Leidse contacten steunen Roemeense vooruitgang Leiden houdt groot parkeeronderzoek u Leiden Regio Met Prozac schijn je een ontploffend rotje te worden' GERECHT s Leidsch DagbladAllCHIËVEN - rX' lAG 12 SEPTEMBER 2000 a ENBUURT Buurthuis Matilo aan de Zaanstraat geeft een m b vorm aan de vroegere yogalessen. Er worden zogeheten os i Do-In lessen gegeven, waarin de deelnemers van hun ge- ;uv n proberen los te komen en daardoor tot rust komen. De les begint op donderdag 14 september om 19 en duurt tot ïur, de kosten zijn 75 gulden voor twaalf lessen. De Shiatsu lessen worden in buurthuis Matilo aan de Zaanstraat gege- ng lefoon 5412515 ENBUURT In buurthuis Matilo aan de Zaanstraat 126 is op dag 13 september een bingoavond. Die duurt van 20 tot 22 deelname kost vijf gulden voor zes ronden. itIENBUURT In buurthuis Matilo kan vanaf vrijdag 15 sep- Is ir koersbal worden gespeeld. Het spel is wekelijks in het uis aan de Zaanstraat 126 van 13.30 tot 16.30 uur. Kosten idi n gulden per maand. AS In buurthuis de Pancrat is op woensdag 13 september ïgoavond voor 50-plussers. De aanvang is om 13.30 uur in jrthuis aan de Middelstegracht 85. Voor meer informatie: IOC aan de Langegracht 65 is vrijdag 22 september een He- ■soulfeest van 22 tot 2 uur. De toegang is gratis. egraal Kankercentrum West verzorgt voor patiënten met en hun naasten de cursus 'Leren leven met kanker'. Erva- ikundigen van het IKW begeleiden de cursus, die gegevejr vanaf 28 september op dinsdag en donderdag van 14 tot 16 J i kosten zijn veertig gulden per persoon. Verschillende on- pen worden besproken, zoals de behandeling van kanker, rerkingen, maar ook aanpassing aan de ziekte en het om- iet een veranderd toekomstperspectief. Opgave voor deze ^voor 18 september bij Annelies Guinée, afdeling Onder- de Zorg van het IKW, telefoon 071-5259759. tfoker, het Media Overleg tussen Kerken in Rijnland en de itreek heeft een gewijzigd programma. Op 17 september is informatief programma met Debbie van Doorn. In de uit- g van 24 september is de aula van de basisgemeenschap te hoten een van de onderwerpen die aan de orde komt. Op 1 r is er een gesprek met voorzitter van het CDA Marnix van 8 oktober is er onder andere een gesprek met de gehandi- touw Suzanne Roest. De radio uitzendingen zijn op zon- dagvan 17 tot 18 uur. De frequenties waarop wordt uitge- zijn FM 105.7 en op de kabel FM 88.1. Pal Kikeli, bezorgd maar dankbaar (ADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, e buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden uurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl ISTEIN In bezoekerscentrum Het Reigersbos in polderpark iteyn zijn zondag 17 september voor kinderen in de leeftijd 0t 14 jaar vanaf 14 uur herfstactiviteiten van de IVN Jeugd club. Jongere kinderen zijn ook welkom, maar dan samen in volwassene. Simon Voorn geeft meer inlichtingen, tele- 144211. ISORENWIJK De Leidse Welzijns Organisatie houdt op lag 13 september een beurs voor winterkleding voor kinde- inlevertijden van de kleding en verkooplijsten zijn op van- 116 uur en vanavond van 19 tot 22.30 uur. De verkoop be- orgen om 13 en eindigt om 15 uur bij het Buurthuis Comelis isz aan de Oppenheimstraat 6a. Voor meer informatie tele- 132462 DERKWARTIER De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt dag 15 september een ruilavond voor verzamelaars van on- •er munten, postzegels, prentbriefkaarten, telefoonkaarten :enbanden. Wie zijn verzameling wil uitbreiden kan dit van 1.45 uur doen in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- U De entree voor niet-leden is 1,50 gulden, voor de jeugd tot 15 jaar is de entree één gulden. Voor meer inlichtingen of ele tafelhuur telefoon 0252-230393 Pal Kikeli bracht dezer dagen een bezoek aan Leiden. De Roemeense cardioloog is voorzitter van Procardia, een organisatie die de gezondheidszorg in het geplaagde voormalige Oostblokland probeert te verbeteren. Mede dankzij de hulp van het Leidse Diaconaal Centrum De Bakkerij heeft Kikeli zich ontwikkeld tot een belangrijk adviseur binnen de Roemeense gezondheidszorg. door PETER GROENENDIJK Op de Kerkbrug, tussen Haar lemmerstraat en Hooglandse Kerkgracht, staat een kleine, onopvallende man. Zijn kleding is gedateerd, op het armoedige af: een vaal grijs jasje, vormloze witte sportschoenen. Zijn ogen, half verborgen achter een ou derwets montuur, zijn gericht op de historische panden aan de Oude Rijn. Maar in gedach ten wandelt hij door de schaars verlichte gangen van het acade misch hospitaal van Targu Mu res in Transsylvanië, het noord westelijk deel van Roemenië. „Meer dan tweeduizend patiën ten wachten op behandeling, door het gebrek aan materiaal kunnen we maar twee mensen tegelijk opereren. It's a crisis." Pél IGkeli is cardioloog, afde Pal Kikeli: „leder mens heeft de kans om een gezond leven te leiden, maar dat weten Roemenen niet." lingshoofd in het hospitaal van Targu Mares, directeur van een hartkliniek en voorzitter van ge zondheidsorganisatie Procar dia. Hij is niet in Leiden om va kantie te vieren. De Roemeen van Hongaarse komaf wil Ne derland vertellen dat zijn land er ruim tien jaar na de val van dictator Ceaucescu nog altijd niet goed voorstaat. De gezond heidszorg, zijn terrein, is er ronduit slecht aan toe. Jawel, er is vooruitgang, zegt Kikeli. „Westerse banken laten zich voor het eerst positief uit over de economische kansen van Roemenië en toetreding tot de Europese Unie komt lang zaam dichterbij. Maar de gewo ne man merkt voorlopig hele maal niets van die ontwikkelin gen." Door de privatisering van bedrijven is de werkloosheid enorm, onder boeren heerst schrijnende armoede en ruim honderdduizend kinderen le ven onder slechte omstandig heden in tehuizen. De Hon gaarse minderheid, waar Kikeli zelf toe behoort, wordt nog al tijd gediscrimineerd. En de ge zondheidssituatie is sinds 1989 evenmin verbeterd. „De gemid delde levensverwachting in Roemenië is 64 jaar, dat is naar Europese maatstaven erg laag. Hartaandoeningen zijn de be langrijkste oorzaak van dat lage cijfer." En daar wil Procardia, de or ganisatie waarvan Kikeli voor zitter is, iets aan doen. Preven tie door voorlichting en verbe tering van de zorg zijn de be langrijkste doelstellingen. Kike li: „Tot voor kort was één mi nister verantwoordelijk voor al le aspecten van de gezond heidszorg. Dat was te veel. Het bleek onmogelijk om over zo wel de structuur en de financie ring van de zorg als de prakti sche invulling een goede visie te ontwikkelen in een groot land als Roemenië. Inmiddels wordt het beleid over zorg ge decentraliseerd, waardoor be slissingen straks beter op de praktijk aansluiten." Maar nu is daar nog niet veel van te mer ken. „Er is veel te weinig goed materiaal. Artsen raken gefrus treerd omdat ze niet kunnen doen wat ze willen. We hebben in dat opzicht nog een lange foto hielco kuipers weg te gaan." Maar Kikeli en Procardia strij den ook voor betere voorlich ting. „Het voorlichten van de gezonde Roemenen is net zo belangrijk als het genezen van zieken", zegt Kikeli. „Mijn volk is zich nog nauwelijks bewust van de risico's van tabak en al cohol, of het belang van sport. Ieder mens heeft de kans om een gezond leven te leiden, maar dat weten Roemenen niet! Wij maken ons sterk voor voor lichting op grote schaal, want voorkomen is beter dan gene zen. Het kost tijd en moeite om onze regering daarvan te over tuigen." Kikeli's visie op gezondheids zorg is sinds 1991, toen hij op uitnodiging van Diaconaal Cen trum De Bakkerij zijn eerste be zoek bracht aan Nederland, sterk veranderd. „Mijn bezoe ken aan Leiden zijn doorslagge vend geweest", zegt hij. „Ik heb dankzij Jacqueline Schoon wa ter van De Bakkerij contact ge had met mensen uit de medi sche sector, maar ook uit het verzekeringswezen. Ik heb ge werkt in het Zeehospitium in Katwijk en het Diaconessen- huis, met experts van het LUMC sprak ik over cardiologie en de structuur van zorg. Ik heb door al die Leidse contacten een moderne visie op zorg ont wikkeld, die in Roemenië heel bijzonder is." Natuurlijk heeft het contact met Leiden ook veel materiële hulp opgeleverd. Kikeli's hart kliniek beschikt nu bijvoor beeld over moderne medische apparatuur en dankzij een gulle ondernemer heeft Procardia nu de beschikking over passende huisvesting. Maar Kikeli is toch vooral blij met alle kennis die zijn bezoeken en contacten hebben opgeleverd. „Samen met Nederlanders hebben wij goede plannen ontwikkeld om de gezondheidszorg te hervor men. Vooral onze roep om be tere voorlichting wordt inmid dels gehoord in Boekarest, waar de regering huist." Kikeli zelf heeft zich ontwik keld tot een belangrijk adviseur van het ministerie van gezond heidszorg. Ook tijdens zijn be zoek aan Leiden rinkelt zijn mobiele telefoon geregeld - be langrijke functionarissen die een afspraak willen maken, of om advies vragen. Kikeli komt echter niet over als iemand met persoonlijke ambities. „Dat is inderdaad niet mijn motivatie", zegt hij. „Mijn ervaringen als arts uit de jaren zeventig en tachtig staan me nog helder bij: hoe we mensen het leven red den, maar ze vervolgens geen verdere hulp of advies konden bieden." Dat zijn adviezen nu door dringen tot de hoogste niveaus doet hem goed. „Ik ben etnisch Hongaar, een stempel dat ik nooit kwijtraak. Lange tijd ben ik genegeerd vanwege mijn af komst, maar nu wordt er naar me geluisterd. Zonder de ken nis die ik in Leiden heb opge daan was dat niet gelukt." AS Een computercursus tekstverwerken met MS Word 2000 ;egeven in buurthuis de Pancrat. De acht lessen zijn van ot 22 uur. De kosten bedragen negentig gulden inclusief les- aal en koffie of thee. Bij voldoende deelnemers beginnen de donderdag 5 oktober. Inschrijven op maandag tot en Gemeente wil situatie gedetailleerd in kaart brengen HERMAN JOUSTRA Om de huidige parkeersituatie in de stad gedetailleerd in kaart te brengen, wil de gemeente een groot parkeeronderzoek la ten uitvoeren. Daarbij gaat het om de vraag hoe vaak de ver schillende parkeerplaatsen zijn bezet en hoe vaak er fout wordt geparkeerd. Zo moet onder meer duidelijk worden welke gevolgen het systeem van het betaald-parkeren, zoals dat nu geldt in het centrum, heeft voor de wijken eromheen. Inmiddels is een aantal onderzoeksbu reaus gevraagd een offerte in te dienen. De tellingen moeten plaatsvin den in verschillende woonwij ken, zoals Meerburg, een deel van de Professorenwijk, Cro- nestein, Zuid-West, de Mors, Raadsherenbuurt, Vogelwijk, Merenwijk en Stevenshof. Om een goed beeld te krijgen van de zogenoemde parkeerdruk, lijkt een eenmalige nachtelijke telling de gemeente voldoende. In een aantal buurten is een aparte telling nodig op een paar specifieke plekken, zoals rond een winkelcentrum of een sportcomplex. In de wijken om het centrum wil de gemeente een nog uitge breider onderzoek. Zo wil zij weten wie met name gebruik maken van de beschikbare par keerplaatsen: mensen die in de buurt wonen, mensen die al leen in de buurt werken, of mensen van buiten de stad die de buurt toevallig bezoeken, het gaat hierbij om de wijken Groenoord, Noorderkwartier, De Kooi, De Waard, Rijndijk- buurt, Burgemeesterswijk, een deel van de Professorenwijk, Tuinstadwijk, Vreewijk, Trans vaal en Houtkwartier. Ook in het huidige parkeer- restrictiegebied, het gebied waar moet worden betaald voor een parkeerplaats, wil de ge meente een telling laten uitvoe ren. Op die manier wordt het duidelijker hoe het aantal ver gunninghouders zich verhoudt tot het aantal bezoekers. Kente- kenonderzoek moet bovendien uitwijzen waar die bezoekers vandaan komen. Bij het opstellen van een defi nitief parkeerbeleidsplan ge bruikt de gemeente ook de re sultaten van een nog te houden enquête onder de bewoners van de verschillende wijken. In die enquête wordt gevraagd of het betaald-parkeren moet worden ingevoerd in hun wijk. Als meer dan de helft van de mensen die reageren vóór is, wordt het betaald parkeren in gevoerd. onlijk gooi ik geen fiet- or ruiten", zei de 41-jari- monder gisteren tegen 'Rechter Van Leeuwen, is ook zonde van je )u ik zeggen", antwoord- pof e kalmpjes. „Ja, daar in lompelde de man. Toch er op 17 april bij het ge- ehuis van Warmond drie aan diggelen. En bij een praktijk dreigde hetzelf- ebeuren, maar daar bleef igingen en wat ges- jesd et folders. ik dat ik me op had zit- ictu ken", luidde de verkla- ieh0 a de verdachte. Hij was afdeling Sociale Zaken omdat hij geen geld id. Naar extra geld kon ter fluiten. De politie- vroeg hem daarom of iets door de ruit had ge- i om twee weken onder- Lijgen. „Ja, dat was de ing. Twee weken daar- :P het een beetje spaak financiën, door onkos- 'mijn boot", zei de War- lr- „En toen dacht u: 'Als wee weken opsluiten, weer eten en drinken', best twee weken opslui- Or, maar u bent nu onder dak", zei de rechter. „Ja, daar schiet ik niks mee op", mom pelde de man. Hij slikte verschillende medicij nen omdat hij last had van de pressies. „En met Prozac schijn je een ontploffend rotje te wor den", legde de Warmonder uit. Hij wilde bij de dokter wat aan vullende medicijnen, maar ging door het lint toen de doktersas sistente - bij afwezigheid van de arts - hem die niet kon geven. „Ja, wat moeten we er mee aan? vroeg de man zich gisteren hardop af. „Het vervelende is dat dit veel maatschappelijke onrust ople vert. Zowel in het gemeentehuis als in de artsenpraktijk", zei de rechter. De man had een brief van de burgemeester ontvan gen, waarin stond dat hij niet zomaar meer het gemeentehuis mocht inkomen. Voortaan moest hij eerst een afspraak maken. „Die mensen daar zijn een beetje bang voor me ge worden." Officier van justitie A. Kramer kon zich dat goed voorstellen: „Je zal er maar zitten als ambte naar en er komt een fiets door de ruit." Zij eiste een boete van vijfhonderd gulden, met ook nog eens eenzelfde bedrag voorwaardelijk. „In termijnen, dan maar", mompelde de ver dachte. Rechter Van Leeuwen vond het niet zo verstandig een geldboe te op te leggen. „Het gebeurde allemaal omdat u zonder geld zat. Dan heb ik liever dat u een bloemetje gaat afleveren bij het gemeentehuis. Ik geef u dui zend gulden boete, maar dan geheel voorwaardelijk. Voor als u nog een keer zo'n geintje flikt." „Aardig...", antwoordde de man daarop. „Ik ben niet zo aardig", zei de rechter. „Ik vind u helemaal niet zo'n aardige vent en ik vind het helemaal niet aardig wat u heeft gedaan." „Mmm... misschien dat ik in derdaad maar mijn excuses ga aanbieden", overwoog de War monder. „Ik zou het leuk vin den als u langsging bij zowel de dokter als de gemeente. Met de groeten van de politieagent", zei de rechter. „Afgesproken! Ik zal beloven langs te gaan." „Maar dan wel even oppassen, hè", zei de rechter. „Want u moet van tevoren bellen!" Lobbes De lijst van 'in beslag genomen voorwerpen' telde maar één re geltje. 'Eén hond, bouvier, zwart'. De twaalf jaar oude lob bes was op 17 juni door de poli tie bevrijd uit de auto van zijn baasje. Het arme beest had daar drie dagen in opgesloten gezeten, omdat de sleutels van de auto zoek waren. Dat vertel de althans de 45-jarige Noord- wijkse eigenaar. Hij had na wat borrels op 15 juni zijn autosleu tels laten liggen op de bar van een kroeg. De rechter vond het verhaal niet zo sterk. Het was weliswaar verstandig om na een paar borreltjes de auto te laten staan, maai' dan toch niet met de hond erin. „Dan kun je toch ook de wegenwacht bellen? Of de politie?" De man zei dat hij zijn drankge bruik wel in de hand had. Hij had wat problemen gehad van wege een scheiding, maar had nu weer een vriendin. „Dat is beter dan een hond", opperde de rechter. „Nou, als u uw vriendin dan maar niet in de auto opsluit." De officier eiste 250 gulden boete, met vijfhon derd gulden voorwaardelijk, en vond dat de man zijn hond wel terug mocht krijgen. Zijn advo cate vond dat er sprake was van overmacht en een noodsituatie. Daarom verzocht zij om ontslag van rechtsvervolging. De rech ter was het daar niet mee eens, omdat hij vond dat de Noord- wijker net zo goed een autoruit je had kunnen inslaan. Daarom volgde hij de eis van de officier. CONNIE VAN UFFELEN ANNO 1900 Dinsdag 11 September LEIDEN - De heer G.T.J. Wubbels heeft in het per ceel Maarsmanssteeg 21 een agentuur en commis siehandel geopend in het groot en in het klein, prij kende met 'de twee sleutels' als zinnebeeld van het Leidsche wapen. De handel, welke er wordt uitgeoe fend, is zeer uitgebreid, want niet alleen drogerijen, specerijen, verfwaren, poets-, reinigings-, wasch- en zeer veel andere artikelen, ook voor kinder- en zie kenverpleging, bronwateren voor medicinaal en ta- felgebruik enz., enz., worden er verkocht. De vroege re goudsmidswinkel heeft daartoe een groote inwen- CORRESPONDENTIE - P. wijst er in een zeer uit voerig ingezonden stuk, dat te groot is, om het in zijn geheel een plaats te verleenen, op, welke nadeelige gevolgen het overmatig gebruik van ooft, inzonder heid van pruimen, voor de gezondheid kan hebben. Daar er dezer dagen enorm veel, echter meestal on rijpe, pruimen zijn, welke heel goedkoop verkocht worden, raadt hij ouders aan er op te letten, dat hun kinderen er niet te veel, vooral niet met de schil er bij, van eten. ANNO 1975 Donderdag 11 september LEIDEN - De kans is groot dat de Leidsche Wolspin nerij in de nabije toekomst geheel uit Leiden zal ver dwijnen. Er bestaan plannen om de administratieve afdelingen, die nu nog aan de Zoeterwoudseweg ge huisvest zijn, over te plaatsen naar Veenendaal. Met de voorbereidingen is in het verleden al een begin gemaakt, maar gezien de onzekere economische toe stand, heeft men die plannen voorlopig in de ijskast gestopt. Bij de Leidsche Wolspinnerij werken op dit ogenblik circa zestig man. LEIDERDORP - Het was gistermiddag een vrolijke boel tussen de twee weilanden 'Winkelhof' en 'Voor hof' waar een winkelcentrum en woonwijk moet ko men. met dezelfde naam. Wethouder Drenth van Openbare Werken achter het stuur van 'n monsterlijk grote klauw-graafmachine haalde met vaardige hand een nagelnieuw afzettingshekje weg van de firma Schouls uit Leiden die in het Voorhof grond- en straatwerkzaamheden uitvoert. Daarmee ontsloot hij het Voorhofterrein voor 'gewone stervelingen'. In bij zijn van burgemeester Van der Have en collega wet houders en diverse raadsleden, oud-raadsleden en oud-wethouder van Openbare Werken Meerburg en de eerste bewoner van het Voorhof, pastoor Harn- merstein van de Menswordingkerk in het Voorhof, opende hij daarmee de geasfalteerde Voorhoflaan die van de Gallaslaan naar de Persant Snoepweg, ter hoogte van het Elisabeth ziekenhuis loopt. Met de opening van de Voorhoflaan is het officiële startsein gegeven voor de bouwactiviteiten in de zui delijke rand van deze wijk. Deze grond is inmiddels bouwrijp gemaakt en begonnen wordt met de bouw van 93 premie-koopwoningen en vrije sector wonin gen. In totaal zullen in het Voorhof 1318 woningen gebouwd worden. VOÖRHOUT - In Voorhout is het feest. Vandaag waren er allerhande spelletjes voor de jeugd en mor gen is er weer een dag met spelletjes, wedstrijden en muziek. foto archief leidsch dagblad Polo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrljvingskanrt) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwurt wit) op te sturen naar liet Leidsch Dagblad, t.a.v. l eidsch Dagblad Arcïdeven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van liet Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13