Bank bekent schuld aan lek HomeNet Nederlandse schatkist vaart wel bij hoge olieprijs IJmuiden blijft troetelkind in verliesgevend Corus Economie loeiend Vendex tobt et mode en speelgoed Heermabrug krijgt vorm FNV'ers buigen zich over acties Rotterdamse haven Bestedingen toerisme leveren steeds meer op astic beeldscherm bij Philips ihoven Onderzoekers van Philips hebben een technologie twïkkeld waarmee het mogelijk is oprolbare plastic beeld- iermen te maken. Het elektronicaconcern beschouwt dit als 1 belangrijke doorbraak. Op korte termijn zijn echter nog >n nieuwe producten te verwachten. Op het plastic beeld- ïerm kan honderd keer per seconde een ander beeld ver- ijnen. Philips sluit niet uit dat de nieuwe vinding te zijner bijvoorbeeld in de plaats komt van de traditionele papieren nt. [iljardenovername WorldCom jton Het Amerikaanse telecombedrijf WorldCom heeft zich sterkt met de aankoop van Intermedia Communications. De iwinst is eveneens telecomaanbieder, maar houdt zich ook :ig met internetdienstverlening aan bedrijven. Met de over- ne is 7,5 miljard gulden in aandelen gemoeid. Ook neemt rldCom voor 7,5 miljard gulden schulden over. Intermedia is jr 54 procent eigenaar van Digex, dat bedrijven faciliteert op wereldwijde web. WorldCom krijgt een controlerend belang leze onderneming. men weg bij Hero )AEen reorganisatie bij Hero kost 75 van de 286 medewer- s hun baan. Het bedrijf gaat zijn consumentendivisie over- jp gooien omdat de winst sterk achterblijft bij de omzet. De ker van fruitontbijt, jam en sappen verplaatst een deel van jroductie naar zusterbedrijven in het buitenland. Voor 27 dewerkers dreigt gedwongen ontslag. Hoewel de omzet van o het afgelopen jaar met veertig procent is gestegen, is de 1st sterk achtergebleven. De jam in portieverpakking wordt irtaan in het buitenland gemaakt. air Nederland opnieuw failliet |e» Flair Nederland in Gilze, producent van kunststof tuin- ubilair en huishoudelijke artikelen, is bankroet. De recht- ik in Breda heeft gisteren het faillissement uitgesproken. Alle medewerkers hebben bericht gehad dat ze niet meer hoe- te komen. Het personeel heeft nog salaris over de maand ustus tegoed, maar onduidelijk is of de werkgever dat nog aalt. Vijf jaar geleden ging het bedrijf ook al op de fles, maar het in afgeslankte vorm verder. eer winst voor Nedschroef aond Het metaalwarenbedrijf Nedschroef heeft in de eerste maanden van dit jaar de winst sneller opgevoerd dan de zet. Tegenover dezelfde periode vorig jaar nam het nettore- aat met zeventien procent toe tot 8,6 miljoen gulden. De zet groeiden met niet meer dan vijf procent tot 295 miljoen den. Over het hele jaar rekent de directie eveneens op een llere groei van de winst dan van de omzet. Het resultaat it met zestien procent, terwijl de omzet rond tien procent zwelt. Bij het bedrijf werken 1.400 mensen. ezonde' margarine mag in Amerika hington Het Brits-Nederlandse Unilever mag in de Ver- ;de Staten een nieuw soort margarine voortaan als gezond copen. De Amerikaanse overheid verleende toestemming het product met de naam Take Control als wapen tegen tziektes te bestempelen. Ook de grote Unilever-concurrent nson Johnson kreeg een tijdelijke vergunning voor de ver- kbare broodspread Benecol. Beide producenten stellen dat product door speciale toevoegingen cholesterolverlagend ïbeco voorziet lager resultaat erdam Landbouwcoöperatie Koninklijke Cebeco Groep ft in de eerste helft van dit jaar elf procent meer omzet be id dan in dezelfde periode vorig jaar. Het bedrijfsresultaat if achter bij dat van 1999. De omzet van Cebeco steeg de af- ipen zes maanden naar bijna 3,6 miljard gulden. In de groep idstoffen nam de omzet toe met elf procent tot ruim twee ard. Bij de voedingsmiddelen steeg de omzet eveneens met irocent tot bijna 1,3 miljard gulden. Bij de groep zaden en en nam de omzet toe met zes procent tot 300 miljoen. utchison verkoopt belang Vodafone' gkong KPN-partner Hutchison Whampoa is van plan zijn mg van 3,4 procent in het Britse telecomconcern Vodafone erkopen. Dat meldde de Britse zakenkrant Financial Times daag. De aandelen zijn meer dan 21,7 miljard gulden waard n de beurskoers van gisteren,Het in Hong Kong gevestigde glomeraat verkocht in maart al een belang van 1,5 procent odafone. De opbrengst was toen elf miljard gulden. Hutchi- wil van zijn deelneming in het Britse concern af, omdat het ings een umts-licentie in Groot-Brittannië heeft verworven lus de concurrentie met Vodafone trafheffingen op paprika' hington De Verenigde Staten gaan per 1 oktober strafhef-- en leggen op de import van onder meer Nederlandse papri- als er geen oplossing komt voor de handelsconflicten met iuropese Unie. Dat meldde The Wall Street Journal vandaag. ;ens de zakenkrant zal de Amerikaanse regering een nieuwe publiceren van Europese producten die te maken krijgen een strafheffing van honderd procent. Aanleiding daarvoor de belemmeringen die de Europese Unie hanteert voor de ort van hormonenvlees en bananen. rdam gpd ijna alle fronten gaat het ex KBB voor de wind. Het thuis- en detailhandels- •m overtrof de verwach- n en boekte in de eerste laanden van 2000 een net- ist van 104 miljoen gulden, procent meer dan in de- periode vorig jaar. De re ien werden gedrukt door en speelgoed. Dat waren nderingen in een jubelver- dat gisteren werd gepre- erd. bedrijfsresultaat van de ex-modetak daalde veer- irocent tot 37 miljoen gul- Deze daling werd vooral rzaakt door verlies bij en een lagere winst van en Prénatal. Vendex pro met een reorganisatie het Amici te keren. Of de for- het opgedoekte Kreym- achterna gaat, is nog niet Volgens Vendex-topman ning blijft het concern >pig nog even 'knutselen.' we zullen niet zo lang ten als bij Kreymborg." gens Hamming is het ver van Amici net als bij nborg te wijten aan afne- e modebewustheid. De vallende resultaten van wijt Hamming aan een erd gekozen collectie. Bij Prénatal speelde een logistiek probleem en moest de organi satie op orde worden gebracht. De modeketens M&S Mode, Hunkemöller en Claudia Strater behaalden wel goede resulta ten. Een tweede tegenvaller is de afdeling 'hard goods'. Het re sultaat kwam negentien pro cent lager uit op 39,6 miljoen gulden. Dit komt vooral door de Amerikaanse speélgoedke- ten FAO Schwartz, dat een fors hoger verlies draaide. Vendex denkt echter voorlopig niet aan verkopen, omdat de speelgoed- markt op het ogenblik moeilijk is. Opticien Hans Anders en Dixons deden het echter wel goed. Met de overname van computerketen Dynabite (27 vestigingen) en de electronica- winkels van It's, afgelopen au gustus, hoopt Vendex het resul taat van de 'hard goods' weer op te trekken. De warenhuizen hadden een goed eerste halfjaar. Vooral de Hema 'gaat lekker'. Daar steeg de omzet met veertig miljoen gulden tot 900 miljoen. Ook Bij enkorf en Vroom Dreesmann draaiden goed. De totale omzet bij de warenhuizen steeg met drie procent. Het bedrijfsresul taat steeg met elf miljoen gul den tot 35,2 miljoen gulden. DEN HAAG DICK VAN DER PEUL De olieprijzen golven door naar steeds grotere hoogte. Gisteren tikte de prijs voor een vat Noordzeeolie 32,84 dollar. De lat heeft sinds de Golfoorlog in 1990 nog niet zo hoog gele gen. Zondag vergadert de OPEC om te kijken of de olieproductie moet worden opgevoerd. In veel Europese landen dreigen oliecrisesach- tige verschijnselen. Alleen de Nederlandse schatkist loopt steeds voller. In Frankrijk voerden vissers en vrachtwagen chauffeurs actie. In Nederland stomen de vrachtrijders vrijdag 15 september op naar Den Haag. „Wij kunnen aantonen dat de hoge die- selprijs tot grote problemen en faillissementen leidt", roept Transport en Logistiek Nederland, de belangenbehartiger van het wegvervoer, strijdvaardig. De prijs van een liter dieselolie is nu bijna twee gulden. Vrachtwagens tanken zo genoemde paarse diesel. Dat is dezelfde diesel die in iedere dieselauto gaat, zij het dat de transportbedrijven een compensatie krijgen. Voor Euro loodvrij betaalt de automobilist nu al 2,63 gulden. Van dat bedrag gaat 95 cent naar oliemaatschappijen en pomphouders. De rest is accijns en belasting. Volgend jaar zal het kabi net de btw en de accijnzen op benzine nog eens met zes cent verhogen. Het kabinet heeft geen plannen om 'het kwartje van Kok' uit 1991 te schrappen. De regering wil in het kader van de 'vergroening' de energieprijzen juist zwaarder belasten. Het hebben van een auto kan goedko per, de wegenbelasting naar beneden, maar het gebruik wordt duurder. Dat geldt ook voor huis houdelijke apparaten als wasmachines. Het meeste geld vangt de staat met de aardgas baten. De prijs van aardgas is gekoppeld aan de prijs van ruwe olie. Met een halfjaar vertraging volgt het Nederlandse aardgas de olieprijzen. De vuistregel is dat een stijging van de olieprijs met één dollar de schatkist een extra bedrag van 400 miljoen gulden oplevert. Het kabinet is uitge gaan van een olieprijs van rond de twintig dol lar. Het lijkt er sterk op dat de olieprijs dit jaar gemiddeld tien dollar zal uitkomen boven die raming. Daarmee kan minister Zalm (financiën) zeer tevreden zijn, want het levert de schatkist een bedrag van vier miljard gulden aan extra in komsten op. Premier Kok kondigde vrijdag na de minister raad aan dat de noden van de transporteurs be keken worden. Met die golven aan inkomsten is de regering in staat tot een royaal gebaar. Of dat er komt is de vraag. De Europese Commissie loert over de schouder van het kabinet mee. Steun voor de transportwereld wordt al gauw opgevat als concurrentievervalsing. En dat ligt zeer gevoelig. In Frankrijk gaan ze daar soepeler mee om. Het kabinet zal niet tegen de eigen 'vergroe- ningsgedachte' in kunnen gaan. De verwachting is dat de wegenbelasting voor zuinige auto's wat naar beneden zal gaan. Maar de dure energie prijzen werken niet alleen door voor automobi listen. Ook de stookkosten en de kookkosten gaan voor de consumenten flink omhoog als de aardgasprijzen stijgen. Het is te hopen dat de winter heel zacht is dit jaar, anders wordt het klimaat voor de consument wel erg kil. ABN Amro betreurt gang van zaken zeer ABN Amro heeft toegegeven verantwoordelijk te zijn voor het lek in het telebankierprogramma HomeNet. Daarmee heeft de bank tevens erkend aansprakelijk te zijn voor de eventuele gevolgen voor de klant. Intern gaat ABN Amro onderzoeken of werknemers van de bank in het verleden zijn gewaarschuwd voor het lek. Amsterdam De Enneüs Heermabrug in Amsterdam krijgt langzaamaan gestalte. Gisteren is begonnen met het inhangen van de bogen van de brug die is vernoemd naar de inmiddels overleden vroegere staatssecreatris en wethouder van Amsterdam. De brug ontsluit de nieuwe wijk U- burg. Hij wordt 230 meter lang, 38 meter breed en 26 meter hoog. De nieuwe wijk wordt op eilanden in het Umeer gebouwd. Bruggen nemen er een belangrijke plaats in. foto anp marcel aqnthonisse rotterdam anp Komen er voor het eerst in ja ren weer grootschalige acties in het Rotterdamse havengebied, of blijft het rustig. Daarover be slissen morgen krap duizend le den van de vakbond FNV Bondgenoten die werken bij het containeroverslagbedrijf ECT, de grootste werkgever in de Rotterdamse haven. De FNV-leden wezen enkele weken geleden een eindbod van de ECT-directie voor een nieuwe CAO af. Eerder was al een akkoord tussen directie en bonden afgewezen. Opnieuw onderhandelen had geen zin, aldus de FNV-onderhande- lingsdelegatie die de vergade ring voor morgen uitschreef, omdat alle standpunten al eens zijn uitgewisseld. Daar moeten tenminste driekwart van de le den akkoord gaan met een ulti matum aan de directie. En dat ultimatum zal gesteund moeten worden door acties. FNV Bond genoten heeft ongeveer 1.300 leden bij ECT, en ongeveer dui zend daarvan zullen zich dan ook moeten uitspreken voor ac ties. De ledenvergadering is overdag, tijdens de dagdienst, zo is 'na enige druk' met de ECT-directie overeengekomen. Bij ECT werken ongeveer twee duizend mensen. Acties komen ECT slecht uit. Het bedrijf leed vorig jaar een miljoenenverlies. Dat werd niet zozeer veroorzaakt door een ge brek aan lading, maar echt stij gen deed het aantal containers ook niet. En dat werd geweten aan een gebrekkige dienstverle ning aan de klant. ECT reser veerde tientallen miljoenen gul dens voor een grootschalige re organisatie. Onder andere de verouderde zogenoemde home terminal, in het Eemhavengebied, moet effi ciënter en in afgeslankte vorm gaan draaien. De Delta-termi nal op de Maasvlakte is veel vergaander geautomatiseerd, al zijn ook daar regelmatig pro blemen met de overslag van containers en de aan- en afvoer daarvan. Want in de automatisering van ECT zit een groot deel van het probleem. ECT werd in de afgelopen twaalf jaar alleen al drie keer gedwongen een slecht draaiend, armlastig bedrijf van een van de toenmalige moeders op te nemen. Eind jaren tachtig moest ECT fuseren met de stukgoedbedrijven Quick Dis patch en Muller Thomsen, voor de fusie in handen van aandeel houders Nedlloyd en Internatio Müller. De latere aandeelhou der Pakhoed schoof Unitcentre bij ECT naar binnen. Inmiddels is duidelijk dat lang niet alle werknemers van die bedrijven het werk bij ECT aankunnen. „We zitten met een mismatch van personeel. Dat is het effect van die fusies uit het verleden", zo zegt ook directeur personeel De Ruiter. De CAO-perikelen hebben dan ook grote gevolgen voor de reorganisatie. Het over leg daarover gaat vooralsnog nog door, maar als de vergade ring morgen anders beslist, dan zal de FNV-bond eruit stappen. AMSTERDAM ANP De schuldbekentenis komt twee dagen nadat computer krakers het lek hadden aange toond. De bank liet gisteren we ten de gang van zaken 'ten zeerste te betreuren'. Binnen twee weken krijgen alle klanten die betalingen verrichten via HomeNet of OfficeNet Plus software toegestuurd waarmee ze hun opdrachten veilig kun nen blijven versturen. De klant kan met het door ABN Amro verstrekte program maatje controleren of het reke ningnummer van de begunstig de is gewijzigd. De HomeNet- gebruiker dient dat evenwel na te gaan vóórdat deze de betaal opdracht verstuurt. Het veran deren van de opdracht na ver zending is niet mogelijk, aldus de bank. Deze software is uit sluitend een noodoplossing. Binnen zes weken hoopt het fi nanciële concern met een structurele aanpak te komen. ABN Amro kondigde tevens aan binnen de bank te bekijken of werknemers eerder op de hoogte waren van de onveilig heid van het elektronische be taalsysteem en of daarbij spra ke is geweest van nalatigheid. Dinsdag circuleerden berichten dat studenten van de Techni sche Universiteit in Eindhoven het bewuste systeem al een jaar geleden hebben gekraakt en dit ook herhaaldelijk aan de bank hebben laten weten. De Consumentenbond had zondag direct na de ontdekking van het lek bij het bankbedrijf de eis neergelegd HomeNet stop te zetten. Die eis heeft de bond na een onderhoud met de bank dinsdag van tafel gehaald. Wel raadt de bond consumen ten aan terughoudend te zijn, zolang het lek niet gedicht is. leidschendam anp Staatssecretaris Ybema (econo mische zaken) gaat ervan uit dat in 2005 de bestedingen van binnen- en buitenlanders in Nederland met de helft zullen zijn gestegen tot 75 miljard gul den. Ybema verwacht ook dat de bestedingen van buitenlan ders in Nederland de komende vijf jaar verdubbelen tot 25 mil jard. De met toerisme belaste bewindsman zei dat bij de pre- LONDEN PIETER VAN HOVE De personeelsleden van Corus Nederland kunnen voorlopig rustig gaan slapen: IJmuiden blijft het troetelkind van het Brits-Nederlandse staal- en alu- miniumconcern. De Corus-top zegt geen plannen te hebben voor inkrimpingen of ontslagrondes bij voormalige Hoogovens. Dat werd gisteren duidelijk tijdens een toelichting in Londen op de slechte cijfers over de eerste negen maanden van het nieuwe con cern. De Britse collega's mogen zich echter achter de oren krabben. Vooral nu zo overduidelijk blijkt dat het grote verlies van Corus tussen oktober 1999 (begin van de fusie) en juni van dit jaar één miljard gulden bedraagt. Het nadelig resultaat komt geheel door de slechte gang van zaken in het Verenigd Koninkrijk. De prestaties van de Britten en de Nederlanders lopen steeds verder uiteen. Corus Nederland haalde over de eerste zes maanden na de fusie een positief resultaat van 200 miljoen gulden. In april tot en met juni werd er wederom winst gemaakt en wel 268 miljoen gulden. De prijs van staal is op het Europese continent met éénderde gestegen en de orderportefeuille breidt nog steeds uit. De Britse tak dook vooral in het tweede kwartaal diep in de verliezen. Met name de prijs van gewoon staal liep sterk terug als gevolg van het sterke Britse pond, zoals bestuursvoorzitter Bryant maar weer eens aan gaf. De positieve opbrengsten van roestvrij staal en aluminium vielen daarbij in het niet. In de vestigingen in het Verenigd Koninkrijk worden zoals eerder be kendgemaakt waarschijnlijk 4.400 arbeidsplaatsen ge schrapt. Bryant hoopt echter al over één jaar de posi tieve punten van de fusie te zien. „Maar in onze bran che is dat moeilijk voorspelbaar", gaf hij toe. De slechte resultaten van Corus in het Verenigd Ko ninkrijk hebben tot onrust geleid in Nederland, met name in IJmuiden. FNV Bondgenoten vreest dat IJmui den de gaten zal moeten dichten voor de enorme Brit se verliezen. „En we willen niet dat een gezond bedrijf naar de sodemieter wordt geholpen", zegt bondsbe- stuurder Duynhoven. De bond verwijt Corus een ge brek aan visie, strategie en een goed werkbare struc tuur. Maar volgens directielid Briët is de paniek nergens op gebaseerd. „Bij het samengaan van twee grote bedrij ven ontstaat er altijd onduidelijkheid. IJmuiden blijft voor ons een vestiging met grote potenties. Niet voor niets dat sinds de oprichting van Corus maar liefst zes tig procent van de investeringen in IJmuiden is ge daan." Bij de ondernemingsraad van Corus Nederland heeft het vertrek van een van de Corus-topmannen, de Ne derlander Van der Velden, tot ongerustheid geleid. Al om heerst de angst dat door het weggaan het Neder landse aandeel binnen de top van Corus afneemt. Briët is echter niet zo bevreesd. „De taken van Van der Vel den zijn overgenomen door de Brit Pedder, eenvoudig weg omdat hij degene was met de meeste kennis op het gebied waar Van der Velden zich mee bezig hield." Bestuursvoorzitter Bryant kan zich de onvrede van de ondernemingsraad wel voorstellen. „De raad is altijd actief geweest binnen Hoogovens. Nu hebben ze te maken met meerdere buitenlandse spelers." De Brit is verheugd over de aanstaande oprichting van een Euro pese ondernemingsraad. „Zodoende worden de belan gen van alle werknemers erkend." sentatie van de nieuwe toeristi sche koepel Toerisme Recratie Nederland (TRN). Daarin gaan de VW's, het Nederlands Bu reau voor Toerisme en Toeris me Recreatie samenwerken. Ybema baseert zijn optimisme op de groei in het afgelopen jaar. Ook neemt de vrije tijd van mensen alleen maar toe, meent de staatssecretaris. „Daarbij komt", aldus een woordvoerder van TRN, „dat Nederland zich ook steeds beter presenteert." 'KLM is bereid Buzz op te geven' AMSTELVEEN RICHARD MOOYMAN De KLM is bereid lage-kosten- dochter Buzz af te stoten om toestemming te krijgen van Brussel voor een fusie met Bri tish Airways. Ook willen de KLM en British Airways een aantal vluchten tussen Schiphol en Londen schrappen. Volgens het Britse dagblad Financial Times staan deze concessies in een document dat de Europese Commissie heeft toegestuurd aan concur rerende vliegmaatschappijen. Daarin vraagt de commissie hun oordeel over het fusieplan. De KLM weigert commentaar. De KLM heeft Buzz eind vorig jaar opgericht om vanaf het vliegveld Londen Stansted de slag aan te gaan met goedkoop vliegende maatschappijen als Easyjet. De KLM besloot daar mee in het steeds belangrijkere marktsegment van goedkope vliegreizen te stappen. De nieu we maatschappij werd gevormd met dochter KLM UK. De KLM en British Airways voeren al enige tijd informeel overleg met Brussel over hun fusieplan. Daarbij zijn verschil lende concessies aan de orde gekomen om te voorkomen dat de nieuwe combinatie een te dominante marktpositie krijgt. KLM-topman Van Wijk zei onlangs al dat er 'iets' zal moe ten gebeuren met de overlap tussen Buzz en de lage-kosten- dochter Go van British Airways om Brussel gunstig te stem men. Ook sprak Van Wijk de verwachting uit dat er vluchten moeten geschrapt. De Corusvestiging -het vroegere Hoogovens- in Umuiden. De resultaten van de Nederlandse en Britse vestigingen van het staal- en aluminiumconcem lopen steeds verder uiteen. foto anp cor mulder

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7