eiden Regio Sponsoring 3 oktoberfeest komt op gang 'Ook andere ontwikkelaar Aalmarkt' De blonde jongen heeft last van een lichte infectie Souk in Leiden-Noord Leidse universiteit in Koninklijke Bibliotheek iAG 12 SEPTEMBER 2000 waarden zie: lerlid belicht gezondheidszorg Het CDA-Kamerlid Dankers houdt morgenavond, lag 13 september, een spreekbeurt over de problemen in zondheidszorg. Het Kamerlid gaat onder meer in op de wachtlijsten en het gebrek aan thuiszorg. Verder licht ze ta van het CDA toe, 'Naar een menselijke maat in de.ge- ïeidszorg', waarin de partij voorstellen doet om de proble- te lijf te gaan. Dankers spreekt vanaf 20.00 uur in het Mo uwmuseum aan het Noordeinde. [jwilligersniarkt op Beestenmarkt Het Steunpunt Vrijwilligerswerk houdt zaterdag 16 sep- :r op de Beestenmarkt een vrijwilligersmarkt. Zo'n zestig isaties presenteren zich daar onder het motto 'Vrijwilli- rerk is goud waard'. Het is de tweede keer dat deze markt gehouden. Op de Beestenmarkt zijn, naast informatie- i van de deelnemende verenigingen en instellingen ook nstraties van onder meer K G, de Kopergirls en de Leid- idingsbrigade. Ook houden het jongerenproject Sleutel en Jeugdlab de hele dag activiteiten voor kinderen. Burge ter Postma opent de markt officieel om 11.00 uur. Het eve nt eindigt om 15.00 uur. t gratis uw hypotheekofferte en bespaar! 15 oktober 2000 kadobon t.w.v. ƒ2500,- bij afsluiten via: i financetester.nl De 3 October-Vereeniging heeft zo'n dertig bedrijven als sponsor gestrikt. Vijf daarvan zijn toegetreden tot het selecte gezelschap van de Geuzen van Boisot, Maximaal mag deze stichting uit vijftien bedrijven bestaan, die jaar lijks een vast bedrag aan de vereni ging beschikbaar stellen. Deze kan daarmee speciale projecten bekosti gen. Aan het aantal bedrijven dat tot het zogenaamde 3 October Gilde is toegetreden is geen maximum ge steld. Deze sponsors steunen de jaar lijkse viering van de feesten. Hun bijdrage is afhankelijk van de grootte van het bedrijf. Door zich te laten sponsoren wil de vereniging het feest tot in lengte van jaren waarborgen. De noemer waar onder de feesten dit jaar zijn gebracht is dan ook 'Een eeuwig feest'. Vorig jaar al is besloten tot sponsoring over te gaan, een even opmerkelijke als historische stap want het bestuur heeft geldschieters altijd buiten de deur gehouden. Ze had ze eenvoudig weg niet nodig want de opbrengsten van de kermis waren voldoende om de feesten te financieren. Bovendien wilde de vereniging koste wat het kost baas in eigen huis blijven, bang als ze was dat het karakter van de Leidse volksfeesten zou worden aangetast. Met de wijze van sponsoring die nu wordt gehanteerd, denkt het bestuur zelf de touwtjes in handen te kunnen houden. Zo is de naamsbekendheid van de sponsor een 'ondergeschikte doelstelling' van Gilde en van de Geu zen. Grote commerciële uitingen, bij voorbeeld in de optocht op 3 oktober, zijn en blijven uit den boze. Sponsoring is noodzakelijk gewor den, verkondigt penningmeester H. Laman al een tijdje, nu de opbreng sten van de kermis onder toenemen de druk staan. Oorzaak is onder meer het slinkende kermisterrein. Het aan tal beschikbare vierkante meters voor kermisattracties is vooral op de Bees tenmarkt en in de omgeving van het station afgenomen. Daarbij komt dat de kosten flink stijgen. Vooral het on derbrengen van de kermisexploitan ten is een kostenpost die Laman veel zorgen baart. Het terrein van de Groenoordhallen is niet meer be schikbaar nu deze zijn geprivatiseerd. Bezuinigen op de grootste kosten post, de optocht, is geen optie, vindt het bestuur. Ook dit jaar wordt de stoet als het hoogtepunt beschouwd. Thema is Mijlpalen. Daartoe worden de 400-jarige betrekkingen van Ne derland met Japan gerekend, 250 jaar Bach, 425 jaar Leidse universiteit, 170 jaar België en 75 jaar Jan Wolkers. Het programma bestaat zoals ge bruikelijk uit beproefde onderdelen: kermis, feestmarkt, haring en witte brood, koraalmuziek, reveille en de taptoe op 2 oktober. Hoogtepunt van het programma voor de Garenmarkt, op 3 oktober evementenplein, moet het Hollandse Folklorefestival wor den. Dit dient als tegenhanger van de vele evementen in Leiden vanwege de 400 jaar oude betrekkingen met Ja pan, stelt het bestuur. Ingrediënten zijn kaasdragers, Limburgs beugelen, Zeeuwse babbelaars, vendelzwaaiers uit Brabant, een palingrokerij en au thentieke klederdrachten. CDA en Christenunie: geen 'grootschaligheid' Het CDA en Christenunie/SGP komen vanavond tijdens de gemeenteraadsvergadering met een lawine aan mo ties en amendementen over de Aalmarktplannen. Ze doen dat in een poging om te voorkomen dat Leiden straks met een centrumgebied vol plexiglas en chroom zit opgescheept. leiden annet van aarsen verschillende varianten in be- Dat is althans de angst van de partijen als de raad instemt met een ongewijzigd Stadsvernieu wingsstructuurplan voor de Aalmarkt en omgeving. CDA en Christenunie/SGP dringen er onder meer op aan om nu niet alleen in zee te gaan met pro jectontwikkelaar MAB. Er moet een openbare aanbesteding ko men zodat meerdere ontwikke laars uitgewerkte plannen kun nen indienen, zo menen de partijen. Ook zou de gemeente er goed aan doen om zo snel mogelijk een stedenbouwkundig coördi nator - zeg maar een stadsar chitect - aan te stellen voor het Aalmarktproject. Die is onmis baar voor het waarborgen van de ruimtelijke kwaliteit van het Aalmarktgebied, menen de twee christelijke partijen. Vol gens hen is er ook nauwelijks plaats voor grootwinkelbedrij ven in het Aal marktgebied, ze ker niet in het gebied tussen de Stadsgehoorzaal en de Man- denmakerssteeg. De sloop en nieuwbouw die voor een derge lijke ontwikkeling nodig zijn, hebben namelijk een onge wenste ingrijpende inbreuk op het historisch karakter tot ge- volg. Daarnaast dienen het CDA en de Christenunie een motie in om te voorkomen dat de open ruimte tussen het LVC en de voormalige stadsapotheek wordt volgebouwd voor grote winkelvestigingen. Juist die plek zou grote mogelijkheden heb ben voor kleinschalige ontwik kelingen. De monumentale hofjesstructuur in het voorma lige Catharinagasthuis moet be houden blijven: het is een pri ma plek waar het winkelpubliek even kan uitblazen. Met een pleintje op die plek kan boven dien - zo menen het CDA en de Christenunie/SGP - een streep worden gezet door de plannen voor het Waagplein tussen de Waag en de Breestraat. ,,Het zou een benauwend plein wor den waarvoor bovendien een volgens de rijksdienst een mo numentale gevelrij zou moeten worden gesloopt", zegt woord voerster Michiels van Kessenich van het CDA. Ze zegt enorm geschrokken te zijn van 'de kant die het nu op dreigt te gaan'. „We hebben nu het Pro rapport, waarvan het college zegt dat het zo de prul lenbak in kan. Volgens B en W is het rapport alleen bëdoeld om te kijken hoeveel ruimte de slag zullen nemen. Maar je ziet dat er veel geld en tijd in is ge stoken. Het oogt niet alsof het is bedoeld voor de prullenbak. En de invullingen passen volstrekt niet bij het gebied. Wij willen daarom ook een haalbaarheids studie naar kleinschalige invul ling van het gebied." Ze hoopt op steun van ande re partijen. „Het was vorige week een lange commissiever gadering, maar er werden toch wel heel duidelijke dingen ge zegd. De WD bijvoorbeeld keerde zich ook tegen het Waagplein." Het CDA en de Christenunie/SGP zijn er van overtuigd dat Leiden haar posi tie als centrumgemeente juist versterkt door een toename van het aantal kwaliteitswinkels, met name van het chiquere soort. De aantrekkingskracht van de stad wordt in die optiek versterkt door de sfeer van een goed geconserveerde histori sche binnenstad. „Je kunt wat er nu staat invullen, of je kunt gaan weggummen. Wat ons be treft gebeurt het eerste maar te nu toe heb ik alleen schetsen gezien van wat er gesloopt moet worden", zegt Michiels van Kessenich. „Zoals het nu gaat, stroken de plannen niet meer met wat er in het college programma staat: een mix van cultuur en handel in het Aal marktgebied, beschermde kleinschaligheid. Het college kan wel anders zeggen, maar wij zien het in de planvorming niet terug." De twee christelijke partijen zien geen enkel nut in de ver huizing van grootwinkelbedrijf V&D. „Ik zou ook niet kunnen bedenken waf de V&D er mee te winnen heeft. Ze zitten in een prachtpand, centraal in de stad. Ze wekken niet de indruk dat ze meer ruimte nodig heb ben en als ze kleiner zouden willen, verhuren ze toch een voudig een etage?", zegt Mi chiels van Kessenich. „Het is overigens niet zo dat wij en de Christenunie menen dat groot winkelbedrijven maar de stad uit moeten. Niet in het Aal marktgebied, zeggen wij. We zien betere mogelijkheden aan de zuidkant." Het enige verschil van me ning tussen de twee partijen is over het nut van de Boom- marktgarage. De Christen unie/SGP wijst de bouw ervan op voorhand af, het CDA wil eerst duidelijk weten of de gara ge van nut is in een aangepast Aalmarktproject. De werkgroep Kleurrijk Leiden- Noord houdt op zondag 17 sep tember een Souk op Kooiplaza en bij 't Spoortje aan de Bern- hardkade. De Souk is een koop jes- en informatiemarkt met een multicultureel podiumpro gramma en kinderactiviteiten. Het thema dit jaar is 'dans'. Op het podium op Kooiplaza tre den onder meer een twirling- groep, een streetdancegroep en een buikdanseres op. In de gro te zaal van 't Spoortje kan van 12.00 tot 16.00 uur gedanst worden op countrymuziek. Op het veldje voor dit buurt huis komt een klimmuur te staan en het jongerenproject Sleuteldrop houdt een spelle tjescircuit voor kinderen. In de bibliotheek bij 't Spoortje is een Marokkaanse huiskamer inge richt. In de bibliotheek zijn ver der demonstraties handbeschil- deren met henna. Ook is daar een fototentoonstelling over Leiden-Noord. In 40 tot 50 kra men worden koopjes aangebo den en presenteren instellingen en organisaties zich. De Souk duurt van 10 tot 16 uur. Ü3 d en Nieuw Bardames in dimdl en zure biertjes in de Bonte Koe. bereiden. Dus is Bik uitgewe ken naar de keuken van Jim Barlow, vaste klant van de Bon te Koe. In huize Barlow is de af gelopen maanden behoorlijk weinig gekookt, maar des te meer gebrouwen. Barlow, Ca nadees van origine, brouwde vroeger al biertjes voor een ho tel in Canada. Een exclusief al ternatief voor al dat Ameri kaanse, in massaproductie ge fabriceerde bocht. En ja, hij weet het, thuisbrouwen is niet echt een traditie in Nederland. Waarom ook? Wie alle gueu- zen, krieken, witbieren, tripels, dubbels, bitters en bokken hier verkrijgbaar wil proeven, komt te staan voor een heuse mer a boire. Maar misschien moet het publiek nog warmlopen voor cafés met eigen bier. „In Leiden zijn we op dit mo ment de enige." Maar er zijn nog een paar kroegen met inte resse. „Dit is voor nu een aar digheidje. En wat we hierna gaan doen, laten we geheel af hangen van de reacties van de proevers." Dan is het heel goed mogelijk dat de eerste ook de laatste keer zal zijn. „Veel te zuur. Echt niet lekker", FOTO ERIC TAAL vindt vaste bezoeker Tom (fa voriete bier: kleintje pils). Op het enquêteformulier heeft hij bij Tom's Blonde het woordje 'vies' omcirkeld en één biertje is blijkbaar meer dan genoeg. Vindt ook het meisjes dat haar blonde jongen na een paar slokjes weer dumpt bij de bardame. Hector drinkt uit res pect voor de brouwer zijn glas leeg. En ach, vooruit, Bart wil voor het plaatje van de blonde bierbimbo op het formulier nog wel een puntje geven. Bik: „Ja, er is iets mis met Tom's Blonde. Volgens ons heeft hij last van een infectie." Verschrikte reactie van een vas te klant. Bik haastig: „Maar je wordt er niet ziek van hoor." Vaste gast Tom kan 'Jims Bitter' wel waarderen. Al kan de smaak iets beter en heeft hij er na een biertje genoeg van. „Ik ben geen echte bitterdrinker", verontschuldigt hij zich. Bar low beaamt: „The bitter can be better." Hector: „Nou, het is wel de beste van de vier. Schuim en kleur waren wel goed. Maar verder word ik er niet echt vro lijk van. En Edelweiss? Ja ...eh- ...zuur hè." Barlow informeert of er nog iets van 'bananas' is te trace ren. Gist doet dat soms. De Blauwe Steen proeft. Nope. No bananas. Wel een nasmaakje dat zich onder je tong nestelt maai- niet thuis is te brengen. Hector: „Het heeft allemaal iets zurigs en een vrij kale smaak. Dat kan duiden op een lichte bacteriële infectie. Vooral bij het nabrouwen moet je heel hygiënisch te werk gaan." Het blijkt dat Hector ook thuis- brouwer is. In een schuur met drie vrienden brouwt hij "t Slurpke' en een donker bier 'Durfal'. „Maar dat smaakt als een speer. Iedereen die het proeft, zegt: het is toppie, top- pie." Hier wordt hij een beetje droef van. „We proeven nog even door en dan gaan we over op het normale assortiment. Het wordt hoog tijd dat we dit met iets behoorlijks weg gaan spoe len." pablo cabenda Directeur J. de Vries van de Haagse vesti ging van de Leidse universi teit toont trots een van de werkruimtes in de Koninklijke Bibliotheek. FOTO •DICK HOCEWONINC leiden onno havermans Het zegel van de Universiteit Leiden prijkt op de glazen pui van de Koninklijke Biblio theek (KB) in Den Haag. En dat is geen ver gissing. Het markante witte gebouw achter Babyion en het Haags Centraal Station biedt sinds gisteren officieel onderdak aan de Haagse vestiging van de Leidse universi teit. Zowel vestigingsdirecteur De Vries als KB-voorzitter Vonhoff toonden zich giste ren, tijdens de opening van het collegejaar, gelukkig met de samenwerking. Vorig jaar maakte De Vries al gebruik van de statige aula in het KB-gebouw voor vijf winter avondlezingen dctor vooraanstaande we tenschappers op het terrein van natuur- en sterrenkunde en de psychologie. Die trok ken opmerkelijk veel publiek: de zaal zal el ke avond bomvol. Ook dit jaar komt er een reeks lezingen, zo beloofde De Vries gisteren, die deze keer gaat over de biologie en de toepasbaarheid van DNA-kennis. Maar de Haagse vestiging van de Leidse universiteit beschikt nu ook over enkele collegezaaltjes en een werk ruimte voor studenten in de bibliotheek zelf. Vandaag begint de voor Den Haag nieu we studie politieke wetenschappen, waar voor 38 studenten zich hebben ingeschre ven. Net als de 103 eerstejaars rechten vol gen ze een avondstudie, want de Haagse vestiging richt zich op 'professionals' die naast hun bestaande baan een studie vol gen om zich in hun vak te verbeteren. Dat is ook een van de redenen voor vestiging in Den Haag, een centrum van internationaal recht en bestuurskunde. De toestroom van studenten geeft de universiteitsbestuurders gelijk in hun keuze. Na de vliegende start van een jaar geleden - met 75 rechtenstu denten - is het aantal eerstejaars nu dus al verdubbeld. Behalve op studenten richt de Haagse vestiging zich ook op (overheids)instellin- gen, onderwijs en gewoon geïnteresseer den, met een divers aanbod, dat loopt van gespecialiseerd postacademisch onderwijs, via advisering aan gemeente en ministeries tot korte cursussen over actuele thema's als filosofie, stadsarcheologie en regulering in de natuur. Trots presenteerde De Vries ook de komst van de voormalige topman van het ministerie van economische zaken, Sweder van Wijnbergen, als gastdocent naar de avondopleiding politieke wetenschappen. Ook is hij gestrikt om op Prinsjesdag (vol gende week dinsdag) zijn visie te geven op de Miljoenennota. Van Wijnbergen, die vo rig jaar terugtrad als secretaris-generaal na een botsing met minister Jorritsma, is mo menteel hoogleraar economie in Amster dam. Toch was er gisteren een kleine disso nant in de jubelstemming. Collegevoorzit ter Vredevoogd meldde dat de Leidse be stuurders zich zorgen maken over het grote aantal uitvallers onder de Haagse studen ten. Kennelijk is het moeilijk in te schatten hoeveel tijd een zware avondstudie vergt, naast een drukke baan. ■ek g r: „Weet je wat het is. enscl lichte bieren blijven op je iggen. Je proeft het niet in je keel, hè." met bedenkelijk gezicht): ok een beetje een zieken- ïcht." Hij laat het nog 'ns n in zijn glas en snuift er ro ichtig aan. „Ja, het is er 1 ^cht. Dit is een soort eh... ;r." Bessenbier (3,5 procent) e Bonte Koe valt niet echt smaak bij fervente bier- ;rs annex ervaringsdes- gen Bart (favoriete bier: fort 10) en Hector (favo- even 'ier: Affligem dubbel Hector vindt dat het er al na er geval verzorgd uitziet schuimt mooi. Maar dat wel zo'n beetje. Volgen- Er is bierproeverij in café de Bonte Koe. Bierfest am Kuh, hop aan het plafond, barmeis jes in dirndls en een barjongen in lederhosen. De hopsasahap- jeskaart vermeldt 'aardappelsa- laad und braadworstjens', En voor een tientje (oder acht Deutsche Mark) mag iedereen proeven van de Koe's eigen brouwsels. Eigenaar Frans Bik had weer zin in iets nieuws. Want het is toch erg leuk en apart om elk seizoen gepaard te laten gaan met een speciaal thuisgebrou- wen biertje? Tom's Blonde voor de lente, Edelweiss voor de zo mer, Bick's Bessenbier voor de herfst en Jim's Bitter voor de winter. De Bonte Koe zelf biedt te wei nig ruimte om het gerstenat te In een fraai staalje van 'oud' bouwen verrijzen op de van de Haarlemmerweg en de Groenoordstraat twee nieu- jpartementengebouwen. De drie panden ernaast dienen orbeeld voor de nieuwe huizen. De appartementen wor- loogstwaarschijnlijk nog dit jaar opgeleverd waarna oud en v bijna naadloos in elkaar overgaan. FOTO HIELCO KUIPERS fd° »s alarm op Leiden Centraal nai Een groep agenten in kogelvrije vesten is gisteravond in trekj gekomen op Leiden Centraal nadat er een melding was ld 18 engekomen over een ontvoering. Volgens de tipgever zou :t dei 5-jarige Leidse vrouw onder dreiging van een wapen door lan naar Rotterdam zijn meegenomen. De waarschuwing loos alarm. Vrouw noch ontvoerder werden op het station •troffen. Toen de politie later telefonisch contact opnam us Ie Leidse, zei ze van een bedreiging niets te weten. "•""li ihenaar gewond op Lelylaan Een 50-jarige man uit Alphen aan den Rijn is gisteren d geraakt bij een verkeersongeval op het kruispunt Vier- laan/Doctor Lelylaan. Volgens de politie kreeg de man voorrang van een 70-jarige Leidenaar die vanaf de Vier- laan de Lelylaan opreed. De Leidenaar zei tegen de politie j de Alphenaar over het hoofd heeft gezien. Het slachtoffer ambulance overgebracht naar het Rijnland ziekenhuis in irdorp.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11