Vaticaan: Rk-kerk is enige ware ker ;,,fe Geloof Samenleving Kinderen van één Vader WOENSDAG 6 SEPTEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 271 jaar geleden, op 6 september 1729, werd Moses Mendelssohn geboren, die beschouwd kan worden als de stamvader van een beroemde Duits, joodse familie met vele kunstenaars, geleerden, schrijvers en begunstigers van kunst en cultuur in Duitsland. De Mendelssohns stichtten in de achttiende eeuw een bloeiend bankiersbedrijf, dat pas in 1939 onder de nazi's werd geliquideerd. Moses Mendelssohn was een filosoof, onderwijzer en later zaken man in Berlijn. De schrijver en vriend van Moses, G.E. Les sing, schetste hem in zijn beroemde roman Nathan der Weise'. Hij verwierf verder bekendheid met het winnen van een prijsvraag (in 1763) van de Berlijnse Academie van Wetenschappen over 'de evidentie in de metafysische we tenschappen'. Het lidmaatschap van de academie ontging hem echter wegens zijn jood-zijn. Eén tak van de familie Mendelssohn bekeerde zich in 1816 tot de Lutherse kerk. De zesde september is in Zwitserland de heiligenfeestdag van de benedictijnse wonderdoener en klooster en kerken stichter uit de achtste eeuw, Magnus van Füssen. Straffen voor slachting onder Kopten cairo Een rechter heeft gisteren 21 Egyptische moslims ver oordeeld tot celstraffen oplopend tot tien jaar. Zij zijn daarmee bestraft voor hun aandeel in de moord op 19 Koptische christe nen en twee moslims in januari dit jaar. Vier moslims, die afwe zig waren tijdens het uitspreken van het vonnis, kregen tien jaar cel voor brandstichting, vernieling en het verwonden van men sen. De anderen kregen twee of één jaar celstraf. Ze kunnen te gen het vonnis in beroep gaan. Negentien mensen werden vrij gesproken en 98 anderen wachten nog op een proces. De ge vechten tussen de moslims en de Koptische christenen braken op 2 januari uit in El Kosheh en Dar el-Salam, zuid-Egypte, na een ruzie tussen een Koptische en een islamitische winkelier. Naast de 21 doden vielen er 33 mensen gewonden. Verder wer den tientallen winkels geplunderd en in brand gestoken. Kerkdienst in slot Teylingen sassenheim De gereformeerde en hervormde kerk in Sassen- heim begint het nieuwe seizoen met een kerkdienst in het slot Teylingen. Deze begint om 10.00 uur. Aansluitend vinden diver se activiteiten plaats met het thema 'Kerk naar buiten'. Jonge ren kunnen online en een verslag en foto's van de dienst op hun website zetten, en er zijn reclamemensen om te helpen met het maken van een logo van het thema. Ook is er een Haagse pries ter die vertelt over de opvang van mensen. De dag wordt om streeks 13.00 uur afgerond. Kruispunt van religies Jeruzalem Een groep Koreaanse' nonnen loopt onder de poort van een Koptisch-christelijke kerk in de oude stad van Jeruza lem. Dit kleine stukje historische grond is voor joden, christe nen en moslims een heilige plek, en vormt daardoor hét strui kelblok in de vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten. Voor de Palestijnen is Jeruzalem de hoofdstad van een toekom stige Palestijnse staat, inclusief de oude stad. Israël wil onder geen beding verder gaan dan het afstaan van arabische delen van Oost-Jeruzalem, en houdt verder vast aan het adagium van Jeruzalem als eeuwige en ondeelbare hoofdstad van de joodse Staat. FOTO REUTERS NA TALIE BEHRINC BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: Beroepen: te IJssel- stein (Utr), K. van Meijeren te Zwolle. CHR. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: Beroepen: te Mussel, J. Breman te Doetinchem. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Vlaardingen, M. Ka rens te Werkendam; te Berken- woude, W.J. Kareis te Hardinx- veld-Giessendam. vaticaanstad afp-dpa-anp De Rooms-Katholieke Kerk is de enige voortzetting van de kerk van Christus. De protes tantse kerken zijn geen kerken 'in de eigenlijke betekenis'. Dat stelt de Vaticaanse congregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het ka tholieke geloof, in de gisteren gepresenteerde verklaring Do- minus Iesus, Heer Jezus. Het document, bekrachtigd door paus Johannes Paulus II, 'Besluiteloze politiek laat armen zitten' den haag anp Het Platform Armoedebestrij ding wordt 'moedeloos' van de besluiteloosheid van de politie ke partijen over inkomensver betering van de minima. Dat bleek gisteren in Den Haag, waar vertegenwoordigers van politieke partijen hun wensen op dit gebied kenbaar maakten. „Er is overeenstemming over het feit dat er iets voor de ar men gedaan moet worden", zei vice-voorzitter M. Bosman- Huizinga van de Raad van Ker ken. „Maar er is geen enkele duidelijkheid over de wijze waarop dat moet gebeuren, laat staan dat er tussen de partijen daarover consensus bestaat." Het platform bestaat uit de Raad van Kerken, het Humanis tisch Verbond, Humanitas en de vakcentrales FNV en CNV. Deze organisaties namen in 1997 het initiatief tot oprichting om het 'ernstige probleem' van de armoede te bestrijden. De les van de bijeenkomst, die door het platform was geor ganiseerd, is dat „we de politie ke partijen nog veel harder moeten aanpakken en onder druk houden", zei Agnes Jonge- rius van het FNV. Er is volgens haar veel overleg nodig om te voorkomen dat er in 2001 nog niets op dit terrein gebeurt. De leden van het platform hadden de indruk dat de politi ci afhoudend zijn, zolang de plannen van het kabinet voor volgend jaar nog niet bekend zijn. Verder verwacht de poli tiek veel van de geplande belas tingverlaging, die voor iedereen een verhoging van de koop kracht inhoudt. Modaal en tweeverdieners krijgen er 4,25 procent bij, maar de minima slechts 3,25 procent. „Daarom maken wij ons zorgen over het nieuwe belastingstelsel", aldus Plonie Robbers van de Raad van Kerken. „Er is voor de zo veelste keer sprake van relatieve achteruitgang voor de mini ma." De Gehandicaptenraad vroeg op de bijeenkomst ook om spe ciale aandacht voor alle 'ver borgen' ziektekosten die chro nisch zieken en gehandicapten moeten maken, terwijl zij toch al vaak tot de lagere inkomens groepen behoren. De raad vindt het nodig dat deze kosten wor den geïnventariseerd en voort aan ook worden vergoed door ziekenfondsen en verzekeraars. verklaart dat er „één enkele Kerk van Christus is, die voort- bestaat in de Rooms-Katholieke Kerk, geleid door de opvolger van Petrus (de paus) en door de bisschoppen in gemeenschap met hem". Kerken die het bis schopsambt en de eucharistie niet op dezelfde wijze als de rk- kerk hebben bewaard, mogen 'in de eigenlijke betekenis' geen kerken heten. Dat geldt onder meer voor de Anglicaanse Kerk en de diverse protestantse ker ken. In de orthodoxe kerken is de kerk van Christus daartegen wel 'aanwezig en werkzaam', aan gezien zij er 'geldige' opvattin gen over bisschopsambt en eu charistie op na houden. Zij staan echter niet in volledige gemeenschap met de rk-kerk, omdat ze het gezag dat de paus 'in overeenstemming met de goddelijke wil' over de hele kerk uitoefent niet erkennen. Het is 'duidelijk in strijd met het katholieke geloof om de kerk van Christus als slechts één van de mogelijke wegen tot heil te beschouwen. Dat zei kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, bij de presenta tie van de verklaring. Over ongelovigen en aanhan gers van andere godsdiensten zegt de verklaring dat zij wel licht de goddelijke genade kun nen ontvangen langs wegen die alleen bij God bekend zijn. Voor de rk-kerk staat het echter vast dat zij ernstig in het nadeel zijn ten opzichte van katholieke ge lovigen die de 'middelen tot be houd' ten volle in handen heb ben. Het document waar schuwt tegen hedendaagse the orieën die het bestaan van een absolute waarheid ontkennen, en alle godsdiensten als gelijk waardig beschouwen. De anglicaanse kerkleider Ge orge Carey vindt dat het docu ment de vooruitgang in de oe cumene in de afgelopen dertig jaar negeert. „De Anglicaanse Kerk accepteert natuurlijk geen moment dat haar ambten en eucharistie op wat voor dan ook onvolkomen zj dus de aartsbisschop va terbury. De Wereldra; Kerken, waarvan de geen lid is, zei te hopen verklaring de 'gevoeli sprekken' over de verlg gen tussen de kerken schaden. „Wat een ve die zouden worden of zelfs geschaad door., bruik dat verdere discu IÉ sluit", zei dr. Tom Best afdeling geloof en kerko 9 Als je in de krant wil komen, moet je vertellen over God en de Here Jezus. Die is in de hemel en dat is in de lucht. God en de Here Jezus zorgen voor kindjes. Nee, die zijn niet in de he mel, maar beneden. Maar misschien ook wel boven, als ze slapen. Ik slaap ook bo ven, behalve als het licht is, dan slaap ik ook wel eens beneden. De Here Jezus zorgt vooral voor baby's. Ik ben geen baby ben ik veel groter, dus nu kan ik het wel. Ik weet al heel veel van baby's. Je moet de ba by ook drinken geven als je voor de televisie zit. Baby's drinken melk uit een fles. En je moet met ze wandelen. Maar ik durf niet al leen te wandelen. Anders ga ik helemaal de weg om en dan weet ik niet meer waar mijn huis is. Dat had ik een keer. Toen vroeg ik aan een mijnheer waar mijn huis was en hij zei: die kant en die kant en toen was ik thuis. meer, daarom zorgt mijn moeder voor mij. Baby's zijn heel klein, En mijn moeder maakte de voordeur open, want ze zag me aan- ze kunnen niet lopen. Je kunt ze alleen op schoot nemen. Mijn komen. De baby mag straks ook mee naar de kerk. Samen met mama krijgt ook een baby. Dat vind ik leuk. Ik wil het liefst een mij en mijn zusje en mijn vader en moeder. Ik ga altijd naar de zusje. Ik heb al één zusje. En er komen hier ook veel meisjes spe- Kids Club. Daar ga je eten, drinken, spelen, lego, kleuren, buiten len. Dat zijn ook een beetje.zusjes. Als de baby er is, moet je spelen, televisie kijken en zingen. Het leukste liedje heet Je- pampers aan- en uitdoen. Dat heet verschonen. Toen ik klein zus' liefde. En ik ken nog een liedje: handjes gevouwen, was, heb ik de pamper van mijn zusje een keer in de prullenbak sluit oogjes nu, zo kun je bidden, HeilancJ tot U, amen. gedaan. Toen zei mijn moeder: zal ik het maar doen. Maar nu Maar nu wil ik niet meer praten. Ik ga buiten spelen. Kerken gev meer hulp de Molukkf utrecht anp De kerkelijke hulporg Kerken in Aktie voei hulpverlening in Indon De crisis in het land, h aantal vluchtelingen alsmede de voortduren! ningen tussen mosli christenen zijn de aai voor nieuwe acties op rein van hulpverlening, tionale samenwerking ei Kerken in Aktie geeft joen gulden aan noodlP de Molukken. Het geit stemd voor medische hulp, voedsel, kleding, zeep en goede watervoo gen. Het wordt ter pla; steed door de partneroi tie CD-Bethesda, die 42 kampen op Amb christelijke en 15 islamit In de moslimkampe CD-Bethesda met tea moslims, in de christen» met teams van christen Bethesda is de enige lo y, ganisatie die aan beide van het etnisch-re" flict werkt. De hulp van in Aktie is ook bestemd opvang van Noord-! vluchtelingen ir Noord-Sulawesi. Deze week ontvange diaconieën van de Nedt Hervormde Kerk, de meerde Kerken in Nedei de Evangelisch-Luther: een brief met een opro extra collectes en voorb Dwangarbt voor 'profe Een Egyptische vrouw weerde door God gezo zijn, is gisteren in Cairo godslastering tot vijf met zware arbeid ven Sheika Man al Wahid was vorig jaar gearresti dat zij had rondverteld geleden overleden oor Amin, een sjeik, cont haar had gezocht. Hij had haar verteld hammed niet de laatste van God was, zoals moi loven, maar dat zij zelf fetes was. Ook had hij dat de vijf dagelijkse en de bedevaartgang na ka niet langer vereist wa v I I WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Woensdag in het zuiden veel wol ken en regen. Donderdag ook op andere plaatsen. Maxima uiteen lopend van 10 graden in het noorden tot 17 in de omgeving van Oslo. Zweden: Eerst perioden met zon en droog. Donderdag meer wolken en vooral in het midden en zuiden van tijd tot tijd regen. Middagtempera- tuur van een graad of 10 in het noorden tot rond 18 in het zui den. Finland: Wolkenvelden afgewisseld door perioden met zon. Meest droog. Temperatuur tussen de 8 en 14 graden. Denemarken: Woensdag overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur rond 18 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Veel bewolking en van tijd tot tijd regen. Vooral in Schotland en Ier land plaatselijk veel water. Don derdag in het zuiden tijdelijk be ter. Maxima van 15 graden in het noorden van Schotland tot 20 in de omgeving van Londen. België en Luxemburg: Overwegend veel bewolking en perioden met regen. Donderdag droog en perioden met zon. Mid dagtemperatuur omstreeks 18 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: In Noord-Frankrijk meer wolken en woensdag af en toe nat. In het midden perioden met zon en droog. Maxima van 19 graden aan zee tot 22 landinwaarts. Zuid-Frankrijk: Geregeld zon en droog. In het noorden van de Alpen en massief central donderdag kans op een bui. Maxima van 22 graden bij Bordeaux tot 28 aan de Franse Rivira Spanje: Veel zon en droog. Langs de Golf van Biskaje later kans op wolken. Middagtemperatuur uiteenlopend van een graad of 23 in het noor den tot meer dan 35 in Andalu- cia. Portugal: Zonnig en droog. Aan zee maxima tussen 25 en 30 graden, landin waarts warmer. Mallorca, Ibiza, Menorca: Flinke perioden met zon. Middag temperatuur ongeveer 29 graden. Marokko: Westkust: Veel zon, maar langs de zuidkust eerst ook kans op en kele wolkenvelden. Droog. Maxi ma meest rond de 30 graden. Tunesië: Veel zon en droog. Middagtempe ratuur aan zee rond 30 graden, landinwaarts warmer. Madeira: Noordkant meer wolken, zuidkant zon. Droog. Maxima rond 25 gra den. Canarische Eilanden: Droog en flinke perioden met zon, in het noorden ook wolkenvelden. Middagtemperatuur ongeveer 28 graden. Duitsland: Van het westen uit meer wolken en van tijd tot tijd regen. Donder dag van het noorden uit opklarin gen. Middagtemperatuur rond 18 graden, in het oosten eerst iets hoger. Oostenrijk: Perioden met zon en in het noor Weerrapporten 060908 den woensdag kleine kans op een bui. Donderdag overwegend veel bewolking en buien-. Maxima on geveer 18 graden. Zwitserland: Eerst veel zon en droog. Donder dag meer bewolking en buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur van 18 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Donderdag minder warm. Tsjechië en Slowakije: Perioden met zon en op de mees te plaatsen droog. Donderdag in Tjechie meer wolken en buien. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden. Italië: Perioden met zon en droog. Don derdag later op de dag in het noordoosten kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 25 graden. Corsica en Sardinië: Zonnig en droog. Maxima tussen 25 en 30 graden. Griekenland en Kreta: Wisselvallig met wolken, on weersbuien, maar ook zon. Maxi ma rond een graad of 25. Malta: Flinke perioden met zon en droog. Middagtemperatuur onge veer 28 graden. Turkije en Cyprus: Meer bewolking en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 25 graden aan zee. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 2000 wuncnBn ZWdd' Zon- en maanstanden Zon op 07.03 Zon onder 20.12 05,0 zwaarbew. Maan op 17.04 Maan onder00.27 Parijs regen Waterstand IJmuiden Katwijk Rüme onbewolkl Hoog 11.15 23.54 10.48 23.27 'Split onbewolkt Laag 06.40 18.37 06.21 18.18 Stockholm halfbew. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer V warmtefront opklaringen sneeuw V koufront L lagedruk zonnig 19 windrichting temperatuur H hogedruk luchtdruk in hecto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071 -5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr.18.00-19.-30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE A Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 5 Familieberichten: 023- 5317 3 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 pal ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 to J0l 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENT1 Maandag t/m vrijdag van 8.301 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging va het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1, VERZENDING PER POST t ir post (bil jjj, worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. Wl LEIDSCH DAGBLAD OP CASSE1 ld Voor mensen die moeilijk lezen, sl ga hebben of blind zijn (of een anderk leeshandicap hebben), is ee van het regionale nieuws uit het l Dagblad op geluidscassette besch twi informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, j Auteursrechten voorbehou rt Dagbladuitgeverij Damii |FV K N H U I Warschau licht bew. Wenen zwaar bew, Zürich halt bew. Bangkok zwaar bew. Buenos Aires onbewolkt Casablanca half bew. Johannesburg onbewolkt Los Angeles onbewolkt 31 24 20 10 25 22 New Orleans half bew. 37 27 0.0 19 12 0.0 31 23 0.0 21 20 31.0 18 7 0.0 29 19 0.0 17 10 0.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderAeti feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. nd nti Zll us

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 14