PORT Knobel wil van geen wijken weten Brail vindt kieuw geluk 'KG' leidt Dream Team in dollars IRDAG 9 SEPTEMBER 2000 door MARCO KNIPPEN nintonner Chris Bruil dreigde als eeuwige belof- iar de kantlijn te worden verwezen. Hoewel hij it enkelspel ooit de mondiale nummer veertien en winnaar van het Europese circuit werd, bleef efinitieve doorbraak uit. Zijn bijzondere talent i tegelijkertijd zijn grootste vijand te zijn. In het engd dubbelspel vond hij twee jaar geleden niet er een vluchtweg, als wel een uitkomst. In Syd- wil debutant Bruil met partner Erica van den «j el een serieuze gooi doen naar olympisch ere- itgeroest in de single. Chris Bruil weigerde zich ja- ng bij deze constatering neer te leggen. „Ik was wijs en koppig, dacht het allemaal beter te we- 1/ Dus bleef hij dolende - met slechts af en toe een eve uitschieter, te danken aan zijn natuurlijke g. Te vaak liet zijn talent hem echter in de steek, weerhield me om m'n klasse te etaleren. Wat pre- veet ik niet. Nee, het was zeker geen gebrek aan en ambitie, maar eerder een aangetast geloof in kunnen. Geregeld vond er kortsluiting in m'n ïkamer plaats." zoektocht naar de juiste remedie leverde niets ruil raakte steeds verder het spoor bijster, maakte rije val op de wereldranglijst en werd door me- n afgeschreven. „Ik realiseerde me dat de absolu- niet voor mij was weggelegd. Maar wat moest ik Badminton lag me te na aan het hart om er voor- via de achterdeur afscheid van te nemen." I idscoach Martijn van Doorenialen droeg de op- ig aan. Hij bracht medio '98 een 'aanzoek' over irica van den Heuvel, de du,bbelspecialiste die tig een nieuwe partner zocht. „Toen ben ik eens is gaan nadenken. Ik besprak het voorstel met ren. Allemaal waren ze unaniem in hun oordeel, serden ze me deze uitgelezen kans te grijpen." lil stortte zich in het avontuur. Hij. deed dat niet il vrijblijvend. „Ik legde mezelf vanaf het begin ehoorlijke druk op. Juist omdat Erica haar sporen t dubbelspel had verdiend, wilde ik me ten op- van haar bewijzen. Ik wilde laten zien dat de iline me op het lijf was geschreven, dat ik gelijk le besten kon meekomen. Het gevolg was dat ne- re energie bezit van mij nam." j i den Heuvel sleepte hem erdoor. „Erica heeft me b moeilijke aanvangsfase fantastisch opgevan- bekent Bruil. „Zij bewaarde het geduld, toen ze rkte dat ik nauwelijks gewend was om te com- ceren. Erica twijfelde eerst nog wel aan mijn trai- arbeid. Zij is immers iemand die zich suf traint, f 1 ik geregeld andere prioriteiten stel. Gelukkig j r haar ervan kunnen overtuigen dat ik wel dege- onderd procent betrokken ben en dat ik me tij- de trainingen volledig inzet. lanks de goede samenwerking, werd deze al snel proef gesteld. Kort na het jawoord gooide een ilessure bij Bruil roet in het eten. Vier maanden hij noodgedwongen aan de kant. Maar de ren- ?ng gepaard met succes. Tijdens de open Zwit- titelstrijd, notabene pas het vierde toernooi 1 Bruil en Van den Heuvel samen actief waren, door ROB KRAMP Oud-bondscoach plotseling vertrokken bij RBC Met het plotselinge vertrek van George Knobel als chef-scout bij eredivisionist RBC lijkt een abrupt einde gekomen aan een bewogen loopbaan. Maar de 77-jarige oud-bondscoach van Oranje is nog niet klaar. „Doorgaan tot m'n tachtigste, dat lijkt me mooi." door MARK CALDENHOVEN George Knobel vindt dat hij zijn plicht heeft ge daan. „Als je niets doet is het erger." Hij kon het niet over zijn hart verkrijgen dat RBC, zijn club, een zwaar geblesseerde keeper 'liet stikken'. Jur- gen Belpaire brak negen maanden geleden beide benen en werd aan zijn lot overgelaten. Met alle gevolgen van dien. Voor de Belg dreigt de wao. Knobel veroordeelde de apathische houding van RBC en kon prompt inrukken. „Ik schreef een woedende brief. Daarin hekel de ik de houding van het bestuur. Misschien ben ik over de schreef gegaan. Dat zal best. Ik draag de consequenties. Toen voorzitter Jan Polle mans, een vriend van me, me op non-actief stel de heb ik gezegd dat ik de beslissing accepteer. Ik heb ook gezegd dat RBC een bak 'shit' over zich heen zou krijgen. Want buiten Roosendaal kent niemand meneer Pollemans, maar George Kno bel is nog steeds een naam in Nederland. Ik ga daar niet 'groot' op, maar het is wel een gegeven. Dat ik nu het slachtoffer ben interesseert me niet. Het is te belachelijk voor woorden dat RBC die jongen in de kou heeft laten staan. Asociaal." Het leven van George Knobel is een aaneen schakeling van ontroerende en dramatische mo menten. Van hoogte- en dieptepunten. „Voetbal is als het leven zelf. Dan verlies je, dan win je. Maar zo'n affaire als met Belpaire, dat blijft ra ken. Dan word ik weer zo'n emotioneel baasje." Het plotselinge einde bij RBC, waar Knobel als chef-scout de cirkel keurig wilde rondmaken, hoort daar bij. Hij is de laatste die dé wenkbrau wen fronst. „Ik was een jaar of vijf toen ik bij RBC begon. De kleinste schoenen waren nog te groot. Nu, ruim zeventig jaar later, weet ik dat de voet ballerij vol is van valkuilen en klemmen. Niets verrast me meer." „Van die brief naar RBC heb ik absoluut geen spijt. Ik heb nergens spijt van. Ik heb maar één ding heel erg gevonden, dat Johan Cruijff me is ontglipt bij Ajax. Met hem heb ik maar twee wed strijden gewerkt. Dat vond ik misschien wel het ergste wat ik heb meegemaakt, dat Cruijff naar Barcelona vertrok." „Ajax.... Nee, die club had ik niet verwacht. Ik had bij MW goede resultaten geboekt. Dat zeker. Daar vloeide, denk ik, ook m'n contract bij Ajax uit voort. In vijf jaar wonnen we in Maastricht drie keer van het grote Ajax en speelden we één keer gelijk. Misschien heeft dat indruk gemaakt, dat weet ik niet. Nee, ik schrok niet toen Jaap van Praag, de voorzitter, me belde. Ik heb altijd maar één motto gehad: doe je werk zo goed mogelijk dan komt de rest vanzelf. En zo is het gegaan. Binnen een uur was het bezegeld. Hoewel ik minder ging verdienen dan bij MW. Ja, serieus. Al voor het profvoetbal was Zuid-Limburg be faamd om haar betalingen. Met al die mijnen was 't een rijke provincie. Ik had een geweldig goed salaris bij MW." „Bij Ajax was het iets minder. Dat deed me niets. Ik kom nog uit een generatie die opgevoed is met het idee van 'jongen, ge moet altijd zorgen dat ge uw kost verdient'. Wij, mijn familie, had den geen hoge verwachtingen. Kijk, tegenwoor dig praat men over discriminatie, nou wij zijn ge discrimineerd. Ik woonde in de armste buurt van Roosendaal. Als je op school kwam was het al: 'hé daar heb je de schoffies van de Baan'. Zo heette die straat in Roosendaal, de Bredase Baan. Of je nu netjes was of niet, je kwam van de Baan. Dat droeg je de rest van je leven als een kenteken mee. Iedereen stierf van de armoe, je stonk naar de armoe. Water uit de put halen, naai' een we tje vijftig meter verderop in 'd'n hof. Ik heb ge leerd te leven met het minimum. Wij hebben steeds tegen elkaar gezegd: er kunnen slechte tij den komen. De vorige vergeet mijn generatie nooit meer." „Ik nam bij Ajax ook met minder genoegen omdat Cruijff daar speelde. Ik ben een geweldige fan geweest van hem. Nog steeds trouwens. Als ik tijd had, ging ik naar Ajax om naar hem te kij ken. Hij was mijn ontspanning. Cruijff was het voor mij. Dan krijg je niet alleen een aanbod van Ajax, maar mag je ook met zo'n man werken. Dan denk je: George jongen, nu heb je het ge maakt. Maar na twee wedstrijden stapt Cruijff op. Hup, naar Barcelona. Ik heb het aan nie mand laten blijken, maar ik vond dat erg. Goh." „Met Cruijff was bij Ajax ook de chemie weg. Hij was de jus op de aardappelen. Er was geen Shaquille O'Neal had geen zin, Kobe Bryant ging trouwen. Tim Duncan raakte gebles seerd, Grant Hill ook. Vier All- Stars haakten af maar deson danks verschijnt het zoveelste Amerikaanse Dream Team op de olympische basketbalvloer in Sydney. De vier werden moeiteloos vervangen. Allen Iverson werd niet eens gevraagd. De trucen doos van de Philadelphia 76- ers voldeed cum laude aan de voorwaarden van topsport en spektakel, maar ging in de competitie te graag op de solo toer. Dan liever Vince Carter, tweedejaarsprof en in Canada al 'Air' genoemd als opvolger van hoogvlieger Michael Jor dan. Carter, 23 pas, wordt in Syd ney publiekslieveling. Maar de katapult van de Toronto Rap tors heeft concurrenten in Alonzo Mourning, Gary Pay- ton en Kevin Garnett. Vooral van Garnett, beter bekend als 'KG' in het Amerikaanse prof basketbal (NBA). Hij is on danks zijn 24 jaar de best be taalde teamsporter in de USA. Jaarsalaris: 52,5 miljoen gul den. Garnett tekende vlak voor de staking in de herfst van 1996 een contract van 126 miljoen dollar in zes jaar. Hij was am per 20 jaar maar de Minnesota Timberwolves wilden de ster van de toekomst absoluut niet kwijt. De verbintenis van Gar nett had grote gevolgen in de NBA. „Dat was het contract", aldus president Walsh van de Indiana Pacers, „dat bij navol ging het faillissement van de clubs inluidde". De cao liep af en de clubei genaren namen een onwrik baar standpunt in. De salaris sen moesten geschaald wor den. Na zes maanden bereik ten spelersvakbond en eigena ren een compromis. Onder die regeling zou Garnett 71 mil joen dollar verdiend hebben in zes jaar. En mag hij na afloop van zijn verbintenis 105 pro cent van zijn laatste jaarsalaris gaan verdienen. Ofwel: 28 mil joen dollar, 70 miljoen gulden. Garnett werd in 1995 de eer ste basketballer in meer dan twintig jaar die direct van de Vince Carter. highschool naar de NBA over stapte. Hij sloeg de universiteit over en tekende als vijfde piek bij de T'Wolves voor 5,6 mil joen dollar in drie jaar. Met zijn 2 meter 10 was hij de lang ste small forward van de we reld. Een slungel van bijna 100 kilo met snelheid, souplesse en sprongkracht. Met zijn handtekening maakte Garnett de American Dream waar. Hij werd geboren in Maulding, South Carolina. Zijn vader zag hij nooit, zijn moeder was huishoudster in ploegendienst. Voor de kinde ren van de wijk in zijn geboor teplaats richtte hij studiefond sen op. Zelf betrok hij met twee jeugdvrienden in Minne sota een droomhuis op een stuk grond van vijftien hectare. Met alles wat hij in zijn jeugd ontbeerde. Een trampoline, een jaccuzi en auto's, veel au to's in allerlei soorten en ma ten. In Target Center, het home van de T'Wolves, is KG een idool. Voor zijn komst wonnen de T'Wolves nooit meer dan foto reuters lou dematteis 29 van de 82 competitiewed strijden. Met de kaalgeschoren Garnett stonden de T'Wolves de laatste twee jaar in de play offs. „En hij wordt nog steeds beter", aldus vice-president basketbalzaken Kevin McHale, vroeger speler van de Boston Celtics. McHale was de man die 126 j miljoen over had voor Garnett. j „Ik vond het een verantwoord j risico", zei hij. „Voor zijn leef tijd is Garnett bijzonder vol wassen. Hij bezit verantwoor delijkheidsgevoel. Als speler is hij geen egoïst op de vloer. Hij is een team- en topsporter, wordt steeds meer een leider j en is altijd gretig." Garnett verdient 126 miljoen j dollar in zes jaar. Uitgekeerd j in biljetten van één dollar vormt dat bedrag een lengte van 19.381 kilometer, rekende de Minnesota Star Tribune uit. i Te bedenken dat Mourning j 105 miljoen dollar verdient in zeven jaar en Payton 85 mil joen dollar. In dollarbiljetten kan het trio een paar keer de wereld rond. George Knobel: „Doorgaan tot m'n tachtigste, dat lijkt me mooi. Ik voel geen slijtage." foto cpd cees zorn redden meer aan. En dan komt dat befaamde in terview, met een weekblad dat volgens mij hoog uit tien keer is verschenen. 'Deze Week' heette het geloof ik. Ik mag hier doodvallen dat ik heb gezegd dat Ajax kapot gaat aan drank en vrou wen. Dat is pertinent onwaar. Ik zou het niet eens hebben durven zeggen. Het enige wat ik ge zegd heb is dat de spelers - laat ik het nu maar voorzichtig zeggen - een tikje losser gingen leven. Maar dat kon ook niet anders met drie Europa cups op zak. Er stonden in die tijd mooie meisjes bij de training en de spelers werden aan alle kan ten gefêteerd. Zo heb ik het gezegd. Wat staat er boven dat stuk: Ajax gaat aan drank en vrouwen ten onder. Ik heb het een schande gevonden. Het was een vernedering, voor mezelf en voor Ajax. Ik heb Ajax nooit willen beledigen. Vooral omdat ik jaren later nog profijt had dat ik er trainer ben geweest. Een speldje van Ajax op je revers was in Azië goed voor een maaltijd. De uitstraling van die club was immens." „Dat stuk was mijn ondergang bij Ajax. Van Praag had groot gelijk dat-ie me ontsloeg. Ik zie Sies Wever, de reservekeeper, in de catacomben van De Meer nog met dat artikel op z'n borst staan. 'Ajax gaat kapot aan drank en vrouwen'. Ik zeg: 'Sies, ik train vandaag voor de laatste keer. Het is afgelopen. 'Welnee', roept hij. 'Wat Cruijff in het verleden allemaal al heeft gezegd.' Ik zeg: 'Sies, het is afgelopen', 's Middags moest ik bij meneer Van Praag komen." „Ik heb het héél erg gevonden. Nog steeds krijg ik uitnodigingen van Ajax. Ik ben nog bij het af scheid van Bobby Haarms geweest. Dat is bij de KNVB wel anders. Ik heb dertien duels bij Oranje op de bank gezeten. Maar je moet volgens de re gels 19 interlands achter je naam hebben om voor kaartjes van Oranje in aanmerking te ko men. Dat is toch niet te geloven. Wat een flauwe kul. Het is toch idioot dat je met zo'n loopbaan als ik van de KNVB nog geen stomme toegangs kaart krijgt voor een interland. Je kunt je toch wel voorstellen dat ik nog wel eens met de vips wil praten. Een babbeltje maken met mensen die ik al tientallen jaren ken. Ik ben tenslotte oud- bondscoach. Nee, dat is geen gezeur. Ik zou me nog wel eens tussen de mensen willen begeven met wie ik altijd ben opgetrokken. Daar is toch niets op tegen. Ik wil daar best 150 gulden voor wegtikken. Daar lig ik niet wakker van." „Ik heb op die functie van bondscoach gesolli citeerd. Maar het heeft me eerlijk gezegd nooit gelegen. Het werk ging me snel tegenstaan. Ik zag nooit het gras. Ik leidde maar zes wedstrijd jes per jaar. Het was te veel een papieren romp slomp. Bovendien was niemand in Nederland na het WK van 1974 in West-Duitsland nog verlek kerd op Oranje. Bij de eerste wedstrijd na het WK, in Rotterdam tegen Zwitserland, komen we met de bus Rotterdam inrijden. Zijn de lichtmas ten van de Kuip nog niet eens aan. Ongelooflijk. Er zaten maar 11.500 toeschouwers. Kun je je het voorstellen, twee maanden na het WK? Zo was de stemming." „Vlak voor het EK in Joegoslavië, in 1976, heb ik mijn ontslag ingediend. Daar werd eerst door achttien bestuursleden over vergaderd. Het kon dus niet anders of dat lekte tijdens het EK uit. Ach, het was al een vervelend toernooi met rode kaarten voor Van Hanegem en Neeskens. We werden derde. Van de vier, ja, Maar wel na een knock-outronde, waarin we Polen, Italië en Bel gië uitschakelden. Ik was niet eens ontevreden met brons." Via opnieuw MW en Beerschot, tot twee keer toe, belandde Knobel in Azië. Eerst bij de lan denploeg Hongkong, later bij Seiko. „Ik wist niet eens waar Hongkong lag. Maar ik heb er fantasti sche jaren gehad." Bij RBC bouwde hij vanaf 1996 af. „Ik ben bijna 78 jaar. Ik tel toch af nu. Ie dere dag is er één." Maar een afscheid bij de club waar hij begon is hem niet gegund. Knobel zelf is er niet van overtuigd. „Vergeleken bij andere af faires is deze zaak 'peanuts'. Van de voorzitter van RBC heb ik begrepen dat hij me wil blijven consulteren als hij dat nodig acht. Hij heeft zich alleen achter de beslissing van het bestuur moe ten scharen. Ook wat mij betreft staat de deur naar RBC nog steeds open." „Tuurlijk valt het naderende afscheid moeilijk. Het voetbalvirus werkt nog steeds. Ik ben verzot op voetbal. Doorgaan tot m'n tachtigste, dat lijkt me mooi. Ik voel geen slijtage. Het probleem is dat ik nu niks heb om naar uit te kijken. Er is toch niets heerlijkers dan je verheugen op zater dag en zondag, op wedstrijden, op voetbal. Mijn vrouw heeft in de afgelopen jaren regelmatig ge dacht: 'eindelijk, nu gaat ons huwelijk toch écht beginnen'. Maar dan begon het weer te kriebelen en ging ik weer. Als het nu echt het einde is? Dan blijf ik thuis. Maar ik zou het wel héél jammer vinden." Chris Bruil: „Gere geld vond er kort sluiting in m'n bo venkamer plaats." foto cpd mi chael kooren versloeg het duo vorig jaar maart twee koppels uit de mondiale top-vijf. „Het was het eerste bewijs dat er een mooie toekomst voor ons gloorde." Inmiddels heeft het tweetal een vaste stek in de we reldtop veroverd. Dit jaar bereikten Bruil en Van den Heuvel reeds vier keer de halve finales van prestigieuze vijfsterren-toernooien. In deze evenementen toonden ze zich een ware plaaggeest voor 's werelds beste dub bels. Gaandeweg rukten ze op naar de zesde positie op de wereldranglijst. Sleutel tot het succes is de onderlinge verstandhou ding. „We zijn allebei gevoelsmensen, maar dan wel met een gebruiksaanwijzing", verklaart Bruil. „Open heid speelt een centrale rol. Ik ben heel direct naar Eri ca toe, terwijl zij eveneens zegt waar 't op staat. Zo we ten we precies wat we aan elkaar hebben, bestaan er geen onduidelijkheden." Bruil merkt dat hij in het gemengd dubbelspel zijn roeping heeft gevonden. „De gedrevenheid straalt er vanaf, is onvergelijkbaar met mijn periode als enkel speler. Het grootste verschil met vroeger is dat ik nu mezelf wil verbeteren, dat ik m'n spel verder wil per fectioneren. Ik heb nog net geen oogkleppen op, maar erg ver zit ik er niet meer vandaan. Voor het eerst in m'n leven gedraag ik mij als een topsporter, en niet als een veredelde amateur. De puzzelstukjes zijn in elkaar gevallen; mijn talent is niet langer m'n vijand, maar een metgezel. Ik straal nog steeds onbevangenheid uit en gedraag me geregeld als een kleine jongen, maar ik kan nu m'n gedrag in goede banen leiden. Ik voel me zekerder, kom overtuigender over. Dat heeft alles met zelfvertrouwen te maken."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 33