Welk, broodgroente, Sneeuwwitje en een dode ezel Leiden Regio STADSGEZICHT (DAG 9 SEPTEMBER 2000 ANNO 1975 De Musschenbroekstraat van vlak toen Van Houten 's ochtends de kamer binnenkwam bleek de ezel te zijn gestorven. Toen hebben ze nog heel snel ergens anders een ezel geleend. Er was een damescomité dat veel voorbereidde. Daarin zaten mevrouw De Groot en me vrouw Hakkaart die een strijk- inrichting hadden in de Groenoordstraat. En verder had je mevrouw Reinardus en me vrouw Dingjan. Thuis bij me vrouw Dingjan maakten ze kos tuums voor de optocht uit alle maal oude kleren. Zelf liep ik mee als jager. Met een grote hond. De optocht was in elk ge val een gigantisch succes. De 3 October-Vereeniging heeft zelfs gevraagd of de optocht nog een keer met 3 oktober kon worden gehouden. Of dat uit eindelijk ook is gebeurd, weet ik niet meer. Ik weet wel dat mijn vader 28 jaar lang met veel ple zier secretaris is geweest van de speeltuinvereniging. Hij deed het echt voor de kinderen. Dat zei hij ook altijd als de mensen tegen hem zeiden: we snappen niet datje er zoveel tijd in stopt. Geweldig toch die speeltuinver eniging en die optocht? Ik be doel er maar mee te zeggen dat er een enorme saamhorigheid heerste in de buurt. Iedereen deed van alles voor de kinde ren. En iedereen hielp mekaar ook als dat nodig was. Maar het was ook een buurt waar alle maal arme mensen woonden. Elke cent moest worden omge draaid. Mijn vader verdiende zijn geld dus met de melkhandel. Door de hele stad had hij zijn klanten Hermanus van der Linden - laam Herman - werd op 13 -wLber 1930 geboren in de chenbroekstraat als zoon van een De jonge Herman, oudste van hielp op gezette tijden zijn Tijdens de oorlog moest hij zelfs inspringen, omdat zijn pa voor de Duitsers. Zelf voelde Herman na de lagere school toch meer voor het beroep van banketbakker. Dat beroep oefende hij dan ook uit, op een onderbreking van een paar jaar na waarin hij zijn schoonvader assisteerde die groentenboer was. Daarover en over de feestelijke gebeurtenissen in zijn jeugd, vertelt hij in deze aflevering van 'De dingen die voorbijgaan'. voor zaterdag en s avonds de melk voor zondag. Dan was ik pas om een uur of elf thuis. Dat was flink aanpoten. Maar ik deed het zeker niet al tijd alleen. Ik ben in de loop der jaren heel veel met mijn vader meegeweest. Ik heb op die ma nier behoorlijk wat armoede bij elkaar gezien. Zo kwamen we bij mensen op de Langegracht, in de Koninginnehof, vlakbij de Rijneveststeeg. Grote gezinnen woonden daar. In de oorlog maakten ze gebruik van nood- kacheltjes. Kolen om te stoken hadden ze niet. Ze gooiden er hout in. Zo heb ik gezien dat ze zelfs de trap hadden afgebro ken om op te stoken. En omdat de trap en de leuning ontbra- 5 Leidsch Dagblad/1 RCIII lü V lï j\T ANNO 1900 Maandag 10 September LEIDEN - Bij de Zaterdagavond in de Stads- zaal gehouden zitting van het bestuur der 3- October-Vereeniging voor het geven van gele genheid tot aangifte voor de uitdeeling van ha ring en verdere versnaperingen op 3 Oct. a.s. meldden zich aan pl.m. 3060 vrouwen en ruim 2850 mannen. WASSENAAR - Het schijnt wel of het verkeer op den straatweg van den Deyl naar Den Haag gaandeweg toeneemt. Met den mooien zomer- schen dag was het gisteren ééne file van rijtui gen, fietsen en wandelaars. Indertijd werd door de IJselstoomtram de stoomtram naar Wasse naar opgeheven, wegens gebrek aan voldoend verkeer, maar wanneer het zoo doorgaat, ma ken wij ons sterk dat weldra zich de behoefte aan een tram Leiden-Voorschoten-Wassenaar zal doen gevoelen, nu de Haagweg en ook de mooie achterweg van Wassenaar naar Den Haag het middelpunt gaan vormen van zoovele naar buiten trekkende stedelingen. GEMENGD NIEUWS - Naar verschillende ge ruchten, zal het prachtige landgoed Rijksdorp, Couwenhoven en de Pan, gelegen onder Was senaar en Katwijk, in handen overgaan van een katholieke orde. Dagelijks worden onderhande lingen gevoerd. FOTO HIELCO KUIPERS Trammaatschappij en regelde daar twee masten. En daarna ging hij naar de Grofsmederij om een paar kettingen te rege len. Die kreeg hij mee voor niks. Want al te veel geld was er na tuurlijk niet. Van die masten en die kettingen werd een zweef molen gemaakt. Zo ging dat. Overal probeerde hij en zijn collega's van de speeltuinver eniging attributen los te peute ren. En als hij eens iets van de gemeente nodig had, kocht hij eerst een sigaar voor hij naar de wethouder toeging. Dat werkte. De kinderen uit de buurt die lid waren van de speeltuinvereni ging hoefden niet te betalen als ze wilden spelen. Die hadden een plaatje om met hun naam erop. De portier wist dan dat ze voor niks naar binnen moch ten. De kinderen van buiten de buurt moesten wel betalen. Ook niet veel hoor, een paar centen of zo. Die kregen dan een bonnetje mee naar binnen. Er gebeurde in elk geval van al les in de straat en in de buurt. In 1939 hebben de mensen van de buurt een sprookjesoptocht gehouden. O, dat was gigan tisch veel werk. Want zo was er biijvoorbeeld Sneeuwwitje die in een glazen kistje op een praalwagen lag. Het spinnewiel werd geleend van de Lakenhal. Maar dat was natuurlijk niet het enige. Sneeuwwitje, Roodkapje en de wolf en al die andere sprookjesfiguren moesten na tuurlijk mooie kleren aan. Abel Vermeulen was de reus en Hu- go Riethoven was Klein Duim pje. Voor Abel Vermeulen had den ze hele grote laarzen ge maakt. Die liepen niet zo lekker natuurlijk. Na de optocht zaten zijn voeten onder de blaren. De dwergen van Sneeuwwitje waren natuurlijk kinderen. Er was ook eep huisje dat gemaakt was van kantekoek, een soort snijkoek. Al die plakjes moesten met draadjes aan elkaar worden genaaid. Van een boer leende men een ezel voor de optocht. Dat werd nog een heel drama. Want de boer wilde dat de ezel een dag van tevoren werd opge haald. Het beest heeft toen een dag bij meneer Van Houten in de huiskamer gestaan. Maai' na de oorlog. Ook toen was er nog volop ruimte in de buurt. FOTO GEMEENTEARCHIEF zitten. Daar ging hij dan met de handwagen langs. Er stonden vier bussen op. Ik hielp hem ge regeld. Zeker in de oorlog, toen mijn vader onderdook voor de Duitsers. Toen ik in '42 van de lagere school afkwam, ging ik naar de zevende, achtste klas op de Oude Vest. Meester Bloe men was daar hoofdonderwij zer. Die gaf ik dan af en toe een litertje melk. In ruil daarvoor kreeg ik vrij, zodat ik kon wer ken. Melk was er in die tijd niet zo veel meer. Ja, de kinderen had den recht op één-driekwart liter per week. Volwassenen moes ten het normaal gesproken doen met melkpoeder. Op mijn fietsje bracht ik de boel dan rond. Op zaterdag moest ik er zelfs twee keer met mijn fietsje op uit, want de mensen hadden toen nog geen koelkast. Dan bracht ik 's ochtends de melk ken, hadden ze spijkers in de muur geslagen. Langs de spij kers klommen ze dan omhoog naar de eerste verdieping. Nee, een vetpot was het niet voor veel mensen in de oorlog. Zo werd er ook illegaal geslacht, de mensen wilden zo af en toe toch nog wel wat vlees eten. Ik liep wel eens mee met de doch ter van Paul Verbruggen die sla ger was. Als haar vader dan een schaap had geslacht, verstopte hij het beest in een kinderwa gen. Met zijn dochter bracht ik het dan bijvoorbeeld naar het Elisabeth op de Hooigracht. Naar de nonnetjes. Ik ben niet in de slagerswereld terechtgekomen, hoor. En ik ben ook geen melkboer gewor den. Toen de oorlog was afgelo pen kon ik naar de ambachts school. Het was zo geregeld, via mijn vader, dat ik op de teken kamer van de Lichtfabrieken kon beginnen als ik van de am bachtsschool afkwam. Ik had daar geen zin in. Ik wilde al heel jong bakker worden. Dat is ook gebeurd. Ik kwam eerst bij Van der Heijden in de Janvossen- steeg terecht, op de hoek van de Noordrundersteeg. Vijftien was ik. Daar heb ik het vak ge leerd. Maar eerst moest ik pla ten schoonmaken, gebak weg brengen en krullen halen bij houthandel Klinkenberg in de Clarenssteeg. Met die krullen werd gestookt. Maar na een paar jaar zei mijn baas: Ga jij maar naar een andere baas. Dat is goed voor je, dan leer je weer andere dingen. Mijn nieuwe baas werd Mastenbroek op de Hogewoerd. Een fijne man. Bij hem heb ik verder geleerd. Daarna kwam ik bij Vente te recht in Oegstgeest. Grappig is wel dat ik door een toeval ook nog jarenlang in de groente heb gewerkt. Ik had mijn vrouw leren kennen en mijn schoonvader had een groentewinkel in de Janvossen- steeg. Ik heb daar een poosje gewerkt, ook al omdat ik daar iets meer verdiende. Ik liep daar een groentewijk, ging met een wagen vol groente en fruit langs de klanten. En ik hielp mee op de markt. Dat was wat hoor! 's Middags om een uur of vier begon mijn schoonvader bij opbod te ver kopen, al mocht dat officieel niet. Maar zo wilde hij van zijn laatste spulletjes af. Dan ston den er rijen mensen te bieden op perziken of zo. Bij de brug achter V&D, daar stond hij al tijd. Leuk was dat hij 's och tends, voor hij begon te verko pen, twee mensen uit het pu bliek naar voren haalde. Die kregen dan alletwee een fles melk met een speen erop. Wie het eerst zijn fles leeg had, kreeg een fruitschaal. Of ze kre gen allebei een snijkoek die ze zo snel mogelijk moesten op eten. Je kunt je voorstellen dat er honderden mensen stonden te kijken. Mijn schoonvader gaf ook loot jes uit op de markt. Eens per maand trok hij dan een lot, in het bijzijn van een notaris. De winnaar kreeg dan bijvoorbeeld een fiets of een keukenuitzet. De mensen kwamen van hein de en verre, natuurlijk ook om dat de meeste dorpen in de omgeving nog geen eigen markt hadden. Maar ook om mijn schoonvader te zien. Maar hoe leuk het ook was, mijn hart lag toch in de bakkerij. De laatste jaren dat ik werkte, heb ik dan ook bij de Leidse Brood Fabriek doorgebracht. Een prachtige tijd. Maar als je me vraagt wat de leukste periode uit mijn leven was, dan denk ik toch weer aan heel vroeger. Aan mijn jeugd. Al was het alleen maai" vanwege de bevrijdingsfeesten in '45 en '46. Overal had je straatfeesten. Ik was bijna iedere avond op stap. Ze dansten toen de hoki- poki, overal werd er toen ge danst. Hoe ging de hoki-poki ook alweer? En je linkerbeen naar voren en je rechterbeen naar achteren... Ja, er viel in mijn jeugd dus aardig wat te beleven." HERMAN JOUSTRA eerst te binnen ik aan vroeger denk, is in 1937. Die nog in augustus ge- De hele buurt was in Het was een enorm ons in de Musschen- Mijn vader en me- die ook melkboer meneer Van Houten, tegenover ons hadden toen van alles Zaklopen en Dat was een enorm 1 later hebben t- en speeltuin- Groenoord opge- Houten werd de voorzitter, mijn vader secre taris. En meneer Van de Weert- hof, de kruidenier, was pen ningmeester. Vlak bij de Musschenbroek straat huurde meneer Holst van de gemeente een stuk land. Daar liet hij zijn koeien op lo pen. In overleg met de gemeen te is toen' besloten meneer Holst ergens anders zijn koeien te laten grazen. De speeltuin vereniging kreeg toen het ande re stukje grond in beheer. De boel moest nog wel op poten worden gezet. Daarin was mijn vader heel actief. Zo ging hij naar de Noord-Zuid-Hollandse r Linden: „Er heerste een enorme saamhorigheid in de deed van alles voor de kinderen. En iedereen hielp me als dat nodig was." FOTO HIELCO KUIPERS weg 8 eerst in een donkere kamer zijn gelaten en vervolgens onder het felle licht van een foto lamp, en gezeten tegenover zestien man, zijn ondervraagd. Daarbij zouden hem o.m. vragen zijn gesteld in de trant van: "Wat vind je van ploppers?" en: "Wat doet je vader?" De eerste jaars student kwam oorspronkelijk met de be doeling om te hospiteren, wat zoveel wil zeg gen als: praten met mogelijk toekomstige me de-bewoners. Simpelweg om elkaar wat nader te leren kennen. Dat gebeurde. Maar waaschiinlijk niet zoals de student dat had voorgesteld. NRC/Handels- blad, die door de betrokkene werd benaderd, sprak eerder in een uitvoerig artikel over deze gebeurtenis van 'een manier van handelen die, mild gezegd, fascistoïde trekken vertoont'. Naar aanleiding van dit artikel werden er schriftelijke vragen gesteld door drie leden van de Leidse universiteitsraad. Alle drie de vra genstellers noemen de gebeurtenis een uitwas van het zg. vrije-coöptatie systeem. NOORDWIJKER- HOUT - Het Oranje feest in Noordwijker- hout is gisteren met veel lawaai en vrolijk heid begonnen. Om twee uur ging de ker mis draaien: eerst voor de mensen van Sint Bavo en daarna voor de andere Noordwijkerhouters. Er waren kinderspelen voor kleuters en scho lieren, er was muziek van St. Jeanne d' Arc en natuurlijk was er weer een etalagewed strijd, die veel bekijks had. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 9 september GRONINGEN - Het programma voor het werk bezoek van koningin Juliana vandaag aan Ha ren en Groningen is ingekort in verband met een telefonische bedreiging. Een onbekende zou gisteravond het in Gro ningen verschijnende Nieuwsblad van het Noorden hebben opgebeld met de mededeling, dat er een aanslag op de koningin zou worden gepleegd, zo heeft de Rijks Voorlichtingsdienst meegedeeld. De koningin is een half uur later dan de bedoeling was in Haren aangekomen. LEIDEN - Het college van bestuur van de Leid se universiteit stelt op het ogenblik een onder zoek in naar een gebeurtenis in één van de stu dentenflats aan de Klikspaanweg (achter de Haagweg) waarbij een kamerzoekende aspi rant-student op een uiters bedenkelijke manier door flatbewoners zou zijn aangepakt. De betrokkene, van wie de naam niet bekend is, zou vorige maand op het adres Klikspaan- Folo's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 10 In zwart wit) op te sturen naar liet leidsch Dagblad, La.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15