Toerisme 9 lijken steeds meer op elkaar TIENDE KIND UUR EN TECHNIEK NAT waan ALLES INCLUSIEF, TOT KLEDING AAN TOE Attractieparken De toeristische sector in Nederland is tevreden over het hoogseizoen. De afgelopen zomer begon - mede veroor zaakt door het EK-voetbal - matig, maar het goede augus- tusweer maakte veel goed. Toppers waren Flevoland en Utrecht met een groei van tien procent. Noord-Holland daarentegen trok net zoveel vakantiegangers als vorig jaar en de provincies Zuid-Holland en Zeeland melden zelfs een lichte daling. Opvallend was de nog steeds toene mende populariteit van de attractieparken. Koplopers waren 'Land van Ooit' en 'Hellendoorn' met een forse stij ging van het aantal bezoekers van respectievelijk 37 en 40 procent. Napels Luchtvaartmaatschappij Transavia gaat vanaf 1 novem ber dagelijks op Napels vliegen. Tot nu toe gebeurde dat slechts drie keer per week. Een retourticket kost 515 gul den. Calais-Dover Passagiers voor de veerdienst van P 0 Stena Line, tus sen Calais en Dover, kunnen sinds kort een reservering maken op een speciaal geopend telefoonnummer: (020) .201.34.75. Voorlopig kan dat alleen op werkdagen (van 08.30 tot 18.00 uur), maar het ligt in de bedoeling de lijn in de toekomst ook op zaterdag open te stellen. Via genoemd reserveringsnummer kan tevens een plaats wor den geboekt voor de Stena Line-ferry naar Ierland. I Nederlandse reisbran- komende winter echt zo tisch tegemoet of is het II thinking! Ga maar na. kanties naar een popu stemming als de Canari- anden gaan vanaf okto- 5 r valutastijgingen en DP re brandstof zes tot ne- - cent meer kosten; wie nzi verderop zoekt, moet 1 g houden met prijsver- it n van zelfs tien tot vijf- ja cent. Als dan ook nog 'i edacht dat de markt het (1! icordhausse van 1999 levan het aantal passa- m et meer dan vijftien pro- se zomer moest doen i schamel plusje van één procent, zou bij de ij0! irators op z'n minst eni- lichtigheid verwachten, larvan echter. De groot- irganisaties van Neder - avel Unie (met onder ke, Holland Internatio- it) en C N (Necker- nVrij Uit), samen goed u marktaandeel van een eertig procent, rekenen een uiterst florissante Hans Bakker, eerste u Travel Unie gaat er dat hij - in vergelijking rorige winter - acht tmeer reizen zal verko- 01 lega Steven van der van C N buitelt daar >C s brutaal overheen en lt een toename van e n en hier en daar zelfs procent. Beiden stoelen misme op het gunstige ïische klimaat en de be- e plaats die het feno- ikantie in de loop der gaan innemen. Bakker: n die drie keer per jaar gaan, vormen al lang n zondering meer." C iken zijn tenslotte zaken vnde Nederlandse reisor- k es voor een indrukwek- 6 nbod. Wie het stapeltje rochures van tien, vijf- terug (toen de meesten zomers op vakantie naast de berg van het e seizoen legt, schiet ;eurig in de lach. Arke teeld slaagt er op het i in zijn skivakantie- neden de vierhonderd i te houden, Vrij Uit h in diezelfde sector te moeite te beperken en zelfs directeur lan de 'an verre reizen-specia- Soer Wendel heeft toch vrij exclusieve en ir niet echt goedkope (met onder meer trips door Cambodja, Laos js-Amerika) nog altijd eehonderd dichtbe- 13 iladzijden nodig. Jell en zegen van de vakan- r? Dat is de vraag. Ie a zeggen, dat je't met ele brochure ook wel af II aanbod immers begint teer en meer te overlap- tvet van de grootste ge- acht was nogal veelom- Maak een overzichts- v zowat alle belangwek- uropese dierenparken, the tuinen en natuur- h thappelijke en techni- tsea die er zijn. Maar de van Natuur en Tech- er niet mee. Met die re- lat er vooral naar eigen t worden gekeken als- tar onze buurlanden en l favoriete vakantiebe- fêen rondom de Mid- >e Zee. Maar uiteindelijk Winterzonvakanties worden het komende seizoen een stuk duurder. Dat blijkt uit de zojuist uitgekomen brochures van de grote Nederlandse reisorganisaties. Maar wie dacht dat de belangstelling voor bijvoorbeeld een weekje Canarische Eilanden daardoor sterk zal teruglopen, heeft het mis. Althans dat is de verwachting van een toeristische tycoon als Hans Bakker, eerste man van Travel Unie. Hij immers verwacht een 'plus' van minstens acht procent. Waarmee hij in vergelijking met collega's nog aan de voorzichtige kant blijft ook. Hlil In de Wieringermeer vielen ze me voor het eerst op. Boerderijen met opvallende namen!Het begon met- in de buurt van Mid denmeet- 'De Derde Dag'. Gevolgd door-daar niet ver van daan - 'Goud na Zout'. Maar pas nadat ik bij Julianadorp "t Tiende Kind' was tegengekomen, ben ik gaan opletten. En viel m'n oog op 'Ananas' bij Schagerbrug. En De Voif Winde' bij Nieuwe Niedorp En 'De Vijftigste' bij Lambert- schaag. Daar kan je hele verhalen bij bedenken, bij die namen. Net als bij 'Pro et Contra' (bij Obdam) en 'Postgalei' (Sijbe- karspel). 'Ora et Labora', 'Welgelegen', 'ArbeidAdelt'en 'Vredelust' kom je natuurlijk overal tegen. Hetzelfde geldt voor 'Ponderosa', 'Landlust', 'Ruimzicht' en 'Hoop en Vlijt'. Maar zover ik heb kunnen nagaan, deed de boer van 'Toe Maar' (Edam) een unie ke vondst. M'n nieuwste ontdekkingen deed ik laatst op een fietstochtje rondom de Zu- we en de Kromme Mijdrecht ten zuiden van Uithoorn. 'Stof tot Dank' noteerde ik al kort na de start. En niet lang daarna 'Door Zegen Verkregen'. Maar de mooiste was natuurlijk "t Gaat Niet Vanzelf. Een wintervakantie op Gran Canaria wordt de komende periode fors duurder: foto capital photos vièra (Antalya, Alanya) maar weer eens uit de hoge hoed ge toverd. Maar suggereerden de gidsen bij de introductie van deze 'winterzonbestemming' - zo'n acht jaar terug - dat in ja nuari een wolkenloze hemel eerder regel is dan uitzonde ring; nu is het geschetste beeld iets realistischer. Terecht. Het kan ook in die streken - on danks de aangename tempera turen - ongemeen hard en lang regenen. Uiteraard figureren Mallorca, Rhodos, Kreta, Tunesië en de zuidkusten van zowel Portugal als Spanje eveneens in de zoge heten 'winterzon-brochures'. Zoals Oostenrijk, Frankrijk en Zwitserland de dienst uitmaken in de 'sneeuw-gidsen'. Veel nieuws valt er op de met foto's van feestvierende skiërs opge dirkte pagina's niet te ontdek ken. Oostenrijk - dat vorig sei zoen plotseling weer meer Ne derlanders trok - levert per tra ditie het merendeel van de be stemmingen; Frankrijk (dat vo rig seizoen een onverwachte dip doormaakte) en Zwitser land zijn tweede en derde. Al ternatieven zijn hier Amerika (Arke maakte er zelfs opnieuw een aparte gids van), Canada, Noorwegen (moeilijker te berei ken nu Transavia de recht streekse vlucht heeft geschrapt) en Tsjechië, maar ook - en dat is iets verrassender - Duitsland en de Vogezen (Vrij Uit). Dat laatste gebied ligt eigenlijk te laag voor optimale skimogelijk heden (het valt te vergelijken met Sauerland), maar weet zich sinds enige tijd verzekerd van de inzet van ruim tweehonderd sneeuwkanonnen. Die doen het - en dat wordt nog wel eens vergeten - alleen als de temperatuur minstens twee graden onder nul be draagt. Niet alleen in de Voge zen nog wel eens een pro bleem, maar ook in de Alpen. Één van de redenen wellicht waarom het aantal winterspor ters in de 'warme' winter van vorig jaar stagneerde op onge veer 900.000. NIPO-cijfers spre ken zelfs van een minieme te rugval, maar dat verlies zal in het komende seizoen, zo me nen de touroperators, meer dan goed worden gemaakt. Ten eer ste omdat de prijzen nauwelijks of niet zijn gestegen en ten tweede omdat kerst en nieuw jaar zo gunstig vallen dat de wintersporter slechts een paar vrije dagen hoeft op te nemen om er toch één of twee weken op uit te kunnen trekken. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Nico Visser, manager duurzaam toerisme van Travel Unie, heeft het er niet zo op begrepen. Maar de directies van Arke en Holland International (die onder Travel Unie vallen) kunnen - zegt woordvoerster Patricia Egelie - moeilijk anders. Daarvoor is de vraag naar all inclusive-vakanties te groot. Egelie: „Veel Nederlanders weten nu eenmaal graag van tevoren wat ze precies kwijt zullen zijn. Vandaar dat het aanbod in die sector bij zowel Arke als Holland International sterk is uitgebreid." Overigens niet alleen daar. Ook bij Neckermann is de lijst met all inclusive-hotels in korte tijd een stuk langer geworden. All inclusive-vakanties werden een jaar of tien geleden geïntroduceerd. Vooral in het Caribisch gebied verscheen vanaf 1990 het ene na het andere luxehotel waarin de gasten voor één prijs niet alleen uitgebreide ontbijt-, lunch- en dinerbuffetten krijgen aangeboden, maar ook een ongelimiteerd aantal drankjes en snacks. Sommige resorts stellen hun klanten zelfs een gratis huurauto ter beschikking. Maar die worden volgens Visser weinig gebruikt. „Je zal wel gek zijn. Als in je hotel alles gratis is, ga je met je auto niet snel naar een terras verderop langs de kust Dat kost alleen maar extra. Dat is ook mijn bezwaar tegen dit concept De gast blijft zitten waar-ie zit en de plaatselijke bevolking wordt er economisch gezien nauwelijks beter van. Het grote geld gaat naar de aandeelhouders van de keten die het hotel beheert. En die komen meestal uit een rijk westers land." All inclusive-hotels staan overigens al lang niet meer alleen in de Caribbean. Ook in Spanje (in het bijzonder op de Canarische Eilanden), Israël en Cyprus wordt de formule steeds populairder. Maar voorlopig houdt het Caribisch gebied wel een flinke voorsprong. Niet alleen in aantal, maar ook in exclusiviteit Gasten die bijvoorbeeld naar het JackTar Village in Playa Dorada (Dominicaanse Republiek) gaan, hoeven alleen maar wat handbagage mee te nemen. Kleding - tot eën maximaal bedrag van ongeveer duizend gulden - mogen ze ter plaatse uit de rekken van de in het 'dorp' staande modewinkeltjes halen. In Nederland te boeken bij Arke. kwamen ook Scandinavië en Midden-Europa aan bod. De eerste helft van het boek be staat uit tien stadswandelingen langs belangrijke laboratoria, geboortehuizen en woonhui zen. In Amsterdam bijvoor beeld voert de route langs pan den waarin Christiaan Huygens (1629-1695, uitvinder slinger uurwerk), wiskundige René Descartes (1596-1650) en bio loog Hugo de Vries (1848-1935) hebben gewoond en gewerkt. Ook mindere goden duiken in het boek op, zoals Jan van der Heiden, de bedenker van een nieuwe brandspuit in 1672. Tussen alle formele gegevens ook flink wat anekdotes. Zoals dat verhaal over de dertig meter hoge kwikkolom die tussen 1920 en 1945 in de Westerkerk stond. Het apparaat was er ge plaatst ten behoeve van de na tuurkundige Michels die er zo wel drukmetingen mee ver richtte als drukbalansen mee ijkte. Maar tussen alle bedrijven door klauterde Michels ook nog even naar het kruis van de to renspits om daar een schaalver deling aan te brengen. Hierdoor is bekend dat de toren bij storm drie centimeter heen en weer zwiept. Andere leerzame wandelingen lopen door onder meer Leuven, Parijs, Wenen, Brussel, Londen, Praag, Leiden, Berlijn en War schau. Die laatste stad is zoals bekend de geboortestad van zo wel Nicolaus Copernicus (as tronoom, 1473-1543) als Marie Curie (fysicus, 1867-1934) en uiteraard krijgen de twee in de tekst veel aandacht. In het tweede deel van de reisgids zijn 1200 attracties in negentien Eu ropese landen opgenomen, per land gemarkeerd op kaarten. De samenstellers pretenderen niet volledig te zijn. Maar toch was het natuurlijk een kleine moeite geweest bij het prehis toriemuseum van Les Eyzies- de-Tayac (Frankrijk/Dordogne) te vermelden dat de wereldbe roemde grottekeningen van Lascaux bijna om de hoek lig gen. Dat is niet gedaan. Net zo min als er bijvoorbeeld wordt gewezen op de Vlindertuin niet ver van het wel in de gids opge nomen bezoekerscentrum van natuurgebied 't Zwin nabij het Zeeuws-Vlaamse Cadzand PETER DE JAEGER» Natuur en Techniek museumgids van Europa -10 wetenschappelijke stadswandelingen; Kosmos-Z&K, Utrecht-Antwerpen; ISBN 90 215 9721 7; 49,50 gulden. She-zone In het als vakantiebestemming langzaam populairder wordende Abu Dhabi, in de Verenigde Arabische Emira ten, is onlangs een winkelcentrum geopend dat uitslui tend toegankelijk is voor vrouwen. Dat meldt het zojuist verschenen septembernummer van het magazine 'Azië'. Directeur Mark Link van de nieuwe 'mail' verwacht dat vrouwen graag in zijn zogeheten She-zone zullen komen winkelen omdat ze er niet lastig kunnen worden gevallen door mannen. Vooral in de Islamitische cultuur is het voor vrouwen zo goed als onmogelijk ongestoord en onge sluierd te winkelen en bijvoorbeeld parfums en make-up te testen. Kabelbanen In Locarno (Zwitserland) is onlangs een nieuwe kabel baan naar de top van de Cardada in gebruik genomen. Zowel het dalstation, het bergstation en de cabines zijn ontworpen door de Tessiner architect Mario Botta, be kend van onder meer het Tinguely-museum in Basel en de kathedraal van Evry in Frankrijk. Het dalstation heeft de vorm van een grote, doorschijnende lantaarn; op het bergstation ligt een dak dat sterk op een radarscherm lijkt. De cabines zijn bijna geheel opgetrokken uit glas, Ook voor de al bestaande kabelbaan naar de Col du Pillon bij Les Diablerets (Vaud) heeft Botta nieuwe revolutionai re stationsgebouwen ontworpen. Het dalstation is al ge reed; de werkzaamheden aan het bergstation zijn inmid dels begonnen. Ierland Het Iers Verkeersbureau in Amsterdam heeft een nieuw informatienummer gekregen: (020).504.06.89. Bellers worden nu doorverbonden met een zogeheten 'callcenter' waar ze te woord zullen worden gestaan door Nederlands talige medewerkers. Costa Rica Om de groeiende vraag het hoofd te kunnen bieden gaat Martinair de vluchten op San José in Costa Rica vanaf november uitbreiden van twee naar vier keer per week. Op zaterdag gebeurt dat met een tussenstop in Orlando; op dinsdag, donderdag en zondag via Miami. Ook de fre quentie van de diensten op Havana (Cuba), Cancun (Mexico) en Florida (tot 11 keer per week) wordt opge voerd. Jamaica daarentegen is uit het vluchtschema ge schrapt. mene deler. Bij de echte specia listen is nog wel eens iets exclu siefs te vinden en wellicht dat Q-International (bekend ge worden met Isla de Margarita) met zijn 'ontginning' van de noordkust van Brazilië de regel- bevestigende uitzondering kan worden genoemd. De groten evenwel apen elkaar voor een groot deel braaf na. Zelfs 'inno vator' Oad, dat zich in de ach terliggende periode leek te ont wikkelen tot de Pietje Bell van de Nederlandse reiswereld, ont komt er niet aan. Voorbeelden zat. De Jong Intra Vakanties (dat voor het komen de seizoen aan de weg timmert met rondreizen door Zuid-Amerika) introduceerde vorige winter het Oost-Canade- se wintersportplaatsje Trem- blant. Een aardig nieuwbouw- dorpje op slechts twee uur rij den van Montreal. Het is opge trokken uit panden die in Disney's Main Street niet zou den misstaan en het skigebied is ondanks de geringe hoogte (275 tot 910 meter) redelijk te noemen. Maar om nu te zeggen dat dit resort iets toevoegt aan het aanbod in de Alpen...? Niet temin staat het - je kunt blijk baar niet achterblijven - dit jaar ook in de brochures van onder meer Vrij Uit en Arke. Waaraan de vliegprijs - een retour vanaf Schiphol kost 698 gulden per persoon - natuurlijk niet hele maal vreemd is. Hetzelfde verhaal gaat op voor 'king size' wintersportchalets met ruimte voor tien personen of meer. En voor appartemen ten waarin de gasten niet zelf hoeven te koken, af te ruimen en/' of bedden op te schudden omdat dat wordt gedaan door zogeheten chaletgirls en -boys. Frantour begon er alweer ette lijke seizoenen terug mee; nu is het een regelrechte trend en heeft bijna iedere touroperator ze in de aanbieding. Verschillen zijn er hier en daar slechts in prijs. Maar wie daér een vinger achter wil krijgen, dient zich met brochures en al op z'n minst een week of wat op te sluiten. Hetgeen niet alleen no dig is om de nog altijd niet een voudig te lezen prijstabellen te ontwarren, maar tevens om te begrijpen - het is slechts een greep - wat een vroegboekkor- ting precies inhoudt, een 15=11 aanbieding, een kinderkorting en een weekendmeerprijs. Schaamteloos Mogen de brochures elkaar ook in dit soort geheimtaal weinig ontlopen; ze worden wel steeds 'eerlijker'. Jarenlang al wordt geprobeerd een alternatief te vinden voor winterzonbestem ming el nummero uno, de Ca narische Eilanden. Al is het al leen maar omdat de hoteliers en andere accommodatiever schaffers daar, schaamteloos gebruik maken van hun machtspositie. Voor het ko mende seizoen is de Turkse Ri-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27