Blunder kost Israëlische legerofficieren hun baan Embleem Rode Kruis gaat verdwijnen tf erezovski af van ndeel in tv-zender Buitenland Winters op noordelijk halfrond dagen korter Gasleiding explodeert 'Koersk werd getroffen door Russische raket' Wellicht politiek motief achter geweld Timor Veiligheidsraad Rusland zet mes in leger DAG 8 SEPTEMBER 2000 iradzic daagt NAVO uit jcwq De meestgezochte verdachte van het Joegoslavië-Tri- aal, de Bosnische Serviër Radovan Karadzic, heeft afgelopen irdagavond doorgebracht in een bar in Lukavica, een voor- van Sarajevo. Dat is op luttele kilometers van het hoofd- rtier van de door de NAVO geleide vredesmacht SFOR in bië, zo meldde gisteren het dagblad Oslobodjenje. In de wijk ouilleren Italiaanse troepen, die onder Frans bevel staan. IR weigert commentaar te geven. >ngersnood dreigt in Centraal-Azië [gthongersnood uit te breken door grote droogte. Georgië, dzjan, Armenië, Tadzjikistan en Oezbekistan hebben het iten om hulp gevraagd, nadat een groot deel van de oogst oren is gegaan. Georgië heeft de noodtoestand afgekondigd oostelijke provincies van het land. Daar zou bijna 75 pro van de graanoogst zijn mislukt. Azerbeidzjan heeft de hulp roepen van de Wereldbank. u ;>p rolt in CDU-schandaal Hessen raden Het schandaal rond de zwarte rekeningen van de ^^christendemocratische partij CDU heeft de kabinetschef de deelstaat Hessen gisteren de kop gekost. Franz Josef topadviseur van deelstaatpremier Roland Koch, werden brieven fataal waarin een voormalig fractiemedewerker m ongeoorloofde donaties aan de CDU van Hessen spreekt. 3r irieven waren aan Jung geadresseerd, maar hij beweert ze A it te hebben ontvangen. De liberale FDP, coalitiepartner van h, zag in de brieven aanleiding de steun aan Jung in te trek- Daarop stapte Jung gisteren op. litsers eisen drank de mallorca Tussen de drie- en vierduizend Duitsers ben deze week op het Spaanse vakantie-eiland Mallorca een Trtelijke, luidruchtige betoging gehouden tegen de sluiting vier bars. De vakantiegangers pikken het niet dat hun ïklokalen wegens aanhoudende geluidsoverlast een week oten blijven. Barkeepers en kelners betoogden ook tegen de ing. Volgens de politie waren de meeste Duitsers dronken, ir liep de betoging niet uit de hand. Iet >re houdt voorsprong op Bush ingtqnDe Democratische presidentskandidaat Al'Gore 15 rndt in de race om het Amerikaanse presidentschap zijn sprong op de Republikein George W. Bush. Volgens een ren gepubliceerde peiling van Reuters/Zogby kan Gore re in op 46 procent van de stemmen tegen 40 voor Bush. De ige potentiële stemmen gaan naar kandidaten van de Groe- rtij en de Hervormingspartij. De Amerikaanse presidents- ?zingen worden gehouden op 7 november. eutzfeldt-Jakob ook in Italië Ei Het Italiaanse ministerie van gezondheid heeft gisteren istigd dat een 63-jarige zakenman is overleden aan de ziekte Creutzfeldt-Jakob, de kwaal die in verband staat met gekke- 1 «ziekte en de hersenen aantast tot de dood erop volgt. :ns het ministerie had de man een variant van de ziekte die erband heeft met gekkekoeienziekte en is die aandoening e Italiaanse veestapel ook nog niet waargenomen. De zeld- e ziekte Cr eutzfeldt-Jacob heeft in Groot-Brittannië al zo'n ig levens geëist. iiter.se geweerd uit commissies MARiBODe Surinaamse oud-legerleider Bouterse is ge- rd uit de parlementaire commissies voor mensenrechten, enlandse zaken en defensie. Gisteren werd in een huishou- ke vergadering over zijn deelname aan activiteiten van deze irnissies gestemd. De Millennium Combinatie (MC), die terse voordroeg, verliet voor de stemming de vergaderzaal. jna-botsing met Stealth-jager 'J'Igeles In het luchtruim boven Zuid-Califomië is het tot bijna-botsing gekomen tussen een passagiersvliegtuig en gevechtstoestel van de Amerikaanse luchtmacht. Het mili- vliegtuig was een F-117 Stealth, die voor radar vrijwel on tbaar is. Een Boeing 757 van United Airlines met 166 passa- s was kort na de start in Los Angeles steil aan het klimmen, drieduizend meter hoogte ging het alarm af dat waarschuwt een bijna-botsing. De piloot ontdekte de jet boven hem en gde meteen de koers. Niemand raakte gewond. mg in handen 'creatieve intellectuelen )u frank HENDRICKX mêleerd gezelschap van vers, journalisten, kunste en managers wordt me ienaar van Ruslands po- fste televisiestation, ORT. mstreden mediamagnaat Berezovski maakte giste- groep 'creatieve intellec- i' bekend die hem als landeelhouder zal vervan- 'o wil hij tegenwicht bie- ■lan de volgens hem autori- I neigingen van president i Poetin zou van ORT een igandamachine willen n. ^ezovski's aandelen wor- ondergebracht in een ing waarover de groep in- tuelen de scepter zal en. Tot de uitverkorenen 'en journalisten van kran- adio- en televisiestations, liet alle journalisten heb- legezegd dat ze daadwer- meedoen. Een groep be schrijvers, onder wie de it Nederlands vertaalde Pelevin, heeft zich al wel I verklaard. Theaterdirec- loeri Ljoebimov zal even- itting nemen in het stich- estuur, net als enkele ma- i van ORT. ezovski denkt dat zijn op- ^'lijke stap de persvrijheid oede komt. Hij riep het 'in op haar 51 procent aandelenpakket eveneens te brengen in de stich- De oligarch lijkt daarmee uit te dagen zijn veelvul- steun betuigingen aan de tijheid waar te maken, ovski kondigde ook aan Mishandelende grensbewakers voor rechter De totale mislukking van een commando-operatie tegen gezochte Palestijnen kost twee hoge Israëlische officie ren hun baan. De commandant van de troepen op de Westelijke Jordaanoever, brigade-generaal Shlomo Oren, en het hoofd van de omstreden commando-eenheid Duvdevan hebben hun functies neergelegd. soldaten, onder wie leden van Duvdevaneen Palestijnse dorp bij Nablus. De inlichtingen dienst was er achter gekomen dat Abu-Hanud, die verant woordelijk wordt geacht voor bloedige bomaanslagen in Isra el, zich daar schuil hield. De Palestijn vluchtte samen met een vriend een dak op vanwaar hij het vuur opende op de sol daten. In de chaos die volgde, schoten militaire scherpschut ters drie van hun kameraden dood. De drie bevonden zich tegen de instructies in op het tel aviv ad bloemendaal correspondent De teruggetreden commandan ten worden verantwoordelijk geacht voor de in complete chaos geëindigde operatie te gen Machmud Abu-Hanud, een militante Harnas-activist, en enkele van diens medestanders. Het fiasco heeft drie luitenants en drie scherpschutters van het Israëlische leger een schorsing opgeleverd. Op 26 augustus omsingelden meer dan honderd Israëlische dak van een belendend huis. Later raakte nog een Israëlische soldaat door vuur van collega's gewond. In de chaos wist Abu-Hanud naar Nablus te ontkomen, waar hij zich overgaf aan de Pales tijnse politie. Een paar dagen later al veroordeelde een Pales tijnse rechtbank hem tot twaalf jaar gevangenisstraf. Israëls stafchef, luitenant-ge neraal Shaul Mofaz, maakte gis teren een onderzoeksrapport over de mislukte operatie open baar, waarin sprake is van blun ders in de organisatie en de uit voering. De operatie was veel te ingewikkeld opgezet en er wa ren te veel soldaten bij betrok ken, waardoor de deelnemers in de war raakten. In verband met een andere affaire zijn gisteren drie leden van Israël paramilitaire grens politie voor de rechter ge bracht. Ze hebben vorige week zonder enige aanleiding drie Palestijnse arbeiders zwaar mishandeld. De arbeiders keer den terug van hun werk in Isra el, toen hun auto tot stoppen werd gedwongen door de grenspolitie. Twee van de drie betrokken sloegen zonder enige aanleiding de Palestijnen in el kaar met hun vuisten en met stukken rots. Daarna fotogra feerden ze elkaar met een voet op de nek van een slachtoffer. De soldaten hebben bekend. Hun advocaat betoogde dat er geen reden is voor strafvervol ging omdat dit soort gedrag routine is bij de grenspolitie. Onderzoek Universiteit van Wisconsin new york opa De afgelopen 150 jaar zijn de winters op het noordelijk half rond achttien dagen korter ge worden. Dat heeft een onder zoeksteam van de Amerikaan se Universiteit van Wisconsin berekend aan de hand van ou de statistieken en krantenar chieven uit de periode van 1846 tot 1995. Gezocht is naar bevriezings- duur van 26 wateren in de VS, Canada, Finland, Rusland, Duitsland en Japan. Rivieren en meren in Noord-Amerika, Europa en Azië blijken tegen woordig 9,8 dagen later dicht te vriezen en in het voorjaar 8,7 dagen eerder open te gaan dan in 1850. Het korter wor den van de winters komt over een met een stijging van de luchttemperatuur met 1,8 graad. Of dat door broeikas gassen komt, zegt onder zoeksleider Magnuson niet te weten. Sommige weerkundige waarnemingen gaan verder terug in de tijd dan 1850. Daaruit blijkt dat het ook vroeger al steeds warmer werd, maar in een langzamer tempo dan nu. Een van die oudere waarnemingen is die van de ijstoestand op het Bo- deniheer tussen Duitsland en Zwitserland. Die wordt al sinds de negende eeuw in de gaten gehouden, doordat twee kerken aan beide zijden van het meer elk jaar 's winters een madonnafiguur over het bevroren meer plegen uit te wisselen. Abilene Brandweerlieden in de Amerikaanse staat Texas houden kurkdroog gras en struikgewas nat om te voorkomen dat een brand verder om zich heen grijpt. Het vuur brak gisteren uit nadat een gasleiding bij de stad Abilene was geëxplodeerd. Twee mensen raakten gewond. foto ap ronald w. erdrich Er werd een Shipwreckraket afgevuurd die was uitgevoerd met een nieuwe doelzoekende kop tegen onderzeeboten. Na twintig kilometer dook de raket het water in een meteen wer den onder water twee explosies waargenomen. Aan boord van de Peter de Grote nam men aan dat de tweede explosie was ver oorzaakt door andere schepen die aan de oefening meededen. Later werd vastgesteld dat de plaats waar de raket het water in dook slechts vierhonderd meter was verwijderd van de positie van de Koersk. In het rapport wordt niet gezegd waarom de Shipwreckraket de Koersk trof. Mogelijk functio neerde de nieuwe doelzoeken de kop niet goed of werkte het signaal niet waarmee de Koersk moet hebben aangegeven een Russisch schip te zijn. Volgens de Berliner Zeitung is het rapport vernietigend voor de hele legerleiding. Poetin wil het onderzoek daarom pas weer voortzetten als hij terug is van de Millennium Top in New York. Eerst zal de president met de militaire top over het rap port spreken, aldus de krant. De Russische atoomonderzeeër Koersk is door de eigen marine met een raket beschoten waar na hij verging in de Barentsz Zee. Dat meldde de Duitse krant Berliner Zeitung vanoch tend. De krant baseert zich op een rapport van de Russische binnenlandse veiligheidsdienst (FSB). Volgens het FSB-rapport is de Koersk onbedoeld getroffen door een raket van het type SS- N-19 Shipwreck die werd afge vuurd door de raketkruiser Pjotr Veliki (Peter de Grote). Het rapport is opgesteld door een speciale onderzoekscom missie onder leiding van FSB- chëf Nikolaj Patroesjev. Op 31 augustus is het resultaat aan president Poetin gepresenteerd. In het gedetailleerde rapport staat dat de Peter de Grote op 2 augustus was begonnen met het afvuren van raketten. Op 12 augustus zouden in het kader van een oefening - waarbij een gefingeerde atoomaanval op Rusland moest worden afge weerd - onder 'zeer realistische omstandigheden' opnieuw ra ketten worden gelanceerd. geneve bob kroon correspondent Het Rode Kruis wordt opge doekt. Niet 's werelds oudste hulpverleningsorganisatie, maar wel haar embleem. De moederorganisatie, het Interna tionale Comité van het Rode Kruis (ICRC) in Genève is niet gelukkig met het afschaffen van het symbool uit 1863. Toen richtte zakenman en filantroop Henri Dunant in Genève een hulporganisatie op voor oor logsgewonden. Hij koos als em bleem een 'omgekeerde' Zwit serse vlag - een rood kruis op een wit veld. Dat ging prima tot ruim een halve eeuw geleden, toen islamitische landen het dat hij overweegt ook zijn aan delen in de krant Kommersant en het televisiestation TV6 van de hand te doen. Berezovski gold onder Jeltsin als de schaduwprésident van Rusland, maar hij is de laatste maanden in openlijkconflict geraakt met Poetin. Naar eigen zeggen stond hij sinds de kriti sche berichtgeving over de ramp met de Koersk onder gro te druk om zijn ORT-aandelen over te dragen aan de staat. Berezovski weigerde dat, omdat er anders 'alleen nog propagan- datelevisie in Rusland zal be staan'. De afgelopen weken zijn enkele medestanders van Bere zovski uit de ORT-top verwij derd. De democratische pretenties van Berezovski hebben verwon dering gewekt in Rusland. „Ik ben het grotendeels eens met de kritiek op mij en ORT", zei Berezovski gisteren. „Ik ben er zeker van dat het nieuwe col lectief het beter zal doen als aandeelhouder dan ik." De greep van de Russische staat op de drie grote televisiestations lijkt echter steviger te worden. Het is de vraag of het nieuwe collectief tegenwicht kan bie den. Het onafhankelijke televisie station NTV staat ook al onder grote druk. Na de omstreden arrestatie en vrijlating van eige naar Goesinsky lijkt het een kwestie van tijd voordat het door de staat gecontroleerde energiebedrijf Gazprom een meederheidsbelang krijgt in de zender. Volgens enkele media zijn de aandelen al overgedra gen. 'christelijke kruisteken' niet meer zagen zitten. Vanaf dat moment werd ook een Rode Halve Maan erkend als neven embleem. Dat was in voor Israël prompt aanleiding om ook erkenning te eisen voor de Rode Davidsster, het embleem van de Israëlische hulpverleningsorganisatie Ma gen David Adom. Maai' het ICRC vond twee emblemen al erg genoeg en wees erop dat overwegend islamitische lan den als Indonesië en zelfs de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie geen bezwaar hadden tegen het rode kruis als 'algemeen symbool van medemenselijk heid'. Op de Rode Kruis Assemblee van vorig jaar kreeg Israël ech ter plotseling steun van de Amerikanen. Het Amerikaanse Rode Kruis, de belangrijkste do nororganisatie, dreigde zelfs zijn jaarlijkse miljoenenbijdrage aan het ICRC te 'herzien' als de Rode Davidsster niet als derde embleem zou worden erkend. Politieke overwegingen waren hieraan niet vreemd. Om chaos te voorkomen, rijpte het idee voor een geheel nieuw, voor iedereen aanvaardbaar embleem. Sindsdien hebben speciale commissies zich het hoofd gebroken over allerlei Mondriaan-achtige varianten, van rode cirkels via rode drie hoeken tot rode ruiten op een witveld. Naast dit hoofdsym bool mocht terwille van de tra ditie in de hoek van de vlag eventueel nog een rood kruis, een rode halve maan of een da vidsster worden toegevoegd. „Dit lijkt op een chaotische verfdoos", schamperde een topman van het ICRC. Hoewel voor het eind van dit jaar een oplossing moet zijn ge vonden, kwamen vertegen woordigers van meer dan hon derd landen in Genève er deze week nog niet uit. Hoewel een Rode Ruit (zoals van het kaart spel) nog steeds de meeste aan hangers heeft, wint nu een nieuw voorstel voor een Rode Chevron snel veld, voorname lijk om esthetische redenen. Maar er werd bijna een dag ge bakkeleid over de dikte van zo'n omgekeerde V, want het moest goed herkenbaar zijn en vooral geen associaties oproe pen met de twee chevrons van Citroën-auto's. De Arabische landen willen nu meer bedenktijd. De Zwitserse voorzitter Michel denkt dat de conferentie die hierover defini tief moet beslissen toch kan doorgaan op de geplande da tum van 25 oktober. Het ICRC heeft als beheerder van de Con venties van Genève hierbij nog steeds een belangrijke stem in het kapittel. „We denken er wel uit te komen", aldus Michel. „Voor het eind van het jaar hebben we een nieuw em bleem." voor versterking vredesmissies jakarta theo haerkens correspondent Terwijl de Verenigde Naties gis teren ongeveer tweehonderd hulpverleners uit West-Timor evacueerden, speurde Indone sië naar de daders van de moordpartij die woensdag drie medewerkers van het Hoge Commissariaat van de Vluchte lingen het leven kostte. Driftig wordt gespeculeerd over de achtergrond van het geweld. Politieke motieven zijn aller minst uitgesloten. Uit opmerkingen van de woordvoerder van de Indonesi sche strijdkrachten bleek dat die niet van plan zijn keihard op te treden tegen de Oost-Ti- morese milities die in het Indo nesische West-Timor actief zijn. Behalve over kapmessen be schikken de milities ook over modern wapentuig. „Het is te gevaarlijk", aldus een leger commandant ter plaatse. De politie meldde wel dat vijftien verdachten zijn aangehouden. Over de achtergrond van de massale aanval op het VN-kan- toor in Atambua wordt heftig gespeculeerd. De stelling van de regionale legercommandant dat het zou gaan om een uit de hand gelopen gokruzie wordt niet al te serieus genomen. Meer geloof wordt gehecht aan de opvatting dat er een po litiek motief is: destabilisatie van Indonesië, met als doel de VN-militairen inspecteren een deel van West-Timor vanuit een uitkijkpost aan de grens tussen het bijna-on- afhainkelijke Oost-Timor en de Indonesische provincie West-Timor. foto ap charles dharapak positie van president Abdurrah man Wahid te ondermijnen. Conservatieve krachten in In donesië, onder meer gegroe peerd rond de familie van de in 1998 afgetreden president Soe- harto, zouden zo proberen ver loren terrein terug te winnen. „Dit gebeurt om mij in verle genheid te brengen, terwijl ik bij de Verenigde Naties ben", zei Wahid gisteren in New York. Tot zover onze correspondent. Internationale persbureaus voegen daar aan toe dat Wahid gisteren, in een toespraak aan de Columbia University, steun vroeg van de internationale ge meenschap voor de verwijde ring van de pro-Indonesische milities uit West-Timor. Hij wil de militieleden onderbrengen in andere delen van Indonesië. Volgens onbevestigde berich ten zouden militieleden giste ren opnieuw eèn bloedbad hebben aangericht in West-Ti- mor. In het dorp Betun zouden ze twintig mensen hebben ver moord. Woordvoerder Kerblat van de VN-vluchtelingenorga- nisatie UNHCR zei dat de mili ties de West-Timorese bevol king en Oost-Timorese vluchte lingen terroriseren en in feite in gijzeling houden. Wat zich pre cies in Betun heeft afgespeeld is moeilijk na te gaan, omdat alle VN-medewerkers uit West-Ti- mor zijn geëvacueerd na de moordpartij van woensdag. new york ap De Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties heeft gisteren eenstemmig besloten vredes operaties voortaan te verster ken en beter te organiseren. De Amerikaanse president Clinton zei dat de VS de maatregel steu nen, maar stelde dat de raad ook moet ingaan op kwesties zoals ziekte, armoede, onder wijs en klimaatverandering die invloed hebben op de veilig heidssituatie in de wereld. „Tot we de ijzeren band tussen ar moede en oorlog en ziekte en oorlog aanpakken, zullen we nooit in staat de vrede te schep pen waar dè oprichters van de VN van droomden", zei Clin ton. De VN zijn momenteel be trokken bij veertien vredesope raties waarbij meer dan 37.000 militairen en politiemensen worden ingezet. De kosten van die operaties bedragen zo'n 2,2 miljard dollar per jaar. Onlangs verscheen een VN-rapport waarin kritiek werd geuit op de missies in Sierra Leone, Rwan da en Bosnië. Naar aanleiding daarvan besloten de vijftien le den van de Veiligheidsraad, waaronder Nederland, gisteren tot versterking van toekomstige missies. MOSKOU Rtr Rusland zal zijn leger de ko mende drie jaar met 400.000 man ofwel een derde inkrim pen. Dat meldde het Russische militaire persbureau AVN giste ren. De ramp met de Russische kernonderzeeër zou president Poetin hebben bewogen snel te beginnen met de reorganisatie. Een hooggeplaatse bron op het ministerie van defensie heeft volgens het persbureau gezegd dat het leger zal worden terug gebracht tot 800.000 soldaten en officieren. Nu zijn het er nog 1,2 miljoen. Dezelfde bron liet weten dat de Strategische Ra ketstrijdkrachten hun autono me status zullen verliezen en worden ondergebracht in een afdeling van het leger. Rusland heeft sinds het verdwijnen van het communistisch bewind meerdere keren gesproken over het verkleinen van de leger macht. Tot nu toe toonde het land zich echter niet erg be sluitvaardig. Clinton schudt Castro de hand op top van VN new YORK anp-afp De Cubaanse president Castro en zijn Amerikaanse ambtge noot Clinton hebben elkaar gis teren de hand geschud en en kele woorden gewisseld. Dit ge beurde in een gang van het ge bouw van de Verenigde Naties, waar regeringsleiders en staats hoofden bijeen zijn voor de Millennium Top van de VN. Volgens een anonieme hoge Amerikaanse functionaris stap te Castro op Clinton af. Het Witte Huis ontkende aanvanke lijk dat er van een handdruk sprake was, maar kwam daar later op terug. Het was voor het eerst in veertig jaar dat een Amerikaan se en een Cubaanse president elkaar persoonlijk spraken. De twee landen verbraken in 1959, na de Cubaanse revolutie, hun diplomatieke betrekkingen en gelden als aartsvijanden. De zegsman van het Witte Huis be nadrukte dat de korte ontmoe ting niets verandert aan de ver houding tussen de VS en Cuba.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5