Leidsch Dagblad NS krijgen concurrent voor HSL >f Jaarbeurs Twijfels bij olifantenluchtbrug naar Angola Leiden verzet zich tegen tolpoort ten zuiden van Hoofddorp Elektrische show PvdA-partijvoorzitter Van Hees stapt op 5J1 Opnemen Afspelen Wel truckersakkoord, blokkades gaan door 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD NSDAG 6 SEPTEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 13 Indrukwekkende bevrijdingsparade trekt zaterdag door Haarlemmerstraat 15 Kankerexperts LUMC speuren naar het 'Leidse moedervlek-gen' 17 Basisschool in Oegstgeestse wijk Poelgeest opent deuren 18 'Katwijk moet veel meer huizen bouwen voor starters' 19 Toch nieuwe bomen langs Ripselaan en Oud Adeselaan Aikido is geen vechtsport maar 'de kunst van het verdedigen' eenheden 'acht in Bosnië iaankiaagster Carla Del van het Joegoslavië-Tri- I il wil dat speciale gehei- •enheden naar Bosnië om oorlogsmisdadigers J pakken. Dat zegt ze in landaag gepubliceerd ge- ^,/met het Duitse blad Die filtie doodt op r|ior drie VN'ers i van een pro-Indonesi- militie in West-Timor in vandaag drie buiten- stafleden van het Hoge f 'nissariaat voor de Vluch- jen van de Verenigde Na- _^dood. De doden vielen li aanval op de kantoren iet commissariaat in de Atambua aan de grens Oost-Timor. De aanval uitgevoerd door honder- 'f pet kapmessen zwaaien- litieleden. ;en verraden -Jachte Pieck I van de 30 fretten die de ige Kampenaar in zijn hield, hebben naar -jJit geleid tot zijn arresta- UPpr de moord op Maartje ST Haren van deze dieren bij haar Uchaam ge- De Kampense pobtie jisteren ook haar intrek ten in Zandvoort, waar tot februari woonde. ik aansprakelijk 14 lek HomeNet IN Amro erkent aanspra- te zijn voor de gevolgen ikken in het telebankier- r jam ma HomeNet. Klan- Vijgen binnenkort soft- jorn betalingen veüig te verrichten. U7 leiden robbert minkhorst De Leidse regio raakt vermoe delijk verder ingeklemd tussen tolpoorten. Straks kost niet al leen een ritje naar Den Haag geld, ook voor een reis naar Schiphol moet worden betaald. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland willen namelijk ten zuiden van Hoofddorp een tolpoort op de A4. Zo blijven de routes van Haarlem en Amster dam naar de luchthaven name lijk wél tolvrij. De gemeenten rondom Am sterdam en de provincie Noord-Holland die het eens moeten worden over het be reikbaarheidsoffensief stuurden eerst aan op een tolpoort bij Badhoevedorp. Dat was gunsti ger voor Zuid-Holland. GS zijn nu van mening veranderd. Pro vinciale Staten van Noord-Hol land en de betrokken gemeen ten moeten zich er voor 1 okto ber over uitspreken. „De Leidse regio en ook de Duin- en Bollenstreek gaan daar zeer groot nadeel van on dervinden", voorspelt de Leidse verkeerswethouder Hillebrand. „We krijgen gigantische proble men met sluipverkeer. Als dit doorgaat, komt de Leidse regio op slot te zitten. Ik geloof dat je dan alleen nog de boot naar Engeland kunt nemen zonder tol te hoeven betalen." Hillebrand zal namens Lei den bezwaar maken, onder an dere bij minister Netelenbos. „Op deze manier gaat het niet meer om terugdringen van files, maar spelen economische mo tieven een rol", vindt Hille brand. De wethouder vertrouwt erop dat Netelenbos de regio Amsterdam terugfluit. Het steekt Hillebrand sowieso dat Leiden moet toekijken hoe twee aangrenzende regio's onder handelen over tolpoorten en miljoeneninvesteringen in we gen en openbaar vervoer. „Ei genlijk kan het gewoon niet dat de Leidse regio, die er zo dicht bij ligt, niet aan tafel zit bij het overleg." flagler beach De inwoners van de Amerikaanse badplaats Flagler Beach kunnen deze week met grote regelmaat 'genieten' van een elektri sche show. Vrijwel dagelijks wordt de avondhemel boven de pier in het aan de Atlantische oceaan gelegen stadje verlicht door bliksemflitsen en onweer. foto ap jim tiller heerenveen anp IDAAG 26 PAGINA'S den haag gpd oii, 13,15,17,18,19 22,23 Partijvoorzitter Marijke van Hees van de PvdA is gister avond opgestapt omdat ze nog onvoldoende vertrouwen ge noot van de rest van het partij bestuur. Van Hees werd ander half jaar geleden gekozen tot voorzitter. Ze blijft wel lid van het partijbestuur. Directe aanleiding voor het terugtreden van Van Hees is een vernietigend rapport van een crisismanager die was aan- TDK E-HG 180 3-pak. Extra High Grade kwaliteit 3-uurs videobanden. f Voor Maak kans op een echte diamant! VroomenDreesmann.nl van het Westen 6 t/m 12 (T> ma. 14.00-22.00 u. za. en zo.: II.00-18.00 u. Groenoordhallen cri Leiden gesteld om de ruzie in het PvdA-partijbestuur te sussen. Medebestuursleden verweten haar 'gebrek aan leidinggeven de capaciteiten' en het onder zoek bevestigde dat. Het rapport werd maandag avond in de PvdA-top bespro ken. Een woordvoerder van de partij ontkent dat Kok druk zou hebben uitgeoefend op Van Hees om haar conclusies te trekken. Van Hees lag al vrij snel na haar aantreden in de clinch met Venus Williams tegen Hingis bij US Open new york» anp De Amerikaanse tennisster Ve nus Williams speelt tegen Mar tina Hingis in de halve finales van het US Open in New York. De favoriete Zwitserse versloeg gisteravond Monica Seles met 6-0 en 7-5 in amper een uur tijd. Eerder had Williams als eer ste speelster de halve finales bereikt. De Wimbledon-winna- res knokte zich naar de laatste vier middels een 6-4 1-6 6-1 ze ge op de 32-jarige Frangaise Nathalie Tauziat. Pagina 23: Slapen, lezen, een filmpje kijken en weer slapen de partijtop. Zo kwam zij in aanvaring met PvdA-fractie- voorzitter Melkert in het debat over boringen in de Wadden zee. Van Hees sprak zich kei hard uit tegen boring, terwijl Melkert nog een slag om de arm wilde houden. De belangrijkste taak van Van Hees was het doorvoeren van de partijvemieuwing die door haar voorgangers Vreeman en Rottenberg was ingezet. Vol gens een woordvoerder van de PvdA was er 'geen werkbare ba sis meer om deze taak tot een goed einde te brengen'. Fractievoorzitter Melkert zei gisteravond het besluit van Van Hees te betreuren. Hij ontken de in alle toonaarden dat er sprake was van ruimhartig de claratiegedrag van Van Hees, waarover weekblad Vrij Neder land deze week schrijft. „Er is geen enkele reden aan haar in tegriteit te twijfelen", zei hij. Pagina 3: Van Hees stond voor onmogelijke taak De concurrentie voor NS komt onverwachts. Onder druk van de Tweede Kamer zijn zoveel voorwaarden gesteld aan kan didaten voor het HSL-vervoer, dat eigenlijk alleen de NS eraan zouden kunnen voldoen. Maar de combinatie van Deutsche Bahn en Arriva voldoet ook aan de criteria. De Duitsers hebben al veel ervaring met hogesnel heidstreinen in eigen land. Kennis van de Nederlandse ver voersmarkt heeft het duo ook. Arriva verzorgt sinds enkele ja ren het streekvervoer in Noord- Nederland en Zuid-Limburg. Arriva is onderdeel van het ge lijknamige Britse beursfonds. De twee bedrijven bieden in eerste instantie op het interna tionale vervoer van Amsterdam naar Parijs via Brussel. „Maar de markt ligt open. Als we Parijs binnen hebben, gaan we ook kijken naar het binnenlands vervoer", zegt een woordvoer ster van Arriva. Onduidelijk is hoeveel geld de bedrijven over hebben voor de vergunning. Destijds heeft het ministerie van verkeer een eerste bod van de NS afgewe zen, onder meer omdat de spoorwegen te weinig boden. Beide zijn kapitaalkrachtig. Arriva heeft een omzet van vijf miljard gulden, terwijl Deut sche Bahn, de grootste spoor wegmaatschappij van Europa, een omzet van 33 miljard heeft. De Duits/Britse combinatie wil op het traject Amsterdam - Parijs de luxe Intercity Express (ICE) inzetten. Deze hogesnel heidstrein is comfortabeler dan de Thalys van de NS (breder, hoger en betere restauratie). LACH EENS NAAR HET VOGELTJE! Kom vrijdag en zaterdag a.s. naar de Aalmarkt in Leiden en laat je fotograferen. Dan maak je kans op levenslang gratis schoenen. Want binnenkort opent Brantano in Leiden. En dat vieren we met een grote actie. Kom dus naar de Aalmarkt in Leiden, laatje fotograferen en informeer naar de actie. X brantano ZOVÏll MCNStH, ZOVÏIL SCHOUWEN. parus-den haag gpd-afp-anp Er lijkt voorlopig geen einde te komen aan de blokkades door Franse vrachtwagenchauffeurs. Het akkoord van afgelopen nacht is in de ogen van veel ac tievoerders te mager. Minister Gayssot (vervoer) en de belangrijkste transportorga nisaties kwamen overeen dat de dieselaccijns met bijna 12 cent per liter met terugwerkende kracht tot 1 januari wordt ver laagd. Volgend jaar komt er nog eens bijna zeven cent bij als compensatie voor de grote stij ging van de brandstofprijzen. De eerste reacties van de monstrerende truckers waren vanochtend negatief. „We eisen 17 cent per liter. Als we dat nu niet krijgen, zitten we volgend jaar weer in precies dezelfde si tuatie", zo klonk het. Taxi chauffeurs waren vanochtend zo woedend over het akkoord dat zij dreigden de autosnelweg Al tussen vliegveld Charles de Gaulle en Parijs te bezetten. Een Parijse voorman riep zijn collega's op zich naar het vlieg veld te spoeden. Voor morgen is een landelijke actie aange kondigd met files langzaam rij dende taxi's in Parijs, Lyon en Marseille. De blokkades van oliedepots en raffinaderijen veroorzaakten de eerste tekorten aan brand stof. Overal stonden gisteren lange rijen voor de pompsta tions. Inmiddels hebben na de truckers en de vissers ook de boeren compensatie geëist. In Nederland vindt een Ka mermeerderheid dat de trans portsector moet worden ge compenseerd voor de hoge die- selprijs. Diesel bereikt binnen kort mogelijk de recordhoogte van twee gulden per liter. pretoria eelco v correspondent Zuid-Afrika heeft 12.000 oli fanten. Dat zijn er te veel en daarom worden geregeld oli fanten in de aanbieding ge daan. Dierenbeschermers plaatsen echter kanttekenin gen bij de voorbereidingen die worden getroffen voor een transport naar Angola, waar de wildstand ernstig heeft ge leden onder een kwart eeuw burgeroorlog. Als alles volgens plan verloopt, worden zaterdag dertig olifan ten met vliegtuigen overge bracht naar een wildpark ten zuiden van de hoofdstad Luan da. Deze Operatie Noach past volgens de Zuid-Afrikaanse re gering in het streven van de Or ganisatie voor de ontwikkeling van Zuidelijk Afrika (SADC) om de Angolese economie te sti muleren. Hoe die economie) die draait op olie en diamanten, profiteert van de olifanten is onduidelijk. Angola is een absolute 'no go area'. Toeristen wordt geadvi seerd zich niet eens in de buurt van Angola of het noorden van Namibië te begeven, omdat daar de kans groot is te worden afgemaakt door de Unita-rebel- len van Jonas Savimbi. Hun po ging om sinds!975, toen Angola onafhankelijk werd van Portu gal, het land te veroveren, heeft tot nu een miljoen doden en miljoenen vluchtelingen opge leverd. Of de Angolezen zelf blij zijn met de nieuwe attractie, valt te betwijfelen. Men leeft al 25 jaar met terreur en honger. De re bellen beheersen momenteel nog maar acht procent van het land en hebben zich gespeciali seerd in snelle overvallen op de burgerbevolking. Dezer dagen vluchten weer duizenden Ango lezen over de grens met Zam bia. Unita is ook weer begon nen met het leggen van mijnen om de economie te verlammen. Dierenbeschermers als Jason Bell van het International Fund for Animal Welfare (IFAW) on derstrepen dat er in Angola naar schatting zeven miljoen landmijnen liggen. „Het lijkt me moeilijk om de veiligheid van de olifanten te garande ren", aldus Bell. Hij is overigens wel voor het uitzetten van dieren in gebie den waar die zijn verdwenen door toedoen van de mens. In Angola is dat laatste zeker het géval. De Unita-rebellen heb ben in de jaren tachtig bijna al le olifanten en neushoorns af geslacht en het ivoor en de hoorns verhandeld. Dit gebeur de met steun van het Zuid-Afri kaanse apartheidsregime, dat de rebellen steunde in hun strijd tegen de toen door de Sovjet-Unie vertroetelde rege ring in Luanda. Er is met het olifantentransport dus ook sprake van een pikant soort Wiedergutmaeh ung. Zuid-Afrikaanse wildbeheer- ders ontkennen heftig dat er ge vaar is voor de twee olifantenfa milies. Hun nieuwe woonoord, het Quicama National Park, zou niet ernstig door de oorlog zijn beschadigd en beveiligd zijn te gen stropers. De dertig dieren worden uitgezet in een gebied van 20.000 hectare met een om heining die onder stroom staat. Er zijn gewapende bewakers en televisiecamera's. Kaasboerderij Castelijn 2 FLESSEN PROOSDIJSAP APPEL/PEER OF PEER 5,90 Past. v.d. Plaatstraat 40 Rijpwetering tel. 071-5012559 Bij het stadsgewest Haaglan den staat een tolpoort, op de A12, ter discussie. Die is ge pland bij Zoetermeer. Deze ge meente voelt niets voor tol, maar als het moet dan tussen Zoetermeer en Nootdorp, rich ting Den Haag. Dat willen Nootdorp, Pijnacker, Leid- schendam en Rijswijk niet. HET WOORD IS AAN Confucius Komt de welvaart, gebruik er dan niet alles van. DB en Arriva dingen samen ook mee NS krijgen er een grote concurrent bij in de strijd om het lucratieve HSL-vervoer. De Duitse spoorwegen (Deut sche Bahn) gaan meedingen naar de exploitatie van de nog aan te leggen hogesnelheidslijn van Amsterdam naar de Belgische grens. DB werkt daarbij samen met busbedrijf Arriva om een vervoersvergunning te be machtigen, zo hebben de twee vanochtend gemeld. 13721° 14723° 14723° ÜSMg 30% 20% 20% 30% 30% 40% Vrouwen stoppen grafbloemen in trouwcorsages hoogeveen gpd Voor een bloemetje op ta fel, maar ook om een vrien din aan trouwcorsages te helpen, hebben drie vrou wen van 17, 29 en 37 jaar oud sinds begin dit jaar tal loze bloemstukken van de begraafplaats in Holland scheveld geroofd. De meeste bloemen wa ren voor eigen gebruik. De keer dat de bloemen wer den verwerkt in trouwcor sages, was er sprake van een vriendendienst. Een kennis van de drie vrouwen ging trouwen. Omdat er op korte termijn nog boeket ten geregeld moesten wor den besloten de vrouwen de bloemen te stelen op een begraafplaats. Na verschillende meldin gen van bezoekers van de begraafplaatsen stelde de politie in Hoogeveen een onderzoek in naar de bloe- menroof. Maandag werden de daders aangehouden en werden bij hen thuis tien tallen bloemstukken in be slag genomen. De politie hoopt dat meer mensen die bloemstukken missen als nog aangifte zullen doen. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: (l.v.m. controle bozorging) Na de eerste twee woken betaal Ik mijn abonnement: n Per maand automatisch (ƒ34,80) n Per kwartaal automatisch (ƒ99,90) f! Per kwartaal acceptgiro (ƒ100,90) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 8 712141 400114 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1