Fietstunn bij station 'Schoof erkent de ernst van de zaak' Een vreemde in een vreemde familie voelt beter' Rijn Veenstreek Zeilers in marathon spelen brugwachter Driemaster Zeelandia wijzigt koers Bestuurders blijvc ijveren voor posit Boskoopse bedrijf ZATERDAG 9 SEPTEMBER 2000 Onderscheiding Alphenaar Vergeer alphen aan den run Adjunct-directeur M. Vergeer van Coöpera tie De Samenwerking uit Haastrecht geeft gisteren uit handen van burgemeester Schoof van Alphen aan den Rijn een konink lijke onderscheiding gekregen. Tevens werd hij tijdens zijn af scheidsfeest in Avifauna benoemd tot Lid in de Orde van Oran- je-Nassau. De 62-jarige Alphenaar heeft veertig jaar in de co- operatieve veevoederindustrie gewerkt. Daarnaast betekent hij veel voor de Pius X kerk. Hij heeft meegewerkt aan de acties die de stichting van de kerk mogelijk maakten. Verder is hij koor zanger, 'bejaardenchauffeur', medeorganisator van de rommel markt en bestuurslid van de Alphense afdeling van de werk groep Missie, Ontwikkeling en Vrede/Vastenactie. Subsidie voor schip en kunstwerk alphen aan den run Burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn willen dit jaar twee culturele projecten in het Stadshart subsidiëren. Het betreft 45.000 gulden subsidie voor Het Standaardbos van Marianne Meester en 11.000 gulden voor het muziektheater The Ship of Fools. Dit schip bezocht Alphen aan den Rijn vorige week. Het Standaardbos is een kunstwerk van draaiende delen, voorzien van een spiegelend materiaal. Het kunstwerk wordt gemaakt door de Stichting Werkgelegen heid Alphen (SWA). De raad neemt op 28 september een be sluit. De twee projecten maken deel uit van een reeks aan cultu rele projecten in het Stadshart ter compensatie van de bouw- overlast. De raad besloot een jaar geleden al om hiervoor 450.000 gulden beschikbaar te stellen. Voorwaarde was, dat de raad over elk afzonderlijk project een besluit zou kunnen ne- Protest tegen windmolens hazerswoude-ründükBewoners van de wijk Rhynenburch heb ben opnieuw hun protest tegen de mogelijke plaatsing van windmolens bij de gemeente kenbaar gemaakt. In een brief aan de gemeenteraad van Rijnwoude wijzen ze op diverse publica ties. Daaruit blijkt, aldus de verontruste bewoners, dat windmo lens veel geld kosten en maar weinig energie leveren. Hun pro testbrief gaat gepaard met een lijst met 21 handtekeningen. De gemeente Rijnwoude weet over een maand wanneer de raad een besluit gaat nemen over de windmolens. Naar de rechter voor carillon benthuizen D. Batenburg overweegt naar de rechter te stappen om zo het stopzetten van het carillon naast zijn huis in Benthui zen af te dwingen. Hij voert hierover overleg met zijn advocaat. Hij is niet tevreden met de brief die hij onlangs van de gemeen te Rijnwoude ontving. Daarin gaven B en W aan dat het carillon blijft spelen, met uitzondering van officiële rouwdagen voor het overlijden van leden van het koninklijk huis en op verzoek tij dens begrafenissen in Benthuizen. Deelnemers aan de zeilmara- thon Kamer2 mogen vandaag voor brugwachter spelen. Tij dens hun tocht van 50 kilome ter over onder meer de Kager- plassen, de Westeinderplas- sen, het Braassemermeer en de Wijde Aa vormt de draai brug over de Zuidzijdervaart bij Hoogmade een knelpunt. De deelnemers moeten die brug zelf bedienen. Verder is het hen toegestaan om te ped delen, te bomen en te jagen. Aan de negende Kamer2- marathon doen naar verwach ting honderd boten mee. De 'toerzeilwedstrijd' gaat van start bij restaurant Eijmershof op de Kagerplassen. Via de Ringvaart zetten de deelne mers koers naar de Westein der, waarna zij via Oude Wete ring naar het Braassemermeer en de Wijde Aa gaan. Dan doen de deelnemers de Zuid zijdervaart en de Stingsloot aan en varen zij langs de Kaagsociëteit. Het laatste stuk gaat over de Zijl en 't Joppe naar Warmond en vandaar naar de finish ter hoogte van restaurant 't Kom pas opKaageiland. De prijs uitreiking in de plaatselijke sportherberg Orion is om 21 uur. De winnaar komt naar verwachting omstreeks 14 uur over de meet. De zeilmarathon staat open voor allerlei soorten zeilboten. Zo zijn er wedstrijden voor de open klasse, voor huurboten en is er een klassement voor teams, vrouwen en zeilscho- len. alphen aan den run» De drie master Zeelandia is eigenlijk op doorreis van Rotterdam naar Leiden. Maar op uitnodi ging van voorlichter Rob Over- kleeft van de gemeente Alphen aan den Rijn wijzigde de schipper gisteren zijn plannen. Hij besloot zijn kolossale schip, waarvan de hoogste mast 31 meter lang is, aan de Rijnkade te leggen. De Zeelan dia maakt door die spontane koerswijziging deel uit van de vloot die vandaag de Monu mentendag luister bijzet foto henk bouwman Voorzitter van Molukse gemeenschap in Alphen heeft begrip voor oproep tot acties alphen aan den run annette lameuer De Molukse gemeenschap in Alphen aan den Rijn heeft begrip voor de oproep van Molukse jongeren elders in Nederland tot actje. De Molukse jongeren vinden harde actie nodig om aandacht te vragen voor de situatie op de Molukken. Ze willen hiermee bereiken dat regeringen van de Westerse landen, met name Nederland, een vredes macht naar de eilandengroep sturen. K. Wattimury, voorzitter van de Molukse gemeenschap in Alphen, vindt dat de Ne derlandse bevolking en de Nederlandse re gering veel te lauw reageren op de onlusten op de Molukken. „Wij begrijpen de frustra tie van onze jeugd. Het is vreselijk wat er op de Molukken gebeurt met moslims en christenen. Toch lijkt onze zaak niet echt hoog op de agenda te staan van de politici. Waar blijft de Nederlandse bevolking met demonstraties tegen het geweld op de Mo lukken", vraagt hij zich geëmotioneerd af. Wattimury is van mening dat de Neder landse regering moreel verplicht is in te grijpen op de Molukken. „Geweld is altijd af te keuren, maar onze gemeenschap wordt geconfronteerd met enorme gruwe lijkheden. Er zijn al zo'n 4000 doden te be treuren. Wim Kok heeft in twee zinnen de onlusten aangestipt op de VN Veiligheids raad in New York. Dat is veel te summier." Dat de premier zijn toespraak heeft inge kort na de aankondiging van de acties, is Wattimury helemaal in het verkeerde keel gat geschoten. „Die aankondigingen van de jongeren had Kok vóór moeten zijn. Hij had de zaak veel eerder moeten aankaar ten." Volgens Wattimury leeft de RMS-gedach- te nog steeds onder de jongeren. De RMS (Republik Maluku Selatan) streeft een zelf standige Molukse staat na, los van Indone sië. „Wij hebben contact met de Vrije Mo lukse jongeren en praten met hen." Dit be tekent volgens Wattimury echter, nog niet, dat de ouderen de jongeren in de hand hebben. Burgemeester Schoof heeft in een aan de Molukse gemeenschap gerichte brief zijn bezorgdheid uitgesproken over de aankon diging van gewelddadige acties van Moluk se jongelui. Hij vraagt de Molukse gemeen schap met klem om alles te doen wat in hun vermogen ligt om acties van radicale jongeren te voorkomen. Wattimury ziet in de brief van Schoof een erkenning van de ernst van de zaak. „Hij schudt daarmee de burgemeesters en politici van Nederland waldcer." „Schoof is begaan met de Molukse zaak en zet zich waar mogelijk voor ons in", al dus Wattimury. Hij hoopt dat door de brief de Nederlandse regering haast gaat maken met het zoeken naar een oplossing. Wat het effect van de brief zal zijn op de jongeren kan hij niet inschatten. Óp de vraag of ge welddadige acties zich niet tegen de Mo- lukkers keren, zoals in het verleden is ge beurd, stelt hij een wedervraag: „Hoeveel mensen moeten er nog worden vermoord voor de Nederlandse regering iets doet?" Italiaan woont tijdelijk in een Amerikaans gastgezin in Leimuiden janneke de jonge Het huis aan de Westerdijk in Leimuiden ziet er oer-Hollands uit. De rieten dakbedekking rust stevig op het huis waar in vroeger tijden waarschijnlijk een flinke boerenfamilie woon de. Op een weilandje naast het terras grazen schapen en het water van de Oude Wetering klotst tegen de kade. Toch ziet het er binnen niet zo Neder lands uit: op de meubels kleven briefjes als 'chair de stoel' en op tafel liggen alle denkbare in formatiegidsen over Amster dam en Anne Frank. Dit is voor drie jaar het domein van Ma rion Wagner en Jim en Matthew Bennett uit Corning NY, Ver enigde Staten en Luca Pacchia- ni uit Venetië, Italië. De vraag waarom hij in he melsnaam in Leimuiden woont, komt bij Matthew (17) de neus uit. „Bij mij op school in Am sterdam weet niemand waar het is, of ze denken dat ik IJmuiden bedoel. Het is hier in the middle of nowhere." Toch woont hij liever in Leimuiden dan in Amsterdam, ondanks het feit dat hij elke dag een uur met de scooter, de trein en de tram moet reizen om zijn school te bereiken. „De huizen zijn hier groter, er is meer ruim te, je woont aan het water en het is hier schoner." De reden van de komst van het Amerikaanse gezin naar Ne derland is het werk van Jim, de echtgenoot van Marion (51). Zijn baas verplaatste de IT-er voor drie jaar naar een Neder lands filiaal in de buurt van Schiphol. Marion ging op zoek naar een huis en liet Jim de foto zien van de Westerdijk. „Hij zei meteen: take it", zegt ze blij. Luca Pacchiani (in het midden) uit Italië en Marion Wagner en Matthew Bennett uit Amerika wonen tijdelijk onder één dak in Leimuiden. „Zie het als een driedubbele culturele ervaring." foto henk bouwman COMMEIMTA Schertsvertoning Het gemeentebestuur van Rijnwoude moet zich scham derdagavond maakten de politici van een gemeenteraa dering een schertsvertoning door een besluit te nemen, niets meer te besluiten viel. Burgemeester en wethoud den de raadsleden voor 200.000 gulden beschikbaar ti maar ambtenaren hadden dit geld voor de taxatie van h< rend goed allang uitgegeven. De burgemeester, de drie wethouders en de raadsledi vervolgens hun best om deze pijnlijke kwestie voor de b reld verborgen te houden. Met openheid van zaken schi leen maar personen op de afdeling financiën, zo luidde I ment van burgemeester Boelen. Diezelfde openheid hemzelf schade kunnen berokkenen, want als portefeuil financiën is hij immers politiek verantwoordelijk. Bijna was de fout 'onder de pet' gebleven. Bijna, want tiepartij D66 nam geen genoegen met de achterkamel tiek. Het is begrijpelijk dat de partij openheid eiste. Rijnwoude hebben er recht op te weten wat het genu stuur met hun belastinggeld doet. Maar zelfs nu de waarheid aan het licht is gekoma CDA, PvdA, WD en SGP/RPF hun leven niet te betera len eerst een onderzoek afwachten alvorens zij eventi op zaken stellen. De uitslag van dat onderzoek komt na de jaarwisseling. Ook dit is onbegrijpelijk. Burgemeester en wethouder goed aan met spoed tekst en uitleg te geven. In elk gi de begrotingsbehandeling begin november, als de gi raad over veel financiële zaken weer met een schoon besluiten moet nemen. Alphen pakt plannen weer op De kans dat Alphen een fietstunnel bij het statio neemt toe. Burgemeester en wethouders stellen 90.000 gulden uit te trekken voor onderzoek n verbinding van het centrum met de wijk Kerk ei De beoogde fietstunnel maakt deel uit van ee plan voor de stationsomgeving, waarvoor het co gemeenteraad om ruim een miljoen gulden vraaj alphen aan den run tim brouwer de koning Met het voorstel komt er einde lijk schot in de plannen voor het station, die burgemeester en wethouders begin dit jaar nog uitstelden. Onder leiding van de nieuwe projectleider Hans Talie van KPMG Metrum wil de gemeente de last van de spoorlijn verminderen. Aan de ene kant kan een tunnel voor langzaam verkeer daarvoor zor gen. Ook moeten de bebouwing van beide kanten van het spoor in overeenstemming met elkaar zijn. De stationswijk met kanto ren, huizen, verkeersvoorzie- ningen en groen moet voor de gemeente en NS Vastgoed, die beide grond bezitten in het ge bied, bovendien betaalbaar zijn. Het gemeentebestuur wil aan het eind van dit jaar een con cept klaar hebben vos richting van het gebie vember 2001 moet I noemde Masterplan zijn. Tot die tijd verker woners van het statioi van wie sommige vi hun huis tegen de vil nog in onzekerheid, fietstunnel is het de I dat er bij het station i plein komt. De met van het stationsplein gens een ruwe schatti 15 jaar duren. Het onderzoek naai nel, die zowel de veili de doorstroming van keer moet bevorder Holland Railconsult v Het hele plan voor het gebied, dat het co 'doorstartdocument omgeving' presentee dinsdag aan de orde meenteraadscommissi „De lucht rondom Schiphol is In het hele verhaal is Luca vies. En ik vind het een leuk (17), de geblondeerde Italiaan, idee om aan een kanaal te wo- een vreemde eend. Het leek de nen. In Amerika woonden we scholier leuk om een jaartje in vlakbij een bos, ik hou van na- Nederland te wonen vanwege tuur." de liberale levensstijl. Dat hij uiteindelijk bij een Amerikaans gezin terechtkwam, vindt hij ei genlijk extra leuk. „Het voelt beter als je een vreemde bent in een vreemde familie. Nu ben ik niet de enige die niet weet wat ring. Luca arriveerde enkele weken geleden in Leimuiden, en zit op het Ashram College in Alphen aan den Rijn. Van de lessen in 5 vwo begrijpt hij nog niet veel. „Maar de leraren zijn vriende lijk en de sfeer is niet zo for meel." Het is de bedoeling dat hij halverwege het seizoen de lessen in het Nederlands kan volgen. Vandaar die briefjes overal in het huis, want Marion, Jim en Matthew kunnen hem daar niet bij helpen. „En zo le ren wij weer van hem", lacht Marion. Maar met Luca houdt het uit wisselen niet op. Zijn broer- voor-een-jaar Matthew kwam in mei terug uit de Domini caanse Republiek, eveneens ge arrangeerd door AFS, een inter nationale organisatie die scho lieren helpt bij de uitwisseling. Hij weet daardoor hoe belang rijk het gastgezin is waarin je te rechtkomt. „In mijn eerste ge zin was het heel luxe, maar ze leidden me niet rond en lieten me veel alleen. Daarom ben ik na vier maanden van gezin ge wisseld. Toen ging het veel be ter: het was een liefdevolle fa milie. Dat er muskieten waren en alleen koud water maakte me niet uit." Aan het eind van het seizoen zal het stil worden in huize Bennet-Wagner, als Luca weer teruggaat naar Venetië en Mat thew naar North Carolina vliegt om een medische studie te gaan doen. Eind 2002 gaan ook Marion en Jim terug naar de Verenigde Staten, maar van Matthew hoeft dat niet. „Ik wil dat ze hier blijven. Dan heb ik een leuke plek om terug te ko men. We hebben goede buren, dat zijn de eigenaars van dit huis. Ze helpen ons met alles, zoals het nummer van de pizza bezorger. En het leuke is: de service zit bij de huur inbegre pen." Werken aan Werk verlengt voortbesta runwoude/boskoop marieta kroft De intergemeentelijke stuur groep Werken aan Werk blijft bestaan. De groep die werkt aan versterking van de concur rentiepositie van het Boskoopse bedrijfsleven heeft dat gisteren unaniem besloten. „We gaan zwaar overleg voeren met het Platform Sierteeltregio Boskoop over wat ons te doen staat", zei de voorzitter van de stuurgroep, burgemeester Boelen van Rijn woude, in een toelichting op het besluit. „Voor 1 januari be raden we ons opnieuw op ons voortbestaan." In de stuurgroep zitten be halve burgemeester Boelen vier wethouders van de gemeenten Rijnwoude, Boskoop, Waddinx- veen en Reeuwijk en gedepu teerde Hallensleben. De groep bestaat zo'n drie jaar. De aan leiding tot de oprichting was dat de concurrentiepositie van het boomkwekerij centrum ach teruit holde. Eens kwam bijna honderd procent van de in Eu ropa gekweekte bomen uit Bos koop. Nu is dat nog maar dertig procent. Met hetzelfde doel richtte het bedrijfsleven het Platform Sierteeltregio Boskoop op. Nadat acties van het platform om geld in te zamelen onder de boomkwekers voor een betere ontsluiting van Boskoop waren mislukt, stapte platform-voor zitter J. Booij afgelopi op. In zijn afscheidsbr aan dat de stuurgroej zichzelf te rade moi Boelen beaamde toen het vertrek van Booij e lukking van de actie oi drijfsleven tien miljoe te laten bijdragen, hel staan van de intergem stuurgroep onzeker w den. Inmiddels heeft ook form na beraad bes! nog zeker tot 1 janui ven bestaan. „Onze ac een betere herinrich Boskoop te komen, deuk opgelopen", al formlid J. van Lint. belangrijkste doel, buis vormen namens naar de overheid, b eind. Wellicht kunnei rol spelen bij de nieu tieven uit het bedrijfs toch geld voor betere te zamelen." Zoals bekend kreeg J. Baas van het gelijkn portbedrijf vorige m boomkwekers een be zes miljoen gulden t Hiermee zou de inric Boskoop-oost kunnei aangepakt. Het platform heeft lijk opvolger voor B<x wezen: P. Trimp. Tril wel voorzitter van de) de kring Boskoop als der van deze gemeenti

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16