Leidsch Dagblad 'Sancties Oostenrijk opheffen' Mogelijk akkoord in Frankrijk >CJaarbeurs Witte pomp heilig voor Consumentenbond Colombiaanse politie ontdekt enorme smokkelonderzeeër Nina Brink ycashtf nog eens 160 miljoen extra ALLES MOET WEG! Over 6 t/m 12 Zoeterwoude verliest en maakt forse winst op A4 Leiderdorp -projecten BLAD? Vooruitblik op Sydney 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD AG 8 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG/2,50 11 'Tuin van Noord' dingt mee naar landelijke prijs voorbeeldproject 14 Herverdeling lokalen blijft in Noordwijk heet hangijzer 15 Voorschotenaar Rob Wiche verslingerd aan snelwandelen ips komt met iwe koplamp brengt een nieuwe au- amp op de markt. De 1 Plus, geeft tot vijftig it meer licht dan de ge- halogeenkoplamp. jor zouden automobi- n het donker tot twintig verder kunnen zien. De 8 Plus verspreidt een wit- it dan andere halogeen- i. Verkeersborden en irkeringen reflecteren lor beter, aldus Philips. o moet weg Auschwitz ilse regering wil dat een ïeek die vlakbij het alige concentratiekamp ivitz staat, verdwijnt. De - gevestigd in een voor looierij waar gevange- an het Duitse nazibe- ebben gewerkt. Overle- van het concentratie hebben fel geprotes- egen de disco, die vorige open ging met een ver- g van het gemeentebe- ran Oswiecim. khuisje Kan Den Bosch irkhuisje van cabaretier [an verhuist van Kudel- (NH) naar het Konings in Den Bosch. De afge- tijd is naarstig gezocht en nieuwe bestemming iet huisje, omdat de waarop het nu nog staat icht. tralie weigert beekse 'bobo' lië heeft de Oezbeekse sche 'bobo' Rachimov ;ang tot het land gewei- imdat hij banden zou met de Russische maf- IÖC eiste vandaag uit- i de regering omdat er ereenkomst is over het n van geaccrediteerde Rachimov is in bij de Internationale ur Boks Bond en vice- van Olympische 'an Azië. Gisteren werd agage van een Oezbeek- h groeihormoon gevon- tie onderzoekt and moorden onderzoekt of er ver- taat tussen de moorden arianne Vaatstra uit vesteinde en Maartje lit Kampen. Het DNA- aal dat bij de slachtof- aangetroffen, wordt met vergeleken. Dat heeft de icier van het OM Leeu- i verklaard. Beide meis- spectievelijk 16 en 15 »ud, werden seksueel likt en vermoord, waar- ïeheel ontkleed werden ;elaten. DAAG 22 PAGINA'S en Samenleving van de Dag nsten imentenweekend (ratis toegang! sntoonstelling IIer, hoger, sterker ort en wetenschap i Boerhaave, Leiden LEIDEN/DEN HAAG JOHN OOMKES Alle benzinepompen in Nederland moeten 'wit' worden en de consument moet uit sluitend 'witte benzine' tanken. Zo ont neem je de oliemaatschappijen de grote in vloed die ze nu op de benzinepijs uitoefe nen. De Consumentenbond vindt die veel te hoog en heeft daarom minister Jorritsma op ongepolijste wijze gevraagd een strikte scheiding mogelijk te maken'tussen olie- produktie enerzijds en exploitatie van de benzinepompen anderzijds. Het advies van de Consumentenbond gaat een stuk verder dan het onderzoek dat Europees Commissaris Loyola de Palacio gisteren heeft aangekondigd naar de basis prijs voor Eurosuper 95 (dus exclusief ac cijnzen en BTW). Die ligt in Nederland der tig cent hoger dan in Frankrijk en Enge land. De frontale aanval van de Consumenten bond heeft boze reacties van de oliemaat schappijen losgemaakt. De consumenten belangen-organisatie krijgt de wind van vo ren omdat ze de minister vraagt de wet aan te passen en de veiling van nieuwe benzi nestations onmiddellijk te staken. Shell noemt het pleidooi 'niet realistisch'. De Consumentenbond denkt echter te gengesteld en wijst op de VS. Daar is in een aantal staten de scheiding tussen produktie en distributie doorgevoerd en treft de con sument slechts 'witte pompen' Icings de snelweg aan. Directeur S. Cohen: „Natuurlijk zullen de oliemaatschappijen boos zijn op ons. Als je ziet dat hoe weinig spelers op de benzine- markt in Nederland actief zijn, dan is ons voorstel logisch. We kunnen het bestaan van een kartel tussen de oliemaatschappij en dat de prijs kunstmatig hoog houdt niet aantonen, maar we hebben wel onze ver moedens. Wij willen dat de pomphouder zelf de benzine inkoopt en bepaalt wat de verkoopprijs wordt." De Belangenvereniging Tankstations (BETA) reageert bij monde van bestuurslid E. Klok afwijzend. „We zien nu al bij de pomp dat de ergernis van de automobilist wordt afgereageerd op de tankstationhou der. Nu de spanningen overal oplopen, komt iedereen met plannetjes, terwijl de boosdoeners er het zwijgen toedoen. Je hoort niets van Shell en de overheid. Nee, wij voorzien dat de marge van de pomphouder alleen maar kleiner wordt." Commissie overhandigt rapport aan Chirac De Europese sancties tegen Oostenrijk moeten zo snel mogelijk worden opgeheven. De Weense regeringscoali tie, waarin de extreem-rechtse FPÖ zit, gedraagt zich tot nu toe keurig ten aanzien van de mensenrechten en de vrijheid van meningsuiting. Voortzetting van de sancties zou 'contraproductief zijn. Dat concluderen de drie 'wijzen' die op verzoek van veertien lidstaten van de Eu ropese Unie de situatie in Oostenrijk onderzochten. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Het rapport van de de Finse oud-president Ahtisaari, de Spaanse ex-Eurocommissaris Oreja en de Duitse jurist Fro- wein wordt vanavond aan de Franse president Chirac over handigd. Frankrijk is momen teel EU-voorzitter. De 'wijzen' zijn volgens Brus selse diplomaten zeer positief over de manier waarop Oosten rijk de rechten van minderhe den, vluchtelingen en immi granten respecteert. Wel advi seert het drietal de ontwikkelin gen nauwlettend te blijven vol gen. Het is aan de leiders van de veertien EU-landen die de boycot afkondigden of ze het advies overnemen. De sancties werden ingesteld nadat begin februari de ex treem-rechtse FPÖ was toege treden tot de Weense coalitie. De veertien verbraken hun con tacten met Oostenrijk, waarop Wenen dreigde de samenwer king in de EU lam te leggen. Het comité van wijzen werd be gin juli aangesteld om de im passe te doorbreken. De drie Actievoerende boeren en vrachtwagenchauffeurs blokkeerden gisteren de grote Stan low-raffinaderij van Shell in Noordwest-Engeland. De politie maakte vanochtend een einde aan de blokkade. Eén van de actievoerders deed vannacht een dutje bij zijn wagen. foto ap phil noble PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT De kans op beëindiging van de Franse acties tegen de hoge brandstofprijzen is de afgelo pen nacht een stuk groter ge worden. De voorzitter van de gesprekken met vervoersmi- nister Gayssot 'belangrijke vooruitgang' is geboekt. Het resultaat, waarover geen details bekend zijn, wordt voorgelegd aan de achterban. Eerder deze week liet diezelfde achterban geen spaan heel van een eerste akkoord. De Franse taxichauffeurs hebben een verhoging van de tarieven met 4,5 procent bin nengesleept plus verbeterin gen op fiscaal gebied. De boe ren daarentegen hebben van landbouwminister Glavany een keihard 'nee' te horen ge kregen op hun verlangens. Be halve een verlaging van de prijs voor de dieselolie, willen de boeren ook af van de, naar hun mening, te knellende voorwaarden bij het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Als reactie op dat negatieve resul taat werden gisteren twee toe gangswegen naar de Kanaal tunnel geblokkeerd. Gister middag bemoeilijkten Franse actievoerders het grensverkeer met België. Ze wilden voorko men dat vanuit België brand stof wordt aangevoerd. Tachtig procent van alle Franse pompstations heeft een tekort aan brandstof. In een stad als Marseille, de tweede stad van het land, is voor de particulier geen druppel meer te krijgen. Alleen voor de hulp diensten is een uitzondering gemaakt. De ANWB adviseert toeris ten het zuiden van Frankrijk te mijden en zich elders in het land niet te ver van de grenzen met buurlanden (en dus ben zine) te begeven. Boeren en vrachtrijders heb ben nabij de Engelse stad Li verpool de grote Stanlow-raffi naderij van Shell gisteren ge blokkeerd. De politie heeft die actie vanochtend beëindigd. Lading van 200 ton cocaïne mogelijk FACATATIVA AP LEIDEN SJAAK SMAKMAN Nadat oprichtster Nina Brink eerder al ongeveer 200 miljoen gulden overhield aan de verkoop van haar aandelen in World Online vóór de beursgang, levert de gisteren aangekondigde overname van de internetprovider door het Italiaanse Tiscali Brink haar nog eens naar schatting rond de 160 miljoen gulden op. Bij de verkoop eind december van ruim 10 miljoen aandelen aan de Amerikaanse investeringsmaatschappij Baystar voor ruim 6 euro per stuk, bedong Brink dat ze de helft van de winst bij verkoop van de aandelen zou krijgen. De eerste 81 mil joen dollar opbrengst telden daarbij niet mee. Baystar verkocht op de dag van de beursgang al 1,2 miljoen aandelen voor tussen de 43 en 51 euro, wat rond de 55 miljoen dollar moet hebben opgeleverd. Gaat Baystar in op het bod, dan levert dat voor 176 miljoen euro aandelen Tisca li op, omgerekend 153 miljoen dollar. Brink zou dan aandelen Tiscali krijgen ter waarde van 64 miljoen dollar, die ze direct kan verkopen. Omgerekend tegen de huidige dollar koers zou dat ruim 160 miljoen gulden opleveren. De Colombiaanse politie was verbijsterd. Bij een inval in een verlaten pakhuis buiten de hoofdstad Bogota, zo'n 340 ki lometer van de kust, troffen agenten een half afgebouwde moderne onderzeeboot naar Russisch model aan. Met het 30 meter lange vaartuig zou 200 ton cocaïne kunnen worden vervoerd. De autoriteiten toonden hun vondst gisteren aan de pers. r 50% KORTING Agenten en marinemensen we zen op de geavanceerde tech nologie van het schip. „De duikboot is voor 30 tot 40 pro cent klaar", aldus politiegene- raal Gilibert. „Het vakman schap is van hoge kwaliteit." Vólgens marineman Azula heeft de Colombiaanse marine niet de kennis heeft om een dergelijk schip te bouwen. Colombiaanse drugsbendes hebben wel eerder eenvoudige miniduikboten gebruikt, maar zo'n groot vaartuig nog nooit. Colombia levert zo'n tachtig procent van de cocaïne die in de wereld wordt gebruikt en produceert ook steeds meer he roïne. Volgens generaal Gilibert bouwden de smokkelaars het schip zo ver van zee om niet op te vallen. Vermoedelijk wilden ze het in drie delen naai' zee brengen en daar in elkaar zet ten. 11,13,14,15,17 20,21 ogramma's9 8,12 'iel19 van bet Westen LEIDERDORP/ZOETERWOUDE Cfl n. T) rt O Groenoordhallen cr Leiden ma. t/m vr.: 14.00-22.00 u. 11.00-18.00 u. De bebouwing van het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd is uitermate lucratief, zeggen pro jectontwikkelaars. Ze verwachten een grondop- brengst van 80 tot 100 miljoen gulden. Dit staat haaks op de conclusie die Zoeterwoude trekt bij de uitvoering van een soortgelijk project. Deze gemeente ziet af van verplaatsing van voetbalvel den ten faveure van woningbouw, omdat dit niet voldoende geld oplevert. Zowel Zoeterwoude als Leiderdorp zijn naar stig op zoek naar geld om de verdiepte tunnelbak van de A4 te financieren. Dat kost ruim 200 mil joen gulden. Daarvan moet Leiderdorp 'enkele tientallen miljoenen' bijdragen. Hoeveel Zoeter woude moet bijbetalen, is niet bekend. Leiderdorp heeft de hoop gevestigd op wo ningbouw in De Bloemerd en een verhuizing van het sportpark naar de Munnikenpolder. Project ontwikkelaars schatten in dat deze ruil 'een vette winstpot' wordt voor Leiderdorp. „Het is een pri ma locatie", redeneert C. Vis van Heijmans Vast goed BV. Dat betekent dat de grondprijs hoog Ggt. „Voor een kavel van 800 vierkante meter is een opbrengst van 6 ton mogelijk. Vermenigvul dig dat met 150 en je komt op een grondop- brengst van 80 tot 100 miljoen. Met aftrek van de kosten voor de aanleg van een nieuw sportpark, blijft nog een vette winst over", aldus H. Bakker van Atrium Vastgoed. Zoeterwoude wilde een bijdrage aan de ver lengde tunnelbak leveren door huizen te bouwen op de voetbalvelden van Meerburg. Uit onder zoek blijkt echter dat dit plan te duur wordt. De plek ligt zo dicht naast de snelweg dat grote ge luidsschermen noodzakelijk zijn, die de kosten enorm verhogen. Pagina 15: Project voor bekostiging tunnelbak A4 blijkt te duur De nieuwste trends in keuken- en wastafelbladen vindt u bij Erbi. Kom zaterdag 9 september a.s. kijken in showroom de Connection en vraag hier deskundig BladAdvies. HET WOORD IS AAN Phyllis Theroux Een brief sturen is een goe de manier om naar iemand toe te gaan zonder iets an ders te verplaatsen dan je hart. I3719° 8717° 8-/180 30% 10% 10% 30% 40% 60% concluderen dat Oostenrijk alle internationale verdragen over mensenrechten respecteert. De FPÖ-ministers gedragen zich niet anders dan hun conserva tieve ÖVP-collega's. Over de FPÖ schrijven de wij zen dat dit nog steeds een 'rechtse populistische' partij is die regelmatig 'extremistische taal' uitslaat. Sommige perso nen in de partij vormen een ge vaar voor waarden als verdraag zaamheid en respect voor min derheden. Tegelijk slijpt rege ringsdeelname de scherpe kantjes van de partij af. „De FPÖ kan zich ontwikkelen tot een partij die haar verantwoor delijkheden neemt en langzaam maar zeker haar racistische uit latingen achterwege laat", zo vatten diplomaten de conclu sies samen. Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken wilde van ochtend nog niet reageren op het rapport. Hij wil het eerst le zen, aldus zijn woordvoerder, die tevens verklaarde dat het rapport te laat beschikbaar komt om vandaag nog in de ministerraad te worden bespro ken. De 27ste Olympische Spelen worden volgende week vrijdag in Sydney officieel geopend. Aan de Australische oostkust strijden 10.600 atleten uit 199 landen van 15 september tot 1 oktober om roem, goud en tegenwoordig ook veel geld. Vandaag blikt deze krant in een speciale bijlage vooruit op het grootste sportevenement ter wereld. Veel aandacht voor de sporters, maar ook Sydney wordt uitvoerig belicht. In deze bijlage tevens de agenda van dag tot dag. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Jm vr. open van 09.00-17.0 De 2e zaterdag van de maand geo van 09.30-15.3 Voorletters: Postcode: Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken botaal Ik Per maand automatisch 34,80) Per kwartaal automatisch 99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren vla: www.leidschdagblad.nl 712141"400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1