PSV bedolven onder huiswerk o Qo japen, lezen, een filmpje kijken en weer slapen Sport ntos Gonzalez valt diep Amateurs: extraatjes melden Norman en Haarhuis naar huis - NSDAG 6 SEPTEMBER 2000 ;1 ordehandhavers voor Ajax-fans nbo De Gentse politiediensten nemen duidelijk geen risico -53 i Europese bekerwedstrijd tussen AA Gent en Ajax op dins- 2 september. Zo'n 250 rijkswachters, 130 stewards en on- >r 300 politieagenten worden die dag opgetrommeld. Het bestuur heeft voor de wedstrijd een veiligheidszone van ictieieter ronc* ^et stac^ion ingesteld, met een verhoogd politie- kswachttoezicht. Voor Ajax-supporters zijn 2400 tickets jehouden. Duizend worden er verdeeld via de club, de rest ïliilc1 verkocht op het Gentse secretariaat bij het voorleggen 3 Hi en identiteitskaart. Op de dag van de wedstrijd worden Üga plaatsbewijzen meer verkocht. eOl] ïiner zwemster Otto veroordeeld le vv Li Stefan Hetzer, de oud-trainer van zesvoudig olympisch nbe ïkampioene Kristin Otto, is door de rechtbank in Leipzig latii >rdeeld tot een boete van 15.000 mark. Hij werd beschul- van het verstrekken van het verboden middel oralturinabol enminste negen minderjarige zwemsters. Tot die groep egei ,e8en behoorde ook Kristin Otto, de prominenste zwem- an de DDR. Zij won onder Hetzer zes keer goud in Seoul Tegelijkertijd werd sportarts Horst Tausch tot een gevan- raïi straf van ben maanden voorwaardelijk veroordeeld. Hij gaf rkerlssen en ^89 Kristin Otto en 21 andere zwemsters Vg te hebben toegediend. Otto, 34 jaar intussen en in t van het tweede Duitse televisienet ZDF, volhardt in haar huid. ;m UFA Sports, dochter van het Luxemburgse tv-concern wordt mogelijk medesponsor van Vitesse. Nuon is hier- n onderhandeling met het Duitse bedrijf, dat is gespeciali- 3^ in de behartiging van televisierechten van voetbalclubs en n bonden. Het energiebedrijf blijft de komende jaren de be- ijkste sponsor van Vitesse; de komende drie jaar steekt het g°2< jf jaarlijks acht miljoen gulden in de Arnhemse eredivisie- ^Daarnaast zoekt Nuon naar ondernemingen die Vitesse gaan financieren. iCHOTENDominique en Miijam Lingeman hebben de ;yclub Forescate verlaten. De zussen spelen komend sei- bij de Haagse overgangsklasser HDM. Vooral de 25-jarige ie^inique verdiende haar sporen bij de Voorschotense club, e zij 18 jaar speelde. Vorig seizoen werd zij met 31 doelpun- ipscoorster van alle eersteklassers. „Het is dat HDM belde, gy s was ik bij Forescate gebleven. Ik vind het een leuke uit- g", aldus de Voorschotense, die eerder door andere clubs benaderd maar nooit de overstap durfde te maken. jd1 mjaard Angel Casero fi- gisteren in Arcalis niet eerste tien, maar werd k nfanks de nieuwe leider in jlta. De koninginnenrit, ;nd in Andorra, werd ge- n door de Bask Roberto i van de kleine Euskaltel- Na Zülle en Olano viel ntos Gonzalez als gou- ïidrager door de mand. talez moest zijn inspan- van de voorbije dagen i tijderis de klim na&r aai station Arcalis. De renner [5 u ice verloor ruim zes mi- op de winnaar, die in de zeven medevluchters iet, onder wie vier Kel- Qners. De Spanjaarden en Blanco werden achter twee en drie. lve Casero en Laiseka )k Roberto Heras terug- j ON zoekt medesponsors Vitesse ijes Lingeman naar HDM kijken op een geslaagde rit. De kopman van Kelme boekte in de slotklim forse winst op de meeste van zijn concurrenten. Heras staat nu "tweede in het klassement, op slechts 1.15 van zijn landgenoot Casero. Op de berg waar hij in 1997 nog de gele trui in de Ronde van Frankrijk veroverde, moest Jan Ullrich ditmaal passen. De Duitser verloor ruim vier minu ten op Laiseka en heeft in het klassement meer dan twee mi- nutèn achterstand op Casero. Voor Laisèka betekende de overwinning de derde etappe- zege in zijn zeven-jarige loop baan als beroepsrenner. Jans Koerts behoorde tot de dertien uitvallers in de zware rit. De andere Nederlanders, Remco van der Ven, Gerben Lö- wik en Miquel van Kessel, kwa men op tijd aan. Claudio voorkomt blamage tegen Willem II Over een week trapt PSV voor de vierde keer in suc cessie af in het allegaartje van de kampioenenliga. Na drie mislukte edities heeft de landskampioen meer dan ooit het vizier op de Champions League ge richt. PSV wil overwinteren en Europees overtuigen, koste wat het kost. EINDHOVEN MARK CALDENHOVEN PSV is echter allesbehalve klaar voor de strijd met Dynamo Kiev, Anderlecht en Manchester United. De landskampioen, die knipoogt naar de Euro League, heeft vooralsnog zijn handen vol aan de eredivisie. Na de ver rassende nederlaag bij De Graafschap (2-0) en de zege in en op FC Utrecht (1-3) volgde gisteravond tegen Willem II de tweede deceptie in het nog piepjonge seizoen. In een wed strijd die opmerkelijk veel pa rallellen vertoonde met Neder land - Ierland, voorkwam de Braziliaan Claudio in de slotfa se een heuse blamage: 2-2. De remise kwam aan als een mokerslag. In de race om pro longatie van de landstitel heeft PSV na drie competitiewedstrij den al flinke averij opgelopen. Het puntje, weggesleept voor de poorten van de hel, zorgde aanvankelijk voor een zucht van verlichting. Trainer Eric Ge- rets ging evenwel niet voorbij aan de naakte waarheid. „Het siert de ploeg dat de 'koppies' niet naar beneden zijn gegaan. Maar het is duidelijk dat het spel te chaotisch was. De ver binding tussen verdediging en aanval was onvoldoende ver zorgd. De opbouw zal in het vervolg veel sneller moeten. Het geeft aan dat je niet 'top' bent." In alles is PSV nog zoekende. In systeem, in balans en in on derling begrip. Achter de speel wijze van PSV zat gisteravond geen idee. Dat wekt bevreem ding, zeker na een jaar waarin de Eindhovenaren met kop en schouders de eredivisie ontste gen. PSV was vorig seizoen een doelpuntenmachine. Na drie competitiewedstrijden telde de ploeg twaalf doelpunten en ner gen punten. Met'vijf goals was Ruud van Nistelrooij de grote man. Aan de hand van captain Luc Nilis heette PSV toen een team in opbouw. Een team met perspectief vooral. Exact een jaar en een landstitel later, heeft PSV drie punten uit drie duels, en pas vijf keer gescoord. Ge- rets: „Ik hoop dat het beeld van dat superseizoen nu toch écht Een staaltje acrobatiek van Kevin Hofland. Links zijn ploeggenoot Johann Vogel, rechts Jatto Ceesay. voorbij is." Die opmerking kan vooral Mark van Bommel zich aantrekken. De Limburger ver tolkte tegen Willem II een nega tieve hoofdrol. Van de aanvoer der van PSV worden ideeën en verantwoordelijkheid verwacht. Nu viel de neo-international vooral op door er niet te zijn. Mateja Kezman, de opvolger dan wel vervanger van Van Ni stelrooij, verliet na ruim een uur gedesillusioneerd het veld. De Joegoslaaf, opmerkelijk vlot hersteld van een in de competi tiewedstrijd tegen De Graaf schap opgelopen spierblessure, voegde niets toe aan het spel van PSV. Net zo schuchter als hij speelde, dook hij halverwege de tweede helft de catacomben in. Van vervanger John de Jong werden vervolgens onmogelijke dingen verwacht. PSV ging met de moed der wanhoop op jacht naar de gelijkmaker. Willem II had in de tweede helft via een kopbal van Mariano Bombarda en een prachtige volley van de Belg Tom Caluwé verrassend een achterstand omgebogen. PSV was vlak voor de pauze - na een ware kansenregen - op voorsprong gekomen door Bruggink. De Tukker rondde een intelligent passje van Joon- as Kolkka met 'een stiftje' af. In de geest van zijn trainer spuw de PSV met de moed der wan hoop vuur, gelijk Oranje zater dag tegen Ierland. De Braziliaan Claudio, vorig seizoen nog uit geleend aan Victoria Bahia in zijn geboorteland, voorkwam een blamage. Doelman Geert de Vlieger hielp Willem II met knappe re flexen bovendien door de lasti ge slotfase. Hij gaf PSV onbe doeld ook stapels huiswerk mee. PSV heeft stof tot naden ken nodig op weg naar de Champions League. Met de no dige kopzorgen opent Neer- lands beste van vorig seizoen volgende week woensdag voor eigen publiek de Champions League tegen Dynamo Kiev. Gerets draaide niet om de hete brij heen. „Ik had de start van de Champions League liever een weekje uitgesteld, Helaas mag dat niet." PSV: Waterreus: Ooijer, Nikiforov (77. Claudio), Hofland en Heintze; Rom- medahl (77. Lucius), Van Bommel, Vo gel en Kolkka; Bruggink en Kezman (68. De long). Willem II: De Vlieger; Jaiiens, Victoria, Van Nieuvvstadt en Hill; Landzaat, Caluwe (89. Prommayon) en Mariana; Ceesay, Bombarda (73. Schulp) en Sjoekov (78. Sanou). Amateurvoetballers die van hun club meer geld ontvan gen dan formeel door de KNVB is toegestaan, zullen dit bij de bond moeten mel den. De speler moet voor de extra betalingen dispensatie aanvragen van de regels in het Reglement amateurbe palingen. Daarin staat dat amateurs alleen bepaalde vergoedingen mogen ont vangen. De hoogte van de bedragen is daarbij vastge legd. De betrokken spelers kunnen ook samen met hun clubs dispensatie vragen. Het bondsbestuur van de KNVB heeft deze beleidslijn vorige week in het diepste geheim vastgelegd. Vastge legd werd dat amateurspe lers en hun clubs gebonden blijven aan het Reglement amateurbepalingen. Dat houdt in dat betalingen ho ger dan de daarin genoemde vergoedingen verboden zijn. De KNVB zal die hogere be talingen ook niet meer oog luikend toestaan; een beleid dat in '99 werd ingevoerd. Nu is bepaald dat elke spe ler danwel club persoonlijk dispensatie moet vragen van het Reglement amateurbe palingen. Het gaat dan om de artikelen waarin staat dat een contractspeler alleen geld mag krijgen voor wed strijden en trainingen en dat amateurs geen geld mogen krijgen van de club of van derden anders dan de vast gelegde vergoedingen. Formeel mogen amateur clubs spelers een vergoeding geven voor vervoer, maaltij den, consumpties en logies (voor een wedstrijd). Hulde blijken van maximaal 1000 gulden zijn toegestaan als mede vergoedingen voor sportkleding, werkverlet en studie. Bij meerdaags verblijf in het buitenland in verband met een wedstrijd mag de speler zakgeld ontvangen. Het is een publiek geheim dat bij amateurclubs, veelal buiten de boeken om, spe lers meer betaald krijgen. De KNVB is echter niet in staat dat te controleren. Het be stuur amateurvoetbal stelde daarom vorig jaar voor het Reglement amateurbepalin gen te laten vervallen. Indien clubs spelers betaalden, moesten zij dat maar met de belastingdienst regelen. Zo werden zwarte betalingen in feite 'gewit'. De amateurtak van de KNVB verwierp het voorstel. hard Krajicek bereidt zich rustig voor op kwartfinale tegen Sampras ezi trij he htendritueel van Richard ,k op de dag van een ijd ziet er als volgt uit. d wordt hij om half zeven „Ook al voordat ik kin had, hoor". Dan blijft hij en liggen en na een paar :n gaat hij eruit voor een 1 P 'e. Meestal duikt hij zijn bed weer in. „Een :zen of een filmpje hu- 'at kan via de tv." Een ijddag, helemaal als het wartfinale van de US tegen Pete Sampras be- bijna een complete rust- wee uur voor de wed- iiijvanavond om een uur of vannacht Nederlandse Spa! iat hij pas wat trainen, niet lang. Beetje warm i, beetje inslaan. Gon is de dag na de zege op ik Hrbaty en Richard k zit fantastisch in zijn )e oud-Wimbledonwin- inmiddels 28 jaar, heeft fr i Muiderberg kleine Em- 1 5 in tweeënhalf en baby naar de wangen hebben tijd dat jongensachtige. |r jn Hollandse appelwan- ■h e New Yorkse zon van de >en dagen heeft ze zelfs s roder gekleurd. Ameri- }t ze inmiddels ook •hav ij, want als hij het tennis- mus»ploopt, hangen er on- Bod lijk twee cameraploegen lijn neus. Hij is tenslotte te bedreiging voor Pete as op weg naar diens nde Grand Slamtitel en g eens diens grote Angst- De onderlinge score is )r Krajicek. ard Krajicek staat de me- Kn; irig te woord. Hij staat ie- vriendelijk te woord, is oké en de kop is ook kan de hele wereld aan, en dat straalt hij ook uit. ag van de wedstrijd kent ins meer rituelen, ver lij later. Geen bijgelovig- er vandaag geen geheimen meer bestaan. Toptennissers zijn net gewone mensen. Hij belde in de tweede regenpauze tegen Hrbaty nog even naar huis. „Gewoon even kletsen." In die pauze sliep hij ook nog even ja! „Waar? Op een massag etafel in de kleedkamer. Een half uurije ogen dicht en een beetje doezelen." Toptennis sers kunnen altijd en overal sla pen. Anders zouden ze een eeuwige jetlag hebben met al hun vlieguren. Nu hij sinds de US Open van vofig jaar, toen hij ook de kwartfinales haalde, eindelijk weer eens echt presteert op een Grand Slamtoernooi, balen zijn vrienden wel enorm dat het toernooi in Nederland achter de decoder zit. „Ik heb er al een paar e-mailtjes over gekregen. Maar Daphne ziet het wel, want thuis hebben we wel Canal+." In dorpskroeg Lieftinck, op honderd meter van zijn huis trouwens ook. „Maar of ze daar middenin de nacht kijken, weet ik niet." Dat iedereen nu weer over Wimbledon 1996 begint, toen hij ook tegen Sampras stond in de kwartfinales, toen hij ook ongeplaatst was en in de aan loop naar de titel ook tussen de buien door moest tennissen - dat die vergelijkingen altijd weer uit de kast worden getrok ken als hij het op een Grand Slamtoernooi goed doet, vindt hij geen probleem. „Dat is lo gisch, want het is mijn enige echt grote overwinning. En het is leuker dat ze me aan zo'n overwinning herinneren dan aan de verloren finale van Stuttgart van vorig jaar. En ja, dan Sampras. Altijd las tig natuurlijk, maar liever hem dan Agassi. En liever nu dan in de finale. „Want Pete's record in Grand Slamfinales is waan zinnig." Hij speelde er vijftien en won dertien keer. „En liever Pete dan Agassi omdat zijn backhandreturns en backhand- passings wel goed zijn, maar niet ongelofelijk. Agassi kan aan de lopende band langs je heen slaan. Bij Pete kan het wel eens iets minder gaan en dan kun je hem onder druk zetten." Dat lukte Krajicek al zes keer, dus' waarom nu niet. „Zijn kracht is afwisseling. De ene keer speelt-ie service-volley, de andere keer blijft hij achterin en gaat hij jagen. Ik ben beter in service-volley, hij is allroun- der." Richard Krajicek na zijn overwinning op Dominik Hrbaty. foto afp heden, maar wel vaste patro nen. Fysiotherapeut Jan Naakt geboren, naast coach Goetzke de derde man uit het team Kra jicek, komt 's morgens altijd even kijken of alles in orde is. „Of ik mijn nek in mijn slaap niet verdraaid heb, dat soort dingen." Daarna een lunch en dan weer een slaapje. „Maar als het zo lekker koel en helder zonnig weer is als nu, maak ik ook wel een wandelingetje." Wandelen doet hij niet als het zo drukkend warm is als de af gelopen week. „Dan kost dat te veel energie." Dan blijft hij op zijn hotelkamer. Lezen. Ditmaal De Moesson, van Wilbur Smith. „In het Engels." Hij huurt ook wel eens een suite af, maar nu is echtgenote Daphne thuisge bleven met de kinderen. „En in je eentje een suite huren is on zin. Toch?" Het risico van te laat komen neemt Richard Krajicek al hele maal niet. Hij verblijft in een hotel vlakbij het Waldorf Asto ria, waar de ruim 180 leiders uit VN-landen zijn neergestreken voor een millenniumtop in New York. Daardoor zijn in de buurt veel straten afgesloten voor verkeer en is het chaos in Manhattan. Voor de rit van twintig minuten per luxe toer- nooi-limousine neemt hij een marge van een uur. Hij zit zo goed in zijn vel dat NEW YORK ANP Bij de mannen is na de nummer één Andre Agassi en de nummer twee Gustavo Kuerten ook de als derde geplaatste Magnus Norman uitgeschakeld op de US Open. De Zweed ging in de vierde ronde ten onder tegen de Duitser Nicolas Kiefer, veertiende op de lijst. De partij duurde ruim drie uur en vergde vier sets: 6-2 6- 7 6-1 6-3. Kiefer speelt in de kwartfinale tegen de Rus Marat Safin. Die versloeg de Spanjaard Juan Carlos Ferrero. Thomas Johansson bereikte de laatste acht met zijn overwinning op de Austra liër Wayne Arthurs. In een tennispartij van 4 uur en 15 minuten, de langste tot dusver bij het US Open 2000, plaatste de Amerikaan Todd Martin zich als laatste voor de kwartfinales. Hij zegevierde in een vrijwel leeg stadion over de Spanjaard Carlos Moya. Na het wegvallen van Agassi en Kuerten gold Norman als grote favoriet voor de titel. Dit sei zoen had hij al vier toernooien gewonnen. Maar Kiefer zag dat ook als een voordeel. „Misschien heeft hij nu wel te veel zelfvertrouwen opge bouwd. Met een beetje mazzel kan ik hem pak ken", hoopte hij. Het werd inderdaad een re vanche voor de nederlaag die Kiefer in de kwartfinale van de Australian Open tegen de zelfde opponent leed. Norman, sinds enige tijd dik bevriend met Martina Hingis, mocht na het verlies van de eerste set met 6-2 weer enige hoop putten toen hij via de tiebreak de stand weer had rechtge trokken. Het bleek ijdele hoop, want Kiefer sloeg vervolgens onbarmhartig terug (6-1). Nor man gaf zich niet zomaar gewonnen en weerde enkele matchpoints af op 5-2 en 5-3. Hij kreeg zelfs een breekpunt, maar liet dat liggen, waar na Kiefer geen kansen meer weggaf. Paul Haarhuis heeft zich met zijn Australi sche partner Sandon Stolle tijdens de US Open in New York niet voor de halve finale van het dubbelspel weten te kwalificeren. Het als twee de geplaatste duo ging gisteren in de kwartfina le in twee sets ten onder tegen Wayne Ferreira en Jevgeni Kafelnikov: 3-6 6-7 (5-7). De Zuid- Afrikaan en de Rus zijn als achtste geplaatst. Venus Williams bereikte als eerste speelster de halve finale. De als derde geplaatste Ameri kaanse won gisteravond met 6-4 1-6 6-1 van de Franse speelster Nathalie Tauziat. Nelson Mandela heeft sa men met IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch het olym pisch dorp in Sydney bezocht. Samaranch is met de oud-pre sident van Zuid-Afrika in een van de huizen geweest, waar sporters tijdens de Spelen in Sydney verblijven. „Ik ken Nelson Mandela al jaren", zei Samaranch. „Hij is een goede vriend van mij en van de olympische beweging." Bei den lieten zich lovend uit over de accommodatie. Tien dagen voor het begin van de Olympische Spelen wordt Sydney geteisterd door de ergste storm van het jaar. Windvlagen van 80 kilometer per uur zorgden ervoor dat treinen door omgewaaide elektriciteitspalen niet meer konden rijden. Uit veiligheids redenen moest het olympisch station worden geëvacueerd, waardoor honderden treinrei zigers vertraging hadden. Het treinverkeer lag vier uur stil. In de haven van Sydney waren ongeveer 150 boten aan het trainen voor de olympische regatta. „Er zijn boten gekap seisd, zeilen gescheurd maar iedereen bereikte veilig de ha ven", aldus een woordvoer der. Het Chinese olympische co mité heeft plotseling besloten de nationale ploeg voor de Spelen in Sydney met veertig sporters en officials in te krim pen. Dat is 10 procent van de totale formatie. Het gaat on der anderen om zeven roeiers, die thuis dienen te blijven na dat een bloedcontrole te hoge waarden had aangegeven. Ma's Leger is zoek. De Chi nese atletiektrainer heeft het trainingskamp in Tibet ab rupt, zes dagen eerder dan ge pland verlaten. Sindsdien is van Ma en zijn pupillen niets meer vernomen. Ma had op hoogte in Tibet een trainings kamp voor zijn olympische at letes betrokken. Tijdens het verblijf werden zijn atleten vier keer gecontroleerd op do ping. Henry Kissinger wordt bui tengewoon lid van het Inter nationaal Olympisch Comité. Naast de Amerikaanse win naar van de Nobelprijs voor de vrede zullen tijdens het lOC-congres op 11, 12 en 13 september nog drie andere persoonlijkheden die aparte status krijgen. De buitengewo ne leden hebben geen stem recht. Wel worden ze uitgeno digd de Olympische Spelen en congressen bij te wonen. Op de vergaderingen kunnen ze spreektijd vragen. Amerikaanse zwemcoaches hebben gisteren in Sydney het IOC beschuldigd van een softe aanpak van het dopingpro bleem. „Sinds de invoering van het wereld-antidopingbu- reau", aldus mannencoach Mark Schubert, „zijn er amper nog vliegende controles ge houden. Daarvoor werden wij drie keer per week gecontro leerd", gaf Schubert aan, „daarna niet een keer meer.". De Aziatische landen heb ben veel geld over voor olym pisch goud in Sydney. Singa pore heeft 1,3 miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld voor de gouden winnaar. Tai wan heeft bijna 750.000 gul den beschikbaar voor de win naar van het eerste goud. De Filipijnen menen kansen te hebben in het boksen en taek wondo. Voor goud hebben ze 400.000 gulden over. Het NOCNSF betaalt 60.000 gul den uit voor goud, 40.000 voor zilver en 20.000 voor brons.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23