Ik ZATERDAG 9 SEPTEMBER 2000 ;fl e maand juli had in 1928 stra- lend reclame gelopen voor de zomer. Wekenlang had men paraplu hoeven orrflajken. 'Het )i geweest, eigenlijk helemaal niets nd, zulk weer, zóó bestendig en ar. We waren den regen afge- us deze krant. Maar in de nacht de ochtend van de dag dat in Am- Olympische Spelen zouden wor ld, meldde de regen zich. En hoe. de flamboyante hoofdredacteur •ekblad Sport in Beeld, legde het itig in woorden vast: 'Pijpenstra- heurden de wolken vaneen, stort- uit aschgrauwe lucht, kletterend i neer. Het water spoelde in gol- e goten langs het asphalt van de tleek wel of op den Olympus alle oomd waren'. Ham lag er de ochtend van de 28ste bij, de talloze vlaggen ver- de masten. Zou de opening van :en miezerige Hollandse aangele iden? Wanhoop greep de organi- de keel. Maar ziet, rond het mid- irde het opeens op. En gedurende emonie zou het droog blijven. Af m zelfs een waterig zonnetje door Ruysdaellucht'. berekeningen zou het gloednieu- sch stadion 40.000 toeschouwers vatten, maar toen puntje bij paal- topte de teller bij 31.000; een niet eurstelling. Er kon bij de opening meer bij. De prijzen van de kaar- uiteen van 7,50 gulden voor de tot 1,25 gulden voor een staan - r de fotorechten waren verpacht, toeschouwers niet toegestaan zelf maken. Zelfs het kleinste boxje :den ingeleverd. Een inspecteur speurde met een verrekijker de naar overtreders op wie dan irden afgestuurd. tairen stram in de houding, de vrouwen be wogen met bevende lippen'. De poorten van de Marathontribune gin gen open en onder de tonen van Einzug der Gladiatoren werd een begin gemaakt met het landendefilé. Voor het eerst in de Olympi sche historie opende Griekenkland de rij, een traditie die tot op de dag van vandaag wordt gehandhaafd. Zevenenveertig landen hadden voor de Spelen ingeschreven, 46 trokken voorbij prins Hendrik. De ploeg van Frankrijk ontbrak en dat leverde nog een for se rel op. Een dag voor de Spelen begonnen, wilden de Fransen een bezoek aan het stadi on brengen. Een suppoost verbood hun dat. Er was na een woordenwisseling een hand gemeen gevolgd en de suppoost had daarbij een hoge Franse official op het gezicht gesla gen. De Fransen eisten (en kregen) excuses van het NOC en wilden ook maatregelen te gen de man. Maar op de dag van de opening troffen zij bij de poort wederom de betrok ken suppoost die daar de controle uitvoerde. Dat was de Fransen te veel en zij maakten rechtsomkeert. Het had weinig gescheeld of zij waren naar hun. land teruggekeerd. De Nederlandse gezant in Parijs en de Franse gezant in Amsterdam moesten er aan te pas komen om de zaak te sussen. Frankrijk deed wel aan de wedstrijden mee. rum Terwogt, de toonaangevende alist van zijn tijd, keek voor de id begon naar de vele celebriteiten i van de eretribune: 'De meesten zwarte officieele kledij, met de an den hoogen hoed daarboven net kleurige uniformen, steken en gouden epauletten en blanke eelderige pluimen en rinkelende Leo Lauer was niet erg te spreken over wat hij te zien kreeg. 'Was dit nu het défilé van menschelijke kracht en schoonheid? Wat vallen die gestalten op de keper beschouwd tegen. Van marscheeren is slechts zelden sprake. Het is bij de meesten kuieren, zonder meer'. Van het défilé deden sommige bladen op nogal merkwaardige manier verslag. Zo als Henrik Scholte in Revue der Sporten, toch de belangrijkste sportperiodiek in die - v- dagen: /De Belgen hadden maillots van een kermistroep, reusachtige Chilenen kwamen langs met.apentoeten, die zeer onverwachts in three cheers uitbarstten. Denemarken ver scheen onverzorgd als een potverterende reisvereeniging en ook Oostenrijk liep er somber en ordeloos bij. De Turken hadden halve-maan mutsjes op hun hoofd, wellicht om volle7maan schedels te bedekken. Span je, Portugal, Mexico, Philippijnen: diverse soorten chocola in kleurige verpakking. De Egyptenaren vielen op door hun platvoeten, de Duitsers door hun kellnerspakje, Japan stuurde eerst een hele begrafenis met hooge i al die plechtige heeren geluk- hoeden, en parapluies en daarna een koket t meer vroolijke en fragile aanzien nes, met allen zwier van haar gra- ïieuw-modische kleederdracht, in strak-over-het-hoofd-gespannen de korte rok domineerden', voor twee uur arriveerde prins ie de Spelen officieel zou openen, akoets getrokken door vier paar- irins, gestoken in admiraalsuni- i naar zijn plaats begeleid door le- :t Nederlandsch Olympisch Comi- en het Internationaal Olympisch )C). De Koninklijke Militaire Kapel Emuziekkorps der Koninklijke Ma- leiding van luitenant Walther hten het Wilhelmus ten gehore, gezongen door 1.200 'chanteurs' van koren uit Haarlem ('Zang en Amsterdam, Breda, Den i Haag, en Maastricht, onder lei- Fred Roeske. Meerum Terwogt brok van in de keel: 'Zelden mooie oude Wilhelmus zoo krach- warm, zoo innig en zoo opbeu- inken als vanmiddag. Als één man ïenigte, stil en ontroerd, met af en notie van huivering over den rug. s met het hoofd ontbloot, de mili sprinkhanenplaagje. En zoo land na land'. Maar niet iedereen maakte er een potje van. Meerum Terwogt, anders een tamelijk kri tisch heerschap, vond het allemaal prachtig wat hij zag. Lyrisch was hij over Litauen, want dat had een vrouwelijke vaandeldrager, 'een stevig gebouwde deern, een schitterend staal van het type van haar, natie, die daar voorop liep in een groen toilet, nauw om sluitend de sierlijkheid van haar welgevorm de lijnen'.. Nederland, met een zeer grote groep, be sloot het défilé. Gekleed in donkerblauwe jasjes met witte bies afgezoomd, witte broe- keh/rokken, witte overhemden, strohoeden met oranjelinten, witte schoenen en witte sokken. (De prijs van het geheel bedroeg 25 gulden. Het Nederlandsch Olympisch Comi té nam de kosten voor jasje en hoed voor zijn rekening, de deelnemers moesten zelf de rest betalen). Tot genoegen van Lauer zette 'Holland' er 'fiks de pas in en sloeg een kra nig figuur'. De theoloog dr. J. Th. de Visser, oud-minister van Onderwijs, sprak vervol gens een 'wijdingswoord'. Dat hij daar stond, getuigde zeker van moed. In 1925 had hij, toen nog minister, het NOC ten behoeve van Namens alle atleten legt Harry Dénis, de aanvoerder van het Nederlands voetbalelftal, de eed af. Naast hem vlagdrager Sam Oly, die in het bokstoernooi uitkwam. de organisatie van de Spelen-een subsidie willen geven van een miljoen gulden. Protes tanten (onder wie een groot deel van zijn ei gen partij, de CHU) en katholieken hadden dat verhinderd: geen steun aan heidens ge doe. Citaat: Men vereert bij deze Spelen niet den Schepper maar het schepsel. Te vrezen valt dat God zich bij dit kwaad niet zal in houden. De Visser had er in eigen kring na righeid genoeg door gehad en was na de ver kiezingen niet meer teruggekeerd als minis ter. Met dit wijdingswoord deed hij wéér iets waar zijn geloofsgenoten niet verrukt over waren. De Visser die maar liefst twintig mi nuten het woord voerde, geloofde nog heilig in de Olympische beginselen: 'In het teeken van onkreukbare eerlijkheid en goede trouw zal de kamp staan. De fijnheid van het spel zal alle grófheden bannen. En elke strijder zal er van doordrongen zijn, dat den over winnaar slechts dan persoonlijke en nationa le eer ten deel valt, wanneer de zege bevoch ten werd met een blank wapen in een reine hand'. Daarna ging er wat mis. Hoog in de Mara thontoren stonden bazuinblazers die in actie moesten komen als prins Hendrik de officië le opening zou verrichten. Daartoe zouden ze een teken krijgen van matrozen op het veld via vlagseinen. Maar in de communica tie klopte er blijkbaar iets niet, want de ba zuinblazers tetterden dwars door het 1.200- koppige koor heen dat net met Wilt heden nu treden uit Valerius' Gedenckclancken be zig was. Het werd een kakofonie die niet om aan te horen was. Na weer een redevoering, dit keer van de voorzitter van het NOC, mr. A. baron Schim- melpennninck van der Oye, was het de beurt aan prins Hendrik om de Spelen officieel (in de Franse taal) te openen. Waarom deed de prins dat eigenlijk? Op een enkele uitzonde ring na hadden sinds 1896 steeds staatshoof den de Spelen geopend. Maar koningin Wil- helmina had dat geweigerd. Ze was boos ge worden op de Olympische kardinalen omdat die in 1927 hadden verzuimd te vragen of de openingsdatum haar wel convenieerde. Had Zij dan wat anders op deze dag? Nee, maar daar ging het niet om. In juli was de vorstin incognito in Noorwe gen op vakantie gegaan. Tot het laatst wer den er pogingen gedaan haar op andere ge dachten te brengen. Telegrammen vlogen over en weer. Minister Beelaerts van Blok land wentelde zich bijkans van kruin tot schoeisel in het stof voor haar. Nou, vooruit Wilhelmina wilde de Spelen nog wel openen, maar niet op de 28ste; men moest dan maar wachten tot ze terugkwam.... De Telegraaf vond het een drama: Schoon is de traditie, die de Oranjes immer deelen deed in de groote oogenblikken uit het leven van hun volk. Helaas - hèt moment van 1928 doorleeft dat volk alléén. Het communisti sche blad De Tribune begreep niets van de opwinding: 'God, is dat nou zoo erg? We hebben de Koningin daar helemaal niet bij gemist. Nog sterker, wij kunnen ons hele maal niet voorstellen, dat wij haar, ergens ter wereld, bij eenige gelegenheid ooit zouden missen. Want wij kunnen haar juist heel goed missen'. Hoog op de Marathontoren waren de ba zuinblazers kennelijk opnieuw de kluts kwijt geraakt, want na de woorden van de prins bliezen zij nu hun partij aan de late kant. Ka nonschoten weerklonken en duiven (met om de hals de vlag van elk deelnemend land) werd de gelegenheid geboden het luchtruim te kiezen. Voor het eerst in de Olympische historie was er Olympisch Vuur (in de schaal van de Marathontoren), niet via estafettelo pers van Olympia naar Amsterdam gebracht maar eenvoudig ter plekke ontstoken door een beambte van het gemeentelijk gasbe drijf. Overigens was er meer rook dan vuur. Bij het hijsen van de Olympische vlag hief het koor het Vlaggelied van Joh. Verhulst aan. Daarvan ging veel verloren door het ge ronk van boven het stadion cirkelende vlieg tuigen. Omringd door de vlaggendragers van de 46 deelnemende landen, legde Harry Dé- nis, de aanvoerder van het Nederlands elftal, namens alle deelnemers de Olympische eed af, in de Franse taal. Hij deed dat volgens de dagbladen niet best: 'Men had Dénis wel eens mogen vertellen dat hij heel gewoon te gen de microfoon had kunnen praten. Hij beet daar nu lettergreep na lettergreep in, waardoor het veel leek op een lesjes-opzeggerij'. Goed dat de Fransen er niet bij waren. Tot slot zong het koor uitgebreid de canta te Hollands Glorie ven Richard Hol. De rec tor van de Academie voor Lichamelijke Op voeding, dr. Nieuwenhuis, had daar zijn be denkingen over: 'Is het wel kiesch als gast heer steeds maar weer over de eigen vlag te zingen? Mogen we daarom veertig naties half gekleed in de kou laten staan, tien couplet ten lang?' Hierna verlieten de landenploegen het sta dion. De openingsceremonie zou duren van 's middags twee tot vijf uur, maar het publiek stond al om kwart voor vier weer op straat. OQO De kritieken op het gebodene liepen sterk uiteen. Leo Lauer in Sport in Beeld: 'Het was netjes en vrij ordelijk. Maar daarmede is ook alles gezegd. Een aardig tin ten-spel, maar geen défilé der schoonheid. Wat ontbrak was een regisseur'. Henrik Scholte in Revue der Sporten: 'Uit aesthetisch oogpunt was deze opening calvijnsch, metal het goede en slechte van nuchtere gedragen ernst'. 'De Sport': 'Het was ongetwijfeld een schoone dag, uniek in ons sportleven. Maar toch hadden we 'het moment' indrukwekkender gedacht'. Maar er waren ook andere geluiden. 'De Maasbode': 'Een waarlijk indrukwekkende feestelijkheid, een feest van enthousiasme, van vlaggen, van kleuren en van zon'. Nieuwe Rotterdamsche Courant: 'De openingsplechtigheid was geslaagd en heeft een diepen indruk nagelaten op alle aanwezigen. Een mooie bladzijde in de sportgeschiedenis van het Nederlandsche volk'. 'De Corinthian': 'Een aangrijpend schou wspel van sportverbroedering, een rijk en vrolijk kleurenspel'. De communistische 'Tribune' schreef met een hart vol gramschap: 'Amsterdam staat nu in het teeken der vijf ringen - vijf nullen die de leegheid en de rotheid van deze internationale der nationaliteiten symboliseren. En ook de gereformeerden waarschuwden nog maar eens: 'Men oefent bij deze Spelen het lichaam en lijdt schade aan de ziel. Ouders, houdt uw kinderen weg uit het stadionF De rest van Nederland keek onbekommerd en reikhalzend uit naar het begin van de Olympische wedstrijden. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 49