FNV zet bij CAO's in op thema tijd 'Seks vermindert de arbeidsproductiviteit' Dubbel feestje voor werknemers Heineken Economie Schone energiecentrale Euro laat bedrijfsleven nog betrekkelijk koud Ouderbijdrage onderwijs PAO 9 SEPTEMBER 2000 ïj i stuwt winst Coberco op '9"De hogere valutakoers in Zuidoost-Azië heeft gezorgd ink meer winst bij het zuivelconcern Friesland Coberco Foods in Meppel. Vergeleken met vorig jaar was het saldo cent hoger: nu 71 miljoen gulden, toen 54,1 miljoen gul- Jdle ie winst voor het hele jaar wordt 'fors hoger' dan de 81 pvan vorig jaar. Dat betekent een stijging met minstens cent ofwel meer dan 117 miljoen. Opvallend is dat het •n in eigen land en in Europa minder succes heeft. Dat |g| rolgens directeur Olijslager door de hoge grondstoffen- en de druk op de verkoopprijzen. ™jren boos om bintje-boycot joRDDe boeren hebben op de aardappelbeurs in Em- rd de boycot van Albert Heijn van de bintjes gelaakt. De rutter wil de bintjes binnen afzienbare tijd niet meer ver- De teelt zou met te veel landbouwgif gepaard gaan. itter Haanstra van de vakgroep Akkerbouw van de NLTO, lat een drogreden. Albert Heijn doet de bintjes in de ban m de keten er te weinig aan verdient. Haanstra had dat een prima argument gevonden. „Als je marge te klein is, e ermee kappen. Dat zouden wij ook doen." De belasting »t milieu wordt er volgens hem ten onrechte bijgesleept, len van bintjes vergt niet meer bestrijdingsmiddelen dan irsnee teelt van aardappelen, stelt hij. 3 voor FNV afgewezen dam De werknemers van FNV Bondgenoten zijn niet ak- met de voorstellen voor een nieuwe CAO. Die zou voor :lden maar ook voor nog vijf andere FNV-organisa- omende maandag zijn er opnieuw gesprekken. De nieu- 0 geldt niet alleen voor de werknemers van FNV Bondge- maar ook voor die van FNV Formaat, FNV Bouw, FNV FNV Vakcentrale en FNV Ledenservice. Tot nu toe kende organisatie een eigen CAO. Die ene CAO is het gevolg van t dat steeds meer organisaties fuseren of samenwerken, incipeakkoord, waarmee de werknemers van de andere janisaties wel hebben ingestemd, biedt naast twee keer ocent loonsverhoging onder meer de mogelijkheid een e stoppen met werken, voor een deel betaald ouder- iverlof, modernisering van de bestaande pensioenregelin- in nieuw loongebouw voor FNV Bondgenoten en adop- Dfvan drie weken. Vakbond begint met brede campagne Meer zeggenschap over de eigen werktijden. Hoe laat begin je, wanneer stop je? Hoe veel dagen werk je? De FNV start komend najaar een brede campagne rond het thema 'tijd', gekoppeld aan het arbeidsvoorwaardenbeleid voor 2001. Dat zei de vice-voorzit- ter van de FNV, Kitty Roozemond, gisteravond tijdens het CAO-gala van de FNV. amsterdam anp De vakcentrale smeedt het ijzer nu het heet is: de economie draait als een lier, de arbeids markt is gespannen dus de vak bonden kunnen meer eisen dan loon alleen. Ook het afgelopen jaar was werkdruk en flexibilisering van de arbeid al een belangrijk the ma. Dat uitte zich ook in de be oordeling van de CAO's die het afgelopen seizoen zijn afgeslo ten. Als drie besten zijn naar voren gekomen de CAO's die 'aanzienlijke vooruitgang' had den geboekt in de onderwerpen werkdruk, de combinatie werk- privé en flexibele inzetbaar heid (employability). De Werkdruk-prijs kreeg de onderhandelingsdelegatie van Abvakabo FNV voor de eerste CAO Kinderopvang. Hierin zijn, volgens de FNV ondanks zware oppositie van werkgeverszijde, de regels uit de oude CAO-Wel- zijn voor de groepsgrootte ge handhaafd. De werkgevers had den liever gezien dat de groe pen groter werden. Daarnaast is de werkgever voortaan ver plicht taakuren toe te kennen voor specifiek werk dat niet goed is te combineren met het werk in de groep. Het beste resultaat in de BEDRIJVEN EN 111HJJ WJIS J 1\' CTJ 'J J J J 'JF! noeten studerend en werkzoekend Zuid-Holland op zaterdag 28 en zondag 29 oktober 2000 in de Groenoordhallen Leiden. formatie over de beurs en het presenteren van iglw bedrijf of onderwijsinstelling tijdens deze beurs: O.G.Z.b.v. iel. 040 - 2808409, fax 040 - 2979495 roermond Met een stofzuiger worden de tandwielen van de waterkrachtcentrale in Roermond schoongemaakt. De centrale is gisteren, na 26 jaar stilstand, weer in gebruik genomen. De waterkrachtcentrale dateert uit 1920 en is een Rijksmonument. Gebouwen en installaties zijn ge restaureerd, veel oude elementen zijn bewaard gebleven. Tegelijk is er een moderne centrale aan toegevoegd. Nederstroom, een samenwer kingsverband van het Nederlandse energiebedrijf Nuon en het Belgische Ecowatt gaat de centrale exploiteren. Hij gaat elektriciteit voor meer dan zevenhonderd klanten leveren. foto anf> ermindo arminio pieter van hove Imers van biergigant Heineken hoeven Tig te zijn dat hun bedrijf over niet al te nd op de fles gaat. De kans dat de leiding leen jaar de deuren van de brouwerijen liiten, is namelijk nihil, (elsinformatiekantoor Dun Bradstreet pt deze conclusie na onderzoek van tien faillissementen van Nederlandse be- l Bij de analyse is gekeken naar zaken als gsgedrag, de branche, de leeftijd van de leming en het betalingsgedrag. Op ver- In maandblad Quote heeft Dun Brad- Inkele branches onderzocht en de resul- Irwerkt in een scoringsmodel. Heineken de maximale score van honderd. Ins de analisten is het opvallend dat bier- in de levensmiddelenbranche hoog ■op het punt van niet-failliet gaan. Con current Grolsch scoorde namelijk eveneens honderd punten, ondanks de matige zomer en de vuurwerkramp in Enschede waarbij ook een Grolsch-brouwerij werd verwoest. De resultaten van dit deelonderzoek staan vermeld bij het om slagartikel over de duizend beste bedrijven van Nederland. Een kop die de lading niet dekt, want er is uitsluitend gekeken naar de firma's met de hoogste omzet, de winst en het aantal werknemers. De journalisten van het zakenblad hebben de afgelopen maanden stapels jaarverslagen door geworsteld en bestanden van Graydon Neder land, dat onderzoek doet naar de kredietwaar digheid van bedrijven. De resultaten zijn weinig verrassend. Nummer 1 was en bleef de Konink lijke Shell met een omzet van 263 miljard gulden en een nettowinst van ruim tien miljard. De tweede plek is weggelegd voor bank- en verzeke ringsconcern ING, een stijging van één plaats. Voedingsgigant Unilever zakte hierdoor naar de derde stek met toch altijd nog een nettowinst van ruim zes miljard gulden. De rest van de top tien bestaat uit ouwe getrouwen als Ahold, Phi lips, Aegon en Akzo. Neerlands trots KLM neemt een twintigste plaats in, net boven Reed Elsevier. Even daaron der, op plaats 33, staat staalbedrijf Hoogovens, tegenwoordig beter bekend als Corus Neder land. De als uitgever omschreven VNU neemt een bescheiden zestigste plaats in, al spreekt het bedrijf tegenwoordig liever zelf over informatie concern. De aanwezigheid van Schiphol brengt veel noteringen van aanverwante bedrijven met zich mee. Zoals die van de Luchthaven Schiphol zelf (191), het winkelcentrum Crowne Plaza Schiphol (199) en het parfumerieconcern Kappé (562), dat tal van vestigingen op de luchthaven heeft. KLM-dochter Martinair vinden we op 175. Textielhandel Zeeman (Alphen aan den Rijn) eindigt in het overzicht als 328ste, even voor tuinspecialist Bakker uit Hillegom (357). In de achterhoede treffen we veel bedrijven uit Velsen aan, zoals Crown van Gelder (544) en rederij Vrolijk (935). Dat de opstellers van de top dui zend vaak een natte vinger hebben gebruikt wanneer er geen gegevens over 1999 beschik baar waren, blijkt wel uit het feit dat bij het IJmuidense sleep-en bergingsbedrijf Wijsmuller het aantal van vijfhonderd werknemers wordt genoemd, terwijl dit er in werkelijkheid bijna duizend zijn. Heineken zelf komen we tegen op de acht tiende plaats, nog vóór de Rabobank. Voor de personeelsleden van de hoofdbrouwerij in Zoe- terwoude een dubbel feestje. Dit jaar bestaat de vestiging 25 jaar. Gezien de te verwaarlozen kans dat de brouwer over de kop gaat voldoende reden om nog zo'n goudgele rakker te nemen. 'Lusten en lastenboek over economie en emotie 'dick van der peul ook economie", zegt tte Maassen van den ,Want economie gaat laties tussen mensen. - daar een onderdeel ïar tot nu toe hebben nen zich niet veel met lervverp beziggehou- n van den Brink en haar econoom Wim Groot - hun boek 'Lusten en - over economie en emo- n onderwerp uit het da- even onbesproken. Of om de liefde gaat - el in stellen goede financi- ruitzichten meer op prijs partner dan mannen dat of om de dood, om verschillen tussen man of om overspel, pas- e kwaliteit van het zaad. rotendeels gebaseerd op nderzoek, en voor een ■deel op gespit van ande- benadrukken de twee leraren. v n van den Brink, hoog- h conomie aan de Univer- in Amsterdam en aan de ngse landbouwuniversi- Groot, hoogleraar ge- •idseconomie aan de bteit van Maastricht, be en 'de levensladder van te tot dood'. Zij houden tm pleidooi om emotie tere rol te laten spelen conomische theorie, jatie werd tot nu toe uit nische modellen gelaten het moeilijk te meten is. et zijn natuurlijk belang- riaties die keuzes bepa len. Nu wordt meer gekeken naar psychologische factoren", zegt Maassen van den Brink. We hebben onderzoek gedaan naar stress en werkdruk. Dat zijn belangrijke economische aspecten. Natuurlijk zijn ze moeilijk te meten. Maar dat is nog geen reden om het dan maar niet te doen", vult Groot aan. De economen suggereren dat het goed zou zijn als er een re cessie komt. Een opmerkelijk geluid van onderzoekers die over het algemeen gloriëren bij gouden economische jaren. Maassen van den Brink:,,Een recessie brengt misschien waarden en normen weer te rug. Jongeren hebben alleen optimistisch vooruitgangsge loof. Ze hebben waarschijnlijk nooit de enorme ontslagen en de ontluistering die dat tot ge volg heeft meegemaakt. Alles is op vooruitgang gericht. De be stedingen zijn enorm. Er wor den voorschotten op de toe komst in de vorm van leningen afgesloten. Alles is gericht op consumptie." Groot: „Bij een onderzoek zei een kwart van de economiestudenten te ver wachten binnen een paar jaar 250 duizend gulden netto te verdienen. Het optimisme is dus groot." Economie gaat over cijfers en is dus saai. In hun vlot geschre ven boek bewijzen de twee dat het tegendeel waar is. Elke dag weer moeten keuzes worden gemaakt. Elke keer weer wordt een afweging tussen lusten en lasten gemaakt. Ook seksuele gedragingen wor den bepaald door economische Henriëtte Maassen van den Brink en Wim Groot: Seks is ook economie. overwegingen, stellen Maassen van den Brink en Groot. „Om gekeerd is seks ook van invloed op onze economie. Het effect op de beurskoersen van het seksuele gedrag van Clinton met Monica Lewinsky is hier van een duidelijk voorbeeld." Economen kijken naar het nut der dingen. Mensen ontlenen nut aan seks en daarom doen ze aan seks. Seks is dus voor een econoom een consumptie goed. Maar seks, of het denken aan seks, heeft ook invloed op de arbeidsprestaties. „Seks ver mindert de arbeidsproductivi teit. Bovendien kun je in de tijd dat je met seks bezig bent niets anders doen. Aan de andere kant kan het ook weer energie geven, en stress verminderen. In dat geval heeft het een posi tieve uitwerking op de arbeids prestaties." Liefde is een mooi romantisch gevoel en geen kwestie van be rekening. Toch zetten de twee economen toch vraagtekens bij die mooie romantische gevoe- foto gpd phil nijhuis lens. De platte werkelijkheid laat een ander beeld zien, be weren zij. De partner moet ge zondheid uitstralen, en vrou wen zoeken een man die over middelen beschikt en bereid is in het nageslacht te investeren. Uit onderzoek bleek dat vrou wen grote waarde toekennen aan kwaliteiten die tot financi eel succes leiden, zoals ambitie. Henriëtte Maassen van den Brink lacht: „De reactie kan dan zijn vrouwen doortrapt zijn. Maar je kunt ook zeggen dat vrouwen altijd emotioneel wor den genoemd. Maar uit onder zoek blijkt dat vrouwen juist heel goed weten wat ze doen." De schrijvers van 'Lusten en lasten' hebben ook onderzoek gedaan naai' de taxibranche. Taxichauffeurs in de grote ste den zijn niet het toonbeeld van hoffelijkheid en dienstbaarheid. Grof, horkerig en onbeleefd zijn kwalificaties die meer van toe passing zijn. Zij pleitten er voor dat taxichauffeurs in loondienst komen, want dan zijn zij beter controleerbaar en kunnen eisen aan de kwaliteit van hun dienstverlening worden gesteld. Liberalisatie van de taximarkt, zoals het kabinet wil, biedt geen oplossing voor die horkerig- heid. Ook de prijs van een rit zal niet zakken. „De kwaliteit van de dienstverlening moet omhoog. Er moet tuchtrecht spraak komen, waar klanten kunnen klagen. Nu vindt nau welijks selectie plaats, iedereen kan taxichauffeur worden." Economie dicht bij huis, of het nu om de gezondheidszorg en de wachtlijsten gaat ('geld al leen helpt niet; het gaat ook om de organisatie in de ziekenhui zen') of over relaties op het werk. De economische weten schap, en vooral Maassen van den Brink en Groot, bemoeien zich met alles en onderzoeken alles. Immers, 'alles is econo- 'Lusten en lasten, over econo mie en emotie', van Henriëtte Maassen van den Brink en Wim Groot. Uitgave van Pro metheus. ISBN 90 5333 8705. Prijs: 31,95 gulden. combi werk/privé boekten de onderhandelaars van FNV Bouw en FNV Bondgenoten voor de CAO Railinfrastructuur. Die bereikten, naast drie extra ADV-dagen, ook een afspraak over compensatie in tijd voor het werken in nacht- en sto ringsdiensten. Roosters moeten voortaan twee weekeinden van tevoren bekend zijn. Verder gaan de onregelmatigheidstoe slagen omhoog. En na twee weekeinden werken (was vier) heeft een werknemer recht op een vrij weekeinde. De 'employabilityprijs' komt toe aan onderhandelaars van FNV Bouw voor de CAO Wo ningcorporaties. Basis van de afspraken in deze CAO vormen een personeelsbeleidsplan van de werkgever en een persoon lijk loopbaanplan van de werk nemer. Daarin staan ook af spraken over de inzet van werk nemers, ook gericht op de ou deren onder hen. den haag anp en met meer haken en ogen zijn geconfronteerd dan ver wacht. Binnen het forum ligt de Raad van de Nederlandse De tailhandel (RND) nog steeds dwars. De winkeliers hameren erop dat zij al in de tweede helft van december 2001 over euro biljetten moeten beschikken, omdat ze anders in de proble men komen. Maar daarvoor voelen De Nederlandsche Bank (DNB) en het ministerie van fi nanciën niets. Zij vrezen dat de veiligheid in het geding kan ko men. Daarentegen kan de winkelier er wel op rekenen in december euromunten in zijn zaak te hebben, zo lichtte DNB-direc- teur Brouwer toe. Alle detail handelaren kunnen zelf een be stelling opgeven die vervolgens aan de deur wordt afgeleverd. De kosten van dit fijnmazige distributienet komen via de DNB uiteindelijk bij de Neder landse burgers terecht. Het Nationaal Forum dat de in voering van de euro voorbe reidt, signaleert bij het Neder landse bedrijfsleven een matte instelling. Een kwart van het midden- en kleinbedrijf heeft nog helemaal niets gedaan om over minder dan anderhalf jaar over te schakelen naar de nieu we munteenheid, de euro. „Dat moet de komende maanden veranderen", zei forum-voor- zitter Van Dijkhuizen gisteren. Van Dijkhuizen vreest vooral de instelling van bedrijven die nog niets hebben gedaan en denken 'op 31 december wel in één keer om te gaan'. Hij ver foeit die gedachte. „Dat gaat dus niet. Daarvoor is planning nodig, ook in de ondersteunen de activiteiten, zoals automati sering." Hij baseert zijn uit spraak op mensen in het be drijfsleven die eerder met de voorbereidingen zijn begonnen ECONOMIE WIJZER Onlangs kwam mijn dochter doodleuk vragen om 1.352 gul den. Ja, dat had ze nodig voor haar schoolboeken. Vierde klas middelbare school: der tienhonderd en tweeënvijftig gulden. Alleen al honderd gul den voor een enkel boek eco nomie. Oh ja, of ik ook nog even tweehonderd gulden voor een rekenmachine kon geven. Tel daar bij op de ou derbijdrage van ongeveer achthonderd gulden, de kos ten van schriften, agenda en pennen, en we komen op een totaal van 2.500 gulden gul den. Daar moest ik toch even voor op mijn hoofd krabben. Onderwijs was toch gratis hier in Nederland? Even heb ik eraan gedacht om gehoor te geven aan de oproep van collega Roel in 't Veld. Hij wil immers dat wij ouders in het geweer komen wanneer ons iets niet bevalt in het onderwijs. Op kosten gejaagd worden, lijkt dan zeker een goede reden om veront waardigd in de pen te klimmen. Ik heb het niet ge daan. Want ik weet het direct zo niet. Misschien klopt het wel dat wij ou ders meer voor het onderwijs van on ze kinderen over hebben. Een flinke ouderbijdrage botst met het in Nederland heer sende principe dat onderwijs vrij toegankelijk moet zijn voor iedereen. De hier achterliggen de gedachte is dat scholing be palend is voor de kansen die ieder van ons heeft in de sa menleving. Dus moet iedereen scholing krijgen. En daar heb ben we de overheid verant woordelijk voor gesteld. Die betaalt en de ouders onder ons kunnen hun geld mooi aan iets anders uitgeven. On derwijs is duur en zo komt het dat het onderwijsbudget in middels de grootste post is op de overheidsbegroting: 45 mil jard gulden oftewel ruim zes tien procent van alle rijksuit gaven. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat de overheid als enige financier het ook voor het zeggen wil hebben in het onderwijs. Als zij beslist dat het studiehuis er komt, zal ie dere school er aan moeten ge loven. Het gevolg is dat als het niet goed gaat in het onder wijs, de overheid de schuld krijgt. Zoals nu. Want het gaat niet echt goed met ons onderwijs. Veel klas sen vallen uit vanwege een ge brek aan personeel. Scholen zijn vaak groot en anoniem en worden minder veilig. School gebouwen staan er sjofel bij, en het tekort aan computers is schrijnend. En wat mij vooral opvalt, is het gebrek aan inspi rerende docenten. Ik zelfben weliswaar onder de indruk van ARJO KLAMER hoogleraar economie Erasmus Universiteit de juffen die mijn kinderen op de lagere school hadden, maar van bezieling op de middelba re school heb ik nog weinig gemerkt. Ook de cijfers lijken te wijzen op een kaalslag in ons onder wijs. Een rapport van de OESO (een organisatie van rijke lan den) laat zien dat de groei van de uitgaven aan onderwijs in Nederland inmiddels achter blijft bij de welvaartsgroei. Daarin is Nederland de uit zondering onder de rijke lan den. Als percentage van het bruto nationaal product lopen de uitgaven aan onderwijs zelfs achteruit (van 5,4 procent in 1995 tot 5,1 procent in 1997) Dat is des te merkwaardiger omdat onderwijs een arbeids intensievere bezigheid is. Be sparen op arbeid zoals in an dere bedrijfstakken is moeilijk in het onderwijs en dus ver wacht je dat de kosten van onder wijs meer stijgen dan andere kos ten. Niet in Ne derland dus. Het antwoord lijkt voor de hand te liggen: meer geld naar het onder wijs. Het kabinet lijkt daartoe be reid te zijn. Het onderwijs kan een impuls van luttele miljarden ver wachten. Maar kunnen we ook een verbetering van het onderwijs verwachten? Ik betwijfel het. Hogere salarissen voor leraren is leuk voor hen maar gaan de zittende leraren daardoor ook beter les geven? Een subsidie op de dure schoolboeken is leuk voor mijn portemonnee, maar gaat mijn dochter er meer van leren? Het probleem is eerder de or ganisatie van onze scholen en universiteiten. Onderwijs is mensenwerk. Goed onderwijs is een kwestie van inspiratie en toewijding. Daar komt weinig van terecht wanneer scholen 'als bedrijven gemanaged' worden, en wanneer alles om geld draait. Scholen zouden speciale plekken moeten zijn en docenten bijzonder ge waardeerde mensen. Betrok kenheid van zoveel mogelijk mensen is gewenst. En daar kom ik met die ouderbijdrage. Want als ik een redelijke som 'bijdraag' (en dus niet 'betaal') ben ik meer betrokken bij de school dan wanneer die school geheel gratis is. Dus als de wc's smerig zijn of te veel klassen uitvallen, heb ik recht om de schoolleiding aan te spreken. En de school kan een beroep doen op mij om mee te denken. De hoogte van de bijdragen kan afhankelijk zijn van het in komen. Daar gaat het niet om. Het gaat niet om het geld. Het gaat om een mentaliteit, om betrokkenheid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7