Regio /eiden Smartengeld voor regio na tolheffing Tuin van Noord genomineerd Praatjes en gaatjes Weinig is nog zeker in het Aalmarktproject d keizersbeeld in mburg gevonden Brandstichting in container Rector Wagenaar voor vijf jaar naar NIAS for HOVENIER ,AG 8 SEPTEMBER 2000 Het is één uur. De commissievergadering over het stadsvernieuwings-structuurplan loopt op zijn eind, en draait alleen nog maai- over de vraag of de raad volgende week een besluit kan nemen of dat dat nog even moet worden uitgesteld. Duo-raadslid Hartstra van LWG/De Groenen mengt zich in de discussie. „Mag ik vragen: waar besluiten we volgende week dan precies over?" Wethouder Hillebrand wuift de vraag weg met een gebaar van 'dan had je vanavond maar op moeten letten'. Maar voor de enkele tientallen belangstellenden die inmiddels vijf uur vergade ring achter de kiezen hebben, is het precies de vraag waar ze graag antwoord op zouden willen hebben. Wat betekent het wanneer de raad volgende week dinsdag instemt met het stadsvernieu- wings-structuurplan voor het Aalmarktgebied? Het was de onduidelijkheid daarover die er eer der deze week voor zorgde dat het er in de Waag zo heftig aan toe ging bij de discussie over het Aalmarktproject. En het was de reden dat zich gisteren aan het begin van de vergadering niet minder dan twaalf insprekers meldden. Inspre kers die één voor één binnen vijf minuten moch ten uiüeggen welke fatale vergissing de raad maakt wanneer zij dat vermaledijde plan niet li- nea recta naar de prullenbak zou verwijzen. Ze zijn er weer allemaal, de vertegenwoordi gers van de diverse stichtingen en verenigingen die vrezen dat de gemeente met het Aalmarkt project een stuk historische binnenstad zal ver woesten. Een idee dat helemaal zo vreemd niet is wanneer je de 'statusloze' schetsjes bekijkt die Atelier PRO voor het Aalmarktgebied heeft ge maakt of naar binnenstadsprojecten die project ontwikkelaar MAB de afgelopen jaren in andere steden heeft gerealiseerd. Tel daarbij op dat de gemeente op heel veel vragen nog geen ant woord kan geven en belangrijke informatie over de monumenten in het gebied pas openbaar maakt als de inspraaktermijn al gesloten is, en enige argwaan is wel te begrijpen. Aan de andere kant is daar het college dat drie man sterk nog maar eens moet uitleggen dat nog zo'n beetje alles open staat in het Aalmarktpro- ject, maar dat het absoluut niet de bedoeling is dat de Leidse binnenstad straks de concurrentie aangaat met winkelcentra als Leidschenhage. Dat een 'grootschalige aanpak' niet betekent dat alle oude geveltjes aan de Aalmarkt plaats moeten maken voor een langgerekte glazen pui, maar slechts dat het gebied tussen Breestraat en Aal markt 'integraal' moet worden aangepakt. En dat het besluit van volgende week niet meer is dan een formaliteit die even moet worden afgehan deld omdat de gemeente anders haar voorkeurs recht in het gebied kwijtraakt, waardoor beleg gers er vrijelijk panden kunnen kopen en zo het plan zouden kunnen dwarsbomen. Tussen publiek en wethouders zitten nog de leden van de commissie ruimtelijke ordening. En die staan niet allemaal even hard te juichen bij de plannen. Zo laat de VVD'er Geertsema weten dat zijn fractie nog altijd weinig ziet in een 'Waagplein', en vraagt hij zich af of de geplande nieuwe steeg tussen Haarlemmerstraat en Stille Rijn niet kan worden vervangen door een over dekte passage. Ter Harmsel (GroenLinks) pleit er voor om de geplande ondergrondse parkeergara ge te vervangen door een plek waar de vrachtwa gens die de winkels in het gebied komen bevoor raden kunnen laden en lossen. D66'er Snelders laat weten dat ook hij geen probleem zou hebben met het schrappen van de garage als mocht blij ken dat die parkeervoorziening te duur zou wor den. En verschillende oppositiepartijen komen met alternatieve plannen waarin het tussenge bied tussen de Waalse kerk en de Aalmarktschool wordt omgetoverd tot een gezellig hofje dat wordt omgeven door kleine winkeltjes en cafe- tjes. Al met al werd na vele uren vergaderen duide lijk dat de raad volgende week waarschijnlijk wel zal instemmen met het structuurplan. Dat bete kent in ieder geval dat de gemeente haar voor keursrecht niet verspeelt. Maar dat dan zo'n beetje het enige in het Aalmarktproject dat ook echt vast staat. LACH EENS NAAR HET VOGELTJE! bronzen masker Gordon archeologen nu ook bronzen hand in polder Roomburg ge- De 30 centimeter lange waarvan de middel- is hoogst- onderdeel van meer dan levensgroot jeeld van een Romeinse De vondst dateert uit de le 50 - 270 na Christus Ie Romeinen in Room- en nederzetting hadden. iq rcheologen van de ge- te Leiden en de Rijks voor het Oudheidkundig nonderzoek (ROB) stuit- de hand tijdens onder- laar een Romeinse weg. weg werd overigens niet s den op het terrein van de igenvereniging aan de Be rn, meldt stadsarcheoloog en Dolmans. „Maar wel ïand, en die is ons meer De hand werd door de 3 oiogen aangetroffen in niddeleeuwse vuilnisput. at de pols vastgesoldeerd :n 2,10 meter hoog stand dat vergelijkbaar is met eeld van Keizer Augusti- vol ornaat, dat in het Va- staat. Dit soort keizers- in was destijds in alle le- itsen aan de grenzen van het Romeinse rijk te vinden. Dolmans: „Ze waren bedoeld om te pronken. Om de mensen te laten zien hoe groot en machtig de Romeinse keizer en diens rijk waren." Resten van deze bronzen beelden zijn zeer zeldzaam. Slechts op twee plaatsen in Ne derland werd eerder een hand gevonden, in 1771 in Voorburg en in 1933 in Naaldwijk. Dol mans acht de kans zeer klein dat in Roomburg meer onder delen van het keizersbeeld wor den gevonden. Bang voor schatgravers in de polder Roomburg, waar vier jaar geleden ook al het bronzen ruitermasker Gordon uit de grond kwam, is Pechtold niet. „Leiden heeft geen detectorver bod zoals andere gemeenten hanteren. Maar ondertussen weten we wel met wie we te maken hebben. Deze mensen houden we op de hoogte van onze opgravingen en dat werkt heel goed. Sterker nog, we heb ben de vondst van de hand me de te danken aan iemand met een detector."" De bronzen hand wordt mor gen tentoongesteld in het Ar cheologisch Centrum aan de Aalmarkt 1 - 3. Dan wordt de hand gerestaureerd en verhuist naar het Rijksmuseum van Oudheden. Daar is hij vanaf 1 december te zien. De provincie Zuid-Holland vindt dat 135 miljoen gulden op tafel moet komen om in de 'landelijke' gebieden de gevolgen op te vangen van tolheffing rond Den Haag en Rotterdam. Gedeputeerde Norder zei dat gisteren op een bijeenkomst in het provinciehuis met tientallen wethou ders en burgemeesters uit de regio's Leiden, Alphen aan den Rijn, Gouda, de Bollenstreek en de Hoeksche Waard, leiden/katwuk i vrijdag en zaterdag a.s. naar de Aalmarkt in Leiden en je fotograferen. Dan maak je kans op levenslang gratis oenen. Want binnenkort opent Brantano in Leiden. En dat •en we met een grote actie. Kom dus naar de Aalmarkt .eiden, laat je fotograferen en informeer naar de actie. X brantan<> L__j' ZOVEEL MEH5EN, ZOVEEL SCK86WEK. den haag/leiden hans jacobs Leiden maakt kans op extra geld van het ministerie van ruimtelijke ordening voor de plannen met' de 'Tuin van Noord', de opknapbeurt van het gebied rond de Slaaghsloot. Op 13 november blijkt of de Rijksplanologische dienst de voorstellen interessant genoeg vindt om ze aan te merken als 'voorbeeldproject intensief ruimtegebruik'. Staatssecretaris Remkes maakt die dag in Rot terdam bekend welke plannen geld krijgen. In totaal zijn dit jaar 171 pro jecten aangemeld. De eerste schiftingsronde heeft inmiddels plaatsgehad en de 'Tuin van Noord' is samen met 39 andere voorstellen 'genomineerd' voor een hoofdprijs. Die concurreren overigens niet allemaal met het Leidse plan omdat projecten konden worden aangemeld voor zes thema's. De Leidse inzending valt in de categorie 'Levende parken en pleinen'. In de wed kamp dingen ook Rotterdam, Breda, Groningen, Zaanstad, en Amsterdam in deze categorie ingens die het asbest kwa- verwijderen, vinden het en beetje raar. Maar ja, zij i niet wat voor afspraken :t de woningbouwvereni- zijn gemaakt. Dus....? Dus oet Wilfred van der Hoogt a drie weken tegen twee rlijke zwarte gaten in de he aankijken, eergisteren de asbestver- iring langskwam aan de di Beckmanstraat zag het g rooskleurig uit. Rond de ig in de douche van huize Ier Hoogt werd netjes het irlijke goedje verwijderd, ïalf twee was de klus ge klaard en de heer des huizes verwachtte eigenlijk dat er di rect achteraan een stel stuka doors de boel zou komen dich ten. Operatie geslaagd, de pati ent kon weer dicht genaaid worden. Toch? Maar er kwam niemand. De Hoogt zit nu met twee gaten als open wonden in het dou cheplafond. Toen hij navraag deed bij woningbouwvereni ging Portaal bleek er niets aan de hand. Althans vanuit de vi sie van de Portaal. Van der Hoogt werd meegedeeld dat er bij elke woning in het asbestsa- neringsproject ongeveer drie De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt ,van de stad. weken overheen gaan voordat de gaten worden dichtgemet seld. En echt waar, zo werd meneer de Hoogt nog z'n onre delijke onhebbelijkheid inge wreven, hij was de eerste die er over klaagde. „Maar zou u drie weken tegen zulke vieze gaten aan willen kij ken?" Zijn vinger blijft als een vraagteken in de lucht hangen. „Ik heb die vraag ook gesteld aan de projectleider bij de wo ningbouwvereniging. Maar het enige dat ze bij Portaal kunnen zeggen, is: 'Nou meneer, dit is onze werkwijze". De jongens die hier kwamen hakken, zei den dat ze aanstaande dinsdag contact zouden opnemen met de woningbouwvereniging. En dan pas wordt een definitieve datum afgesproken. Terwijl het volgens mij een koud kunstje om achter die asbestverwijde- raars gelijk een metselaar en stucadoor mee te laten lopen" Hij heeft dan ook uit protest niet getekend om te zeggen dat de boel schadevrij is. De Hoogt werkt zelf als gas- en watermonteur bij een energie bedrijf waarbij het niet meer dan normaal is dat gelijk de boel gedicht wordt zo gauw ze klaar zijn. „Gewoon kwestie van service." Maar een soortgelijke service leveren ze ook volgens project leider Otring van de woning bouwvereniging. „Het is wel zo dat de gegevens van de asbest sanering pas volgende week nog naar de hoofdprijs. Belangrijkste doel van de voorbeeldprojecten is het in de praktijk laten zien hoe de leef omgeving op originele en slim me wijze kan worden verbeterd. Het stimuleringsprogramma, dat eind 1997 is opgezet, loopt tot en met 2004 en heeft een budget van vijftig miljoen gul den. Daaruit krijgen de bekroonde projecten - die de rest van het land dus tot voorbeeld moeten dienen - financiële steun. Leiden is van plan rond de Slaagsloot fiets- en wandelrou tes aan te leggen en mogelijk ook een kanoroute. Doel is om op deze manier het recreatieve en ecologische belang van het gebied te vergroten. Het project kost de gemeente meer dan een miljoen gulden, de provincie heeft inmiddels ook toegezegd een steentje bij te dragen. In de omgeving van de Slaaghsloot is niet iedereen even blij met de plannen. Be woners aan de kant van de Zijl en de Slaaghstrook vrezen voor overlast van recreanten omdat de gemeente op die plek een brug over de sloot wil bouwen. worden verwerkt. Dat kan ook niet anders omdat eerst een ak koord voor de aannemers moet worden getekend dat alles net jes is verwijderd. Maar voor het eind van de volgende week moet de boel bij meneer De Hoogt gedicht zijn." Nee daar durft hij niet zijn hand voor in het vuur te steken want dan zul je net zien dat het in dit geval fout gaat. „Maar ik weet niet waar meneer De Hoogt die pe riode van drie weken vandaan haalt. Dat klopt niet." „Dat heeft hij zelf aan de tele foon gezegd." De Hoogt is nog net niet met stomheid gesla gen. Maar meneer Otting doet ook een duit in het zakje. „Er is gebeld ja. En toen meneer de De Hoogt hoorde dat er niet gelijk werd dichtgemetseld, dreigde hij de krant te bellen omdat zijn moeder daar zou werken." Die opmerking komt De Hoogt weer helemaal onbe kend voor. (Voor de goede orde wij kennen hier de moeder van meneer De Hoogt ook niet.) Een discussie dreigt waarin welles en nietes als belangrijk ste argumenten tegenover el kaar worden gebracht een daartussen gaapt een kloof ter grootte van een asbestgat. Een klassiek geval van praatjes en gaatjes. We wachten af tot eind volgende week. pablo cabenda Wilfred van der Hoogt kijkt naar de gaten die in zijn douche zijn ach tergelaten. foto hielco kuipers Norder wil 70 miljoen gulden stoppen in het noorden (omge ving Gouda en Leiden) en 65 miljoen in het zuiden (onder meer de Hoeksche Waard). On der meer denkt hij daarmee een stukje te kunnen betalen van de Rijn-Gouwelijn, een sneltram die moet gaan rijden tussen Gouda en Katwijk. Om aan die 135 miljoen te komen wil Norder zelf wat pro- vinciegeld inzetten, afkomstig uit de honderden miljoenen die zijn binnengekomen met de verkoop van de aandelen in elektriciteitsbedrijf EZH. Maar het grootste deel zouden Haag- landén en de stadsregio Rotter dam voor hun rekening moeten nemen. Ook hoopt Norder nog op een extra bijdrage van het Rijk voor maatregelen in de ge bieden buiten de Rotterdamse en Haagse regio. Gistermiddag heeft hij daarop aangedrongen in een gesprek met het Rijk en Haaglanden. Tijdens de bijeenkomst kreeg Norder ook de suggestie om aan te kloppen bij Noord-Hol land en Amsterdam. Gewezen werd daarbij vooral op een op merkelijk plan van de Noord- Hollandse provincieleiding. Die wil dat de geplande tolpoort op het Amsterdamse deel van de A4 ten zuiden van Schiphol komt. Leiden kondigde eerder deze week al aan dat ze tegen dat voorstel gaat protesteren. leiden die de brandstichters, 32, 38 en 47 jaar oud, met hun activitei- Drie mannen uit Leiden heb- ten bezig zag. Na de aanhou- ben gisteren op de Garenmarkt ding van de brandstichters wer- een container met bouwmateri- den ze verhoord en ingesloten, aal in brand gestoken. De poli- De brandweer heeft de contai- tie werd getipt door een getuige nerbrand moeten blussen. leiden onno havermans Rector WA. Wagenaar van de Leidse universiteit verbindt zich vanaf februari voor vijf jaar aan het NIAS, het Netherlands Insti tute for Advanced Study in the Humanities and Social Studies. Hij wordt daar permanent fel low. In die functie geeft hij lei ding aan themagroepen, treedt hij op als gesprekspartner voor buitenlandse onderzoekers en doet hij zelf onderzoek. Wage naar blijft daarnaast nog een dag in de week hoogleraar ex perimentele psychologie in Lei den. Wagenaar treedt op 8 februa ri, de verjaardag van de Leidse universiteit, terug als rector. Hij heeft die functie dari vier jaar vervuld. Zijn opvolger is hoog leraar farmacologie D. Breimer. Al eerder werd bekend dat Wa genaar naar het NIAS zou gaan om onderzoek te doen op zijn terrein: de werking van het ge heugen. Als hoogleraar experimentele psychologie houdt Wagenaar zich bezig met het faalgedrag bij rampen en ongelukken, de wijze waarop beslissingen wor den genomen onder onzekere omstandigheden en de werking van het geheugen. Hij kreeg be kendheid als getuigde-deskun- dige in de Eper incest-affaire en de Inraelische rechtzaak tegen John Demjanjuk, waarin hij de onbetrouwbaarheid van oogge tuigen aantoonde. Het NIAS in Wassenaar stelt onderzoek-, verblijfs- en confe rentiefaciliteiten ter beschik king aan vooraanstaande bui tenlandse en Nederlandse we tenschappers. Die kunnen dan in alle rust onderzoek doen of deelnemen aan een the- magroep waarin onderzoekers uit verschillende vakgebieden samenwerken. Gasten verblijven doorgaans een jaar in Wassenaar. Tot dus ver is alleen de rector van het NIAS, de Leidse hoogleraar ge schiedenis H. Wesseling, aan wezig om hen te begeleiden. Met de komst van Wagenaar en de Amsterdamse hoogleraar de mografie J. Gierveld, wordt de wetenschappelijke staf nu uit gebreid. Mevrouw Gierveld, die is verbonden aan de Vrije Uni versiteit, begint volgende maand al bij het NIAS. Van BANKIER Morgen vindt u de baan die bij u past in Provincie wil schadevergoeding De Slaaghsloot ter hoogte van de Gooimeerlaan. Het plan van de gemeente om de ecologische en recreatieve waarde van het gebied te vergroten, dingt mee naar een prijs. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 11