Cabaretiers willen huisje Kan kopen Cultuur &cKunst Het Leids Project Koor met Italiaans tintje in Lokhorstkerk Een gouden greep De hemelse tuin van de professor Nominaties Gouden Kalf beste geluid Vechten tegen je eigen kracht SDAG 6 SEPTEMBER 2000 941 21 ste Piaf-cd voor Liesbeth List Liesbeth List en Mies Bouwman stonden gister- l samen op het podium. In het Amsterdamse Nieuwe de la heater kreeg de zangeres uit handen van Bouwman de cd uitgereikt met liedjes uit de theaterproductie 'Piaf, de De productie over het leven van de Franse zangeres, door List, gaat het tweede seizoen in. Sinds de premiè- tober vorig jaar in de Koninklijke Schouwburg in Den haalt de productie vrijwel overal uitverkochte zalen. foto gpd tishebbers Televizierring sum* Big Brother, Love Letters en Westenwind zijn geno- voor de Gouden Televizierring. Kijkers kunnen tot vlak uitreiking op 15 september bellen om te stemmen op avoriete programma. De gala-uitzending wordt die dag ge- nteerd door Bart Peeters. In totaal zijn er vijf categorieën prijzen zijn te behalen. Een aantal prijzen is al bekend, de serie Friends de Zilveren Televizier Tulp (populair- jitenlandse tv-programma) gewonnen. Genomineerd in de De Gouden Stuiver (beste Nederlandse kinderpro- ma) zijn: Het Klokhuis, Willem Wever en Zaai. Wendy van Catherine Keyl en Anita Witzier dingen naar de Zilveren izierster (vrouw). Bij de mannen in deze prijscategorie zijn rt ten Brink, Paul de Leeuw en Ivo Niehe genomineerd. petities Alphens kinderkoor Shalom n aan den run* De repetities van het Alphense kinderkoor zijn begonnen. Onder leiding van dirigent Maarten worden liedjes ingestudeerd waarbij bewegingen len verzonnen. Het kinderkoor zoekt nog kinderen in de jd van 8 tot 12 jaar die willen meedoen. Geïnteresseerden bellen met Ina de Rooij, telefoon: 0172-473898. rdrechts Museum tijdelijk dicht Het Dordrechts Museum sluit in 2002 zijn deuren renovatie van het dak. Het gedeeltelijk glazen dak ver- grote klimaatwisselingen en voldoet daarom niet meer ie strengere eisen voor bruikleen van kunstwerken. Aan- wilde het Dordrechts Museum in de zomer van 2001 voor de werkzaamheden. Maar dat komt slecht uit at het andere museum in de stad, het museum mr. Simon Sijn, dan ook sluit wegens renovatie. eratuur en voetbal iaac» Lezers die ook nog van voetbal houden komen aan trekken in het Letterkundig Museum in Den Haag. Hier is 'Literatuur met een doel; Schrijvers over bal' te zien. Zondag 10 september is de laatste dag van de oonstelling. Ter afsluiting lezen Bart Chabot, Jan Kal, Joris •ns en Elly de Waard voor uit eigen (voetbal-)werk. y-outs '42nd Street' in 't Spant UM» In het Bussumse Theater 't Spant zijn de try-outs van van den Endes nieuwe musicalproductie '42nd Street' be Het gaat om een gemoderniseerde vesie van de oor- productie uit 1980. De musical is vertaald door tine Bijl; Randy Skinner is verantwoordelijk voor de choreo- Tot en met 9 september wordt '42nd Street' als try-out gespeeld in 't Spant. De première is op zondag 17 in Theater Carré in Amsterdam. leiden lesleygrieten Het Leids Project Koor heeft zaterdag in de Lok horstkerk een Italiaans tintje tijdens het Neder lands-Italiaanse muziekprogramma Bella Italia. Naast de Italiaanse werken Misere van Allegri en Sestina van Monteverdi staat ondermeer werk van de Vlaamse componist Rogier op het pro gramma. De Italiaanse invoed is niet geheel toe vallig, het Leidse koor is pas teruggekeerd van een korte tournee in Italië. De tournee door Italië is door de koorleden zelf geregeld. Enkele koorleden hadden al wat per soonlijke contacten van eerdere vakanties. Vol gens dirigent Hans Noyens was het niet moeilijk om een koor te formeren. „Omdat we een pro jectkoor zijn, is het vrij makkelijk om een buiten landse reis te organiseren. Voor dit idee kon ie dereen zich inschrijven die dat leuk vond. Uitein delijk waren met zestien koorleden en dat was voldoende om het werk te kunnen brengen dat we hebbben uitgekozen." Het was de bedoeling dat er in Italië drie con certen werden gegeven. Het werden er uiteinde lijk maar twee. „Eén van de drie concerten zou in de openlucht plaatsvinden," vertelt de dirigent. „Helaas was er precies op die avond een giganti sche onweersbui, waar we niet overheen kwa men. Dat optreden is dus afgelast." De twee binnenoptredens waren inloopcon certen en het ging er wel wat anders aan toe dan in Nederland. „Het was een stuk informeler daar. Af en toe kwamen er mensen tijdens een num mer binnen. Soms zelfs compleet met kinderwa gen," zegt Noyens. „Ik vond het wel aangenaam. Het was niet storend, dus het ging ook niet ten koste van de concentratie." De reacties van het mediterrane publiek waren volgens Noyens in elk geval hartverwarmend. „De Italianen waren heel enthousiast. Ze waren heel aandachtig en stonden open voor de mu ziek. Ik denk omdat het niveau van ons koor toch wel iets hoger is dan de Italiaanse koren in die re gio. Na afloop vroegen mensen ons adres, zodat we misschien nog eens terug kunnen." De trip naar Italië was niet alleen muzikaal een succes. De koorleden hebben elkaar een stuk be ter leren kennen. „Als je met een groep gaat bergwandelen en zwemmen in het Gardameer schept dat een hechtere band, dan wanneer je een paar uur in de week gaat repeteren," vindt Noyens. „En dat is uiteraard ook in de muziek te rug te horen." Het concert 'Bella Italia' van het Leids Project Koor in de Leidse Lokhorstkerk be gint zaterdag om 20.15 uur. Kaarten zijn voor aanvang verkrijgbaar bij de kerk. Amsterdam Glanzende flacons uit de verzameling van Sophia Adri- ana Lopez Suasso-de Bruin (1816-1890). De Amsterdamse was een verwoed verzamelaarster van antiek en curiosa, maar vooral van ju welen. Een greep uit haar collectie is nog tot en met 28 januari te zien op de tentoonstelling 'Een gouden greep' In museum Willet-Holthuy- sen aan de Herengracht in Amsterdam. foto anp De cabaretiers Erik van Muiswinkel en Diederik van Vleuten willen het werkhuisje van Wim Kan kopen. Het ooit draaibare tuinhuisje waar Kan in alle rust zijn voor stellingen schreef, staat nu nog achter diens voormalige woning in Kudelstaart. Het moet een plek krijgen bij de woning van Van Vleuten in Grootschermer. Van Muis winkel: „Met de geest van Wim Kan om ons heen, zullen we in het huisje de mooiste oudejaarsprogramma's kun nen maken." grootschermer jan vriend Het werkhuisje van Wim Kan staat aan de Westeinderplassen. Het huisje was volledig draai baar, zodat de cabaretier van achter het glas het meeste zon licht kon opvangen. Hij schreef er niet alleen zijn theatertek sten, ook veel dagboekenaante keningen en brieven vertrouw de hij hier aan papier toe. Om dat in het huisje zo veel Neder lands kleinkunstrepertoire is ontstaan, zien cabaretliefheb bers het als een uniek monu mentje dat bescherming ver dient. De spiekborden van de in 1983 overleden Kan kregen in middels een plek in het Neder lands Theater Instituut. Het werkhuisje staat nog op zijn ou de plek, maar kan nu niet meer draaien en is aan onderhoud toe. „Het moet behouden blij ven", vinden Van Muiswinkel en Van Vleuten. Daarom willen ze bij de huidige eigenaar een bod op het gebouwtje uitbren gen. „Nu het zo goed gaat met de kleinkunst zijn er in Neder land zeker twintig cabaretiers die zo'n huisje contant kunnen betalen. Dan zou het toch te gek zijn als je zo'n bijzonder bouwsel uit de geschiedenis van je vak verloren laat gaan?" „Ook wij willen er straks voorstellingen gaan schrijven. Een meer inspirerende omge ving kun je je toch niet voor-, stellen? En buiten het seizoen willen we het openstellen voor collega-cabaretiers, die op krachten moeten komen. Voor Jeroen van Merwijk is het een ideale plek om uit zijn dips te klimmen. En Brigitte Kaandorp heeft helemaal geen sabattical year nodig als ze in het huisje van Kan een paar weken rust krijgt." Ze hebben ook al een naam voor het stekkie bedacht: het moet de writers-blockhut gaan heten. „Dat moet er met mooie eikenhouten letters op komen te staan." Zoals Wim Kan ooit uitkeek op de Westeinderplassen, heeft de nieuwe generatie cabaretiers straks uitzicht over de waterrij ke Eilandspolder. Ze hebben het plekje achter in de tuin al helemaal in gedachten: „Een bruggetje erheen, heel rustge vend. Alleen dat idee van die Ja panse tuin eromheen moeten we uit respect voor Kan mis schien maar laten varen." Wim Kan zat tijdens de Tweede We reldoorlog gevangen in een Jap penkamp. msai, aikido, origami. In het kader van vier betrekkingen is 2000 uitgeroepen tot Een uitgelezen moment om een mtal typisch Japanse cultuuruitingen eens )rt onder de loep te nemen. In aflevering 22: Een echte krijgsheer is altijd bewapend met drie dingen: het blinkende zwaard van vrede, de spiegel van moed, wijsheid en vriendschap en het kostbare juweel van verlichting." Dit is een van de vele uitspraken van de oprichter van aikido, Morihei Ueshiba. Magali Veldhuis, voorzitster van de Leidse aikidovereniging Shi Zen Ryu (School van de Stro mende Geest): „Aikido is ei genlijk geen vechtsport, maar een verdedigings kunst. Het gaat erom de te genstander moeiteloos uit te schakelen, zonder hem- haar dodelijk te verwon den." Het woord aikido bestaat uit drie klanken, ai-ki-do. 'Ai' staat voor harmonie, 'ki' voor vitale energie of le venskracht en 'do' staat voor de weg, de manier waarop. Het doel van deze krijgskunst is dan ook om gerichte agressie van de aanvaller onder controle te brengen, niet te vernietigen. Aikido draait om harmonie, zelfs met de tegenstander. Natuurlijk kan een aikidoka zijn techniek aanwenden om zijn tegenstander te ver wonden of doden, maar dit is nooit het uitgangspunt. De aikidoka zal de tegen stander laten zien dat zijn agressie nutteloos is, waar door de agressor zijn acties staakt. Er bestaat niet zoiets als een stoomcursus aikido. Degenen die zich in de kunst willen bekwamen, moeten jaren trainen om effectief een tegenstander aan te kunnen. Veldhuis: „Tijdens de training leert de aanvallende partij ook mee te werken met de be weging. De grepen en worpen hebben ronde of spi raalvormige bewegingen, zodat de twee aikidoka geen verschillende partijen zijn maar een eenheid vormen. Is de tegenstander geremd in zijn meewer king, dan kan hij zich ernstig bezeren. De kracht van de aanvaller wordt namelijk gebruikt tegen hem zelf." Tegen een aikidoka vechten bestaat dus niet, de agressor vecht op zo'n moment tegen zijn eigen kracht. „Een ander aspect van traditionele aikido is het ont breken van competitie", vertelt Veldhuis. „Bij ande beeldende kunst recensie manon wigny 'Sterrenzaad'; werk van Vincent Icke, tot en met 17 september in de Oranjerie van de Hortus, Rapenburg 73 Leiden, open 10.00-18.00 uur. Internet: http://www- .strw.LeidenUniv.nl/icke Vincent Icke in het bij de ten toonstelling behorende persbe richt: '1.000.000.000.000.000.000 (een miljard maal een miljard) ku bieke kilometer interstellaire ruimte bevat evenveel materie als een kleine bloempot. Plan ten die tussen de sterren leven hebben dus een volkomen an dere vorm en levenswijze dan aardse vegetatie. De tentoon stelling geeft een beeld van de talrijke soorten interstellaire flora en de zaden van sommige van deze planten, die reizen door de onmetelijke ruimte. Daar zijn enkele zeer zeldzame fossiele zaden bij die op buiten aardse planeten zijn aangetrof fen. Deze werpen een heel nieuw licht op het leven tussen de sterren.' Icke (Utrecht, 1946) combi neert in het dagelijks leven zijn beeldend kunstenaarschap met een hoogleraarschap sterren kunde aan de Leidse universi teit. Hij weet dus waar hij over spreekt. De argeloze bezoeker van deze tentoonstelling niet. Die kijkt naar glimmende en kleurige foto's van verschijnse len uit het heelal met klinkende namen als 'Heliovolvox venato- ris' en 'Simisphaera luminosa' en denkt: 'Is dit echt? Is het een kunstwerk?' Icke wil niet duide lijk zijn. De bezoeker moet zijn verbeelding gebruiken, vindt hij. De catalogus heeft de vorm van een proefschrift; de door bijter vindt in het nawoord pas het bewijs, dat alles om hem heen op fantasie gebaseerd is. Het zijn beelden uit de ruimte, die Icke op de computer mani puleert en aankleedt met ver zonnen of bestaande vormen tot er een min of meer waar achtig beeld ontstaat van het begrip interstellaire flora. Als basis gebruikt hij beelden, die hij in zijn wetenschappelij ke werk tegenkomt: prachüge opnamen van een ontploffende ster of het theoretische model van een waterstofelektron, dat lijkt op een bloem. Hij verweeft deze beelden, knipt, plakt en kleurt. Hij maakt modellen van gips, fotografeert ze en maakt ze vervolgens deel van zijn werk. Jarenlang twijfelde Icke of hij zijn beroepen wel moest com bineren. Nu laat hij er geen gras meer over groeien. De weten schap weet nauwelijks iets over leven in de ruimte en kan daar dus ook weinig uitspraken over doen. De kunstenaar Icke wél. De ervaring heeft hem geleerd dat de werkelijkheid soms elk voorstellingsvermogen te boven gaat. Dit vormt een uitgangs punt waarin de verbeelding geen grenzen kent. Zijn kunst werken handelen over onvoor stelbare schoonheid. Je waant je in een sterrenhemel, waarin zachtoranje wolken en turkooi- ze luchtzeeën de voedingsbo dem vormen voor ijle plantach tigen en felgekleurde 'hemel- margrieten'. Het is niet makkelijk de kun stenaar los te zien van de we tenschapper. Dat hoeft ook niet. Beeldende kunst kan nieu we inzichten aandragen, net als de wetenschap, dus vormen ze in feite een logische combina tie. Icke is er altijd bang voor geweest; de wetenschapper, die niet serieus genomen wordt in de beeldende kunst. Welnee, er bestaat tenslotte geen vaste de finitie van het begrip kunste naar. Het is belangrijker dat de scheppende hand weet te over tuigen en te inspireren en dat is hier het geval. Ook zonder La tijnse titels, elektronen, boogse- conden en ruimtelijke explosies blijven de werken overeind als afgewogen beeldende voorstel lingen van een hemelse tuin, waarin de kijker probleemloos kan ronddwalen. Alex Booy, Piotr van Dijk en Ben Zijlstra zijn ge- nonimeerd voor het Gouden Kalf Vakprijs 2000 voor de beste geluidsman. De drie geluidsmen sen zijn gekozen na een enquête onder filmpro fessionals. De twintigste editie van het Neder lands Film Festival, van 20 tot 29 september in Utrecht, opent met het filmdebuut 'Wilde Mos sels' van regisseur Erik de Bruyn. De film sluit nauw aan op het speciale festivalonderdeel 'Blik op het Land', waarin de veranderingen op het Nederlandse platteland en landschap in Ne derlandse films centraal staan. Verder is er veel aandacht voor cineaste en Gaste van het Jaar Heddy Honigmann van wie de film 'Privé' in première gaat. Haar complete oeuvre is te zien tijdens het festival. Het genre documentaire kent een aparte Gouden Kalfjury. Daarmee is voor het eerst de jury voor de Grote Prijs van de Nederlandse Film opgesplitst De jury reikt het Gouden Kalf uit in elf categorieën. Daarnaast kan de gezamenlijke jury de Speciale Juryprijs uitloven aan een bijzondere prestatie en is er de Gouden Kalf Vakprijs Geluid. In to taal strijden 133 films om het Gouden Kalf. Daarvan gaan er 59 in Utrecht in première. De Cultuurprijs vervalt dit jaar. Deze gaat samen met de Bert Haanstra Oeuvreprijs. Ook de NOS televisie- en filmprijs wordt niet uitgereikt. Het festival heeft een begrotingstekort heeft van on geveer 140.000 gulden. re vechtsporten is dit juist van groot belang maar Ueshiba vond dat aikido zich moest richten op per soonlijke ontwikkeling. Wedstrijden zouden dat be lemmeren. Veel scholen doen wel aan demonstra ties." De kunst werd door Ueshiba en later door zijn zoon verspreid als een soort zendelingenwerk. Daardoor heeft elke school zijn eigen stijl en interpretatie van technieken. „Het is dus belangrijk om bij verschil lende leraren te trainen, dan leer je het meeste." Veel technieken van traditionele aikido kunnen niet in een wedstrijd worden gebruikt, omdat ze anderen ernstig kunnen verwonden. Tegenstanders worden, al naar gelang de energie van hun eigen aanval, met één enkele armbeweging de lucht ingeslingerd en tegen de grond gekwakt. Ueshiba was tegen geweld en oorlog en predikte vrede. Hij leefde van 1883 tot 1969 in de Japanse stad Tanabe. Nog op zijn tachtigste was hij een on verslaanbaar vechter. Naast vechtkunst was Ueshiba ook zeer geïnteresseerd in religie, met name het shintoïsme. Hij geloofde dat overal een godheid in zat, van mens tot steen. Veldhuis: „Dat Ueshiba een religieus man was, komt ook tot uiting in aikido. Het gaat niet alleen om lichamelijke kracht, maar ook om geestelijke. Dat maakt aikido zo bijzonder." Aikido is dus niet alleen een verdedigingskunst, maar ook een manier van leven. Veldhuis: „Voordat we gevechtsvormen oefenen, mediteren we. Za-zen is een korte meditatie om iedereen zich goed te la ten concentreren op de les. Daarna wordt het por tret van Ueshiba begroet. De leerlingen vragen of de les mag beginnen." Met ademhalingsoefeningen kunnen ze een innerlijke balans kunnen vinden. Aan het einde van de les zeggen klinkt het 'arigato gozaimashita': dank u wel! SALOMÉ TOET De Leidse aikidoleraar Tom Verhoeven demonstreert een worp.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21