Lama geeft les in helder dromen Leider sikhs zoekt steun bij Nederlandse geloofsgenoten Geloof Samenleving Excuus RK Kerk Argentinië voor rol tijdens 'vuile oorlog' Wereldontmoeting van hoogleraren in Vaticaan Kritiek op document Ron Boeddhisten in Auschwitz DINSDAG 12 SEPTEMBER 2000 ~1P VANDAAG Vandaag 335 jaar geleden, op 12 september 1665 overleed de jezuïet en Zuid-Nederlandse historicus Jean Bolland. In 1629 kreeg hij de taak de levens van heili gen te onderzoeken en beschrijven (hagiografie). Bolland deed dat met zoveel verve dat zich rond het hem een groep geleerden verzamelde die 'bollandisten' werden ge noemd. Uiteindelijk publiceerden zij de 'Acta Sancto rum', waarin de oude heiligenlevens beschreven staan, voorzien van kritisch commentaar. Sinds 1822 wordt er ook een zesmaandelijks tijdschrift uitgegeven, de Analec- ta Bollandiana. Ook vandaag wordt de landgenoot van Bolland, de heilige Guido van Anderlecht, vereerd. In Anderlecht wordt deze arme boer uit de tiende en elfde eeuw nog jaarlijks her dacht tijdens een processie. Guido, zo gaat het verhaal, wist de hulp van engelen in te schakelen bij de bewerking van land, hij maakte pelgrimstochten naar Rome en Jeru zalem en na zijn dood vonden rond zijn graf allerlei won deren plaats. Studiedag VU over psalmen Amsterdam De VU in Amsterdam houdt op zaterdag 30 sep tember een studiedag over de psalmen in de moderne cultuur. Het vertrekpunt is dat de psalmen diepe sporen hebben getrok ken in de huidige cultuur. De aandacht gaat niet alleen uit naar de teksten, maar ook naar de muziek waarop de psalmen zijn getoonzet. De studiedag is van 10.00 tot 16.30 uur in het Audito rium van de VU, en kost 40 gulden. Tweespalt over Mercedessen monnik bangkok De regering van Thailand moet binnenkort een oor deel vellen over de toekomst van een omvangrijke verzameling Mercedessen van een boeddhistische monnik. De minister van onderwijs, die ook over religieuze zaken gaat, meent dat de zes tig luxe bolides van monnik Phra Khru Viboon Pattanakit (55) uit Bangkok niet stroken met de anti-materialistische principes van 's mans religie. Hij zelf wil niet dat zijn verzameling ver beurd wordt verklaard, meldt de nieuwszender ABC. Het wa genpark moet ui teindelijk in een nieuw museum komen, be weert de monnik. Hij zegt dat de meeste auto's hem zijn ge schonken. Hij heeft een aantal wagens aangekocht om nieuwe, jonge monniken te leren auto's te repareren. In Thailand moe ten alle mannen enige tijd als monnik leven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Bodegraven (wijk 2) H. van Ginkel te Goes. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-ljssel- monde M. Karens te Werkendam. BUENOS AIRES EPD-Rtr-ANP De Rooms Katholieke Kerk in Argentinië heeft zich veront schuldigd voor haar houding tijdens de militaire dictatuur (1976-1983). De bisschoppen erkennen dat zij in die periode te weinig hebben gedaan ter verdediging van de mensen rechten. De verklaring werd voorgele zen tijdens een nationaal eu charistisch congres in Cordoba. De bisschoppen vragen daarin God om vergeving voor het feit dat rooms-katholieken hebben meegedaan aan marteling en verkrachting. Volgens officiële cijfers zijn onder de militaire dictatuur 15.000 personen 'ver dwenen', volgens mensenrech- tengroeperingen zelfs 30.000. Bijna alle bisschoppen kozen in die periode de kant van de dictators. De toenmalige nunti us Pio Laghi, nu hoofd van de Vaticaanse congregatie voor de seminaries, was over 5.500 ver dwijningen geïnformeerd, zei hij eens in een interview. Des ondanks tenniste hij regelmatig met juntalid Massera, directeur van een concentratiekamp waar politieke tegenstanders werden gemarteld en ver moord. Ook veel bisschoppen en priesters waren op de hoogte van de schendingen van men senrechten. Sommigen steun den openlijk de dictatuur. Een van de weinige bisschoppen die zich hiertegen heeft verzet, was Miguel Hesayne van Viedma. Hij getuigde in 1985 in het pro ces tegen de juntaleden. utrecht/leende anp Paus Johannes Paulus II heeft in Rome de Nederlandse bijdra ge aan de wereldontmoeting van hoogleraren in ontvangst genomen. Oud-minister Braks, voorzitter van de RK Radboud- stichting, overhandigde hem af gelopen zaterdag het eerste exemplaar van de Engelstalige bundel 'Menselijkheid in een globaliserende wereld'. De door het Vaticaan georga niseerde 'hooglerarentop' heeft plaats in het kader van het ju beljaar 2000. De duizenden deelnemers bespreken hoe de verschillende wetenschappen ertoe kunnen bijdragen dat de wereld een menselijker gezicht krijgt. Ter voorbereiding heeft de Radboudstichting op ver zoek van de Nederlandse bis schoppen de bijdrage vanuit Nederland vormgegeven. De bundel bevat negentien bijdragen van 22 wetenschap pers van negen universiteiten. Onder hen oud-premier Lub bers en oud-minister Hirsch Ballin. Ook prof. dr. W. Derkse, wetenschappelijk directeur van de Radboudstichting, schreef een bijdrage. Hij vindt dat de universiteit een 'school voor spirituele groei' moet zijn. De universitaire gemeenschap moet volgens Derkse niet alleen blaken van intellectuele passie - 'vaak zo pijnlijk afwezig of on derdrukt in het huidige univer sitaire leven' - maar ook garant staan voor morele en spirituele vorming. geneve anp De Wereldbond van Hervorm de en Gereformeerde Kerken (WARC) is ontsteld over het Va ticaanse document Dominus Iesus. De verklaring is gemaakt zonder gevoel voor oecumene en gaat in tegen de geest van het Tweede Vaticaans Concilie. Dat schrijft, secretaris-gene raal dr. Setri Nyomi aan kardi naal Cassidy van de pauselijke raad voor de bevordi de eenheid. Domini (Heer Jezus) maakt vi :"5 WARC deel uit van om de oecumene te on Volgens het docum Rooms-Katholieke Kei ge voortzetting van de Christus. De protests ken zijn geen kerken genlijke betekenis', anders om gaan mei schopsambt en de eucl WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: Dinsdag in het uiterste zuiden een stevige oostenwind en enige regen, in het noorden een enkele bui. Verder geregeld zon en vrij wel overal droog. Maxima tussen 7 graden in het noorden en 15 in het zuiden. Zweden: Geregeld zon en vrijwel overal droog, maar in het uiterste zuiden perioden met regen en een stevi ge oostenwind. Maxima rond 15 graden, in het noorden iets lager. Finland: Af en toe een bui, maar vooral in het zuiden ook wat zon. Maxima van 8 graden in het noorden tot 13 in het zuiden. Denemarken: Dinsdag regen en een stevige oos tenwind. Woensdag wat rustiger en in de loop van de dag enkele opklaringen. Maxima tussen 13 en 17 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Dinsdag af en toe zon, maar zeker in het noordoosten ook nog een enkele bui. Woensdag juist in het westen toenemende regenkan sen. Maxima van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. België en Luxemburg: Dinsdag vanuit het westen meer bewolking en kans op een regen- of onweersbui. Woensdag overwe gend droog en af en toe zon. Maxima dinsdag van 20 graden aan zeë tot 26 in het oosten, woensdag middagtemperatuur rond 20 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden en noordwesten enkele wolkenvelden en kans op een lokale regen- of onweersbui. Verder zuidwaarts veel zon. Maxi ma van 20 graden langs de Ka- naalkust tot 28 in het oosten en zuidoosten. Zuid-Frankrijk: Droog en flinke zonnige perioden. Warm met maxima tussen 26 en 32 graden. Spanje: Dinsdag in het noordoosten kans op onweer. Verder veel zon, maar langs de Golf van Biskaje ook wolkenvelden. Maxima aan zee van 23 graden in het noordwes ten tot 30 in het zuiden. Landin waarts maxima tussen 30 en 37 graden. Portugal: Zonnig, maar- langs de westkust soms ook mist of wolken. Droog. Aan zee maxima tussen 25 en 30, maar bij veel wolken rond 20 graden. Landinwaarts middag- temperatuur tussen 30 en 35 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Dinsdag enkele wolkenvelden, maar waarschijnlijk droog. Woensdag veel zon. Maxima on geveer 28 graden. Tunesië: Zonnig, woensdag ook een paar wolken. Droog. Maxima rond 30 graden. Canarische Eilanden: Zonnig, maar aan de noordkant van de eilanden ook wolkenvel den. Droog. Middagtemperatuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Dinsdag in het noorden wolken velden, elders zonnig, later in het westen kans op een (onweers)bui. Woensdag minder zonnig, maar overwegend droog. Maxima dins dag rond 26 graden, woensdag ongeveer 24. In het noorden lage re temperaturen. Oostenrijk: Zonnig, woensdag in het noorden wat meer bewolking, maar vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Zwitserland: Droog en vooral dinsdag veel zon. Maxima rond 25 graden. Tsjechië en Slowakije: Dinsdag veel zon, woensdag wat meer bewolking, maar vrijwel overal droog. Maxima rond 25 graden. Hongarije: Zonnig. Maxima oplopend naar 27 graden. Italië: Droog en flinke zonnige perioden. Maxima rond 28 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig, woensdag ook enkele sta pelwolken, maar droog. Maxima rond 28 graden. Griekenland en Kreta: Dinsdag vooral in het oosten mo gelijk nog een regen- of onweers bui. Verder droog en vooral woensdag veel zon. Op de Ege- sche Zee opnieuw een toenemen de noordenwind. Maxima meest tussen 25 en 30 graden. Malta: Droog en veel zon. Maxima rond 29 graden. Turkije en Cyprus: Zonnig, maar landinwaarts ook kans op onweer. Maxima onge veer 30 graden, langs de Turkse westkust iets minder warm. WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 07.13 Zon onder 19.58 Maan op 20.20 Maan onder06.20 nRSHHHHHH L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 7 maart 1860) Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 04.36 16.56 04.09 16.29 Laag 00.15 12.54 23.56 12.35 Stockholm licht bevv. am bewolkt <slp!2> onweer warmtefront regen sneeuw "V" koufront «i. opklaringen hagel L lagedruk mist windrichting hogedruk A zonnig 19 temperatuur luchtdruk in 100°jiect0 pasca| kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G, Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071 - 5323 5C Familieberichten: 023- 531? 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 53159! ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag v, 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENj^ Maandag t/m vrijdag v. 071-5143 545 ABONNEMENTEII bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging* fg het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen I betaling. VERZENDING PER PO! e Voor abonnementen die per post(b ni worden verzonden geldt een toesli in portokosten per verschijndag LEIDSCH DAGBLAD OP CASS a i die moeilijk lezen, S| hebben of blind zijn (of een and e| leeshandicap hebben), is er van het regionale nieuws uit hel 1 Dagblad op geluidscassette besi '0' informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken LectuJ^ n Warschau licht bew. 29 16 0.4 24 14 0.0 26 13 0.0 28 16 0.0 15 11 0.0 Zürich licht bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aires half bew. Casablanca zwaar bew. Johannesburg zwaar bew. Los Angeles onbewolkt 17 13 0.0 New Orleans 26 7 0.0 New York 25 10 0.0 Tel Aviv 32 26 0.0 Tokyo 17 9 25.9 25 20 0.0 20 10 0.0 27 16 0.3 half bew onbewolkt licht bew 31 24 3.0 26 20 0.0 31 23 0.0 26 25 27.0 28 20 17.0 28 19 4.0 20 16 0.4 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonde feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 Voor vermeende onderdrukking door Indiase regering De Indiase sikh-leider Simranjit Singh Mann is in Nederland om steun te zoeken voor zijn strijd tegen de toenemende onder drukking van religieuze min derheden in zijn land. Daar naast vraagt hij de 8.000 sikhs in Nederland om voor zijn poli tieke activiteiten in de buidel te tasten. Mann, parlementslid voor de sikh-partij Shiromani Akali Dal, sluit in Nederland een Europe se rondreis af. Europese rege ringen moeten volgens hem hun financiële hulp aan India stopzetten en de pogingen van het land blokkeren om perma nent lid van de VN-Veiligheids- raad te worden. Dit moet zo lang worden volgehouden tot dat de rechten van godsdiensti ge minderheden worden geres pecteerd. ,,Als de Europese mogendhe den niets doen, zullen de min derheden gedwongen zijn om India te ontvluchten", zei Mann gisteren op een perscon ferentie in Almere. Onder lei ding van de door de hindoe-na tionalistische BJP gedomineer de regering overspoelt een golf van 'neonazistisch' geweld te gen christenen, moslims, sikhs en andere niet-hindoes het land, aldus de sikh-leider. Wat Mann vooral zorgen baart, is dat de oppositie in zijn ogen niet krachtig stelling neemt tegen de onderdrukking van minderheden. ,,Het ultra- nationalisme verspreidt zich tot in de dorpen van India. De Congrespartij en de communis ten bestrijden het niet omdat ze bang zijn de stemmen van hin does te verliezen." Daarnaast heeft de strijd om een onafhankelijke sikh-staat (Khalistan) in de deelstaat Pun jab in de jaren tachtig aan min stens 25.000 mensen het leven gekost. Mann (55) had een hoge positie in het Indiase politie korps, maar legde die in 1984 neer uit protest tegen de ge welddadige bestorming door het Indiase leger van de Gou den Sikh Tempel in Amritsar. Mann werd in hetzelfde jaar wegens 'terroristische activitei ten' tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dit jaar werd hij voor de tweede maal tot lid van het Indiase Lagerhuis gekozen. Mann benadrukt dat hij een vreedzame weg naar een onaf hankelijk Khalistan voorstaat. Mann zou volgens tegenstan ders sikhs in Europa en de VS voor persoonlijke doeleinden geld uit de zak kloppen. „Elke politieke partij heeft geld no dig", is zijn simpele verklaring. Dat Mann van het geld in een Mercedes zou rondrijden, is volgens de leider een fabeltje. „Gezien de hoeveelheid werk, zou ik liever een helikopter hebben", grapt Mann. Seminai- Tibetaanse geestelijke in Amsterdams Maitreya Instituut in Bijbels amsterdam anp Het Bijbels Museum sterdam exposeert september tekenin; 'kleine meesters', is samengesteld knipoog naar de expoAi I zus in de Gouden p Rotterdamse louter grote meesters zijn. Ruim 140 kinderen uit de worden tot en met ber tentoongesteld sterdamse museum, ningen zijn 20.000 inzendingen. D strijd werd uitgeschre gelegenheid van het IE bestaan van de staat Is r Alle kinderen tussen jaar werden uitgenodi n tekening met als one een bijbels tafereel te Ruim een miljoen ki uit 91 landen deden mi Onder de tekeningei |A de inzending van de; landse winnares Brandsma uit 2 (Groningen). Als prij haar tekening van de, Noach met regenboog zij vorig jaar naar Isri werken van andere landse-kinderen word toongesteld. amsterdam jan peter versteege Het eerste deel van de slaap vertoont veel overeenkomsten met de eerste fase van de dood, zegt de Tibetaanse lama Tenzin Wangyal Rinpoche. Via speciale oefeningen voor het slapen gaan, kunnen mensen met bij voorbeeld een levensbedreigen de ziekte viees voor de dood omzetten in aanvaarding en een gevoel van welbevinden. Wangyal geeft donderdagavond half acht een lezing in het Am sterdamse Maitreya Instituut en aansluitend een driedaags se minar over deze materie. Het boeddhisme, een ooster se levensbeschouwelijke stro ming die zich baseert op de le ringen van de 'verlichte' Noord- Indiase edelmanszoon Siddhar- ta Gautama (ca 560-480 v.Chr.), is van meet af aan gericht op het opheffen van het lijden. Volgens de leer is een soepele overgang van leven naar dood een hulpmiddel om jezelf te be vrijden van je menselijke be grenzingen. Volgens lama Tenzin Wangyal kun je via oefeningen leren 'helder' te dromen. Hij noemt het droomyoga naar de De Tibetaanse lama Tenzin Wangyal Rinpoche in traditionele kledij. PUBLICITEITSFOTO wijze waarop Indiase wijzen sinds jaar en dag hun leerlingen via oefeningen helpen meer harmonie te brengen tussen li chaam en geest. De lama, die sinds 1991 aan het hoofd staat van het Tibetaanse Ligmincha Institute in de Amerikaanse staat Viginia, onderwijst onder meer de techniek om volledig bij bewustzijn te slapen. Overigens is dergelijk 'helder dromen' doorgaans pas voor behouden aan gevorderden in zijn droomyogatechniek. Be ginnelingen zuilen in het begin niet veel meer ervaren dan 'een groter gevoel van welbevinden en vrijheid', valt op te maken uit zijn boek De werkelijkheid van slapen en dromen' waarvan vorig jaar de Nederlandse druk op de markt kwam. Overigens is Wangyal zich er van bewust dat de meeste wes terlingen zijn ideeën over hel der of volledig bij bewustzijn dromen niet geloven. Hij be weert echter dat helder dromen in de spirituele traditie van zo wel het Tibetaans boeddhisme als in de voorloper hiervan, de Böntraditie, al honderden jaren een bekende praktijk is als in leiding op de genoemde over gang van het gewone onder maanse leven naar het tussen- bestaan of bardo. Dat bardo is volgens de boed dhisten de staat van bewustzijn van de ziel tussen het moment van sterven en de wederge boorte. Wie verlicht is, zo gelo ven boeddhisten maar ook hin- doëïsten, hoeft overigens niet meer opnieuw te worden gebo ren. Hij of zij heeft op dat mo ment alle lijden overwonnen en is Eén met de schepping. Wangyal werd even na de Chinese .inval in Tibet in 1959 in het Indiase Amritsar geboren uit Tibetaanse ouders. Hij is opgeleid in zowel de Böntradi tie, de oorspronkelijke religie in Tibet, als in het Tibetaanse boeddhisme. Hij draagt de titel van Geshe, de hoogste acade mische graad in de traditionele Tibetaanse cultuur. De lezing (Brouwersgracht 157 in Amsterdam) begint donderdag avond half acht, entree 17,50 gul den; het seminar is vrijdag t/m zondag van 10.30-12.30 en 14-17 uur, de kosten voor deelnemers zijn 340 gulden. Informatie en aanmelding 06-21.81.27.07. oswiECiMIn het voormalige Poolse concentratie kamp Auschwitz-Birkenau werd gisteren een bijzon dere processie gehouden. Achttien boeddhistische monniken, al geruime tijd onderweg op een wereld wijde pelgrimstocht langs (voormalige) oorlogsge bieden, liepen symbolisch een stuk tussen de rails in het kamp. Ze wandelden van de ingang van het ver nietigingskamp rechtstreeks naar het De oosterse monniken wilden zo hun heid uitdrukken met de rond de 1,5 fers, voor het merendeel joods, die de Wereldoorlog de dood hebben naziterreur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12