Ripse bomen komen terug oeverloos Nieuwe kerkhof Kaageiland pas over drie jaar klaar 'Ik ben dankbaar dat ik dit nog kan Rijn Veenstreek Rennen, fietsen, drinken en kijken in Roelofarendsveen Fouten bij bouw politiebureau iNSDAG 6 SEPTEMBER 2000 >eders koopt eerste pastorie-lot ifarendsveen De kerkdienst waarmee de actie voor de se pastorie officieel begint, is op 10 september en niet tien i later, zoals deze krant zaterdag meldde. Na afloop van de ïlijke mis in de kerk Sint Petrus Banden aan het Noordein- Roelofarendsveen zingen het kinderkoor, het jeugdkoor >t gemengd koor enkele liederen. Vervolgens geeft pastoor ders het startschot voor de actie door het eerste lot uit de oterij te kopen. De actie moet vijf ton opleveren, een be- dat nodig is voor de restauratie van de pastorie. 'kiense tacofabriek bakt niet meer ifarendsveen Tacofabriek IF&GP aan de Lasso-Zuid in jfarendsveen bakt geen tacoschelpen meer. Voor de zomer iod de gemeente Alkemade directeur De Wit om nog lan- bakken, op straffe van een dwangsom, omdat het bakken 1 stank veroorzaakt. De Wit legde daarop de proefproduc- 1. Omdat onderzoek naar beperking van de stankoverlast ijd kost, duurt het nog enige tijd voordat duidelijk is of IF weer mag bakken. «ju-me bakker in Stuifzwam aan den run In winkelcentrum De Stuifzwam opent bin- ort bakker Valentijn zijn derde filiaal. Volgende week sdag begint de bakker met de verkoop van brood en ge- Ip'JDe buurt moest het na het vertrek van bakker Admiraal idenlang zonder warme bakker stellen. Valentijn heeft een vestiging in de Wilhelminalaan een winkel en bakkerij e Aarkade. Btlhandicaptenplatform 25 jaar 'pjn aan den run» Het Alphens Platform Gehandicaptenbeleid bestaat deze maand vijfentwintig jaar. De club viert dat C september met een gezellige middag, waarop alle gehan- k, ten uit Alphen welkom zijn. Hoogtepunt van het program een optreden van de Rock Rolstoelgroep 'Cyber Reality" nhem. Tijdens een workshop laten de bandleden zien hoe t minimale motorische mogelijkheden muziek kunt ma- let feest wordt gehouden in Dienstencentrum De Bron, :0' jadourweg 1 in Alphen. De zaal gaat open om 13.30 uur, ogramma begint om 14 uur. ejing oud-burgemeester Gallas aan den run» Oud-burgemeester Gallas van Alphen aan Tei gr: ijn houdt 18 september een lezing over de Bataafse Repu- Hij doet dit op uitnodiging van de historische vereniging, ntstaan van de Bataafse Republiek (1795-1806) betekende nde van de zeven gewesten van Nederland. Hoewel het rk maar kort duurde, is het dus toch een belangrijke tijd ;st op weg naar een eenheidsstaat. Iedereen die geïnteres- is in het onderwerp is op 18 september 's avonds om acht elkom in de trouwzaal van het oude gemeentehuis in het imeester Visserpark in Alphen. :rstaldagen tussen droogbloemen veen* Droogbloemenboerderij De Sfeerstal houdt vrijdag erdag de jaarlijkse 'sfeerstaldagen'. Naast de presentatie et nieuwe cursusprogramma is er een pompoenenmarkt v(>rdt er hop geoogst. Er zijn demonstraties bloemschikken, tieioofvogelshow en houtbewerking. Kinderen kunnen een ei- ieger maken onder deskundige leiding. De openingstijden p vrijdag van 10 tot 18 uur en op zaterdag van 10 tot 17 Jpe toegang bedraagt 5 gulden. Voor kinderen tot en met 12 de toegang gratis. De sfeerstal is gelegen aan de Hogen- in Nieuwveen. ermuizenexcursie in plassengebied (oopWie de leefwereld van de vleermuis in het Nieuw- e Plassengebied wil ontdekken, kan woensdag 13 septem- insluiten bij een excursie. De excursieboot vertrekt om 19 maf de loswal bij de rooms-katholieke kerk aan de Simon apelweg in Noorden. Aanmelding vooraf is noodzakelijk, an tussen 18 en 21 uur op telefoonnummer 0172-408250. ïvan Natuurmonumenten betalen 10 gulden, niet-leden den. Natuurmonumenten organiseert zondag 17 en 24 mber ook boottochten over de plassen, waarbij niet de nuis maar het natuurschoon centraal staat. Op die dagen kt de boot om 14 uur. uurwandeling in park Rijnstroom aan den run Het IVN Alphen aan den Rijn houdt zondag itember een natuurwandeling in het park Rijnstroom, statige oude gebouwen zijn er tal van mooie bomen. De eling begint om 14 uur op de parkeerplaats van het parkt- r aan de Dominee Geellaan in Alphen aan den Rijn. Wie informatie wil kan bellen: 0172-436932. Kerkbestuur optimistisch over financiering jannekedejonge Het duurt nog zeker drie jaar voor de begraaf plaats op Kaageiland af is. Ingenieursbureau Ar- cadis, dat van het kerkbestuur de opdracht kreeg een ontwerp te maken voor de tuin met zo'n ze ventig graven, heeft nog een half jaar nodig om het plan uit te werken. Na de voorbereidende werkzaamheden moet de grond nog twee jaar in klinken. Daarna kunnen de eerste graven kunnen worden gebruikt. Het kerkbestuur is optimistisch over de finan ciering van de begraafplaats, hoewel verschillen de instanties officieel nog niets hebben toege zegd. Twee jaar geleden is er al eens een gesprek geweest met Rabobank Alkemade over een le ning. Directeur A. van Trigt bevestigt dat hij sym pathiek tegenover het verzoek staat, onder één voorwaarde. „Het moet dan geen begraafplaats worden voor jan en alleman, maar echt voor de lokale bevolking." Op korte termijn staat er ech ter geen afspraak en de bank wil nog geen bedrag noemen. Volgens W. Kortenoever, secretaris van het kerkbestuur, gaat het om een lening van een ton. Ook de gemeente Alkemade heeft inmiddels informeel laten weten bereid te zijn een t^n te le nen, maar zegt dat pas toe als er een officieel ver zoek binnenkomt van het kerkbestuur. Het kerk bestuur wil dat binnenkort doen. In totaal is drie ton nodig. Volgens Kortenoever is het niet de bedoeling dat het kerkhof alleen beschikbaar is voor leden van de Hervormde kerk. In elk geval mogen alle inwoners van Kaageiland en Buitenkaag een graf kopen, maar het kerkbestuur staat ook niet nega tief tegenover andere mensen. „Anderen die een binding hebben met het eiland, zoals toeristen? Laat ik zeggen dat dat bespreekbaar' is", aldus se cretaris W. Kortenoever. De secretaris is ervan overtuigd dat het met de exploitatie wel gaat lukken. „Het komt weer in de mode om iets van een begrafenis te maken. Als we de markt op zouden gaan en we laten ieder een toe, dan zijn we de graven zo kwijt denk ik." Kaageiland heeft op dit moment geen begraaf plaats. Katholieke eilandbewoners wijken vaak uit naar het kerkhof van de rooms-katholieke kerk in Buitenkaag. Anderen kiezen voor een be graafplaats in een van de omliggende dorpen, zo als Roelofarendsveen. Langs de Ripselaan en de Oud Adeselaan in Rijpwetering komen toch weer bomen. Op advies van de commissie ruimtelijke ordening maken burgemeester en wethou ders van Alkemade daarvoor een plan. Hun voorstel om het landschap open te houden werd gisteravond door de commissie afgekeurd. De 80-jarige mevrouw Keijzer-Koot.die twaalf kinderen grootbracht, kreeg zaterdag een koninklijke onderscheiding voor haar inzet in het café en voor het plaastelijke dorpsleven. „Wat ik dacht? Dat had van mij niet gehoeven." foto hielco kuipers Cafehoudster Keijzer-Koot (80) nog steeds dertig uur per week actief rupwetering janneke de jonge Over de vraag of er bomen langs de twee lanen moeten ko men blijken de meningen zo verdeeld, dat alle negen com missieleden het nodig vinden hun zegje te doen. Vijf van hen zijn vóór het planten van bo men, vier vinden het weidse uitzicht mooier. De discussie splijt zelfs de collegepartijen CDA en WD in voor- en tegen standers. De PvdA is unaniem voor bomen langs de polderwe gen. De 420 po pulieren die tot voor kort de lanen aan weerszijden beschutten leimuiden marieta kroft Het zijn geen gemakkelijke da gen voor de 80-jarige Jans Keij zer-Koot. De goedlachse Lei- muidense dacht dat ze zaterdag het 150-jarig bestaan van het café van haar zoon Sjaak ging vieren. Toen kwam opeens bur gemeester Van Beek binnen om haar een koninklijke onder scheiding te overhandigen. „Ik wist van niks. Wat ik dacht? Dat had van mij niet gehoeven." Prompt wordt ze twee dagen later ook nog eens gebeld door een journalist voor een inter view. „Omdat ik zoveel gepres teerd heb?", zegt ze verbaasd terwijl ze er onderuit probeert te komen. „Dat valt wel mee hoor." Uiteindelijk stemt ze toch in. Als de fotograaf op de stoep staat, doet ze van alles om hem de deur uit te werken. Ze moet erg lachen als hij on- verrichterzake lijkt te vertrek ken. De man doet nog één po ging. Mevrouw Keijzer, in het dorp ook wel bekend als 'tante Jans', gaat overstag. Op de voorgrond staan vindt ze eigen lijk maar niets. Zoon Sjaak slaat haar protest van achter de bar glimlachend gade. „Volgens mij vindt ze het best leuk." Sinds haar trouwen in 1946 bracht mevrouw Keijzer vele uren door in het café. Haar man was veel op de boerderij en zij bestierde, naast de zorg voor twaalf kinderen, het café. Ze deed de inkoop, de bedie ning, de schoonmaak en ze kookte voor bruiloften en par tijen. „Samen met mijn man en kinderen hoor", benadrukt ze. In 1957 verhuisde het café van de Drecht naar de burge meesterswoning aan de Dorps straat. Er kwam een zaal bij voor bruiloften en partijen. Tot 1970 leidde mevrouw Keijzer ook nog een hotel voor groepen bouwvakkers en vertegenwoor digers. Ze stopte met het hotel toen haar kinderen de kamers zelf nodig hadden. In 1982 overleed haar man. Mevrouw Keijzer gunde zich geen tijd om bij de pakken neer te gaan zit ten. Samen met haar zoon Sjaak, die net van school was, zette ze het bedrijf voort en breidde het uit. „Het is jammer dat mijn man dit allemaal niet meer mee heeft kunnen ma ken", zegt ze. Niet alleen was de geboren en getogen Leimuidense actief in haar bedrijf en haar huishou den, ook in het dorpsleven droeg ze haar steentje bij. Maar daarvoor uitkomen, doet ze niet. Het persbericht van de ge meente Jacobswoude over de koninklijke onderscheiding meldt dat verenigingen altijd gratis van de faciliteiten van het café gebruik konden maken. En: 'In de periode 1965-1985 bood ze een grote ondersteu ning aan Scouting '63 op veler lei gebied.' Mevrouw Keijzer bescheiden: „Ach, mijn doch ters waren er actief als leidsters. Ik heb geloof ik een paar keer boerenkool gekookt." Het persbericht besluit: 'Ze is van niet te onderschatten bete kenis geweest voor de lokale ge meenschap.' Mevrouw Keijzer moet lachen. „Wat een ophef. Ik heb gewoon mijn werk ge daan. Met plezier." Plezier heeft ze er nog steeds in. Gemiddeld zo'n dertig uur in de week is ze bij haar zoon in het café te vinden. „Hij en mijn schoondochter moeten keihard werken om het café draaiende te houden. Er is zoveel concur rentie." Tijd voor de bejaarden- soos heeft ze dus niet. „Ik kan wel achter het raam gaan zitten, maar wat heb ik daaraan. Ik ben dankbaar dat ik dit nog kan." zijn in januan gekapt, omdat een deel van de bomen oud en ziek was. Het college beloofde toen nieuwe bomen te planten zodra de rupsenziekte die in de bermen woedde voorbij was. Volgens wethouder Beelen wil den B en W die belofte breken, omdat zij dachten dat dat de wens van de meerderheid van de bevolking was. Geld speelt in de discussie geen rol, aldus Beelen. „Dat is overal onderge schikt aan." Veiligheid is volgens het ge meentebestuur één van de ar gumenten om de bomen weg te laten. Maar een meerderheid van de commissie denkt daar anders over. „Het is triest dat een hardrijder weieens overlijdt Plan voor kale lanen splijt partijen na een klap tegen een boom", aldus PvdA'er Oudshoorn. „Maar hoeveel triester is het als die bomen er niet meer staan en hij op een groep fietsende scholieren inrijdt." Kritiek is er ook op de omme zwaai van het gemeentebe stuur. Bij de kap beloofden B en W nog, dat er zeker nieuwe bo men voor de populieren in de plaats zouden komen. „Ik dacht dat toezeggingen bij u hoog in het vaandel stonden", zegt WD'er en hovenier Uit den Boogaard. „Dit voorstel valt mij een beetje tegen." PvdA'er Oudshoorn noemt de ver andering van denken zelfs 'pure volksverlakkerij' en haalt zich daarmee de woede van wethouder Beelen op zijn hals. Die eist dat Oudshoorn zijn woorden terugneemt. Dat doet het burgerlid maar ten dele. Welke bomen er komen is nog niet bekend. WD'er Uit den Boogaard herhaalt zijn eer dere verzoek om voor resistente iepen en een haag langs het fietspad te kiezen. De suggestie van het gemeentebestuur om een boom te planten om de 24 meter verwerpt hij. „Als je een bomenrij wilt, moeten de kro nen een gesloten rij vormen. Dat betekent dat er om de acht cl tien meter een boom moet staan." Vrouw aangerand bij kinderboerderij nieuwveen van aanranding door een onbe kende, die haar bij de kinder- De politie is op zoek naai' de boerderij aan de A.H. Kooistra- man die vorige week donderdag straat in Nieuwveen aansprak op klaarlichte dag een 20jarige en na een wandeling betastte. Nieuwkoopse aanrandde. De Toen de vrouw zich verweerde, vrouw deed maandag aangifte vluchtte de man op een fiets. ïr de ruggen van hun atiënten maken huis- li aan gene zijde van pgvaart ruzie met el- En een Franse tun- mwer kan maar geen Ie krijgen van de 'per- la' bij Hoogmade. Ziekelijk [en van dokter Van len dokter Lardenoije n barre tijden. Als de [sen uit Leimuiden ge- van hun welverdiende jond of vrije weekeinde, zieken aan de goden leverd. Beide dokters p maar geen vervan- jgeling overeenkomen (met hun confraters uit ïzende dorpen. En wie 3e dupe van die ordinai- nruzie? Precies, de arme [rdeweekse dagen valt maal nog wel mee. Wie idische hulp nodig heeft, jestal bij een naburige terecht. Anders wordt 2-2jvonds en in het week- ls de zes artsen uit Ter 'ubrugge en Nieuwveen :eid zijn om een impo- dienst te draaien voor ega uit Leimuiden. Ten- ichter hun dat opdraagt, rs zij de wet overtreden, ïn zij hun dure plicht en zij het gevang in. plfs als de opstandige kters tegen hun zin Mprikken komen uitde- hoestdrankjes en recep- ^preiden op vreemd We&ÊNf CMEUfó T'JÜECjte Gbèki PATiéNtew u U/ACUtgtHtA s= grondgebied, dreigt één groep verstoken te blijven van medi sche hulp. De mensen 'van over de brug', in dorpjes als Leimui - derbrug en Weteringbrug, val len buiten alle regelingen en zijn overgeleverd aan de mens lievendheid van artsen in het verre Aalsmeer. Zelfs de rechter kan niet van een dokter eisen dat hij in geval van nood tijdig ter plaatse is als de brug over de Ringvaart openstaat. Voor ziekelijke inwoners van die onbereikbare gebieden zit er weinig anders op dan op doktersloze avonden en week ends te logeren in een veiliger zone, waar een arts wel op af roep beschikbaar is. Mocht ie mand van over de bruggen geen kennissen elders hebben of geen grote afstand kunnen afleggen, dan kan hij - om de aandacht van de weekendarts te trekken - maar beter in de Bijdragen van Tim Brouwer de Koning en Janneke de Jonge ren van bouwbedrijven te laten hangen. Hun plannetjes zijn vooral gericht op het vullen van hun eigen beurs. Hun praatjes passen meestal in hun eigen straatjes. Bouw-bobo's die ad viseren een appartementen complex zes in plaats van twaalf verdiepingen hoog te maken, zijn zelfs met een lan taarntje in de hand nauwelijks te vinden. En van een project ontwikkelaar die een antiek ge bouw van binnen wil verbou wen in plaats van het plat te gooien, heeft nog nooit iemand gehoord. Er geldt één uitzondering. Dat is de heer Hanois. Deze Frans man blijkt in staat behartens- waardige adviezen te geven, hoewel zijn eigén bouwbedrijf de tunnel door het Groene Hart graaft. Onomwonden stelt hij wat iedereen in de omgeving van Hoogmade al maanden denkt. Waarom wel miljoenen uitgeven aan ondertunneling van grasland, terwijl er langs de rand van dat gras rijen tuin bouwkassen staan? En waarom, op nauwelijks een kilometer af stand, een betonnen kolos de horizon laten doorbreken? Per- goló, oh la la! Precies op de eni ge open en landelijke plek langs de A4 tussen Schiphol en Den Haag? Dat plekje waar iedere automobilist altijd op de rem trapt om even van het uitzicht te genieten? Maar na enig nadenken valt het kwartje. Ook Hanois denkt aan de rinkelende francen in zijn portemonnee. Want een tunnel boren van Hazerswoude tot aan Roelofarendsveen, welke pro jectontwikkelaar wil dat nou niet? tekening maarten wolterink Ringvaart springen. Een pak kende kreet tijdens de nood sprong strekt tot aanbeveling. 'Help dokter, de patiënt ver zuipt!' garandeert in medische kringen succes. En de arts die dan in ijltempo komt opdraven, hoeft niets eens de brug over. Hij kan meteen het diepe in. Portemonnee roelofarendsveen janneke de jonge De skeelers kunnen uit het vet, de dikke banden opgepompt en het spaargeld voor kroeg en ker mis mag voorzichtig van de rekening worden gehaald. En wie nu nog op het idee komt om een praalwagen in elkaar te zetten, kan maar beter ziin laatste vakantiedagen opnemen of anders het plan uit zijn hoofd zetten. Dat de Oranjefeesten in Roelofarendsveen eraan ko men roepen reclamebordjes al weken, maar nu, vlak voor de start, is ook het programmaboekje klaar. Het feest begint op zondag 17 september en duurt tot en met de 23-ste. Het bloemencorso wordt zoals vanouds ge houden op zaterdag 23 september. Vanaf tien uur trekken de karren en fietsjes door het dorp. Zij wijden dit jaar de nieuwe brug in de Sta tionsstraat in. Behalve dit hoogtepunt staan er ook kleine onderdelen op het programma. Op 17 september geven jeugdige ruiters van Manege Hoogenboom uit Nieuwe Wetering om één uur demonstraties op het grasveld achter het postkantoor aan de Sotaweg. Op het Noord einde is er die middag een jeu de boulestoer- nooi. Daar laten ook enkele blaaskapellen ho ren wat ze kunnen. Zowel voor de jeugd als voor volwassenen is er een skeelerwedstrijd. De wedstrijd voor de jeugd begint om één uur ach ter het gemeentehuis, volwassenen kunnen om half vijf starten bij verschillende café's. Maandagavond klinkt om half acht bij de wa tertoren het startschot voor de oranjeloop. De volgende avond om zeven uur staan de race bedden klaar om de snelste tijd neer te zetten. Op woensdagavond om half zeven mogen alle basisschoolleerlingen meedoen aan de dikke- bandenrace. Racefietsen zijn verboden. Het programma gaat verder met de taptoe bij de Meerkreuk door Liefde voor Harmonie uit Roe lofarendsveen en Da Capo uit Lisse. Donderdag laten alle verenigingen zien wat ze waard zijn tijdens de verenigingenoptocht. Daarna gaat de kermis op het parkeerterrein van voetbalclub DOSR open, die het hele week end blijft draaien. Vrijdagmiddag is het tijd voor de ouderen. In het voormalige Bloemenhan delscentrum luisteren zij onder meer naar het nonnenkoor, dat vorig jaar meedeed aan het corso. Het programma duurt van twee tot vijf uur 's middags. De stamgasten van café De Haven aan de Noordkade hebben net als andere jaren een ge heime vvaterige attractie bedacht, 'Olympiks op de K dus' genaamd. Vrijdag om vier uur is het op de kade bij het café flink dringen om iets te kunnen zien. Voor wie na het corso nog energie over heeft, is er zondagmorgen de traditionele ontnuchteringswandeltocht. Tussen negen en elf uur starten de wandelaars bij café 't Veen aan de Lange weg. roelofarendsveen Aannemers die een tijdje gele den het terrein voor de nieuwe brandweerkazerne annex poli tiebureau in Roelofarendsveen bouwrijp maakten, hebben een aantal ernstige fouten gemaakt. Een aannemer nam bij het 'gladstrijken' van de dijk zulke forse happen uit de grond, dat het water uit de ringsloot er overheen dreigde te stromen. Omdat de sloot uitkomt op het Braassemermeer, heeft de ge meente Alkemade er een dam- wand in moeten plaatsen. Daardoor staat het water tot aan Nieuwe Wetering stil en be gint het te stinken, meldde WD'er Uit den Boogaard gis teravond in de commissie ruimtelijke ordening. De ge meente buigt zich over de schuldvraag. Een andere fout betrof de kap van bomen op het terrein van dorpshuis De Alkeburcht. De aannemer haal de daar teveel bomen weg. Al kemade betuigt binnenkort zijn spijt aan het bestuur van het dorpshuis en plant nieuwe bo men zodra de bouw klaar is.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19