Criminaliteit stijgt verder Binnenland Zes jaar cel voor schrijver Klinkhamer Herdenking op Bronbeek Topambtenaren willen snel af van staatsschuld Medicijn borstkanker niet zonder risico Verdachte zaak Maartje Pieck 'geen succesvol type' Molukse jongeren vinden oproep Kok aan Indonesië 'niet genoeg' AC 8 SEPTEMBER 2000 p-reisinfo via internet toch gratis ht Het opvragen van reisadvies voor het openbaar ver- [opinternet is met ingang van gisteren weer gratis. De proef :en betaald reisadvies via de website www.9292ov.nl is ikt. De site van 9292 Openbaar Vervoer Reisinformatie een jaar geleden alleen nog voor betalende bezoekers toe- 3Üjk gemaakt. Een reisadvies kostte de bezoekers tussen de !nt en twee gulden per keer. Dat leidde in een jaar tijd tot ugval van 16.000 tot 1000 bezoekers per dag. Reizigers- igenvereniging Rover en de Consumentenbond vonden jetalen van begin af aan een slecht idee. Woordvoerder A. ingvan 9292 (de nieuwe naam van OV-Reisinformatie) )t snel weer op het oude bezoekersniveau uit te komen, consument accepteerde dit gewoon niet. Wij hebben onze ileerd." imere vrijstelling kinderspaarpotje aag Staatssecretaris Bos van Financiën breidt de fiscale delen uit voor ouders die willen sparen voor hun kinderen, elastingvrijstelling op het spaarpotje wordt verruimd. Ook het gespaarde bedrag niet exclusief te worden besteed aan udie van zoon of dochter, zoals tot nu toe het plan was. vil ook ander doeleinden toestaan, aldus ingewijden. Aan- elijk was de bedoeling het bedrag waar geen belasting over aid hoeft te worden voor kinderspaarpolissen te verhogen 50.000 gulden per gezin. In Bos' nieuwe voorstel is dit ge- gd in 30.000 gulden per kind. Voor gezinnen met twee of ;t r kinderen is dat een voordeel. Bos koppelt daarnaast de rijstingvrije kinderspaarpot los van de vrijstelling die geldt beleggingen in fondsen die investeren in milieuvriendelij- ojecten. Vandaag bespreekt het kabinet deze en andere jassingen van de belastingherziening 2001. jereenstemming aanpak wachtlijsten :ht« Ziekenhuizen, specialisten en zorgverzekeraars zijn :ns over een nieuwe aanpak om de bestaande wachtlijsten te werken. Om er tegelijkertijd voor te zorgen dat de lijsten 'eer aangroeien is 1,2 miljard gulden per jaar extra nodig, de van Medische Specialisten (OMS) en de Nederlandse .ftiiging van Ziekenhuizen (NVZ) eisen dat minister Borst iisgezondheid) met prinsjesdag dit bedrag beschikbaar stelt. I it heeft al aangekondigd dit jaar 200 miljoen extra in de aan- wachtlijsten te steken. Het geld is vooral nodig voor ex- nionstranten voor homohuwelijk :ht» Tal van leden van de Remonstrantse Broederschap en de voorgenomen wijziging van het huwelijksrecht 'met ;de' begroet. Zij hebben de algemeen secretaris verzocht •luid aan de Tweede Kamer door te geven als reactie op de waarin vijf behoudende gereformeerde kerken en de Gere- eerde Bond hun verontrusting uitspraken over het homo- ilijk. De Remonstrantse Broederschap, een klein en vrijzin- erkgenootschap, nam als eerste kerk in Nederland in 1986 esluit ook de levensverbintenissen van mensen met het- e geslacht in te zegenen. Die ervaring heeft ons duidelijk ïakt, schrijft Bosman aan de Kamer, hoe belangrijk het is n' homoseksuele of lesbische paren dat hun relatie herkend kend wordt als een die dezelfde betekenis heeft als een he- ilatie. „Steeds weer bleek in pastorale contacten hoezeer e1>en hebben geleden onder onbegrip en vooroordelen." lal I jsvraag voor waterlandschap \ag Staatssecretaris De Vries (Verkeer en Waterstaat) gaat irijsvraag uitschrijven voor de ontwikkeling van een nieuw landschap, waarin water een belangrijke rol speelt. „Uit 1(1 ïreld van de ruimtelijke ordening kennen we al acht land- ipen; van duinlandschap tot lössgebied. Wat te denken 1C en negende landschapstype waarbij wordt uitgegaan van van het water als drager van een veranderend landschap? de bewindsvrouw de toehoorders uit. Ze deed dat erdag in Den Haag, bij de installatie van prins Willem- nder als voorzitter van de Commissie integraal Waterbe- Waaruit de prijs zal bestaan, is nog niet bekend. 'fellere adoptie door lesbische vrouw aag» Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat een ;che vrouw direct het kind kan adopteren dat haar vriendin ns hun relatie krijgt. Staatssecretaris Cohen van Justitie wil r dat de adoptie pas na een jaar kan plaatsvinden, zoals in jvetsvoorstel slaat. WD, D66, PvdA en GroenLinks willen ie termijn af, omdat het volgens hun een onnodige barriè- :mt en bovendien een onrechtvaardig verschil in stand It ten opzichte van heteroseksuele stellen. Een man hoeft gelijke situatie niet een jaar te wachten met adoptie, als jriendin bijvoorbeeld een kind heeft gekregen door kunst inseminatie met donorzaad. Op initiatief van D66 en is hierover een amendement ingediend. Cohen wil hier Jsnog niet aan, omdat hij vindt dat door wijziging alleen ven worden bevoordeeld. Homoseksuele mannen hebben liets aan. Bovendien is bij gewone adoptie ook drie jaar Lame samenleving vereist. e tser overleeft botsing met trein jgen Een onbekende man is gistermiddag slechts licht nd geraakt toen hij op de fiets werd geraakt door een trein, II ij een spoorwegovergang in Groningen. Een ambulance it het slachtoffer naar het AZG, maar de man stapte bij het nhuis uit omdat hij zich niet wilde laten behandelen. Vol- de politie werd de fiets van het slachtoffer geraakt door de maar had de man het gelukte worden weggeslingerd. Van la jwiel bleef niets over. De fietser verkeerde volgens de poli- rmoedelijk onder invloed. Het treinverkeer was enige tijd nier interim-voorzitter PvdA PvdA-Kamerlid Mariëtte Hamer neemt tot maart vol- jaar het partijvoorzitterschap waar van de PvdA. Dit heeft agelijks bestuur van de partij gisteravond besloten tijdens poedvergadering op het Amsterdamse partijbureau. Ze ngt de eerder deze week opgestapte Van Hees. Hamer was e-voorzitter van de partij. Van Hees moest het veld ruimen de rest van het partijbestuur het vertrouwen in haar had zegd. Hamer benadrukte gisteren in een brief dat ten on- e de indruk is ontstaan als zou de integriteit van Van Hees geding zijn geweest. Volgens Hamer lag aan de ruzie al- 'en 'verschil van inzicht ten grondslag over hoe de PvdA ig moest worden gegeven'. Idadigheid leidde tot 'tentbrand' Irdam De politie in Rotterdam houdt het er vooralsnog op aldadigheid heeft geleid tot de tentbrand op een camping oatië, waarbij een 9-jarig meisje uit'Strijen om het leven i. Dat blijkt uit het rechercheonderzoek. Over het precieze fvan de drie verdachten bestaat nog onduidelijkheid. De ichten, jongens van 14, 15 en 16 jaar uit Arnhem, Hoevela- n Breda die met hun ouders in Kroatië op vakantie waren, en vandaag voorgeleid. Een van de jongens heeft inmid- lekend dat hij de brand heeft veroorzaakt. Het slachtoffer deze zomer met haar broer in een tentje dat volgens ande- npinggasten bewust door de 'klierende' jongens werd aan- ken. Het meisje overleed enkele dagen later aan haar ver- Üngen. Haar broertje overleefde het vuur. isje verongelukt; auto rijdt door iDQRDrecht Een 15-jarig meisje uit Nieuw-Dordrecht is erdagavond om het leven gekomen na een botsing met 3 op een weg nabij haar woonplaats. De bestuurder van c - is na het ongeluk doorgereden. Het meisje fietste om- ks half tien samen met haar zusje naar huis toen ze door de 1 werd geschept. Zij is later op de avond in een ziekenhuis eden. Haar zusje raakte lichtgewond. groningen anp Schrijver Richard Klinkhamer heeft gisteren zes jaar cel gekregen wegens doodslag op zijn 43-jarige echtgenote Hannie Godfri- non. De nu 63-jarige schrijver sloeg haar tijdens een echtelijke ruzie tien jaar gele den met eert breekijzer de schedel in en legde het lichaam in een put in de tuin. Hij dekte het lichaam af met puin en aarde. Het stoffelijk overschot bleef negen jaar onvindbaar tot nieuwe bewoners van de woning bij graafwerkzaamheden begin dit jaar op de resten van Hannie Godfrinon stuitten. Onmiddellijk daarna werd Klink hamer aangehouden. Hij legde een beken tenis af. Officier van justitie Van den Broek eiste eerder tien jaar cel tegen de schrijver. Hij wees daarbij op het leed dat de nabe staanden hebben ondervonden, niet alleen door het gemis van hun dierbare maar ook door de grote onzekerheid waarin zij negen jaar hebben verkeerd. De rechtbank neemt de conclusie over van het Pieter Baan Centrum (PBC) dat de schrijver enigszins verminderd toereke ningsvatbaar was. Zo zou hij in zijn jeugd verscheidene malen door zijn moeder in de steek zijn gelaten en bijna van de hand zijn gedaan. Toen Hannie hem op de fatale avond van 30 januari 1991 een koffer met kleding aanreikte en hem toevoegde dat hij 'op kon rotten', raakte ze hem „op zijn meest kwetsbare punt, te weten zijn angst te worden verlaten", zo stelt de rechtbank. Klinkhamer wilde op de zitting zelf niets meer over zijn daad zeggen. Wel verklaarde hij spijt te hebben. „Ik zal elke straf accep teren, ik ben 63 jaar dus ik heb toch geen toekomst meer." Justitie overweegt hoger beroep. Advocaat Anker is blij met de uit spraak. Die komt er in de praktijk op neer dat hij nog drieëneenhalf jaar zou moeten zitten. „Dat geeft hem toch nog perspec tief', aldus de raadsman. Slechts een op drie doet aangifte Vernielingen en geweldsdelicten nemen toe, het aantal diefstallen neemt iets af. Maar per saldo is er een gestage stijging van de criminaliteit, constateert het Centraal Bu reau voor de Statistiek naar aanleiding van de nieuwste cijfers. Vorig jaar werd meer dan een kwart van de Ne derlanders het slachtoffer van criminelen. den haag anp Vorig jaar werden naar schat ting bijna 4,8 miljoen delicten tegen burgers gepleegd. Sinds 1993 is de gemiddelde jaarlijkse stijging één tot twee procent. Hoewel ruim een op de vier Ne derlanders aangeeft te zijn be roofd, mishandeld of bestolen, gaat maar een op de drie ver volgens naar de politie. Uitein delijk wordt slechts van een kwart van alle delicten proces verbaal opgemaakt. Vernielingen van eigendom men, zoals de auto, zijn in 1999 voor het eerst meer gepleegd dan diefstallen. In 1999 gebeur de dit bijna 1,9 miljoen keer. Ruim een kwart van de vernie lingen wordt door of namens het slachtoffer bij de politie ge meld. Het aantal geweldsdelic ten is vorig jaar toegenomen tot een miljoen, maar steeds min der mensen melden dat bij de politie. In 1993 meldde nog een op de drie slachtoffers zich bij de politie, vorig jaar kwam nog maar een op de vier. De dalende tendens van het aantal diefstallen zet zich in 1999 voort. In dat jaar zijn naar schatting 1,7 miljoen diefstallen gepleegd. Fietsen zijn daarbij nog altijd de meest gestolen goederen in Nederland. Bijna de helft van de diefstal len wordt bij de politie gemeld en van vier op de tien wordt bij de politie een proces-verbaal ondertekend. Dat het percenta ge geheel afgehandelde aangif ten hier een stuk hoger ligt, komt waarschijnlijk omdat ver zekeraars vaak een officiële aangifte eisen voordat ze de schade vergoeden. Arnhem Gisteren werd op het landgoed van Bronbeek de jaarlijkse herdenking gehouden van de vrouwen en kinderen die tijdens de Japanse be zetting van Nederlands-lndië om het leven zijn gekomen. Een deelneemster zit in gedachten verzonken terwijl het défilé langs het monument voor de slachtoffers trekt. foto anp Raymond rutting amsterdam anp Borstkankerpatiënten die lan ger dan twee jaar het medicijn tamoxifen gebruiken, hebben niet alleen een grotere kans op baarmoederkanker, maar als zij de ziekte krijgen dan is de kans op een ernstiger vorm groter. Toch zijn de baten van het me dicijn voor vrouwen met borst kanker groter dan de lasten. Onderzoekers van het Antoni van Leeuwenhoek Ziekenhuis in Amsterdam en het Acade misch Ziekenhuis Groningen publiceren deze conclusies in het medisch tijdschrift The Lancet. De onderzoekers bestu deerden de medische dossiers van 309 vrouwen bij wie na borstkanker ocik baarmoeder kanker was geconstateerd. Zij vergeleken hun gegevens met die van 860 wouwen bij wie al leen de diagnose borstkanker was gesteld. Het onderzoek bevestigde dat vrouwen die twee jaar of langer het hormoon tamoxifen had den gebruikt, ruim tweemaal zoveel kans hebben op baar moederkanker als niet-gebruik- sters. Het risico neemt toe naarmate het middel langer wordt gebruikt. Nu kwam voor het eerst ook aan het licht dat vrouwen die baarmoederkan ker krijgen na gebruik van het hormoon, een minder goede kans hebben op genezing. Tamoxifen is een van de meest effectieve geneesmidde len bij de behandeling van borstkanker. Wanneer duizend borstkankerpatiënten tamoxi fen gebruiken, dan worden er in de loop van tien jaar negen tig sterfgevallen aan borstkan ker voorkomen. Door het gebruik van het middel ontstaan er twintig extra gevallen van baarmoederkan ker. In vier daarvan is de prog nose slecht. De voordelen van tamoxifen bij borstkanker we gen dus ruimschoots op tegen de risico's, aldus de onderzoe kers. den haag gpd De staatsschuld moet over 25 jaar volledig zijn verdwenen. Alleen zo kunnen de kosten van de toenemende vergrijzing be taalbaar blijven, conludeert een werkgroep van topambtenaren in een studie die ze voor het ka binet maakte voor de Miljoe nennota. De Stuurgroep Begrotings ruimte constateert zoals veel voorgangers dat na 2010 de ver grijzing echt gaat toeslaan en dat dat erg veel geld gaat kos ten. Het kabinet is een paar jaar geleden al begonnen met een spaarfonds voor de AOW, maar de 300 miljard die daar uitein delijk in komt, is bij lange niet genoeg om de extra kosten van de vergrijzing te dekken, De werkgroep heeft berekend dat bij ongewijzigd beleid de tekor ten op de begroting voor de volgende generaties weer 11 ink gaan oplopen. Ook de staats schuld zal weer naar ouderwet se hoogtes stijgen. Om de zaken financieel in evenwicht te houden moet nu worden ingegrepen, zo beplei ten de ambtenaren. Volgend jaar moet de begroting 0,6 pro cent minder groeien dan ge pland, wat een bezuiniging in houdt van 4 tot 5 miljard gul den. Die eenmalige ingreep is voldoende om de overheidsfi nanciën op orde te houden. Daarnaast moeten meer mensen aan het werk. Daar door groeien de (belastingfin- komsten en hoeft het rijk min der uit te geven aan uitkerin gen. Als de overheid de aanbe velingen overneemt, zal de staatsschuld - nu nog bijna 530 miljard gulden - in 25 jaar zijn afgelost. Dat scheelt 30 miljard gulden aan rente per jaar. Die ruimte is nodig om de stijgende overheidsuitgaven te financie ren. De kosten voor de gezond heidszorg nemen sterk toe en de duur van de aow-uitkerin- gen ook, omdat mensen steeds langer blijven leven. haarlem jacob van der meulen De zeven laatste jaren die de 38-jarige verdach te in de moordzaak van Maartje Pieck in Zandl- voort doorbracht waren niet zijn succesvolste. Met zijn 47-jarige vriendin liep hij tegen twee faillissementen aan. Een kortstondig horeca- avontuur liep stuk omdat ze de pacht van hun verlopen bar niet meer konden opbrengen. Ver volgens ondernam hij in de badplaats een vruchteloze poging een eenmansbedrijf in cv- onderhoud op poten te zetten. In februari di t jaar verdwenen ze volgens de buren met stille trom naar Kampen, waar ze op een steenworp afstand van het vijftienjarige meisje kwamen te wonen. Bij de weinige Zandvoorters die de twee ken nen, staan ze bekend als Jan en Jannie. Daar mee wordt overigens volledig ten onrechte een twee-eenheid gesuggereerd, aldus een Zand- voortse die ze enkele jaren van nabij meennaak- Nadat de Ierse vriend van Jannie uit de door hem opgezette pub was gestapt, maakt ze ken nis met de gescheiden Jan. Hij trekt bij haar in. Maar na een goed begin vertoont het café de zelfde neergaande spiraal als hun relatie, zo luidt het. „Tot drie keer toe heb ik bij hen aan gebeld omdat hij haar zwaar mishandelde. Dan hoorde je weer glasgerinkel. Ik wilde wel hulp geven, maar zij heeft er nooit over willen pra ten." Eigenlijk was hij geen nare buurman, vertelt de vrouw. „Hij was alleen geen succesvol type, meer het type loser. En daardoor kon hij wel eens vervelende trekjes vertonen. Toen hij aan zag komen de pacht niet meer te kunnen beta len, uitte hij dreigementen. Hij zou de eigenaar nooit de borgsom teruggeven. Dat zou hij wel even regelen met wat bekenden uit de kam perswereld. Wat dat betreft had hij iets onvoor spelbaar agressiefs over zich. Toch heb ik nooit gedacht dat dit de persoon zou zijn om zoiets uit te halen. Laat ik het anders zeggen: Ik ben verbaasd, maar sla niet steil achterover. Maar goed, eerst zien dan geloven." Jannie uit Groningen en de in Heerenveen ge boren Jan verlaten berooid en zonder iemand daarvan in kennis te stellen de bovenwoning en het café en betrekken een galerijflatje in Zand- voort. De twee zoons uit zijn eerdere huwelijk, beginnende tieners, bezoeken hen af en toe. Het flatje delen ze met twee honden, een kat en een flinke hoeveelheid fretten. Een bewoonster van de galerij heeft het tweetal vijfjaar meegemaakt, maar heeft daar weinig herinneringen aan overgehouden. „Een beetje vaag figuur vond ik hem, een vreemd type. Hij zag er een beetje zwerverachtig uit. Al heel snel gonsde het in de buurt over de schulden die ze zouden hebben. Maar verder hing hij een beetje rond zonder te werken en sleutelde wat aan au to's. Een paar jaar geleden waren er problemen met de politie. Een benedenbuurman was bij een onenigheid aan een van zijn zoons geko men. Hij heeft toen uit woede daar een ruit in geslagen. Maar verder had niemand contact met ze. In februari sjouwden ze opeens met do zen en waren ze verdwenen." Bij aankomst in de Veenmos in Kampen lijken ze het verleden in de badplaats achter zich te willen laten. De buren wordt verleid over een verblijf in Afrika, maar verder zullen ze tot Jan's arrestatie op dinsdagochtend vooral de grote onbekenden blijven. De Kampense politie heeft een ruimte van het bureau van hun Zandvoortse collega's in ge bruik genomen in een poging hei verleden van de verdachte verder in kaart te brengen. Ook het dossier van een ander geruchtmakende ze denmisdrijf wordt inmiddels bij de zaak van Maartje Pieck betrokken. Het Openbaar Minis terie te Leeuwarden heeft contact opgenomen met het OM in Zwolle in verband met de onop geloste moord op Marianne Vaatstra (16) april vorig jaar in het Friese Zwaagwesteinde. TOM JANSSEN new york» anp 'Geplande acties gaan door' schap, de RM.S, noemde gister avond in het programma Nova de uitspraken van Kok een 'klei ne stap in de goede richting'. De RMS keurt gewelddadige ac ties van de jongeren niet goed, verklaarde de zegsman. „De Molukken zijn niet gebaat bij nog meer geweld." Premier Kok sprak gisteren ook met de Surinaamse vice- president Ajodhia. Het was het eerste officiële contact tussen de Nederlandse en de Suri naamse regering sinds april 1997. Kok zei na afloop dat het gesprek in goede sfeer verlopen was. Voor het vrijgeven van de bijna 600 miljoen gulden die Suriname nog tegoed heeft van Nederland is het volgens Kok nog te vroeg. Eerst wil Neder land de plannen van de nieuwe regering-Venetiaan afwachten. Premier Kok heeft de regering van Indonesië gisteren opge roepen haar autoriteit te ge bruiken om op Timor en op de Molukken verder geweld te voorkomen. Hij deed dat in een op het laatste moment toege voegde opmerking aan het be gin van zijn speech tijdens een historische zitting van de VN- Veiligheidsraad. Die begon donderdag met een minuut stil te ter nagedachtenis aan de slachtoffers van militiegeweld op West-Timor. Volgens de woordvoerder van Kok heeft de toevoeging van de Molukken in de speech 'in het geheel niets' te maken met dreigementen van radicale Mo lukse jongeren die eerder aan slagen in het vooruitzicht stel den als Kok niets over de Mo lukken zou zeggen in de Veilig heidsraad. De toevoeging is on derdeel van wal Nederland de afgelopen maanden steeds heeft gedaan, namelijk overal waar dat kan aandacht vragen voor het geweld in Indonesië, aldus Koks woordvoerder. De Vrije Molukse Jongeren (VMJ) vinden de toevoeging van Kok niet genoeg. „Het klinkt als een zoethoudertje", zei een woordvoerder gisteravond. „We vroegen om een veroordeling van het geweld en dat was dit niet." De VMJ zien zich ge noodzaakt om de komende week actie te ondernemen, stel de de zegsman. „Die stonden al gepland en het kan niet anders of ze worden uitgevoerd." Woordvoerder Wattilete van de Molukse regering in balling-

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3