Pt Muis met gevoel en blauw licht uu Multi Media Spelen met je stem Ontsnapping van de blauwe planeet t 6 u p Bergboek: uw privédrukkerij ERDAG 9 SEPTEMBER 2000 SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN DER NAT R jna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer, ir wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl Gratis, waar doen ze het van? En man in een smoezelige jas die je in het bos een je aanbiedt. Zo reageerden ;ebruikers op de komst ratis internet. Vooral de s van het eerste uur wa- swend om maandelijks re sommen geld af te dra oor een abonnement vol en ogen. Zo gold voor de te abonnementen een mum aantal uren dat de liker mocht surfen. Vond et om de een of andere ere reden noodzakelijk om dit maandelijkse uren- uit te stijgen, dan moest ik maar op de blaren zitten or elk extra uur betalen, oefde nog net niet een for- in te vullen om te verkla- aar hij die uren dan wel dacht te gaan gebruiken, haalt een gratis internet- lieder zijn winst uit? Dat is aag die iedereen zich stelt, ledaagse ervaring leert dat Heen maar dingen weg- uiteindelijk niets te eten En gratis providers geven s meer weg: het begon ;ratis e-mail, toen met gra- ternet, toen een onbeperkt il uren, nu ook al een gra- imepage; daar moet dus achter zitten, de eerste dag gonst het e geruchten. De kwaad- ers wisten het zeker: de aanbieder sjachert met de onsgegevens van zijn nees. Welke sites je be- welke smaakje hebt: je gastheer ziet alles en no- lat ook. Om die informa- rvolgens te verhandelen en marketingbedrijf, datje in bestoken met op je J k afgestemde reclame. Geen RSI-gevaar meer voor gamers S|lMONS ^b' Provider-oude-stempel xs4all speelde in een reclamecampag ne op die angst in. Hou het bij een betaald abonnement, dan is je privacy tenminste gewaar borgd, was de boodschap. Met die persoonsgegevens die op straat liggen lijkt het in de praktijk wel mee te vallen. Ook worden abonnees voorals nog niet overspoeld door wagonla dingen gerichte reclame. Dan moet het addertje dus elders onder het gras schuilen. Boze tongen beweren nu dat gratis aanbieders hun verbindingen opzettelijk tergend traag ma ken, en een deal sluiten met de telecombedrijven voor de extra telefoontikken die hen dat ople vert. Maar kijk: na de eerste kin derziektes beginnen ook de ver bindingen nu stilaan wat snel ler te worden. Dus het is on waarschijnlijk dat het tikken- verhaal de enorme investerin gen van de gratis aanbieder he lemaal goed kan maken. De antwoord op de vraag: waar doen ze het van? moet waar schijnlijk gezocht worden in de toekomst. Nü zien investeer ders nog geen cent van hun geld terug. Maar straks, na de concurrentieslag, als er van de duizend gratis providers nog maar een paar over zijn, dan komt misschien het moment dat de investeringen iets gaat opleveren. Hoe, dat is nog niet helemaal duidelijk. Maar de provider die straks miljoenen abonnees aan zich heeft weten te binden, die verzint wel wat. En anders kunnen ze altijd nog naar de beurs gaan. SILVAN SCHOONHOVEN 'et' J n dptjes spelen op de pc zon et gevaar RSI te krijgen overbelaste vingers, die en rondrazen op het toet- lord. Het kan zeer binnen liet de SideWinder Game van Microsoft. Eind deze ld moet het raatje in de !l liggen. Dieet met ilefoon ifoon en een voor alle sc uitingen. Dat wordt op de ngesloten via i-poort. Via of icrofoon kun- lan de com- lo's worden ingesproken, door het aanraken van het inbord overbodig wordt. :omplexe commando's sc voor tientallen aanslagen zijn, kunnen worden ver- :ld tot één woord, an allemaal dankzij de jeleverde spraakherken- ioftware van het Belgische •ut Hauspie. Deze soft- is zo aangepast, dat ze er training van het pro- ma allerlei voornamelijk se dialecten en accenten ed als foutloos kan her en. Dat het alleen om En- aat, is voor het merendeel e spelletjesspelers geen eem, omdat de meeste :s alleen in die taal zijn te :n. ame Voice is ook geschikt jdens het gezamenlijk spe- an spelletjes op internet mderen te praten. Tot maal 64 personen. Daar- moet je wel een e-mail ac- nemen bij Hotmail, om- et systeem werkt met de >ei software van Microsoft, sommigen is dat mogelijk rat minder op prijs gestel- po Logitech 's iFeel voelt wat er gebeurt op het beeldscherm de eis. Maar voor het onderling regelen van de communicatie is nu eenmaal een centrale com puter nodig, die alle verbindin gen regelt. Hardcore gamer Traditioneel brengt Microsoft tegen de herfst ook een serie nieuwe spellen en joysticks uit. Voor de veeleisende en heel fanatieke speler, de zogenoemde hard core gamer is er de SideWinder Strate gie Commander. Dat speciaal ontworpen apparaatje, dat pre cies onder de linker hand past, bevat een serie toetsen, die de meest ingewikkelde aanslagen op het toetsenbord kunnen si muleren. Honderden comman do's zijn al voorgeprogram- meerd, maar even zovele kun nen handmatig worden toege voegd. In het spel Age of Empi res II (waarvan een nieuwe uit breiding uitkomt) kan met één toets een complete veldslag worden geregisseerd. Voor wie Flightsimulator te moeilijk of te echt vindt, brengt Microsoft Crimson Skies. Het biedt je de kans om een echte luchtpiraat te worden in het Amerika van 1937. Oorspronke lijk kwam Crimson Skies in. 1998 uit als een soort ganzen bord. Na overname door Mi crosoft van het bedrijf werd het omgezet tot een interactief 3D computerspel. De vliegtuigjes van de vrijbuiters zijn veel een voudiger te bedienen dan de .waarheidsgetrouwe Cessna's en Boeings in Flightsimulator. www.microsoft.com (algemene informatie) www.zone.com (spelen via Internet) FRANK BUURMAN Het gaat weer eens niet goed met de aarde. Kernoorlogen in de volgende eeuw hebben de baan van onze moederplaneet ernstig verstoord, zodat de zon steeds dichterbij begint te ko men. Wie geen verschroeiende dood wil sterven kan dus beter vertrekken naar een veiligere planeet binnen het zonnestel sel. En dat schijnt dan het in ieder geval koelere, maar niet temin onherbergzame Mars te zijn. Dit is het uitgangspunt van het oorlogsspel Earth 2150 van uitgever Topware/SSI. Voordat er iemand kan vertrek ken moeten er ruimteschepen worden gebouwd, maar er zijn op aarde niet meer voldoende grondstoffen aanwezig om vol doende schepen te bouwen om iedereen te redden. Daar komt bij dat drie grootmachten, die elkaar niet kunnen luchten of zien, de dienst uitmaken op de stervende aarde. Zij willen el kaar niet laten vertrekken en beginnen hun laatste titanen strijd. Het wordt dus letterlijk de dood of de gladiolen. De strijdende partijen zijn de Eura- zische Dynastie, een soort Sov jetunie die veel logge, tankach tige eenheden in de strijd werpt, de Verenigde Gecivili seerde Staten, een soort Navo die geavanceerde robots naar het slagveld stuurt, en de ge heimzinnige Lunar Corporation die al veilig op de maan lijkt te zitten, maar daar kennelijk ook gevaar loopt en nog steeds aardse mineralen nodig heeft. Earth 2150 is de opvolger van Earth 2140. Indertijd een pretti ge verrassing van een onbekend Pools softwarehuis in het real time strategy-genre, dat wil dus zeggen grondstoffen verzame len, fabrieken en legereenhe den bouwen en voorkomen dat de vijand hetzelfde doet, en dat allemaal non-stop. Earth 2140 viel op door de muziek, de grimmige sfeer en de hoge moeilijkheidsgraad. Earth 2150 valt op door de mooie 3D-beel- den en diverse vernieuwingen. Daarbij wordt al snel duidelijk dat de makers heel goed naar Warzone 2100 hebben gekeken. Uit dat spel is bijvoorbeeld de mogelijkheid overgenomen om zelf eenheden te ontwerpen. Neem een leuk kanon, kies er een stevig chassis met een aar dig rupsbandje of metalen pootjes bij en zie, je hebt een tank of een robot ontworpen. Ook van Warzone is de aanwe zigheid van een basis die een heden naar het front elders stuurt met troepentransporters. De basis zelf is relatief veilig, omdat de vijand die niet recht streeks kan aanvallen. Nieuw is dat de troepen niet over oneindige munitie be schikken en steeds door bij voorbeeld helikopters moeten worden bevoorraad. Een handi ge jongen zet dus wat luchtaf weer neer om die bevoorrading in de war te sturen, waarna de helikopters weer moeten wor den beschermd door de aanval lende speler. Ook nieuw is dat geschutstorens, die in veel spel len zo'n dominante rol spelen, zijn vervangen door de moge lijkheid om de belangrijke ge bouwen zelf uit de rusten met afweergeschut. Dit heeft echter zijn beperkingen omdat je maar een paar kanonnetjes op die ge bouwen kunt plaatsen. Uniek is de mogelijkheid om ook onder gronds te bouwen en daar te vechten. Hele netwerken van tunnels kunnen worden aange legd, waardoor het opsporen en vernietigen van de vijand soms erg lastig wordt. In Earth 2150 gaat de actie ook 's nacht continu door. Als het donker is gaan de koplampen op de eenheden aan en dat geeft mooie effecten, 's Nachts vechten is een stuk lastiger. Ze ker in een driedimensionale wereld, waar de vijand zich makkelijk achter bergketens of in bossen kan verstoppen. Ook het barre klimaat maakt de strijd er niet simpeler op. Regen en sneeuw teisteren het com puterscherm. Earth 2150 omvat 90 missies die niet eens allemaal gewonnen hoeven te worden om verder te komen in het spel. Maar regel matige overwinningen zijn wel nodig om van de stervende aar de te kunnen ontsnappen. Min. systeemeisen: Pentium II, 32 Mb Ram, Windows 95/98, 3D- kaart. Prijs 99 gulden. Beschik baar gesteld door Mattel Interac tive. TravelPlanet Travel Unie en de Planet Media Group hebben een nieuwe website over reizen op internet gezet: TravelPlanet. Het gaat om de top-1200 van de meeste gevraagde vakantiereizen en achter grondinformatie over deze reisbestemmingen. Uitgangspunt is om een 'reisportal' te maken met het breedste en diepste assor timent van vakantiereizen op internet. Vakantiegangers kunnen hun reizen via TravelPlanet boeken en betalen, dus in feite is er sprake van een virtueel reisbureau. Er wordt samengewerkt met diverse touroperators. www.travelplanet.nl Spellenspektakel Het negende Spellenspekta kel wordt op vrijdag 3, zater dag 4 en zondag 5 november gehouden in het Beursge bouw in Eindhoven (naast Centraal Station). Het gaat om een evenement van de firma 999 Games waar met name bordspellen centraal staan, maar computerspel len nemen een steeds be langrijkere plaats in. Naast informatie over spellen en de presentatie van nieuwe spel len zullen er complete toer nooien worden gespeeld. Met name de kaartspellen Magie en Pokémon en het miniatuur oorlogsspel War- hammer komen aan bod. Verder is er een Pokémon- land voor de jongere kinde ren. Voor Magie en Pokémon is er een ruilbeurs. Nieuw op het spellenspektakel zijn spellen als Ra, In de Ban van de Ring en Kardinalen en Koningen. Het evenement is te bezoeken op vrijdag en za terdag van 10.00 tot 19.00 uur en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Toegangskaartjes kosten tussen de 10 en 15 gulden. www.spellenspektakel.nl Productwijzer Zon Gratis internetprovider Zon heeft een Productwijzer op internet gezet. Hiermee kunnen consumenten producten vergelijken en zo tot de beste koop besluiten. Het gaat om zaken als vaatwas sers, keukenmachines, televisies en koffiezetapparaten. Overi gens gaat het niet om een test van dit soort producten: de con sument geeft een prijsklasse op en vergelijkt de kenmerken van het door hem gewenste apparaat. www.zonnet.nl PAUL HOUKES Veel meer mensen dan je zou verwachten hebben de ambitie om een boek te schrijven en te laten uitgeven. Een mooi ver haal, de uitputtende beschrij ving van een uitzinnig onder werp, de geschiedenis van de eigen familie desnoods. Maar nog los van alle inspanningen die het schrijfwerk kost: hoe vind je een uitgever die er iets in ziet en die bereid is het boek te laten drukken en distribue ren, in de hoop dat er voldoen de exemplaren worden ver kocht? Wie al bij vele uitgeverijen zijn neus gestoten heeft, die kan zijn boek desnoods eigen be heer uitgeven. In een heel klei ne oplage: honderd exempla ren, vijfentwintig of misschien zelfs wel heel bescheiden tien stuks: het kan. Sterker nog: zelfs een oplage van één exemplaar is te realiseren. Daar zorgt het bedrijfje Bergboek.nl voor. Bergboek.nl werd in het voor jaar opgericht door voormalig belastingadviseur Arnoud Spie- gelenberg. Hij bedacht dat de vermenigvuldigingstechniek 'Printing on Demand' heel ge schikt zou zijn voor het in zeer kleine oplagen drukken (of be ter: printen) van boeken. In sa menwerking met een drukker en een binderij biedt hij nu via zijn onlangs geopende website die mogelijkheid aan. Het sys teem is echter ook geschikt om van al lang niet meer verkrijg bare boeken, die het naar ver wachting ook niet waard zijn om in een grotere oplage her drukt te worden, een kleine heruitgave te maken, speciaal voor de liefhebbers. Zelf noemt Spiegelenberg zich geen uitgever. „We werken wel met uitgevers samen. De websi te is namelijk ook geschikt om een boek, waarover een uitge ver niet helemaal zeker is, eerst te testen alvorens het in het echt uit te geven. Door zo'n boek op de website te plaatsen kan worden nagegaan of er be langstelling voor is bij het pu bliek. Blijkt dat het geval te zijn, dan kan alsnog besloten wor den om het uit te geven." E-books Bergboek.nl biedt ook de moge lijkheid om elektronische boe ken uit te geven. Op de site pu bliceert Spiegelenberg als een soort demonstratie enkele rech tenvrije titels, zoals 'Karei ende Elegast' en 'Max Havelaar'. Die zijn te downloaden in uiteenlo pende bestandsformaten, bij voorbeeld voor de Palm Pilot of de specifieke e-Book-apparaat- jes, die nu nog maar mondjes maat te koop zijn. Over enkele maanden komen er echter meer van dit soort machientjes op de markt en ook Microsoft werkt aan programma's waar mee zo'n elektronisch boek op de computer kan worden gele zen. Spiegelenberg verwacht dat zo'n elektronische uitgave in de toekomst steeds interes santer wordt, zowel voor men sen die hun eigen boek willen uitgeven als voor uitgevers, die naast het gedrukte exemplaar ook een elektronische versie beschikbaar willen stellen. De website (www.bergboek.nl) fungeert overigens ook als elek tronische winkel. Zowel de ge drukte als de elektronische boe ken die via Bergboek op de markt komen, zijn hier door de bezoekers te bestellen. Tot nu toe gaat het overigens om een bescheiden aanbod. Zo staat in de lijst een boek over hunebed den, een werkje over bargoens en een boek over 'Groot Den ken', om enkele voorbeelden te noemen. Maar er komen er steeds meer, belooft Arnoud Spiegelenberg. HET WEER woordraadsel IZONTAAL: 1. Kleine veldschans; 7. spil; 8. hint; 10. Engelse ontkenning; fbraak; 13. vruchtengelei; 15. liefkozing; 17. hoogdravende taal; iaI»nheilsgodin; 19. munt; 21. gezondheid!; 25. deel van het been; prookjesfiguur; 27. thans; 30. vleesgerecht. jlCAAL: 2. Oude lengtemaat; 3. Amerikaanse staat; 4. televisie; 5. softdrug; I; 8. buisverlichting; 9. nachtspiegel; 11. uitvlucht; 12. schermterm; loosteroverste; 16. atmosfeeroverdruk; 18. klooster; 20. gebruik; 22. klaar; eel van het gelaat; 24. voorzetsel; 28. aldus; 29. diskjockey, issing van vrijdag: ontaai: 1. Zijbeuk; 4. hitje; 5. ring; 7. laars; 8. kit; 9. taptoe; 10. renner. aal: 1. Zatlappen; 2. boers; 3. uren; 4. holster; 6. gat; 8. keur. Weinig wind en af en toe een bui Een slepend koufront veroorzaakt vandaag aanvankelijk in het noorden enige regen of motregen. Later zakt het front iets naar het zuiden en wordt vooral in het midden en westen (bij ons) enige regen of een bui ver wacht. Zaterdagavond nemen de neerslag kansen af. In het noorden kan het later op de dag trouwens gaan opklaren. De temperaturen lopen vanmiddag uiteen tussen de 18 en 22 graden en waaien doet het nauwelijks meer. Ook morgen, wanneer een zwak hogedrukgebied boven ons land wordt verwacht, staat er weinig wind en waarschijnlijk blijft het op de meeste plaat sen droog met hier en daar zonneschijn. Tijdens de vroege ochtend komt plaatselijk mist voor. Na een nacht met minimum temperaturen tussen 7 graden in het noordoosten (het klaart daar op) en 14-15 graden (bij ons 11-12) in de waarschijnlijk nog bewolkte zuidelijke regio's wordt het zondagmiddag 20-21 graden. Op maandag kan het nog iets warmer worden. Daarna neemt de warmte wat af en wordt onder in vloed van een storing boven de Britse ei landen de kans op een bui groter. Gisteren een sombere, kleffe dag met plaat selijk wat (mot)regen (meest 1 mm), aar in zuidoosten brak de zon enige tijd door en werd het in Blerick 23,3 graad. In onze re gio geen zon, maar Nieuw-Vennep noteer de wel een hoogste temperatuur van 19,8 graad. Zeer veel regen in Italië onder in vloed van een depressie boven Sicilië, 's Nachts viel er in Pescara aan de Adriatische kust 101 mm, gisterochtend in Palermo 40 mm. In het zuiden van Spanje weet de hitte van geen wijken. Gistermiddag om 17 uur plaatselijk tijd stond de thermometer op de luchthaven van Cordoba op 39,8 graad. Maximaal zal het kwik wel de veertig graden zijn gepas seerd. Het record voor dit moment in de nazomermaand bedraagt overigens 43,8 graad op zeven september in 1988. nen, met een honger die nau welijks met één batterij per dag te stillen zou zijn. Logitech brengt dit najaar ook een heel bijzondere optische muis op de markt, de iFeel. Het aparte van het apparaatje is dat de muispijl als het ware de on effenheden op de desktop voelt en blijft hangen. De muispijl schiet dus niet langer van links naar rechts over het scherm. Een sensormotortje in de muis wordt geactiveerd als de cursor over hyperlinks, buttons, ico nen, menu's en mappen wordt gesleept. Je voelt door een lich te trilling wat je doet. Deze muis is een beetje afgeleid van de force feedback muis voor het spelen van spellen, maar dat apparaatje komt niet in Neder land op de markt. Dat is wel het geval met de 'Cordless Track- Man Wheel', een duidelijke ver betering van de trackball, die we al kennen van Logitech. Overigens moeten gebruikers over het algemeen behoorlijk wennen aan het besturen van de rode bal. Muizen mogen dan het hoofd gerecht zijn van de Logitech- maaltijd, daar blijft het niet bij. De Zwitserse firma is ook sterk op het gebied van joysticks, gamepads, webcams en ge luidsboxen. Wat de spelbestu- ringen betreft opnieuw een hele reeks veranderingen en vooral verbeteringen onder spectacu lair klinkende namen als For mula Force GP en Rumblepad. De nieuwste camera van Logi tech heeft een heel aardige no viteit: de personal broadcast functie, waarmee je zelf live vi deo en audio kunt uitzenden op het internet. Die communi catie gaat via een speciale inter netsite, waarmee automatisch verbinding wordt gemaakt via de software van de QuickCam Web. Omdat er tegenwoordig in toe nemende mate DVD-films wor den bekeken op de computer komt Logitech met boxensets, die volledige surround sound produceren. Ook voor een groot aantal spellen zijn deze boxen zeer geschikt. Het sur round geluid zet een speler meer dan ooit midden in de ac tie. De kogels vliegen bijna let terlijk om je hoofd. De fans van David Letterman weten dat er in New York City 90 miljoen ratten leven. De Amerikaanse tv-presentator laat geen mogelijkheid onbenut om de wereld te wijzen op dat schokkende getal. Maar 90 mil joen valt natuurlijk volledig in het niet bij het aantal muizen, dat Logitech inmiddels op de wereld heeft gezet. 300 miljoen zijn dat er volgens de meest re cente cijfers en daarmee is het Zwitserse bedrijf op afstand de grootste producent van aan- wijsapparaten voor de personal computer. Met die 300 miljoen is overigens het einde nog lang niet in zicht. Alleen al het gege ven dat een jaar geleden nog werd gesproken over 'slechts' 200 miljoen, toont aan dat de ijle Zwitserse lucht klaarblijke lijk goed is voor de voortplan- tingsdrift. Maar de muizen vermenigvul digen zich niet alleen in rap tempo, ze veranderen ook re gelmatig van uiterlijk. Een muis zoals die een jaar of vijf geleden werd gemaakt, wordt nog slechts gebruikt door compute raars met een hang naar het verleden en horen eigenlijk al thuis in het museum. De muis anno 2000 is bij voorkeur snoerloos of heeft geen balletje meer. Die laatste groep bestaat uit de zogenoemde optische muizen, waarbij via een came raatje per seconde vele duizen den foto's van de desktop wor den gemaakt. Een meestal rood, maar bij Logitech blauw lampje geeft aan dat de muis in actie is. Het voordeel is dat er geen bewegende onderdelen inzitten en dus de kans op slij tage minimaal is. Nadeel is dat er wel een draad aan zit. Dat kan voorlopig niet anders, om dat de optische muis stroom nodig heeft. Die wordt aan de pc onttrokken. Het alternatief zou batterijen zijn, maar van wege het intensieve, want voortdurende gebruik zou de muis zich dan een veelvraat to-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23