'Zuinig zijn op de oude binnenstad' Zelfkritiek werkt hier 9 Zoeken naar een ringetje op de snelweg Leiden Regio IENSDAG 6 SEPTEMBER 2000 idse ambtenaar helpt Juigalpa met strategisch plannen Nicaragua behoren ituurrampen tot de ewoonste zaak van eti> wereld. Er is altijd rel een vulkaan die itbarst, een orkaan [ie raast (Mitch) of ond die hevig trilt, [aar de rampen die zich daarna 'A voltrekken in het •pnomisch toch al zo wetsbare Midden- Vmerikaanse land, ijn misschien nog wel ingrijpender, ulporganisaties en iverheid, allemaal (81 goede wil, werken eevast finaal langs elkaar heen. aördinatie is ver te e ;ken. Het antwoord p deze chaos heet 'strategische planning'. door WIM KOEVOET Leidse gemeenteambtenaar Remko Slavenburg ea >eert namens het landelijk Beraad van Stedenban- Nederland-Nicaragua orde op zaken te stellen in organisatorische janboel in de elf departementale tisteden. In Juigalpa, één van die hoofdsteden èn ;usterstad van Leiden, is hij ook betrokken bij de lering van verschillende projecten. ambtenaar was onlangs even terug in Nederland r is inmiddels al weer terug op zijn post. Hij ver- it tegen Kerstmis weer voet op Nederlandse bo te zetten. Tussen het koffers'in- en uitpakken heeft hij een uurtje de tijd om terug- en vooruit te en. let Foster Parents Plan heeft voor Nicaragua meer begroot dan Juigalpa in zijn gemeentebegroting ei t staan", schetst hij de economische stand van za- er! die in een woord beroerd is. „De koffieprijs is ge- }^erd en de bedrijfsvoering in veehouderijen heeft r "honderd jaar stil gestaan. Het gebruik van de id is uiterst inefficiënt. Verder kampt Nicaragua de gevolgen van ontbossing. Onze kroonprins zou wonderen kunnen verrichten want watermanage- t staat hier nog in de kinderschoenen." ivenburg is normaal gesproken stedenbouwkun- mtwerper bij de dienst Bouwen en Wonen. Tegen Remko Slavenburg: „Onze kroonprins zou in Nicaragua wonderen kunnen verrichten,1 mensen die hem vragen wat hij nu precies doet in Ni caragua, zegt hij dat strategische planning veel weg heeft van het Grote Stedenbeleid. Met dat bijltje heeft hij in het stadhuis al flink gehakt want ook in het Leid se loopt niet alles op rolletjes. Strategische planning heeft in Leiden al vruchten af geworpen. De stad dreigde enorme subsidiebedragen mis te lopen omdat de minister zwaar ontevreden was over het ontbreken van samenhang in allerlei Leidse plannen. Inmiddels is de bewindsman tevreden en zijn de subsidies veiliggesteld. Maar of strategische plan ning ook helpt in Nicaragua? Slavenburg ontwijkt de vraag: „De mensen in Nicaragua zijn er in elk geval van overtuigd dat het nut heeft." In Leiden ging het erom dat de plannen op elkaar moesten worden afgestemd. Dat is in vergelijking met Nicaragua een luxeprobleem, zegt Slavenburg. „Want daar hebben ze helemaal geen plannen. In de tijd van de Sandinisten (partij van oud-premier D. Ortega), de jaren tachtig, werd aan planeconomie gedaan met dichtgetimmerde vijfjarenplannen. Maar er was hele maal geen geld voor. Nu is er een omslag en is de be volking als het ware met de rug naar dies wat met plannen heeft te maken, gaan staan. De scepsis is enorm. Dat is reuze jammer want de kansen liggen voor hiet oprapen. Er lopen hier veel goed opgeleide mensen rond. Er is een mentaliteitsverandering nodig. Dat moet trapsgewijs, van boven naar beneden. De wil om te veranderen is er wel, het Westen is het voor beeld, het wenkend perspectief. Maar de zelkfkritiek blokkeert het proces. Zelfkritiek op zich is goed, maar hier deprimeren de mensen zichzelf en elkaar ermee." Toch kan Slavenburg al één mijlpaal noteren. In no vember zijn er gemeenteraadsverkiezingen en met alle kandidaat-raadsleden en -burgemeesters is in een ver drag overeengekomen dat de plannen die de huidige stadsbesturen met de hulpverlenende instanties heb ben, gemaakt, worden voortgezet. „Het proces moet hoe dan ook over de verkiezingen heen worden getild. In het verdrag is ook vastgelegd dat de verliezende par tij geen oppositie voert tegen dat proces, dat ze met de winnende partij meewerkt." Totale zekerheid dat betrokkenen zich aan het ver drag houden, heeft niemand. Slavenburg: „Maar de morele druk die wordt uitgeoefend, liegt er niet om. De media, waaronder drie lokale tv-zenders hebben uit voerig aandacht besteed aan dit fenomeen. Het is dan ook redelijk ongehoord, het zou ook voor Nederland uniek zijn dat politici iets goedkeuren en zich laten vastleggen op iets waarvan ze de inhoud niet kennen." Wilma Bergman en Nelleke Gruis speuren naar 'Leidse moedervlekken-gen itenschappelijk onderzoek kan over de gekste dingen gaan. ieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer. De rubriek In tiderzoek doet een greep in de wonderbaarlijke wereld van ,e Leidse wetenschap. Vandaag: Wilma Bergman en Nelleke Gruis zoeken naar het melanoomgen. afdeling huidziekten van Leids Universitair Medisch ïtrum onderzoekt het nae- j- of moedervlek-gen, dat rol speelt bij het ontstaan melanoom, een vorm van dkanker. Dermatoloog Wil- Bergman en moleculair t0 loog Nelleke Gruis, twee ex- ts op het gebied van deze toi m van kanker, leiden het lerzoek. Zij hebben één ibleem: niemand weet waar moedervlek-gen zit. lanoom is verantwoordelijk )r drie procent van alle vor- n van kanker. Twintig pro- ev® it van de patiënten overlijdt, ziekte begint met een rom- moedervlek, die a-sym- trisch van vorm is en ver- illende kleuren heeft. „Als zo'n moedervlek op tijd wijderen, is er niets aan de. ld", vertelt Wilma Bergman. aar als men daar te lang mle wacht kunnen we niets er doen. In de moedervlek [hiftwikkelt zich dan een tu- Bij tien procent van de iënten speelt erfelijkheid rol, bij veertig procent lièrvan gaat het om een muta- in het zogenaamde 'Leidse' "-gen. En juist op die groep it zich het Leidse onder- Ik. moet rond 1700 geweest „Toen sloeg de bom in", us Nelleke Gruis. „Iemand de Leidse regio, die in J707 ;r<|etrouwd, heeft toen een bij- ïdere celmutatie opgelopen. kwestie van puur toeval, celmutatie heeft gezorgd >r een verstoorde aanmaak eiwit, we noe men dat eiwit het pl6-gen. Dit gen zorgt voor een groot risico op melanoom." De man of vrouw bij wie 'de bom insloeg' heeft het gen doorgegeven aan volgende generaties. Gruis: „Die families, het gaat in totaal om ruim 1200 mensen, wonen bijna allemaal in de Leidse re gio, of komen er oorspronkelijk vandaan. Dat blijkt uit uitge breid stamboom-onderzoek. Ze zijn allemaal verwant aan de persoon bij wie de celmuta tie rond 1700 optrad." De bij zondere celmutatie wordt daarom ook wel pl6-Leiden genoemd. Voor zover bekend komt deze vorm van mela noom buiten deze families in Nederland niet voor. Tijdens het grootscheepse on derzoek onder deze families concludeerden Bergman en Gruis dat het pl6-gen niet in z'n eentje de veroorzaker van melanoom kan zijn. Er moet nog een tweede gen zijn dat een rol speelt. Het gen heeft al een naam: het naevus- of moe dervlek-gen. Het moet alleen nog gevonden worden - en daar schuilt een groot pro bleem, legt Gruis uit. „Beeld je maar in dat je op zoek bent naar een ringetje, dat ligt op de snelweg van Leiden naar Parijs, je hebt alleen geen idee waar. Bovendien staat slechts om de honderd meter een lantaarnpaal. Dan weet je ongeveer hoe moeilijk het wordt." Het zoeken van het moedervlek-gen, dat plaats vindt met steun van de Neder landse Kankerbestrijding (voorheen KWF), is een gecom- Dermatoloog Wilma Bergman en r pliceerd proces. Het DNA van twee verre verwanten, van wie de onderzoekers weten dat ze het moedervlek-gen moeten dragen, wordt vergeleken. De DNA-stukken die zij beiden vertonen worden daarna inten sief bestudeerd: in één van die gemeenschappelijke stukken moet het bewuste gen zitten. „Die DNA-stukken noemen we regio's", zegt Gruis. „We weten dan dus bij welke lantaarnpa len op de snelweg we moeten zoeken. Rond die lantaarnpa len, dus in de bewuste DNA-re- gio's, kunnen we dan met een sterke zaklamp gaan zoeken en na verloop van tijd moeten we het moedervlek-gen vinden." Die 'zaklampen' bevinden zich overigens niet in Leiden: de beste apparatuur is in de Ver enigde Staten te vinden en daar zal het geselecteerde DNA-materiaal dan ook wor den onderzocht. Als het moedervlek-gen een maal gevonden is, Gruis en Bergman hopen in 2003 met de resultaten te komen, kan van risicodragers nog beter worden voorspeld of ze daadwerkelijk de kans hebben op melanoom- kanker. Sterker nog: al bij de geboorte kan worden vastge steld of een kind het risico loopt om getroffen te worden door dé 'Leidse moedervlek ken'. Bergman: „Een groep van ruim twaalfhonderd mensen wordt in de gaten gehouden. We weten wie van die twaalf honderd bijzonder alert moe ten zijn op het uitgroeien van die a-typische moedervlekken. Als we het moedervlek-gen vin den, kunnen we iedereen die dat gen niet draagt van deze lijst schrappen. De groep men sen die we regelmatig moeten controleren wordt daarmee een stuk kleiner." Het belang van deze controle wordt door de feiten onder streept. Sinds de risicogroep regelmatig door medewerkers van het LUMC op uitdijende moedervlekken wordt gecon troleerd, is nog maar zelden ie mand binnen deze groep over leden aan melanoom. Tot voor kort kwamen sterfgevallen ten gevolge van de Leidse moeder vlekken in deze families zeer regelmatig voor. Kritiek op grootschalige bouw in Aalmarktgebied Het hele Aalmarktproject dreigt een nogal megalomaan karakter te krijgen, met de nadruk op grootschalige bouw. Het historische karakter van dit stukje binnenstad loopt zo gevaar te worden aangetast. Dat blijkt zo lang zamerhand wel uit de schetsen, plannen en tekeningen van projectontwikkelaar MAB. Het was daarom beter ge weest als Leiden bij het begin van de plannenmakerij zijn oor bij meerdere projectontwikkelaars te luisteren had gelegd. Dat was de belangrijkste kritiek aan het adres van de gemeente, gisteravond tijdens het eerste van een reeks publieke debatten over het Aalmarktpro ject in de Waag. springen. Het historische ka rakter staat wel op gespannen voet met economie in een be paald formaat. Grootschalig heid levert problemen op. Er is wel ruimte voor economische ontwikkeling, maar daar moe ten eisen aan gesteld worden." In dat verband waarschuwde hij voor 'megalomane blokken dozen', het mogelijke gevolg van het vroegtijdig in zee gaan met één projectontwikkelaar, namelijk MAB: „Ik vind het vreemd dat je je boodschap penlijstje laat opstellen door de kruidenier. Het was veel beter geweest als Leiden een steden bouwkundige had gehad die een aantal bureaus had bena derd. Zo van: jongens, laat maar eens wat zien. En die dan een keuze had gemaakt. Het begin is zo niet goed." Ook een andere spreker, H. van de Schoor, docent architec tuurgeschiedenis en lid van de monumentencommissie in Lei den, had zo zijn twijfels bij de veronderstelde grootschalig heid. „Bij het creëren van een groot winkelcentrum moet je een aantal dingen in de gaten houden. Er ontstaat een ket tingreactie. Allerlei winkels van buiten het gebied trekken er naar toe, of willen er naar toe. Dan kan het dat je ineens een HERMAN JOUSTRA Na een inleiding van bouwhis- toricus J. Droge, konden pu bliek en deskundigen met el kaar van gedachten wisselen aan de hand van van tevoren opgestelde stellingen. Op die manier zou men het dichtst bij het geplande discussieonder werp blijven, zo had men van tevoren bedacht: de vraag of in het project wel voldoende reke ning werd gehouden met het historische karakter van het ge bied. En dat is niet het geval, vond het gros van de sprekers en deskundigen. L. van der Meule, van de lan delijke bond Heemschut ter be scherming van cultuurmonu menten, kreeg uit de zaal de meeste handen op elkaar, toen hij de tweede stelling aanviel. Die luidde: 'In het Aalmarkt project wordt teveel de nadruk gelegd op het behoud van mo numenten en te weinig reke ning gehouden met economi sche mogelijkheden'. Onzin, vond hij. Er was helemaal geen sprake van een tegenstelling tussen beide elementen. „Oud- -Hollandse binnensteden zijn schaars, oud-Leidse binnenste den zijn nog schaarser. Reden te meer om er zuinig mee om te antiquariaat hebt naast een shoarmatent. Het creëren van een groot winkelcentrum heeft gevolgen tot aan de rand van de stad.Verder is het zo dat win kels ook een achterkant heb ben. Daar worden de contai ners en het afval neergezet. Daar vindt de bevoorrading plaats. En dat ziet er minder fraai uit." Monumentenwethouder A. Pechtold betoogde echter dat de plannen nog allerminst in een vergevorderd stadium ver keren. „Het is een grove schets waarin steeds meer verfijning zal komen." Hetgeen aan archi tect W. Röling, een van de uit genodigde deskundigen de op merking ontlokte: „En dat ver trouwt u toe aan projectontwik kelaars die maar één ding voor ogen hebben: geld verdienen. En verder niets." Th. Batenbrug, van Macht- wacht, een groep Leidenaars die zich zorgen maakt over de mogelijke gevolgen van het Aal marktproject voor het histori sche karakter in het gebied, was het daar roerend mee eens. „Het is echt niet zo dat we nog alle kanten op kunnen. Bij de varianten die MAB heeft ont wikkeld zit geen enkele klein schalige variant. Het is belang rijk dat we daar naar blijven streven, zodat we werkelijk een keuze kunnen maken. We moe ten ons niet op een wollige ma nier laten inpakken met alle maal mooie woorden." Die gedachtengang zei Pecht old tot slot niet te kunnen vol gen. „Ik snap niet waarom het woord projectontwikkelaar ge lijk gekoppeld wordt aan het woord grootschalig. Ik zie heel veel mogelijkheden om in dit gebied een eigen karakter te creëren. We zijn niet te laat in de planvorming!". Leidsch Dagblad ANNO 1900 Donderdag 6 September PEST TE GLASGOW - Met het oog op het uit breken van de pest te Glasgow wordt verzekerd, dat alle maatregelen tot afweer van de ziekte, welke bij de wet of bij koninklijk besluit zijn voorgeschreven, vanzelf worden in achtgeno men. De entstof als voorbehoedmiddel tegen de aantasting door de ziekte is aanwezig en de inrichtingen tot verpleging van eventueele lij ders zijn er ook, terwijl de dit jaar door de Sta- ten-Generaal toegestane gelden tot oprichting van een zg. peststation in staat zullen stellen tot het doen van bacteriologische en weten schappelijke onderzoekingen. Tevens ver neemt men, dat reeds eenigen tijd plannen in overweging zijn tot het bouwen van steenen ziekenbarakken nabij de haven aan den Hoek- van-Holland, ter aanvulling, maar hoofdzake lijk ter vervanging van de houten barakken, die thans door hun ligging in de bebouwde kom der havenplaats en nabij het spoorstation, in tegenstelling tot vroeger, toen de loodsen niet door woningen en gebouwen omgeven waren, een minder geschikt terrein geacht worden ter verpleging van besmettelijke zieken. ANNO 1975 Zaterdag 6 september VOORHOUT - Aan een zeer gevaarlijke ver keerssituatie in Voorhout zal naar men hoopt nog dit jaar een einde worden gemaakt. Het betreft het kruispunt op de Nagelbrug, waar de verkeerswegen Rijnsburg - Voorhout en Sas- senheim - Noordwijk elkaar kruisen en waar zich in de afgelopen tijd nogal wat ongelukken hebben voorgedaan. De meeste bekendheid kregen die gevallen, waarbij, vermoedelijk door te hoge snelheden, auto's in het water beland den. Het betreffende punt vormt echter door het slechte uitzicht ook een bijzonder gevaar voor fietsers en wandelaars die de weg willen oversteken vooreen bezoek aan het Overbos en aan het zwembad 'De Columbiaan' en niet te vergeten voor de honderden leerlingen die op de fiets of brommer de KTS bezoeken. Zij zijn vaak genoodzaakt eindeloos te wachten op een moment waarop kan worden overgestoken. LEIDEN - Herman Filippo van De Spartaan vindt het onbegrijpelijk dat de Nederlandse Krachtsport Bond hem pas drie weken geleden schriftelijk liet weten dat hij zou mogen deel nemen aan de Europese- en wereldkampioen schappen gewichtheffen in Moskou. De Leide- naar was nauwelijks terug van een vakantie, waarin de Spaanse zon hem van veel meer vita minen had voorzien dan gewenst is voor een ti telstrijd op het hoogste niveau. "Toen ik terug kwam bereidde ik me rustig voor op het sei zoen. Ik ging er vanuit dat ik drie maanden de tijd had voor de competitie zou beginnen. Ik had wel een vermoeden dat ik naar die kampi oenschappen zou gaan, maar lang geen zeker heid. Als ik het difinitief had geweten was ik niet naar Spanje gegaan. Nu moest ik plotse ling het trainingstempo opvoeren". De 27-jari- ge Filippo, die in mei nationaal kampioen werd in het lichtzwaargewicht, sloot het seizoen 74/75 af na de EEG-kampioenschappen in mei in Maastricht waar hij zich voorstelde met een zesde plaats. VOORSCHOTEN - Wethouder Marselis van onderwijs en maatschappelijk welzijn heeft vanochtend de eerste 'Pas-65' in Voorschoten uitgereikt aan mevrouw Andriessen, die in het bejaardencentrum Hane- geest woont Directrice mevrouw Pijpers kijkt toe. foto archief leidsch dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij lil in zwart wil) op te sturen naar het leid; Uagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 /VB Leiden of door contante betaling aan de balie van het I-eld Dagblad aan de Rooseveltslraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15