Ik mis hier de beleving' Hockey vrouwen kunnen og oneindig veel leren' MASTERS Forescate wil fout snel rechtzetten De hockeyselecties Sport ERDAG 9 SEPTEMBER 2000 •je Fleischeuer is volgende week een van de favorieten de Masters-titel. De Voorschotenaar won dit jaar toernooien in het Leidsch Dagblad Tennis Circuit, met het grootste gemak. Zes jaar ervaring in het :'i' lelijke A-circuit hebben hem gelouterd. Nu hij voor tweede jaar zijn gezicht in het B-circuit heeft laten komt hij tot een wrange conclusie. „Het lijkt wel of eel gasten de motivatie ontbreekt. Of ben ik gewoon te fanatiek voor mijn leeftijd?" cheuer (29) wil tennissen, ren overal. Hij is makkelijk te halen. De liefde zit diep. het seizoen had hij zich jenomen om niet al te veel tooien te spelen. „Maar lellen ze weer of ik mee wil en dan zeg ;h ja. Het is leuk om potje te n", zegt de hander. gedwon- tennisloze ir twee jaar en om- jft hij dan als 'ver- kkelijk'. :heuer, net tudeerd als lieur civie- ;hniek, had een baan ge en en zegde het A-circuit b vel. Doordat hij nog steeds status had, kon hij geen ooien spelen. Vorig jaar lij weer volop binnen de e districtsgrenzen te be leren. Een finaleplaats tij de Masters was het resul- 3uido van den Broek hield /an zijn tweede titel (de behaalde hij in 1992) af. 9/ Oi v° 99* rv Cir<VvV Tegenstand is er dus wel de gelijk, maar niet genoeg. Ter il lustratie: tijdens het toernooi van TeHaDo won hij de eerste drie rondes met 6-0 6-0. Pas in de finale tegen Jeroen Boog- mans was er sprake van een echte wedstrijd. „Jongens als Marco van Trigt, Gertjan Egbe- rink en Jan- Willem Lug- thart hebben er geen zin meer in of geen tijd meer voor. Daardoor zijn er weinig echt sterke toer nooien meer, terwijl Leiden best een sterk district is. Ik mis die bele ving. Daarom ga ik volgend jaar in de vakantie weer een paar A-toernooien spelen. Ik ben hartstikke fit en ik zoek een beetje uitdaging. Ik kom nu steeds weer dezelfde koppen tegen en ik wil voorkomen dat er scheve gezichten komen, omdat ik zo veel win." Tegenstand komt ook niet uit de hoek waaruit hij die het liefst zou hebben. Van den Broek im mers was, net als hij, voormalig „ledereen doet hier normaal. Er is heel weinig arro- FOTO HIELCO KUIPERS jeugdtrainer en als trainers- coördinator. Een paar jaar gele den ben ik ook al benaderd voor de functie van trainer- coach van dames 1, maar toen had ik nog andere dingen lo pen. Nu was het voor beide partijen een gemakkelijke be slissing. De club wilde graag en ik ook. Het assistentschap be viel me niet zo, assistent zijn zit niet in mijn karakter. En het klikte ook niet met de hoofd trainer van Pinoké. Wat spreekt je aan in de club? „Heel veel. Iedereen doet hier normaal. Er is heel weinig arro gantie. Iedereen doet dat waar hij zich mee bezig moet hou den en er is weinig kritiek, niet onderbouwde kritiek bedoel ik dan. Het is echt een beetje een familieclub. Er is veel aandacht voor de jeugd, niet alleen met woorden, ook met daden." Zo'n grote club bij een universi teitsstad zou toch in de hoofd klasse moeten spelen? „Ik weet niet in hoeverre de universiteit een rol speelt. Eigen jeugd is veel belangrijker, dat is een zekerheid. Wat je van bui ten haalt heb je niet in de hand. Daarom is het belangrijk dat je Het verloren gegane terrein zo snel mogelijk weer veroveren. Dat is de doelstelling van de mannen van Forescate in de landelijke hockeycompetitie die morgen van start gaat. Al leen het allerhoogste niveau, de hoofdklasse bij zowel man nen als vrouwen, begint van wege de Olympische Spelen pas in de maand oktober. Be halve de formatie uit Voor schoten spelen ook de man nen van het Oegstgeestse LO- HC en van Alecto uit Leider dorp in de eerste klasse. De derby tussen de Leidenaars en Forescate staat voor volgende week zondag op het program ma. Alecto speelt in een ande re eerste klasse. „Vooraf zeggen dat je kam pioen wordt, is lastig", licht Joost Baaten namens Foresca te toe. „Maar we gaan in ieder geval voor een plaats in de top. Vorig seizoen verloren wij op de laatste speeldag onze plaats in de overgangsklasse. Op een nogal trieste manier. We had den nog maar een enkel puntje nodig om onbereikbaar te worden voor de concurrentie. Vijf minuten voor tijd stonden we nog op 3-3, maar toen kre gen we toch nog een goal te gen. De concurrentie had het heel makkelijk. Die speelde te gen EHV uit Enschede, dat vanwege de grote vuur werkramp zo ongeveer met het derde team verscheen. We wil- zoveel mogelijk eigen kweek hebt. Om mensen van buiten aan te trekken heb je ook uit straling nodig en wat dat betreft zijn we op de goede weg. Maar het is moeilijk, want speelsters krijgen bij andere clubs veel aangeboden: geld, een lease autootje. Die trend is begonnen in de hoofdklasse, maai' die zakt nu ook naar beneden. En Alecto weet: die faciliteiten kunnen wij niet van de ene op de andere dag gaan bieden. Dan zou er een paar ton bij moeten. Hier betalen de speel sters van dames 1 nog contri butie, de heren ook. Ik begrijp het wel, hët zijn inkomsten voor de club en het moet ook wel een eer zijn om in het eer ste te spelen. Maar ik denk wel dat een eerste stap moet zijn dat ze geen contributie meer hoeven te betalen. De club denkt in elk geval ook op lange re termijn, er moet een water veld komen, we moeten maal tijden verstrekken. Beetje bij beetje moet dat haalbaar zijn." Wat is je eerste indruk van het team? „Het is een jong team, met een gemiddelde leeftijd van twintig jaar. Een tegenvaller was dat we len daarom zo snel mogelijk terug. Met een paar goede oe fenwedstrijden achter de rug, zijn we optimistisch gestemd." De Voorschotense routiniers Paul de Jager en Derk-Jaap En gelen stopten. Rutger van Schaik trok naar Roomburg, waar broer Lukas van Schaik trainer is geworden. Bij LOHC werd zo ongeveer de helft van de selectie vervan gen. Jongeren namen ook hier de plaatsen van de gevestige orde in. „We krijgen in ieder geval een sterk tweede team", zegt bestuurslid technische za ken Jossy van der Hoeve. „Ter wijl we qua sterkte in het eer ste team niet inleveren." Of de Leidse ploeg voldoende is in gespeeld om een rol te spelen in de strijd om de eerste plaats moet worden afgewacht. Alec to beschikt met de pas 16-jari- ge Jaïr Levie en de net 17—jari ge Tijmen Voet in de gelederen eveneens over een team met een lage gemiddelde leeftijd. „We denken tussen de top en de middenmoot te eindigen", is de mening van de nieuwe trainer/coach Huub Janssen over de kansen van de Leider dorpers. In de tweede klasse B zullen de Leidse Studs, Noordwijk en Roomburg voor een reeks van aantrekkelijke streekderby's kunnen gaan zorgen. Hetzelf de geldt in de derde klasse B voor Alphen en Catwijck. Eerstgenoemde ploeg ont vangt voor de winterstop Cat- Maurits Eikenhout: gantie." met een grote groep zouden beginnen, maar een aantal haakte af. Nu hebben we een groepje van vijftien, daar zit wijck. De return staat pas in 2001 gepland. Alkemade en Voorhout zijn de nieuwkomers in de vierde klasse A. De ploeg uit Oude Wetering opende eind augus tus haar eerste kunstgrasveld en speelde daar met een nieuw eerste mannenteam direct op in. Bij Voorhout zijn de jonge talenten van drie jaar geleden in de jeugdcompetitie inmid dels voldoende gerijpt om met succes aan de volwassen com petitie mee te doen. Hisalis is de derde 'Leidse' ploeg in deze klasse. „We moeten het plezier terugkrijgen in hockey, dan komt het niveau ook wel weer", aldus de coach van de Lissese club, Patrick Peeters. In de landelijke competitie bij de vrouwen zijn Forescate en Roomburg in de eerste klasse A bij elkaar ingedeeld. Net als bij de mannen werd de Voorschotense formatie dras tisch verjongd, de helft van het team bestaat uit nieuwe na men. Daniëlle Engelen en Marja Engelen-Spreij verlieten na jaren trouwe dienst de ploeg. Het Oegstgeestse LOHC in de eerste klasse B en de Leidse Studs in de tweede klasse A treden alleen tegen teams van buiten de Leidse re gio aan. De derde klasse B daarente gen levert met Alphen, Cat wijck en Noordwijk weer een reeks van streekderby's op. Hi salis continueert in afdeling B het vierdeklasserschap. weinig speling in en er is weinig concurrentie. Ik moet nu ook al eerder dan ik wilde meisjes uit de A er bij betrekken." Wat is je doel? „Ik vind dat we ons stabiel moeten handhaven, en daar mee bedoel ik: we moeten een goede middenmoter zijn die zich niet druk hoeft te maken over een eventuele degradatie. Het tweede doel is om goede progressie te maken zodat we kunnen kijken of we in het jaar daarna naar de top drie kun nen. Een van de dingen die ik meteen moest doen was een balans zoeken tussen gezellig heid en hard werken. Eigenlijk was het er allebei niet. Daarom heb ik, samen met mijn broer Wouter die mijn asssistent is, niet alleen veel energie gestopt in het hockey maar ook in de dingen eromheen, om te zor gen dat ze het weer leuk gingen vinden. We zijn bijvoorbeeld een weekeinde naar België ge weest, zonder sticks. Het knap pe van de groep is dat de neu zen nu toch al dezelfde kant op staan, zowel in als buiten het veld. Tactisch zijn de lijnen ook redelijk goed neergezet. De groep moet nog wel leren om spelsituaties te herkennen en daarvoor de juiste oplossing te vinden. Ze zijn gewend om van A naar B te denken maar als er een blokkade tussen staat, dan hebben ze een probleem. Ze moeten veel meer zelf leren denken." Kun je eigenlijk goed rondko men van het trainerschap bij een amateurclub? „In de hoofdklasse worden gi gantische bedragèn verdiend, soms is het echt te gek wat die mensen ervoor krijgen. Maar ik heb niet te klagen. Ik ben bui tengewoon tevreden." MANNEN Eerste klasse A Forescate. Keeper: Marc van den Berg (nieuw). Veldspelers: Bernard Thieme, Gertjan Egberink, Guido Klomp, Lennart Koopmans, Joost Baaten, Olivier Kist, Reinout Baaten, Philip de Lima, Frank Vos, Jasper Vis ser, joost van Hout, Jelle Steensma, Sander Briedé, Jeroen Lieth, Wouter Stikkelman, OUe de Graaf. Trainer- /coach: Erik Kruysmulder; managen Rob Klomp. Gekomen: Jelle Steensma, Sander Briedé, Jeroen Lieth, Wouter Stikkel man, Olie de Graaf. Vertrokken: Coen Husman, Paul de Jager, Rutger van Schaik (naar Room burg), Derk Jaap Engelen. LOHC Leiden. Keeper: Bart Greebe. Veldspelers: Andrew Brom, Atse Buurman, Engelbert Gieskes, Oswald Mattheussens, Niels Noordzij, Derk Peters, Aad van den Polder, Jan-Wil lem Sepmeier, Ivo Vincente, Sander Vinkesteijn, Niels van den Wall Bake, Adam Westman, Siebe Winnubst. Trainer/coach: Peter van der Meer; manager: Jef Gardeniers. Gekomen: Atse Buurman, Engelbert Gieskes, Oswald Mattheussens, Niels Noordzij, Derk Peters, Aad van den Polder, Ivo Vincente, Adam Westman (uit Australië, trainer jongens Al). Vertrokken: Niels Eegdeman, keeper, Arnoud Guns, Dirk Jan Oomens (naar mannen II), Marciano Ferrier (naar mannen II), Elmo Ferrier,Bert Bon sing, Friso van Deursen (gestopt), Paul Arps (naar mannen II), Nick van Til (stage Nieuw Zeeland), Sjoerd Taekema (gestopt). Eerste klasse B Alecto. Keeper: Joris Reijnierse, Bram van der Spruit (reserve). Veldspelers: Hidde Kuijers, Maarten Memelink (captain), Dirk van den Beid, Maurice van der Voort, Tijmen Voet, Richard Soetens, Wynand Hacker, Thijs Rot tier, Sander Rottier, Bas Brouwer, Jos Douwma, Jaïr Levie, Alexander Soe tens (reserve), Michiel Soetens (reser- Trainer/coach: Huub Janssen. Tweede klasse B Leidse studs. Keeper: Maarten van der Borden, Marijn Takkenberg. Veldspelers: Wouter Plantenga, Da vid Duparc, Huub Brinkman, Jasper Luijendijk, Tjalling ten Cate, Thomas de Groen, Paul de Heer, Philip Es- tourgie, Robert Briët, Jan-Willem Briët, Jelle Takkenberg, Jurriaan Ver schuur, Maurice van Susante, Reinout Vriesendorp, Gjalt Elenbaas, Maarten Vehmeijer, Matthijs van Leijenhorst, Tiemen Brouwer, Trai ner/coach: Wouter Plantenga (tevens speler). Gekomen: Jurriaan Verschuur, Mau rice van Susante, Reinout Vriesen dorp, Gjalt Elenbaas, Maarten Veh meijer, Matthijs van Leijenhorst, Tie- Noordwijk. Keeper: Casper Claassen, Bart Italië. Veldspelers: Stefan Berk hout, Thomas Schoonhoven, Robin Dobson, Joost Govaert, Herman Plantenga, Steven de Bruijne, Hans van Dongen, Mare Reitsma, Erik Ver doom, Bob Sinke, Lennon Wiarda, Folpmer Houwaart, Jayant Kaulesar, Boudewijn Duindam, Wieger Hof man, Ruud Matser, Marnix Achter berg, Bernard-Jan Holsboer. Trainer/coach: Arthur van der Horst. Roomburg. Keepen Arno Bosman Veldspelers: Jeroen Augustijn, David Berg, Stijn van Huijstee, Michiel de Jong, Wytze Knol, Bob Kruijs, Martin du Prie, Rutger van Schaik, Jasper Staal (aanvoerder), Tim Stolwijk, Lu- •kas Walraven, Robert Walraven. Trainer/coach: Lukas van Schaik. Gekomen: Ruiger van Schaik (terug van Forescate), Jasper Staal (van Alecto), Lukas Walraven. Vertrokken: Wouter van der Burg Loek van de Helder, Elroy van Nu- nen, David Schuring, Dick van Sprundel, Berend Venema, Henk-Jan Verweij, Maurice Boonen. Derde klasse B Alphen. Keeper: Jan Willem Brouwer. Veldspelers: Dimitri Bloemen, Mau rice Boonen, Jeroen de Blois, Evert Bonte, Ard-Jan Bruggers, Marijn Bui- kema (captain), Jeroen Groot, Menno Hendriks, Lodewijk van Klaveren, Frans Kole, Robbert Kuster, Mark Roos, Martijn van Tol, Ward Visser. Catwijck. Keepen Leon Guijt. Veld spelers: Daryon van Duijn, Dem Graaff, Robert-Jan Groeneveld, Jiri Hartog, Ernst-Jan Hogewoning, Mar tijn Houwaart (aanvoerder), Wouter de Mol, Maarten Plug, Arie Schaap, Ronald Sieval, Eugen Stein, André Tibben. Trainer/coach: Martijn Ha genaars. Gekomen: Eugen Stein. Vertrokken: Dennis Admiraal, IJs brand Plug, Frans Spaink. Vierde klasse A Alkemade. Keeper: Ton Olijerhoek, Arjan Rotteveel (reserve). Veldspe lers: Eric Vrieler, Engelbert Knibbe, Harry Straathof, Richard den Haring, Dirk-Jan Peeters, Leo Huvers, Peter Blom (aanvoerder), Martijn Dissel dorp, Pirn Slot, Evert Verduin. Reser ve: Niels Roos. Coach: Eric Vriele (te- Hisalis. Keeper: Stefan Meeuwissen. Veldspelers: |iii|,ni Alirna, Hen Klnt huizen (aanvoerder), Henk van Bok hoven, Rogier Elsendoorn, Maarten Gietelink, Bas Lefeber, Martijn van Minderhout, Hendrik-Jan Rogge, Paul van Velden, Bas Verweij, Mauri ce Vink. Trainer/coach: Patrick Pee- Gekomen: Niels Elsendoorn. Vertrokken: Trainer/coach Eldert Michels, Koos Alfrink, Wander Klein Kranenburg, Malhieu Schouten, Frank Smidt. Voorhout. Spelers: Boaz Adank, Da vid Adank, Janno Adema, Rolf de Blanken, Hans Edgington, Michel Houthoff, Bart Keultjes, Robert Mo lenkamp, Mark Nooij, Marcus Schullz. Paul Smit, Bart Wehkamp, Gijs Wehkamp, Fons Welters. Coach: Frans Adank. Trainer: Mark van Ital- lië. VROUWEN Overgangsklasse A Alecto. Keeper: Claire van Ettekoven, Jeske Ladan. Vcldspcelsters: Leon ti ne Bakker, Mariette Beukers, Katelij- ne Corporaal, Ghislaine Démétriadis, Fréderique van Kaauwen, Antoinette Kuijlaars, Marije Manni, Esther Mie- remet, Jolanda Plijter, Margreet de Rooij, Marlies van der Stel, Leontien van Tilburg, Mieke van Ulden. Trai ner/coach: Maurits Eikenhout. Ma nagen Tineke Blans. Begeleiding: Henk van Driel, Wouter Eikenhout, Olga Nicolaï. Gekomen: Claire van Ettekoven (uit eigen jeugdselectie), Ghislaine Démé triadis. Mieke van Ulden (terug uil VS). Vertrokken: Danielle Beukers, Mar greet Brouwer, Maaike Hal, Esther Hulleman, Willemijn Jansen, Marije Zwegers (naar Roomburg), Han Kol- leman (trainer/coach). Eerste klasse A Forescate. Keeper: Ellen Husman. Veldspeelsters: Stephanie Swart, An- nemiek Taberina-Stevens, Maaike Dolk, Marloes Krauvvel, Dominique Lingeman, Lot Wiegant, Marije Wiegant, Majorie Zaaijer, Marlies Smissaert, Marden Smit, Monique Hallman, Sophie van der Voort, Eline van Nimwegen, Fleur Lage, Carlijn Wiegant, Karlijn Koel, Annemarie Eijffïnger, Saskia van der Meulen. Trainer/coach: Sjoerd Breebaart. Gekomen: Sophie van der Voort, Eli ne van Nimwegen, pleur Lage, Carlijn Wiegant, Karlijn Koel, Annemarie Eijffïnger, Saskia van der Meulen. Vertrokken: Danielle Engelen, Marja Engelen-Spreij, Mascha Kimman, Myriam Lingeman, coach Patrick Reuser. Roomburg. Veldspeelsters: Marleen Smid, Christine Brauckman, Anouk Regenbogen, Ellen v.d, Zalm, lïeke van Koppen, Ingrid Schut, Lisette Ko le, Marleen van Dijk, Martine Fluits- ma, Nanouk Wiemer, Noor Lansber gen, Maaike van Hal, Martje Zwegers, Maaike Spaans, Danielle Beukers. Trainer/coach: Felix Zwegers. Gekomen: Maaike van Hal, Martje Zwegers (van Alecto), Marleen Spaans (van Craeyenhout). Eerste klasse B LOHC Leiden. Keeper: Piroska de Boer. Veldspeelsters: Charlotte Vint- ges, Kathelijne de Haan, Irene Duwaer, Tessa van Dijk (aanvoerder), Kyoko Tollenaar, Anne Mieke Hol land, Nini Visser, Marieke Mattheus sens, Nieuw: Kiki de Vlaam, Machteld Breeman, Karin van Rijn, Elsemiek Petri .Trainer/coach: Martijn Gros- mann. Manager: Top Mulders, Mi chiel Cosijn (assistent). Gekomen: Piroska de Boer, Kiki de Vlaam, Machteld Breeman, Karin van Rijn, Elsemiek Petri. Vertrokken: Anne Kathy Exalto, An nemarie Siderius, Sabine Jiskoot, Iva- na Esser (naar Leidse Studs), Marije Fokker, Elsje Peletier, Emilie Groen, Willemijn Scholtes, Christine Brauck- mann (naar Roomburg), Joke Plug, (naar Amerika), Eva Froger, Emma Mulders. Tweede klasse A Leidse studs. Keeper. Tessy van der Ven. Veldspeelsters: Charlotte Asjes, Jessy van der Boomen, Aimee Bos man, Tamara Corporaal, Carolijne Duparc, Ivana Esser, Fleur Hertzber ger, Tineke Kraaijeveld, Carolien Lin- denhovius, Bonnie Reijneveld, Caro line Schneller, Suzan Steenbruggen, Caroline Wink. Trainer/coach: geen. Gekomen: Aimee Bosman (van HGC) Ivana Essei (van LX >i IC Leiden). Derde klasse B Alphen. Keeper: Kimberley van Vuur- en. Speelsters: Kimberly van Vuuren, Kris Driessen (aanvoerder), Fleur van Geest, Renate Goedemans, Shirley Goedemans, Pamela Kapel, Elise Kuijt, Marleen Smid, Lonneke Speur, Alwine Sterk, Kim de Wolf, Sanne de Wolf, Trainer/coach: Mark Duffhues. Catwijck. Keeper: Marina van der Plas. Veldspeelsters: Muriël van Beek, Sandra van Dijk, Jennifer van Drunick, Alice van Duin, Maaike Eijs- ackers, Patricia Hegeman, Kirsten Ouwehand. Jeanine Paauw (aanvoer der), Annelies Parlevliet, Margot Pas mans, Susanne Pasmans, Desiree van Rijn, Caroline van der Velden. Trai ner: Eugenie. Gekomen: Marina van der Plas, Pa tricia Hegeman, Kirsten Ouwehand, Annelies Parlevliet, Desiree van Rijn, Caroline van der Velden. Vertrokken: Trainer/coach Sam Hingst, I lolchc van der Horst, Marjo lein van der Velden, Eline Iluitenga. Vierde klasse B Hisalis. Keeper: Loukie Edgington. Veldspeelsters: Renske Wijntjes, Ni cole Vastenhout, Astrid Cederhout, Monique Vastenhout, Lisa van der Zaal, Sera Edgington, Jessica van Hoorn, Marjolein Miedema, Ellen Oberink, Celeste Hoogendoorn (aan voerder), Roos van der Krogt, Marjo lein van Thiel. Trainer/coach: Michel Lenes. Gekomen: Celeste Hoogendoorn, Roos van der Krogt, Marjolein van '['hiel. Vertrokken: Nicole Meeuwissen, Heidi Ixintink, Amanda Klinkhamer, Suzanne Rosman. irk Fleischeuer over het B-tennis in Leiden: A-speler. Veel jeugd ziet hij niet opkomen, althans niet genoeg. „Er is te weinig instroom en blijkbaar is er nog een groot verschil in niveau tussen A- en B-spelers. Maar als ik kijk naar een speler als Michael Rusman: die kan heel goed tennissen. Ik heb wel eens met hem gespro ken en hij wil wel hogerop. Maar wat doet hij dan nog bij Nieuw-Vennep? Laat hem naar een andere club gaan waar hij met betere spelers kan trai nen." Zelf begon de inmiddels in Valkenburg woonachtige Flei scheuer bij Forescate. Via Dek ker, De Merenwijk, De Metse laars en Unicum belandde hij bij Zee Duin. Met de Katwijk- se vereniging behaalde hij dit voorjaar de landstitel in de herencompetitie. Een hoogte punt in zijn carrière. Hij had graag meer uit zijn loopbaan wallen halen en heeft spijt dat hij nooit de beslissing heeft ge nomen fulltime te gaan tennis sen. „Toen ik een jaar of 18 was, ben ik een beetje A-toernooien gaan spelen. Lekker het hele land door en overal een beetje kwalificatie spelen, gecombi neerd met het B-toernooi. Ik vond het leuk om tegen ande ren te spelen. Maar ik heb het altijd in mijn eentje gedaan en dan is het moeilijk om jezelf te motiveren. Als ik het over zou kunnen doen, had ik het heel anders gedaan. Dan had ik het een paar jaar fulltime gedaan op de goede manier. Ik kan me zelf verwijten, dat ik verkeerde keuzes heb gemaakt. Ik ben se rieus en fanatiek, maar ik speel de vaak tegen mezelf. Ik trainde wel veel, maar niet altijd op de goede manier." „Frank Vahle is de beste trai ner die ik ooit gehad heb, maar ik dacht dat de trainingsfacili teiten die me bij Dekker werden geboden, beter waren. Dat was stom want met Vahle klikte het echt. Ik had moeten wachten met studeren, dat had ik best later kunnen oppikken. Mis schien was het wel allemaal niks geworden, maar ik had het in ieder geval kunnen proberen. Dan had ik die ervaring in ieder geval gehad." Verder dan de 59ste plaats op de Nederlandse ranldng en twee finales in een A-toernooi kwam hij niet. „Die 59ste plaats is niet super nee. Er had Tneer in kunnen zitten." Hij ziet en zag genoeg spelers om hem heen met meer talent die min der ver reiken. Hij kan zich er kapot aan ergeren en heeft recht van spreken. „Als ik kijk naar Bart van Delft en de moge lijkheden die hij heeft gekregen via zijn vader, dan begrijp ik hem niet. Die jongen is zoge naamd top van Nederland tot en met achttien jaar maar hij kan bij wijze van spreken nog geen B-toernooi winnen. Tjeerd Star vindt zichzelf heel goed, maar hij gaat geen A-toernooi en spelen, omdat hij geen zin heeft om ver te reizen." Hij begrijpt het niet, zoals hij zich ook niet kan inleven in tennissers die niet leven voor de sport zoals hij. „Ik speel soms tegen ventjes in B die alle maal heel populair doen. Dat moet je in A proberen. Dan word je vierkant uitgelachen. Zelf doe ik nog altijd een war- ming-up. Anderen zie ik dat „Ik speel soms tegen ventjes in B die allemaal heel populair doen. Dat moetje in A proberen. Dan word je vierkant uitgela- FOTO DICK HOGEWONING Mark Fleischeuer: chen." niet doen. Maar mijn lichaam en materiaal zijn altijd in orde, dat klijkt me niet rpeer dan lo gisch. Je speelt toch best op een leuk niveau. Dan mag je je ook wel goed voorbereiden." Ergeren kon en kan hij ook zichzelf nog. Fleischeuer is een opgewonden standje op de baan, smijt graag met zijn rac kets en er wil nog wel eens een flinke krachtterm uit zijn mond rollen als de zaken niet lopen zoals hij wil. „Ik heb mezelf meer in de hand. Als ik een keer scheld, heeft dat alleen positie ve invloed op de rest van de partij. Vroeger bleef ik te lang stilstaan bij een bepaald punt en dan verloor ik." Hij beseft dat mensen door zijn gedrag al heel lang een slecht beeld van hem hebben. Hij kan er niet mee zitten en voelt er niets voor om dat beeld te veranderen. In de A-toernooien heeft hij leren overleven op de baan en het helpt hem daarbuiten ook. „Ik ben zelfstandiger geworden en mentaal veel sterker. Dat leer je wel als je ergens op een achterafbaantje staat te spelen tegen gasten die alleen maar punten pikken. Er lopen een hoop klootzakken rond." Hij kan zich er tegen wape nen. Is harder voor zichzelf en zijn tegenstanders geworden. Hij haat verliezen, maar als het dan toch moet graag met opge heven hoofd. „Ik ben zelf ook wel stiekem een klootzakkie. Maar als ik verlies, heb ik daar nooit excuses voor. Overal om me heen hoor ik van verliezers dat ze een pijntje hier hadden of een blessuretje daar. Nooit is de ander beter geweest. Daar word ik wel eens niet goed van. Ga gewoon lekker tennissen. Of je speelt of je speelt niet, maar ga jezelf niet indekken." ich Maurits Eikenhout aan de slag bij Alecto naar Maurits Eikenhout, ■12-1965, wist na de mid- re school en zijn diensttijd rat hij moest gaan doen. ickeyer gaf wat trainingen n club LOHC, kwam in die ia oud-bondscoach Roe- )ltmans bij Bloemendaal it en bleek van zijn hobby leroep te kunnen maken, linde de vrouwen van LO- es jaar), die van Forescate, m de Gooische. Vorig jaar hij assistent-coach bij klasser Pinoke. Dit sei- werkt hij bijna full-tjme t Leiderdorpse Alecto. Als r/coach van dames 1, de es Al, als begeleider van oogst spelende jongens- i en als technisch coördi- „Vroeger waren er maar tuk of drie fulltimers in t bij hockeyclubs. Nu zijn r wel een paar honderd, inst is natuurlijk dat de isionele kracht ervoor dat de wij will igers het doen en dat iedereen het eeft op het veld." je liever vrouwenteams lannenteams? eb wel wat zijweggetjes de heren gemaakt, maar moet kiezen, dan kies ik :en vrouwenjoloeg. Bij da- omen veel meer emoties Als een speelster een he eft aan een teamgenote of iet lekker voelt, dan heeft ivloed op haar spel. Dus lat niet alleen maar om y, het gaat om de persoon alle speelsters. Dat boeit er. tweede aspect is dat naar nening dames nog onein- 'el kunnen leren, terwijl j heren vaak gaat om de ilus krijg je als trainer wat% beloning. Je ziet progres-* het veld, en ze laten ook len wanneer ze het naar, n hebben." loor is die achterstand ouwen te verklaren? ingens A van Alecto win- an het Nederlands vrou- am. Je denkt: hoe kan dat ze spelen hier regionale etitie, maar het kan. Er is root verschil in snelheid indelen en in kracht, heeft niet te maken met eveelheid aandacht voor ouwenhockey. Het heeft te maken dat bij jongens langrijke elementen snel- kracht, coördinatie en iek beter zijn ontwikkeld, erste grens bij dames ligt r- 'k heb het ook gemerkt toké, dat op het hoogste 1 speelt, in de sterkste etitie ter wereld. Ook daar og zo ontzettend veel te ben je naar Alecto ge- fcrkte hier al twee jaar als

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 35