PAC ontstemd over winkelaanbod 'Mini, dat is het échte autorijden Duin Bollenstreek oonwagens toch aan ^kenlaan in Hillegom SPRINGTIJ Noordwijk wil ander systeem verdeling aanleunwoningen 'Afgebrande molen in Lisse herbouwen' Neem een proefabonnement BEL 071-6128030 WEKEN VOOR/41,00 ÏDAC 9 SEPTEMBER 2000 spreksgroep over dementie ik. Het steunpunt Mantelzorg Duin- en Bollenstreek Tdit najaar een gespreksgroep voor partners en familiele- 'an een dementerende. In deze gespreksgroep kunnen de ikkenen ervaringen uitwisselen en informatie krijgen van Lindige hulpverleners. Voorafgaand aan de gespreksgroep een voorlichtingsbijeenkomst plaats op maandagavond 11 •mber in het kantoorverzamelgebouw 'Het Kwadrant', nmelpenninckstraat 10 in Katwijk. De bijeenkomst begint 0.00 uur en duurt tot 21.30 uur. Deelname aan de ge- csgroep is gratis en aanmelden kan uiterlijk tot 15 septem- het telefoonnummer 071 - 4093210. tenen en linedancen voor ouderen jheim De Stichting Welzijn Ouderen Teylingen begint dit ir een cursus tekenen en linedansen. Beide cursussen zijn eld voor voor ouderen vanaf 55 jaar. De lessen worden ge in het gebouw van de stichting aan de Gouverneurlaan Sassenheim. Aanmelden via telefoonnummer 0252- )5. ordwijkerhout doet riolering weg twukerhout De gemeente Noordwijkerhout gaat per 1 ja- 2001 waarschijnlijk het beheer van haar riolering overdra- iaar Hoogheemraadschap van Rijnland en Duinwaterbe- ^uid-Holland. De drie partijen zijn daar over in overleg, u toe is de gemeente altijd verantwoordelijk geweest voor nderhoud en werking van de riolering. De overname heeft directe gevolgen voor de inwoners van Noordwijkerhout. Plezierrit eindigt op boulevard omwonenden: Onderzoek een lachertje Eikenlaan in Hillegom i toch acht woonwagens Een onderzoek heeft s de gemeente uitgewe- fet dit de beste plaats is. :s fikse kritiek op het on- gaven leden van de [ommissie ruimtelijke or- g onlangs een positief ad- joze bewoners noemden g van zaken een 'lacher- [eruime tijd zoekt Hille- oortsachtig naar een standplaats voor woon- s. De Eikenlaan leek het geschikt, ondanks felle :en van buurtbewoners, den dat hun buurt al veel is en dat er geen ruimte voor woonwagens. Op ngen van de raadscom- heeft de gemeente daar- dflaar alternatieve plekken t tenaren hebben vijf loca- or de woonwagens on- ht op onder andere over- :u ior de omgeving, plan- integratie en ontslui- aarbij ging het om de Ei- i, de Eikenlaan met een ertenkamp, het hele Her- ip, park De Vosse en de aast de brandweerkazer- ewel geen van de locaties geheel voldeed aan de gestelde criteria, is volgens wethouder Witteman een toekomstige standplaats aan de Eikenlaan het meest geschikt. Hillegom is wettelijk ver plicht, als woonwagenbewo ners daar om vragen, in totaal elf standplaatsen beschikbaar te stellen. Op de Eikenlaan is slechts plek voor acht mobiele huizen. Als zich meer kandida ten melden, moet elders in het dorp een plek voor nog eens drie wagens worden gezocht. Mogelijk komen die in de direc te nabijheid van de Eikenlaan op een deel van het Herten kamp. Bij de gemeente hebben zich inmiddels al meer kandi daat-woonwagenbewoners ge meld. dan Hillegom kan huis vesten. P. Poos, bewoner van de Ei kenlaan, is verbijsterd over de uitkomst van het onderzoek. Volgens hem is het door de ge meente uitgevoerde onderzoek een 'lachertje'. „De uitkomsten van het onderzoek stonden bij voorbaat al vast. Witteman wil de woonwagens aan de Eiken laan, hij krijgt woonwagens aan de Eikenlaan", aldus een geër gerde Poos. De bewoners zijn volgens hem niet van plan zich bij het besluit neer te leggen. „We vechten desnoods door tot a^n de hoogste rechter." noordwuk willem paul de mool) „Ik ben gewoon verliefd op die auto. Ik weet ook zeker dat ik altijd van mijn Mini zal blijven houden." Het enthousiasme voor de Mini druipt er bij de 28- jarige Marco van 't Wout uit Noordwijk vanaf. Samen met zijn drie jaar oudere broer Dian organiseerde hij voor de derde keer de Noordwijk Mini Mara thon (NMM). Morgen is het zo ver: 250 Britse wagens maken dan een 125 kilometer lange tocht die eindigt op de Noord- wijkse Koningin Wilhelmina- boulevard. De grote 'Mini-liefde' van de gebroeders én een bezoek aan de 'London to Brighton Run' heeft hen op het idee gebracht om deze tocht te organiseren. Dian: „In 1997 waren wij in Londen en daar deden 1.500 Mini's mee met de rit. Dan zie je er zoveel, dan vind je de Mini even niet zo bijzonder meer." Maar ondanks deze tijdelijke overdosis hadden ze thuis toch al gauw het gevoel dat ze ook zoiets op kleinere schaal wilden organiseren. Met het gevolg dat zondagmorgen om half elf 250 Mini's op pad gaan bij slot Loe- vestein in het Gelderse Poede- roijen om via kleine dorpjes naar de Noordwijkse boulevard te rijden. De eerste deelnemers aan de pleziertocht arriveren daar om half drie 's middags. De NMM is niet de enige rit voor Mini's die in Nederland wordt gehouden. „Er zijn er nog veel meer, maar bij andere ritten moet je meestal een route uitzoeken met een kaart en aanwijzingen. Dat is trouwens echt een uitdaging voor de rela tie met mijn vrouw. Zij leest de kaart en ik rijd. Als het dan fout gaat, levert dat soms behoorlij ke frustraties op", vertelt Dian. Maar zondag bij de NMM gaat het anders. Die is puur bedoeld als een 'gezellige plezierrit' zon der puzzelelement. Marco en Dian zijn allebei al vijfjaar Mini-fan. Dian: „Ik heb toen mijn gevoel laten winnen van mijn verstand en een Mini aangeschaft." Dian heeft een zogeheten 'Jet Black'-uitvoering en zijn broer de 'Red Hot'. Ver schil zit hem in het soort dash- bord, kleur, bekleding, enzo voort. Daarnaast verandert praktisch iedere Mini-bezitter zoveel aan de auto dat geen twee Mini's hetzelfde zijn. „Mijn Red Hot is gewoon mijn Mini. Dat gevoel dat ik er bij heb kan ik niet overbrengen. Het notenhouten dashbord, het elektronische dak... Iedere och tend als ik instap is het weer een feest", zegt Marco. willen hebben, maar de hobby De Mini is vanaf 1959 in pro- is er dan toch een beetje af, dat ductie, maar dit jaar rollen de zijn bijna gewone auto's", ver- laatste exemplaren van de band telt Dian. in Engeland. Er komt wel weer De broers houden het meest een heel nieuw model Mini van de klassieke Mini. Marco aan. „Die zou ik natuurlijk wel knielt neer bij de motorkap van i 't Wout met zijn 'Red Hot' uit 1998 en r zijn Red Hot en aait over de koplampen. „Deze Mini is mijn rijdende vriendin." Dian is al net zo vervuld van de Mini als zijn broer: „Kijk, de meeste au to's zijn moderne en luxe ver voermiddelen, maar met een Mini is het écht rijden. Je hoort de motor heel hard en je zit laag, zodat je de weg onder je r voorbij voelt schieten. Je maakt vierkante bochten, man! Waar anderen remmen, geef ik gas, heerlijk!" Katwijkse winkeliersvereniging stapt uit adviescommissie uit onvrede over handelen Foruminvest De Katwijkse winkeliersvereniging PAC is ontevreden over het toekomstige winkelaanbod in het vernieuwde centrum. De Naardense projectontwikkelaar Forumin vest heeft volgens PAC-voorzitter Prins onvoldoende naar alle opmerkingen en bezwaren van de plaatselijke winkeliers geluisterd. Het PAC stapt daarom met onmid dellijke ingang uit de zogeheten branche-adviescommis sie, waarin behalve de winkeliers ook Foruminvest en de gemeente zitten. Met zijn drieën zouden zij bepalen wel ke winkels naar het nieuwe Katwijkse centrum mochten komen, maar daar is volgens het PAC niets van terecht gekomen. „Wij zijn door Foruminvest gewoon maan denlang voor de gek gehouden." ment dat de projectontwikke laar de adviescommissie nog katwuk» peter blok Volgens Prins had Foruminvest een keer 'doodleuk' om raad en alle huurcontracten al lang en daad kwam vragen om die ad- breed afgesloten, op het mo- viezen vervolgens 'vrolijk' naast zich neer te leggen. „Dat was gewoon mosterd na de maal tijd. Wij zijn totaal niet serieus genomen. Foruminvest heeft geen respect voor ons getoond en dat is bedroevend als je juist met elkaar iets moois van het Katwijkse centrum wil maken." Foruminvest heeft zich vol gens Prins niet aan de eerdere afspraken gehouden. „Ze zou den, na overleg met ons, niet meer dan een bepaald aantal vierkante meters per bedrijfstak verhuren om te voorkomen dat door te veel concurrentie alle winkeliers in het dorp het moeilijk zouden krijgen. Maar dat hebben ze dus wel gedaan. Daarnaast zouden ze plaatselij ke ondernemers de voorkeur geven boven landelijke ketens. Wij zijn niet tegen landelijk be kende bedrijven, want die heb ben zéker een enorme aantrek kingskracht. Maar we zijn wel tegen een overschot daaraan. We willen geen kannibalisme in Katwijk, maar daar lijkt nu geen ontkomen meer aan." Als klap op de vuurpijl noemt Prins het besluit van Forumin vest om een dierenspeciaalzaak naast een slager, een groente man en een bakker onder te brengen. „Dat vinderi wij vol strekt ongewenst." Prins geeft toe dat de belan gen van Foruminvest andere zijn dan die van het PAC. „Zij willen gewoon verhuren. Aan wie maakt ze niet zoveel uit, als ze maar goed betalen. Boven dien gaat voor hen de tijd drin gen als ze voor de herfst 'hun' nieuwe centrum willen ope nen." De PAC-voorzitter is teleurge steld dat Foruminvest vrijwel alle adviezen van de winkeliers in de wind heeft geslagen. „Wij hebben hier de afgelopen an derhalf tot twee jaar veel van onze kostbare tijd en energie ingestopt en daar zien we wei nig tot niets van terug. Dat is te leurstellend." De gemeente heeft alles maar gelaten over zich heen laten ko men, vindt Prins. „De gemeen te is ook in het ootje genomen, want die zat met ons op één lijn. Die wilde ook niet te veel zaken in bepaalde branches en meer plaatselijke ondernemers een kans geven." M. Riaskoff van Foruminvest betreurt het opstappen van het PAC. „Het is jammer. Wij heb ben steeds geprobeerd om in goed overleg tot een zo goed mogelijke invulling van het centrum te komen, maar wij hebben nu eenmaal het laatste woord. Wat het PAC wil, is alle maal leuk en aardig, maar het moet voor ons natuurlijk ook fi nancieel aantrekkelijk zijn. Ik denk dat het PAC alleen maar bang is voor teveel concurren tie. Maar wij willen het centrum zo aantrekkelijk mogelijk ma ken, zodat het in totaaJ meer klanten krijgt." Wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) van economische zaken was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. r9| echt mooie zomer c ben we dit jaar niet td. Desondanks liep in de Duin- en Bollenstreek de ïperatuur hoog op, tzij de opheffing van bordeelverbod op 1 >ber. Een voorbode een lange nazomer aarin we de dikke - terkleren nog in de 1st kunnen laten? wijkse advocaat Marcel, :joeg de gemoederen in plaats flink omhoog met nvraag om in een door )gekochte sportschool rdeel te mogen vestigen, ee kreeg hij wel voor el- at de Katwijkse politici It lukte: binnen een paar lag er een compleet plan dames van plezier bui- twijk te houden. En trad istelijke geweten van Maarten van Rooijen jm zich voortaan bezig te n met het bakken van i. Bitterkoekjes ongetwij- it als de dames die een .werkgelegenheid aan ius voorbij zagen gaan. koekenbakker, verkocht ondertussen nkoop met een leuke loor. Gaat hij straks vast Igend pandje mee op de ken. rhout proberen ze de van een sekshuis op al- ïanieren tegen te hou- at moet lukken, want als ;ns goed in zijn in Voor- an is het wel in het voor dat in het dorp iets tot :omt. Behalve huizen dan natuurlijk, vellicht wordt dat straks al beter als Renée Lucas tweede keer als wet- aantreedt. Een terug- aar in Voorhout niet van opgekeken, want ook Ido bereidt zijn rentree Jde nieuwste begroting lij de sector 'Bouwen en al toegewezen gekre- de doelstelling staat als ting dat het gaat om 'op. Advocaat Marcel Hengst is in een opperbeste bui. Oké, hij mag dan wel niet gaan wonen en werken in de oude sportschool. En dat bordeel, daar komt het ook al niet van. Maar dat maakt hem eigenlijk niet uit - dat was hij stiekem toch al niet van plan. Nee, hij viert de toestroom van klanten door de gratis reclame die hij van RPF'er Hans ten Hove heeft gekregen. Niets werkt zo goed als wanneer een raadslid oproept tot een boycot van je bedrijf. Mocht iemand nog aspiraties hebben om in Katwijk een bordeel te openen - of welk ander legaal bedrijf dan ook - dan weet je dat je geen geld in een reclamecampagne hoeft te steken. Ge woon Hans even bellen. een klantvriendelijke wijze ver strekken van informatie'. Pre cies die taak waar hij zo popu lair mee is geworden. Sassenheim maakt zich niet zo druk om de eventuele komst van een bordeel. Daar hebben ze meer moeite met de lokale kraanverhuurder. De recalci trante Maarten Verschoor mag zijn kantoorruimte niet onder verhuren aan een paar advoca ten. Zoiets past niet midden in het landelijk gebied, menen ze op het gemeentehuis. Waarmee klip en klaar blijkt dat de Sas- senheimse politici nooit verder dan de Warmonderdam komen of met oogkleppen door het dorp rijden. Want landelijk is de omgeving van de kraanver huurder bepaald niet meer met een bedrijventerrein, een snel weg en een paar bunder voet balvelden als directe buren. Maar regels zijn regels in Sas senheim. Toch is het niet zo dat er niks mag in het landelijk gebied. Een bordeel toevallig wel, dus als Maarten straks toch nog ruimte over heeft? Lisse handelt de eventuele komst van een bordeel pas af ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN als het zover is. Zeggen ze. Een plek wordt niet aangewezen, maar dat betekent nauurlijk niet dat Lisse de zaak op zijn beloop laat. Nee, maanden ge leden werd alvast voor een paar miljoen gulden een paar hecta re weilanden aangekocht. Wel iswaar officieel om de bollen- veilingen een nieuwe plek te geven, maar dat is straks echt niet nodig als hqt digitale tijd perk ook daar doordringt. Die aankoop dient natuurlijk een heel ander doel. Midden in de natuur een bordeel met alleen wat koeien als buren, dat kan mooie ansichtkaarten van de centrumgemeente van de Bol lenstreek opleveren. Een plekkie voor een Noord- wijks relaxhuis moet niet lastig te vinden zijn. Er zijn nogal wat plaatsen die opgeknapt moeten worden, zegt de gemeente zelf. Dus waarom niet eens denken over een vuurtorenplein volge hangen met rode lampjes. Dan gaan zelfs de dichtgetimmerde panden er nog aantrekkelijk uitzien. Of zet zo'n ding op de boulevard, dan zijn we daar ook gelijk uit. In beide gevallen heb ben relaxende Noordwijkers of toeristen uitzicht op de vuurto ren. Misschien werkt dat wel inspirerend. In Noordwijkerhout zijn ze er nog niet uit waar en of er een bordeel mag komen. Daar heb ben ze het te druk met het ver trek van burgemeester Jan An- del. De burgervader gaat na ne gen jaar met de VUT. De ge meente ziet hem met lede ogen gaan. Niet alleen omdat het zo'n aimabele man is, maar ook omdat Noordwijkerhout zich zorgen maakt dat er geen nieu we burgemeester voor in de plaats komt. Dat het dorp wordt ingelijfd bij een buurge meente. Maar er is natuurlijk één voor de hand liggende manier om dat te voorkomen. Als Noord wijkerhout nou eens ongelimi teerd de komst van sekshuizen, escortbureaus en pornobiosco pen toelaat? Wedden dat nie mand dan meer met Noordwij kerhout samen wil en Andel binnen de kortste keren een op volger heeft? Over bordelen kunnen ze zich in Valkenburg en Rijnsburg niet meer druk maken. Daar hebben ze het aan de stok met de Die renbescherming die het ge munt heeft op hun paarden markten. En dat zijn de nou juist de publiekstrekkers van de jaarlijkse feesten in deze dor pen. Maar goed, als het nou ooit toch afgelopen is met deze jaarlijkse folklore. Waarom dan niet het oudste beroep ter we reld te hulp roepen? Als er maar niet wordt gezeurd over vers water en stro. roza van der veer anton diedrich Einde aan eigen wachtlijsten van verzorgingscentra noordwl)k/regio «job de kruiff Wie er in de aanleunwoningen bij de verzorgingshuizen in het dorp komen, wil de gemeente Noordwijk in het vervolg zelf bepalen. De verdeling moet dan volgens dezelfde criteria gaan als die van de normale huurwoningen van de woning stichting. Dat zou het einde be tekenen van het ondoorzichtige systeem waarin de verzorgings centra zelf mensen selecteren en eigen wachtlijsten hanteren. Volgens wethouder Van Nes - die over het plan nog met zowel Groot Hoogwaak als Sint Jeroen in discussie is - proberen ook veel andere gemeenten dezelf de 'omslag' te maken. De ge meenten vinden dat het ver deelmodel opener moet. Nu is bijvoorbeeld onbekend of de verzorgingscentra louter naar de inschrijvingsduur kijken of ook naar andere criteria. Veel mensen schrijven zich al uit voorzorg bij een bepaald cen trum in en sommigen zijn pas na tien of twaalf jaar aan de beurt, zegt Van Nes. In het nieuwe systeem moet iedere in schrijver sneller weten waar hij of zij aan toe is. De verzorgingscentra in de Duin- en Bollenstreek zijn uit zichzelf ook met de diverse wo ningcorporaties in gesprek over een mogelijk andere manier van woningverdeling. Nu is het in de streek volgens directeur Molenaar van Huize Salem in Katwijk een 'ratjetoe' van syste men. In het ideale model wordt van elke woning vastgesteld aan welke eisen deze voldoet en wordt de zorgbehoefte van elke potentiële bewoner geïndi ceerd, zodat meer maatwerk mogelijk is. Nu hanteert bijvoorbeeld Rijnsburg al wel een indicatie. In Katwijk en Noordwijk geeft alleen de inschrijvingsduur de doorslag. Het kan daardoor ge beuren dat iemand een aan leunwoning toegewezen krijgt, terwijl een ander die harder no dig heeft. Onder het eventuele nieuwe regime verandert dat, en blijft bovendien iedereen zo lang thuis wonen als mogelijk is. Mocht dat nieuwe systeem er komen en Noordwijk dus zijn zin krijgen, dan verliezen daar de mensen die nu op wachtlijs ten staan, hun rechten. Direc teur H. de Goede van zorgcen trum Sint Jeroen in Noordwijk zegt het daar in de gesprekken met de gemeente nog over te willen hebben. Hij heeft nu een wachtlijst waar sommige men sen al tien jaar op staan. Groot Hoogwaak heeft vol gens directeur De Leeuw een wachtlijst van vierhonderd mensen. „We worden dagelijks gebeld door mensen die willen weten wanneer ze aan de beurt zijn." Ook hij vreest hun reac ties wanneer het nieuwe sys teem in zou gaan. De Leeuw zit bovendien binnenkort al met dat probleem. De gemeente Noordwijk wil hem alleen een bouwvergunning voor zestig nieuwe huurappartementen ge ven als de gemeente ook de ge gadigden mag uitkiezen. Op welke gronden dat dan gaat, is nog onbekend. De Leeuw gaat over deze koppeling van de bouwvergunning aan het toe wijzingsbeleid nog met de ge meente in gesprek. De Groot Hoogwaak-direc- teur is zelf wel voorstander van een uniform model in de hele regio. Vooral als dan ook wordt ingevoerd dat iedereen geïndi ceerd wordt en dat de plaatsen dus gaan naar de mensen die de zorg het hardst nodig heb ben. Dat heeft echter ook een nadeel. „Nu hebben wij.een ge mengde bevolking, met ook nog veel redelijk vitale bewo ners. Die zijn vaak als vrijwilli ger actief. En ze helpen de mensen die al wat hulpbehoe- vender zijn." De Zemelpoldermolen in Lisse moet worden herbouwd. Dat is de wens van de Stichting Her bouw Molen Lisse. De stichting weet zich gesteund door een groot aantal Lissenaren. Die stuurden enkele maanden gele den massaal kaarten terug waarin ze hun steun betuigden aan herbouw van de in novem ber 1999 afgebrande molen. De gemeente zou herbouw van de molen moeten betalen. De stichting vergelijkt de situ atie die door het verdwijnen van de molen is ontstaan met 'een gebit waaruit een tand is verdwenen'. Zij pleit voor een bezoekje aan de tandarts om van de omgeving weer een compleet gebit te maken. Vol gens de stichting heeft de mo len een belangrijke monumen tale, nostalgische, decoratieve en educatieve waarde.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19