Status om de pols Trends Breed in de badkamer Software inspireert tot softwear Robot strijkt zestig overhemden per uui DINSDAG 12 SEPTEMBER 2000 REDACTIE RIEN POLDERMAN Bleef X-large in de badkamer tot nog toe beperkt tot hand doeken en badjassen, nu is het ook de aanduiding van het nieuwe badmeubelprogramma van Duravit, dat helemaal in de lijn van de nieuwe woonmode ligt. Duravit heeft de trend van monumentale, bovenmaatse meubelen in de woonkamer doorgetrokken naar de badka mer. De naam X-large verwijst naar de nieuwe breedtemaat van 80 centimeter, wat twee maal zo groot is als gebruikelijk en een aanvulling is op de stan daard breedtematen bij Dura vit. De opbergmogelijkheden zijn hiermee aanzienlijk ver ruimd. In een kast van 80 centimeter past nu eenmaal meer dan in twee kastjes van 40 of van 50 en 30 centimeter. Het programma bestaat uit negen meubelon derdelen, zoals kolomkasten, boven- en onderkasten, diverse wastafel-onderbouwkasten, af- dekplaten en wandspiegels. Een nieuw meubelstuk is een lage bank. De bad kamer kan menten hebben op dit moment horloges wordt gemikt op de gewoon geld, constateert de productmanager. „Men kan best wel eens een risicootje men.'' Voor het modieuze image heeft het bedrijf zijn kansen gezet op D&G. Na de kleding, het par fum, ondergoed en brillen hebben Dominico Dolce en Stefano Gabba- na zich nu ook ge stort op horloges. Het resultaat is be paald niet door snee, zoals je van het duo mag verwachten dat mensen als Madonna, Tina Turner en Whitney Houston tot zijn klantenkring mag rekenen. Met deze hippe en uitbundige De Kinetic Chrono graaf van Seiko. foto gpd groep tussen de 16 en pakweg 34 jaar. „Er zijn nu 41 model len," zegt Aarse. „waarvan er tien zijn afgezet met Swarovski-kristal en drie helemaal bezet zijn met dat kristal." Een D&G-blikvanger gaat tussen de 279 en 600 gulden kos ten. Aarse: „Vijfjaar geleden hadden mensen gemiddeld twee horloges. Nu zitten we al op vijf horloges per per soon. Er is een hele nieuwe generatie horlogekopers. Laten zien wie je bent door middel van je hor- EVELIEN BAKS k-/i i vr i w ken en hoge kasten, vrijstaande meubelen, tegen de muur of op de vloer, al dan niet op pootjes. De meubelen zijn een combi natie van trendy natuurtinten, aluminium en melkglas. De fronjten en kasten bieden de keuze uit wengé, berken, licht ahorn, wit hout en een beige candytint. De riante deur- en ladegrepen zijn uitgevoerd in aluminium. De melkglazen schuifdeuren zijn aan de ach terzijde verlicht. Speciale vermelding verdient de praktische rolcontainer op de- signwielen: het topblad fun geert als deksel. Hieronder be vindt zich een opbergruimte met vakjes, waarvan de inhoud in een oogopslag is te overzien. Dat is niet alleen handig in de badkamer. X-large is een ontwerp van Sie ger design. De naam X-large verwijst ook naar de ruimere mogelijkheden voor de badka merinrichting. De rolcontainer kost 875 gulden in de eenvou digste uitvoering tot 1346 gul den voor de luxueuze variant (met make-up spiegel). De rolcontainer van X-large. foto gpd Gewone stervelingen moeten hun kleren voor de komende winter nog kopen, maar het modevolkje kijkt al weer een halfjaar verder. Dus hingen op de stands in de beursgebouwen van de CPD (Collections Pre miere Düsseldorf) te Düsseldorf alweer de kleren voor het vol gend voorjaar in de rekken. Duidelijk werd op deze grootste beurs voor dameskleding in de wereld al meteen één ding: het blijft kleurig en vrouwelijk. Mooie kleuren vooral, de rode en roze tinten, maar daarnaast veel geel groen, perzik, oranje en turkoois. Wat het silhouet betreft verandert er weinig: de 7/8 broek blijft volop in de be langstelling en de rokjes en blouses hebben volants en ru ches. Gouden kettinkjes als ceintuur doen het heel goed en de slangenprint houdt het ook nog een half jaartje vol, evenals leer. Er zijn ook weer broekpak- ken, maar dan wel met kleine korte jasjes. Opvallend verder de luxueuze stoffen en het grote draagcomfort. Al jaren lang is het contingent Nederlandse aanbieders het grootste na gastland Duitsland. Hoewel we in Nederland vaak denken dat we internationaal niet zo veel voorstellen in de mode, omdat onze ontwerpers in Parijs niet op de grootste po dia meedoen, is er wel degelijk een groep Nederlandse merken die het zeer goed doen in de wereld. Een daarvan is Turnover. Tijdens de CPD orga niseerde Marjan Wiggers, die het bedrijf al een aantal jaren leidt, voor het eerst een grote show in Düsseldorf. Vooral op aandrang van de Duitse agent, die zijn ldanten nu eens goed wilde laten zien waar Turnover allemaal voor staat. Het werd een verrassende pre sentatie, want niemand minder dan dé Nederlandse trendwat - cher bij uitstek Lidewij Edel- koort gaf voor de show een uit gebreide visie op de mode voor in ÜSSELDOR^^pUSSELDORF foto gpd igedo de komende jaren. Mode, zo hield Lide wij haar ademloos luisterende publiek voor, kun je niet als apart item zien. Alles I heeft met elkaar te maken, hoe we ons kleden, het huis in richten, eten, slapen, onze vrije tijd door brengen. „We leven gezond, hebben een mooi lijf Kapa'ua jeans, en blijven altijd jong. foto gpd kapalua hoeven te kauwen, Niemand sterft meer maar aan de andere oud in de toekomst, mannen en kant willen we vers en natuur, vrouwen zullen mentaal gelijk worden, en we leven niet meer in leeftijdsgroepen, maar vormen een grote familie met vrienden en kennissen, gelijkge stemden. Daarbij gaan we het wat rustiger aandoen, ook bijvoor beeld in eten. Aan de ene kant zullen we steeds meer gemaks- voedsel gaan gebrui ken, volgens Lidewij zelfs meer puree en gel, zodat we amper meer Menig wandelaar in de Haagse Elandstraat stopt er even voor. In de etalage van stomerij Quic ker than Quick staat een machi ne te stomen en te blazen. Het apparaat spant en ontspant zich, en haalt de schouders op. Bij nadere beschouwing blijkt dat de machine overhemden draagt. Het is een strijkrobot, die zestig shirts per uur perfect glad krijgt. De klantenkring be staat overwegend uit dure em ployees van grote buitenlandse firma's en advocatenkantoren. Die willen dat hun overhemden elke week netjes worden gewas sen en gestreken. Chris van den Berg, die samen met zijn zoon, het strijkbedrijf exploiteert, ontdekte in 1996 in Amerika hoe daar overhemden bij de stomerij bijna volauto matisch werden geperst. Dat leek hem ook wel wat. „In de VS zijn de meeste overhemden echter van polyester terwijl in Nederland vooral katoenen shirts gedragen worden. Dat betekent dat je ze niet kunt per sen, maar moet drogen en strij ken. Daarnaast hebben Ameri kaanse overhemden, in tegen stelling tot de Europese, meest al geen tierelantijntjes zoals zakjes." Zomaar een Amerikaanse ma chine importeren uit de VS was dus geen oplossing. „In Neder land liep ik echter tegen een 'pop' op, die wel geschikt was voor de Nederlandse shirts". Het apparaat, een soort paspop waar een blouse overheen 'ge trokken' kan worden, waarna er warme stoom doorheen wordt geblazen, werd aangeschaft in clusief de bijbehorende machi ne waarop boord en manchet ten vooraf apart gestreken wor den. Met behulp van dat eerste apparaat konden twintig blou ses per uur gestreken worden. „We deden het in het begin vooral als een extra service voor de klanten. Drie ovei gewassen en gestreki tien gulden, een tarii 1996 overigens niet r anderd." In 1999 wei verder geautomatisi se machine aangesc maximaal veertig sh aankon. Inmiddels h Berg ook de aandacl ken in Japan. „In 1998 en 1999 het twee keer bezoek gel een Japanse delegat opnam op video eni maten van de mach schreef', vertelt Van Bij die delegatie zati mensen van het Jap Sankosha. „Zij ware op de Amerikaanse i willen nu ook de Eui markt op. Daarom h een verkoopkantoor dam geopend en een voor de Europese ma wikkeld." Van den Berg is de a deze machine, die zo gulden kost, dagelijk bruikt. Nieuw is ond pasvorm die zich oo'« schouders automatii aan de maat van del Verder is het strijken gen verbeterd en de opgevoerd. „In de praktijk streki nu toe gemiddeld 1 den per dag. Met de machine en zijn voo kunnen we er voorta maal honderd shirts verwerken", aldus Berg. Binnenkort ga tielverwerkers' de b een aantal supermai meeste gerenommea in de omgeving zijn steeds meer tweever ontdekken het gema Haagse wasgoeroe. BORIS PETERS tjes en kweekbakken voor krui den bij. Voor het nuttigen van voedsel gaan we naar de grond of op kussens met lage tafels. Er zal steeds meer thuis worden ge werkt, waarmee we vooral de fi les en het lawaai van de stad ontlopen. Zo kunnen we onze eigen werktijden bepalen. We willen meer stilte, zijn moe van luisteren en kijken, van die enorme hoeveelheid informatie die over ons wordt uitgestort. We hebben het wel nodig voor ons werk, maar lekker met een boek in een hangmat liggen zullen we ook steeds meer doen. Want, en dat was toch wel een verrassende boodschap van Lidewij: We mogen weer niets doen. We mogen weer lui zijn. We hoeven niet voortdu rend wat. Elke dag vakantie in de eigen tuin - de tuin en tui nieren worden een mega-trend. Dat wordt weer aardbeien eten in het voorjaar en champignons in de herfst. Leven in en voor de natuur, waarbij een speciale plaats voor water wordt inge ruimd, want water wordt goud waard. Er is veel aandacht voor basics, zowel in het interieur als in de mode. Zo zullen eenvou dige huishoudelijke artikelen als een bezem zo mooi worden vormgegeven dat ze niet in een kast hoeven te staan, maar ge woon in de keuken of in de hal. Dat geldt zeker ook voor de kle ding, waarbij Lidewij speciale aandacht vroeg voor softwear. „Niet meer in huis dat hobbe- zakkerige joggingpak, maar mooie zachte, aaibare kleding, waarin je boodschappen kunt doen en thuis werken, maar waar je ook lekker in kunt weg duiken, vooral door middel van ingenieuze capuchons, zakken en een soort airbags." Waarna de show van Turnover volgde waarin uiteraard plaats was voor een nieuw soort mo de: de softwear. RIA SCHUURHUIZEN De strijkrobot die zestig overhemden per uur glad krijgt. foto gpd jacql Robots ontwerpen zich» In de jaren vijftig voorspelden wetenschappers dat robots in de toekomst niet meer weg te denken zouden zijn uit het da gelijks leven. Inderdaad hebben robots inmiddels een hoop werk van de mens overgeno men, zoals bij de productie van auto's of het strijken van over hemden. Dat we in het jaar 2000 een hoop huishoudelijke klussen nog steeds zelf doen, komt vooral doordat de productie van robots kostbaar en tijdro vend is. De oplossing voor dat probleem is op papier eenvou dig: laat het ontwerpen en ma ken van robots over aan de ro bots zelf. Het lijkt erop dat dat eindelijk mogelijk wordt. We tenschappers in de Verenigde Staten hebben een computer systeem ontworpen dat daartoe in staat is. De onderzoekers vai eis universiteit in de kaanse staat Massad zeggen dat het systa zonder tussenkomst mens functioneert. staat om zelf kleine! robotjes te maken", Jordan Pollack, eenv wikkelaars. De hoogleraar spreel nieuwe industrie wa werprobots voor klus stofzuigen en schooi tomatisch kunnen w worpen en gemaakt, er technici aan te pas zonder hoge kosten' De resultaten van de kers zijn deze weekf ceerd in het wetensc blad Nature. Vergrijzing vergroot vra naar voetverzorging Eksterogen, kalknagels en voet schimmels: met het verschijnen van de eerste grijzen haren lij ken de voetproblemen toe te nemen. Uit onderzoek van het Hoofdbedrijfschap Ambachten blijkt dat de vergrijzing in Ne derland zorgt voor een toene mende vraag naar voetverzor ging. Vaste bezoekers van een pedicure zijn naast ouderen, vooral sporters. Het zijn echter niet alleen kwaaltjes en kwetsu ren die de pedicured krijgt voorgeschoteld roep om cosmetisch! zorging wordt steeds Nederland telt zeven geregistreerde voetvt Over twee jaar zal na wachting veertig pro van ook diensten als heidsverzorging, pot haarknippen en scho koop gaan aanbiede PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een van vijf en een van zes letters te worden ingevuld. Het woord van vijf letters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1Als de hele puzzel juist is ingevuld, vormen de letters in de vet omlijnde kolom een woord. 1Bloedvat - woonplaats - niet hetzelfde; 2. koorhemd - adreskaartje - grote paling; 3. klim werktuig -' feestje - keukentje; 4. plezier - bende - uitvoer; 5. vogelverblijf - snuit - de oudste; 6. rustbank - hoofdstad van Bulgarije - mislukking; 7. kleur - platte steen - hiaat; 8. gedorste halmen - stad in Frankrijk - wieltje met spiraalveer in een horloge; 9. draaikolk - soort - bestuurder; 10. ademhalingsorgaan - tamelijk - land in Afrika. 1 2 3 4 5 7 8 9 10 HET WEER oplossing van maandag: Septemberwarmte Horizontaal: 1, Vlek; 4. nurk; 7. sater; 9. re; 11. top; 12. ge; 13. end; 15. pas; 16. neer; 18. oost; 19. uur; 20. ogen; 22. keet; 25. tin; 27. blo; 28. te; 29. vol; 31. do; 32. zager; 34. riek; 35. kast. Verticaal: 1. Varen; 2. es; 3. kat; 4. nep; 5. Ur; 6. koest; 8. tot; 10. energie; 12. gasveld; 14. de; 15. Po; 17. run; 18. ork; 20. otter; 21. en; 23. eb; 24. toost; 26. zog; 29. vak; 30. lek; 22. ze; 33. ra. September heeft een nazomertje op de rails gezet dat er wezen mag. In het zuiden van het land werd het gistermiddag opnieuw zomers warm. Het Limburgse Hoensbroek noteerde met maximaal 27,6 graden de derde zomerse dag op rij en dankzij de af landige wind werd het zelfs in Hoek van Holland 26,5 graden. Doordat een deel van onze regio gedurende de ochtend nog te maken had met mist en laaghangende be wolking (in IJmuiden was het om 11 uur nog mistig) bleef het kwik net onder de 25 graden steken. In de duinen van Bloemen- daal werd het 24,9 graden, Nieuw-Vennep 24,8, op Schiphol 24,3 en op Valkenburg kwam het kwik uit op 24,2 graden. Een jaar geleden was het overigens aan merkelijk warmer. Op 11 september werd op Schiphol 29,4 en bij Bloemendaal 29,8 graden geregistreerd en in het binnenland werd op enkele plaatsen de dertig graden overschreden. Uiteindelijk mondde de sep temberwarmte van 1999 uit in de warmste nazomermaand sedert het begin van de observaties bijna drie eeuwen geleden. Schiphol had vorig jaar september een ge middelde temperatuur van 17,6 tegen nor maal 14,3 graden. Een relatief zwakke storing trekt morgen over Denemarken naar het oosten. Onder invloed van het systeem is de lucht die over Nederland stroomt minder stabiel. Daar door kan er een bui tot ontwikkeling ko men. De zon laat evenwel geen verstek gaan en met maximumtemperal streeks 20-21 graden is het verre aangenaam. In de nacht en ochl plaatselijk mist voor. Verder wal zwakke tot matige westenwind, dag en vrijdag gaat de temperati omhoog. Tussen een hogedrukg ven het noorden van Europa en pressie boven de Britse eilanden melijk met een zuidoostenwind warme lucht aangevoerd. De int de Britse depressie neemt echtei toe dat we vanaf vrijdag rekenin gaan houden met regen en onw Vervolgens gaat het kwik in hetv naar beneden. Hadden we vijf jaar geleden nog gemiddeld twee horloges, tegenwoordig zitten we al op vijf uurwerkjes per persoon. Zo'n klokje mag best wat kos ten, als-ie maar de nodige toe ters en bellen heeft of is afge zet met Swarovski-kristal. Exemplaren van vier- tot vijf duizend gulden vliegen de winkel uit. Mooie hebbedinge tjes voor een nieuwe generatie horlogekopers. Het gaat goed met Nederland. Buitengewoon goed zelfs. We hebben met z'n allen heel wat te besteden en dat willen we la ten zien ook. Onze huizen wor den steeds mooier, de auto's steeds luxer (heb je nog geen airco?), we gaan zeer geregeld een hapje eten en een nieuwe broek mag ook wel wat kosten. Maar status zit 'm niet alleen in zonnebrillen, auto's en merk kleding. Status draag je tegen woordig ook om je pols. Zo'n aardig hebbedingetje van vier- tot vijfduizend gulden, die je op een verjaardag achteloos aan de andere gasten laat zien. Tja, 't is natuurlijk wel een klokje in een gelimiteerde oplage en hij past de datum in de komende hon derd jaar geheel automatisch aan. Bovendien kun je er moei teloos mee gaan duiken: gega randeerd waterdicht. Een klokje is al lang niet meer bedoeld om de tijd af te lezen. Het horloge is verworden tot statussymbool dat de functies van een duizendpoot heeft, hoewel de helft daarvan nau welijks of niet zal worden ge bruikt. Vanuit dat oogpunt be zien is het niet vreemd dat exemplaren van enige duizen den guldens met de nodige toe ters en bellen tegenwoordig als warme broodjes over de toon bank vliegen. Bij Seiko weten ze er alles van. Toen het in Rotterdam geves tigde bedrijf vorig jaar een bij zonder horloge in gelimiteerde oplage uitbracht, werden ab- Groothandelsgebouw, heeft net het merk D&G binnengehaald, oftewel Dolce Gabbana waar mee het wil proberen een nieu we markt aan te boren. „We merken dat horloges van behoorlijke bedragen als war me broodjes over de toonbank gaan," vervolgt de productma nager. „Zo hebben we een dui kershorloge, prijs 2699 gulden, geheel analoog, druksensor... Zoiets wordt gekocht door jon gere mannen. Niet dat ze die functies gebruiken, maar hij heeft een mooie grote klok. En al die functies, ach... daarover wijden ze uit op een verjaardag. Want dat is leuk om te vertel len." Ook de 'message watchdie in 1994 werd gecntroduceerd, bleek een schot in de roos. Nu staan er zo'n dertigduizend in de markt, die de eigenaren voorzien van allerhande infor matie: weer, files, beurs etc. „Maar de innovatie blijft door gaan," zegt Aarse. „Kinetic is zeer succesvol. Een hele grote groep mensen vindt het leuk om een klokje zonder batterij te hebben. Toch is dat een moei lijk verhaal. Want zo'n ding is redelijk inaccuraat door allerlei weersinvloeden. Vocht bijvoor beeld." „Toen kwamen de Japanners met een horloge dat reageert op de bewegingen van de pols. Een gewichtje achter in het horloge drijft een rotortje aan en wekt energie op, omgezet in elektri citeit. Het hele horloge wordt bestuurd door een microchipje. Dat principe is steeds verder uitgebreid." Pure innovatie, maar voor een groot aantal mensen draait het naast de vele functies toch ook en vooral om het merk. „Een Boss of Armani koop je puur en alleen om het imago," zegt Aar se. „Want als uurwerkje is zo'n horloge nog geen drie gulden waard." De merken doen gou den zaken met de verkoop van dit soort accessoires. Consu- Drie horloges van Seiko. Dit klokje uit de collectie van Baume Marcier is te koop voor 2950 gulden. foto gpd verancier van uurwerken. Sinds 1967 verkoopt het ook horloges. „Seiko heeft het image van een kwaliteitshorloge dat heel lang meegaat," zegt Dennis Aarse. „Seiko heeft ook ooit aan het begin gestaan van het quartz klokje dat nu wereldwijd wordt gebruikt. Vroeger kwam dege lijkheid uit Zwitserland, zo werd gezegd. Maar wat uit Ja pan komt, is tegenwoordig ook goed. Kijk maar naar de auto merken die het goed doen. Ja panse producten hebben het imago van duurzaam. Het bedrijf, dat zetelt in het surd hoge bedragen geboden. Nu heeft het opnieuw een luxe model gepresenteerd en vol gens productmanager Dennis Aarse is de nieuwe Sportura het absolute paradepaardje uit de collectie. Met zijn prijs van 4950 gulden bovendien het duurste. Ook Seiko, toch het merk van de 'massa' (94 procent naams bekendheid in Nederland), heeft zich sinds enige tijd op de duurdere markt gestort. Het be drijf, dat in 1825 werd opgericht door de familie van Paul Da niels, de huidige commercieel directeur, begon destijds als le-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10