V VD-bestuur tegen bebouwen Bloemerd lewoners boos om verplaatsing bushalte Rijntaptoe zet Zoeterwoudse fanfare op het programma f254 r" excl. BTW f729 excl. BTW Regio ethouder ithult beeld n Wolkers Debat bij D66 rede school op poten Zaken doen begint bij een goed netwerk. EN5DAG 6 SEPTEMBER 2000 ilitiek café over herindeling ■frwoude Progressief Zoeterwoude houdt donderdag 14 tember een politiek café over gemeentelijke herindeling. In verenigingsgebouw Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg in iterwoude-Dorp praten M. van der Hoeven (Tweede-Kamer- CDA), M. Vissers (gedeputeerde GroenLinks) en de Leidse gemeester J. Postma vanaf acht uur over het al dan niet sa- nvoegen van gemeenten. Het forum staat onder leiding van terwoudenaar H. Schrama. De komende maanden wordt list of dorpen als Zoeterwoude opgaan in grotere gemeen- ►elmans naar provinciale staten fgeest Oud-wethouder Matt Poelmans (D66) uit Oegst- st wordt lid van provinciale staten van Zuid-Holland. Poel- ns volgt Carla Kuipers op. Kuipers kan het statenlidmaat- ap niet langer combineren met een drukke baan. Poelmans dt lid van de commissie groen, water en milieu en fractie- irdvoerder voor financiën. De Oegstgeestenaar verloor zijn iszetel bij de laatste verkiezingen. D66 verloor flink en raak- laar wethouderspost kwijt. Poelmans vond een baan als ma- er bij Overheidsloket 2000. Organisatie zwicht voor druk van gemeente zoeterwoude jan preenen Onder druk van de gemeente hebben de organisatoren van de Rijntaptoe besloten dit jaar ook een Zoeterwoud se fanfare uit te nodigen. VIOS neemt zaterdag deel aan de zesde editie. Het evenement op het parkeerterrein voor multifunctioneel centrum De Eenden kooi aan de Laan van Meerburg staat dit keer in het teken van de bevrijding. Vorig jaar leidde het ontbreken van een Zoeterwouds gezelschap tot een protest van VIOS. Voorzitter R. Meijer vond dat 'onbegrijpelijk' en kreeg steun van het gemeentebestuur. Bur gemeester Koopmanschap wees erop dat 'we voldoende talent in huis heb ben'. Ze zou er bij de organisatie op aandringen een van de muziekgezel schappen uit het dorp uit te nodigen. De Stichting Internationale Rijntap toe Evenementen is gevoelig gebleken voor die kritiek. „De gemeente heeft ons voor het blok gezet. Er moest een Zoeterwouds korps bij, anders zouden we geen garantie meer krijgen. En die is voor ons erg belangrijk. Een paar keer kwamen we geld te kort en moes ten we bij de gemeente aankloppen om bij te springen. Zoals vorig jaar. Toen kregen we tweeduizend gul den", aldus voorzitter S. Dubbelaar. Hoewel hij benadrukt dat 'VIOS wel degelijk een goede fanfare is', wijst Dubbelaar erop dat hij het 'best wel vervelend vindt dat Zoeterwoude deze voorwaarde heeft gesteld'. „Vergeten wordt dat aan vier van de vijf taptoes die tot nu zijn gehouden een Zoeter woudse fanfare heeft deelgenomen. Ik voel me er echt niet zo prettig bij dat het nu zo is gelopen. De stichting is destijds in het leven geroepen om er gens langs de Rijn jaarlijks een taptoe te organiseren om zo de marsmuziek te propageren. We zijn blij dat we nu al voor de zesde keer terechtkunnen in Zoeterwoude, maar het is zeker geen Zoeterwoudse taptoe. Boven dien, de tijd van zomaar een taptoetje is voorbij. We willen elk jaar echt iets bijzonders brengen. Maar goed, laat VIOS zich maar waarmaken." Aan de taptoe nemen verder deel het Kamper Trompetterkorps, het Pe loton 48 van de Koninklijke Land macht, het 48th Highlanders of Hol land uit Apeldoorn en de Koninklijke Harmonie Het Gildemuziek uit België. De toon van de avond wordt gezet door The Band Of Liberation. Dubbe laar: „Dat is een gelegenheidsband met leden van bands uit de regio, die in militair tenue traditionele marsmu ziek spelen. Die muziek herinnert aan de bevrijding 55 jaar geleden, waaraan we dit jaar speciale aandacht beste den. We hebben via de Bond van Wa penbroeders zestig oud-strijders uit genodigd, we willen dertig kinderen van de Bernardusschool in Zoeter woude met vlaggetjes laten zwaaien en om de sfeer van 1945 zoveel moge lijk weer te geven komt ook Keep them Rolling. Dat is de organisatie die militaire voertuigen uit de Tweede Wereldoorlog in stand wil houden. Omdat het plein niet zo groot is, ko men er dit keer maar vier voertuigen." De taptoe begint zaterdagavond om kwart over acht en duurt tot ongeveer elf uur. Aan het evenement gaat om zes uur 's avonds een 'streetparade' vooraf met alle deelnemende korpsen. werk "Vrouwen in verzet' an Wolkers. De kunstenaar aanwezig bij de onthul- lie om één uur plaatsvindt het gemeentehuis van geest. nieuwe kunstwerk is een a van Wolkers' glazen dat bijna twee jaar gele- rerd vernield aan de Abts- neg. Het beeld staat voort- n de voortuin van het ge- tehuis van Oegstgeest. wen in Verzet' is ver st om het gevaar van nieu- rnielingen zoveel mogelijk mijden. j begint ook een ten- itelling van beeldende in en rond het gemeente van leden van de lokale enaarsvereniging. Het ge- tehuis is zaterdag vanwe- pen Monumentendag ge- van tien tot vier uur. De liging Oud Oegstgeest en gemeentearchief hebben een tentoonstelling ge- iseerd met als thema tgeest en water', waar kaarten en foto's ook his- he filmopnames te zien 'Ditplan is onaanvaardbaar' leiderdorp De bewoners van het Leiderdorpse asielzoekerscentrum (AZC) bij Driegatenbrug zijn voor hun maaltijdvoorziening aangewe zen op grote keukens. Per woonpaviljoen van honderd bewoners moeten zij met zo'n keuken delen. Inmiddels hebben de eerste hon derd bewoners een plekje gevonden in het centrum. Per dag komen er nu zo'n vijftig bij. foto hielco kuipers AN DE WETERING )elt je als burger een beetje machteloos", zegt F. letman over de plannen van de gemeente Voor- en om een abri voor zijn huis te plaatsen. Maan- september is al begonnen met de reconstructie le bocht Rouboslaan-Generaal Spoorlaan. De moet veiliger, vindt de gemeente. De aanleg van uchtheuvel en een oversteekplaats voor voetgan- daarbij een stap in de goede richting. Doordat tomobilisten gedwongen zijn langzamer te rijden, het kruispunt onaantrekkelijk voor sluipverkeer. neetman en zijn directe buren zijn het oneens e details van de reconstructie. Belangrijkste be- n zijn de plaats van de abri, pal voor de zitkamer ameetman, en het verdwijnen van twee parkeer- len bij het huizenblok. „Mijn hele uitzicht wordt kkeerd." Ook verwachten de buurtbewoners veel geluidsoverlast, aangezien de abri nu dichterbij staat. Zij betwijfelen of de reconstructie de bocht inderdaad veiliger maakt. Er is geen goede grond voor de ver plaatsing van het bushokje, vinden de bewoners. Zij stellen voor de halte op de oude plaats terug te zetten. C. Moriën, teamleider civiele techniek en verkeer van de gemeente, geeft toe dat de voorgenomen plek niet handig is. Daarom heeft de genjeente het tegenvoorstel gedaan om de abri een aantal meters naar rechts te verplaatsen. De halte komt dan in de bocht, na de vluchtheuvel, en niet pal voor het rijtjeshuis. De abri moet achter de vluchtheuvel komen, omdat anders het gevaar bestaat dat auto's die achter de bus langsschieten om in te halen, aan de verkeerde kant van de weg terechtkomen. Zij kunnen dan door de ver keersgeleiders niet terugkeren op de rechterhelft van de weg. Moriën vindt dat de duidelijke voordelen voor de he le wijk, meer veiligheid en minder hardrijdend verkeer, opwegen tegen de bezwaren van de vier bewoners. Bo vendien betwijfelt hij of de verplaatsing van de bushal te meer overlast veroorzaakt dan de oorspronkelijke plaats, enkele meters verderop. Een ander punt van onenigheid is het verdwijnen van de twee parkeer plaatsen aan de Rouboslaan. „Dat is niet anders", al dus Moriën. Hameetman heeft begrip voor de positie van de ge meente, maar gaat niet akkoord met de plaatsing van de abri, nog steeds te dicht bij zijn huis. Buurman P. Dik vindt dat de gemeente te weinig rekening houdt met de bewoners. Vooral het gebrek aan inspraak vooraf is een gevoelig punt. „Ze willen het door je keel stampen", zegt Hameetman geïrriteerd. De bewoners hebben samen een schriftelijk bezwaar ingediend, waarin zij de gemeente verzoeken de werkzaamheden stil te leggen totdat een overeenkomst is bereikt. De ge meente heeft het verzoek in behandeling genomen. Ondertussen gaan de bouwwerkzaamheden door. Het bestuur van de WD in Leiderdorp is tegen bebou wing van sportpark de Bloemerd. „Het is onaanvaard baar dat we een prachtig stuk Leiderdorp op de schop nemen en in een bouwput veranderen, enkel en alleen omdat wethouder Molkenboer niet van zijn oorspronke lijke ideeën wil afwijken", zei voorzitter B. Stolk gister avond op de traditionele après-vacancesborrel van de li beralen. Stolk deed 'een hartstochtelijk beroep' op alle leden van de raad dit plan te verwerpen. De aanleg van een nieuw sportpark in de Munnikenpolder - een koude, gure en kale vlakte, meent Stolk - is voor hem eveneens 'onaanvaardbaar'. lengde tunnelbak van de A4 te betalen. Waarom Leiderdorp dat geld moet ophoesten is hem een raadsel. „Het rijk komt wel heel makkelijk weg. Kijk, de vervuiler betaalt. Maar wij moe ten genoegen nemen met het rijk dat zegt: wij vervuilen, jullie betalen." De VVD'er wil dat de verschillende partijen bij hun collega's in Den Haag gaan aandringen op meer geld van de rijksoverheid. Ook wethouder P. Kolman is nog niet enthousiast over het 'omklappen' van De Bloemerd. „Ik heb er ook grote moeite mee, maar ik fundeer mijn me ning op de uitkomst van het onderzoek." Oud-wethouder C. Huigen, tegenwoordig sta tenlid in Zuid-Holland, stelde voor de deadline voor het W4-plan uitgesteld te krijgen. Volgens plan moeten de voor stellen in december definitief JAAP VANSANDUK Veel WD'ers hebben grote twij fels over Molkenboers plan. Desondanks kreeg Stolk kritiek op zijn uitspraken. „De fractie draagt de politieke verantwoor delijkheid, niet het bestuur", zei oud-voorzitter R. Klerks. Fractievoorzitter H. Zilveren- tant liet zich eind vorige week gematigd positief uit over de verplaatsing van het sportpark. Zo biedt de Munnikenpolder volgens hem 'hele mooie moge lijkheden' voor sportverenigin gen die nu krap zitten in De Bloemerd. Raadslid P. Kanters wil zich niet zonder slag of stoot neer leggen bij een verhuizing van sportverenigingen naar de Munnikenpolder. Kanters ziet liever dat het rijk zelf met geld over de brug komt om de ver- Bestuur en fractie van D66 hou den dinsdag 26 september een publieksdebat in de Muzenhof. Onderwerp is het centrumplan, waarin burgemeester en wet houders van Leiderdorp voor stellen doen voor herstructure ring van het gebied rond Win kelhof, de Houtkamp en Santhorst. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. zijn. „Dan komt er meer lucht in de discussie." Huigen begrijpt sowieso niet waarom het plan van PvdA-wethouder Molkenboer 'ineens uit de lucht lijkt te val len'. „Begin dit jaar was al dui delijk dat in de Munnikenpol der niet gebouwd mocht wor den." Ze heeft nog een sugges tie: dring er bij de overheid op aan de zesbaans-rijksweg tus sen Burgerveen en Leiden met een achtbaans te maken. Die mogelijkheid is nu al in de ver breding verwerkt. Door dat meteen te doen wordt geld be spaard dat ingezet kan worden voor de tunnelbak, aldus Hui gen. Molkenboer wil woningbouw mogelijk maken op alle sport velden in De Bloemerd. Zo kan Leiderdorp geld binnenhalen voor het zogeheten W4-plan, waarin wordt samengewerkt met Zoeterwoude, Leiden, de provincie en het rijk. Belangrijk onderdeel van dat plan is de verlengde tunnelbak door Lei derdorp. Omdat het aanvanke lijke plan van Leiderdorp, wo ningbouw in de Munnikenpol der, werd getorpedeerd door minister Pronk, wordt een ste denbouwkundig onderzoek ge daan naar de haalbaarheid van woningbouw op De Bloemerd. Dure huizen in een parkachtige omgeving moeten het gemis aan inkomsten uit de Munni kenpolder compenseren. nsschool Poelgeest opent deuren Carla. Je bent onze ïtwintigste beller. Als jij ïtwoord weet, zijn onze [rtkaartjes voor jou." Bui telt radiostation 3FM een jichtige concurrentiestrijd Je heavy metal die de /akkers verderop hebben ;t. Wie zich een weg door die herrie en het ijnlandschap bouwwijk een enclave van rust, [boven de cementcontai- stapels hout. Sinds vori- ik krijgen daar zo'n ne- [n kleuters en vijfentwin- -rlingen les in de nieuwe ';eestse basisschool 'op De school heeft nog ïaam, die krijgt ze op 2 bij de feestelijke ope ten dromerige dichtregel gevel heeft ze al wel: dromen bevliegen de dat zij zich lichtvaardig feel lucht begeven', poëzie op de gevel was (Jeetje van architect Her- Hertzberger, zegt alge- I directeur Hans Wegter openbare basischool waar- nieuwe school behoort, deed wel meer voor de nieuwe die volgens Wegter niet praktisch waren in een w voor 4- tot 12-jarigen. loeten de leerlingen een aluminium trap op van tientallen treden, voor- - hun juf zien. Er is niet voor nodig om de kinderen daar en masse te zien struikelen. Als het aan Hertz berger had gelegen waren de treden diagonaal uitgesneden, maar dat ging het schoolbe stuur te ver. „Ouders zijn ook nu nog bezorgd over de trap en eerlijk gezegd kan ik me dat wel voorstellen", zegt Wegter. „Daarom is het heel belangrijk dat we de kinderen goed op voeden. Er wordt niet gerend op die trap: daar moeten we consequent in zijn. Ook als hier straks tweehonderd kinderen zitten. Ik ben niet bang voor ongelukken, al zal er heus wel eens iemand vallen." E.v Wagner, die haar 6-jarige zoon Tristan zojuist naar groep twee heeft gebracht, zegt na een week praktijk gerustgesteld te zijn over de hoge trap. „In eerste instantie stond ik wel even te kijken. Hij is niet alleen hoog maar ook lang. Maar ik krijg de indruk dat de leer krachten goed grip hebben op de situatie." Moeder van drie kinderen op de nieuwe school, M. Ottervan ger, wijst op een ander onder deel waar ouders even van stonden te kijken toen school hoofd Sietske de Spaey ze rond leidde. Het buitenterras voor de kleuters heeft een doorzichtig hek. „Hoe hoog zal dat zijn, 1.30 meter? Kan dat niet wat hoger, denk je eerst. Maar het werkt prima. Geen enkele kleu ter probeert erover te klim men," zegt Ottervanger. Vol gens kleuterleidster Letty Vree ken is dat niet vreemd, omdat de nieuwsgierigheid van kinde ren juist wordt gewekt door za- Verkiezing Miss Zoeterwoude zoeterwoude Alle inwoners van Zoeterwou de en omgeving kunnen zater dag 16 september meedoen aan de verkiezing van Miss Zoeterwoude. De wedstrijd om het mooiste kalf heeft plaats op het Loetheveld in het hart van het dorp, waar de kandidates vanaf 12.30 uur zijn te bewonderen. De verkiezing maakt onder deel uit van de Week van het Platteland, van 15 tot en met 22 september. De deelneem sters komen uit de polder en arriveren kort na het middag uur. Ze worden eerst mooi ge maakt en dan tentoongesteld. Niet alleen het mooiste kalf, maar ook de nummers twee en drie vallen in de prijzen. Aansluitend is er, zoals de organiserende WLTO-afdeling Zoeterwoude-Leiden het noemt, een 'Lagerhuisdebat' in het verenigingsgebouw Ons Huis aan het Kosterspad. On der leiding van burgemeester Koopmanschap gaan Zoeter woudse veehouders in ge sprek met dorpsgenoten en stedelingen. Afdelingsvoorzit ter T. van Leeuwen leidt het debat in, waarna een discussie volgt op basis van stellingen. De Week van het Platteland is bedoeld om de dialoog tus sen boeren en de samenleving te bevorderen en burgers ken nis te laten maken met de da gelijkse praktijk van boeren en tuinders. ken waar ze geen zicht op heb ben. „Zo'n doorzichtig hek toont de hele wereld om hen heen, en heeft dus geen gehei men", aldus Vreeken. Zij is juist blij met de aparte speelplaats voor de allerjongsten, ook al zit die niet op de begane grond. Daar spelen groep drie tot met acht op betonnen velden. „Ik hoef namelijk niet op mijn hor loge te kijken om te voorkomen dat de kleuters omver worden gelopen." De nieuwe basisschool springt niet alleen in het oog vanwege de architectuur, het is ook de eerste 'brede school' van Oegstgeest. Belangrijkste onderdeel van het multifunc tionele gebouw is de naschool se opvang die de Stichting Peu terspeelzalen Oegstgeest (SPO) voor de kleinsten, en de Stich ting Kinderopvang Oegstgeest (SKO) er aanbieden. Het ge bouw moet binnen afzienbare tijd meer instanties gaan her bergen, zoals de bibliotheek. Andere Oegstgeestse sportver enigingen gaan de gloednieuwe gymzaal gebruiken. Hoewel de moeders Wagner en Ottervanger het een 'ambiti eus idee' vinden om van 'hun' school een brede school te ma ken, was het niet een doorslag gevend argument om hun kin deren naar Poelgeest te sturen. De kwaliteit van de leerkrach ten Vreeken en Sietske de Spaey speelden daarin een veel grote re rol. En de wetenschap dat de leerlingen op een nieuwe school met weinig kinderen veel persoonlijke aandacht krij gen. Schoolhoofd De Spaey kent inderdaad 'alle klassen' per soonlijk, maar vreemd is dat niet: alle zes niveaus zitten bij- Veel ouders schrokken van het doorzichtige hek op het buitenter- ras voor kleuters. Volgens leer- kracht Vreeken blijkt in de prak- tijk dat de ouders zich geen zorgen hoeven te maken. een in een klas van vijfentwintig leerlingen, die zij lesgeeft. Dat vereist veel organisatie en over zicht, legt algemeen directeur Wegter uit. Het voordeel is dat kinderen vroeg zelfstandig le ren werken. Ook als het aantal leerlingen' stijgt zal de basis school deze vorm van onder wijs handhaven. Hoe snel dat gaat, is afhankelijk van de ople vering van de nieuwbouwwijk. De school heeft maximaal ruimte voor tien klassen. Dit jaar zijn de leerlingen in elk ge val verzekerd van genoeg aan dacht. Signaal per type oproep instelbaar. Zeer lange gebruikstijd: 320 min. gesprek of 270 uur standby. (f298,- incl. BTW) Volledig ingebouwd (toestel, KPN-carkit, inbouw, antenne en dashmount). met f 352,- korting nu voor (f857,- incl. BTW) ig FlexiBel Allround of Company abor business center OE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Direct bestellen? Bel 0800-0403 of Rijk op WWW.kpn.COm

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17