Spitstarief en tolpoorten leiden tot verdeeldheid Binnenland Maatregelen nodig oor veiligheid kust' Centrale geeft weer stroom 'Lamleggen media ongewenst' Messen geslepen om verdieping Westerschelde HULSTA KASTENPROGRAMMA'S i BI JVATTIH] van tilWEH ÈRDAG 9 SEPTEMBER 2000 abinet: verplichte vijfdaagse lesweek haag Het kabinet heeft gisteren ingestemd met het voor van staatssecretaris Adelmund (onderwijs) om de vijfdaagse oolweek op basisscholen wettelijk te verplichten. Als de ldj eede Kamer met het plan instemt, moeten scholen over een of twee iedere doordeweekse dag minstens drie uur lesge- Alleen in noodgevallen mag hier van afgeweken worden. Hoop Scheffer eist discipline haag CDA-Kamerleden die vanwege hun diepste overtui- g volgende week vóór het homo-huwelijk willen stemmen, eten daarvoor eerst toestemming vragen aan fractieleider De nti op Scheffer. Alleen bij ernstige gewetensnood, die ook nog )ej d beargumenteerd moet worden, wil de fractieleider een ca rje toeknijpen. Eén fractielid kreeg al toestemming om afwij- n8 id te stemmen: Joop Wijn. Maar die maakte al voor zijn aan- aa len een voorbehoud bij het CDA-verkiezingsprogramma. af stma rukt op onder kinderen haag Het aantal kinderen met astmatische klachten is in Ierland in tien jaar tijd fors toegenomen. In 1995 stelden art- bij basisschoolkinderen ruim twee maal zo vaak de diagno- >e ïstma als in 1985. Dat blijkt uit literatuuronderzoek van drie demiologen dat zaterdag is gepubliceerd in het Nederlands Ischrift voor Geneeskunde. De onderzoekers gingen na hoe- 'en 1 kinderen last hadden van kortademigheid, piepen op de st, aanvallen van kortademigheid met piepen en chronisch •sten. og geen compensatie voor vissers haag Staatssecretaris Faber (visserij) wil de visserijsector jralsnog niet compenseren voor de explosief gestegen gas- iprijzen. Dat meldt J. Nooitgedagt, voorzitter van de Neder- dse Vissersbond, na overleg van Faber met andere vertegen- ordigers uit de visserij. ,,De staatssecretaris erkent dat er ake is van concurrentievervalsing, omdat Franse vissers wel npensatie krijgen", zegt Nooitgedagt. „De Nederlandse rege- l zegt dat de Franse subsidie moet worden teruggedraaid. Ze inen dan niet tegelijkertijd de eigen vissers compenseren." ware straf verdachten aanslag Roden Zes jongens uit Roden en Nieuw-Roden hangt een ge- genisstraf van maximaal twaalf jaar boven het hoofd wegens lanslag op het asielzoekerscentrum (azc) in Roden. Ze wor- i verdacht van 'het teweegbrengen van een ontploffing waar levensgevaar te duchten is', een zwaarder misdrijf dan po- g tot doodslag. De zes zouden molotovcocktails naar het azc jben gegooid. Justitie legt hen ook poging tot brandstichting laste. ond vertraagt vlucht Schiphol phol« Een losgebroken hond heeft gisteren vertraging ver zaakt op de luchthaven Schiphol. Het dier brak los op het ment dat zijn hok zou worden ingeladen. De hond zette het niddellijk op een lopen. Een jacht op het dier leverde succes maar niet voorkomen kon worden dat een vlucht vertraging iep. tvare straf voor illegale dopinghandel terdam De illegale handel in middelen die sportprestaties 'orderen wordt zwaarder aangepakt. De Tweede Kamer buigt binnenkort over een wetsvoorstel van het kabinet, dat nu ;voor advies bij de Raad van State ligt. Handelaren komen er t langer met geldboetes vanaf. De maximum celstraf gaat rzes jaar. CDA-Kamerlid Atsma wil strenge controle bij rtscholen en fitnesscentra. De Haarlemse huisarts Karsten is ;n beperkende maatregelen onder medici. „Het is een slech- aak om artsen aan banden te leggen. Dan drijf je sporters in landen van zwarthandelaren." ergoeding nieuw antidepressivum haag Patiënten hoeven sinds 1 september niet meer bij te alen voor het nieuwe antidepressivum Remeron. Minister st (volksgezondheid) heeft het middel in een andere medi- groep ingedeeld en tegelijk heeft producent Organon de met 18 procent verlaagd. Hierdoor valt Remeron nu onder maximaal te vergoeden limiet in het geneesmiddelenvergoe- jssysteem (gvs), waardoor bijbetaling niet meer nodig is. erdachte moord Maartje in bewaring De 38-jarige verdachte van de moord op Maartje Pieck istermiddag door de rechter-commissaris voor tien dagen in irlopige bewaring gesteld. Dat gebeurde, aldus het Openbaar ïisterie Zwolle/Lelystad, omdat er ernstige verdenkingen te- de man bestaan. mburgs definitief van de baan \stricht Het Algemeen Beschaafd Limburgs is definitief de baan. Een initiatiefvoorstel om te komen tot één ge reven Limburgse taal kreeg gisteren niet de zegen van Pro- ciale Staten in Maastricht. Wel besloot de provincie een zo- ïoemde streektaalfunctionaris aan te stellen. Die moet de ïburgse dialecten en organisaties die zich daarmee bezig iden, stimuleren. waargewonde bij brand hobbyclub .rdingen Een uitslaande brand heeft gisteravond een ge- w van een auto-hobbyclub in Vlaardingen in de as gelegd, iel een zwaargewonde. Die is met brandwonden in het zie- tiuis opgenomen. Omwonenden van het gebouw werden vacueerd wegens instortingsgevaar. De oorzaak van de a ind, die in circa anderhalf uur was bedwongen, is nog onbe- id. Ook over de omvang van de schade kon de brandweer g geen uitspraak doen. Niet alle betrokken provincies en gemeenten akkoord ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti SGP hekelt Kamerlid Voute-Droste 'twijk genoemd in studie provincies r verschillende plaatsen [s de kust zijn extra maatre- m nodig om de veiligheid het achterland te waarbor- Met name de smalle dui- ien in de toekomst in ge komen bij een combinatie zeespiegelstijging en zware uien. Dat blijkt uit de studie se/i vast en onzeker van de dncies Noord- en Zuid-Hol- Er dreigt nergens acuut iar, maar op lange termijn wel maatregelen nodig, oor een combinatie van •piegelstijging, toename van rslag en meer en zwaardere men kan „de robuustheid zeewering op kwetsbare itsen onder druk komen te aldus de provincies in rapportage. De studie wijst kwetsbare plekken aan langs Noord- en Zuid-Hollandse ij onder andere de smal- luinenrijen bij Callantsoog, het Westland, en het eiland Voorne is versterking van de waterkering 'onontkoombaar'. Dat geldt ook voor de zoge noemde harde kustdelen De Hondsbossche en Helderse zeewering, bij Katwijk en aan de noordzijde van Goeree. Ook de bebouwing buiten de zeewe ring in een aantal kustplaatsen kan voor problemen zorgen. Om de veiligheid voorlopig te garanderen moeten de zand- suppleties worden uitgebreid, menen de provincies. Zij willen in elk geval tot 2020 een ver dubbeling van de hoeveelheid zand, en tot 2100 een vervier voudiging. Over de studie zullen tussen donderdag 14 september en woensdag 18 oktober in totaal zeven informatie-avonden voor belangstellenden Worden ge houden in Noord- en Zuid-Hol land. Wie meer wil weten kan nieuwsbrief 'De Hollandse Kust' opvragen: telefoon 023- 5143312. Er is ook een speciale Vwebsite: www.kustvisie.nl. Er bestaat geen overeenstemming over de bereikbaar heidsplannen van het kabinet. Dat bleek gisteren uit de reacties van de betrokken provincies en gemeenten. Ter wijl Haarlemmermeer de voorstellen in hun huidige vorm afwees, ging Amsterdam er juist mee akkoord. De provincie Noord-Holland gaf haar instemming, maar Zuid-Holland en Utrecht zijn er nog niet uit. Alle betrok kenen hebben tot 1 oktober de tijd om te reageren. haarlem/den haag Zuid-Holland is het ook oneens met de keuze van Noord-Hol land voor de plek van een tol poort op rijksweg A4, ten zui den van Schiphol niet ver van de provinciegrens. Gedeputeer de Norder vindt een poort op die plaats 'zinloos' omdat de meeste files doorgaans ten noorden van Schiphol staan. Verder vindt hij het onterecht dat inwoners van de regio Lei den 'straks moeten betalen voor een bereikbaarheidsvraag- stuk dat zich ten noorden van Schiphol afspeelt". Komende week overlegt Norder met Noord-Holland over de bereik baarheidsplannen. Het bereikbaarheidsoffensief van minister Netelenbos (ver keer) omvat een spitstarief (re keningrijden), verbetering van het openbaar vervoer en maat regelen voor efficiënter gebruik van bestaande wegen. Voor Amsterdam zijn bijvoorbeeld afspraken gemaakt over de aan leg van de Tweede Coentunnel en de Westelijke Randweg. In Zuid-Holland ontstond ook onenigheid over de beste ding van geld uit het regio- fonds. Volgens Norder zou een deel van dat geld ook gebruikt moeten worden om problemen buiten de regio op te lossen. De Haagse gemeenteraad was het daar eerder deze week niet mee eens. „Het doel is het bereik baarheidsprobleem in zijn ge heel aan te passen. Dat pro bleem zit ook in verbindingen rondom de regio", verklaarde Norder zijn standpunt. Provinciale staten van Noord- Holland zijn in grote meerder heid voor de proef met het tol poortenplan. Het college van gedeputeerde staten liet deze week weten de tolpoort niet bij Badhoevedorp maar zuidelijker op de A4 te Willen plaatsen, ter hoogte van de weg Hoofddorp- Aalsmeer. De statenfracties van WD en CDA willen die tolpoort roermond De Roermondse ECl-centrale geeft weer stroom. De waterkrachtcentrale uit 1920 heeft 26 jaar stilgestaan, maar sinds gisteren is zij weer terug van weggeweest. Nederstroom, een samenwer kingsverband tussen het Belgische Ecowatt en energie- en wateronderneming Nuon, houdt de ECl-cen trale nieuwe stijl draaiend. Dat 'nieuwe stijl' zit hem voornamelijk in de moderne waterkrachtcentrale, die naast de oude, gerenoveerde installatie uit 1920 is neergezet. Samen leveren de beide installaties jaarlijks 2.200.000 kilowatt elektriciteit. Daarmee kunnen ruim zevenhonderd huishoudens worden be diend. Nuon gaat de stroom die in de ECl-centrale wordt opgewekt verkopen als Natuurstroom. foto anp ermindo armino nóg zuidelijker zien. Haarlem mermeer is bang dat een tol poort binnen de gemeente zorgt voor een tweedeling. Haarlemmermeer pleit daarom ook voor een poort aan de zuid kant van het grondgebied. De gemeente wil alleen meewer ken aan het plan als de A9 bij Badhoevedorp wordt omge legd, de bereikbaarheid van Schiphol wordt verbeterd en als het openbaar vervoer wordt versterkt. Voor Gedeputeerde Staten (GS) van Utrecht is het reke ningrijden het grootste struikel blok. Met de weigering akkoord te gaan met het bereikbaar heidsoffensief, zet de provincie Utrecht 250 miljoen gulden op het spel. Netelenbos heeft im mers het rekeningrijden onlos makelijk verbonden met de uit voering van het gehele pakket. Nederlandse man niet te dik en niet te dun brussel anp Van alle Europese mannen is de Nederlandse man, met de Italiaan, het best geproportio neerd: gemiddeld is hij niet te dik en niet te dun. Dat blijkt uit cijfers over diverse gezond heidsfactoren die het statistisch bureau van de EU, Eurostat, gisteren heeft gepubliceerd. Eurostat hanteert vijf verde lingen: veel te mager, te mager, normaal, te dik en veel te dik. Italianen en Nederlanders ont lopen elkaar nauwelijks: Italia nen zijn een fractie vaker 'nor maal' dan Nederlanders (75,3 procent tegen 74,9 procent), maar weer iets minder vaak 'te dun'. Wel winnen Nederlanders waar het gaat om overgewicht: slechts 17,3 procent van hen is 'te dik' of 'veel te dik'. Vooral de Grieken hebben in die categorie het nakijken. Van hen torst 35,4 procent overgewicht mee. Nederlandse vrouwen scoren ook goed, maar zitten wat meer in de middenmoot. Duitse, Zw;eedse en Ierse vrouwen zijn nog 'normaler'. Speciale aan dacht verdienen verder de Frangaises. Volgens de normen van Eurostat is ruim één op de vier ondervoed. De gewraakte foto van Kamerlid Voute-Droste (links) in een bedrijfs restaurant in Capelle aan den Ussel. Volgens de SGP een goedkope pu- bliciteitstunt. foto anp fred steenman den haag «hans jacobs haags redacteur De SGP hekelt deze week in partijblad De Banier de zomer se zucht naar publiciteit van le den van de Tweede-Kamerlid. Ter illustratie wordt het gedrag van de Aerdenhoutse WD-co- ryfee Hella Voute-Droste aan de kaak gesteld. Ook haar 'publici- teitszieke' D66-collega Boris Dittrich krijgt er van langs. De SGP vindt dat Kamerleden hun activitejten, zoals werkbe zoeken en stages, buiten het licht van de schijnwerpers moeten verrichten. Nu probe ren ze de schijn op te houden dat tijdens de acht weken va kantie wel degelijk hard is ge werkt. 'Een mooi meegenomen bijproduct van deze stages is dat ze in de komkommertijd al tijd leuke kiekjes opleveren. Kom je zelfs tijdens de vakantie nog in het nieuws', stelt SGP- woordvoerder De Bruyne cy nisch vast. De afgelopen jaren hebben Kamerleden inderdaad middel tjes bedacht om ook in de rus tigste tijd van het jaar in de schijnwerpers te komen of te blijven. Een zure secretaris-ge neraal sprak aan het begin van het zomerreces - vakantie mag het van de Kamerleden niet he ten - over de traditionele diar ree aan Kamervragen die dan bijvoorbeeld door de publici- teitsgevoelige SP over de minis teries wordt gestort. De media zitten om nieuws verlegen, de andere partijen houden zich koest en de kleine oppositiepar tij trekt alle aandacht naar zich toe. Uiteraard ziet de SP dat an ders, maar de schijn hebben ze tegen. CDA-Kamerlid Leers is ook zo iemand die in de zomer de kranten extra goed spelt, om vervolgens 'te scoren' met vra gen. De Bruyne vindt de (ge slaagde) poging van Hella Vou te 'een van de mooiste' van dit jaar. „Wie haar in de wandel gangen tegenkomt, ziet altijd een van top tot teen verzorgde dame, die 's ochtends voor haar vertrek naar het Binnenhof minstens een uur, of langer, moet hebben doorgebracht achter haar van allerlei snuiste rijen en snuiverijen voorziene toilettafel", aldus De Bruyne. „Welnu, deze welopgoede da me, voor wie een baantje in de kantine van een of ander bedrijf zo'n beetje de ergste nachtmer rie moet zijn, die mevrouw zet te zich in enkele dagbladen te kijk in ...jawel de keuken van een of ander bedrijfsrestau rant," schampert de SGP'er. Hij vervolgt: „Ze maakt zich verdienstelijk bij het bereiden van de lunch en op de foto zien we de als altijd onberispelijke mevrouw Voute lachend de ca mera inkijkend - met inderdaad een schort om - een lepel aard appeltjes op een bord schep pen. Zo lust ik er nog wel een paar." De Bruyne vindt de actie niet geloofwaardig. „Ze had iets moeten doen in een chique ho tel, en dan niet in de keuken", meent hij. Voute zelf is juist zeer te spre ken over haar zomerse activitei ten. „Het bezoek aan de cate raar Van Hecke was inventief en een culinair succes", aldus het Aerdenhoutse Kamerlid, dat deze zomer ook een dag optrad als 'gasthoofdredacteur van Haarlems Dagblad', de klap op de vuurpijl van mijn werkbe zoeken'. „Met eigen oren zien en met eigen horen wat er ge beurt is nuttig". den haag carlo nuveen Uitlating minister Korthals wekt verbazing verbod. „Met zo'n verbod knaagt de minister aan de persvrijheid. Op die manier bepaalt het open baar ministerie wat journalisten wel en niet mo gen melden. Dat kan dus niet. Als mensen tijdens een strafzaak iets onoorbaars hebben gedaan, moeten zij in de beklaagdenbank terechtkomen en niet de media die over dergelijk wangedrag publiceren." „Een volkomen idioot, belachelijk plan", rea geert bestuurslid Wijngaarden van de Coornhert- liga, de vereniging voor strafrechthervorming. „Zo'n verbod is inderdaad eeq ernstige beknot ting van de persvrijheid. Niet de media, maar po litie en justitie hebben de taak vertrouwelijk met strafdossiers om te gaan en hun werk goed te doen." Hoofdredacteur Taselaar van RTL-Nieuws is eveneens verontwaardigd over het plan van Korthals. Hij is niet bang voor eventuele boetes die de minister de media wil opleggen bij het overtreden van een eventueel publicatieverbod. „Ik laat mij door geen enkele minister muilkor ven." RTL-Nieuws leek eerder dit jaar door justi tie op de vingers te worden getikt, nadat de com merciële zender geluidsfragmenten uitzond van het strafproces rond de Amsterdamse topcrimi neel Mink K. De Nederlandse media mogen niet worden 'lam gelegd' wanneer zij informatie over een lopend strafrechtelijk onderzoek willen publiceren. Dat zegt deken Von Schmidt auf Altenstadt van de Orde van Advocaten. Hij reageert hiermee op het plan van minister Korthals (justitie) om te onder zoeken of media die 'rechtsbelemmerende' in formatie verspreiden zelf strafbaar kunnen wor den gesteld. Met een eventueel publicatieverbod hoopt Korthals een einde te melken aan het uit lekken van dergelijk 'hot news'. „Een eerlijk pro ces mag door het publiceren van informatie uit het strafdossier uiteraard niet worden verstierd, maar zo'n verbod is een te zwaar middel", vindt Von Schmidt auf Altenstadt. „Advocaten die eventuele misstanden bij een strafrechtelijk on derzoek aan de kaak willen stellen, worden op die manier bij voorbaat monddood gemaakt. Ik vind wel dat advocaten zeer behoedzaam en te rughoudend moeten omgaan met informatie uit strafdossiers." Ook de Amsterdamse strafpleiter A. Moszko- wicz - onder andere advocaat van de Surinaamse ex-legerleider Bouterse - is tegen een publicatie- den haag harmen van der werf 'Dit wordt oorlog.' Uit Vlaanderen klinkt dreigende taal nadat het ANP woensdag het bericht verspreidt dat de Tweede Ka mer tegen verdere verdieping van de Wes terschelde is. De Belgen overwegen be roep bij het Internationaal Hof van Justi tie in Den Haag om 'wurging' van de Ant werpse haven te voorkomen. De toegang tot de Belgische zeehaven is al sinds de Tachtigjarige oorlog, en opnieuw na de Belgische onafhankelijkheid in 1830, een teer punt in de relaties met Nederland. Bij elke discussie daarover wordt meteen de hand van concurrent Rotterdam in de besluiten en meningen van politiek Den Haag vermoed. Maar de verhitte reacties van deze week zijn opmerkelijk want het rumoer rust op een foutief bericht. De Ka mer heeft zich helemaal niet over de vaar route naar Antwerpen uitgesproken. Laat staan dat er - zoals het NOS-Journaal don derdag meldt - een besluit is gevallen. Dat kon ook niet. „Vlaanderen heeft laten we ten de Westerschelde verder te willen ver diepen", zei staatssecretaris M. de Vries (verkeer en waterstaat) tegen in de Kamer, „maar een officieel verzoek hebben wij he lemaal nog niet ontvangen." Tweede Kamerleden hebben echter de nei ging zich weinig van zulke formaliteiten aan te trekken. Zij willen hun mening po neren, want dat de Vlaamse regering een verdere verdieping wil, staat vast. De Vlaamse eerste minister Dewael liet daar over bij een bezoek aan premier Kok eerder dit jaar geen misverstand bestaan. Kok rea geerde zuinigjes. Eerst moet de 'lange ter mijnvisie' op de Westerschelde worden af gerond en moet er nog een milieueffectrap port komen. Nederland en Vlaanderen hebben dat eer der al afgesproken. Die visie, die volgend jaar gereed is, moet een doorkijkje bieden tot 2030, oVer de toegankelijkheid van de Westerschelde voor de zeescheepvaart, de veiligheid tegen overstromingen en de na tuurlijkheid van de rivier. Woensdag klon ken in de Tweede Kamer dezelfde geluiden als Kok ventileerde. PvdA, WD en CDA - samen een ruime meerderheid - willen eerst de studie afwachten, maar gooien de deur niet dicht voor een verdere verdieping van de Westerschelde. Zij willen garanties, dat de veiligheid van omwonenden ge waarborgd blijft en dat de natuur niet wordt aangetast door een verdere verdie ping met vier meter. D66, Groen Links en de ldeine christelijke partijen SGP en RPF/GPV zijn vanwege het verlies aan na tuur wel onomwonden tegen, maar verte genwoordigen géén meerderheid. Boven dien heeft verzet niet zo veel zin. Neder land is op basis van het Scheidingsverdrag met België uit 1839 verplicht de Wester schelde open en bevaarbaar te houden. „En dat is bepalend in dit dossier," laat staatssecretaris De Vries meteen weten. De Antwerpse havenbaronnen maken on dertussen dankbaar gebruik van de fout van het persbureau en stoken het vuurtje op. De Scheldestad bouwt aan een hele nieuwe containerhaven, waarvoor zelfs het polderdorp Doel moet verdwijnen. Op 'lan ge termijnvisies' of voorstellen om de grote containerschepen al in Zeebrugge of Vlis- singen gedeeltelijk te ontladen, zitten ze niet te wachten. Vandaar dat de 'negatieve stemming in de Tweede Kamer' wordt uit gebuit voor een publiciteitsoffensief. Op deze manier kan de druk zowel op Neder land, als in Vlaanderen worden opgevoerd, compleet met oorlogsdreiging. Ook als er nog geen aanvraag ligt en er niets is beslo- De nieuwste systeemprogramma's van dit Duitse topmerk zijn geheel op maat en naar individueel ontwerp leverbaar. Met behulp van de Hülsta- tekencomputer maken wij een persoonlijk plan voor u! hülsta!"! Multi-Nova Die MöbelmorLe ideaal systeemprogramma dat geheel naa wens wordt samengesteld en ingedeeld. Multi-Nova is de volmaakte ruimtewinner. Vanaf tweedeurs leverbaar. -designcentrum

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3