Vlietwijk boos over dagverblijf Steun voor onderzoek naar woningbouw Bloemerd Omwonenden van rosarium willen geen passantenhaven Regio oetbalclub Meerburg Öblijft in onzekerheid tbreiding dagactiviteiten etterhage staat niet vast Hekken beschermen kinderen Warmond: volste vertrouwen in onderzoek Tweeënhalf jaar cel voor gewelddadige afperser PAG 12 SEPTEMBER 2000 j ■raatsma jalvereniging Meerburg •urt het dat wethouder t niet actief meewerkt aan -j nieuwbouwplannen. Nu L erplaatsing van de voet- 1 >]den niet doorgaat is de terug bij af en rest al- de toezegging van de ge- L ijte, dat ze aan een nieu- °i ccommodatie wil meebe- lerburg gaat verder met LCj( twee jaar geleden inge- de oude plan om twee ex- ^lden aan te leggen en het 'ebouw een centralere te geven op het huidige complex langs de A4. hebben daar gisteravond irima gesprek over gehad wethouder Stuijt", zegt g ifcitter J. Silverentand. de ene kant is het een igrijke dat we nu weten ïite ie gemeente definitief af- us ^an verplaatsing. Maar we gu wel weer terug bij af. We vi ien ons oude plan weer idanks het positieve ge- vindt Silverentand het lier dat Stuijt niet actiever al werkt aan de planontwik- ste ig van Meerburg. „Het is i,nier dat hij geen toezeg- hen en wil doen. We krijgen formeel startschot in de trant van 'jullie kunnen begin nen'. En dus blijft het allemaal nog in het onzekere, want er zijn allerlei dingen die uitge zocht moeten worden." De voorzitter doelt op onderhan delingen over de uitbreiding met het naburige tuinbouw bedrijf Bruines. „Het enige wat Stuijt heeft toegezegd is dat hij bereid is te investeren in een nieuw complex. Maar dat had hij al eerder gedaan." Silverentand vindt dat Stuijt een 'groeivereniging' als Meerburg de hand moet rei ken. „We willen het liefst mor gen een nieuw clubgebouw, want we zitten met een kleed kamertekort. Maar het enige wat we kunnen is afwachten. De gemeente kan ons niet toe zeggen dat we over twee jaar ergens anders zitten." De gemeente wilde de voet balvelden van Meerburg ver plaatsen om ruimte te schep pen voor woningbouw. De opbrengst daarvan was be stemd als gemeentelijke bij drage aan de verdiepte aanleg van de A4. Na onderzoek blij ken deze plannen echter geld te kosten in plaats van op te leveren. Vorige week donder dag maakte Stuijt bekend de plannen daarom in te trekken. De wethouder was vanoch tend niet bereikbaar voor commentaar. WD trekt voorstel voor A4-werkgroep zelf weer in leiderdorp eric went Alle mogelijke varianten om een verdiepte aanleg van rijksweg A4 te bekostigen moet Leiderdorp onderzoeken, dus ook bebouwing van De Bloe merd. Dat betoogde een ruime meerderheid van de Leiderdorpse politiek gistermiddag in een spoeddebat over het plan. Alleen D66 is tegen. De democraten zijn van mening dat het sportpark buiten beschouwing moet blijven, en dat het rijk eerst met extra geld op de proppen moet komen. Ook WD-raadslid P. Kanters is tegen een onderzoek naar bebou wing van het sportpark. „Want dan geef je een deel van je onderhandelingspositie op." In de extra raadsvergadering over de financie ring van de verlengde tunnelbak kwam D66- raadslid T. Veugen met een motie om het sport park 'hoe dan ook' onberoerd te laten. De Bloe merd heeft een unieke functie in de bescherming van het Groene Hart, vond hij. „Die moet niet als kostendrager voor een verdiepte A4 worden inge zet. Probeer dan liever of het rijk bereid is zijn bijdrage substantieel te verhogen." Veel steun kreeg Veugen niet. „De Bloemerd is de toren in het schaakspel. Soms moet je die of feren om de koningin te krijgen. En dat is een verlengde tunnelbak", redeneerde PvdA'er R. Thunnissen. Hij vond het onjuist om nu al te be palen dat bebouwen van de Bloemerd uit den boze is. „Dan binden we onszelf tijdens de ver dere gesprekken de handen op de rug." Volgens wethouder Molkenboer moet Leider dorp niet overschatten hoe het rijk op een ver zoek om extra geld reageert. „Kom maar terug als u de steun hebt van de regio en de provincie, zeggen ze dan. Want er zijn nog 500 andere ge meenten die om 200 of 300 miljoen zeuren." Alleen de WD leek bereid het D66-voorstel te steunen. Fractieleider H. Zilverentant pleitte voor een werkgroep, die moet uitzoeken of er toch een 'aanvaardbaar plan voor laagbouw in de Munni- kenpolder' kan komen. Die werkgroep zou er dan meteen op kunnen toezien dat er beter met de gemeenteraad gecommuniceerd wordt. „Meer inzicht in de verschillende stappen die het college zet in de onderhandelingen met het Rijk, kan voorkomen dat het finale resultaat straks één grote verrassing is." Burgemeester en wethouders voelden hele maal niets voor zo'n werkgroep. „Wij zien dat als een motie van wantrouwen. Dit is voor het totale college onaanvaardbaar", meldde Molkenboer. Ook de PvdA, GroenLinks en het CDA vonden het WD-middel te zwaar. „We moeten het colle- 'ge niet aan de leiband leggen", vond CDA'er J. Stevers. Waarop Zilverentant het voorstel weer introk Alleen WD'er Kanters hield voet bij stuk. „De raad heeft een verantwoordelijkheid om mee te sturen", vond hij. WD-partijvoorzitter B. Stolk was na afloop van de raadsvergadering zichtbaar verbolgen. Zaterdag stond de hele fractie immers nog achter het idee van een werkgroep, wist hij. En toen was iedereen tegen een onderzoek naar bebouwing van de Bloemerd, ook wethouder Kolman. „Maar die is vanavond weer als een blad aan een boom omgedraaid." De WD-wethouder was zich van geen kwaad bewust: „Dat voorstel hebben we zaterdag met elkaar opgesteld. Ik was het daar in grote lijnen mee eens, ja. Als insteek, om te komen tot een duidelijkere communicatie." isil iwoude'jan preenen tbreiding van het dagacti- aco ncentrum van Swetterha- erc Zoeterwoude staat heie niet vast. Weliswaar ministerie van volks- dheid al tweeënhalve ton in dat doel gegeven en nog sn ten ministe vier ton toege- be maar als er geen perso- kunnen de plannen niet aan. dl ichreurs, manager dagbe- ba g van het centrum voor ndelijk gehandicapten pi e Blankaartweg in Zoeter- stelt aan de ene :el iast dat de uitbreiding1'na- maar geeft at het vinden van extra neel wel een probleem ;rt. „We kunnen het niet n om dit grote bedrag te lopen. Maar dan moeten ;1 meer gaan werven. We ;n ons gezicht meer laten Onbekend maakt onbe- geldt zeker ook voor i ie'" irom neemt Swetterhage j, illeen deel aan de open de zorgsector op zater- 6 september, maak ook de banenmarkt in oktober Groenoordhallen. Boven- denkt de instelling erover uw huis aan huis folders zorgen in Zoeterwoude. leen om aan personeel te dlee komen voor het dagactiviteiten centrum, maar voor alle afde lingen. „Vorig jaar hebben we daar veel succes mee gehad. Toen ging het vooral om inval krachten. Die actie heeft ertoe geleid dat we deze zomer nau welijks problemen hadden met het maken van de schema-s. Voor de uitbreiding van het dagactiviteitencentrum zijn ze ven fulltimers nodig. Scheurs: „Omdat veel mensen niet meer een volledige baan willen, zal het er op neerkomen dat we ze ker tien personeelsleden erbij moeten vinden. Onze ervaring leert dat alleen degenen die net van school komen nog >36 uur willen werken, maar vanaf 25 jaar loopt dat terug naar maxi maal 32 uur. Maar goed, ieder een is welkom. Voor de bewo ners is het erg belangrijk dat we die uitbreiding kunnen realise ren. Die dagactiviteiten zorgen voor de hoogstnpodzakelijke af wisseling." Swetterhage wil naast het al bestaande centrum voor dag opvang tijdelijk portocabines zetten. Dat is gekozen voor een noodgebouw heeft te maken met de lange termijnplannen voor Swetterhage. De overkoe pelende Gemiva-SVG Groep wil Swetterhage geleidelijk verklei nen en een groot aantal bewo ners met begeleiding elders in Zoeterwoude huisvesten. zoeterwoude Grote dranghekken staan sinds gisteren rond basis school Westwoud in Zoeterwoude-Dorp. Bus 170 naar Leiden rijdt de komende maanden vlak langs het schoolplein en voor de veiligheid van de leerlingen is het schoolplein afgebakend. ,Het ziet er niet fraai uit. Maar ja, het gaat om de veiligheid, niet om het zicht", zegt J. Baars, directeur van de basisschool. „Het is nu afwachten of het werkt." Ondank? alle maatrpgelep vindt de directeur de keuze van de bus route eigenlijkonaanvaardbaar. Ze diende eind augustus bezwaren in bij wethouder Van der Kooi, maar die betitelde de onrust over moge lijke onveiligheid als 'angsthazerij'. Hij vindt dat de gemeente vol doende maatregelen heeft genomen om de veiligheid van de school kinderen te garanderen. Vanwege een reconstructie zijn de Veltzichtstraat en de Noord- buurtseweg de komende zes tot negen maanden afgesloten voor alle verkeer. Bus 170 naar Leiden rijdt daarom een aangepaste route. In een weekbrief adviseerde de school de ouders die dichtbij wonen hun kinderen lopend naar school te sturen, en auto's niet voor het ge bouw te parkeren maar aan de zijkant. Zo blijft de situatie overzichte lijk. Vanaf volgende week maandag kan het verkeer ook de Dorps straat niet meer in, vanwege de aanleg van een nieuwe riolering en vervanging van de waterleiding. foto henk bouwman 'Plan kost buurt speelruimte De Voorschotense Vlietwijk staat op zijn kop nu de ge meente van plan is een kinderdagverblijf te bouwen in de buurt van de speelzalen Pippeloen en Ollekebolleke aan de Professor Van der Waalslaan. Volgens omwonen den raken kinderen uit de buurt hierdoor een groot deel van hun speelveld kwijt. Zowel volwassenen als kinderen zijn handtekeningenacties begonnen. voorschoten hart vast voor de toename van het verkeer, als er een kinder dagverblijf komt. „Ouders ha len hun kinderen daar op tus sen vier en zes uur. Dat is juist de tijd dat kinderen uit de buurt buiten spelen." De buurtbewoners zijn bang dat hun kinderen straks elders hun toevlucht moeten gaan zoeken. Plomp trekt een verge lijking met het verdwijnen van speelruimte bij Vlietzicht en het volbouwen van de Laurentius- hof. „Dat had als gevolg dat de „We willen met klem stellen dat we niet tegen kinderopvang zijn", zegt bewoonster Caroline Plomp „Maar we zijn tegen be bouwing van het laatste stukje groen in Vlietwijk. Er wordt hier ontzettend veel gespeeld. Kin deren hebben ruimte nodig om te spelen, anders leidt dat tot vernielingen en overlast." De bewoners maken zich grote zorgen over de omvang van het nieuwe kinderdagver- JqpdptBn ge^p speelruimte blijf. Het gebouw beslaat bijna meer haddén, waardoor ze het vierhonderd vierkante meter en schoolplein van De Vos gingen de buitenruimte neemt ook nog gebruiken. Dat gaf erg veel warmond judy nihofB en W vinden zo'n onder zoek prima, op voorwaarde dat 'Het volste vertrouwen', heb- Warmond zich mede-opdracht ben burgemeester en wethou- gever mag noemen. In dat geval ders van Warmond in het houden Van Naem en Partners Woerdense bureau Van Naem niet alleen de provincie, maar en Partners, dat gaat kijken of ook de gemeente voortdurend de gemeente krachtig genoeg is op de hoogte van de bevindin- om zelfstandig te blijven. Het gen. onderzoek is een initiatief van Ook heeft het Warmondse de provincie. college er geen moeite als de provincie het onderzoek be taalt. Ook de politiek doet daar niet moeilijk over. Aanvankelijk was de financiering van het on derzoek een heikel punt voor Progressief Warmond (PW). De fractie was bang dat het bureau teveel zijn oren zou laten han gen naar de provincie, als die alles betaalt. PW stelde voor dat de gemeente de helft van het Over onthullingen en verhullingen. Dromen en werkelijkheid, en een schoolmeester die zijn leerling tot de orde roept. Over X en Y. Op weg Hij zegt het op de toon van een schoolmeester die een domme leer ling terechtwijst. De Warmondse wethouder John van de Velde staat niet bekend om zijn opmerkelijke uitspraken. Ook is hij geen groot redenaar. Toe spraken houden is niet aan hem be steed. Afgelopen zaterdag moest hij er toch aan geloven, bij het slaan van de eerste paal van het sociaal cultureel centrum. Blijkt die speech zowaar keihard nieuws te bevatten. „Het slaan van de eerste paal zal een jaar duren." Hij zei het echt! Het dorp schudde even op zijn grondvesten. We wis ten dat het in Warmond altijd lang duurt voordat iets gebeurt. Maar een jaar voor één paal? Voor het so ciaal cultureel centrum moeten pakweg tweehonderd palen de grond in. Even rekenen, elke paal doet er een jaar over: dat is twee honderd jaar palen slaan. „Wat eerst een droom was, wordt werke lijkheid", ging Van de Velde verder. Ja, ja. In het jaar 2200 zeker. Of lie ver gezegd 2201. Want het duurt ook nog eens een jaar voordat het pand zelf klaar is. En daarmee breekt de wethouder- definitief met de Warmondse tradi tie om jaren voor grote projecten uit te trekken. Van de Velde denkt niet in jaren, maar in eeuwen, blijkt nu. De bouw van de Dom in Keulen was peanuts, vergeleken bij het so ciaal cultureel centrum in War mond. Dat is nog eens een opsteker voor al die verenigingen en instellingen die dachten volgend jaar onder de pan nen te zijn. „Andere gemeenten 'zullen jaloers op ons sociaal cultu reel centrum zijn", raaskalde Van de Velde door, alsof hij dat zelf nog zal meemaken. Die man moet na tuurlijk niet doorslaan. Niemand zal ontkennen dat de wethouder za terdag historie heeft geschreven, maar onsterfelijk is hij natuurlijk ook niet. „Dat heet iteratief." Pardon? „Nee, niet interactief, iteratief, dat komt van het Franse iterinair." De schoolmeester is Sjaak Stuijt, wethouder te Zoeterwoude. Hij legt de verslaggeefster van het Leidsch Dagblad uit waarom de bouwplan nen die een verdiepte A4 moeten bekostigen nog zo vaag zijn. Waar om met name de kosten en op brengsten van die plannen in neve len gehuld blijven. „Wij zijn iteratief bezig. Kent u dat woord niet? Nou, dat bestaat anders al heel lang hoor. Het komt er op neer dat je globaal weet wat je doel is, maar dat je niet weet hoe je daar naartoe gaat. En wat je precieze einddoel is." Is dat niet een beetje...vaag? „Kijk, je weet op zich dat je ergens in cle bergen moet zijn. Maar nog niet bij welke berg. En je weet ook nog niet hoe je daar naartoe gaat. Onderweg zie je hoe het gaat, twee keer naar links of één keer naar rechts. Het is een voortdurend pro ces waarin je steeds kleine stapjes zet. Echt niet zo bijzonder hoor." Is dat nou toch niet een beetje ...vaag? „Heel veel bedrijven werken zo. Hebt u wel eens bij een bedrijf ge werkt?" Oké, maar wat gaat Zoeterwoude nou precies doen? Hoeveel geld wil en kan deze gemeente steken in de aanleg van een verdiepte A4? „Daar gaat het nu helemaal niet over. We zijn niet met boekhouden bezig. We doen alleen ons best om plannen te bedenken die iets op- Het bouwen van de Dom in Keulen was een peulenschil vergeleken bij de bouw van het sociaal cultureel centrum in yVarmond. foto ap brengen. Hoeveel die verdiepte A4 gaat kosten is ook nog een vraag. De kosten zijn x, de opbrengsten zijn y. Meer is niet te zeggen." Is dat nou echt niet een beetje Naschrift redactie: Iteratief volgens Van Dale: 'herha lend' (iteratie: 1. herhaling. 2. het herhalen van een wiskundige be werking. 3. herhaling als stijlfiguur.) erna straatsma onderzoek zou betalen, of zelfs alle kosten voor haar rekening zou nemen. Volgens fractievoorzitter G. Slingerland is het een ander verhaal als Warmond inder daad 'mede-opdrachtgever' wordt. „Mij ging het er vooral om, dat Warmond mee kan stu ren. Als Warmond mede-op- drachtgever is, moet ook aan ons gerapporteerd worden. Daar word ik wel vrolijker van." PW heeft er wel grote proble men mee, dat nog niet duidelijk is waaraan Warmond straks wordt afgemeten. „Waar wordt je mee vergeleken? Wat zijn de normen waaraan je als ge meente moet voldoen? En zou het niet beter zijn als het bu reau de hele regio onder de loep neemt? Over die dingen moeten we het nog hebben", aldus Slingerland. De politiek bespreekt de voors en tegens van het onder zoek naar de bestuurskracht van de gemeente op donderdag 21 september in een raadsver gadering. eens bijna 150 vierkante meter in beslag. Volgens de Centrale Stichting Kinderopvang Voor schoten (CSKV) blijft er voor de buurtkinderen nog genoeg speelruimte over, maar de om wonenden vinden van niet. Juist omdat het veld nu vrij groot is, maken kinderen van allerlei leeftijden gebruik van de ruimte, zonder dat ze iemand tot last zijn. „Hier spelen kinde ren van twee tot zeventien jaar. Ze kunnen voetballen en klau teren, terwijl de jongere kinde ren verstoppertje en tikkertje spelen aan de zijkant van het veld." Plomp houdt ook haar overlast gaf voor omwonenden van het schoolplein. Iets derge lijks valt hier ook te voorzien." Het nieuwe kinderdagverblijf is volgens de gemeente hard nodig voor de opvang van kin deren die nu nog in het verzor gingshuis Adegeest zitten. Daar moet de CSKV op 1 juni 2001 plaatsmaken voor de Zorggroep Horst en Vlietstreek. In Vliet wijk is nog geen kinderdagver blijf. De Voorschotense politiek bespreekt het plan voor de bouw van een kinderdagverblijf donderdag in de commissie welzijn. Voor het op gewelddadige wijze afpersen van twee voorbijgangers is een 21-jarige Oegstgeestenaar veroordeeld tot drie jaar cel, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man beroofde vorig jaar oktober samen met een maatje een student van zijn fiets en zijn portemonnee, zette het slachtoffer een mes op de keel, schopte en sloeg hem en smeet hem in het Oegstgeesterkanaal. Twee maan den daarvoor had hij ook al iemand van zijn fiets beroofd, onder bedreiging met een mes. In beide gevallen was alcohol in het spel. Bij gebrek aan bewijs sprak de rechter de man vrij van een overval op een geldloper in Oegstgeest. leiderdorp eric went Omwonenden van de Havenkom Oude Rijn zijn in grote meerderheid tegen de aanleg van een passantenhaven op de plek van het rosarium. Dat blijkt uit een enquête van het wijkteam Oc- kenrode/Nijenrode. Ruim 73 procent is tegen zo'n haven, en wil liever geen ingrijpende veran deringen van de omgeving. Ook is de meerder heid tegen de vestiging van een restaurant of kof fiehuis in het gebied. Wel zijn zij blij met het ge plande vertrek van de Ford-garage en zien in kleinschalige woningbouw een goed alternatief. Verschillende politieke partijen in Leiderdorp noemden het tweeëneenhalve maand geleden nog een vondst: het idee van stedenbouwkundig bureau Zandvoort om in het verlengde van de Laan van Ouderzorg een passantenhaven voor 36 vaartuigen aan te leggen. Dat voorstel maakt on derdeel uit van het zogenaamde concept-master- plan, dat de gemeente Leiderdorp in tien jaar aan een nieuw centrum moet helpen. Buurtbewoners voelen weinig voor dit plan. Zij zijn bang voor overlast van auto- en vaarverkeer en vrezen een toename van criminaliteit en ver vuiling. Dat er voor de aanleg van de haven ook bomen moeten sneuvelen vinden zij onaccepta bel. Grote vraag is ook of de haven wel rendabel is, vinden zij. Van de haven wordt namelijk hoog uit drie vier maanden per jaar gebruik gemaakt, en de vraag is hoe Leiderdorp voorkomt dat het de rest van de tijd een hangplek wordt. Wel is het overgrote deel van de omwonenden blij met het mogelijke vertrek van garage Wilton en de benzinepomp daarnaast, omdat die niet in een woonwijk thuishoren. Bijna tachtig procent van de ondervraagden vindt woningbouw op de ze pleke het beste alternatief. Zij hebben een sterke voorkeur voor eengezinshuizen. Ook ap partementen zijn een aanvaardbaar alternatief, mits ze niet te hoog worden. Een aanvullend plan is afkomstig van een be woner van de Haaghuishof. Hij stelt voor het trottoir langs de singel op de Laan van Ouder zorg, tussen Santhorst en de Van der Valk Bou- manweg, in te richten als educatieve bomentuin, gelardeerd met wisselende kunstobjecten. De in vulling daarvan zou in handen gegeven kunnen worden van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde (KMTP) en de Hortus enerzijds, en de Kunstkring Leiderdorp ander zijds. De enquête van het wijkteam is verspreid on der 146 huishoudens. Ruim de helft (56 procent) heeft de vragenformulieren ingevuld retour ge stuurd. Woensdagavond houdt de gemeente een in spraakavond over de Leiderdorpse centrumplan nen. De bijeenkomst begint 20.00 uur en wordt gehouden in het gemeentehuis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15