Leidsch Dagblad Salarissen schieten in bedrijfsleven omhoog >CJflflfbeurs Acties in Frankrijk verscherpt Onderzoek naar projectielen op stranden Zuid-Holland De laatste van Hundertwasser MP3.com hangt grote boete boven het hoofd Vermist meisje blijkt in politiecel te zitten Wegblokkades leiden tot lange jiles 6 t/m 12 Vrede Midden-Oosten nog geen stap naderbij 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG ƒ2,50 ouw Van heeft jonderpan :ht aïnehandel it als kool idel in en consumptie aïne neemt in de hele toe, zo bleek gisteren it begin van de Zesde conferentie over Cocaï- ;el in het Mexicaanse co. In de cocaïnehandel lomenteel 500 miljard per jaar om, zeiden s op het congres. Al- de illegale wapenhan- jg meer geld te verdie- rname World ne bijna rond tprovider World Onli- e Italiaanse branchege- 'iscali verwachten het worden over een over- De twee bedrijven jn dat vanochtend sa- lekend. In afwachting akkoord is de handel en Tiscali op de beur- Amsterdam en Milaan ïort. iaat in groep ituees Moskou mensen zijn vannacht geraakt, doordat een n granaat in een groep uees gooide. Volgens tdewerker van een zie- in de buurt van de zijn vijftien vrouwen man, waarschijnlijk ant, gewond geraakt, m hen zijn in het zie- opgenomen. Moskou D00 prostituees. aangehouden Dden vader itie heeft vanacht een ;e man uit Waalre aan- en. Hij wordt ervan it dat hij zijn 52-jarige heeft omgebracht. Het verminkte lijk was cht eerder gevonden in s, vlakbij de Waalrese het slachtoffer. De verdacht de zoon met- e heeft al langer psychi- iroblemen, aldus een 'oerder. School mag land weigeren die leerlingen weige: toeten een strafkorting op hun budget, vindt 'olgens de Democraten vooral confessionele zich daar nog wel eens g aan, waardoor de scholen verhou- iwijs meer allochotone ;en krijgen en zo 'ver- ar stijgt naar t een knaak llar noteerde vanoch- m elf uur op de valuta- in Amsterdam bijna ulden. Daarmee kwani erikaanse munt op een dat voor het laatst in verd bereikt. De koers euro zakte naar een sche laagtepuntkoers der de 0,87 dollar. Met euwe dieptepunt heeft o sinds de introductie 1999 meer dan een van haar waarde verlo- \l DAAG 20 PAGINA'S 15 De Boer Op: een waterlelie koop je voor het leven 7 Van Gils Design: de onbegrensde v mogelijkheden van smeedijzer 8 Vrijwilligers laten hart van de Cruquius weer kloppen 14 Martin Lacey wil schoonhei van de leeuw laten zien Lonen in Randstad stijgen met bijna acht procent KATWU K/NOORDWU K In het bedrijfsleven is dit jaar sprake van een salarisex plosie. Gemiddeld stegen de bruto-lonen met zes pro cent. In de Randstad was het zelfs 7,9 procent. In bedrij ven met meer dan 1.000 werknemers lag het ook hoger. Daarmee hebben de bedrijven met loonsverhogingen gestrooid die soms twee keer zo hoog liggen als in de CAO's is vastgelegd. ging van de structurele bruto salarissen. Bonussen en gratifi caties zijn niet meegeteld. „An ders was de loonstijging hele maal torenhoog geweest", zegt P.P. Kamerbeek van Deloitte en Touche. Werknemers die in de IT-sec- tor en bij banken en verzeke- capelle aan den ussel gpd Dat blijkt uit het Nationale Be- loningsonderzoek dat jaarlijks wordt uitgevoerd door salaris- verwerker ADP, personeelsad viesbureau Nedworx en Deloit te Touche. De onderzoekers hebben gekeken naai' de stij- Hillegommer laat caravans staan en betaalt dwangsom hillegom lieke de kwant De Hillegomse bloemenkweker P. Ruigrok voelt er niets voor om 59 caravans, die als woon ruimte dienen voor zo'n 150 Polen, van zijn bedrijventerrein aan de Noorderlaan te verwij deren. Hij gaat de door de ge meente Hillegom opgelegde dwangsom van 15.000 gulden per week, met een maximum van 150.000 gulden, betalen. Wel is hij bereid vijftien zeecon tainers weg te halen. Ruigrok had de rechtbank in Den Haag verzocht de gemeen telijke straffen voor het uitbaten van de camping te schorsen. In de streek bestaat grote behoefte aan de huisvesting voor 120 tot 200 Poolse bollenarbeiders die hij op zijn erf biedt, zo betoog de hij. De rechtbank oordeelde gis teren dat de gemeente Hille gom juist heeft gehandeld. Ruigroks camping staat in het landelijke gebied en bezorgt omwonenden overlast. Hetzelf de geldt voor de opslagcontai ners op Ruigroks erf. De gemeente Hillegom kon digde gisteren ook maatregelen aan tegen de pensions van Ruigrok aan de le Loosterweg, de Leidsestraat en de Meerlaan. Daar brengt de ondernemer nu ook een deel van zijn Poolse huurders onder. „Op deze pan den zit een woonbestemming. Een pension past daar niet in. Bovendien regent het nu al klachten". raars werken, hebben het meest geprofiteerd. Zij zagen hun loon met gemiddeld acht pro cent toenemen. Werknemers in de bouw kwamen er met een salarisstijging tussen de 3,7 en vijf procent het slechtst vanaf. Opvallend is dat in deze sector het uitvoerende personeel het slechtst wordt betaald. De land bouw en visserij zitten weer in de lift. Daar kregen de werkne mers vorig jaar nauwelijks loonsverhoging. Nu hebben ze er tussen de vijf en zes procent bij gekregen. „De enorme personeelstekor ten hebben de salarissen opge dreven", aldus Kamerbeek. „Meer dan driekwart van de be drijven zegt moeite te hebben uitvoerend personeel te vinden. Maar ook aan directeuren en chefs is een groot gebrek. Ge middeld lukt het de helft van de bedrijven niet om tijdig hun va catures op te vullen." Bedrijven bieden ook massaal auto's van de zaak aan. Ruim 31 procent gaf uitvoerend perso neel een lease-auto en ruim 80 procent doet dat voor directeu ren en hogere managers. Kin deropvang is ook een middel om personeel binnenboord te houden. ROBBERT MINKHORST De provincie Zuid-Holland en de kustgemeenten willen weten of op hun stranden nog muni tie uit de Tweede Wereldoorlog ligt. Op korte termijn begint de provincie daarom met een on derzoek. Zo ingrijpend als de zoek tocht in Zandvoort - waar een deel van het strand maanden is afgesloten - wordt het (voorals nog) niet, zegt een woordvoer der op het provinciehuis. „We hebben niet zulke ernstige ver moedens dat er langs onze kust nog allerlei munitiedepots lig gen", zegt hij. Maar Zuid-Hol land en de gemeenten nemen het zekere voor het onzekere. De vondsten in Zandvoort en de daaropvolgende graafwerk zaamheden vormen de aanlei ding voor de inventarisatie. new york anp Een federale rechter in de VS heeft MP3.com veroordeeld wegens het schenden van au teursrechten op grote schaal. Daarom moet de internet-mu- ziekaanbieder 's werelds groot ste platenmaatschappij Uni versal Music een schadevergoe ding betalen die in de honder den miljoenen kan lopen. Per cd die op de MP3-site was te beluisteren, gaat het om een boete van 62.500 gulden. Universal eiste 112.500 gul den per cd. Een advocaat van MP3.com vreesde voor een fail lissement bij een te hoge scha devergoeding. Het bedrijf stelt dat hooguit 4.700 cd's op de si te waren te beluisteren. Volgens Universal kopieerde MP3.com zeker 5.000 tot 10.000 cd's illegaal. Als dat hoogste aantal wordt toegewezen in de juridische procedure, moet MP3.com van de rechter zo'n 625 miljoen gulden betalen. van het Wïesten </5 O ma. t/m vr.: 14.00-22.00 u. II.00-18.00 u. Groenoordhallen a* Leiden new YORK AFP-Rtr-DPA De Amerikaanse president Clin ton heeft in de marge van de Millennium Top van de Ver enigde Naties in New York geen doorbraak weten te bereiken in het vredesproces voor het Mid den-Oosten. Dat meldde een woordvoerder van het Witte Huis vanochtend nadat Clinton afzonderlijk met de Israëlische premier Barak en de Palestijnse leider Arafat had gesproken. In zijn toespraak tot de VN- top riep Clinton op tot een snelle doorbraak. Hij wees erop dat grote haast is geboden. Ba rak deed in zijn rede een be roep op Arafat om 'historische beslissingen' te nemen. „Ik roep Arafat op zich bij mij aan te sluiten voor deze historische etappe, om samen de Rubicon over te steken want geen van ons beiden kan dat alleen", al dus Barak. De Israëlische pre mier erkende dat Jeruzalem ook een heilige stad is voor alle moslims en christenen en ook door de Palestijnen wordt ver eerd. Arafat reageerde door er in zijn toespraak nogmaals op te wijzen dat hij bereid is Jeru zalem te delen. Pagina 5: 'Vredesmissies VN moeten slagvaardiger worden' BORCULO GPD Politieagenten uit Borculo heb ben begin deze week driftig mee helpen zoeken naar een 14-jarig meisje dat door haar fa milie als vermist was opgege ven. Pas om elf uur 's avonds werd ontdekt dat de tiener al een middag en avond in een politiecel zat. Ze was daar na verhoor opgesloten en vervol gens 'vergeten'. Een familielid meldde zich maandagavond ongerust bij de politie omdat de tiener niet thuis gekomen was. Er kwam onmiddellijk een zoekactie op gang. Het meisje uit Borculo was eerder op de dag samen met een even oude plaatsgenote door de politie aangehouden op verdenking van betrokken heid bij een vechtpartij. Na het verhoor wilden de agenten de verklaringen met elkaar verge lijken. Het ene meisje werd in de enige passantenkamer ge plaatst die het Borculose bu reau telt, het andere in een cel. Het meisje in de passanten kamer werd om kwart voor vijf 's middags naar huis gestuurd. De politieagenten in Borculo verkeerden in de veronderstel ling dat het andere meisje ook alweer op vrije voeten was. parus henk glimmerveen correspondent De acties in Frankrijk tegen de hoge brandstofprijzen zijn van daag aanzienlijk verscherpt. Onder het motto Operatie Slak verzamelden zich vanochtend overal in het land langzaam rij dende actievoerders op de snel wegen. Er ontstonden kilome terslange files in de ochtend spits. In zo'n vijftig departe menten heerst al brandstofte kort. Het overleg tussen de rege ring en organisaties van weg vervoerders is in een impasse gekomen, erkende vanochtend voorzitter Petit van de federatie van truckers FNTR. Premier Jospin kondigde gisteren aan dat de regering niet verder zal onderhandelen na het bod van minister van vervoer Gayssot om de benzineaccijns dit jaar met 35 centimes (12 cent) per liter te verlagen. De organisatie van touringcarbedrijven ging vannacht wel akkoord met dit aanbod. De actie tegen de hoge brandstofprijzen dreigde gister avond ook een politieke crisis binnen de regeringscoalitie te veroorzaken. De Groenen wa ren woedend over het optreden van minister Gayssot die naar hun mening te veel concessies had gedaan. Na een spoedbe raad van ministers en partijlei ding besloten de Groenen evenwel in de regering te blij- Transport en Logistiek Ne- HET WOORD IS AAN Voltaire Werk behoedt ons voor drie grote gevaren: verveling, ondeugd en armoede. De stranden van Noordwijk tot en met Hoek van Holland worden niet met hekken afge zet. Dat vindt de provincie nu niet nodig. Zuid-Holland zoekt contact met Defensie, duikt ar chieven in en doet navraag bij gemeenten. „Om te achterha len wat er 55 jaar geleden is ge beurd", aldus de zegsman. „Het is op dit moment niet meer dan een papieren exerci tie." Met het onderzoek geeft Zuid-Holland gehoor aan een verzoek van de kustgemeenten zelf. Hoe lang het gaat duren, is niet bekend. Dat hangt af van hoe snel het ministerie en ge meenten reageren op de vragen van de provincie. Pas als die in formatie uitwijst dat er nog mu nitie uit de Tweede Wereldoor log kan liggen, besluit de pro vincie mogelijk om ook de stranden zelf te onderzoeken. 117190 9"/19° 30% 30% 20% 30% 20% 40% darmstadt Het is het laatste bouwwerk van de begin dit jaar overleden Oostenrijkse architect Friedensreich Hundertwasser en zal morgen officieel in gebruik worden genomen. Het appartementengebouw, dat van de kunstenaar de naam 'Waldspirale' meekreeg, staat in het Duitse Darmstadt. Hundertwasser, wiens werkelijke naam Friedrich Stowasser was, stond bekend om zijn fantasierijke ontwerpen en het gebruik van felle kleuren. Zo creëerde hij huizen met op alle verdiepingen bomen en groen. In zijn geboortestad Wenen staat het be roemde Hundertwasser Haus en een eigen museum. De 'Bosspiraal' van Hundertwasser telt 105 appartementen. foto ap frank rumpenhost Spreekverbod voor personeel supermarkten APELDOORN GPD Personeel van supermarktketen Laurus (Edah, Basismarkt, Kon- mar en Super de Boer) heeft een spreekverbod gekregen. Wie toch informatie over het bedrijf naar buiten brengt, ris keert ontslag op staande voet. De nieuwe Laurus-topman Van der Straaten waarschuwt de 50.000 medewerkers in een brief dat niemand met journa listen mag praten. „Wie zich niet aan deze belangrijke in structie houdt, zal ik ter verant woording roepen. In het ergste geval volgt ontslag op staande voet." Eind augustus wqrd bekend dat Laurus er bijzonder slecht voorstaat. Het resultaat over de eerste zes maanden was 19 pro cent lager dan vorig jaar. De fi nancieel directeur en de direc teur in Spanje, die deels verant woordelijk worden gehouden voor de problemen, zijn al op gestapt. Samenwerking tussen de su permarkten leidde op geen en kele manier tot voordelen. Juist door de aansluiting van nog meer supermarkten (o.a. Groenwoudt en Spar) werd Laurus nog meer onbestuur baar. Van der Straaten wil met de maatregel voorkomen dat te veel onrust ontstaat. Laurus heeft 2700 winkels in Neder- land, België en Spanje. Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. derland vindt de situatie in Frankrijk nog niet alarmerend. Een woordvoerder liet vandaag rond het middaguur weten dat er nog geen negatief reisadvies aan de aangesloten leden uit gaat. „Wie in of door Frankrijk wil, moet wel beseffen waar hij aan begint. Met een beetje tankinhoud (gemiddeld 600 li ter) moet dat kunnen lukken op eigen kracht." Pagina 5 en 7: Meer over blok kades en brandstofprijzen n betaal Ik Telefoonnummer: (l.v.m. controle bezorging) Na do eerste twee wek mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ34,80) Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1