Uw eigen woning en de belasting in 2001. Belastingdienst In het nieuwe belastingstelsel, dat ingaat op 1 januari 2001, blijft de hypotheekrente voor de eigen woning aftrekbaar. Wel zijn er enkele veranderingen in de fiscale benadering van de eigen woning. Die zetten wij even voor u op een rij: Het eigenwoningforfait. De term 'eigenwoningforfait' vervangt in het nieuwe stelsel de term 'huurwaardeforfait'. U moet dit eigenwoningforfait - waarvan de hoogte gekoppeld is aan de WOZ-waarde van uw woning - bij uw inkomen in box 1 optellen. Hypotheekrente blijft aftrekbaar. In het huidige stelsel is de rente voor leningen - aangegaan voor aankoop, verbetering of onderhoud van woningen - voor onbeperkte tijd aftrekbaar. Vanaf volgend jaar kunt u deze rente hoogstens 30 jaar op uw inkomen in mindering brengen. Die termijn van 30 jaar start op 1 januari 2001. Dus een hypotheek die al 10 jaar loopt, mag u gewoon aftrekken tot 2031. Koopt u echter een nieuw huis en leent u extra geld bij, dan gaat alleen voor het extra deel een nieuwe termijn van 30 jaar lopen. De oude lening blijft gewoon doortellen. De tweede woning. De hypotheekrente voor uw hoofdwoning blijft straks aftrekbaar. Een tweede huis of vakantiewoning wordt vanaf 2001 belast in box 3, gereserveerd voor inkomsten uit vermo gen. De wet gaat uit van een rendement van 4% op de WOZ-waarde van het tweede huis, en belast dit met 30%. Concreet: als de waarde van uw tweede woning 100.000,- is, dan betaalt u hierover 30% van 4.000,-, dus 1.200,-. Overigens kan de hypotheek op uw tweede woning dit bedrag wel verlagen, omdat u deze schuld van uw vermogen mag aftrekken, vóór de berekening van het rendement. Monumenten en kamerverhuur. Voor de eigen woning die staat ingeschreven in het Rijksmonumentenregister blijven de kosten boven de ook nu geldende drempel aftrekbaar. De regels voor aftrek veranderen dus niet. De regels voor kamerverhuur veranderen evenmin: u mag volgend jaar tot 7.000,- onbelast verdienen aan de verhuur van kamers. Tja, erv Jan blijft 't natuurlijk een gok of m'n huis er over 3o jaar- nog wel staat. Hypotheek met kapitaalverzekering. Aan sommige hypotheken is een kapitaalverzeke ring gekoppeld. Dit zijn leven- of spaarhypotheken, waarbij u met de kapitaalverzekering spaart voor de aflossing van de hypotheek. De uitkering van oude en nieuwe kapitaalverzekeringen, gekoppeld aan uw eigen woning, blijft onbelast, mits er aan bepaalde voorwaarden wordt voldaan. Zo moet in de polis zijn opgenomen dat de uitkering uitsluitend bestemd is voor het aflossen van de hypotheekschuld. In andere gevallen wordt het opgebouwde kapitaal gezien als 'gewoon' vermogen en dus gedurende de looptijd belast in box 3. Voor bestaande kapitaalverzekeringen kan echter een vrijstelling voor box 3 van toepassing zijn: hebt u uw kapitaalverzekering voor 14 september 1999 afgesloten en na die datum het verzekerd kapitaal niet verhoogd en de looptijd niet verlengd, dan geldt een vrijstelling van maximaal 272.000,- per persoon. Antwoord op uw vragen. Meer informatie over uw eigen woning en het nieuwe belastingstelsel vindt u op www.belas- tingdienst.nl/2001. U kunt ook de brochure Uw eigen woning en het nieuwe belasting stelsel" bestellen bij de Belastingdienst Bestellijn, 0800-0043 (24 uur per dag, 7 dagen in de week). En met vragen kunt u terecht bij de Belasting- Telefoon voor particulieren, 0800-0543. Dit nummer is bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 22.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. In de komende maanden informeren wij u bovendien met advertenties over de thema's Aftrekposten, Freelancers Ondernemers, Oudedagsvoorzie ningen, Senioren, Reizen woon-werkverkeer, Woon- werk Buitenland en Lenen, Sparen Leuker kunnen we 't niet maken Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6