Efficiënte aandacht voor patiënt Gesprek van de Dag Hongaarse school op garage van Haarlems huis H ZATERDAG 9 SEPTEMBER 2000 SommoiUaar Voordelen van dure olie Zwartkijkers beleven gouden tijden. Alles wijst erop dat de prijs van ruwe olie, die nu nog rond de 34 dollar per vat schommelt, de komende maanden zal doorschieten naar veertig dollar. De hoogconjunctuur in de Verenigde Staten zal daardoor klappen krijgen, het na tien jaar ein delijk ingetreden herstel in Japan zal in de knop worden gebroken en ook Europa zal in de lappenmand belanden. De zwartgalligsten onder de voorspellers voorzien een wereldwijde recessie en een heuse derde oliecrisis. „Mo gelijk zijn we slechts enkele maanden verwijderd van een crisis zoals die van 1973 en 1979", meent de vooraan staande Amerikaanse olie-analist Philip Verleger. De afgelopen dagen hebben Amerikanen en Europeanen de druk op de OPEC opgevoerd om de oliekranen verder open te draaien, in de hoop dat dat een matigend effect op de prijs zal hebben. Inmiddels heeft de Saudische kroonprins Abdallah in een onderonsje met de Ameri kaanse president Clinton toegezegd dat in elk geval zijn land aan die roep gehoor zal geven. De oliewereld gaat ervan uit dat de OPEC morgen in Wenen zal besluiten het productieplafond van 25,4 miljoen vaten per dag te ver hogen met 700.000 vaten. Dat de olieprijs op de Saudische toezegging nauwelijks reageerde, is veelzeggend. Een productieverhoging met 700.000 vaten betekent namelijk alleen maar dat de be- staande situatie - diverse OPEC-landen produceren wat meer dan afgesproken - ook op papier wordt vastgelegd. Zelfs als de OPEC-landen hun productie nog verder zou den opvoeren - wat ze maar beperkt kunnen, aangezien ze al aardig tegen hun maximale productiecapaciteit zit ten - dan zou dat de olieprijs niet, althans niet onmiddel lijk, doen dalen. De OPEC-productie is immers maar één van de factoren die tot de hoge olieprijs hebben geleid. Zeker zo belangrijk is het gegeven dat de wereldwijde economie zich na de Azië-crisis razendsnel heeft hersteld waardoor de vraag naar olie hoog is opgedreven, terwijl de voorraadtanks in met name de Verenigde Staten drin gend bijvulling behoeven met het oog op de komende winter. Al met al zal het geweeklaag van consumenten en produ centen over hoge brandstofprijzen nog wel even voortdu ren. Ondanks de ontegenzeglijk negatieve effecten op de korte termijn, hebben die hoge prijzen echter ook voor delen. Ze zetten de industrielanden aan tot pogingen hun afhankelijkheid van olie te verminderen. Om te beginnen door zuinigheid te betrachten, ten tweede door andere, bij voorkeur duurzame, energiebronnen (verder) te ont wikkelen. Op de wat langere termijn is dat alleen maar heilzaam. Voor het milieu. Ic/ciivic Een watje als veearts Het was bijna vaste prik afgelopen zomerrond de klok van half negen werd de tv in huize Buys afgestemd op Bel gië 2- Canvas noemen ze dat tegenwoordig - voor Mi cre atures great and small. De serie, die enige jaren geleden bij, ik meen, de NCRV was te zien als James Herriot, werd maar liefst dagelijks door de Belgen uitgezonden. Heerlijk! Waarom ik die stokoude, wat oubollige serie over de bele venissen van een paar veerartsen nou zou leuk vind? Voor het antivoord moet ik terug naar mijn eigen jeugd. Toen Wil nog kleine Willie was, kwam hij heel vaak op een boerderij waar in geval van dierennood tivee veeartsen over de vloer kwamen. En geloof het of niet, dat waren ko pieën van de twee dierendokters in All creatures great and small: James Herriot zelf en Siegfried Farnon. Sierfried Farnon die wat brallerige figuur die net iets te hard praat en je ook net iets te hard vriendschappelijk op de schouder slaat. Irritant en tegelijkertijd ontwapenend sympathiek. Een prachtkerel! En James Herriot, een watje en tegelijkertijd een geweldige vakman. En maar aardig blijven, wat er ook gebeurt. Met stijgende verbazing heb ik destijds de eerste afleveringen van de Engelse serie zitten bekijken. Alsof de makers hun veldwerk vooraf in de Haarlemmermeer (daar woonde die boer dus) hadden ver richt. Het prettige van All creatures great and small vind ik de sfeer die het ademt. Het mooie Engelse landschap waar het volgens mij altijd regent of in ieder geval de lucht grauw is. De conversaties van de drie veeartsen als ze aan het di ner zitten, een potje schaak spelen of een boek lezen. Maar het alleraardigst is wat mij betreft dat de serie de werke lijkheid zo dicht benadert als het gaat om het veeartsen werk. Soms ontroerend, soms vies. vaak moeilijk, soms ho peloos, maar altijd zonderal te veel sentimenteel gedoe. Net als die boer van vroeger.Willie", zei hij ooit eens te gen me, „neem maar van mij aan: een zieke kip en een ziek konijn worden nooit meer beter. Daar de veearts bij halen, dat heeft geen enkele zin.Ik geloofde de man op z'n woord en berustte in het heengaan van mijn lievelings leghen. Jaren later begreep ik dat hij eigenlijk bedoelde dat de rekening die de veearts zou sturen, de waarde van de kip of het konijn al snel te boven zou gaan. Dat er dus lou ter economische motieven speelden om de Haarlemmer- meerse Siegfried of James niet in te schakelen. Vooral vanwege herinneringen als deze kijk ik graag naar All creatures great and small. Wil wordt oud. Herkenning De Hongaarse en Nederlandse vlag. Broederlijk wapperend aan de gevel. Zo moet het zijn over een maand of vier als de 'Hongaarse school' op de gara ge van zijn Haarlemse woning wordt opgeleverd. En mis schien dat de Hongaarse am bassadeur in ons land, Andras Gergely, het leslokaal plus kan toor komt openen. Diep in zijn hart rekent Edwin van Schie daar ook op. „Ik vind dat Hon garije dat een beetje aan mij verplicht is." Als er één Nederlander is die Hongarije promoot, is hij het wel. De 39-jarige Haarlemmer leert Hongaren Nederlands en Nederlanders Hongaars, ver taalt en schrijft artikelen in het Hongaars en hij geeft een twee talig maandelijks tijdschrijft uit, Most Magyarul, dat 'Nu in het Hongaars' betekent. Van zijn hand is ook het boekje met een kort overzicht van de Hongaar se grammatica. „Hongaars is een moeilijke taal met een inge- Edwin van Schie: „Als ik in de stemming raak, vliegt er misschien een been in de lucht. Want ik ben natuurlijk wel een acrobatische Hongaro- loog.foto united photos de boer cynthia van duke wikkelde grammatica. In zijn mee gecomplimenteerd. Da's soort is het boek een bestseller. toch leuk." De Nederlandse ambassadeur Van Schie is verslingerd aan in Hongarije heeft me er zelfs Hongarije. De grenzeloze liefde voor het land is ruim twintig jaar geleden begonnen. „Waar om word je door iets gegrepen? Een combinatie van factoren. Ik vind de taal fantastisch klinken, dat prachtige staccato-ritme. Een taal waarvan de wortels ver buiten Europa liggen. Zo an ders dan de talen die in omrin gende landen worden gespro ken. De gastvrijheid van de be volking spreekt me zeer aan. Maar het is ook die ontroeren de volksmuziek, dat rijke Hon gaarse theaterleven en de archi tectonische schoonheid van Boedapest waardoor ik in de ban ben geraakt." Boedapest is van een ongeken de schoonheid, zegt hij. „Een stad met zijn eigen eigenaardig heden. Je moet de namen van de bruggen over de Donau ken nen om te weten of je naar het noorden, zuiden, westen of het oosten gaat. Ik heb een tijdje in Hongarije gewoond en ik zou er al lang definitief hebben geze ten ware het niet dat ik een ge zin heb. Mijn vrouw, half Slo- veens, half Hongaars, wil hier blijven. Het compromis, waar ik prima mee kan leven, is dat ik mijn brood verdien met Honga rije in Nederland." Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat Hongarije zijn broodwinning zou worden. Want Van Schie heeft een uni versitaire studie theaterweten schappen achter de rug. Ooit scharrelde hij in de zomer maanden als acrobaat-op-straat zijn kostje bij elkaar. Samen met een lenige vriend trad hij op in Zürich, Amsterdam, Parijs en Florence. Maar alles werd anders toen hij Hongarije leer de kennen. Naast leraar, uitge ver en publicist is Van Schie ac tief als impresario. Hij haalt bij tijd en wijle Hongaarse orkest jes naar deze regio. Ook tolkt hij geregeld voor de politie. Van Schie weet dat steeds meer Nederlanders Hongarije ont dekken als vakantieland. „Ik schat dat het afgelopen jaar cir ca 200.000 Nederlandt land hebben bezocht, zijn al lang niet meer d sen die goedkoop naai voormalig Oostbloklai kantie willen. Op veler] den kan Hongarije dei rentie met de westerse aan." Dat een groeiend aant genoten Hongarije bez merkt Van Schie ook a taallessen. „De belai voor de Hongaarse taa gestaag. Voorheen gaf schillende plekken les ik straks alles onder ééf Dat is wel zo efficiënt, een leslokaal plus een tje. En natuurlijk zal ik Idas ook die prachtige se folkloremuziek latei En als ik in de stemmii vliegt er misschien een de lucht. Want ik ben wel een acrobatische 1 loog." s c Tandarts nieuwe stijl: heen en weer surfen tussen drie stoelen „Waarom word je tandarts? Niet om echt rijk te worden. Ik houd van mijn vak omdat het am bachtelijk is. En omdat je mensen in je stoel hebt liggen voor wie je zorg hebt." Eric Tak (45) heeft met twee vrouwelijke collega's van 28 en 37 jaar, een tandartspraktijk in Woerden. De drie verdelen hun aandacht over zeven patiën ten op hetzelfde moment: vaak behandelt een van hen drie 'stoelen' tegelijk. In januari zijn ze verhuisd naar een andere locatie en sindsdien werken ze volgens het nieuwe concept. „Mijn werk is veel leuker dan vroeger." „Natuurlijk hoop je datje uit eindelijk meer patiënten kunt behandelen. Tenslotte hebben we enorme investeringen ge daan. Maar primair is: we heb ben een droom en die willen we verwezenlijken. Het leuke van het tekort aan tandartsen in Nederland, is de enorme uitda ging die eruit voortvloeit. Ons werk verandert en die verande ringen gaan op dit moment heel snel", vertelt Tak. Ook tandarts Peter Jan Meulen- belt uit Wijk bij Duurstede doet het modern. Hij werkt in een zaal met drie stoelen en bij elke stoel staat een 'klinisch assis tente' (een hoger opgeleide tandartsassistente). Hij heeft twee baliemedewerksters en een mondhygiëniste in dienst. „Ik doe alleen de dingen die 'schade' toebrengen aan het ge bit: boren en zo. Alle andere dingen laat ik over aan de da mes." „Ik werk effectiever dan voor heen. Ik surf heen en weer tus sen de drie stoelen en word er niet onrustig van. In tegendeel: ik ben nog nooit zo vaak op tijd klaar geweest", aldus Meulen- belt. De stichting Prism Foundation traint collega's in het leiding geven aan een team van assis tenten, die een groot deel van de taken overnemen. Kosten voor de Prism-training: 8100 gulden per tandarts, zo'n 5000 gulden per assistent en dan nog dagenlange trainingen op de werkvloer a raison van 150 gul den per uur. De extra tandarts stoelen en behandelruimtes met toebehoren, komen op 'ruim een ton per stoel'. Een mondhygiëniste die een aan vullende eenjarige opleiding volgt voor 'jeugdtandverzorg- ster' aan de universiteit, betaalt 20.000 gulden. Daarna kan ze wel boren en vullen. Er moeten dus heel wat extra patiënten komen voor de kosten er uit zijn. Organisatie-adviseur A. Treffers is enkele maanden geleden door Prism Foundation aange trokken om de boel in Neder land flink op te schudden en Prism onder de aandacht te brengen. „Ik wil er niet omheen draaien: de verdiensten van de tandarts die werkt op onze ma nier, gaan omhoog. De waarde van de investering komt dubbel en dwars terug." Tandarts Meulenbelt werkt al twee jaar met drie patiënten te gelijk en is nog steeds dik tevre den. „Twee gezinnen zijn bij me weggegaan. Ze hadden moeite met het verlies aan pri vacy. Maar anderen geeft de praktijk juist meer een gevoel van een stadsgebeuren, een ge roezemoes, dat ook voor bange patiënten heel geruststellend is." De drie patiënten zien elkaar niet tijdens de behandeling: de stoelen zijn gescheiden door een kastenwand. Als-ie van de ene stoel naar de andere hopt, komt Meulenbelt automatisch een wastafel tegen, waar hij na elke patiënt zijn handen wast. De patiënten, zegt Meulenbelt, krijgen in plaats van minder, juist meer zorg en service. Wie belt omdat hij kiespijn heeft, kan al diezelfde dag rekenen op een behandeling. „De assisten te haalt de patiënt op uit de wachtkamer, geeft een hand en neemt hem mee. De patiënt wordt door haar voorbereid, ze vertelt wat er straks gebeurt. Als hij moet wachten, haalt ze wat tandsteen weg: de patiënt wordt onderhoudend in de stoel vastgehouden." Tandarts Tak uit Woerden heeft nu negen maanden ervaring met de nieuwe werkwijze. „Ei genlijk worden de capaciteiten van alle medewerkers nu beter benut: we doen vooral waar voor we zijn opgeleid. Mijn werk is niet saaier geworden, integendeel: ik doe nu juist vooral wat ik leuk vind. Am- De tandarts zal in de toekomst meer werkzaamheden aan de assistente overlaten. 'Ik doe alleen de dingen die 'schade' toebrengen aa31 het gebit' Alle andere dingen laat ik over aan de dames'. foi bachtelijk werk. En liefde geven aan patiënten. Die krijgen meer zorg. Ik heb per patiënt minder tijd nodig en toch heb ik meer ruimte voor een persoonlijk ge sprek." Zijn patiënten zijn over het al gemeen tevreden, vertelt Tak. „Al zijn we in het begin wat kort door de bocht gegaan. We wa ren zo druk met het invoeren van ons nieuwe concept, dat we niet duidelijk genoeg uitlegden wat de bedoeling was. Dat doen we nu beter." De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de Tand heelkunde (NMT) stelt dat de nieuwe werkwijze geen oplos sing is voor het tekort aan tand- gerry van der ut artsen. De vraag naar tandart sen zal 25 procent groe wege de vergrijzing, ter i: aantal tandartsen sterk neemt. enselijk Herkent u dit: Je belt je kind om haar eens flink de waarheid te zeggen. Je krijgt haar alsmaar niet aan de telefoon wat je kwaadheid nog doet toenemen. Na veel bellen, komt ze einde lijk aan de lijn. Je begint be heerst te zeggen dat het je te genvalt dat zij.... op dat mo ment begint ze te huilen. Er is haar iets ergs overkomen. Ze heeft ruzie met een meisje - wier naam je wel eens vaag gehoord hebt - dat haar mooi heeft laten zitten bij een of ander afspraakje. Je mompelt wat troostende woor den en hangt dan maar op omdat je niet goed weet wat je met huilende dochters aan moet. Pas een uur later kom je op het idee dat je misschien bezwendeld bent. Herkent u dat? Nog een voorbeeld: je moet naar een bijeenkomst waar je geen van tweeën trek in hebt. Een vervelende vergade ring of zoiets. Een uur voor vertrek ont staat een ruzie. Die loopt zo hoog op dat je vrouw vlak voor het uur van vertrek zegt: „Ga jij maar alleen. Voor mij is de lol er af." Pas later realiseer je je dat er aan die bijeenkomst sowieso geen lol te beleven was. Ander geval: Je bent een dag of wat van huis weg geweest en je komt terug met aardige verhalen. Je vrouw haalt je van de trein. Je zit nog niet naast haar in de auto of ze begint te mopperen dat er een verzekering niet betaald blijkt te zijn of dat het een grote puinhoop in het schuurtje is. In plaats van een gezellig weerzien te vieren zit je binnen de mi nuutzwijgend naast elkaar in de auto. Op een verjaardag wil je met een smoes vertrekken. Dan staat er iemand op en maakt zich uit de voeten met gebruik making van exact dezelfde smoes die jij had willen gebruiken. Je gaat in een ijzige stilte naar bed we gens een hoog opgelopen meningsver schil. Nadat je een tijdje naar het pla fond hebt gestaard, denk je: laat ik maar wat zeggen om het ijs te breken. Op dat moment hoor je je vrouw snur ken. Je wordt de volgende dag wakker en je weet eigenlijk niet of je nog steeds ruzie hebt. Dus bedenk je maar een neutraal zinnetje als: „Weet jij waar mijn blauwe overhemd is?" Je bent ergens met een club mensen en er moet werk verdeeld worden. „Laat mij dat maar doen roep je gul bij een bepaald klusje. Want je weet dat er nog vervelender klusjes komen. Nog even terug naar bonje thuis. En naar de ijzige stiltes die er mee gepaard kunnen gaan. Je laat bewust die stilte voortduren omdat je denkt: lekker rustig zo. Herkent u dat? Herkent u eigenlijk één of meer van bo venstaande situaties? Vreemd. Ik heb het alleen van horen Home Alone-acteur MACAULAYCULKIN gaat een hoofdrol spe len in een erotisch the aterstuk in Londen. De inmiddels 20-|arige h Culkin speelt in het stuk de 15-jarige Carl die in Parijs onderwijs volgt en door z'n lerares wordt ingewijd in de wereld van kunst, cul- I tuur en in de Kamasu- I tra, het vierde-eeuwse Indiase leerboek over de liefde. De rol van de lerares wordt gespeeld door de Franse actrice Irene Jacob. Het theaterstuk van Richard Nelson gaat op 18 oktober in het Vaudevil le Theater aan het West End in première. DE BUS mag waarschijnlijk niet in Vlaanderen rij den. De aanhanger van het vervoermiddel van de gelijknamige real-life soap van SBS 6 is volgens Belgische wetten te breed om zonder speciale ver gunning te rijden. De ruimtes in de aanhangwagen kunnen worden gebruikt als fitnessruimte en productielokaal. Voor elk voertuig bredi 2,5 meter moet in Vlaanderen een vergum den aangevraagd. Het is niet zeker of De B krijgt. Dit seizoen zitten in De Bus ook Bel gens de plannen zouden zes Nederlanders Belgen zestien weken door de twee landen toeren. LEO BLAIR, het jongste kind van de Britse mier, heeft donderdag zijn intrede gedaan wereld van de diplomatie na een 'ontvoerir de Amerikaanse president Clinton. Clinton y het hotel Waldorf Astoria in New York op vi kraambezoek was bij Blair en diens echtge Chérie, was zo gecharmeerd van de kleine 1 hij hem meenam om hem aan de Franse pi r Chirac te laten zien. Dat gebeurde na eeni ting van de staats- en regeringsleiders van permanente leden van de Veligheidsraadv Verenigde Naties. Het Franse staatshoofd Leo ook nog even vasthouden voordat het kind van Blair terug mocht naar zijn moedi

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2