eiden Regio Ruzie over sanering gasfabriek ZIET De Stemming jchter: Bewoners n Hoge Rijndijk loen zo moeilijk' Een rijbewijs voor de digitale snelweg ichtend >orbeeld Leidse student eet heus niet zo slecht DAC 9 SEPTEMBER 2000 uwenhuis terug als hoogleraar De voormalige decaan van de Leidse rechtenfaculteit, J. ^■uwenhuis, keert terug naar Leiden. Hij is per 1 februari )enoemd als hoogleraar burgerlijk recht. Nieuwenhuis de jaren tachtig ook al verbonden aan de Leidse universi- 1992 vertrok hij naar de Hoge Raad. Na vier jaar als heer te hebben gewerkt, werd hij in 1996 hoogleraar te ngen, maar nu is Leiden weer in beeld. Nieuwenhuis gaat 'jt E.M. Meijersinstituut het onderzoek op het terrein van irlijk recht coördineren. jio en tv veroveren Media Plaza De regionale radio- en televisiestations presenteren zich js de Jaarbeurs van het Westen, die tot en met dinsdag Holland Centraal zendt dagelijks live uit vanaf Media Pla- ,de beurs. Beursbezoekers kunnen onder meer een digitale iten maken die direct op TV wordt gezet, vergezeld van roet aan bekenden. Ook Radio en TV West zijn live aanwe- Media Plaza. Ben Zwaan van Radio West verzorgt dins- >n uitzending. En TV West maakt onder meer op vaste ppen opnames van bezoekers. Ze krijgen de gelegenheid vijftien seconden tijd iets interessants te roepen voor de De gemeente Leiden en de provincie Zuid-Holland steg gelen over de kosten van de sanering van de voormalige gasfabriek aan de Maresingel. De kosten voor schoon maak en bebouwing van het terrein bedragen 39 miljoen gulden. De provincie Zuid-Holland weigert echter een derde van dat bedrag voor haar rekening te nemen, zoals eerder was besproken. Zuid-Holland stelt dat het bedui dend goedkoper kan. ers van een appartement Hoge Rijndijk in Leiden gisteren in een kort ge- ij de Haagse rechtbank kritiek van rechter Rob- mdat zij enkele ramen n matglas hebben voor plaats daarvan gaven zij amen een lik verf, die het nmogelijk moet maken ïiten te kijken, is gewoon niet goed ge- zei rechter Robbers. ,,Ik liet dat u zo moeilijk De bewoners stapten rechter, omdat zij het ns zijn met de dwang- e eigenaar Rijndijk Be en hen heeft opgelegd. Beleggingen wil de iom innen, omdat de be- in strijd met een eerder van de rechtbank geen indoorzichtig glas in de ramen hebben aangebracht. De bewoners hebben de strijd echter nog niet opgege ven. Zij verwijzen naar een uit spraak van het gemeentebe stuur, dat bewoners geen ver gunning nodig hebben om in een zijgevel doorzichtig glas te plaatsen. Zij gingen in beroep tegen het eerdere vonnis van de rechtbank, waarbij het matglas verplicht werd gesteld. De uit spraak in dat beroep willen zij afwachten, voordat zij weer iets aan de ramen doen. Rechter Robbers was echter glashelder. „Ik veronderstel een ernstig misverstand", zei hij. „Wat de gemeente u toestaat, zegt niets over wat u verplicht bent tegenover de buren. Het staat u niet vrij om, ongeacht uw verplichtingen, maar een beetje uw gang te gaan". Robbers doet over een week uitspraak. LEIDEN ROBBERT MINKHORST De gemeente en de provincie kunnen het al meer dan een jaar niet eens worden over de ontwikkeling van het gebied. Leiden had gehoopt snel te kunnen beginnen met de sane ring en daarna de bebouwing, maar de meningsverschillen met de provincie maken dat vermoedelijk onmogelijk. Ook NUON moet meebetalen aan de sanering. De onderhandelin gen met de energiemaatschap pij over de hoogte van de bij drage zijn echter nog niet be gonnen. En zolang de provincie en Leiden het niet eens zijn, hebben gesprekken met NUON ook geen zin, zegt wethouder Pechtold van milieu. De bodem op het terrein is ernstig vervuild. Bovendien be staat het gevaar dat die vervui ling onder omliggende huizen terecht komt. Een direct risico voor de volksgezondheid is er niet. De gemeente 'kan niet voorzichtig genoeg zijn', meent Pechtold en daarom zegt Lei den dat er 39 miljoen gulden (BTW niet meegerekend) nodig is. In overleg met de provincie is gekozen voor een bijdrage in eens. Leiden dacht dertien mil joen gulden te krijgen maar kwam bedrogen uit. Zuid-Hol land bood niet meer dan 10,5 gulden. Wanneer de sanerings- kosten zouden meevallen moest de gemeente tot maxi maal 2,5 miljoen gulden terug betalen. Leiden heeft dat bod afgeslagen. De gemeente kwam zelf met een nieuw compromis: 10,5 ineens of minimaal acht miljoen en maximaal dertien miljoen, afhankelijk van hoe duur de sanering wordt. De provincie ging niet akkoord. Zuid-Holland zegt nieuwe in zichten te hebben: niet alleen worden de kosten van de sane ring veel lager geraamd, ook de opbrengst van de huizenbouw is aanzienlijk groter dan Leiden Het ernstig vervuilde terrein van de gasfabriek aan de Maresingel, waarvan de sanering wordt opgehouden door onenigheid tussen gemeente en provincie. foto hielco kuipers beweert. Dat wil zeggen: wan neer de gemeente er meer dure woningen bouwt. De provincie heeft wethouder Pechtold eer der laten weten dat Leiden meer moet profiteren van de mogelijkheden die de terreinen op dit punt bieden. Leiden wil echter een aan zienlijk deel van het terrein be stemmen voor sociale woning bouw, ook met het oog op de eventuele sloop van goedkope huizen in Leiden-Noord. Los daarvan vindt Pechtold de dis cussie over hoeveel dure huizen nu niet relevant. „Zolang we het niet eens zijn over de sane ring, en de bijdrage, wil ik niet praten over hoe het verdiend kan worden. Dat is de verkeer de volgorde. We moeten eerst een milieuprobleem oplossen." De wethouder heeft weinig begrip voor het standpunt van de provincie over de sanering. „We mogen geen enkel risico nemen. Daarbij ligt dit gebied ook nog eens midden in de stad. Ik vind dat we dan extra voorzichtig moeten zijn. Stel dat achteraf de sanering anders had gemoeten en er staat in middels een hele wijk op, dan haal je je nogal wat op de hals." „Ik vind het erg jammer dat we het nog niet eens kunnen worden", zegt Pechtold. „Dit is een gemiste kans en dat verwijt ik deels ook mezelf. Overheden moeten niet te lang praten over dit soort problemen. De proble men moeten gewoon worden opgelost." Dat vindt ook ver antwoordelijk gedeputeerde Huizer. „Voor mij is het nu haast een voorwaarde om nog voor het eind van dit jaar er uit te komen. Leiden moet wel ver der kunnen." De provinciebestuurder is al leen niet van plan om Pechtold nu zijn zin te geven.. Ze houdt vast aan de berekening van haar eigen ambtenaren, waaruit zou blijken dat alles niet zo duur hoeft te zijn. Ook wil Hui zer de sanering niet los zien van de bebouwing. „We moeten niet alleen daar naar kijken. Waarom de sanering goedkoper kan, is een technisch verhaal maatregelen je moet nemen. Daar zijn onze techneuten en die van Leiden het nog niet over eens." tACH EENS NAAR HET VOGELTJE! Ivrijdag en zaterdag a.s. naar de Aalmarkt in Leiden en e fotograferen. Dan rhaak je kans op levenslang gratis nen. Want binnenkort opent Brantano in Leiden. En dat i we met een grote actie. Kom dus naar de Aalmarkt iiden, laatje fotograferen en informeer naar de actie. X BRANTANO LEIDEN PABLO CABENDA Kun je een map verplaatsen door deze te slepen? Als de vraag op het scherm verschijnt klinkt er wat schamper gesnuif op in de computerzaal van het Regionaal Opleidingen Cen trum Leiden. Anneke van den Berg, lerares van groep 7 van basisschool de Viersprong, leunt een tikkie verveeld achter over. Gesneden koek? Beetje wel. Da's ook niet zo vreemd. Van den Berg is naast lerares ook ICT-er. En dan is het halen van je computerrijbewijs waar schijnlijk een eitje. Maar haar expertise is juist ook één van de redenen dat zij samen met 19 andere basis schooldirecteuren en ICT-ers meedoet met de pilotcursus voor het European Computer Driving Licence of het ECDL. De opleiding voor het Europese computer basisdiploma is gis teren uitgetest. Een in Europees samenwerkingsverband samen gesteld basispakket van ICT-ba- sisvaardigheden. En als het goed is heeft iedereen aan het eind van de rit voldoende com puterkennis in huis om zich zonder kleerscheuren op de rechterbaan van de digitale snelweg te begeven. Na de twintig proefkonijnen moet de rest van de 450 leerkrachten in van de Leidse basisscholen vol gen. Er is namelijk een grote leem te in de kennis over het gebruik van de computer bij leerkrach ten in het basisonderwijs. Nota bene een groep die een gedeel te van die kennis aan de leerlin gen moet kunnen overdragen. Niet dat de situatie zo schrij nend is dat een muis en af standsbediening met elkaar worden verward. „Maar we moeten wel voorkomen dat le raren op diezelfde snelweg links en rechts door hun leerlingen worden ingehaald", verduide lijkt ROC Leiden Contract di recteur Jan van Baarle. „Het is een inhaalslag. De mensen die nu van de PABO komen, zijn al goed toegerust op computergebied. Maar de oudere generatie leraren die al langer voor de klas staat, is veel minder vertrouwd met wat er kan en die hebben niet de nei ging om een computer als een handig instrument te zien. Er wordt door de overheid wel veel geld gepompt in hardware en software maar de leraren zelf moeten ook de voordelen ervan inzien. Daar moet de cursus ook voor zorgen." Het niet misselijke pakket van het ECDL bevat een cursuspro gramma met zeven modules zoals basisbegrippen van de in formatietechnologie, het om gaan met Windows, spread sheets, databases en power- point presentaties. Erg pittig volgens Van Baarle. De informatiefolder laat zien dat per module gemiddeld drie uur is uitgetrokken. Achttien weken lang. Vandaar ook de de voorhoedegroep van schooldi recteuren en ICT-ers. „Aan de hand van hun resultaten kun nen we zeggen of we lesduur oprekken. Want de lesstof zelf is uniform. Grote steden zoals Amsterdam, Rotterdam, Den Haag maken ook al gebruik van het systeem." Sinds de invoe ring van het Europees Compu ter Rijbewijs in 1997 lieten ruim veertigduizende Europeanen hun computervaardigheden met een diploma bekronen. Maar het grote succes en de verspreiding van het certificaat betekenen nog niet dat het rij bewijs dezelfde autoriteit heeft als zijn tegenhanger vor de ech te snelweg. „We streven wel zo veel mogelijk een standaard programma na. Maar op dit moment staat ECDL goed op je c.v. en bervordert het je markt positie." erkers van particuliere ingsdiensten hebben ze Officieel natuurlijk om ts een beetje tussen de n te schijnen om te kij- ïich daar nergens een in- heeft verschanst. Dat ipele plastic zaklamp k prima geschikt voor is, (rote voordeel heeft dat zo zwaar is - niemand rover durft te beginnen. ppen ook wel dat zo'n ir zich 's nachts een stuk voelt met een lichtge- jnuppel van kogelvrij ium aan de broekriem. )eseffen ook wel dat we tard moeten zeggen dat amp eigenlijk een slag- is - voor je het weet staat ns een politiek correct op, dat eist dat alle za- i zwaarder dan 200 avonds na zonsonder- rden verboden, daar dus niet over ho- pse parkeerwachters P binnenkort ook uitge- it goed in de hand lig- fchijnwerpers. En met ions. Parkeerwachters jzich na zonsondergang I op straat met die spul- Tinen wij ons levendig JUen. Zo'n zaklamp doet en voor het zelfvertrou- Ji dan mogen de dames |n ook nog eens met de par hun werk komen zonder dat ze het risico lopen een parkeerbon te krijgen! Dat de gemeente verwacht dat ze het geld dat ze gaat investe ren in de arbeidsomstandighe den van de parkeerwachters dubbel en dwars terugverdient, kunnen wij ons ook goed voor stellen. Gewapend met een zak lamp hoeven de parkeercontro- leurs niet meer bang te zijn voor foutparkeerders die ineens vanuit de bosjes op hun nek duiken. Dus kunnen ze voort aan ongestoord en aan de lo pende band bonnen schrijven. Op het gemeentehuis hebben ze alvast negen ton aan extra inkomsten uit parkeerbonnen ingeboekt. Waar een zaklamp al niet goed voor is. Maar even iets heel anders. De Leidse politie is blij met burger wachten die jacht maken op auto-pyromanen. Maar de poli tie vindt het niet goed wanneer die vrijwillige nachtwakers bij die strooptochten een honkbal knuppel in de mouw van hun jas verstoppen. Op zaklampen heeft de politie niets aan te merken. Geheugen Het treurige van politiek is, dat om de twee jaar hetzelfde pro bleem weer op een andere ma nier wordt aangepakt. Zonder dat iemand nog weet hoe de oplossing van twee jaar geleden er ook alweer uitzag. Herhalen, dubbel werk doen en steeds op nieuw hetzelfde wrakke wiel uitvinden zijn zo ongeveer we- zenskenmerken van de over heid. Als er over een poosje geregeld een politiewagen langs uw deur rijdt of een geüniformeerde agent uw huis vanachter een lantaarnpaal in de gaten staat te houden, dan kunt u er donder op zeggen dat de buren ge klaagd hebben. Omdat u de muziek altijd zo hard hebt staan, uw vrouw mishandelt, de buurt terroriseert of aan huis drugs verkoopt aan opgescho ten knapen met knetterende brommers. Of misschien wel gewoon omdat u, net als Hen drik de Haan uit Koog aan de Zaan, steeds de kraan open laat staan tot het water bij de bene denburen langs het behang stroomt. Gemeente, politie en woning bouwverenigingen praten na melijk over een nieuw 'stap penplan' om huurders aan te pakken die ernstige overlast veroorzaken. Onderdeel van dat stappenplan is dat de politie, na een vijftal klachten uit de buurt, bij de veroorzaker van de narig heid gaat posten. Daar schijnen ze, om onnaspeurbare redenen, nu ineens de mensen voor te hebben. Zal een kwestie van prioriteiten zijn. Als de politie bewijzen vindt voor de overlast wordt de huur opgezegd. Het zal allemaal wel waar zijn. Een paar jaar geleden kwamen diezelfde gemeente, diezelfde woningbouwverenigingen en diezelfde politie met iets wat het 'meldpunt ernstige overlast' heette. Het doel was krek het zelfde: burengerucht voorko men. Nooit meer wat van ge hoord, behalve dan dat er duchtig geklaagd werd in Lei den. En dat het zo'n succes was, dat de gemeenten in de re gio zich er ook bij aansloten. En nog even later, dat ze er zo wei nig geld en mensen voor had den, dat bij het meldpunt de te lefoon niet eens meer werd op genomen. Dus beginnen ze nu weer van voren af aan. Met een nieuwe aanpak, die verdacht veel op de oude lijkt. Met een telefoon nummer, een procedure, een stappenplan. Toeters en bellen. Zal ons benieuwen hoe snel ze dat allemaal weer vergeten zijn en aan iets nieuws beginnen. Meldpunt ernstig dubbel werk - misschien is dat een idee. Meldpunt ernstige herhalings- zucht. Meldpunt zwaar geheugenver lies. TEKST: RUUD SEP en AAP RIETVELD TEKENING: MAARTEN WOLTERINK ONNO HAVERMANS Het beeld van pilsdrinkende studenten die voor het avond eten een pizza laten bezorgen klopt niet. Nou ja, het komt wel voor, maar het cliché van de student die niet voor zich zelf kan zorgen is overdreven. Slechts een kleine minderheid van de Leidse studenten leeft ongezond, zo blijkt uit een on derzoek van studente psycho logie Sasja Huisman. Het merendeel eet niet ge zond maar ook niet ongezond en met het drankgebruik valt het reuze mee. Wel schatten de meeste studenten hun ei gen eetgewoonten gezonder in dan ze in werkelijkheid zijn. Ook eten meer jongens onge zond dan meisjes en dat lijkt toch de bevestiging van een vooroordeel. „Misschien krij gen mannen het minder van thuis mee om zelf te koken", veronderstelt Huisman. Net zo herkenbaar is dat veel stu dentes zichzelf te dik vinden, ook al is dat volgens objectie ve maatstaven naar lengte en gewicht niet het geval. Pasta - met rode saus of met spekjes - is het favoriete ge recht in veel studentenhuizen. Huisman maakt dat op uit de 315 ingevulde enquêteformu lieren die ze kreeg toege stuurd. De vragen stonden in april in het universiteitsweek blad Mare. Inzenders konden een dinerbon van honderd gulden winnen. In de enquête werd studen ten onder meer gevraagd op te schrijven hoeveel ze de afgelo pen week hadden gedronken. De meesten kwamen gemid deld aan één biertje of wijntje per dag en drie glazen in het weekeinde. Dat is beduidend minder dan de uitkomst uit landelijke onderzoeken, waar in twintig glazen op een avond geen uitzondering is. Volgens Huisman zitten er in haar enquête ook forse uit schieters, maar dat betreft hooguit een op de vijf studen ten. Ook roken doet een min derheid: 13 procent. Of de antwoorden betrouw baar zijn, durft de onderzoek ster niet te zeggen. „Ik kan al leen controleren of de correla tie klopt, dus of de strekking van de eerste antwoorden overeen komt met de rest. Dit onderzoek was eigenlijk een pilotstudie, een probeersel tje." Huisman verwerkt de ge gevens de komende maanden in haar afstudeerscriptie. „Ik hoop volgend jaar als assistent in onderzoek een uitgebreider onderzoek te kunnen doen. Het zou leuk zijn om meer achtergronden van de eet- en drinkgewoonten van studen ten te bekijken." JE EIGEN WERELD IN BEELD.. EST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13