Sterrenburg krijgt geen buurthuis en daar ben ik op tegen Men ziet meer de zaken dan de mensen, Regio Êatssecretaris Bos Jit zich niet verleiden Toekomstdiscussie Leiderdorp in teken van mega-plannen m alternatieven voor lingbouw in Bloemerd Veel ideeën voor Warmonds oude gymzaal JERDAC 7 SEPTEMBER 2000 iirtocht naar voortvluchtige Leest De politie is de hele woensdagavond tevergeefs op ïeweest naar een voortvluchtige man in Oegstgeest. Bij die Ine is de hulp ingeroepen van speurhonden en een heli- f Ook is enige tijd de Indische Buurt afgezet. De gezochte verd omstreeks kwart voor zeven staande gehouden op de ijurgerweg. Hij wist te vluchten en een tijd later werd zijn Leg aangetroffen tussen Rijnsburg en de A44. in het be ta het onderzoek wil de politie geen nadere mededelin gen over de man en de zaak waarvoor hij wordt gezocht. oonmaakactie Klinckenbergerplas Leest Ruim veertig duikers houden zondag 17 september Flijkse schoonmaakactie in de Oegstgeestse Klinckenber- <és. Leden van de Voorschotense duikschool Tibia gaan nle vijfde achtereenvolgende keer op zoek naar zwerfvuil, tblikjes en plastic. Met de actie sluit Tibia zich aan bij een idwijde schoonmaakactie van duikers in waardevolle, wa- e natuurgebieden. ing van de Bloemerd is enige mogelijkheid om in de financiering van igde tunnelbak voor de ichten. Eerder heeft de jte overwogen woning- j» plegen op een aantal locaties in het dorp. it is al snel als 'niet wen- beJh n'et haa^aar terzijde W. „Dat maakt Leider- j étadser, en dat staat j ta wat de burgers van meente zelf willen", ver- 'ethouder Molkenboer. iden juist van het groe- j^'kter van het dorp." Ook er dan een praktisch Op dat soort kleine heb je vaak met inge- 'elfie eigeHdomskwesties te ile Boterhuispolder is al j de lijst met alternatie- phrapt. „De omvang van ied is goed, maar het ligt ■Groene Hart en is daar- [lokkeerd. Dat betekent aten, beargumenteren ^irzoeken. Voordat je de ld hebt dat je de polder dan twee weken voor Prinsjesdag probeert iedereen de cretaris voor belastingzaken te verleiden tot het 'lekken' ioei eringsplannen. De jonge PvdA-bewindsman Wouter Bos woensdagavond kritische kanttekeningen op het paarse op een partijbijeenkomst in Leiderdorp door te verwijzen derde dinsdag van deze maand. Moeten de zogenoemde meer geld hebben? „Wacht maar tot Prinsjesdag. Ik denk rat extra afkan", zei Bos. Vorig jaar kregen zij een procent >s verwacht dat dat weer zal gebeuren, eloos beantwoordde Bos vragen en 'duelleerde' hij met De Jong, Alkemade's CDA-burgemeester Meerburg en de tadJprpse wethouder Molkenboer (PvdA) en WD-fractievoor- zori verentant. Gevraagd of hij het tarief van de vermogenshef- ïet nieuwe belastingstelsel niet kan veranderen, zei hij ge- Als ik zoiets zou toezeggen, sta ik morgen op straat." us was er voor een man uit Jacobswoude die de staatsse- aanspoorde minister Netelenbos (verkeer) uit de schatkist rag te geven, genoeg om de kruising van HSL en A4 op een nanier aan te leggen. „Er is geld genoeg", zei de bezoeker, cende dat niet, maar 'mag geen geld weggeven'. JAAP VANSANDUK Pas na een uur kon gisteravond de eerste discus sie over de toekomst van Leiderdorp beginnen. Veel Leiderdorpers wilden eerst hun hart luchten over het plan om sportpark de Bloemerd te be bouwen. Wat kunnen burgers nog inbrengen als tal van ambitieuze plannen de aandacht opeisen, zoals het centrumplan, het verkeersplan, het W4- plan (bebouwing rondom de verbrede A4) en de aanleg van de hogensnelheidslijn? „Een sluipmoord", noemde een van de aanwe zigen het plan om op de velden van het sport park dure huizen te bouwen. Als Leiderdorp een samenhangende gemeenschap zo belangrijk vindt, moet het zijn sportvelden niet verplaatsen naar de polder, betoogde een ander. „De Bloe merd is goed bereikbaar en veilig, echt een plek waar je ook komt om even een praatje te ma ken." En dan al die andere grootschalige plannen. „Het centrumplan, het verkeersplan, het W4-plan en de HSL bepalen hoe Leiderdorp er in 2015 uitziet. Dus wat kunnen wij hier nu nog inbrengen?" De gespreksleider, van een extern adviesbureau, legde uit dat hij alleen maar wilde weten wat voor hen het meest ideale Leiderdorp is - en het meest rampzalige. De uitkomsten van alle discussieavonden, dus ook die met de onder nemers, verenigingen en instellingen, de gezond heidszorg en de kerken, gaan richting burge meester en wethouders, die vervolgens kijken hoe uitvoerbaar de wensen zijn. Met het opstellen van een wensenlijstje had den de Leiderdorpers geen moeite. Betaalbare huisvesting voor jongeren is nodig en serviceflats voor ouderen. Een theater natuurlijk, een buurt super en ook het zwembad moet blijven. De dis cussieleider schreef de wensen keurig op. Burge meester Zonnevylle sloot de avond af. „Zwem bad, bibliotheek, theater, openbaar vervoer. Het is makkelijk om een wensenlijstje neer te leggen. Maar wie gaat het betalen? Er zullen keuzes ge maakt moeten worden. Maar dat zijn straks di lemma's voor het college." Vanavond om acht uur is een tweede inwo nersavond in het Leiderdorpse gemeentehuis. kan gebruiken als ontwikke lingslocatie, zijn we te veel tijd kwijt. En die tijd is er niet meer, want binnenkort moeten we aangeven voor welk bedrag van de meerkosten van de verleng de tunnelbak wij garant staan." Het rijk onder druk zetten om alsnog toestemming te krijgen voor woningbouw in de Mun- nikenpolder, bleek ook niet rea listisch. ,,Als zowel de minister als de provincie zeggen dat we dat wel kunnen vergeten, dan is de boodschap duidelijk. Alle bestemmingsplannen in die richting, gaan dan zo de prul lenmand in." Kleinschalige bebouwing van De Bloemerd lijkt dan een stuk eenvoudiger. De grond is na melijk al van de gemeente. Die wil ongeveer eenderde van de 40 hectare te bestemmen voor landhuizen in het groen. De veldsportverenigingen verkas sen naar de Munnikenpolder, en krijgen daar ruimte om -in dien nodig- uit te breiden. Mol kenboer: „Stedenbouwkundig past het als gegoten. Het is alsof alle losse puzzelstukjes einde lijk in elkaar vallen." Galeriehouder Henk Pruijsen heeft serieuze belangstelling voor het oude schooltje, ofwel de 'oude gymzaal'. Op het pleintje wil hij beelden neer zetten FOTO DICK HOGEWONING Galerie, grand-café, museum, bibliotheek of oudheidkamer? Het lijkt op een kerk, maar het is oorspronkelijk een lagere school en tegenwoordig doet het monument in de War- mondse Dorpsstraat dienst als bibliotheek. In de volksmond heet het de 'oude gymzaal', een van de functies die het pand in de loop der jaren heeft gehad. Over een jaar komt het gebouw, dat eigendom is van de ge meente, leeg. Het is nog niet bekend wat er in komt, maar vraag hier en daar in Warmond naar suggesties en de ideeën vliegen je om de oren. Galerie houder Henk Pruijsen wil er dolgraag een galerie beginnen. Anderen vinden het pand meer geschikt voor een grand-café of een oudheidkamer. J. Schrage van Historisch Ge nootschap Warmelda zou het leuk vinden als in het vroegere schooltje een oudheidkamer kwam met een archiefruimte. „Het grootste deel van mijn ei gen archief kan daar heen. Dan kunnen mensen onderzoek doen naar de geschiedenis van Warmond, van hun familie of van hun huis. Daar is hier be hoefte aan." Volgens Schrage is in War mond genoeg materiaal om tentoon te stellen. „Er zijn leu ke schilderijen. Ik denk ook aan de middeleeuwse kannetjes uit de nalatenschap van mevrouw Machen. En de kastjes van de oude tol." Schrage kan zich ook voorstellen dat er 'een grand- café-achtig iets' in komt. „Met een terrasje. Verderop heb je wel een terras, maar daar zit je in de walm van de patat." A. van Bolhuis, bewoner van de Vroenhof, vindt 't Meerpunt een betere plek voor een grand- café. Zelf zou hij graag zien dat de bibliotheek in de oude gym zaal blijft. „De plek is perfect voor een bibliotheek. Zo cen traal. Het is er hoog en stil. De akoestiek is goed." Maar volgens A. Versluys, voorzitter van het bibliotheek- bestuur is het uitgesloten dat de bibliotheek in de oude gym zaal blijft. „Iedereen vindt het een mooie plaats voor de bi bliotheek, maar het is een tijde lijk onderkomen. We hebben nu genoeg ruimte, maar de be doeling is dat er nog 10.000 boeken bij komen, en dan is de oude gymzaal te klein." J. de Winter, voorzitter van de VW, vindt het gebouw niet ge schikt voor 'zijn' organisatie. „Het is geen ruimte om de VW in te stoppen. Het pand heeft geen etalage. Waar we nu zit ten, op de kop van de Dorps straat, is perfect." Van De Win ter mag er een een oudheidka mer van Historisch Genoot schap Warmelda in de oude gymzaal komen. „Warmond heeft zoiets nodig. Er zijn fan tastische spullen en ook in het gemeentehuis liggen aardige dingen. Het mag van mij ook best wat geld kosten." Serieuze interesse voor het pand heeft Henk Pruijsen van de gelijknamige galerie. Hij heeft de gemeente gevraagd of hij het pand kan huren als de bibliotheek vertrekt. Voor een proefperiode van vijf jaar. Als Pruijsen het voor het zeggen had, wordt Warmond een gale rie-dorp. „Op het pleintje zitten al galeries. Als er nog een bij komt, versterk je elkaar." Pruijsen wil met zijn galerie naar de oude gymzaal verhui zen omdat hij daar meer ruimte heeft. Ook wil hij het pleintje gebruiken om er af en toe een beeld neer te zetten. Zijn huidi ge galerie blijft in elk geval ook galerie. Dit moet een plek wor den waar jonge, beginnende kunstenaars gratis kunnen ex poseren. „Hoe meer galeries, hoe beter. Ik zie het wel voor me: Warmond een galerie- dorp. Maar ja, wie ben ik?" 'Wijk heeft genoeg voorzieningen De nieuwe wijk Starrenburg II in Voorschoten krijgt geen buurthuis. Burgemeester en wethouders zijn van me ning dat er voldoende voorzieningen in dit gedeelte van de gemeente komen. In de nog te bouwen 'brede' school komt een ruimte waarvan ook de bewoners van de wijk gebruik kunnen maken. Dat geldt ook voor de gemeen schapsruimte ('Ruimte Plus') in het ouderencomplex van de woningbouwvereniging Woonzorg. Bovendien is een 'buurtcafeetje' gepland op het pleintje langs de Vliet. VOORSCHOTEN JAN PREENEN B en W overwegen nog om in een later stadium grond in Star renburg III te reserveren voor een 'wijkfunctie' voor heel Star renburg. Of daar alsnog een buurthuis komt, hangt af van de toekomstige bewoners. „Het belangrijkste is dat de wens voor een eigen gebouw van on derop moet komen. Er moet voldoende draagvlak zijn voor het beheer en de activiteiten", vinden B en W. Zo wil het gemeentebestuur ook te werk gaan als de Centra le Stichting Kinderopvang Voorschoten (CSKV) mocht af zien van de mogelijkheid om naast de brede school een kin derdagverblijf te bouwen. In dat geval wordt gedacht aan 'een hangplek, opvang of een eigen onderkomen voor jonge tieners'. Daarbij gaat het om jongeren van 12 tot en met 15 jaar. „Een houten (nood)ge- bouwtje zou als start een optie kunnen zijn. Intussen kan de plek als trapveldje of als skate- baan kunnen dienen. Mocht het zover komen, dan zullen we de ideeën samen met jongeren uitdenken." De jeugd kan even tueel ook terecht in het buurt cafeetje, dat overdag als alco holvrij scholierencafé dienst kan doen. In de drie gebieden die sa men de wijk Starrenburg gaan vormen, komen in totaal 3.500 mensen te wonen. Starrenburg I (1.178 bewoners) is al een paar jaar klaar. Zonder buurt huis, omdat dit gedeelte dicht bij het centrum ligt. Aanvanke lijk werd overwogen om voor de bewoners van Starrenburg II en III, waar 780 woningen zijn gepland met 1.700 bewoners, wél een wijkonderkomen neer te zetten, maar daar is voorals nog van afgezien. Niet alleen, omdat er al 'voldoende' alter natieven komen, maar ook om dat 'buurthuisachtige activitei ten' ten koste zouden kunnen gaan van 'De Boschbloem' in de Bloemenwijk/Boschgeest. B en W geven toe dat Starrenburg II en III tussen de Vliet en de Veurseweg 'een meer afgeslo ten wijk' gaan vormen. Intussen is het bouwrijp ma ken van Kade-Noord langs de Rouwkoopvaart in Starrenburg II bijna voltooid en begint de bouw van de eerste 73 huizen waarschijnlijk al in oktober. De belangstelling is enorm. Ruim drieduizend belangstellenden hadden zich aangemeld. Na lo ting heeft een kleine groep een keus kunnen maken uit de hui zen, die in prijs variëren van 575.000 tot ruim 1,4 miljoen gulden. Er is een reservelijst met nog eens tweehonderd ge gadigden. Ook voor de volgen de fase, de Strandwal langs de Rouwkooplaan, bestaat veel in teresse. De bouw daarvan be gint in april volgend jaar. Zoeterwoudse oud-topsporter Jan van Heek stopt met loopbaan, maar blijft lopen sen en daar ben ik op tegen." En sportief? Jan van Heek is sport. Zijn hele leven al. Turner bij Jahn, voetballer bij Rooden- burg, waterpoloër bij De Zijl, volleyballer bij HVL en tien kamper bij AV Holland. „Bij toeval ben ik dat gaan doen. Als voetballer brak ik een keer mijn kaak op drie plaatsen. Twee keer zat mijn knie op slot. Op een gegeven moment zei een docent op de HALO tegen me: Ik neem je geen examen af als je blijft voetballen, ga maar de tienkamp doen. Ik was goed in veel onderdelen en de veelzij digheid sprak me wel aan. Dus heb ik die raad maar opge volgd, ook al ben ik eigenlijk een teamsporter. Ik ben geen individualist. Niet iemand die rechtlijnig denkt, alsof er verder om je heen niets gebeurt. Ik wil samenwerken met mensen." Het is naast bijvoorbeeld het roken („Niet overdreven hoor, maar vier pakjes per week en ik rook niet op mijn longen") een van de vele tegenstellingen die het optreden van Van Heek kenmerken. Als sporter, maar zeker ook als trainer. Het meest sprekende voorbeeld daarvan gaf hij in 1971 toen hij als trai ner van de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie met Bram Wassenaar, Joke van der Stelt en Sjef Hensgens naar wedstrij den in Kaapstad ging. Hij kreeg meteen de anti-apartheidsbe weging op zijn nek. Hoe haalde hij het in zijn hoofd om naar het (toen nog) besmette Zuid- Afrika te gaan? „Ik heb tegen hen gezegd dat ik ondanks die protesten toch zou gaan, maar dat ik direct zou terugkomen als er geen zwarten zouden meedoen. We kwamen daar, zagen geen zwarten en zijn ook meteen vertrokken. De atleten waren het met me eens. Met zoiets heb ik ook geen moeite." Van Heek was ook trainer van De Spartaan in Lisse en van AV Holland in Leiden en werd dankzij zijn vele verdiensten Drager van het Uniekruis van de KNAU. De Zoeterwoude- naar, die zichzelf voor het ove rige bepaald niet op de borst slaat voor zijn prestaties, wijst er in het gesprek plotseling op dat hij zich daarmee in het il lustere gezelschap bevindt van Fanny Blankers-Koen, Ad Pau- len en Eef Kamerbeek. „Ik ben er verschrikkelijk trots op." Een man met zo'n staat van dienst, die als geen ander kan voordoen hoe je bijvoorbeeld hardloopt, polstokhoogspringt, hordenloopt, kogelstoot, volley balt, voetbalt, basketbalt en (als oud-Nederlands kampioen) speerwerpt en hoogspringt, zou voortaan dus vooral binnen moet zitten. Op kantoor in plaats van in het veld, waar hij zich als geen ander thuisvoelt. Zo iemand die een ander alles in de praktijk kan bijbrengén en zelf niets meer hoeft te leren. Of het zou moeten zijn dat hij af en toe tegen zichzelf moet worden beschermd. Zoals in 1994 toen 'het licht plotseling uitging'. Hij had veel te veel uren gemaakt. Op de HALO, bij De Spartaan en ook nog eens met de trimclub Happy Hours in Zoeterwoude. De anders zo ontspannen Van Heek raakte overspannen. „Het was een op eenstapeling van jaren te veel doen. De gordijnen gingen dicht. Maandenlang durfde ik geen stap meer buiten de deur te zetten. Ik kon bijna niemand meer zien. Als ik het tuinhek hoorde, werd ik helemaal on rustig." Zoals hij in alles een open boek is, praat hij er heel openhartig over. Net als over zijn rentree. Met medicamenten, psychiatri sche hulp en steun van werkge- ver en collega's („Tegenwoor dig zouden ze je meteen afkeu ren") zei Van Heek de nacht merrie gedag. „Langzaam kreeg ik weer greep op de gang van Zeiken. Kreeg ik "weer volop energie. Iedereen zou op z'n tijd opfrissingsverlof moeten nemen. Het geeft een geweldige oplading. Alleen, op een gege ven moment ging het toch niet meer. Mij moet je niet op een stoel zetten." Daarom ook blijft hij actief. Met zijn drie kleinkinderen, met zijn boot („Die hebben we pas ge kocht en gaan we zeker gebrui ken") en als trainer én meelo per van Happy Hours. Hij maakt immers geen onder scheid tussen topsporters en recreanten. „Zolang ze maar enthousiast zijn." Bovendien houdt het hem in conditie. „Al sinds mijn studententijd weeg ik 92 kilo. Ideaal voor iemand van 1.90 meter. Zo wil ik het ook houden", klinkt het onver wacht ijdel. Maar vooral wil hij aan een boek gaan werken. Een loop- boek voor leraren lichamelijke opvoeding en trainers. „Het lo pen in al zijn facetten komt daarin aan de orde. Alle trai ningsschema's die ik in de loop der jaren heb gemaakt heb ik nog. Vanaf 1958. Een half jaar ben ik bezig geweest om alles te verzamelen. Nu trek ik er an derhalf jaar voor uit om het sa men te stellen. Compleet met mijn ideeën hoe je met mensen werkt. Samen en niet op af stand." De afscheidsreceptie van Jan van Heek als docent van de Haagse Academie voor Licha melijke Opvoeding is morgen van half vijf tot half zeven in het multifunctionele centrum De Eendenkooi in Zoeterwou- de-Rijndijk. ief en toch rokend. Geïnteresseerd in topsporters vone sportievelingen. Een'teamsporter die vooral itblonk in een individuele sport, de tienkamp, lannen en overspannen. Bescheiden en ijdel. Jan jek is een man van tegenstellingen, die het uiterste an anderen, maar vooral ook van zichzelf. Een wandelende, of liever gezegd hardlopende "encyclopedie. Een naslagwerk dat binnenkort in urn verschijnt. Als de 61-jarige Zoeterwoudenaar middag na 33 jaar als docent afscheid neemt van ;gse Academie voor Lichamelijke Opvoeding krijgt tijd om zijn gedachten op papier te zetten. In 'alle waardoor het voorlopig nog heel druk voor hem blijft. Don vraagt tevergeefs lacht. Gewoonlijk we- asen niet hoe snel ze toestel moeten ren- niet Jan van Heek. Hij Jannen in zijn tuin. In khAan de thee. Het gerin- aan hem voorbij. De i ide aanhouder verliest, nei n werk pakte ik altijd zo ite gelijk de telefoon op. de b tijd is voorbij. Ik kan in makkelijker afstand van bet heeft hij zich laten in- esl door de schrijfster Ber- is tein-Diener. Onder het zf ir bedachte motto 'de st mier om tijd te hebben, némen'heeft de Zoe- t E enaar zijn maatschap- FiDopbaan stilgezet. Twee rsti Ier dan eigenlijk de be- fa was, is hij gestopt als /ar 'an de Haagse Acade- oki r Lichamelijke Opvoe der HALO. „Ik heb gebruik 1 al t van de flexibele pensi- alt eding, een soort VUT. wilhad ik nog twee jaar iet doorwerken. Dan had rtig jaar in het onder wijs opzitten en had ik zo kun nen uitstappen. Maar gelukkig heb ik nu ook alle medewerking gekregen." Voor Van Heek hoefde het niet meer. De veranderingen in het onderwijs veranderden ook hem. Van een 'doener' in een 'secretaresse'. „Vroeger, en dan heb ik het over tien jaar gele den, gaf ik nog 65 procent van mijn tijd les. De laatste twee jaar was dat nog maar 19,4 pro cent. Je hoort me echt niet zeg gen dat ik tegen onderwijsver nieuwing ben en dat ik terug verlang naar dat klassikale. Maar je moet niet alles overla ten aan de zelfwerkzaamheid van de studenten. Die laten het op dat punt nogal eens afwe ten. Zonder controle en bege leiding gaan ze wat anders doen. Maar ook voor de docen ten is dit een slechte ontwikke ling. Je moet tegenwoordig meer regelen dan dat je les geeft. Daarmee schiet je je doel voorbij. Lichamelijke opvoe ding is wél bewegen." Niet voor niets staat Van Heek bekend als iemand die sociaal én sportief erg bewogen is. So ciaal, omdat hij altijd wil weten met wie hij te maken heeft.Al die jaren op de HALO leefde ik me in in de studenten. Ging ik mee met introductiekampen en met bijvoorbeeld ski- en zeil kampen. Zo leerde ik hen beter kennen, en zij mij. Dat werkt voor beiden toch prettiger. Dat contact is zó belangrijk en daar Jan van Heek met twee van zijn drie klein kinderen, Eefje en Lobke. (Op de foto ont breekt Anna.) „Ik blijf actief." FOTO HIELCO KUIPERS is tegenwoordig bijna geen sprake meer van. Het is alle maal minder menselijk. Men ziet meer de zaken dan de men

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13