Pabo Oegstgeest begint korte lerarenopleiding Kosten verdiepte A4 blijven geheim leken maar dat je de poppen aan het dansen krijgt' Regio Voorschoten doet gedumpt legervoertuig in de verkoop Voor elk wat wils op Schippertjesdagen RDAG 9 SEPTEMBER 2000 973 Veel kritiek op achterhouden infonnatie leiderdorp eric went erna straatsma Hoeveel Leiderdorp, Zoeter- woude willen en kunnen bij dragen aan een verlengde tun- nelbak in de A4 blijft bewust in nevelen gehuld. De drie betrok ken colleges kiezen voor ge heimhouding. Een vreemde toestand vinden raadsleden, want zij moeten al wél hun oor deel geven over mega-plannen die geld moeten opbrengen voor dit project, waarvan de to tale kosten ook nog onduidelijk zijn. Het spoeddebat in Leider dorp, over de verdiepte aanleg van de A4, gaat maandagmid dag niet over cijfertjes. In de stukken voor gemeen teraadsleden zijn alle getal letjes over de grondexploi tatie in het gebied rond om de rijks weg zelfs zorgvuldig weggelakt. „Dat kan natuurlijk niet", vindt WD-raadslid P. Kanters. „Nu ken ik alle feiten niet, dus vraag ik me af hoe zinvol de discussie van maandag wordt. Bovendien wekt dat naar burgers toe de in druk dat wij hier beslissingen nemen op basis van halfbakken informatie." Ook D66 heeft 'grote moeite' met de gang van zaken. .Fractievoorzitter H. Veldstra: „Hoe kunnen we op die manier nu een oordeel vel len over zo'n belangrijk onder werp als bebouwing van De Bloemerd?" Ze heeft in de wan delgangen vernomen dat Lei derdorp 50 miljoen gulden moet neertellen voor de gewen ste verdieping. Wethouder V. Molkenboer houdt het op 'en kele tientallen miljoenen gul dens', voor een tunnelbak die naar schatting 150 tot 200 mil joen gulden kost. In een brief aan de raadsle den melden burgemeester en wethouders dat de financiële gegevens van de verlengde tun nelbak voorlopig geheim blij ven 'omdat een van de raadsle den vorige week gelekt heeft over bebouwing van De Bloe merd'. Bovendien zou open baarheid de onderhandelings positie van de gemeente scha den. Wethouder Molkenboer (PvdA) vindt dat hij geen keus heeft: „De gegevens zijn nu nog te kwetsbaar. Door de cijfers nu al openbaar te maken, schaden we de positie van 'Leiderdorp, maar ook van de andere part ners in het project." Eigenlijk zit hij ook helemaal niet op zo'n spoeddebat te wachten: „Het is nog veel te vroeg om dat nu al te doen. Maar we kunnen het natuurlijk over de oplossings richtingen hebben. En dat kan ook heel goed zonder die cijfer tjes." Zijn Leidse collega Hillebrand heeft begrip voor Molkenboers opstelling: „Ik steun hem daar in. Er zijn wel cijferopstellin gen, maar ik voel me niet ge rechtigd om daar mededelin gen over te doen. Dat hebben we gezamenlijk afgesproken." Ook hij heeft hij geen informa tie over de mogelijke Leidse bij drage aan een verdiepte A4. „Van de drie gemeenten hebben wij de minste moge lijkheden. Het enige wat we kunnen doen, is de wijk Roomburg op een hoger kwaliteitsni veau bren gen." De kos tenramingen van de gewen ste weg zijn volgens hem 'vrij redelijk' in kaart gebracht. De Zoeterwoudse wethouder S. Stuijt ontkent dat de drie ge meenten een globale 'verdeel sleutel' van de kosten hebben gemaakt. „Het enige wat we hebben afgesproken, is dat we ons best doen om iets op te brengen voor een verdiepte A4." Dat in Zoeterwoude het gerucht gaat dat deze gemeente tien miljoen gulden moet bij dragen, kan hij niet plaatsen. Ook de totale kosten van een verdiepte weg kent hij niet: „Er gens tussen de 150 en 250 mil joen gulden." De kritiek op deze vaagheid verwerpt Stuijt. „Dat is iteratief besturen: globaal weten wat je gaat doen, maar nog niet hoe je het doet. Ofwel: we weten dat we ergens naar de bergen gaan, maar we weten nog niet naar welke berg en hoe we daar ko men. Dat is in bedrijven een hele normale gang van zaken. We nemen kleine stapjes in een groot proces. En misschien ko men we uiteindelijk wel tot de conclusie dat wat we willen niet haalbaar is." Vandaag is in de Leiderdorp- se Muzenhof een informatiebij- eekomst over het plan om De Bloemerd te bebouwen. Aan vang van deze bijeenkomst is 10.30 uur. De extra raadsverga dering over de verdieping van de A4 wordt maandagmiddag om 16.00 uur gehouden. 'Door de cijfers nu al openbaar te maken, schaden we de positie van Leiderdorp' :nimen staken over prostitutiebeleid Zoeterwoude heeft nog geen beslissing genomen tal prostitutiebedrijven dat de gemeente na 1 okto- Op die datum wordt het algemeen bordeelverbod De helft van de raad (de WD en één lid van Pro- steunt het collegevoorstel om één seksin- (bordeel of privéhuis) en één escortbedrijf te accepte- CDA wil daarentegen volstaan met één escortbedrijf, stemmen tijdens de raadsvergadering staakten (twee van PZ hielden zich afzijdig, omdat zij meer informatie komt het onderwerp opnieuw aan de orde tijdens een op 25 september. Het is nog niet bekend waar de twee bedrijven wil vestigen. elfenbankjes laten zich zien schoten Na een natte zomer en een koud begin van de imbermaand, konden de eerste elfenbankjes niet lang op laten wachten. Deze werden gesignaleerd op een bomenrij het Veenpad, het fietspad naar Leidschendam. I( FOTO LOEKJUYDLRDUtN n ngeest-patiënten in Poelgeest geest De Rijngeest Groep wil in de Oegstgeestse nieuw- e' /wijk Poelgeest psychiatrische patiënten onder begeleiding wonen. Daarover is ze in onderhandeling met de Stichting ie Studentenhuisvesting (SLS) die de komende jaren aan de iuslaan huurappartementen gaat bouwen. Hoeveel mensen thuis gaan wonen is nog niet bekend. De gemeente Oegst- heeft ingestemd met de komst van de woongroep. Bij dit I heten 'beschermd wonen' delen psychiatrische patiënten i iiuis. Afhankelijk van de zorg die bqwopers nodig hebben, er len ze de hele dag begeleiding aan huis krijgen. De Rijn- jQ1 Groep heeft al verschillende woongroepen in het Oegst- w se Haaswijk. Volgens een woordvoerder van de SLS staat if)i irporatie 'op zich niet negatief tegenover het verzoek. Bin- j ort vindt een gesprek plaats met de gemeente Oegstgeest wie in aanmerking komt voor een woning aan de Clusius- el n rhuizing rubrieken in de krant :ti Met ingang van vandaag staat de rubriek 'Tien tegen a, niet meer in de zaterdagkrant. De rubriek verhuist naar de j]j ïdag. De rubriek 'Randverschijnselen' gaat van de de n ïdag- naar de dinsdagkrant. 'Stoomcursusvan twee jaar tot leraar in het basisonderwijs De Pabo van de Ichtus Hogeschool Oegstgeest/Leiden begint volgende maand met een verkorte opleiding van twee jaar voor leerkrachten in het basisonderwijs. De onbevoegde leraren staan vanaf de eerste dag voor de klas. De 'stoomcursus' tot leerkracht is een noodmaatre gel van onderwijsminister Hermans. Die hoopt daarmee op korte termijn iets te doen aan het grote lerarentekort. oegstgeest suzanne barbier De verkorte opleiding is be doeld voor hogeropgeleiden, die minimaal een HBO-studie hebben afgemaakt en alsnog het basisonderwijs in willen. Af hankelijk van hun opgedane studie- en werkervaring krijgen zij de leerstof 'op maat gesne den'. Na twee jaar hebben de studenten een volwaardige tweedegraads lesbevoegdheid. Volgens J. van Duyn, hoofd van de Ichtus Hogeschool in Oegstgeest is het is de bedoe ling dat de student het pro gramma zelfstandig doorloopt. Daarnaast kan hij via internet vragen stellen aan een begelei der die de Pabo hem toewijst. Voor geïnteresseerden met een volledige baan, houdt de Pabo speciale studiedagen. Ook in de school waar de aspirantleraar lesgeeft, krijgt hij ook een per soonlijke 'coach', aldus Van Duyn. Niet iedere hogeropgeleide komt in aanmerking voor de tweejarige opleiding. Het mi nisterie van onderwijs verplicht de hogescholen die de nood maatregel toepassen om de ge schiktheid van de kandidaten te onderzoeken. Volgens Van Duyn gebeurt dit aan de hand van verschillende tests. Niet al leen wordt de kandidaat aan de tand gevoeld over zijn motiva tie, hij moet ook verschillende praktijkopdrachten uitvoeren. Zo krijgt de leraar in spe de op dracht om een proefles te draaien in een schoolklas. Tot nu toe hebben vier afge studeerden zich bij de Ichtus- Pabo inschreven voor de ver snelde opleiding. Zij geven sinds het begin van dit school jaar les op diverse scholen in de Randstad. In het voortgezet onderwijs is het sinds een jaar mogelijk om een verkorte lerarenopleiding te volgen. De Rijnlands Lycea in Oegstgeest, Sassenheim en Wassenaar zijn met ingang van dit schooljaar begonnen met de opleiding van hogeropgeleiden tot leraar. Dat doen ze in sa menwerking met het onder wijsinstituut van de universiteit (ICLON). Net als bij de nieuwe opleiding van de Ichtus-Pabo combineren de onbevoegde le raren een baan in het onderwijs met de verkorte studie. a ten waarschuwt Leiderdorp voor verkeerssysteem Het legervoertuig dat vorig jaar door een onbekende is gedumpt in Voorschoten gaat naar de hoogste bieder. Een jaar lang heeft de gemeente deze kraanwagen 'opgesla gen' op het parkeerterrein van de gemeentewerf aan de Koninklijke Marinelaan, maar van de eigenaar ontbreekt nog steeds elk spoor. Nu een jaar voorbij is mag Voorschoten het voertuig ver kopen. „Ons uitvoerend be drijf zal een aantal geïnteres seerde kopers benaderen, die zich vorig jaar al vrij snel na de vondst bij ons hebben ge meld", zegt een woordvoer ster van de gemeente. „Zij kunnen volgende maand een bod uitbrengen in een geslo ten envelop. Na twee weken gaat het voertuig naar de hoogste bieder. Wie niet door de gemeente wordt bena derd, maar wel geïnteres seerd is in de aankoop van het voertuig, kan zich voor 22 september aanmelden bij de heer Van der Ven, interim manager van het uitvoerend bedrijf van de gemeente Voorschoten. De kraanwagen is tijdens kantooruren (7.45 tot 16.30 uur) te bezichtigen. Eind mei werd het 21.000 kilo wegende legervoertuig - een DAF YB 616 - zonder kenteken aangetroffen langs de Donklaan. Om de eigenaar te achterhalen verspreidde de gemeente een landelijke op roep, maar dit leverde geen reacties op. Hogeschool Leiden feliciteert Lennie Anholts, Saskia van Bockel en Marieke Boersma (opleiding Fysiotherapie) met het winnen van de Hogeschool Leiden Prijs 2000. Hun afstudeerscriptie werd door de jury als beste beoordeeld. warmond Antieke sleepboten druppelden in de loop van gistermiddag Warmond bin nen ter gelegenheid van de Schippertjesda gen. Die intocht lokte menig Warmonder gis teren naar de waterkant, zoals bijvoorbeeld Gé van Dam die hier zijn kleinzoon vertelt hoe mooi hij de scheepjes wel niet vindt. De boten, ongeveer negentig in totaal, zijn nog het hele weekeinde te bewonderen. Ook is het mogelijk om met sommige boten een kleine rondvaart te maken. Tijdens de Schip pertjesdagen vinden diverse activiteiten en wedstrijden plaats rond de gemeentehaven. De gondelvaart - een show van verlichte bo ten die vanavond is - vormt een van de hoogtepunten van het evenement. Zowel vandaag als morgen is er een grote markt met watersportartikelen, foto hielco kuipers keer overschakelen naar Ösrkeerssysteem dat ver- ussen wijken onderling ~t, leidt tot chaos. „Dan fgegarandeerd de poppen t dansen", voorspelt R. dink, verkeerswethou- ïn de gemeente Houten. V verkeerscirculatiesysteem 'Bze groeigemeente, dient orbeeld voor de Leider- plannen om doorgaand r aan banden te leggen, e er is één belangrijk ver- oiin Houten weten de auto- sten niet beter, in Leider- e rel. outen, onder de rook van it, is de heilige koe een ros. Iedereen doet alles n fiets. Dat is niet voor ivant op die manier kom t nu eenmaal het snelste unt A naar punt B. Dat omdat alle autoverkeer over de Houtense c 'eg wordt gedirigeerd. M- ia zestien 'inprikkers' is ogelijk om de kern bin- dringen. En dan nog i> leperkt, want autoverkeer ijk naar wijk is fysiek uit- en. Terug de rondweg op, het devies, lenin het dorp is de fiet- ibetwist koning. Brede leasfalteerde paden, met lengte van 25 kilome ngeren als een lint door g bouwing. Geen donker- 1 e ANWB-bewegwijze- iïden, maar rood-witte rdjes vormen het belang- straatmeubilair. Daar ietsers en automobilisten kruisen, heeft de fietser oorrang. is niet voor niets dat in ije, met 33.000 int ii wielhandelaren een dik o boterham verdienen, s n is bovendien niet voor gemeente met de Op Het Rond in Houten komen zeven fietspaden uit. In deze gemeente is de fietser onbetwist koning. grootste fietskarrendichtheid van Nederland: dat blijkt name lijk een ideaal alternatief voor de kofferbak. Rondweg De gemeente Leiderdorp op teert- voor een verkeerscircula tiesysteem naar Houtens mo del. Gedacht wordt aan een rondweg om het dorp, een aan tal inprikkers, en veel fietspa den in het centrum van de ge meente. Maar als Leiderdorp ook nog het verkeer tussen wij ken onderling onmogelijk wil maken, moet op' veel weerstand worden gerekend, voorspelt verkeerswethouder Lubberd- ink: „Hier weten automobilis ten niet beter. De rondweg is gemaakt toen het oude dorp fors werd uitgebreid. Maar in Leiderdorp moet ons concept in een bestaande situatie wor den geïmplementeerd. En dat lijkt me knap lastig." De meeste weerstand zal van de winkeliers komen, voorspelt hij: „Dat hebben wij hier ook gezien. Die zijn bang dat hun klanten weg zullen blijven, om dat hun winkels moeilijker be reikbaar worden." Daarnaast voorziet hij dat de automobilist zich zeker niet vrijwillig in het nieuwe regime laat persen: „Ie dereen zal in eerste instantie toch proberen de kortste weg te zoeken." Het aantal 'inprikkers' dat Leiderdorp in de nieuwe struc- FOTO MARNIX SCHMIDT tuur voor ogen heeft, vindt de Houtense wethouder aan de la ge kant: „Hier hebben wij voor elke 600 woningen een wijkont- sluitingsweg. Die monden alle maal uit op een T-splitsing, waarna het verkeer via bochtige klinkerweggetjes verspreid de wijken in gaat. Hard rijden is fy siek onmogelijk. Als Leiderdorp in totaal een stuk of vijf inprik kers in gedachten heeft, dan lijkt me dat die wegen vrij zwaar belast worden. Maar de vraag is ook wat daarna ge beurt. De wegenstructuur in de 30-kilometer zone zal ook ver anderd moeten worden. Want als je daar niets aan doet, dan sluit ik niet uit dat automobilis ten daar juist harder gaan rij den, om tijdverlies goed te ma ken." Toch is het niet onmogelijk om het Houtense model op Lei derdorp te projecteren, denkt hij: „Wel is het zaak dat de ge meente de automobilist dan snel een fatsoenlijk alternatief aanbiedt. In de vorm van veel fietspaden en veel stallingsmo gelijkheden. En misschien dat in overleg met rijwielhandela ren een korting op fietskarren kan worden gegeven." Er zijn veel argumenten voor invoering van het Houtense model, die eigenlijk voor zich spreken, vindt de wethouder: „Er is hier minder ergernis, la waai en het aantal verkeers slachtoffers is een stuk lager dan in vergelijkbare gemeen ten, En dan is er de veiligheid. Want in welke andere Neder landse gemeente kan je een kind van zes jaar zonder bege leiding op de fiets naar de an dere kant van de stad sturen om een boodschap te doen?" Gefaseerd Een tip voor Leiderdorp heeft Houten nog wel: maak niet al te veel haast met de invoering van de nieuwe regels. Ofwel: doe het gefaseerd. „Als ik naar Lei derdorp kijk dan denk ik: Dit is iets moois voor over een jaar of twintig. Je moet het niet van de ene op de andere dag willen. Begin eerst met het aanleggen van een uitgebreide fietsstruc- tuur. Eh leg vervolgens een knip op een twee aanspreken de punten, en zorg dat uitwijk- effecten worden uitgesloten. Dan krijgen automobilisten de kans geleidelijk aan het systeem te wennen."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17