ZATERDAGS BIJVOEGSEL Privacy wijkt voor veiligheid 7 ZATERDAG 9 SEPTEMBER 2001. et tien mensen in een huis bij elkaar, plaats m er een hek omheen en laat 24 uur per dag Jfmmmeen batterij camera's de gedragingen van de huisbewoners in beeld brengen. Het is de succes formule van Big Brother, het door sociologen en psy chologen zo verfoeide televisieprogramma. Kijken en bekeken worden, gluren en begluurd worden, het is inmiddels een vast onderdeel van de maatschappij. Een programma als Big Brother is slechts de uitver groting van de dagelijkse praktijk. Iedere Nederlander die een voet buiten de deur zet, treedt binnenkort op in zijn eigen 'Big Brother' want camera's hangen overal. Londens wereldberoemde Oxfordstreet is daarvan een voorbeeld. De Metropolitan Police houdt het ge drag van het winkelend publiek - het is er altijd bij zonder druk - van minuut tot minuut in de gaten. Op straat lopen agenten in burger, die voortdurend in verbinding staan met de commandopost op het poli tiebureau. Het cameratoezicht is dus geen vervanging van de normale surveillance, maar een broodnodige aanvulling. In het gewoel en gekrioel zien de camera's meer dan de agenten, die echter op afroep beschik baar zijn als het wakend oog iets verdachts registreert. En het werkt, zo meldt de politie trots. Niet dat zak kenrollen en straatroof tot het verleden behoren, maar 'Londense' boeven komen er niet meer. De pak kans is te groot geworden. Ze hebben hun werkterrein verlegd, maar ook in de zijstraten en op andere druk ke punten staan camera's. Het zijn nu vooral nog minderjarigen van buiten de stad die een gokje Wa gen, in de wetenschap dat ze er met een lichte straf vanaf komen. Een deel van de camera's kan op af stand worden bediend - ze bewegen mee en kunnen inzoomen - zodat het volgen van verdachten mogelijk is. De elektronische ogen werken preventief - vaste klanten worden herkend en krijgen direct de politie op hun dak om ze te laten weten dat ze in de gaten worden gehouden - en als bewijsmateriaal. Vaak ziet de controlekamer een zakkenrollerij aankomen. De boeven worden op heterdaad betrapt, en met regel maat direct ingerekend. „Maar we pakken ze niet alle maal en zeker niet altijd", weet ook de Londense poli tie. Successen Ook in .Nederland worden successen geboekt. Bij banken, tankstations, voetbalstadions en winkels wa ken camera's al wat langer, maar op de openbare weg komen ze ook steeds vaker. Dén Helder meldt dat na de invoering van dit systeem het aantal geweldsdelic ten rond de Koningstraat in twee jaar tijd met veertig procent is gedaald. Ede telt sinds het inzetten van ca mera's op het Museumplein minder vechtpartijen, minder autodiefstal en een hogere omzet voor de ho reca omdat het uitgaande publiek zich weer veilig voelt. Van verplaatsing van het geweld naar andere delen van het stadje is niets gebleken. De gemeente gaat de 19 camera's nu ook overdag in werking stel len. „Wij gebruiken hedendaagse technieken voor he dendaagse problemen", aldus een gemeentewoord voerder. De acceptatie is hoog. Omwonenden en bezoekers in Ede staan voor 89 procent, respectievelijk 75 pro cent achter het gebruik van camera's. 'Zolang je niJks doet is er niks aan de hand' is het motto, en over pri vacy heeft niemand het meer. „Terwijl academici er schande van spreken, roept de burger: 'Laat ze maar komen', constateerde de Rotterdamse hoogleraar Iedereen speelt mee in Big Brother Het nieuwe ei van Columbus om geweld, vandalisme en criminaliteit op straat tegen te gaan is de inzet van camera's. Tien jaar geleden was dat in Nederland nog onbespreekbaar, maar het laatste jaar buitelen de gemeenten over elkaar heen om met cameratoezicht te beginnen. Vorige week heeft de rechter in Rotterdam die trend een duwtje in de rug gegeven. Privacy wijkt voor veiligheid, maar er moeten wel betere regels komen. Engbersen vorig jaar al. Als de veiligheid in het geding is, komt privacy op de tweede plaats, stelt hij vast. De resultaten sluiten aan bij de ervaringen in Enge land en Schotland. Wie zich in het centrum van de Britse steden beweegt, wordt iedere dag honderden malen gefilmd. In Groot-Brittannië zijn meer dan 300.000 toezichtsystemen in werking, met meer dan een miljoen camera's en dagelijks komen er nog bij. 'Op parkeerplaatsen, de winkelcentra, in het station van trein en ondergrondse, in de büs - op de bovenste verdieping van de dubbeldekker - en de metro zelf, in café, bioscoop, zwembad en op straat, overal houdt 'Big Brother' een oogje in het zeil. Dat het publiek geen bezwaar maakt - 81 procent van de bevolking steunt de inzet - komt mede door de successen die zijn geboekt. Dankzij het achteraf be studeren van videobeelden, kon de toedracht van de verdwijning en moord op het peutertje James Bulger worden achterhaald. Ook de Londense 'spijkerbommer', die vorig jaar aanslagen pleegde op minderheden (Aziaten, zwar ten, homo's) werd na uren terugspoelen en speuren 'herkend' op videobeelden. De regering heeft daarom nog eens een half miljard gulden uitgetrokken om het gebruik van het wakend oog verder aan te moedigen en uit te breiden. Daarbij wordt nadrukkelijk ook ge keken naar nieuwe gebruiksmogelijkheden. Eén daarvan is in elk geval onverwacht. De toe zichthouder op de politie kijkt de opnames af om vast te stellen of agenten niet buiten hun boekje zijn ge gaan. Vorig jaar zijn daardoor 300 klachten tegen poli tiefunctionarissen toegekend omdat het bewijs voor hun foute optreden - mishandeling bijvoorbeeld - soms door de eigen camera's in het bureau, werd ge leverd. „Het geeft de burgers bescherming tegen agenten die zich niet correct gedragen en het biedt agenten aan de andere kant bescherming tegen valse aanklachten", zegt woordvoerder Offer van de Police Complaints Authority. Vindingen De - in elk geval theoretische - mogelijkheden van het cameratoezicht worden bijna dagelijks uitgebreid. Thaise wetenschappers gaan het verst. Zij ontwikke len een videocamera die is gekoppeld aan een pistool. Wanneer een dief wordt betrapt, kan meteen 'effec tief worden ingegrepen. Deze vinding zal het in Ne derland wel niet halen, maar minder drastische toe passingen staan wel op stapel. Camera's bijvoorbeeld die reageren op toenemend geluid (glasgerinkel) of op afwijkend gedrag, zoals vechtpartijen. Op die manier kan met minder mensen een groter gebied in de gaten worden gehouden. Verder kan een camera worden gekoppeld aan een computer, zoals nu al wordt ge daan op een paar plaatsen in Engeland. De winkelketen Marks Spencer heeft een compu terbestand met boeventronies. Aan de hand van een 'digitaal smoelenboek' kunnen winkeldieven worden herkend wanneer ze een zaak binnenwandelen en door de camera worden 'gevangen'. De software maakt gezichtsherkenning mogelijk. Ook de Engelse politie werkt hier al mee. In het Londense Newham zijn 144 camera's gekoppeld aan een bestand met ge zochte personen. .Probleem is alleen dat de beelden niet voor honderd procent zekerheid geven. De ge zochte misdadiger die een metrostation uitloopt en door de computer wordt 'herkend', kan even goed een onschuldige huisvader zijn. Hij lijkt alleen toeval lig een beetje op iemand met een strafblad. Reden voor bewakers van de privacy om deze inzet van de camera's af te keuren. Los daarvan staat de discussie wie toegang heeft tot het bestand en wie er in wordt opgenomen. Is het alleen voor bankrovers en terroristen, of kunnen mannen die achterstallig zijn met het betalen van alimentatie er ook bij? Dat de Britten zo ver zijn met cameratoezicht heeft natuurlijk ook te maken met de terreuracties van het Ierse Republikeinse Leger IRA. De noodzaak om ver gaande veiligheidsmaatregelen te nemen was eerder en indringender aanwezig dan in Nederland, waar de roep om meer cameratoezicht pas is gekomen na 'zinloos' gewéld in uitgaanscentra. Elke steek- of schietpartij versterkt de roep om meer toezicht, maar ook vandalisme, zoals in Leiden waar een omstreden glazen Vredesmonument bijna wekelijks verder wordt gesloopt, kan reden zijn om camera's te plaatsen. Minister Korthals (justitie) volgt de ontwikkelingen naar eigen zeggen nauwlettend. Hij stimuleert ze ook, zoals blijkt uit de financiële steun die Ede en Gronin gen krijgen voor hun proeven met cameratoezicht. Een aantal gemeenten vindt dat het cameratoezicht beperkt moet blijven tot geweldsituaties in het uit gaansleven, niet voor vandalisme. De bewindsman is minder terughoudend. Waarom zouden autokrakers ook niet worden opgepakt, wanneer ze door de came ra worden gesnapt? Of drugshandelaren? Instemming Rotterdam heeft hier in het Saftlevenkwartier nadruk kelijk voor gekozen, en kreeg vorige week van de rech ter ook instemming om de misdaad op deze manier te lijf te gaan. De camera's betekenen weliswaar inbreuk op de privacy, maar het belang van de openbare vei ligheid weegt zwaarder. Schiphol zet camera's in op de parkeerplaatsen, de NS hebben al meer dan dui zend camera's op 36 stations en komen met camera's op de onbemande stations, met een noodknop op de nieuwe 'servicepunten'. Voorwaarde voor succes is hierbij wel een snelle re actietijd. Als mensen er niet blindelings op kunnen vertrouwen dat binnen twee minuten hulp komt, is de preventieve werking meteen verdwenen. Er moet meer gebeuren. Betere verlichting bijvoorbeeld, af spraken met de horeca zoals in Groningen, Zaandam en Den Helder of meer agenten op straat. Het heeft geen zin als een agent naar monitoren zit te turen als er niet een paar collega's klaar staan om in te grijpen. Dan ontstaat een schijnveiligheid. Camera's beteke nen dus niet automatisch dat er minder mensen no dig zijn. Het live meekijken met de camera's heeft ook het meest effect, al zijn er gemeenten die alleen naar vi deobanden willen laten kijken als er een incident is geweest. Punt van discussie daarbij, ook met de Regi stratiekamer die waakt over de privacy van de burger in deze computertijd, is de bewaartijd. Moeten de banden al binnen 24 uur worden gewist, of is 72 uur beter? Bankovervallers komen vaak een paar dagen eerder al een kijkje nemen. Wanneer de banden er dan nog zijn, kunnen ze eerder worden opgepakt. De Registratiekamer vindt dat de noodzaak van het langer vasthouden van de banden aannemelijk moet worden gemaakt. „Beelden waarop geen misdrijven te zien zijn, moeten worden gewist", zegt woordvoerder Schreijnders. „Maar we zijn doorgaans zeer tevreden met de manier waarop gemeenten met camerabevei liging omgaan. De camera's zijn vaak effectief'. Een andere afweging is of de beoogde beveiliging niet op een minder ingrijpende manier kan worden bereikt. Hoewel het grote publiek liever gaat 'stappen zonder klappen', maken diverse instanties zich zor gen over de mogelijke inbreuk op de privacy. Neder land moet geen controlestaat worden betoogde vorige week het ochtendblad Trouw, dat meteen de vraag stelde of de camera's straks niet worden gevolgd door richtmicrofoons. Het kabinet bereidt daarom een handleiding 'Ca meratoezicht' voor. De Registratiekamer heeft een be langrijke stem. Voor deze waakhond staat voorop dat het middel in verhouding moet staan tot het doel. Lei den, Haarlem en Katwijk bijvoorbeeld hebben daar om elk om eigen redenen afgezien van cameratoe zicht. „Eerst moeten alle andere mogelijkheden om toezicht te houden zijn benut", vindt het Leidse ge meentebestuur. Burgemeester Pop van Haarlem denkt er zo over. 'Camera's dragen niet bij tot de vei ligheid' concludeerde Katwijk. Buurgemeente Noord- wijk wil in principe wel, maar worstelt met de kosten. Voorwaarden Belangrijk is dat in het geniep opnamen maken niet is toegestaan. Camera's mogen verdekt staan opgesteld - niet onbelangrijk gezien de agressie die automobilis ten soms loslaten op de roodlicht- en snelheidscame ra's - maar bordjes in de buurt, straat of wijk moeten bezoekers op hun bestaan wijzen. Het gebruik is door Korthals ruim omschreven: voor de handhaving van de openbare orde, voorkoming van criminaliteit en ondersteuning van de opsporing van strafbare feiten. Van belang is volgens de minister ook dat camera toezicht het veiligheidsgevoel bevordert. Hij heeft overigens bepaald dat in prostitutiegebieden, waar de privacy zwaar weegt, uiterst terughoudend met came ra's moet worden gewerkt. En ook buiten de rosse buurt mogen camera's alleen zijn gericht op de open bare weg, en niet op huizen of ramen. Andersom mo gen particulieren hun camera's niet afstellen op de weg. De privacy gaat in deze gevallen wel voor. HANS JACOBS Cameratoezicht* in de Saftlevenstraat in Rotterdam. De woonwijk wordt geteisterd door drugsoverlast. Betrapt door de camera, begon een verdachte een juridische procedure wegens aantasting van de privacy. De rechter stelde hem echter in het ongelijk. foto wfa cuido benschop

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 41