Minister st( pergola wei ter discussii Coffeeshop dicht Transportbedrijf Hogeboom mag toch verhuizen naar Ripselaan Rijn Veenstreek Oldtimers maken lange en korte rondrit in Alphen 'Prachtig om een auto weer een tweede leven te geven Wandelen en proevei Alphense J aarmai doet stapje terug DINSDAG 12 SEPTEMBER 2000 Open dag Steva en bibliotheek Alphen alphen aan den run» Het regionale opleidingencentrum Steva houdt in het kader van de Week van het Leren zaterdag tussen tien en drie uur een open dag. Naast rondleidingen, een foto tentoonstelling of een bezoek aan de informatiebalie op de der de verdieping is er voor bezoekers gelegenheid deel te nemen aan korte demonstratielessen Engels, computer, internet en e- mail, talenpracticum, Nederlandse taal voor Nederlanders en buitenlanders. In de centrale vestiging van de bibliotheek (Thorbeckestraat la) zijn om tien, elf en twaalf uur korte de monstratielessen over internet en de computer. Nep-agent op heterdaad betrapt hazerswoue-runduk Op aanwijzingen van de bedrijfsleider heeft de politie een nep-agent aangehouden die gisterochtend siga retten stal uit een supermarkt aan de Da Costasingel in Hazers- woude-Rijndijk. Bij zijn aanhouding bleek de 53-jarige Hage naar nog een celstraf tegoed te hebben. De nep-agent zit nog vast. Aanrijding op Dwarsligger alphen aan den run Bij een aanrijding op de Dwarsligger in Al phen aan den Rijn heeft een 26-jarige Alphense automobiliste nekletsel opgelopen. Een 26-jarige bestuurder uit Diemen had gistermiddag te laat in de gaten dat de vrouw wilde parkeren en reed haar aan. De vrouw is behandeld in het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp. Verkoop aan minderjarigen in Dutch Gold alphen aan den run marieta kroft De omstreden coffeeshop Dutch Gold in Alphen aan den Rijn is opnieuw gesloten. Bur gemeester Schoof gelastte het pand aan de Hooftstraat te slui ten nadat de politie bij een con trole vrijdagavond had gezien dat er softdrugs werden ver kocht aan minderjarigen. Bo vendien was er ruim 500 gram drugs te veel in de coffeeshop. Bij de controle arresteerden agenten de eigenaar, een 28-ja- rige Nieuwkoper. Dat maakte de politie gisteren bekend. Dutch Gold was tot eind vo rig jaar samen met Pitstop de enige coffeeshop in de Alphen se regio met een gedoogvergun ning. Toen de politie bij twee invallen in Dutch Gold in okto ber en december 1999 meer sofdrugs aantrof dan de 500 gram die wettelijk maximaal is toegestaan, besloot Schoof deze shop te sluiten. Ook trok hij de vergunning in. Begin juni ver oordeelde de rechter de Nieuw koper en een mede-eigenaar, een 26-jarige man uit Schoon hoven, tot 240 uur werkstraf en 10.000 gulden boete. Of de Schoonhovenaar nog steeds ei genaar is, is niet bekend bij de politie en de gemeente. Dutch Gold mocht op 1 juli weer open, maar toestemming om drugs te verkopen kreeg de eigenaar niet. Hij mocht uitslui tend niet-alcoholische dranken verkopen. Omdat er vermoe dens waren dat er toch soft drugs werden verhandeld, nam de politie er vrijdagavond rond 19 uur in opdracht van de ge meente Alphen een kijkje. De politie nam de voorraad softdrugs in beslag. De Nieuw koper is gisterochtend voorge leid bij de officier van justitie en zit nog vast. Hij moet waar schijnlijk in december voorko men. Burgemeester Schoof overlegt nog met de politie en het openbaar ministerie over de duur van de sluiting van de cof feeshop. woubrugge De aula van de begraafplaats in Woubrugge staat in de steigers. Het gebouwtje aan de Oudendijkseweg ziet er aan de buiten kant nog mooi uit, maar is hard aan een opknapbeurt toe. FOTO HENK BOUWMAN Gemeentebestuur Alkemade maakt ommezwaai rupwetering alphen aan den run De deelnemers aan de korte rondrit vertrekken om half ne gen. Een half uur later begint de lange rondrit die door Alphen en Aarlanderveen gaat. Om half elf is de grote presentatie in de Hooftstraat. Daar bestaat ook de mogelijkheid om met histo rische vaartuigen een tochtje op de Oude Rijn te maken. Voor kinderen zijn er speciale attrac ties, zoals een kinderkennis. De prijsuitreiking voor de mooiste oldtimers bij Duijvelaar begint om vijf uur. De Oldtimerdag in Alphen aan den Rijn groeit uit zijn jasje. Voor het eerst splitst de organi satie dit jaar de stoet deelne mers. Behalve een lange rondrit van 18 kilometer is er zaterdag voor het eerst een korte toer van slecht 3 kilometer. In totaal komen 275 deelnemers naar Al phen, waar de inschrijving om acht uur begint in het perso- neelsrestaurant van Duijvelaar Pompen aan de Kalkovenweg. j anneke de jonge Transportbedrijf Hogeboom uit Rijpwete- ring mag verhuizen naar de Ripselaan. Bur gemeester en wethouders van Alkemade besloten dat op advies van de gemeente raad. De familie Hogeboom, die zo'n vijf jaar vocht voor deze plek, is blij met het be sluit. Toch houdt ze nog een slag om de arm tot de inspraakrondes voorbij zijn en het bestemmingsplan is gewijzigd, aldus Annette Hogeboom. Het besluit van B en W staat haaks op het standpunt dat zij tot nu toe verdedigden. In hun strijd met de familie Hogeboom keur den ze het plan om naar de hoek Korte Dwarsweg/Ripselaan te verhuizen steeds af. Het gemeentebestuur vond het toekom stige bedrijventerrein het Veenderveld in Roelofarendsveen een betere plaats. De Hogebomen waren daar echter tegen, om dat zij bij hun bedrijf moeten wonen en niet willen wonen op een bedrijventerrein. Ze vochten het besluit diverse keren tever geefs aan bij de Raad van State. Het trans portbedrijf moet het perceel aan de Zuid- weg binnen een half jaar verlaten in ver band met de komst van de hogesnelheids lijn HSL. De belangrijkste reden voor het nieuwe standpunt is de brief die minister Pronk (VROM) deze zomer stuurde aan Hogeboom. Daarin schreef hij dat hij de verhuizing naar de Ripselaan niet langer zou tegenhouden. Eerder keurde de in specteur ruimtelijke ordening die plek nog af, omdat hij onderdeel uitmaakt van het Groene Hart. Met de brief zet Pronk Al kemade eigenlijk buitenspel, vindt wethou der Beelen. „Het is een vreemde manier van werken als de minister iets gaat zeggen dat onze bevoegdheid is." Protesteren te gen de handelwijze van de bewindsman ziet Beelen niet zitten. „Denk je dat dat helpt? Deze minister is nu eenmaal een ei gengereid heerschap, dat is bekend." De vasthoudendheid van de familie speelde volgens Beelen geen rol bij de ommezwaai van de gemeente. „Iedereen mag zijn be langen verdedigen op een manier die hij zelf kiest." Het gemeentebestuur verwacht dat met de bouw van een bedrijfspand en woning voor Hogeboom de weg wordt opengezet naar totale bebouwing van de driehoek tus sen de Ripselaan, Korte Dwarsweg en pro vinciale weg N445. „Dit veroorzaakt na tuurlijk precedentwerking. Er ligt al een tweede aanvraag van een bedrijf dat daar wil zitten. Mensen zijn er creatief in om ar gumenten naar zich toe te trekken. Ik zie dit als een eerste stap naar een industrie- terreintje daar." Hoewel B en W hun standpunt daarover nog moeten bepalen, laat Beelen weten dat hij zo'n industrieterrein niet per definitie afkeurt. „Als je dat goed inpast in het land schap dan kun je het onmerkbaar wegmof felen tegen de snelweg aan. Nu het weer open ligt, wil ik die mogelijkheid wel on derzoeken." Op 21 september houdt de gemeente van 16.30 tot 17.30 uur een inspraakuur over het bouwplan. Daarna zijn er vijf maanden nodig om het bestemmingsplan te wijzi gen, en als er bezwaren komen duurt dat nog een paar maanden langer. Omdat het HSL-projectbureau nog niet kan zeggen wanneer het bedrijf definitief ontruimd moet zijn, is het nog niet duidelijk of de fa milie tijdelijke huisvesting nodig heeft. Hazerswoudenaar rijdt rally in 'sleutelobject' hazerswoude harry oosterveen Rob van der Zalm woont sinds kort buiten in de polder. In Ha- zerswoude kan de gewezen Ha genaar naar hartelust sleutelen aan auto's. Dat kan hij in alle rust doen, want bijna niemand in zijn nieuwe omgeving kent hem. „Daaraan heb ik ook geen behoefte, want zo'n hobby moet je voor jezelf hebben." Toch had het maar een haar tje gescheeld of Van der Zalm was een lokale bekendheid ge worden. Eén slippertje minder en hij had met zijn 51 jaar oude Jaguar XK120 de autorally Sche- veningen-Luxemburg-Scheve- ningen gewonnen. „Ik probeer de hem nog uit die sloot te hou den, maar hij gleed weg", zegt de Hazerswoudse rallyrijder. Het incident kostte hem eind vorige maand de eerste plaats in de Vintageklasse. Op de te rugweg naar Nederland beland de de bestuurder met zijn broer in de greppel tijdens een stem- pelmanoeuvre. „Het heeft 43 minuten gekost om 'm eruit te krijgen", aldus de onfortuinlijke Van der Zalm, die met zijn broer Ruud toch nog als tweede eindigde. Gelukkig voor de 47-jarige veiligheidsadviseur bij de Arbo- -dienst kwam de auto er zon der schade vanaf. „We hebben eerst tactisch rust genomen en toen de zaak bekeken. Daarna hebben we de wagen achteruit door de sloot gereden. Zo kre gen we hem er uiteindelijk uit." Van der Zalm legt uit hoe het kon gebeuren. „Om fraude te gen te gaan moeten deelnemers op gezette punten een stempel op hun deelnemerskaart zetten. Die stempel is het bewijs dat je de juiste route hebt gevolgd. De stempel hing aan een paaltje en toen we te dicht langs dat paal tje reden, zakte de Jaguar plot seling weg." Voor de rest verliep de tocht voor beide rallyrijders beter dan vorige jaren, behalve dan dat twee slangen kapot gin gen. „Maar dat heb je snel met Engelse auto's", zegt Van der Zalm erbij. „Ze rammelen ook meer dan andere klassiekers." De ex-Hagenaar deed voor de achtste keer aan de rally mee. „Vorige keren reed ik in de Sterklasse, nu in de Vintage klasse. Die laatste is dit jaar nieuw bij de SLS en is alleen bestemd voor auto's van voor 1951. Het verschil met de Ster klasse is dat de gemiddelde snelheid lager ligt en dat de route 150 kilometer korter is. De classic SLS is geen snel heidsrally, maar een regelma tigheidsrally. Dit betekent dat de deelnemers een vooraf uit gestippeld parcours exact moe ten afleggen en zo getrouw mo gelijk de opgelegde gemiddelde snelheid van 42 kilometer per uur aanhouden. Alleen klassie ke wagens doen mee. De con trole gebeurt door letters op een formulier te zetten, te stempelen en door rondrijden de controleurs. „Voor het kaartlezen hebben we weinig strafpunten gekre gen, maar op een bepaald punt controleerden ze streng op de snelheid. Het bleek dat we er elf kilometer boven zaten. Omdat we ergens verkeerd reden heb ben we later wat sneller gere den. Dat leverde ons 300 straf- punten op." „Maar ik moet zeggen dat als er geen geloof was geweest we nooit zoveel punten gehad zouden hebben", valt broer Ruud hem bij. „Hij doelt op de kerktorens", zegt Van der Zalm grijnzend. „Wat een prachtige ijkpunten zijn dat! Er stond zelfs een heuse to renspits in de tuin van een aan nemer. Juist dat ding stond niet op de kaart." In vergelijking met de Jaguar SS 100 uit 1937 waarmee Van der Zalm eerder de SLS reed. deed de XK120 het beter. „Qua werken met de kaart dan. In de SS100 zat je 20 uur lang te dicht op elkaar. Nu was het beter, al leen zat Ruud in de bochten tel kens op mijn schoot. Verder heeft de XK120 een soepeler motor, die trouwens veel zuipt." Maar al op vrijdag liep de radiateur leeg. „We moesten er constant koelwater bijgooi en. Zaterdag hebben we hem gerepareerd. Maar normaal moet ik tijdens de SLS veel meer sleutelen." In zijn vrije tijd doet Van der Zalm niets liever dan exclusieve Engelse auto's opknappen. Hij begon ooit met een MGA-sportwagen uit 1956. „Ik kocht hem voor 550 gulden. Opknappen deed ik toen nog met kopnagels en plamuur. Dat is geen restauratie. Maar je wordt er steeds handiger in en leert hoe het beter kan. Ik maak nu zelfs onderdelen na op de draaibank. Zelfs de leren bekle ding van een Jaguar XK150 heb ik nagemaakt. Van die wagen heb ik ook de dakbekleding ge stikt. Die onderdelen moeten wel op de originele lijken. Het is lastig om de auto's origineel te houden, maar ik streef niet naar perfectie." In tegenstelling tot andere wagens was de XK120 niet ge restaureerd. „Je neemt iets wat je leuk vindt. Maar het liefst koop ik een wrak, want het is leuk om een sleutelobject te hebben. Een nieuwe is trou wens niet te betalen. Het moe ten wel Engelse auto's zijn, want die stralen meer klasse uit." Van der Zalm doet vaak ja ren over een restauratie. Hij heeft in de afgelopen 26 jaar er al acht auto's opzitten. „Het is prachtig om een auto weer een tweede leven te geven. Het mooiste moment is als je de au to voor de eerste keer start." Sinds kort woont Van der Zalm met zijn vrouw in Hazers- woude. „Eigenlijk wilden we niet uit Den Haag weg. Maar een kennis die al in Hazerswou- de woonde vertelde dat er een huis met tuin vrijkwam. Het huis beviel ons. De tuin loopt helemaal om de woning heen en dat wilden we altijd al heb ben. Dus toen zijn we verhuisd. Dat bevalt ons prima. Ik ga in derdaad auto's in Hazerswoude repareren. We zijn er al een schuur voor aan het inrichten. Het eerste restauratieobject staat er al. Het is een MGB. Die is bijna klaar. In de winter ga ik aan een Austin Healey begin nen." 'Netelenbos speelt bal terug naar de r, Het fundament onder de hoge kruising van de hc heidslijn (HSL) en rijksweg A4 bij Hoogmade woi zer. Van verkeersminister Netelenbos hoeft di noemde pergola er niet te komen, als de provinci gemeenten voldoende bijdragen aan een duurdi natief. In een brief aan de Tweede Kamer melddf haar collega Pronk van milieu dan een deel van ten voor zijn rekening neemt. De minister beaamt in haar antwoord op vragen van PvdA- Kamerlid Feenstra over het via duct bij Hoogmade dat een ver laagde kruising beter is voor de kwaliteit van het landschap en de inpassing in het Groene Hart. Maar al eerder stelde Ne telenbos dat voor een verdie ping van de rijksweg geen geld is. Aanvankelijk schatte zij de meerkosten van zo'n verlaagde kruising op 80 miljoen gulden. De minister geeft nu toe dat volgens nieuwe berekeningen deze meerkosten 'slechts' 46 miljoen gulden bedragen. De Tweede Kamer ging al in het voorjaar akkoord met de bouw van een pergola, waar over de HSL moet gaan rijden, en het werk is 16 juli aanbe steed. Naar verwachting begin nen de bouwwerkzaamheden half oktober. Desondanks is de minister bereid het besluit terug te draaien en alsnog een verdiepte kruising te realiseren. Maar de extra kosten mogen niet op haar begroting drukken. De op lossing is volgens Netelenbos dat behalve het Rijk ook de pro vincie en de gemeenten Ja- cobswoude, Alkemade en Lei derdorp meebetalen. Gezien het grote belang van een betere inpassing in het landschap en bescherming van het Groene Hart is Pronk bereid een nog onbekend deel van de meerkos ten te betalen. Netelenbos kon digt in haar brief aan de Kamer aan over deze zaak binnenkort met de provincie en de ge meente te gaan praten. Burgemeester Van Beek van Jacobswoude is blij mei overweging van Nel maar rekent zich nogi „De bal ligt nu bij de re dus Van Beek. „Ik denk ze gemeente in het uiti val een bedrag tus 500.000 en 1 miljoen gu bijdragen voor een \j ligging van de kruisinj toezeggingen van de p en de buurgemeenten] de en Leiderdorp heb niet. Tot nu toe zijn al cobswoude en minista bereid bij te dragen, i weet ik nog niet eens ho Om de gewraakte pei[ Jacobswouds grondgel weren gaat Van Beek i trokkenen opnieuw beni Bij burgemeester M| van Alkemade vindt zijn] bede wellicht gehoor, j het weliswaar een rareg zaken dat gemeenten! bijdragen aan een fraaj natief voor een kruisii we niet om hebben ge, zegt Meerburg. „In de gangen hoor ik dat J de, Alkemade en Leiden zamenlijk een miljoen bijdragen, terwijl het ge het Rijk gewoon is. Ik\ dat het om prestige ga; als het om de laatste si de financiering gaat, be reid me daarvoor sterk ken." Bij de provincie Zuid-I was niemand bereikba commentaar. Eerder stelde het pt bestuur dat het geen gé heeft voor een fraaiere! bij Hoogmade, omdat projecten zoals de Rijn Lijn zo veel kosten. alphen aan den run/rupwetering Ook boeren en tuinders uit de Rijn- en Veenstreek doen vanaf vrijdag 15 tot en met zondag 24 september mee aan de Week van het Platteland. Liefhebbers van polderwandelingen kunnen op zaterdag 16 september tus sen 10 en 13 uur een circa tien kilometer lange tocht maken door Alphen aan den Rijn of door Aarlanderveen. De wandeltocht begint bij Het Oude Rechthuis, Dorps straat 40 in Aarlanderveen of bij de kruising van de Kortsteekter- weg en het wandelpad Kerk- vaartsweg. De route voert door een weids landschap en gaat langs de Molenviergang van Aarlanderveen. Een aantal boerderijen, waaronder de melkveehouderijen van de fa milies Groot (Hogedijk 13), Kempenaar (Zuideinde 20A), Wijsman (Kortsteekterweg 28), is open voor bezoekers. Dat zelfde geldt voor de manege van de familie Niekerk aan de Kortsteekterweg 11. Bij vol doende belangstelling i de familie Slingerland gulden per persoon) e leiding in de molen Kerkvaartweg 61 in Al veen. Honden zijn nerg gestaan. In Rijpwetering wore september een culina gehouden. Tussen 11 et kunnen de bezoekers b milie Castelijn op de van der Plaatstraat 70 i lende gerechten proe; ingrediënten voor deze ten zijn zoveel mogelijl producten uit het Groe; Verder wordt in het ka de Week van het Plattel dens het bloemencorso september in Roelof veen een wagen opp rondom een landboutvti De Week van het Plat; een initiatief van de 1; tuinbouworganisaties in land. De boeren die deelnemen willen bij de aandacht vestigen o| ven, werken en recrei het platteland. alphen aan den run saskia stoelinga Organisator Fred de Lange spreekt van een schitterend programma, ondanks een aan tal tegenslagen. De beperkte fi nanciële armslag en de bouw putten in de binnenstad waren geen beletsel om toch met een 'creatief evenement' te komen. „Op elke klinker in de Alphense binnenstad gaat op woensdag 20 september iets gebeuren tij dens de grootste jaarmarkt van Nederland", aldus de Lange. De activiteiten van de Jaar markt beginnen al maandag op de grote kermis op het Thor- beckeplein, waarbij de eerste draaidag Piekendag is. Om vast in de sfeer van de gondelvaart te komen is er die avond om acht uur een optreden van het Shanty-koor in de jachthaven. Dinsdag vertrekken vanaf die zelfde plaats 45 feestelijk ver lichte vaartuigen naar de Oude Rijn. De avond wordt afgeslo ten met een vuurwerkshow in het Weteringpark. Behalve bo ten zijn er ook lopers te bewon deren. Aan de jaarmarki te doen 65 ploegen var mensen mee. De start is Hooghe Zijde van de brug (18.45 uur). De organisatoren vei> rond de 175.000 be; Hoewel de organisatie treurt niet een grote la artiest te hebben bim haald, is ze tevreden i optreden van Jody Be zanger die bekendheid met zijn hit 'Que si, Het avondprogrammi plaats op het plein aan ter Doelmanstraat. Fred de Lange: „E van de Stichting ja moeten een nieuwe imp gen. Een aantal sponst' dit jaar afgehaakt, omdi overgenomen door gro' nationale bedrijven 4 meer zien in regionale ering. Een ander purï door de reorganisatie binnenstad er nauwei locatie is waar veel ntf elkaar kunnen komen.1 ben nu maar bewust et terug gedaan."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14