Duitsland deelt tikken uit aan neonazi's Formidabel militair werd geen president maar dissident itse tol voor vrachtauto's, t voor personenwagens Buitenland Veel zuigen op fopspeen bevordert oorontsteking Bouterse vraagt justitie om studie decembermoorden Qussay 'kroonprins' van zieke Saddam Hussein Partijtje met Poetin Nasution bedacht strategie die Nederland fataal werd kjSDAG 6 SEPTEMBER 2000 i Duitsers gedood bij branden fd-gotha Bij branden in woonhuizen in Duitsland zijn lensen omgekomen, zo hebben de autoriteiten bekendge- jt. Bij een brand in een woning in Neuwied bij Koblenz ien maandagavond een 32-jarige moeder en haar kinderen en en drie jaar om. Gisteren lieten drie mensen het leven Thiiringse Gotha, waar in het centrum van de stad een Hg op de derde verdieping van een pand uitbrandde. In gevallen is de oorzaak van de brand nog onbekend. iams Blok blijft taboe sSamenwerking met het extreem-rechtse Vlaams Blok voor de andere Vlaamse politieke partijen. Een [id voor de gemeenteraadsverkiezingen in België hebben de voorzitters van CVP, VLD, SP, Agalev en Volksunie/ID tig beloofd het zogenoemde cordon sanitaire na 8 oktober l^adhaven. Op geen enkel bestuursniveau willen de partijen doen met het Blok. Wie de afspraak aan zijn laars lapt, automatisch uit de partij gezet, zo staat in een Charter Democratie dat de partijleiders hebben ondertekend. ord-Korea mijdt Millennium Top urt-new york Noord-Korea is niet aanwezig op de Mil- ïm Top van de Verenigde Naties die vandaag in New York De Noord-Koreaanse delegatie onder aanvoering van ictionaris Kim Yong-nam is zo boos over de behandeling gisteren ten deel viel op de luchthaven van Frankfurt, dat >orslags naar huis is teruggekeerd. Kim Yong-nam wilde t Duitse vliegveld aan boord gaan van een toestel van ican Airlines met bestemming New York. Hij zou zijn 'be- als een crimineel' toen hij van top tot teen werd ge- :erd door Amerikaanse veiligheidsbeambten. ;ts nieuws op film Estonia' i in_» Onderzoekers naar de ramp met de veerboot Estonia, *yÏ994 met 852 passagiers in de Oostzee zonk, zeggen dat I lm die een Amerikaans team van het wrak maakte geen Itye gegevens bevat en dat een nieuw onderzoek overbodig zijn geen nieuwe feiten die een nieuw onderzoek verei- fiets", zei Kari Lehtola, een Fins lid van de internationale ïissie die de grootste Europese scheepsramp sinds de ie Wereldoorlog onderzocht. Het Amerikaanse team :e de onderwaterfilm vorige week. [■bod Engelse varkens versoepeld Het uitvoerverbod voor Engelse varkens wordt verder ipeld. Per 15 september mogen weer varkens uit het graaf- Essex het land uit. De beperkingen voor Suffolk en Nor- Ie andere twee gebieden waar de gevreesde varkenspest ;omer uitbrak, blijven van kracht. Experts uit de Europese [verenigd in het Permanent Veterinair Comité, waren het n unaniem eens over die aanbeveling. De Europese nissie moet die nog goedkeuren, maar dat is volgens een ftvoerster een formaliteit. Ze verwacht een besluit binnen ih en Gore komen bij Oprah ioDe Amerikaanse presidentskandidaten George W. en Al Gore maken deze maand afzonderlijkwan elkaar hun chting in de populaire televisietalkshow van Oprah Win- let is voor het eerst dat kandidaten voor het Amerikaanse lentschap met Oprah willen praten tijdens een campagne, trekt wekelijks zo'n 22 miljoen kijkers. Gore is op 11 sep- r te zien, zijn rivaal Bush op 19 september. tanker Erika is leeg Schoonmaakteams hebben alle olie weggepompt uit de Erika, die vorig jaar voor de Franse noordwestkust is ge in. Het Franse ministerie van verkeer heeft dit gisteren be- 'emaakt. Volgens het ministerie vormt de tanker niet lan- n risico voor het milieu. De Erika brak in december vorig tweeen voor de Bretonse kust. Er liepen miljoenen liters zee, waardoor grote gedeelten van de kust vervuild raak- ter Klimmt (verkeer)wordt de rders van personenwa- particuliere automobilist al ïllen voorlopig geen tol zwaar getroffen door de hoge en te betalen op de benzineprijs en de weigering autowegen. De Duitse van de regeringeen nieuwe mi s' maakte dit gisteren be- lieubelasting op brandstof in te Vrachtwagenchauffeurs trekken. „Ik denk dat de last echter wel een bijdrage maximaal is", zei Klimmt. leveren voor de aanleg Het goederenvervoer over de onderhoud van wegen. Autobahn zal wel zo snel moge regering verwerpt een lijk met tolheffingen te makén tot rekeningrijden van krijgen. Klimmt noemde de rig jaar benoemde ad- suggestie van 25 pfennig (ruim nmissie. Volgens minis- 28 cent) per kilometer 'redelijk'. ronald frisart staatshoofd van Indo- jjj unnen worden. Maar ''naris Nasution werd nt, geen president. In Hti 1945-'50 was hij de abelste militair die te- r derland in het strijd- s ad. Vandaag is hij ge- i, 81 jaar oud. pn - Pak Nas voor velen - de tot Angkatan 45, de jtie die Indonesië zijn 1 gaf. Daaraan ontleende f>t gezag, zoals een episo- illustreert. Dat jaar Sj als minister van defen- felagen. Nasution zag ver- 3 hoe het onderlinge uwen binnen de strijd en steeds gevaarlijker aannam. Rivaliserende flen bezetten posities in 1 Jakarta. toen de leiders van le- htmacht en marine bij pepen. Op dié bank za- nensen van het leger, op k de top van de lucht- ?Ze vertrouwden elkaar en cent", vertelde Nasu- hs in zijn woonkamer in pl-Jakarta. „Ik accepteer i ik, dat jullie elkaar in zitten. En ik wil dat oepen zich in de kazer- pgtrekken. Het overleg I tot vier uur 's ochtends, jie morgen heb ik een punten in de stad be- 9e militairen waren ver dwenen." Pak Nas was geen Javaan maar Batak. Op 3 december 1918 werd hij als boerenzoon gebo ren in Huta Pungkut (Sumatra). Het nationalisme kreeg hij met de paplepel ingegoten. Na de lagere school bezocht hij in Fort de Koek de kweekschool. Hij las er veel, vooral over de Tachtigjarige Oorlog en Napo leons veldtochten. Later ging 'hij naar de kweekschool in Ban dung. Samen met zijn kamerge- noot concludeerde hij dat, wil den de Indonesiërs ooit vrij worden, ze militaire zaken seri eus moesten nemen. Nasution voegde de daad hij het woord. Van. 1940 tot begin 1942 be zocht hij in Bandung de militai re academie. Dat jaar bestormden de Japan ners Indië. Nasution werd inge zet voor de hopeloze landsver dediging. „Toen heb ik ge leerd", zei hij later, „dat een soldaat die niet wordt gesteund door het volk, bij voorbaat heeft verloren." Toen krijgsgevan genschap dreigde, trok hij bur gerkleren aan en begon aan een reis over Java. Dorpelingen ver telden hem dat ze op het platte land geen Nederlandse of Ja panse eenheden hadden ge zien. Dat zette hem aan het denken; het was het zaad dat later uitgroeide tot het guerril laconcept. In de Japanse tijd trainde Nasu tion jeugdgroepen en werkte hij aan een ondergronds netwerk. Nasution in 1962, toen hij minis ter van defensie was. ARCHIEFFOTO ANEFO Na Japans capitulatie (15 au gustus 1945) en de proclamatie van de Indonesische republiek (17 augustus) zette hij zich aan de opbouw van Indonesische strijdkrachten. In 1946 werd Nasution gekozen tot commandant van de Si- liwangi-divisie. Tevens werd hij plaatsvervanger van legercom mandant Sudirman. Tijdens de eerste politionele actie waren de Indonesiërs geen partij voor de Nederlandse troepen. Indo nesië moest zijn kracht in de guerrilla zoeken, vond Nasu tion. Met die guerrilla wisten de Nederlanders niet goed raad. Er ontstond een militaire patstel ling, diplomaten maakten het karwei af en eind 1949 werd de Nederlandse vlag in Jakarta ge streken. Bij dat drama speelde een grote rol dat de Amerikanen meer en meer de zijde van de republiek kozen. Dat de Siliwangi-divisie in 1948 de communistische op stand in Madiun bedwong, woog daarbij zwaar. Zulke klus sen zouden onder Nasutions leiding vaker worden geklaard. Eind jaren vijftig onderdrukte hij opstanden op Sumatra en Sulawesi. Volgens de eertijds prominente politicus Anak Agung had Nasution als beloning kunnen eisen, dat Soekarno afstand nam van de door het leger ver afschuwde communistische partij. Nasution liet dat echter na - volgens Anak Agung omdat hij vond dat het leger op dat moment genoeg invloed had. Nasution zag overeenkomsten tussen zijn eigen optreden te gen regionale opstanden en de veldtochten van generaal Van Heutz. „Als er geen Neder- lands-Indië was geweest, als deze grote geo-politieke ruimte niet door mensen als Van Heutz was verenigd", meende Nasution, „was er nooit een In donesië geweest". In 1952 veroorzaakten de ge plande inkrimping en moderni sering van het leger grote span ningen. Toen Nasution die plannen wilde afdwingen door Soekarno en het parlement te intimideren met tanks, trok hij aan het kortste eind. De presi dent ontsloeg hem als stafchef. In 1955 werd Pak Nas echter weer in genade aangenomen en drie jaar later formuleerde hij zijn Middenweg-concept: het leger was niet zomaar een in strument van de regering, maar moest ook politieke invloed hebben. Het jaar 1965, waarin Soekar- no's bewind zich ten einde spoedde en Soeharto's Nieuwe Orde op stapel werd gezet, was het meest tragische in Nasu tions leven. Tijdens de couppo ging in dat jaar bracht hij het er - anders dan zes andere gene raals - levend af door te vluch ten terwijl de coupplegers al in zijn huis stonden. Zijn 5-jarige dochtertje Ade Irma Suryani kreeg drie kogels in haar rug en stierf vijf dagen later. De weken na Irma's dood was Nasution geheel van slag. Vol gens sommigen liet hij toen de kans glippen om president te worden. Zelfheeft hij altijd ge zegd dat hij het presidentschap niet ambieerde. In elk geval kreeg generaal Soeharto de kans het initiatief naar zich toe te trekken. Aanvankelijk steunde Nasution Soeharto bij het bloedig her stellen van rust en orde. In fe bruari 1966 werd hij niettemin ontslagen als minister van de fensie. Wel werd Nasution later dat jaar voorzitter van het voor lopige parlement, MPRS. In die functie hielp hij Soeharto op het presidentiële fluweel. Er is wel gezegd dat Nasution dat deed omdat hij dacht dat hij Soeharto in de hand kon hou den. Dat bleek een misreke ning. In de eerste jaren van Soehar- to'S Nieuwe Orde spande Nasu tion zich in om een handvest over de mensenrechten aange nomen te krijgen. In 1968 leed zijn poging schipbreuk. Met le de ogen zag hij aan hoe de strijdkrachten hun greep op de maatschappij versterkten. Uit eindelijk schaarde hij zich in 1980 bij de ondertekenaars van Petisi 50. Deze groep kritiseerde het autoritaire en corrupte Soe- harto-bewind. Voor straf mochten de onderte kenaars jarenlang Indonesië niet verlaten. Nasution zelf werd al sinds 1966 geïsoleerd. „21 jaar hebben ze me geïso leerd gehouden. Nu komen sommige hoge omes hier wel weer over de vloer", vertelde hij in 1995. Van een serieus ge sprek met Soeharto kwam het echter nooit. Op gezette tijden bleef Pak Nas pleiten voor een rechtvaardiger Indonesië. Met respect werd daarnaar geluis terd. Niet in de laatste plaats omdat hij de laatste overleven- Generaal Nasution werd vanochtend opgebaard in de woonkamer van zijn huis. Vice-president Megawati Soekarnoputri (rechts) kwam hem de laatste eer bewijzen. Naast Megawati haar man Taufiq Kiemas. FOTO APDIT A ALANGKARA de was van de kopstukken die de' aan Nederland hadden ont- 'het prachtige rijk van Insulin- worsteld. Extreem-rechts schandaal in Bundeswehr De Duitse autoriteiten hebben de neonazi's in hun land gisteren enkele slagen toegebracht. Tegelijk kwam een extreem-rechts schandaal in het leger aan het licht. magdeburg-berlun dpa-ap-gpd In het oosten van Duitsland heeft de politie gisteren ruim 6.400 neonazistische cd's on derschept. De partij werd in de plaatsen Halle en Weimar ge vonden. Ook is een adressenbe stand van klanten in beslag ge nomen. De autoriteiten lieten weten dat dit de grootste slag van het jaar is tegen het groei ende neonazisme in het land. De minister van binnenland se zaken van de deelstaat Sach- sen-Anhalt, Püchel, zei dat veel jongeren worden beïnvloed door de muziek op de cd's. „Jongeren hebben vaak racisti sche acties ondernomen, nadat ze dit hadden gehoord." Som mige cd-hoesjes vertoonden het gezicht van Adolf Hitler of racistische tekens. De autoriteiten in de Noord- Duitse stad Neumünster heb ben hun dreigement waarge maakt en een restaurant laten sluiten dat op het internet werd aangeprezen als een ontmoe tingsplaats van neonazi's. Bur gemeester Unterlehburg zei gis teren dat was vastgesteld dat de eigenaar zich schuldig maakte aan onwettige activiteiten en dat zijn vergunning was inge trokken. Ongeveer vierhonderd neonazi's demonstreerden af gelopen zaterdag tegen de voorgenomen sluiting van Club 88. Neonazi's gebruiken de 8 als vervanging voor de H, de acht ste letter van het alfabet. HH (of 88) betekent Heil Hitier. Een 25-jarige onderofficier van het Duitse leger zal wegens racistische uitspraken voor de krijgsraad worden gesleept. Hij wordt er van beschuldigd dienstplichtigen van Turkse af komst te hebben bedreigd en geïntimideerd. De militair van het 740ste Feldjagerbataljon uit Mainz, had vorige maand op de gsm- mailbox van een andere militair een tekst ingesproken die vol gens zijn superieuren alle per ken te buiten ging: „Als Ali aan de Eik bungelt, Mehmet dooi de gaskamer tuimelt en men met Hakan onze straten teert, dan is Duitsland weer een land om in te leven." Het incident heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de rechts-extremistische sympa thieën binnen de Bundeswehr. De afgelopen jaren werden sol daten regelmatig bestraft we gens het brengen van de Hitler groet, het zingen van nazi-lie deren en racistische uitlatin gen. De ombudsman voor het leger, Wilfried Penner, heeft verklaard dat 'het leger voor veel rechtse extremisten bijzop: der aantrekkelijk is', maar dat de meeste soldaten er niet ont vankelijk voor zijn. Tokyo» De onderhandelingen tussen de Russische president Poetin en zijn Japanse gastheren over de Koerilen-eilanden hebben niets opge leverd. In het Kodokan-judocentrum in Tokyo viel gisteren meer aardigheid te beleven. Poetin, drager van de zwarte band, nodigde de tienja rige Japanse Natsumi Gomi uit haar krachten met hem te meten. Het resultaat bracht Natsumi zichtbaar in verlegenheid. FOTO'S AP-REUTERS-EPA Intensief gebruik van een fop speen kan bij kinderen leiden tot oorontsteking. Dat staat in een Finse studie waarvan de re sultaten gisteren zijn gepubli ceerd in het maandblad van de Amerikaanse Academy of Pe diatrics. Het gaat om spenen die worden gebruikt door kin deren van ouder dan zes maan den. Het zuigen beïnvloedt de druk in het oor waardoor het schoonmaken ervan wordt be moeilijkt. De Finse wetenschappers hebben vierhonderd baby's on derzocht. De kinderen die niet voortdurend een speen gebrui ken, hebben ruim dertig pro cent minder kans op oorontste king dan kinderen die gewend zijn lange tijd op een speentje zuigen. De onderzoekers vermoeden dat door het zuigen de druk in het middenoor wordt opge voerd en de buis van Eustachi- us wordt geblokkeerd. De buis van Eustachius ligt tussen het middenoor en de neus. Als de buis wordt geblokkeerd, kan er vuil in blijven zitten. Dat kan weer tot een infectie leiden. Oorontsteking is een veel voorkomende infectie bij kin deren en artsen gebruiken vaak antibiotica om de aandoening te behandelen. Bouterse herinnert er in zijn brief aan dat er sinds de terug keer van een democratisch be wind in 1987 nimmer een po ging is ondernomen de decem bermoorden te onderzoeken. In 1982 werden tijdens het militai re bewind van Bouterse vijftien critici vermoord. Bouterse heeft vaker gezegd dat hij verant woordelijk is voor deze 'zwarte bladzijde' in de geschiedenis van Suriname. In een huishoudelijke verga dering van het parlement wer dén Vorige week ernstige be zwaren geuit tegen het toetre den van Bouterse tot de com missies voor mensenrechten, buitenlandse zaken en defen sie. De coalitiepartijen vinden,- dat er over deze kwestie een stemming moet worden gehou den. Parlementsvoorzitter Lachmon heeft de vergadering over de kwestie verdaagd. De voormalige Surinaamse le gerleider Bouterse heeft de waarnemend procureur-gene raal in Paramaribo per brief ge vraagd een onderzoek te beve len naar de decembermoorden van 1982. Aan dit justitieel on derzoek moet volgens hem eventueel vervolging worden gekoppeld. Een afschrift van de brief heeft Bouterse doen toe komen aan het Hof van Justitie. Bouterse wil een einde ma ken aan het 'politieke rhióbruik' dat volgens hern wordt gemaakt van het leed van de nabestaan den van vijftien in december 1982 vermoorde tegenstanders van het bewind-Bouterse. Het moet, schrijft de gewezen leger leider, tot de gemeenschap doordringen dat hij wettelijk en democratisch lid is van het par lement. Saddams familieraad bestaat uit diens drie broers, twee zo- i nen en zijn privésecretaris. Qussay is de jongste zoon van Saddams eerste vrouw. De haakse president lijdt naar verluidt aan een vorm van kanker die het immuunsysteem i aantast en zou ongeneeslijk ziek zijn. I-lij wordt behandeld door drie Franse, een Duitse en een Zweedse arts. Als president Saddam Hussein van Irak door ziekte of overlij den niet meer kan werken, zal zijn zoon Qussay diens taken overnemen. De familieraad van de 63-jarige Iraakse leider, die aan kanker zou lijden, heeft daartoe besloten. Dat heeft de in Londen verschijnende Arabi sche krant Middle East gemeld.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5