Imago diamant bedreigd door bloed 236 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 2000 Puurheid edelsteen niet te rijmen met oorlog Een klein deel van de diamanten op de wereldmarkt heeft een minder fraaie herkomst, die slechts tnoeilijk valt te rijmen met de feestelijke ambiance waarin zij wordt verkoch t en omgehangen. Rebellen in Kongo, Angola en Sierra Leone kopen wapens en munitie van het geld dat zij voor ruwe diamanten ontvangen. Activisten dreigen het imago van het 'liefdesgeschenk' te besmeuren door het in verband te brengen met beelden van afgehakte kinderhanden. De diamantbranche wil, zij het tandenknarsend, de 'bloeddiamant' uit de etalage weren. Maar kan dat wel? Diamantzoekers in Sierra Leone. Rebellen in Afrikaanse landen kopen wapens en munitie van het geld dat zij voor ruwe diamé FOTO'S CPD ROB KEERIS nigen die commentaar willen ge ven. „Die hele maatregel is bull shit, alleen maar bedoeld om Afrika van de markt te halen. Sommige landen en grote bedrij ven hebben daar baat bij, omdat ze dan hun eigen stenen beter kwijt kunnen. De kranten staan er vol van, de hele diamantwe reld wordt besmeurd vanwege nog geen vier procent van het to taal aan diamanten." Raz vindt dat door collega's te weinig weerwoord wordt gege ven aan de initiatiefnemers van de boycot van conflictdiaman ten. Zonder die naam uit te spre ken, doelt hij op angst voor de diamant-monopolist De Beers, waarmee niemand in de branche het graag aan de stok heeft. Het Zuid-Afrikaanse bedrijf, dat als eerste in de business het initia tief tegen de conflictdiamant nam, heeft zestig procent van de markt in handen. Tot voor kort kocht De Beers alle overgebleven partijen van de markt, om zo het aanbod en dus de prijs te be heersen. Totdat de aandeelhou ders hier een stokje voor staken. Het blijven opkopen van dia mant leverde slechts grotere voorraden op die alleen maar geld kostten. Verborgen agenda De Beers zou beter van die enor me voorraden af kunnen als Afri ka wordt uitgeschakeld, klinkt het in Antwerpen. Volgens Raz heeft ook de Canadese VN-am- bassadeur Fowler een verborgen agenda. „Hij zwengelde deze he le zaak aan. Zijn land heeft een opkomende diamantindustrie. De Canadezen kunnen hun ste nen beter kwijt als er geen Afri kaans aanbod op de markt is. Dus proberen ze de Afrikanen uit de markt te halen. Dat vinden de meeste collega's hier in Ant werpen, maar niemand die het zegt. Het is een hypocriete maat regel, die volgens mij de Afri kaanse samenleving gaat raken. Want een groot deel van de ste nen wordt door de simpele man in een rivierbedding gevonden, of op velden. Niet alles komt uit een mijn. Nou, die man gaat die steen echt wel verkopen hoor. Dat lukt hoe dan ook, illegale systemen komen er altijd." In Antwerpen snapt niemand dat de diamant het moet ontgel den, terwijl de olie met rust wordt gelaten. Steverlynck van de Hoge Raad: „De inkomsten van Angola uit olie zijn veel gro ter, ook de rebellen beschikken er over. Maar over de olie hoor je niemand en niemand doet er iets aan. Daar zit de machtige olie-industrie dus achter. Om nog maar te zwijgen over de ech te boosdoeners, de wapens. Wa penembargo's tegen deze landen bestaan al jaren. Maar ik heb nog nooit gehoord dat er een partij werd onderschept." verband gebracht met dit lijden in Afrika. Toch is dat precies wat de regeringen van Canada, Groot-Brittanië en de Verenigde Staten in samenwerking met ac tivisten zullen doen als de dia mantindustrie de Afrikaanse 'bloeddiamant' niet van de markt gaat weren. Het imago van de diamant staat onder druk. Youri Steverlynck, woordvoer der van de Hoge Raad voor Dia mant in Antwerpen, heeft het daarom niet makkelijk. Hij praat zich de laatste tijd de blaren op de tong om het imago van de diamantstad te redden. De Raad is vertegenwoordiger van de Bel gische diamantsector en juist Antwerpen wordt in allerlei in ternationale rapporten genoemd als voornaamste afnemer van de bloeddiamanten. „We zijn het grootste centrum in de wereld voor ruwe, dus ongeslepen dia mant. Bovendien zijn we het eni ge centrum op de wereld dat cij fers bekend maakt over wat er binnenkomt. Anderen kunnen nergens op aangesproken wor den. Dat is een nadeel, maar wij nemen onze verantwoordelijk heid." Onlangs besloten de wereldor ganisaties voor handelaren en verwerkers tot een wereldwijd systeem waarbij de herkomst van een ruwe diamant met een certificaat moet worden bewe zen. De branche zat, onder druk van het imago, plotseling geheel op één lijn met de Verenigde Na ties, de regeringen van Canada, de VS en Groot-Brittanië en - nog opmerkelijker - de vele in ternationale actiegroepen. De Amsterdamse diamantair E. Asscher weet wel waarom: „Ten eerste zijn diamantairs ethische en morele mensen. Als je kan meewerken aan de bestrij ding van oorlogen, doe je dat. Ten tweede is er een commerci eel, economisch belang. De dia mant staat voor begrippen als puurheid, schoonheid en liefde. Het imago van de diamant, en dus de verkoop wereldwijd, is in gevaar als een verband wordt ge legd met die oorlogen." Imago drama De diamantbranche vreest een imago-drama zoals ooit de bont industrie overkwam, toen duide lijk werd dat complete secties vossen, krokodillen, konijnen en hermelijnen het leven lieten voor één jas of tas. De diamantindu strie, goed voor 110 miljard gul den omzet per jaar, wordt zwaar getroffen als de koper zich af wendt. Asscher is zelf al langer voorstander van herkomstcon troles: „Het is goed dat de actie groepen lawaai hebben ge maakt." Het moet Asscher wel van het hart dat de conflictdiamanten slechts vier procent vormen van de (volgens hem) ongeveer 20.000 kilo diamant die jaarlijks in de hele wereld wordt gevon den. „In de nabije toekomst mo gen alleen stenen uit erkende mijnen worden geïmporteerd. De partijen ruwe diamanten moeten vanaf de mijn worden verzegeld en voorzien van een certificaat. Het wordt voor de il legale mijnen moeilijker, zo niet onmogelijk om afzet te vinden. Helemaal uitbannen kan je ze nooit, denk ik, maar voor een groot deel wel. De diamantair die zich niet aan de regels houdt wordt uit de diamantorganisa ties gestoten, uitgekotst. Het be tekent zijn einde." Maar ook Asscher weet dat de ene ruwe diamant niet van de andere kan worden onderschei den. De herkomst is op geen en kele wijze te achterhalen, of er moet een grote partij stenen bij elkaar liggen, waardoor de kleur en een aantal andere gemmolo- gische (leer van de edelstenen, red.) aspecten tegen het licht kunnen worden gehouden. Maar ook dat levert geen zekerheid op. Het certificatensysteem moet daarom waterdicht zijn. Nu nog kunnen de conflictdiamanten gemakkelijk naar een ander land worden gevlogen dat vervolgens als 'exportland' op de documen ten komt. Corruptie Of het ooit tot een effectieve uit banning van conflictdiamanten komt, hangt vooral af van de Afrikaanse landen die niet wor den geboycot. Pas als zij er in slagen al hun stenen keurig ge documenteerd en verzegeld te krijgen, is een steen uit Afrika zonder papieren écht verdacht. Dat in vrijwel geheel Afrika cor ruptie en administratieve wanor de welig tieren, is daarbij een complicerende factor die de controle wel eens aardig in de weg kan gaan zitten. Steverlynck van de Hoge Raad kan er over meepraten. „Wij hel pen de Angolese regering al bij het opzetten van een deugdelijk certificering. Ze hadden voor dien zelf ook een systeem, maar die documenten waren daar op de hoek van de straat te koop. Onderdeel van ons systeem is dat informatie over stenen uit Angola die door ons zijn geïm porteerd, wordt teruggestuurd naar Angola. Dan zijn ze daar ze ker dat de partij bij ons is. Een betere controle is er niet. Maar in Afrika vinden ze dat volslagen onzin, verspilde moeite. Het zal nog een hele klus worden om in Afrika, waar sommige landen amper een kopieerapparaat heb ben, dit soort bureaucratie op poten te krijgen. Dat is ook niet onze verantwoordelijkheid." Utopie Het voornemen van de industrie om de bloeddiamant binnen en kele maanden uit te bannen door een gestandaardiseerd sys teem dat wereldwijd wordt toe gepast, lijkt dan ook een utopie. Daarvoor bestaan, de recente initiatieven ten spijt, te veel praktische hindernissen. Dat menige Afrikaanse regering er bijvoorbeeld niet voor terug deinst om voor veel geld de dia manten van rebellen 'wit te was sen', is daarvan nog een van de onbeduidendste. Minder handig is de positie van RUF-rebellen- leider Sankoh in Sierra Leone. In een controversiële vredesrege ling voor Sierra Leone werd hij aan het hoofd van een commis sie geplaatst die de certificering van de diamant moet regelen. Maar het is vooral een beper king in de internationale maatre gel zelf, die het moeilijk maakt: de regels betreffen alleen onge slepen, ruwe diamanten. Zodra een diamant is gepolijst, is-ie vrij verhandelbaar. Juweliers zullen daardoor nooit met paperassen aan de cliënt hoeven (of kunnen) aantonen dat hun diamant 'bloedvrij' is. Als de sancties te gen de bloeddiamant effect sor teren en deze niet meer voor een goede prijs verkocht kunnen worden, lijkt het een kwestie van tijd dat de slijpers zich richting Afrika begeven en daar hun 'wit- slijpende' werk gaan doen. En wat te denken van de 700.000 diamantslijpers in Bom bay? Zouden die zich druk ma ken waar een diamant vandaan komt als-ie wordt aangeboden? India ondertekende samen met andere importerende landen als de VS, Israël en België de resolu tie over de herkomstcontroles. Maar of daar op de naleving even goed wordt toegezien is de vraag. Nadat Antwerpen al met een wat kritischere blik naar de bloeddiamant ging kijken, stegen de importcijfers van ruwe dia mant in Tel Aviv met 25 procent in het eerste halfjaar van 2000. Diamantkantoor Steverlynck van de Hoge Raad voor Diamant wijst er nog maar eens op dat België het enige land is waar sinds decennia een 'dia mantkantoor' bestaat. Langs dit kantoor komen alle ingevoerde diamanten en vindt - ook door de Belgische regering - controle plaats. „In India, Israël, Amerika en Engeland bestaat zoiets niet, terwijl de Britse minister voor ontwikkelingslanden wel keihard naar ons uithaalt op basis van de Antwerpse cijfers. Zelf kan hij to taal geen getallen laten zien." Antwerpen is bang de Gekke Henkie van de diamanthandel te worden. De pogingen om de bloeddiamant te weren worden weliswaar door de handelaren in Antwerpen gesteund („Wie wil er een oorlog sponsoren?"), maar er gaan ook veel geruchten over de ware redenen van de interna tionale afspraken. De jonge han delaar Gon Raz van diamantbe drijf Windiam is een van de wei De vaak orthodox joodse diamanthandelaren in het Antwerpse diamantkwartier slaat de schrik om het hart als ter sprake komt dat de diamant oorlogen sponsort. België is het enige land is waar sinds decennia een 'diamantkantoor' bestaat. Langs dit kantoor komen alle ingevoerde diamanten en vindt controle plaats. De diamant spon sort oorlogen. De brave, vaak ortho dox joodse handelaren in het Antwerpse diamantkwartier slaat de schrik om het hart als het on derwerp ter sprake komt. De meeste met vele camera's be waakte deuren in de diamant kantoren blijven dicht. Wie wel open doet, poogt vooral het woord 'bloeddiamant' te vervan gen door 'conflictdiamant', en als het even kan zelfs door 'ille gale diamant'. „De diamantwe reld is er toch niet voor verant woordelijk dat er oorlogen zijn en kinderhanden worden afge hakt?" Een klein deel van de diaman ten op de wereldmarkt heeft een minder fraaie herkomst, die slechts moeilijk valt te rijmen met de feestelijke ambiance waarin zij wordt verkocht en omgehangen. Het rebellenleger van het Revolutionary United Front (RUF) in Sierra Leone ver minkte wie het maar tegen kwam, roeide dórpen en steden uit, pleegde massaslachtingen. Hun bron van inkomsten: dia manten uit mijnen in gebieden die zij onder controle hebben. In Angola hetzelfde verhaal: rebel len van 'Unita' financieren hun strijd tegen de regering met dia mant. Liefdesgeschenk Bij de machtsovername in het voormalige Zaïre zat rebellenlei der Kabila nog niet op de stoel van de verdreven Mobutu, of hij maakte afspraken met Libanese diamanthandelaren, tot dan toe ontegenzeglijk profiteurs van Mobutu's regime dat zijn land tot armoede bracht. Inmiddels heeft Kabila het zelf aan de stok met rebellen die bezit namen van enkele van Zaïres diamant en goudmijnen. Ook zij hebben zo een nimmer aflatende stroom geld voor de aanschaf van wa pens. Vrede is in de drie Afri kaanse landen ver weg, de oorlo gen zaaien dagelijks dood en verderf onder de bevolkingen. Wie als liefdesgeschenk, voor verloving of trouwen een dia mant koopt, wordt niet graag in

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 51