de woningboui gingen en de gen 1 de huizen in de toekon nen verbeteren, bijv; door de bouw van liften in Kalkoven. In het ta plan voor Kalkoven wi der meer vastgelegd hoe komstige huurwoning!' eruit zou moeten zien. D66-fractievoorzitter Sli len sommige bewonen hun huurwoningen k dat wordt volgens weth van der Plas (SGP/GPV; toekomstplan meegenot valkenburg Valkenburgers die vanmorgen toevalllig langs de oude Duitse bunker aan de Zonneveldslaan reden, zullen wel vreemd heb ben opgekeken. De bunker is sinds gisteravond opeens voorzien van een huisnummer en de wervende tekst 'Club Relax'. Kortom, Valken burg lijkt als eerste gemeente in de Duin- en Bollenstreek de primeur van een echt bordeel te hebben. Wie nieuwsgierig een kijkje gaat ne men, ziet echter wel dat het niet echt comfortabel vertoeven is in het nieuwe bedrijf. De bunker is nog even tochtig als altijd. Grappenma kers hebben toegeslagen nu de komst van bordelen in Valkenburg ter discussie staat. De gemeente heeft onlangs bepaald dat eventuele bordeelhouders zich alleen in de 'buitengebieden' van Valkenburg mogen vestigen. De daders, die anoniem wensen te blijven, melden dat de letters met goed afwasbare krijt zijn gemaakt zodat de bunker niet eeuwig door het leven hoeft te gaan als Club Relax. Vorig jaar werd tijdens de Paardenmarkt in Valkenburg de omstreden 'Druppel van Arie' beschilderd. foto hielco kuipers De wekenlange zoektocht van de SGP in Katwijk naar een op volger voor de vorige maand vanwege de mogelijke komst van een bordeel opgestapte Maarten van Rooijen is einde lijk beloond. Henk Klok (47) neemt in de gemeenteraad de plaats van Van Rooijen in. Raadslid Jan van der Plas (51) is met onmiddellijke ingang de nieuwe fractievoorzitter van de SGP/GPV. Daarmee staan vol gens de partij 'alle poppetjes weer op de juiste plaats'. Klok - die tijdens de verkie zingen in 1998 op de negende plaats stond - heeft lange tijd getwijfeld of hij wel raadslid zou worden, omdat zijn werk gever - defensie - hem binnen kort verplicht om zijn werk zaamheden in Den Helder voort te zetten. Nu werkt Klok nog in Oegstgeest. De toekom stige langere reistijd van zijn het belangrijkste struikelblok bij zijn afweging om al dan niet raadslid te worden. Hij heeft besloten het wel te doen. Klok blijft - althans voorlopig - par tijsecretaris. Met het jawoord van Klok kan de SGP zijn zoektocht naar een opvolger voor Van Rooijen staken. De SGP benaderde ach tereenvolgens Arie van Rijsber- gen en Gerard van der Plas. Die bedankten om uiteenlopende redenen (het partijvoorzitter schap en een drukke baan) voor de eer. Met Jan van der Plas heeft de SGP ook weer een nieuwe frac tievoorzitter. Ook die baan was vacant na het opstappen van Van Rooijen. Van der Plas, die werkt bij het Hoogheemraad schap van Rijnland, is raadslid sinds 1990. Zijn naamgenoot wethouder Jan van der Plas is het langstzittende SGP-raads- lid. Hij zit sinds 1970 in de raad en is wethouder sinds 1982. Huizenverloting in Katwijk wordt aangepast Katwijk gaat nieuwbouwhuizen in de toekomst op een nieuwe en eerlijker manier ver delen. Starters op de woningmarkt, doorstromers en mensen die al in Katwijk werken en daar ook willen wonen - economische vestigers - krijgen in het vervolg allemaal evenveel kans. Daartoe past de gemeente binnenkort het lotingssysteem aan. „Ieder een moet in Katwijk gelijke kansen op een huis hebben", zegt wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) van woonruimteverdeling. „Dat is nu door het huidige ingewikkelde lotingssysteem niet altijd het geval." Op dit moment worden de te verloten huizen verdeeld in een aantal huizen voor starters, een aantal voor doorstromers en een gering percentage voor mensen die in Katwijk werken en zich daar ook willen vesti gen. Vervolgens mag iedereen zich inschrijven. Die kandida ten worden in drie categorieën verdeeld. Zo loten nieuwko mers op de woningmarkt mee voor de aan hen toegewezen huizen. Als dat er toevallig heel veel zijn, is de kans op een huis kleiner. Voorbeelden van de huidige scheefgroei waarbij de ene keer nieuwkomers op de woning markt en de andere keer door stromers in het voordeel zijn, zijn er te over, stelt Van der Plas. „We hebben bijvoorbeeld op 28 sociale koopwoningen in de Zanderij maar liefst 860 re acties gehad, onderverdeeld in 692 starters en 168 doorstro mers. De starters waren daarbij flink in het nadeel. Er waren namelijk veertien huizen voor starters en veertien huizen voor doorstromers. Bij de verdeling van 54 hui zen - 26 eengezinswoningen van 450.000 gulden en 28 twee onder één kapwoningen - in de Zanderij hanteert de gemeente voor het eerst de nieuwe regels. Starters, doorstromers en eco nomische vestigers komen bij elkaar in één bak. Daarna wordt geloot. „Dat is het eerlijkste", aldus wethouder Van der Plas. „Al blijf je altijd ontevreden klanten houden. Maar bij het verloten van een schaars goed zijn meer mensen ontevreden dan tevreden." Dat bij de toewijzing van sommige huizen nog steeds mi nimaal eén kind vereist is, vinat CDA'er Van Duijvenvoorde een rare en zelfs discrimerende voorwaarde. „Dat stelt mensen die geen kinderen kunnen krij gen of daar nog even mee wachten achter." Zijn partijgenoot T. van der Plas vindt dat de gem de toekomst inschrijva laten betalen. Bijvoorbe honderd of duizend misschien wel vijfduia den. „Dat zorgt ervooi leen nog mensen meel; oprecht geïnteresseerd: doet jan en alleman aa ting mee cjie vervolg; dankt. Daarmee dup; mensen die dolgraag e willen. Die hebben do deelname minder kans. Wethouder Van neemt de opmerkingen CDA'ers weliswaar me beloofde niets. Thomas is een leuk, vrolijk ke reltje van twaalf maanden. Hij kijkt met glinsterende oog jes de wijde wereld in. Wat die wereld hem gaat bieden, weet hij allemaal nog niet. Wel is duidelijk dat Thomas straks een hobbel heeft te overwinnen want hij heeft zogeheten krab- voeten. Thomas mist de mid delste drie tenen van beide voe ten. Het is een erfelijke afwij king, zijn moeder Erica heeft het ook. De afwijking is zo uniek, dat er geen officiële be naming voor is. Ook de specia listen op bijvoorbeeld het Dijk- zigt Ziekenhuis in Rotterdam noemen het syndroom krab- voeten. „Toen Erica belde dat ze een zoon had, huilde ze tranen met tuiten. Ze zei: nu moet die jon gen hetzelfde doorstaan wat ik heb meegemaakt." De zuster van Erica, de Katwijkse Marieke Davidse, wist met haar gevoe lens geen raad nadat ze hoorde dat neefje Thomas ook krab- voeten had. „De jeugdjaren van mijn zuster zijn volledig ver gald", weet Marieke. „Op school heerste er verbazing en afschuw over de afwijking. Daar is ze op de school langdurig mee gepest." Marieke, nu 35 en drie jaar jon ger dan haar zuster, maakte het pesten niet bewust mee. Het ging in die tijd een beetje langs haar heen. „Toen haar zoon werd geboren, kwam alles weer naar boven. Na dat verhaal be sefte ik pas goed wat ze alle maal had meegemaakt." Ze kan zich nog goed herinneren dat haar zuster haar voeten in het zand stopte als ze op het strand waren. „Natuurlijk is het voor zo'n jongetje verschrikkelijk. Mijn zuster en ik hebben er nooit bij stilgestaan dat het er felijk is. We dachten dat het een foutje van de natuur was." Als blijk van medeleven heeft Marieke voor haar zuster en neefje nu een boekje samenge steld met foto's en teksten. Met het boekje, De voeten van Tho mas wil Marieke zeggen: anders en afwijkend kan ook heel inte ressant zijn. Toen Thomas' mama klein was, wilde ze de krab voeten niet Ze wilde aan iedere voet vijf te nen, net als andere kinderen In het zwembad deed ze haar sokken aan Als ze uit het water kwam Op het strand was het makkelij ker om haar voeten te verbergen Ze stopte haar voeten onder het zand Thomas kan zijn voeten ook verstoppen Waarom zou Thomas zijn voe ten verstoppen? De teksten zijn bondig en hel der en vertellen het verhaal dat er met krabvoeten toch goed valt te leven. De foto's zijn zelf noordwukerhout sjaak smakman Noordwijkerhouters zijn het komende jaar flink meer geld kwijt aan gemeentelijke belas tingen. Om het geraamde tekort op de begroting van ruim 1,3 miljoen gulden te dekken, gaat het rioolrecht volgend jaar met meer dan de helft omhoog: van 150 gulden naar 227 gulden in 2001 per aansluiting. Ook de af valstoffenheffing stijgt flink, met 8,5 procent, maar dat kost een Noordwijkerhouts gezin met 422 gulden maar drie tien tjes per jaar meer dan dit jaar. Alleenstaanden betalen volgend jaar 279 gulden aan afvalstof fenheffing, ruim twee tientjes meer. Of het daarna is afgelopen met de belastingverhogingen, is de vraag. Zoals de zaken er nu voorstaan, kampt de gemeente ook na 2001 nog met aanzienlij ke begrotingstekorten: 750.000 gulden in 2002, 818.000 in 2003 en 795.000 in 2004, zo blijkt uit de gemeentebegroting voor 2001. De gemeente staat er niet flo rissant voor, zo melden burge meester en wethouders. In feite was het gat voor het komende jaar nog 4,5 ton groter. Maar om de burgers niet óók nog eens op te zadelen met een fik se verhoging van de onroeren- de-zaakbelasting (OZB), haalt de gemeente dat geld uit de re serves. De hertaxatie van al het onroerend goed ligt immers al gevoelig genoeg. De afgelopen tijd zijn ook in Noordwijkerhout alle huizen en gebouwen opnieuw getaxeerd. De woonhuizen blijken gemid deld 63 procent meer waard dan vier jaar geleden,! gebouwen 46 procent, langenverenigingen, de ging Eigen Huis voorof schuwen huizenbezitte: matig om op te letten gemeenten de hertaxa aangrijpen om de OZB verhogen. Noordwijkerhout is d alsnog het komende j van plan. Omdat het on goed zoveel meer waan worden, worden de voor de OZB zoveel 1 dat de gemiddelde hun- ter het komende jaar d cent meer kwijt is dan maar dat is slechts den te inflatie. Burgemeester en well tekenen daarbij overig aan dat die drie proce; een gemiddelde is. Er z zen die meer dan 63 pn waarde zijn gestegea andere juist achterble dat gemiddelde. De l daarvan zullen dus ie- respectievelijk iets min die drie procent extra t> Hoe het met de OZB de jaren na 2001, is ond Vrijwel alle overige gem ke heffingen, zoals de lasting en de verontra heffing, zijn al 100 proc tendekkend en die kan meente dus niet verdei gen. Om de begrotings in de jaren na 2001 te moet de gemeente óf I gen op bestaande voo gen of mooie plannen, meentelijke belastingen gen. De OZB is de e: daar nu nog voor in i king komt. Gemeente zit krap, heffingen omhoog gemaakt door Marieke en voor zien van allerlei grappige illu straties. 'Het boekje is in feite bedoeld als een steuntje in de rug voor Thomas. Marieke zag dat haar zuster zich schaamde, ze wil dat Thomas als een normale jongen door het leven gaat die niet 'wegloopt' voor de afwij king. Marieke: „Ik wil die jon gen meegeven dat hij trots op zijn voeten is." Marieke wil meer met het boek je. Ze probeert een uitgever te vinden. „Omdat ik denk dat het niet alleen een steun is voor Thomas, maar ook voor andere kinderen met een afwijking." De krabvoetjes van Thomas en zijn moeder Erica. Haar zuster Marieke (inzet) schreef een boekje over het zeldzame fenomeen. Ze hoopt een uitgever voor haar werk te vinden. FOTO'S PR EN DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18